whb t MEKK te letten) JN VAN iïEVEB Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zaterdag 11 Januari 1903. 40ste Jaargang. No. 8095. Bultenlandscb Overzicht. FEllLLEiO.X. UITGAF IY ZONEN, EM. (bakkers Wonderbaren ito wereld, bekend on vortroflen middel togen L o ng-, Li ver i t e II, enz. Inwendig >k uitwendig in bijnr dien met goed gevolg i. Pr^s per flacon ost 1 1.15. Wonderialf Eindelijk Gevonden. 30MVEEVERIJ VHEIMEIl ISBUftG, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. 'ER Jr., Alkmaar. GOUDA: P. G. Zeugestraat. K E OUDE IEDAMMER Jlerk hill INIILIMIBANT rkrijgbaar hij EETERS Jz. bewijs van ochthoid is lot oh kurk steeds voor van den naam der Firm» HOPPE EN worden afgele idde pakjes van vijf if en een ig van N( i van 1 de Wet gedepo üitvoering van ge- anbevelende BIJL, ■EEBAART L». BRINKMAN AZn it en worden ver- t tot myn kantoor •"i Ned. on» Nommer et nevenstaand KT «4- tA n - e geneeskrach meestal elke pijnlijke )ol overbodig. Met id voor oiigeneeslijk onlangs een by na 2£ Brengt genezing en nden, ontstekingen enz per post f 1.60. Nederland S, Rok in 8 Amsterdam it aan die Schutzennpotficke 1 Rohitsch, Oeaterreich i het Centraal-Depót Sunder Na de verkiezing van hot bureau diende Rheinbaben, de minister van financiën, by den Pruisischen Landdag zijn begrooting in. liy betoogt dat men in 1900 nog 7P/9 mil- lioen mk. t>verschat had. De achteruitgang op oeconomisch gebied in het vorige jaar had op de begrooting van het loopendejaar echter een belangrijken invloed gehad. Dat Pruisen aan de financieele eischen kon vol doen zonder buitengewone middelen aan te wenden, getuigde slechts voor de innerlijke kracht van zyn financieele regeling. Wat de begrooting voor 1902 betrof, was het moeilijk voorspellingen te doen. Toch scheen er geen reden te bestaan voor pessimisme. Op de gewone begrooting was een tekort van 70 millioen. Dat men dit zonder meer kon dekken, was in de eerste plaats te danken aan de onvergankelijke verdiensten van Miquel. Dank zij zijn zeer wijze voor zorg was er zulk een groote reserve dat dat men alle eischen met gerustheid te ge- moet kon zien. re schat 36) Slechts Rinaldo, wien roem en goud voortdurend van alle kanten toestroomden, en die gewoon was, dit laatste zonder daarbij te denken uit te geven, kon er een zoo kostbare verzameling op na houden. Midden in zijn studeervertrek stond een prach tige vleugel, het geschenk van een kring vtirige bewonderaarszijn schrijftafel was bedekt met brieven en kaarten van hen, die door geboorte of geest uitmuntten en die hier onverschillig op zij geschoven werden aan den wand hing een levens groot portret van Beatrice Biancona, van de hand eens beroemden schilders, geniaal van opvatting en sprekend gelijkend, in haar ideale kleeding, ontleend aan een van Rinaldo’s opera’s waaraan zij zelve haar roem te danken had. Het was alsof die bevallige gedaante van uit haar lijst op den vleugel neerzag, als wilde zij den geliefden man, zelfs in de rust van zijn heiligdom, niet alleen laten. Reinhold zat aan zijn klavier te phantaseeren, zonder ander licht in het vertrek dan dat der maan, dat als het ware over deze zee van klan ken heepzweefde. Toen hoorde men die heerlijke toonen, waardoor Rinaldo reeds jaren den scep ter voerde in het Rijk der Muziek, waarschijnlijk De redactie der „N. Rott. Ct.” zyn berich ten in handen gekomen van St. Helena, welke op een zeer ongunstigen toestand onder de krijgsgevangenen wijzen. Er wordt G T id „Koninklijke nt per stuk, zij ite kwaliteit en zeer De groote redevoering door hem te houden, zal uitgesproken worden op het groote banket, dat te St. Etienne te zijner eer gegeven zal worden. Het zal zeker niet weinig bijdragen tot de reeds groote populariteit die de premier geniet, dat hy zich persoonlijk vertoont in het hartje van de streek waaruit de beweging ten gunste eener algemeene werkstaking is voortge komen. Met het oog op de verkiezingen kan dit voor het Kabinet zijn nut hebben maar aan den anderen kant zullen do mijnwerkers, wien het toch niet aan ’t verstand te brengen is, dat de regeering onmogelijk een vijandige houding tegenover de werkgevers kan aannemen, zich t< leurgesteld gevoelen, als Waldeck Rousseau hen geen be paalde belofte doet aangaande de verbetering der toestanden, die telkens afleiding geven tot geschil met de mijnbesturen. Een gedeeltelijke tegemoetkoming aan hun grieven is hun niet genoeg en het resultaat der door de regeering aangevangen enquête, omtrent de mogelijkheid van de wettelijke in voering van den achtuur-werkdag, Iaat zich te lang wachten, om niet bekrompen lieden allen moed en alle hoop te doen opgeven. In zulke omstandigheden hebben de sociaal-democraten vry spel en zullen Baisly en andere leiders misschien gemakkelijk de mijnwerkers kunnen overhalen om aan de stembus geen regeering meer te steunen, die niet dadelijk bereid is, om datgene te doen wat door hen begeerd wordt. Voorloopig schijnt het, dat de eerste minis ter een warme en geestdriftvolle ontvangst mag verwachten. Met uitzondering van een zes-en-dertig-tal, wier antwoord nog niet binnenkwam, hebben alle maires van het département de la Loire de uitnoodiging aangenomen, tot het banket dat op Zaterdag 11 Januari a.s. gegeven zal worden. Wasscherij N - Rotterdam 1. M. den Koning ken. iOUDA de Heer eweg D 7. Joomen en verven van Telefoon No. 83, De (Jitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. Getrouw aan het voornemen door hem te kennen gegeven, om in den vacantietjjd der kamer van afgevaardigden, het mjjnwerkers- district te bezoeken, zal de premier, naar verluidt, Vrjjdag a.s. Toulon verlaten (hij bevindt zich thans op een der plaatsen der Reviera) en na den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Lyon te hebben doorgebracht, van daar uit een tweedaagsche reis in het Loire-gebied ondernemen, waarop hy verge zeld zal wezen door de ministers Millerand, Decrais, De Lanessan en generaal André. terwijl hij aan het klavier een liefelijke, betoove- rende melodie ontlokte, die getuigde van een on beschrijfelijke smart en de brug was, die naar het verre verleden leidde Thans had het genie zijn boeien verbroken, wat leven, geluk en roem slechts vermochten te geven, dat alles was zijn deel en toch een storm scheen uit de toet sen voort te komen, wild en toch vol hartstocht en steeds hoorde men die klagende melodie, die sprak van aangrijpenden weemoed en van ruste loos, nimmer verwezenlijkt verlangen. «Ik vrees, dat onze kapitein het in Mirando niet lang uithoudt, het gezicht der zee schijnt hem heimwee te geven,” sprak Marchese Tortoni tot zijn gast. .Volstrekt niet, maar tusschen aljdie menschen, die over niets dan kunst spreken, gevoel ik mij zóó onbeleekenend, dat ik zooeven al de com mando’s voor stormweer opzei, om de troostrijke overtuiging te krijgen, toch nog voor iets te deugen.” «Uitvluchten. Gij mist hier het voor U onont beerlijke elementik heb er nog nimmer toe kunnen besluiten, mijn vrijheid prijs te geven.” «Hoe verschrikkelijkindien het U nog niet is gelukt, de hoogste mate van aardsch geluk deel- achtig te worden, zooals men het uitdrukt, dan....” „Gploof niet wat hij zegt, Cesario.” viel Rein hold in, «mijn broeder is in zijn hart een natuur van ijs, die met alle vrouwen slechts speelt en wiens liefde precies zoolang duurt, als hij aan Telefoon No. 83 A D V ER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. zeggen dat men in de goede jaren, door een ruime begrooting van buitengewone uitgaven een reserve heeft kunnen vormen voor de kwade dagen die men thans beleeft. Uit deze reserve zullen de middelen worden ge nomen voor den aanleg van nieuwe spoor lijnen en bestellingen aan materiaal, waar mede/de regeering de nijverheid zal gerieven en voor de uitvoering van andere maat regelen. Onder de wetsontwerpen die niet in het verkorte telegrafische uittreksel van Reuter zjjn genoemd, vermelden wij nog als het be langrijkste een ontwerp tot verlenging van den duur van de studie in de rechten. Voor deze studie stond totnogtoe een tijd van drie jaren. Maar met de invoering van het Bur gerlijk Wetboek is een langere opleidingstyd voor juristen noodzakelyk gebleken. In aansluiting hieraan zal echter de voorberei ding voor den administratieve!! dienst ver kort worden. arderoben, alsook alle •or het stoom'n van »ont enz. enz. worden naar ds 10de geverfd. De Duitsche generale staf heeft indertijd bevel gekregen uit een practisch oogpunt de techniek van de Engelsche officiyen iu Trans vaal te bestudeeren. Zooals men weet, zjjn een aantal Duitsche officieren ter plaatse ge weest om eenige kostbare gegevens met dat doel te verzamelen. Na een langdurige studie van de vraagstuk ken heeft de generale staf zjjn conclusies aan den Keizer ter hand gesteld en deze kunnen worden samengevat als volgt De passieve verdediging, die te dikwijls door de Boeren in het begin van den oorlog werd toegepast, wordt afgekeurd. Hun wordt als een ernstige fout verweten, dat zy bjjna hun geheel effectief hebben besteed voor de belegering van Ladysmith en Mafeking, ter wijl hun de onmisbare werktuigen voor den belegeringsoorlog ontbraken. De staf oordeelt verder, dat de guerilla, zooals die thans ge voerd wordt, in Europa niet zou kunnen be staan. De twee partyen zullen in de toekomst beide verlangend zyn tot een oplossing te ko men. Zij zullen geen van beide er belang by hebben een strijd voort te zetten, gedurende welken het economisch leven van het land .stilstaat. De Duitsche generale staf verwijt Lord Kit chener de oneindige versnippering van zyn krachten. Om Pretoria te behouden en den spoorweg, die de hoofdstad met hun operatie basis verbindt, vry te houden, hebben de Engelschen het grootste gedeelte van hun troepen moeten gebruiken als wachtposten. Zy hebben voor de actieve operaties een on voldoend aantal manschappen beschikbaar. Zoolang zy Pretoria zullen willen behouden, zullen hunne garnizoenen, verstrooid over enormen afstand, een gemakkelyken prooi zyn voor de Boerencommando's. Uit eigenliefde zullen de Engelschen de boofdstad der Zuid-Afrikaansche republiek niet willen prijsgeven. De ontruiming van Pre toria zou by de openbare meening doorgaan voor een nederlaag en onder deze omstandig heden zal de oorlog eeuwig duren. Misschien dat tegenover deze belangrijke mogelijkheid Engeland ten slotte zal besluiten om op de voorstellen, die het Jioor een vriendschappe lijke mogendheid, m het oog op eentusschen- komst, eventueel zullen worden gedaan, in te gaan. geklaagd over slecht rantsoenen een ziekte moet zjjn ontstaan, die veel van beri-beri heeft en tal van ouden van dagen ten grave sleept. De geest onder de krijgsgevangenen blijft echter uitmuntend. Driehonderd Boerengevangenen zyn dezer dagen weer te Durban aangekomen on 750 anderen werden er verwacht. Zy zullen ook naar St. Helena worden gevoerd. Het Engelsche militaire vakblad Broad- Arrow” zegt uit zeer vertrouwbare bron vernomen te hebben, dat de Boeren nog altyd een groote hoeveelheid wapens en munitie verborgen houden. Dan hebben vele Europeesche Boerenvrienden weten door te breken naar het noorden en noordoosten van Transvaal, en daar wachten ze, dat De Wet komen zal om hen af te halen. In die buurt zjjn 40 a 50.000 geweren ver borgen. Ook weet Broad-Arrow”, dat er nog maar 5500 Boeren in ’t veld staan. Te Colesberg zjjn vyf rebellen veroordeeld, wegens het opnemen van de wapens. Twee werden tot tien jaar gevangenis en drie ter dood veroordeeld. De doodstraf is echter in levenslangen dwangarbeid veranderd. Het was te verwachten geweest dat do. Troonrede waarmede graaf Billow de nieuwe zitting van den Pruisischen Landdag heeft geopend, weinig belangrijks zou opleveren. In dit jaar moet de groote stryd over het tarief-ontwerp en over de hernieuwing van de handolstractaten worden uitgevochten en daarom dienen de partyen die in den Rijks dag voor de regeering een meerderheid kun nen vormen, ook in den Landdag zooveel mogelyk ontzien te worden. Het kanaalplan is dus opgeborgen tot tyd en wyle de be slissing over het tarief is gevallen. De agra riërs zullen dan ook misschien, wanneer het profyt uit de verhooging van de graanrechten hun in den schoot begint te vloeien, in ver- zoenlyker stemming verkeeren. Ook de dreigementen tegen de Polen zullen voorloopig, eveneens omdat de regeering de stemmen van de Polen in hun Rijksdag niet wil missen voor bet tarief-ontwerp, onuitge voerd blyven. Er worden althans geen anti- Poolsche wetgevende maatregelen aangekon- digd, al vereischte ook bet prestige van do regeering dat een krachtige vermaning ge richt werd aan de ongezeggelyke onderdanen in oostelyke provincies. Hoewel in het loopende dienstjaar de ont vangsten van de Pruisische schatkist verre beneden de raming zyn gebleven en voor den eersten tyd geen verbetering te wachten is, kon de regeering toch ter geruststelling omdat zij uiting gaven aan dat demonisch element dat in ieders borst sluimert en waarvan men zich, half met afgrijzen halt met huivering bewust is. Zijn muziek weerspiegelde zoowel het gewone leven, met zijn jagen naar genot en de daarop volgende ontgoocheling, als de kracht van het Eeuwige, dat ver bóven dit alles verheven is. De geuren der oranjebloesems stroomden door het open venster naar binnenvol oneindige schoonheid en eeuwigen vrede scheen het maan licht over de stad tooverachtig klaterde de? fon tein daar beneden tusschen de bloeiende gewassen, en het licht, dat nu in zijn geheele volheid op de marmeren beelden in het vertrek viel, bestraalde ook het portret aan den wand, dat daardoor leven scheen te krijgen en speelde om het nog steeds somber ge'aat van den man, die alleen was. te midden van al die kunstschatten. i Zeker, er lagen lange jaren tusschen die win ternachten in het Noorden, waarin de kunstenaar zijn eerste werken schiep en dien heerlijken Ita- liaataschen zomernacht, en toch doemden lang vervlogen dagen en langvergeten beelden weer voor zijn geestesoog ophij zag weer het kleine tuinhuis met zijn ouderwetsche meubelen, en geu rige wijnranken, het sombere huis met de gehate kantoorzalen. Kleurlooze, doffe beelden waren het, doch zij wilden niet van hem gaan, want er boven zweefden een paar groote blauwe kinderoogen, wier glans de vader, in zijn tegenwoordige om geving vol poesie en pracht, eiken dag vergeefs zocht. Hij had ze zoo dikwerf gezien in het ge laat van zijn kind en eens nog.... bij een andere. Hoewel half vergeten, dacht hij nu aan die oogen, Frankrijk. De rechtbank te HAvrq heeft bevestigd het vonnis in eerste instantie, waarby het nationalistische gemeenteraadslid van Pa rijs. Barillier, wegens beleediging van den president der Republiek, veroordeeld was tot zes maanden gevangennisstraf. Dwtschland. Het veelbesproken Wreschen in Posen wordt binnenkort gelukkig gemaakt met een bataljon infanterie als garnizoen een mid del ter verpruizing met geweld. Van sociaal-democratische zjjde zullen land is, om met de eerste flinke bries, die de zeilen zijner Ellida weer doet zwellen, weg te waaien.” «Ik protesteer plechtig tegen deze schildering.” «Durft ge soms beweren, dat ik ongelijk heb Lachend antwoordde Hugo«Aan mijn schoone zeebruid blijf ik getrouw, Marchese, haar heb ik hand en hart geschonken, want zij alleen is in staat mij te boeien, en duldt niet, dat ik haar in ernst ontrouw word.’ «Totdat een paar schoone oogen U het lot aller stervelingen doen deelen. Er zijn van die oogen.” Zeker, die zijn er,” antwoordde Hugo, droo- tnerig naar de zee starend. Zoo, Signor,” plaagde de Marchese, «en zijt gij die oogen reeds tegengekomen «Ik zei de kapitein, wiens ernst weer weg was, «dwaasheid, ik hoop nog langen tijd van dat lot aller stervelingen verschoond te blijven." «Nu, daar is in deze buurt alle kans op, want onze buren leven zoo eenzaam, dat er voor U geen gevaar bestaat. Vooral de jonge Signora «Eed*jonge Signora? Waar?” vroeg Hugo opgewonden. De Marchese wees op een dichtbij gelegen buiten. «De villa Fiorina is reeds sedert verscheidene maanden bewoond, naar ik hoor door landgenoo- ten van U, die zich onzichtbaar houden en hun wandelingen uitsluitend tot het park bepalen.” Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1