IH w. xitend ;t, vsch BINNENLAND- ELS. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 8700. 40ste Jaargang. Bulltnltmdscli Overzicht. WEVERIJ FEVlLLElOm. F ao arnlers rkte geven. Emailleerde ;URG, D 7. ÏIMER terdam. ien Koning .N LOON. KEN, nders. ster” irooil. :he 2^ Vrijdag .17 Januari 1902. Eindelijk Gevonden. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» midil. irrij «toornen van -* Verspreide Berichten. 103. iKMAN 4 Zn (Ford/ vtrvolgd.) rorden naar da verfd. lelefooa No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per port 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. «oftusje» raas- Nedw- gwaarborgd de fleer en verven van ►en, alsook alle Gasfitter. .SOenhooger. ruime keuze JN 3ene fraaie K.G. Echte tosamen- n in den aam des rvaardigd wereldbo- Stoll- Per 5 ons. 45-55 cl roD 65 75 eelOO P. H. J. VA» nog w&t verder gegaan, en heeft von Koer- ber medegedeeld, dat zyn party zich van deelneming zal onthouden, als de conferenties niit als voornaamste doel hebben handhaving vah het Duitsch als officieels taal. De conferenties beloven niet veel onder zulke omstandigheden De heer Van Kol vertrekt 22 dezer van Amsterdam om verder van Genua per stoom schip Koningin Wilhelmina naar Padang te gaan, en zyn studiereis aan te vangen mot een bezoek aan de Ombilienmynen, Padang* sche bovenlanden, Atjeh en ondorhoorighoden, tabaksplantages van Dell, tinmijnen van Banka, enz. zijn, werkelijk gevoeld, Ella Zij bleef zwtfgen en Reinhold ging toen vtsort „Destijds dacht ik van neen en onze ontmoeting van heden versterkt deze meening; gij behoeft den toegang tot de slaapkamer niet zoo angstvallig te versperren, want ik begrijp, dat ik U vandaar zou moeten wegrukken, om bij mijn kind te ko men, en daartoe ontbreekt mij de moed Vaarwel, Hij vertrok en de jonge vrouw hoorde zijn schreden wegsterventoen trad zij op de glasdeur toe en zag naar buitende zee l ig nog even stil als straks, de lucht was nog evéb drukkend van Reinhold geen spoor meer te. bekennen. t gekookt voor da- emb vaa do) Al» val van ah ruiken. au van verschillende etablissementen. De uit spraak ii verdaagd. Zooals men weet, is bepaald, dat er een commiiijrsou worden gevormd ter vast stelling varf' het bedrag der schadeloosstel lingen uit de China-leening en nader was bepaald, dat in deze commissie zonden moe ten zitting nomen twee senatoren en twee Kamerleden. Nu heeft de minister van finan ciën nader besloten, dat uit beide liebamen een oud-minister van buitenlandschc zaken en een ond-titnlaris van financiën zouden worden aangewezen. Genoemd werden nu als zoodanig de senatoren Do Freycinet on Magnin en de afgevaardigden Bourgeois en Cochéry. Van do première Van Milligen’s Darthula wordt bericht, dat het zeer talrijk publiek na de eerste acte de artiestendo dames Tassen en Lozin en Tyssen torugrlep en ook na de tweede acte het schelm een paar maal rijzen deed. De componist, die ten tooneeie verscheen, had een fraaien lauwerkrans in ontvangst te nemen, maar bracht de hem daarmee bewezen hulde op de uitvoerenden over. Mevr. Tassen kreeg een bloemstuk. Markus dirigeerde. „De liberale party m Engeland mag har- teJjjk worden geluk gevuenecht met de groote meeting in St. Jameis Hall en de merk waardige redevoering van sir Henry Camp- bell-Bannermann” zegt de „Morning Leader.’’ Want van dit oogenblik af, dagteekentde herleving der liberale party. Zij heelt nieuw 60ÜDSfflEÏÖlRANT De Spaansche Cortez hervatten Maandag a. B. baar zittingen, die slechts twee maan den zullen duren. Hoofdzakelyk zullen wor den behandeld de voorstellen tot het beta left' der invoerrechten in gond, tot beperking van den omloop van papieren geld, tot her vorming van de -gemeentelijke wetgeving en verder het nieuwe wetsontwerp betreffende werkstakingen. De Hegeoring boitrydt, dat een crisis aan staande zou zijn. De heer Mason heeft by don Amorikaan- sclien donaat een motie ingediond, waarin wordt verklaard dat de Veroenigdo Staten moeten overgaan tot een besliste reciproci- teitipolitiek. Wanneer men zich de laatste redevoering van den ongelukkigon President Mac Kinley en de eerste van zQn opvolger herinnert, zal men beseffen, dat gaandeweg voor een dergeljjke politiek de publieke opi nie wel kan gewonnen worden. j Duitschland. De aangelegenheid van het Heidolberger slot wordt aangehoudendo Badenscbe re- georing oordeelt een besluit over herstel of handhaving in den bestaanden vorm, voor barig. Te Cassel is zoowaar een bond tegen hot duel gevormd. By alle staatsbouwwerkon to Hamburg zyn de Italiaansche arbeiders ontslagen, in het belang van de vele werkloozen van eigen nationaliteit. De keizer zal zich by do kronings feesten te Londen doen vertegenwoordigen door zyn broeder, prins Heinrich, die admi raal van de vloot is on dus netjes voordon dag kan komen. Frankrijk. Max Régis, de jodenhater en lawaaischop per, die zoo langzamerhand door allen wordt losgelaten, is eergistermor’gen te Algiers in hechtenis genomenhy is in gebreke ge bleven de hom naar aanleiding van zyn las- terprocessen opgelegde boeten te voldoen en moet nu drie jaar brommen, tonzy een of ander modelijdend geldman tusschenbeido komt met wyd geopende portemonnaie - - wat w»rkelyk jammer zou wezen! Het heet alweer, dat Constans nu toch beusch den langsten tyd te Konstantinopel geweest is als «gezantde gezant dor Re publiek te Rome, Barrère, zou hem gaan aflossen en de heer De Magny, secretaris generaal aan bet departement van binnen- landsche zaken, zou in de plaats komen van Magny. Eergisteren heeft te Parys gediend de zaak van bet trottoir ronlant op het ten toonstellingsterrein in 1900, in verband met den eisch tot schadeloosstelling, door de ondernemers ingesteld tegen de Tentoon- stellingsadministratie, wegens telate opening gedragen heeft, toen verliet hij mijivoor een ande re, zonder er naar te vragen, of die slif^voor mij ook doodelijk zou kunnen zijn. En nu denkt gij dit met één woord weer goed te kunnen maken nu meent ge slechts de hand te behoeven uit te steken^ om weer tot U te kunnen trekken, wat gij eens verstooten hebt. Neen, zóó speelt men niet met het heiligste op aarde en wanneer gij dat van Uw Ella gedacht hebt, zeg ik U eerder stierf ik met mijn kind, dan dat ik U weder volg de. Gij hebt Uw plichten als man en vader ver zaakt en wij hebben geleerd, het zonder die beiden te stellen. En gij, gij hebt Uw roem enUw muze, wat verlangt gij nog meer Door aandoening overweldigd zweeg zij en drukte de beide handen tegen haar hevig hijgende borst, Reinhold was doodsbleek geworden en staarde haar als betooverd aanevenals op dien avond, toen hij het afscheidswoord zoo meedoogenloos uitsprak, viel ook thans het volle licht der lamp op haar gelaat, doch waar was de Ella van toen gebleven De vrouw, die thans tegenover hem stond en hem de vroeger ondergane vernedering met zooveel wilskracht betaald zettenu eerst zag hij, hoe die blauwe oogea van toorn konden vonkelen en tevens zag hij voor het eerst, hoe wonderlijk sch’oqA zij waren, hoe betooverend Ella’s geheehs Ver schijning was. »Is dit Uw laatste woord.” Reinhold /rots werd door deze afwijzing weder geheet aangewakkerdterwijl Ella op haar plaats bleefj schreed hij naar de deur, doch stond bij den drempel even stil en wendde zich om •Hebt gij den slag, die voor U doodelijk kon lejen en nieuwe kracht gekregen. De Re- geering kan er zeker van zyn, dat zy by de opening van het Parlement een oppositie vinden zal, naar Sir Henry zeide „een op positie van liberalen, hoog houdend de libe rale beginselen, en begeerig die om te zetten in liberale maatregelen". „Wanneer wy ons wijden aan onze party,’’, zeide sir Henry, „dan is dat, omdat wy ons land liefhebben." En de hoogste begeerte van eiken Engelschman, die zyn land lief heeft, voegt de „Morning Leader” dftfcrby, moet zyn om dezen noodlottigen oorlog tot een goed en eervol einde te brengen. Die oorlog kan slechts worden beëindigd door overeenkomst, niet door onderwerping. Wy kunnen geen vrede hebben met de staat kunde van onvoorwaardelyke overgave, om dat wy verlangen naar vriendschap en broe derlijke gezindheid, en geen onsterfelijke» haat willen doen ontstaan. De staatkunde van onderhandeling on amnestie heeft een nieuwen aanhanger gevonden in lord Rose bery en het is daarom te prijzen dat sir Henry in de Chesterfleld-redevoering zocht naar wat de liberale party kan vereonigen, en over het hoofd zag, met lofwaardige bescheidenheid, wat aanleiding kon geven tot verdeeldheid. En al moge dat Lord Rosebery zelf, ook na de herhaalde pogingen van Sir Henry om tot samenwerking te komen, liever aan zyn ■v-wi nizonucring wdvert wanneer de eenheid in de party hersteld is, kan men slechts van winste spreken. Vermoedelyk zal de Oostenryksche Ry’ks- raad den 20sten Januari weer byeenkomon. De voorzitter van den ministeraad stelt in- tdsschen nog voortdurend pogingen in ’t werk om een vergeljjk tusschen de Duitschers en de Tsjechen tot stand te brengey, hen althans te bewegen om met goeden wil aan de conferenties mede te werken. De Naroday Listi (Praag) vertelt, dat de Tsjechen van Koerber nog eens duidelijk te verstaan hebben gegeven, dat zy geen plan hebben op de conferenties te verschijnen als de Duitschers doorgaan zich onhandelbaar te toonen en onaannemelijke voorwaarden aan de Tsjechen Wyven stellen. Tot het laatste zullen deze ongetwijfeld rekenen het beding der Duitschers, dat onder de punten ter bespreking niet zal voorkomen der natio- naliteitskweste van Moraviö, terwyl de Duit schers ook niet willen hooren van herstel in Bohemen van het Tsjechisch als ambtelyke taal, als hoedanig het sedert de taalveror- deningen is verdwenen, gelyk men weet. De Al-duitsche afgevaardigde Schalk ig ik aan mij zelf en mijn kind, het eenige dat mij staande hield, verschuldigd wal Om zijnentwille ben ik wederom gaan studeeren, heb ik met alle vooroordeelen gebroken en aan mijn leven een nieuwe richting gegeven, toen de dood mijner ouders mij vrij maakte. Ik moet nu voor mijn kind alles zijn en heb de plechtige gelofte afge legd, dat mijn zoon zich nooit over zijn moeder zdl behoeven te schamen, zooals zijn vader dit over haar gedaan had »Ik wilde u den knaap ook niet ontnemen, doch hem slechts zien. Ella, het is ons kind, dit is de eenige band tusschen ons, die nog niet ver broken is. Wilt gij (dit thans doen In Uw handen ligt het, het toeval, dat ons elkander hier liet ontmoeten, een invloed op ons verder leven te laten hebben, die ons beiden misschien nog ten zegen kan zijn.” •Voor ons beiden Gelooft ge dan werkelijk, dat ik aan Uw zijde nog gelukkig zou kunnen zijn Gij moet wel overtuigd zijn van Uw groote hoedanigheden of mijn onbeduidendheid, om zoo iets te kunnen denken. Maar waar zoudt ge ook geleerd hebben, achting voor mij te gevoelen Zeker niet in mijn ouderlijk huis, waar niemand zich om mij bekommerde, zonder zelfs te vragen oi mijn opvoeding ook de schuld droeg,’ dat ik zoo geworden was. Een poging tot toenadering werd met minachting afgewezen door mijn echt genoot, in wiens oogen mijn eenige verdienste daarin bestond, dat ik de moeder van zijn kind Ter wille van de kunst wierp hij mij terzijde als een last, dien men lang genoeg met tegenzin gloeiende hitte volgde op die geurige, heldere voorjaarsdagen, slechte de zeelucht gaf wat ver koeling en was dan ook het doel van bijna alle uitstapjes geworden. Eindelijk brak het geweldige onweer los, dat zóó snel opkwam, dat niemand voorzorgsmaatregelen had kunnen nemen reeds meer dan een uur, «pookte het verschrikkelijk. Een boot, klaarblijkelijk door den storm over jen het woedende elementlang ^...wjpje gevaar geloopen, naar de volle redreven te worden, doch nu liep het recht 3 kust in en slaagde men er, na herhaalde 'vergeefeche pogingen, ten slotte in, aan wal te 40 En, zoo ja, dan zou de geheele wereld verne men dat Signor Rinaldo, na vrouw en kind ver laten en sedert jaren niet naar hen omgezien te hebben, thans met dezelfde wet durft dreigen, die hij met voeten getreden heeft, en dan zal Uw roem U niet tegen de verdiende minachting vry- waren." Hoe driftig en opvliegend Reinhold ook steeds was, voor het eerst, sedert jaren, moest hy bakken voor een anders wil; zijn geheeletrotsh»gatMem, toen hij in die oogen blikte, die hem zoo flink en helder aanzagen enhij zweeg; „Gij ziet dus zelf in/ dat het erger dam belee- digend ware, indien gij een beroép' op de wet deedt.” „Ik zie, dat ik mij zwaar vergiste, toen ik de vrouw meende te kennen, die twee jaar lang mijn naam droeg; hadt ge U slechts éénmaal zóó aan mij vertoond, zeker zou er veel niet gebeurd zijn, Wie heeft u zóó leeren spreken „Het uur, waarin gij my verlaten hebt.” „In dat uur schijnt ge nog veel meer geleerd te hebben, Uw verlangen naar wraak, bijvoor beeld „En mijn fierheid tegenover u, die pas ont-' waakte, toen ik vertrapt werd en gevoelde, wat Door de uitvoerige verslagen van de toe spraak van sir Campbell Bannerman wordt bevestigd dat hy op een handige manier aan lord Rosebery heeft te kennen gegeven We lyken veel op elkaar in de kwestie van den vrede, en je moogt me steunenPmaar ik kom niet tot jon over. Ik blyf de liberale party. Aan de mogelykheid van een derde party geloofde sir Bannerman niet. In Engeland kunnen derde partyen soms een oogenblik op vlammen, maar daarna gaat hnn licht uit. Maar natuurlyk, hij zou aan lord Rosebery niets voorschryven. Die was meester over zyn eigen daden. De opinie van de pers is verschillend naar gelang var. de partyen. Het driemanschap van Daily’s, die de yve- rigste stryders voor lord Rosebery zyn ge weest, de Daily Mail, de Daily Express en de Daily Telegraph hebben eenstemmig iedere samenwerking van^lord Rosebery met sir Bannerman voor onmogelük verklaard. De Daily Mail beweert; dat er geen rep- tielen-blad in Berlyn of Parys bestaat, dat niet zyn laster tegen bet Engelscbe leger kan bekrachtigen door de tekst van sir Ban nerman’s rede. Een aanbieding van voor waarden van dien kant is dus dwaasheid. Aan den anderey kant blyver. de meeste liberale organen hun leider trouw, en men nteftt'tot afzondering vo’doen moet ook in ’t oog honden dat do liberale bijeenkomst te Derby aan hem haar vertrou- ^Wen heeft geschonken. Wat Sir Bannerman gezegd heeft over het uitsterven van derde partyen, wordt eenigs- zins bevestigd dóór ’t geen gebeurt met de liberale unionisten. Deze hebben zich onder Chamberlain van Gladstone afgescheiden toen deze home rule voor Ierland voorstelde. Zy wilden de Unie van Groot-Brittanniö als éénheid behouden vandaar hun naam van liberal-unionist.- Thans heeft hun leider, lord Heneag, zyn ontslag als zoodanig gevraagd. In zyn brief noemt hy als motief op dat de reden van be- staan dezer partij verdwenen is, en de leden zich óf conservatief moeten verklaren, of een nieuwe groep moeten vormen tot ondersteu ning van Rosebery. Telefoon No. A» ADVERTENTIEN worden geplaatat van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. uuvi, Klaar vallen, kampte tegt had het scheepje zee ge op de komen.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1