MB AM. ft iGT, LOO, or Isziekten igel Öl, tuitend No. SOOS. iwsch IMeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» -Gouda. ïbrood. MVERVEWJ Woensdag 15 Januari 1902. 40ste Jaargang. Buitenlandse!! Overzicht, t HLILLEIOX. HEIMER «BURG, iche e 45-55 ct XroD 05 75 (lice 100 P. H. J. VAX 17. Eindelijk Gevonden. GH0THERAP1B isscherlj Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ten. Verspreide Berichten. erkregen aanslui- RINKMAN Z#. loud gratis. an het Rijks Inter- len verkrijgbaar IR DE VISCH- het stoom* n van t enz. tz. worden naar da e geverfd. fl, 3*/a, dubbele Bosch L Vogte, Zaltbommol Rotterdam. ïnhage. ig .1. Cm. Rotterdam Telefoon \o. Mt. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominees VIJF CENTEN. Rotterdam. M. den Koning JDA de fleer /eg D 7. men en verren van Ier o ben, alsook alle GUI INIIL COURANT r jaar voor p«r- van K. M. 1, Per 5 ons. norertroffen ebers welbekend LCHT-1LIX1R mot Fabrieksmerk). ■nde, radicale en ng van alle, zelfs dnekkige zenuw >ral ontstaan door >p jeugdigen leeftijd elke zwakte, Bleek Hoofdpyu - ig - Maagpijn Onvermogen ie enz. (Jil in het roerige Zuid-Amerika is voor de verandering weder eens een nionwe revo lutie aan den gang, nu in Paraguay. De opstand moet vrij ernstig weaen. Do macht van President Aceval is totaal gefnuikt; hjj en zijn voorganger, de vroegere Presi dent Equs-quiza zjjn gevangen genomen. Het Congres kwam onmiddelljjk bijeen om aan den Staatsgreep zjjn goedkeuring te hechten. De opstandelingen drongen de zittingszaal binnen, waar een hevig geveéht ontstond. Eén Senaatslid werd gedood, vjjf ,audere zjjn zwaar gewond en weggedragen. Aan het hoofd van den opstand staan do Minis ters van Oorlog en Financiën. Voorloopig heeft de vice-president Carballo de leiding van de Regeoring op zich genomen. e K.G. bij hem van zeker jonge dame verteld had. «Gij zijt geheel vrij, en op U rustefi geen plich ten. Trouwens, mijn meening zal U wel koud laten, kapitein.” «En daarmede mag de kapitein vertrekken. Gij zjjt onbillijk, Ella. Dat ik nog eens den avontu rier speelde is nu voor mij mets buitengewoons, maar dat ik je dit zoo zelf vertel, daartoe brach ten mij Uw oogeh, die mij zóó aanzagen, dat ik bloosde als een schoolknaap en de waarheid er uit moest. Slechts één vraag nog Ella, of liever, één verzoek. Mag ik nog eens terugkomen Ella zweeg; hij herhaalde toen zijn vraag en kreeg ten antwoord „voor U zal onze deur niet gesloten blijven.” Hugo greep haar hand en bracht die naar zijn lippen, die handkus duurde langer dan gebruikelijk isElla scheen dit te bemerken en trok haastig haar hand terug; de kapitein, anders nooit om een antwoord verlegen, stamelde slechts één‘i «Dank U, tot wederziens.” Hierop keerde Hugo naar Mirando terug, nog geheel verbaasd over de verandering, die hij bij zijn schoonzuster had waargenomen en in de vaste overtuiging dat Reinhold, zelfs al mocht het toe val willen dat hij Ella ontmoette, haar voor goed verloren had. 4 Kolonel C. dschrijft in de N. R. Ct. Dat de Wet zijn gewone spelletje speelt en de Engelscben colonne-commandanten zijn spoor bijster zijn, is duidelijk uit de uiteen- Van S. komende doorkliefde een roeiboot, waar van de roeiers de kleuren der Tortoni’s droegen, de blauwe golven en zette koers naar Mirando. willen bereiken. Maar wy herhalen het, met de Wet vooral, kan niemand voorspellen wat hij in zijn schild voert, en doen wy bet best kalm de dingen af te wachten, die komen zullen. Men kan er van overtuigd zijn, dat hij steeds hot besluit zal nemen, dat onder de bestaande omstandigheden het beste is voor de zaak, waaraan hij zijn leven heeft ge wijd. Sir Henry Campbell Bannerman presi deerde gisteravond te Londen een vergade ring van de Liberal Federation. Er was een schrijven ingekomen van lord Rosebery, dat hg door afwezigheid uit Lon den verhinderd was to komen, en waarin hg de hoop1 uitsprak dat de vergadering zich als doel zou stellen de eenheid en het gezond ver stand van het liberalisme, waartoe zjjn rede van Chesterfield had bijgedragen. Sir Henry Bannerman zeide zich hartelijk te verheugen over lord Rosebery’s terugkeer tot het politieke levenhij had herhaalde lijk, zoowel in ’t openbaar als onder vier oogen, er bij (Rosebery op aangedrongen zich weer aan te sluiten by de liberale party, die hem hartelyk welkom zou heeten, en hy had gemeend dat uit de Chesterfield-rede ^den wensch tot terugkeeren bleek. Bannerman verklaarde verder, dat de oor log slechts kon eindigen door verzoening, niet door onderwerping van de Boeren. Hy zag geen verschil van eenig belang tusschen zyn eigen meening en die van lord Rosebery om trent den vrede, maar hy keerde Rosebery’s wensch om een onafhankelijke positie te be houden, af. De vergadering was een zeer groot succes voor sir Henry Campbell Bannerman. De zaal was dicht gevuld. Toen bekende Lon- denaars, als Thompson van „Reynolds News paper” en miss Hobhouse, binnentraden, weerklonken oorverdoovende toejuichingen. Miss Hobhouse moest opstaan om dank te zeggen voor de hulde. De vergadering juichte het parlementslid Lloyd George het meest toe na sir Henry, wiens redevoering onderstreept werd door cheers, voornamelijk waar hy zich met nadruk verklaarde voor een beëindiging van den oorlog door onderhandeling en niet door onderwerping van.de Boeren. In den aanvang werd lord Rosebery’s naam met gefluit begroet, maar sir Henry kreeg de stemming om, door met sterken na druk te wyzen op de punten ten opzichte waarvan lord Rosebery, hy zelf en de verga dering het eens waren. Het verloop van de vergadering schijnt te bewyzen dat de Londensche liberalen tegen den oorlog en tegen het imperia lisme zyn. In de zitting van het Parlement, die Don derdag wordt geopend, zal de minister van financiën, sir Michael Hicks-Beach, in de noodzakelijkheid zyn groote offers te oischen van het land. En al moge Chamberlain nu beweren, dat geen offer te groot kan en zal zyn, om En- gelands prestige te behoudenEngeland voelt, dat de offervaardigheid der ministers zwaar drukt op geheel het volk. Een der bekende statistici van Engeland, sir Robert Giffen, heeft een belangrijk over zicht gepubliceerd van wat de oorlog kost aan het land. Do begrooting van het loopende jaar wees een te kort aan van 55,357,000; daarvan werden gedekt 15,650,000 door buiten gewone belastingen, zoodat nog een ongedekt deficit van 39,707,000 overWeef, waarvoor een leening moest worden aangegaan. Hoe zal het nieuw» budget er uit zien Zeker zal het niet veel lager zyn, dan de begroot[ng van verleden jaar. Sir Robert Giffen berekent de verschillende posten, en komt dan tot een totaal van 156 millioen P. St. in de gewone uitgaven en 144 milli oen P. St. in de ontvangsten; zoodat op de gewone begrooting eon tekort zal zyn van 12 millioen Pond Sterling; voeg daarby de uitgave van 48 millioen Pd. St. voor den oorlog, dan zal het budget thans een tekort aanwyzen van 60 millioen Pd. St. Hoe sir Michael dit zal moeten dekken, is niet na te gaan. Sir Robert vreest, dat Engeland terug zal gaan naar een stelsel van fiscale en economische reactie, dat betreurenswaar- dige gevolgen hebben zal. gerechtigheid zich tegenover het vonnis, in verband daarmede gevold, het gelaat van schaamte moet bedekken. Hy wordt door den voorzitter voor deze uitdrukking tot de orde geroepen. De Rijkskanselier von Bülow antwoordt, dat geen mensch de Polen belet te spreken zooals hun goeddunkt, maar de Polen zullen ook Duitsch ieeren spreken en aan het Duit- sche beschavingswerk deelnemen. Wanneer ik ook overigens liberale gedachten koester, in nationale kwesties versta ik geen grappen. In het Oosten des Ryks gaat hot niet om geloofs maar om nationale kwes ties. De Poolsche kwestie is het gewich tigste vraagstuk, van welks regeling en ont wikkeling de naaste toekomst van het va derland afhangt. In den Duitschen Rijksdag kwamen gis teren de interpellaties aan de orde, die oener- zijds van nationaal-Hberale, anderzijds van Poolsche zyde zyn ingediend in verband met de Poolsche kwestie De afgevaardigde Hobrecht lichte de interpellatie der natio- naal-liberalen toe, hy constateert, uit eigen ervaring, dat het Duitsche element gestadig is achteruitgegaan. Jazdzefski licht de inter pellatie der Polen toe en bespreekt de ge beurtenissen te Wreschen. Hy zegt, dat de natuurschoon en verliet zijn mijmerende houding eerst, toen de boot aanlegde aan de marmeren trap, die van het terras der villa naar zee liep. Reinhold zond de roeiers weg en besteeg lang zaam den traphij kwam van Beatrice, bij wie hij eenige dagen had doorgebracht, doch de drukte te 8. had hem «eer vermoeid en daarom was hij, na tot den vroegen morgen aan een feest deelge nomen te hebben, naar Mirando teruggekeerd, om daar rust te zoeken De eenzaamheid deed hem goedTortoni en Hugo zouden eerst ’s avonds van een uitstapje terugkeeren en de intendant had strenge orders, geen vreemden toe te laten. Oververmoeid en toch niet in staat den slaap te vatten, wierp Reinhold zich in de schaduw op een marmeren bank nederhet heerlijke Italië had hem wel alles gegeven, wat hij wenschen kon. en meer nog, maar dit had hem het grootste deel zyner krachten gekost. Langzamerhand was hij tot bezinning gekomen en voelde hij eon groote leegte om zich heen, zonder plichten maar ook zonder verlangen. Zijn genie beschermde hem tegen de klip, waarop zoovelen stranden, de on verschilligheid, doch dreef hem ook steeds voort, om naar het onbereikbare te stre/en. Plotseling schrikte hij uit zijn droomerij op, door een geluid in zijn nabijheid en zag hij een dame dicht bij hem staan, die op de zee staarde, een verschijning die hem onwillekeurig boeide, met haar zware, blonde vlechten, die als goud in de zon schitterden. Haar gelaat was van hem af gewend en gaf slechts de edele lijnen eryan te zienmet een slanke gestalte, in een luchtig, wit kleed gehuld, leunde zij in een bevallige houding loopende berichten, die omtrent dezen ener- gieken, kranigen Boerengeneraal tot ons komen. De Standard heeft uit Pretoria ver nomen, dat hy tracht door te breken naar de Kaapkolonievolgens een telegram uit WolVehoek van 3 dezer, was hy den vorigen ochtend in gevecht met Delisle, die hem met geschutvuur bestookte, waaruit kan worden afgeleid, dat deze de Boeren nog fliet dicht op het lijf zat. Van dit gevecht wordt ver der niets vernomen, maar uit een telegram aan de Daily Mali uit Bloemfontein, maakt de Westminster Gazette op, dat de Wet door een groot aantal colonnes wordt vervolgd. Te Heilbron was blijkbaar op 9 dezer nog niets naders bekend omtrent een gevecht, dat den vorigen dag zoude zyn geleverd, want op bovengenoemden datum wordt ge meld, dat de troepen van Elliott en do Wet door patrouilles voeling met elkander had den en dat den vorigen dag kanonvuur was gehoord in de richting van Spitskop. Eindelyk wordt 11 dezer uit Kaapstad bericht dat de Wet beproefd heeft ten noor den van Kroonstad den spoorweg over te steken, dat de poging mislukt is, doch dat men denkt, dat hy die zal herhalen. De aanduiding ten noorden van Kroonstad is vry onbepaaldeen datum wordt niet ge noemd, terwyl de voorspelling wat de Wet verder zal doen niet de minste waarde heeft. Uit al die berichten vermeenen wy te mo gen opmaken, dat na de jongste overwin ningen, die de Wet in het oosten van den Vrijstaat behaald heeft, de strijdmacht der Engelschen aldaar aanzienlijk versterkt is geworden, waarop de Wet zyn macht in ver schillende onderdeden heeft geplist, hub een, ons natuurlyk onbekend, vereenigingspunt heeft aangewezen en in westelijke en noord- westelyke richting is gemarcheerd. Zoo is het te verklaren, dat zoowel te Wolvehoek als te Heilbron op denzelfden dag geschutvuur is gehoord. Wolvehoek is een station, zoowat 125 K.M. ten noorden van Kroonstad, en Heilbron ligt ongeveer 45 K.M. ten zuid-oosten van Wolvehoek, zoodat waar schijnlijk tusschen beide plaatsen de artillerie der Engelschen gelegenheid heeft gevonden om de achterhoede der Boeren onder vuur te nemen. Omtrent de Wet’s verdere plannen is het niet wel mogelyk een onderstelling te opperen, maar een poging om ten noorden van Kroon stad, of waar dan ook, over den spoorweg, dus ten westen daarvan te komen, dunkt ons slecht te ry'rnen met het hem toegeschreven voornemen om door te dringen naar de Kaap kolonie, tenzy dat hy met een grooten om weg, dtrs door Betijoeanaland, zyn doel zou 39) Hugo volgde dezen wenk en deelde haar mede dat zijn schip, tengevolge van beloopen averij, in reparatie lag en dat dit nog wel maanden zou kunnen duren. Van haar kant deelde zij hem mede dat zij naar Italië gekomen waren, om genezing te zoeken voor den heer Erlau, die aan een borstziekte leed en bij wien zij na den dood zijner echtgenoote, de plaats eener dochter innam. Zij hadden gemeend, alle kans op een mogelijke ontmoeting te ontloo- pen, door op grooten afstand te blijven van de stad; waar „Signor Rinaldo” woonde, „Gij wist toch tot ons door te dringen en dit bewijst, dat ik ook in mijn vroeger leven enkele vrienden telde,” sprak zij met een lieven lach, hem daarbij onbevangen aanziende en hem haar hand reikende. Hij weerde die echter af, met de woorden „Neen, dat niet Ella, ik moet je iets bekennen, Ella, op gevaar af, dat ge mij dadelyk d^deur wijst.” Hierop vertelde Hugo haar kort en goed, dat hij volstrekt geen vermoeden gehad had, wie de bewoners der villa waren en dat hij “zich bij den hem geheel onbekenden heer had laten aandienen, o naar aanleiding van hetgeen Marchese Tortoni De passagier had echter geen oogen voor het Telefoon No. At ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Frankhui. Frédéric Passy wordt den twintigsten Mei a.s. tachtig jaar, wat nu reeds gevierd wordt met een banket, omdat deze Nobel-prijswin- ner nu juist ook 25 jaar lid is van bet Franscbo Instituut. „La Patrie Framjaise” heeft zich gis teren weer eons doen gelden te Versailles, waar Cavaignac eon redevoering heeft uit gesproken, natuurlijk tegen de regeerings- politiek, doch overigens heel ongevaarljjk. De luitenant ter zee Diraison, die als schrijver van het sensatieboek „Les Mariti mes” reeds vier duels achter den rug hééft, in enkele weken tyd, heeft zich gisteren ge meten met den luitenant Vidal van het 112e linieregiment, die zich óók al beleedigd ge voelde door den inhoud van het boek. Bij tegen de marmeren balustrade, terwijl zij met de eene hand haar stroohoed vasthield. Onbeweeglijk stond zij daar, niet wetende dat men haar gade sloeg. Reinhold verroerde zich nietdie verschij ning deed hem denken aan de sagen van zyn vaderland, reeds zoo lang door hem vergeten, doch die zij hem thans wederom voor den geest riep. Een heldere kinderstem verbrak op eens de stilteeen knaapje van zeven of acht jaar storm de de trap op, met een groote, schitterende schelp in de hand; zijn gezichtje straalde van vreugde, toen hij met gloeiende wangen op de dame toe snelde. Reinhold bleef als tfw den grond genageld staantoen de vreemde haar gelaat geheel naar hem toewende herkende hij haar, die Ella’s trek- ken had, maar toch Ella niet zijn kon. Ook zij had hem herkend, dit bewees haar plotseling ver- bleeken, alsook haastig achteruittreden. „Mama, lieve Mama, zie eens wat ik Hèb gevonden.” Toen Reinhold de stem van zijn kind hoord», vergat hij alles en strekte de armen uit, om den knaap aan zijn borst te drukken. „Reinhold." Ontsteld stond hij stil, doch die uitroep gold niet hem maar den knaap, die dan ook dadelijk bij zijn moeder kwam. Zij sloeg haar arm om hem heen en sprak op fermen toon: «Kommee, Rein hold, ge moogt vreemden geen overlast aandoen.” Op het hooren dier woorden, op dien toon ge sproken, trad Reinhold verstomd terugindien hij haar stem niet herkend had, zou hij aan een vergissing geloofd hebben. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1