w m, t MERK te letten) JN VAN [EVEB No. 8692. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. HELS. Woensdag 8 Januari 1902. 40s(e Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. VAN LOON. 'W UIZE.N, itbranders ihtsterkte geven. idster” n ZONEN, EM. Wond»rbali»m wereld bekend en jrtroffen middel tegen Long-, Lever ten, enz. Inwendig c uitwendig in bijna len met goed gevolg Prijs per flacon ist f 115. Woadttialf e geneeskrach meestal elke pijnlijke il overbodig. Met d voor ongeueeslijk onlangs een bijna fjg Brengt genezing en iden, ontstekingen enz Eindelijk Gevonden. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 'f sten. (Wordt vervolgd.) BRINKMAN &Zn Telefoon No. SM, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. fl, 8‘/„ dubbele flescli 1. Vegte, Zaltbommel Rotterdam, enhage. ng J. Czn. Rotterdam Gasfitter. ÜOUBSCHE COURANT af 1 7.50|en hooger branders. 1 in ruime keuze ML geëmailleerde SLS, gwaarborgd L JB OU D B EDAMMER Merk HTCAP Uit Washington wordt geseind, dat do Panama-kanaal-maatschappy aan generaal Walker heeft doen mededeelen, dat z(j bereid was al haar rechten aan de Vereenigdo Staten over te dragen, tegen 40 millioen dollars. President Roosevelt is hiermede in kennis gesteld en zal, naar men zegt, het voorstel aan de goedkeuring van het Congres onderwerpen. 1AZIJN •EN eene fraaie Op Maltha krjjgen de Engelschen het steeds meer te kwaad met de Italianen. Door ver tegenwoordigers van de geestelijkheid is den gouverneur een verzoekschrift overhandigd, waarin wordt opgekomen tegen de vervan ging van de Italiaansche taal door het En- gelsch en tegen de nieuwe belastingen. De adressanten merken op, dat de Italiaansche taal niet gemist kan worden, daar ze al te >er post f 1.60. Nederland Rokin 8 Amsterdam aan die SehntzenapothelM Rohitseh, Oeaterreieh het Centraal-Depót Sender Hoewel het winterseizoen nog niet geheel ge ëindigd was, begon het reeds warm te worden, zoodat menig gezin zijn zomerverblijf in het ge bergte of aan het zeestrand ging opzoeken en de anderen zich gereed maakten om tot den herfst elders een onderkomen te zoeken. Hoewel Signora Biancona nog geen aanstalten gemaakt had, om binnen kort op reis te gaan, seheen zij toch hierover zooeven met Reinhold te hebben gesproken Beiden waren alleen in hun prachtige woning, maar het gelaat der zangeres teekende hevige opgewondenheid. In de kussens van den divan gedoken, speelde zij achteloos met de bloemen van een kaaien ruiker, terwijl Rein hold somber, met over de borst gekruiste armen, de kamer op en neer liepalles wees op een dier heftige tooneelen, die tusschen hen geen zeldzaam heid waren. »In Gods naam. Beatrice, niet van die toonee len er is toch mets aan te veranderen Ik heb Tortoni mijn woord gegeven en ons vertrek naar Met betrekking tot de verrassing van de Scots Greys seint Reuter nog uit Pretoria van 4 Januari Terwyl de colonne deze week Bronkhorst- spruit binnentrok, werden op een heuvel eenige Boeren gezien. Een eskadron Scots Greys werd hen achternagezonden, maar vond een grootere macht dan verwacht was. De Scots Greys werden afgesneden en ver loren zeven gesneuvelden en tien gewonden. De Boeren werden ten slotte verdreven. Het politiekorps onder majoor Beresford nam gisteren in Centraal Oranje-Vrystaat veldkornet Leroux, korporaal Erasmus en 33 man gevangen, daarbij dertig geweren buit De Burgemeester der Gemeente Gouda maakt bekend le. dat ter voldoening aan art. 10 der W.et van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 125) eene Commissie uit Gedeputeerde Staten van de Provincie Zuid-Holland, bijgestaan door den daartoe door het algemeen be stuur aangewezen ingenieur en het hoofd van het gemeentebestuur in het gemeente huis aldaar Zitting zal houden op WOENS DAG 29 JANUARI e. k. des namid dags te Ibj ure ten einde de bezwaren van belanghebbenden aan te hooren tegen bet plan van aanleg van den in de Wet van 24 Juni 1901 (Staatsblad No. 180) bedoelden Spoorweg van GOUDA naar SCHOON HOVEN en noodigt belanghebbenden uit om hunne bezwaren ter plaatse en ure vermeld, mondeling of scbriftelyk aan genoemde Commissie mede te deelen 2e. dat de stukken bedoeld by de eerste alinea van art. 12 en ter voldoening aan de tweede alinea van dat artikel van voor noemde Wet van 28 Augustus 1851 (Staats blad No. 125), ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter Secretarie der Gemeente van 8 JANUARI e. k tot dat de Commissie hare werkzaamheden binnen de Gemeente heeft volbracht. 3e. dat het uitgewerkte plan van het ge- heele Werk, bedoeld in de laatste alinea van art. 12 van meergenoemde Wet voor een ieder ter inzage zal liggen op de Griffie der Provincie Zirid-Holland te ’s-Gra- venhage, Korte Voorhout No. 9. Gouda, den 6 Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. makend. Veldkornet Pretorius en tien ande ren sneuvelden. Lord Kitchener meldt dat het jongste ge rucht van den verraderlijken moord van twee Britsche officieren door de Boeren by Warm- bad onwaar is. uitvoering van ge- tanbevelende BIJL, IEEBAART Lz. rijg baar bijl ETERS Jz. >ewys van echtheid ia en kurk steeds voor ui den naam der Firma OPPE EN worden afgele idde pakjes van dj en een Ned. on» ig van Nommer en i van nevenstaand i de Wet gedepo- novertroflen iebers welbekend ACBT-BLIX1B met Fabrieksmerk), ende, radicale en ing van alle, zelfs rdnekkige xenuw oral ontstaan door op jeugdigen leeftyd elke zwakte, Bleet -Hoofdppn ug Maagpjjn - Onvermogen ae enz. Uit- In de Duitsche Kreuzzeitung leest men „De oorlog in Zuid-Afrika heeft ons het eene raadsel na het andere opgegeven. Een menigte wyze tactische lessen zyn daar te schande geworden en nieuwe ervoor in plaats gekomenaan den eenen kant beweeglijke troepjes die zich van tyd tot tyd vereenigen, splitsen en geheel verstrooien, aan den an deren kant een stelsel van blokhuizen, het ideaal van bevestigingskunst en defensief optreden dat de spoorwegen en het omlig gend gebied moet beveiligeneen stelsel waarvan vooral de openbare meening in Engeland veel verwachtte. Voor elk kenner van den oorlog is met de invoering van dit stelsel de oorlog voor de Engelsche zaak echter verlorenReeds het ontwerpen van zoo’n plan beteekent moreelev capitulatie, de uitvoering heeft den innerlyken ondergang van het toch al niet* zeer kranige leger tot noodzakelijk gevolg. Wie kruipt graag in den winter uit een warme pels, welke slak verlaat onnoodig haar huisje, welke gewone soldaat zoekt den dood in het veld, als zyn dienst achter beschermende wanden hem zijn bestaan verzekert Een door en door flink leger laat zich door kranige aanvoerders wel meesleepen, zelfs ten slotte achter zyn borstweringen vandaan brengenmaar een leger, bovendien nog uit huurlingen of op pervlakkig afgerichte aanvullingstroepen bestaande, dat in het veld eer noch buit te behalen heeft, en dat gedeeltelijk reeds her- haaldelyk gevangen genomen en weer los gelaten is, zal zich toch alleen in de drin gendste gevallen uit versterkingen verwij deren die het zoowel beschermen tegen zware nederlagen als tegen de zekere kogels van de Boeren. Een overwinning van de beide republieken moet met de afbakening van deze veilige gebieden als onmogelyk be schouwd worden.” 33) >Jfeen, Cesario,” sprak Reinhold juist, »ik ben pas in de stad terug en kan nu niet dadelijk weer weggaan «Maar de opera is toch uitgesteld en de hitte begint zich te laten gevoelen. Kies mijn partij, kapitein, en beweeg uw broeder eenige weken mijn gast te zijn op mijn «Mirando”, waar gij waarschijnlijk ook gaarne onze Italiaansche natuur zult willen leeren kennen.” «Kpnt gij den Marchese reeds? Dan is het overbodig dat ik u voorstel.’’ tIk heb mij reeds zelf aan de heeren voorge steld, toen tij de vierschaar over u spanden en ik mij, als onbekende toehoorder, vermaakte met hen, door myn losse opmerkingen, tegen u op te zet ten. Bij één slechts gelukte dit, doch de Marchese verdedigde u met zooveel vuur, dat ik door myn houding geheel in ongenade bij hem viel.” Heeft hij tegen u ook weer een van zijn stre ken uitgehaald r” vroeg Reinhold den Marchese. »Pas op, Hugo, want men vergeet hier niet zoo licht als bij ons in Duitschland” »Nu, de naam alleen ware voldoende om om te verzoenen,” sprak Tortoni lachend, »maar ik heb nog geen antwoord op mijn vraagik reken vast op uw bezoek, Rinaldo, en natuurlijk ook op dat van U, Signor.” «Ik ben de gast mijns broeders; de beslissing hangt dus at van hem en Signora Biancona.” «Van Beatrice hoe dat vroeg Reinhold. «Nu, ze was ontstemd er over, dat ik zooveel van uw tijd in beslag neem en het is de vraag, pf zij u zoo lang van zich zal laten gaan, als de Marchese schijnt te wenschen.” «Denkt ge, dat ik mij zoozeer aan haar grillen onderwerp r” Reeds de volgende maand kom ik, Cesario, ik beloof het u vast.” Op het gelaat van den jongen man kwam een uitdrukking van groote vreugde en beleefd zei hij tegenden kapitein: «Evenals Rinaldo, die Mi rando reeds voldoende kent, hoop ik, dat het U ook zal bevallen. De villa heeft een prachtige ligging- Vlak aan zee.” «En afgelegen,” sprak Reinhold, met eigenaar dige zwaarmoedigheid, men kan daar weder eens flink ademhalen, als men op het punt is, in die salonatmosf^tr te stikken.” Hij wierp een blik op het terras en sprak toen «Men gaat aan tafel en wij zullen dat voorbeeld moeten volgen. Wilt gij Beatrice binnenleiden, Hugo «Dank u,” zei de kapitein koel, «ik wil u dat genoegen niet ontnemen.” «Uw gesprek met haar duurde opvallend kort, hoe kwam dat?” vroeg Reinhold/onder het naar boven gaan. «Och, een klein voorpostengevecht, wij hebben beiden onze stellingen ingenomen, Gij hebt daar toch niets tegen Hij ontving geen antwoord, want eensklaps stond Beatrice tusschen hende kapitein maakte eene hoffelijke buiging en de wordt, een crediet van ten hoogste 500,000 kronen jaarlijks als staatssubsidie voor vak verenigingen ,en andere werkliedenvereni gingen, welke aan werkloozen onderstand verleenen, te besteden, en voorts daaruit bijdragen te bekostigen voor gemeentebe sturen welke zich met een bestrijding van de werkloosheid zelve of van hare gevolgen inlaten. Na uitvoerige discussie is dit voorstel door het Folketing commissoriaal gemaakt. In verband daarmede zyn niet zonder belang de volgende cijfers nopens den omvang der werkloosheid, voor zooveel aangaat do ge organiseerde werklieden. Van de ongeveer 83000 georganiseerde werklieden waren werkloos, in November 1899 5108 of circa 6 pet, in November 1900 18,799 of 17 pet. en in November 1901 17,599 of 21 pet. Laatstgenoemd percentage toepassend op het totaal der arbeiders in de Deensche nijverheid (ongeveer 150,000), verkrygt men een cyfer van ongeveer 30,000 werkloozen, waarby dan nog komt een on bekend aantal werkloozen in de huisindustrie, den landbouw en den handel. Voor werkloozenonderstand werd door de vakvereenigingen in 1900 besteed een som van 236,112 en in 1901 van 320,564 kronen. Gemiddeld gever, deze bedragen per lid een som van resp. 4.76 en 6.11 kronen. Maar daar nog niet alle vakvereenigingen werk- loosheids-onderstand aan hare leden ver leenen, Is dit* gemiddeld Cijfer natuurlek veel te laag voor die vakvereenigingen welke een fonds voor werkloozenonderstand hebben sticht. De nieuwe president der Republiek Cuba, Thomas Estrado Palma, was tydons den Cubaanschen bevrijdingsoorlog het hoofd der Cubaanscjie Junta in New-York. Palma is een vriend van den vroegeren Cubaanschen opperbevelhebber Maximo Gomez en de meest gewenschte candidaat der Rogee- ring te Washington. Zyn tegen-candidaat was Maso, een tegen stander van het militaire bewind der Vor- eenigde Statendeze kreeg 2 stemmen, ter- Mirando is op morgen bepaald.” «Nu, dan neemt ge uw woord terug; ge hebt hef zonder mijn voorkennis gegeven en wij had den toch afgesproken, samen naar het gebergte te gaan «Zeker, ik kom u daar ook opzoeken, zöodra ik van Mirando terugkeer.” Alsof Tortoni niet alles zal beproeven, om u daar te houden, en uw broeder zal u wel zoo lang mogelijk van mij verwijderd laten blijven.” Toornig antwoordde Reinhold’: Doe mij een genoegen en stap van dit onderwerp af; ik weet dat tusschen u en Hugo geen wederzijdsche sym pathie bestaat, maar laat mij daar ten minste buiten, Gij zult trouwens moeten erkennen, dat hij tegenover u steeds alle vormen heeft in acht genomen.” «Zeker, en dat hindert mij juist zoozeer. Die voorkomendheid, met dien eeuwigdurenden spot- achtigen trek om zijn mond, die beleefdheid, ge paard met een blik vol hoon, ziedaar uw Duitsche gewoonte, waaronder ik reeds zooveel geleden heb, die ons, zelfs bij den felsten strijd, dwingt ons aan allerlei maatschappelijke vormen te onder werpen. Uw broeder is een meester in de kunst, terwijl alles wat men tegen hem zegt, afstuit op dien voortdurenden spottenden glimlach. Ik haat hem en hij mij niet minder.” >Dat betwijfel ik, want niemand verstaat beter dan gij de kunst, een ander te haten. Telefoon No. Stfi ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. nauw is verbonden met de sociale en per soonlijke belangen van de Malthezers en de nieuwe belastingen treffen alleen de armere klassen. De ondefteekenaars verzoeken van den Koning de bescherming van hun grond wettige rechten, welke bescherming ’s Konings voorvaderen hun hebben beloofd. Intusschen begint de bewegihg een ander karakter aan te nemen, men spreekt vap onafhankelijkheid. De in het Engelsch ver schonende „Malta Times” roept al de bewo ners van het eiland, van welk ras en welke taal ook, op, dm zich aaneen te sluiten tegen de Engelsche dwingelandij. Met de omlig gende eilandjes bedraagt de bevolking zon der de Engelsche bezetting 184.000. Pe Daily Mail ontvangt uit Rome het be richt, dat het thans aan geen twijfel meer onderhevig is, of tusschen Italië en Frankryk is “een overeenkomst betreffende Tripoli tot stand gekomen. De minister van buiten- lanflsche zaken, Prinetti’, zou dit, aan eep hem interviewend dagbladschrijver bevestigd hebben. De Politische Correspondcnz meldt uit Rotne, dat de bewuste overeenkomst tusschen Frankrijk en Italië, in een, te Parijs opge- steld protocol vervat is. De inhoud daarvan zou door "Delcassé aan de Kamer van afge vaardigden medegedeeld worden, zoodra deze oiy#reeks medio dezer juaand baanwerk zaamheden zal hervatten.’ Een en ander komt overeen met wat de Temps uit do Ita liaansche hoofdstad verneemt, vermeerderd met de opmerking dat de overeenkomst be trekking heeft op het achterland van Tunis en Tripoli. Zy is, aangenomen dat zy thans werkelijk bestaat, daarom belangrijk, daar men in Duitschland en Oostenrijk zich eenigszins ongerust maakt over het voortbestaan van het Drievoudig Verbond. In officieele kringen te Berly’n mag men ook al den schijn aannemen als of men van geen dreigend gevaar weet, zoo is men er zich toch bewust dat de nieuwe toltarieven aanleiding konden zyn om de Triple-alliantie uiteen te doen gaan. Italië kan wel met Frankrijk, maar hoogst moeilyk met Daitach- land nieuwe handelsverdragen sluiten als de Rijksdag de toltarieven goedkeurt. Dat ook in Denemarken de tegenwoor dige crisis op industrieel gebied zyn voor de arbeiders treurige gevolgen laat voelen, blijkt reeds daaruit dat de sociaal-democratische fractie in het Folketing een voorstel heeft ingediend, waarby de regeering gemachtigd Signora beantwoordde die, maar haar blik verried, dat ook zij stelling genomen had. Een ondenkbaar oogenblik sprak uit haar oogen gloeiende haat, doch dadelijk legde zij haar arm in dien van Reinhold, om met hem de eetzaal binnen te treden. »Nu, dat geleek niets meer of minder dan een oorlogsverklaring, zonder woorden, maar toch dui delijk genoeg. De vijandelijkheden zijn begonnen tot uw dienst Signora.”

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1