inksen. feuilleton. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ijkers!! MN OS” Dinsdag 7 Januari 1903. iX’o. 8691. 40ste Jaargang. Bultenlandsch Overzicht. Cent ONUItNEEL, DINERS, ERS dbakkers idster” VAN LOON. HELS. UIZE.N, Inlanders chtsterkte geven. AY ZONEN, Eindelijk Gevonden. j Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ïkhandelaren voor- Verspreide Berichten. fit zich beleefd aan prjjs stelt een i Kletscnstein. :én bedjjf )ER Jr., Alkmaar. GOUDA: _P. Cf. Zengestraat. SMA. at en worden ver- 3t tot mijn kantoor 1 AZIJN 1EN eene fraaie G T -W ad ^Koninklijke 3nt per stuk, zy ste kwaliteit en zeer i'esthaven 128. Gasfitter. af f 7.50;en hooger. e branders. V in ruime keuze en. I geëmailleerde ELS, gwaarborgd id iiiistiiF. courant uitvoering van ge- aanbevelende BIJL, REEBAABT Lz. *t MERK te letten) IJK VAN IBM. SEN worden afgele- gelde pakjes van vijf \alf en een ona ng van Nommer en m van nevenstaand is de Wet gedepo- Sagasta heeft zyn voornemen te.kennen gegeven, de Cortes nog voor het eind van Januari byeen te roepen. De zitting zal dan ongeveer twee maanden duren: gelyk men weet moet dan allereerst aan de orde komen het ontwerp tot bekrachtiging van het be sluit waarbjj de betaling van een aantal douanerechten in goud wordt voorgeschre ven, en de wet op de werkstakingen. Verder zullen wetten worden ingediend op de incomp- tabiliteiten, over de hypotheken, over de bevordering en de pensionneering van ambte naren, tot hervorming van den Staatsraad, wijziging van het Strafwetboek, tot gemeen telijke en provinciale decentralisatie en ver scheiden wetten van den minister van finan ciën. Het wordt haast te veel. Sagasta’s plan is, de zitting der Cortes dan te verdagen in het begin van April om met half Mei weer byeen te komen, voor do kroning on de eedsaflegging van den Koning. Telefoon No. 89, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ruiloften, enz. otels en alles wat t, fiesverhfcgd met zilver, tafellinnen Van Zwitsersche zijde wordt daarover ech ter anders geoordeeldeen der toonge vende en meestbezadigde Zwitsersche bladen spreekt van bet aanleggen der grensvesting als van „een onvriendelijke daad in den zin, die daaraan gehecht wordt door bet volken recht, weshalve het hoog tjjd was, dat de Bondsregeering officieel om inlichtingen vroeg." Niet ten onrechte wordt er in de Köln. Ztg. den nadrnk op gelegd, dat ook Frankrijk zich in de laatste jaren op groote schaal hoeft beziggehouden met vestingbonwen aan de Zwitsersche grens, zonder dat dit eenig op zien gebaard heeft. Genève wordt geheel bestreken door Fransche kanonnen. En er is inderdaad iets te zeggen voor de Duitsche bewering, dat de ontworpen fortificaties op den rechter Rjjnoever meer in het belang zjjn van Zwitseriands veiligheid en neutraliteit, dan daartegen. itografeeren in de tUttrichling □IO’ WAALS, I. SINGEL,- 661. BRINKMAN Zn. 32) Dat was nog steeds hetzelfde betooverende ge laat, dezelfde gestalte, met haar heerlijke, edele vormen, doch alles voller, weelderiger. De b’oem had zich ontwikkeld tot een rijpe, bijna al te rijpe, prachtige vrucht; nog steeds stond haar schoonheid op haar hoogste standpunt, hoewel zij misschien reeds met het eerstvolgend jaargetijde aan het afnemen zou gaan. Beiden, vooral Reinhold werden dadelijk van alle kanten bestormd, iedereen trachtte in hun nabijheid te komen en een gesprek met hen aan te knoopen. Het duurde dan ook geruimen tijd, voordat Reinhold zich een weinig van al die drukte kon onttrekken, om zich bezig te houden met zijn broeder, die op eenigen afstand gebleven was. «Zoo, zijt gij daar, Hugo. Ik miste u al, laat ge u tegenwoordig zoeken Het was onmogelijk, door dien driedubberen kring van bewonderaars heen te dringen, die u als een Chineesche muur omringde. Ik heb er mij dan ook niet aan gewaagd, doch er o/er staan mijmeren, hoe gelukkkig het is, een broeder te hebben, die zoo beroemd is.” »Ja, al die menschen vermoeien mij,” sprak Reinhold, met een uitdrukking op zijn gelaat, die verre van zegevierend was, doch op groote ver- Telefoon No. fVt ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. moeidheid wees »Maar ga np mede, dan zal ik u aan Beatrice voorstellen.” «Beatrice O Ja, Signora Vampyr. Is dat be paald noodig, Reinhold Reinhold’s blik werd somberder: «Zeker is dat noodig, want gij zult haar dikwijls in mijn ge zelschap aantreften. Zij heeft er en mijns in ziens zeer terecht haar bevreemding reeds over te kennen gegeven, dat dit nog niet geschied is. Waarom toch tracht ge die voorstelling steeds te ontloopen, terwijl ge Beatrice niet eens kent?” tWel zeker, ik zag haar reeds te H.” «Maar gij hebt haar niet gesproken. Zonder ling, want anders zijt ge er het eerst bij om ken nis met een schoonheid te maken,” Hugo antwoordde niets, doch volgde zijn broeder naar de Signora, die, als gewoonlijk, door een kring van heeren omringd was. Zij brak echter dadelijk het gesprek af. vZonder U te kennen, kapitein, ben ik reeds boos op u geweest,” sprak zij zoo lief mogelijk, «want voor U heeft Uw broeder mij in den steek gelaten.” Hugo maakte eene beleefde, hoewel eenigszins eigenaardige buiging en deed alsof hij de hem ver trouwelijk toegestoken hand niet bemerkte. «Dat spijt mij, Signora, maar ik dacht, dat gij edelmoedig genoeg zoudt zijn, voor korten tijd mijn broeder aan mij at te staan.” Reinhold was intusschen weer door anderen in beslag genomen, toen Beatrice, met betooverende vriendelijkheid antwoordde>Ik moet mij daarin wel schikken en er zal wel geen ander middel op danken en reden tot tevredenheid hebben. Hetzelfde vond hy by de groote koperfa- bri^ken in Wurtemberg. Daarentegen is het by de yzer- en kolen- nyverheid nog niet rooskleurig, en is het zeer de vraag of de ijzerfabrikanten in Rjjnland een verdere daling der pryzen zullen kunnen ▼ooikomen. Wat steenkolen betreft, liggen in Silezië nog groote voorraden onverkocht. Niettemin blykt op verschillende plaatsen dat, de Dnitsche ny verheid vol goeden moed vodrtwerkt, en dit is het beste middel om de crisis te boven te komen. Het wantrouwen begint te verdwijnen. Aan de Rijksbank kan men dit vooral hieraan bemerken, dat de overmaat van wissels in portefeuille begint te slinken. Daaruit blykt dat andere banken weder krediet beginnen te geven. En uit dat wantrouwen is schier de goheele crisis voortgekomen. Toen de groote faillissemen ten kwamen, werden de banken in de groote steden, vooral te Berlyn, door de depo- sitogevers aangesproken en verloren daardoor het vermogen om in de provincie te wer ken. Zoo plantte de crisis zich voort door heel het .land. Men mag echter wel aannemen dat zoo kolossale faillissementen, als de vo rige zomer gekend heeft, niet meer zullen voorkomen. Bovendien heeft de handel uit de financieele rampen wel wat geleerd. Zoo zal het met de maatschappijen die altijd door wed<y nieuwe maatschappijen oprichtten, waaruit dan weer andere voortsprniten, wel voor goed uit zyn. Voor eenigen tijd maakten wjj melding van de zeer ernstige ontstemming die zich in Zwitserland heeft geopenbaard, toen het be kend werd, dat Duitschland grensversterkin- gen voorbereidde op den circa zeven K. M. van Bazel gelegen Tüllingerberg. Het is na tuurlijk voor de Zwitsers een heel ding, een hunner groote steden blootgesteld te weten aan projectielen uit Dnitsche vuurmonden. Al wordt hierdoor niets veranderd aan het vertrouwen, dat de Zwitsers over het alge meen wel stellen in de vredelievende gezind heid van Duitschland, zoo kan het bestaan van een zekeren gevaarlijken toestand voor de stad Bazel, ingeval eenmaal een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk uitbreekt, niet worden weggeredeneerd. Nu beweren sommige Badensche bladen wel, dat de aan te leggen grensvesting by een eventueelen Fransch-Duitschen oorlog het gevaar van een aanval der Franschen op dat vry zwakke punt in de Dnitsche Ryn- defensielyn zeer zou verminderen en zoo doende eigenlijk in het belang zou zyn van de veiligheid van Bazel. zyn, dan U uit te noodigen Uw broeder te ver gezellen, als hij mij komt bezoeken.” Met een afgemeten buiging sprak Hugo. >Vrien delijk dank, Signora, het zal mij een groot ge noegen zijn, de gevierde Muze myns broeder, nader te leeren kennen.” Heeft Rinaldo mij met dien naam bestempeld Deze vooral voor Duitsche begrippen zoo roman- tischen naam, gaf hij mij eens, toen ik zijn eerste schreden in zijn kunstenaarsloopbaan leidde. Bij U in het Noorden zou dit zeker vreemd klinken «Bij ons zijn de Muzen idealen, zwevende in onbereikbare hoogte, hier zijn hetschoone vrouwen. Zeker een niet te ontkennen voorrecht voor den kunstenaar.” Hoewel deze woorden als een vleierij klonken en al schertsend gesproken werden, zag Biancona hem toch uitvorschend agn, misschien verstond zij hun spottenden zin, toen zij antwoordde >Ik kom er rond voor uit, volstrekt geen sympathie te gevoelen voor het Noorden waar ik eenigen tijd gedwongen werd te levenwij zuidelijken kunnen ons nu eenmaal niet voegen naar de pe dante regels, die daar de samenleving beheerschen en waaraan zelfs kunstenaars zich zouden moeten onderwerpen.” Onverschillig leunde Hugo tegen de marmeren balustrade en antwoordde >Dat is toch geen be zwaar, men verbreekt eenvoudig zijn boeien en is dan zoo vrij als een vogel in de lucht. Reinhold bewees dit, toen hij met alles brak en de ver dienste daarvan komt u alleen toe, Signora.” Hoe bedoelt U dat, Signor vroeg zij haas tig, een verwoed gebruik van haar waaier makend, vriendschap minder tegen den Driebond dan tegen Engeland gericht. De Franschen heb ben wel ingezien dat zy van de Middelland- sche zee geen Fransche zee kunnen maken, en wanneer zy nu toch eenmaal de heer schappij oyer die zee met een ander moeten deelen, dan zullen ze dat liever met Italië dan met Engeland doen. En wanneer het nu ook nog mocht blyken dat de Fransch-Italiaansche overeenkomst, onder inmenging van Spanje, ook over hot lot van Marocco heeft beslist, dan kan men wel begrypen dat de Engelschen zich over die overeenkomst beklemd gevoelen. Oprechte bondgenooten en vrienden hebben ze nergenszelfs hun stamgenooten in Ame rika hebben van den toestand van nood van Engeland gebruik gemaakt om hun de rech ten op ’t Nicaraguakanaal te ontnemen. De eenige bondgenoot van Engeland is Portugal, en die is er dan ook naar Zoo wreekt zich de Nemesis over den Boerenoorlog, nog vóór deze geëindigd is. Ook in het derde jaar van den kryg kan het zedelyke Europa het dappere volk slechts zyn sympathieën betuigen. In de ryks-kan- selaryen geldt geen gevoel, alleen het ver stand, en dit zegt dat hoe langer de oorlog duurt, hoe meer Engeland aan macht, aan zien en grondgebied zal verminderen. Het proces is langzaam maar onweerstaanbaar. Volgens een correspondent van de Neue Freie Presse heeft dr. Koch, de president van de Duitsche Rijksbank zich over den economischen toestand van het oogenblik al dus uitgelatgn. Hy hield vol dat, gelyk hy te München gezegd had, de crisis haar hoogste punt reeds voorby was en weldra verbetering is te verwachten. De Beurs had aan zyn woorden echter te groote beteekenis gehecht. Hy had niet met zoo groote stelligheid ver zekerd dat de crisis geheel voorbij was, en enkel een verwachting uitgesproken. En deze was gegrond op ’t geen hy op zyn jongste reizen in Duitschland had waargenomen, waarbjj hem was gebleken dat althans in en kele nijverheidstakken een betere toestand be gint te dagen. Bovendien komt het hem voor, dat het wantrouwen afneemt, dat in den laat- sten tyd de zaken zoozeer gedrukt heeft. In allen gevalle is de toestand gunstiger dan vyf maanden geleden. Bepaaldelijk in de textiel-ny verheid, maar ook de zydefabrikatie en verwante vakken, toont zich weder leven digheid. Toen hy onlangs in Zuid-Duitsch- land, te Ulm, Augsburg enz. een aantal fa brieken bezocht, vernam hy van de directies, dat zy er niet aan denken werkvolk af te Frankrijk. Het heet, dat generaal André naar Tou lon is geweest op visite, om met den pre mier eens een ernstig woordje te praten over de reorganisatie van den göneralen staf, die meer en meer dringend wordt. Door de correctioneele rechtbank der Seine zyn een tweetal dokters, die, na afloop van een wetenschappelijke samen komst, den vijftienden October 1.1., ge schil kregen en elkaar op vuistslagen trac- teerden, ten voordeele en gerieve der we- hoewel dc avond koel was. »Ik bedoel slechts, dat het een verheffend ge voel moet zijn, iemand’s lot zelfs dat eener geheele familie in handen te hebben, als men hem aan zijn ketenen ontrukt. Men gevoelt zich een weinigje «Voorzienigheid”, niet waar, Sig nora Beatrice maakte eene lichte beweging, zonder dat men kon zien of die uit toorn, dat wel uit verrassing voortkwam, hun oogen ontmoetten el kander als die van twee kampioenen die van de Italiaansche vonkelden vurig, doch de kalme en rustige blik van den kapitein zei haar, dat dit geen tegenstander was, waarmede te spotten viel. «Ik geloof, dat Rinaldo die Voorzienigheid dank baar mag zijn, want zij onttrok hem aan die voor zijn talent doodende omgeving en wees hem den weg om rijk te worden.” «Misschien, men zegt ook we), dat een echt genie nooit te gronde gaat, doch slechts door te- genspoed gestaald wordt, maar dit is zeker ook een van onze pedante Duitsche begrippen De afloop pleit voor Uw opvatting en het succes is een God, voor wien alles buigt.” Na deze woorden, beleefd en oogenschijnlijk zonder bijbedoeling gesproken, trok Hugo zich met een buiging terug. Signora Biancona scheen evenwel de beteekenis ervan begrepen te hebben, want zij bleef met saamgeperste lippen en aan de grootste opgewon denheid ten prooi, achter. Hugo zocht zijn broe der op, dien hij in gesprek met den Marchese Tortoni aan trof. (PKer/f/ vervolgd.} Er is te Pretoria een proclamatie uitge vaardigd waarin de voorwaarden zyn vast gesteld voor het toelaten van praktiseerende geneesheeren in Transvaal. Daarin komt de bepaling voor, dat het verboden is ver gunningen tot praktiseeren uit te geven aan houders van buitenlandsche diploma’s tenzy de wetten van het land waar die diploma’s zyn uitgegeven, gely'ke rechten toekennen aan gequaliflceerde Britsche geneeskundigen. In een artikel over de politieke Nieuw- jaarswenschen, speciaal naar aanleiding van de betuiging van vriendschap tot Italië door den Franschen gezant te Rome bij de Nieuw- jaarsandientie uitgesproken, vestigt de Frank furter Zeitung o. m. de aandacht op den in vloed op de politieke gebeurtenissen, die ’t wegvallen van Engeland uit de belang rijkste plaats, welke het tot nu toe in nam, blykt te hebben. Er is al herhaaldelyk op gewezen, maar hier heeft men nu een vry volledig lijstje dat allicht kan bydragen tot opwekking uit de ergernis die de oorlog in Zuid-Afrika veroorzaakt. De mogendheid, die van de tegenwoordi- gen toestand de grootste nadeelen heeft, schryft het blad, is Engeland. De Boeren oorlog is nu al in zyn derde jaar, en het eind is nog niet te zien. Engeland bevindt zich in een doodloopende straat. De Boeren zyn vast besloten zich eerder te laten ver nietigen dan hun onafhankelykheid op te geven, en juist deze onafhankelykheid kunnen de Engelschen niet toestaan, als ze zich niet voor overwonnen willen verklaren, ’t Is echter reeds zoover gekomep dat men de vraag stelt of Engeland niet beter deed zich voor overwonnen te verklarenhet zou dan misschien nog het onheil kunnen bezweren, dat nu overal stukken van zyn macht en invloed afbrokkelt. Door den Boerenoorlog heeft Engeland zyn positie in China niet kunnen behouden, heeft het Mantsjoerye aan Rusland moeten overlaten, en het Jang-tse-Kiang gebied met Duitschland moeten deelen. Door den Boe renoorlog kan Engeland in de Perzische golf niet krachtig optreden, en men moet het toezien, dat zyn invloed in Klein Azië en in Europeesch Turkije achteruitgaat. Door den Boerenoorlog moet Engeland werkeloos toezien dat Frankrijk en Italië over de Middellandsche zee beschikken. Misschien is hierin de kern en de toenade ring der beide Latynsche landen te zoeken, en misschien is de Fransch-Italiaansche

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1