gd ten.— EVER lerki ITCAP GT, .§1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» wsch brood. Woensdag 22 Januari 1902. No. S704. 40ste Jaargang. Buiieuliindsch Overzicht. VERVERIJ FEV1LLE1OX. iranders sterkte geven. geëmailleerde iS, gwaarborgd KNERS, RS ister” EIMEK rtterdam. Bij HG, AN LOON. IELS. ■ZEN, Eindelijk Gevonden. rinS-l KENNISGEVING. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. een bijeenkomst, van vyf uur lang, gehouden WETHOUDERS van sich beleefd aan cherij BINKMAN Zn iet stoom n van enz. worden naar d« geverfd. wie die I er tus- !I,™ eene fraaie den Koning >A de Heer gD 7. an en verven van •oben, alsook alle Gasfitter. ithaven 128. 7.50 en hooger. renders. n ruime keuze E ODDS DAMMER GUI INIIi: COURANT K.G. De Duitscho Ryksdag heeft Zaterdag nog maar steeds voortgeredeneerd over de ver- moedeljjke oorzaken van de algemeene werk loosheid. By het begin van de beraadsla ging waren er maar 25 leden aanwezig, en misschien is het ontbreken van het stem gerechtigde aantal de reden geweest dat de debatten Zaterdag nog niet zyn gesloten. Aan de regeeringstafel was graaf Posadowsky de eenige aanwezige minister. Graaf Kanitz, de vermaarde agrariër, meende dat men van het cijfer waarmede het geheele aantal \verkloozen in Duitschland door sommigen geschat werd, op zijn minst 200,000 man moest aftrekken die niet wilden 45) Beatrice, zeer geprikkeld door de houding van Ella en Reinhold, bij hun laatste ontmoeting, en overtuigd, dat tusschen die beiden een geheim bestond, had den kapelmeester Gianelli, in zyn hart een van Reinhold’s ergste vijanden, opge dragen, naar de Erlau’s een nauwgezet onderzoek fti te stellen en juist was deze bij haar geweest en had, tot haar groote verbazing, alles in geuren en kleuren medegedeeld. Thans wist zij, schoone, jonge vrouw was en welke band schen haar en Rinaldo bestond, en zij verklaarde zich zijn ontsteltenis in de herberg. Gianella beloofde over dit alles een diep stil zwijgen te zullen bewaren en verliet toen de Signora; zeker zou hij die belofte houden, want, zoodra Rinaldo’s geheim algemeen bekend werd, had het zyn waarde verloren, terwijl het, in het bezit van hem alleen, een geducht wapen tegen den aanmatigenden componist was In de voortreffelijkste stemming van de wereld, trad de Maëstro in de voorkamer waar zich alleen de matroos Jonas bevond, door Hugo met een briefje gezonden, dat hij aan Reinhold persoonlijk moest overhandigenin het zyvertrek was de ka menier bezig eenige kleederen harer meesteres schoon te maken, doch, daar dit een »vrouw»per- gbaar bij t ;ters Jz. vijs van echtheid is n kurk steeds voor den naam der Firma ►PP® u's i Telefoon Ao. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. den tijd van zijn verblijf in Italië niet ten nutte gemaakt had, om wat van de landstaal te leeren. Hij wilde haar juist duidelijk maken, dat hij een brief aan Reinhold moest overbrengen, doch dit ging niet gemakkelijk, daar deze hier slechts on der den naam Rinaldo bekend was, »’t Mocht wat, zijn eerlijken, Duitschen naam te veranderen, en dan nog wel in «Rinaldo zoo heeten bij ons de roo /ers,” bromde hij, toen de lang verwachte binnentrad en hij zich van zijn opdracht kon kwijten >Zeg dan mijn broeder, sprak Reinhold, >dat ik van avond bezet ben, en hij dus maar zonder mij naar den Marchese moet gaan Misschien kom ik later nog wel.” Daarop begaf hij zich naar Beatrice’s boudoir, zij kwam hem reeds tegemoet, doch hij was zoo zeer in gedachten verdiept, dat hij niet eens be merkte, dat er met haar het een of ander was voorgevallen. De Italiaansche was echter genoeg komediante, om, wanneer het gold haar doel te bereiken, zichzelf voor korten tijd te beheerschen, en heden had zij zich vast voorgenomen, tot een bepaald resultaat te komen. Op straat ontmoette ik Gianelli, is die hier geweest >Ja. ik weet wel, dat gij iets tegen hem hebt, maar hij kwam over de opvoering spreken.” Reinhold zag hiervan de noodzakelijkheid niet in, doch zei, dat hij haar niet wenschte voor te schrijven, wie zij ontvangen moest en dat hij haar daarin geheel vrij liet »Dit is anders dan vroeger, toen niemand mijn drempel mocht betreden, of zijn bezoek moest u aangenaam zijn.” loften, enz. Is en alles wat les verlangd met ver, tafellinnen zyn, waarin Dr. Kuyper aan den heer Fischer zou aangeboden hebben zich te Londen te gaan vergewissen of de Engelsche regeering werkelijk vrede wenschte, maar waarin hij tevens verzocht hem de voorwaarde mede te deelen, waarop de afgevaardigden bereid zouden zijn de onderhandelingen te beginnen. Omtrent de uitkomsten van deze reis besluit „Reuter” is niets bekend. Ook een paar Oostenryksche^en Hongaar- scbe bladen melden dat de Nederlandsche regeering in vertrouwelyke onderhandelingen met de Boeren-vertegenwoordigers is getreden om den oorlog te beëindigen. Het „Berliner Tageblatt” meldt, dat men te Berlijn in beurskringen stellig gelooft, dat Dr. Kuyper naar Londen ging als bemiddelaar of althans als „vredesverkenner.” Te Londen wordt, ondanks dat hy er niets van wist, hetzelfde geloofd. Naar aanleiding van de „stelligheid” der berichten heeft „de Standaard” zich tot mi nister Kuyper gewend. Zy ontving het volgende antwoord Aan de „Times” is door Dr. Kuyper gete legrafeerd. „Highest credit for imaginative faculty of Brussel correspondent, but please tell your readers that I have not been in Ostende, thab I did hold no conference with Boer de legaties and that I could not try to persuade or induce them to draw up terms of peace, knowing their credentials did not allow.” (Ik heb diep respect voor de verbeeldings kracht van uw Brusselschen correspondent, maar woes zoo goed aan uw lezers mee te deelendat ik niet in Ostende ben geweest; dat ik 'geen conferentie heb gehad met de Boeren-afgevaardigden, en dat ik geen po ging kon doen om hen te overreden of te bewegen vredesvoorwaarden op te stellen, wetende, dat hun mandaat hun flit niet ver oorloofde.) Verspreide Berichten. Frankrijk. Ter gelegenheid van den verjaardag van Floquet’s overlijden zyn eenige getrouwen van dezen politicus op zyn graf op Père Lachaise bijeengekomen, om te bewijzen, dat ze hem nog niet gansch en al vergeten zyn. Te Tours is by eenige Jezuïeten-pries- ters huiszoeking gedaan papieren zyn in beslag genomen en een aantal paters zyn voor den rechter van instructie gedaagd. De afgevaardigde Pourquerie de Bois- serin heeft in de Kamer een wetsvoorstel ingediend, bedoelende de verlenging van het afgevaardigden-mandaat van vier op vjjf jaar prettig voor de lui, die zeker zyn van hun verkiezing, doch ontmoedigend voor hen, die niet al tè zeker kannen reke nen op een Kamerzetel. Te Brest is, wegens anarchistische propaganda, een korporaal der marine-in- far.terie gearresteerd. De directeur-generaal der douane Bous- »Gij ziet, dat ik tegenwoordig verdraagzamer >Of onverschilliger.” Hiermede begon het lieve leventje; Reinhold wilde haar aan het verstand brengen, dat die groote hartstocht nooit van eeuwigen duur kon zijn, hij ging zelfs zoover, om te zeggen dat het beter ge weest ware, als hij rustig in zijn vaderland geble ven wasop hjur alleen rustte de verantwoorde lijkheid voor zijn vertrek vandaar, want, al was hij ook vrijwillig gegaan, toch was zij de drijfveer daartoe geweest. >Het ging toen om de liefde,” antwoordde rij, met een onheilspellend vuur in de oogen. Toen ik je voor mij zelf bewaarde, behield ik voor de wereld den kustenaar.” Hij wees haar er op, dat,'hoewel het hem slechts één woord zou kosten, om vrij te zijn, voor hem nog steeds de huwelijksband bestondware deze echter opgeheven, dan zouden zij man en vrouw kunnen worden, doch beiden vreesden een onver breekbare verbintenis aan te gaan, zij wilden geheel vrij blijven, zooals zij tot op het huidige oogenblik dan ook nog waren. Zij wilde nu alles weten, of hij zijn huwelijk nog steeds als geldig beschouwde, of hij bij zijn beleedigde echtgenoot pogingen tot toenadering gedaan had, en of daar om beiden, bij die ontmoeting zoo ontsteld waren; zij eindigde met de vraag »of hij den rol van be rouwhebbend zondaar al gespeeld had Zij ver weet hem, dat hij reeds in Mtrando kennis droeg van de nabijheid zijner vrouw en VLt zij elkander daar natuurlijk ontmoet en geuprokeu hadden. (fTordi vervolgd.) Onder de meer dan twintig amendementen die by het Engelsche Lagerhuis zyn ingediend, is er ook een, dat betrekking heeft op de con centratiekampen, waarover dan de Ier Dillon het woord zal voeren. Allicht gaat er dan eenig licht op over de voornemens der Re geering ten aanzien van die kampen. Uit de mededeelingen in het Blauwboek kreeg men zoo den indruk, dat het gouvernement aan een verplaatsing niet meer denkt, nu het sterftecijfer eenige vermindering heeft ondergaan in de laatste maand. „Eenige” vermindering want nog altyd is het cjjfer 244 per duizend en per jaar, wat zeggen wil, dat als de sterfte ztió door gaat over vier jaren geen blanke ziel meer over is in de kampenEr stierven in Dec. 2380 blanken, tegen 2507 in Nov., 3156 in Oct., 2524 in Sept., 2659 in Aug. en 1695 in Juli. In ’t geheel zyn er nu overleden 15.221 blanken, in één half jaar tyds, waar onder 11,300 kinderen. En dat op een totale bevolking van 113,000 zielen gemiddeld. Is het niet nog verschrikkelijk.” Als bewijs van de humaniteit waaimede de Engelschen, zooals Koning Eduard zeide, den oorlog voeren moge gelden het vonnis van den Boerencommandant Scheepers, die in de Kaapkolonie een schrik der Engelschen werd. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en Gouda,' Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van P. W. Kamphuizen te Gouda om vergunning tot oprichting eener koffiebranderij op de 2de verdieping van het perceel gelegen aan de Peper straat, wijk K. no. n, Kadastraal bekend Sectie D no. 2132. Dat op Dinsdag den 4 Februari 1902, des na middags ten i'/, ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de^Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 21 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. werken of vagebondeerden. De oorzaak van de tegenwoordige crisis was, volgens hem, enkel en alleen de handelspolitiek van Ca privi, die ten voordeele van de nijverheid en ten nadeele van den landbouw gewerkt en veel arbeiders van het platteland naar de middelpunten van fabrieksnijverheid ge trokken had. Ook de steenkool- en cokes- syndicaten hadden door kunstmatige beper- king van de voortbrenging de werkloosheid nog vermeerderd. Een ander agrariër, dr. Hahn, de hoofd man van den Bund der Landwirte, stelde in het licht, wat een geluk het was dat zyn party de uitvoering van het groote kanaal had verhinderd. Want als dat kanaal er reeds geweest was, zouden er nieuwe indus trieën ontstaan en de algemeene werkloos heid nog grooter geweest zyn. Van de regeeringstafel gaf graaf Posa dowsky de verzekering dat hy er niet aan dacht, de vryheid van heen- en weer trek ken (de zoogenaamden Freizügigheit) te be perken. Men weet dat de agrariërs deze ongehoorde inbreuk op de persoonlijke vrij heid verlangen om de veldarbeiders, in hun belang, op het platteland vast te houden, in een soort van moderne lijfeigenschap. In elk ander westersch land dan Duitschland zou het overigens overbodig geweest zyn dat de regeering de uitdrukkelijke verklaring aflegde dat zy hare medeburgers de vryheid van beweging niet wilde benemen. Het is bekend, dat Scheepers doordrong tot in het zuiden der kolonie, tot de Mossel- baai, en de Engelschen herhaaldelyk nood zaakte, om troepen te zenden naar districten, waarin zy nooit gedacht hadden te zullen stryden. Eindelijk werd de Britsche over macht" zoo groot, dat zyn commando noord waarts moest wykenmaar Scheepers, die aan typhus leed, moest in een boerenhoeve worden achtergelaten. Daar werd hy door de Engelsche troepen gevangen genomen. In een open wagen werd de doodzieke man naar Graaff Reinet ver voerd, en daar in het hospitaal opgenomen ter verpleging. De droeve voorspelling, toon gedaan, dat Scheepers werd verpleegd, om hem later te kunnen doodschieten, is uitge- komen. Hoewel Scheepers beslist verklaarde Vry- stater te zyn, en dus in het volle reéüt om oorlogshandelingen te plegen, en voor elk dier handelingen zich beroepen kon op de bevelen van den commandant-generaal in den Vrijstaat De Wet.werd hy ter dood veroordeeld, en werd dit vonnis van een Engelschen krijgsraad door Kitchener bekrachtigd. Het vonnis vreezende van geheel Europa heeft de Engelsche Regeering die uitspraak geheim gehouden tot na de executie. En wanneer wy dan lezen het verhaal van Louw’s dood, en denken aan den moord op Letter, dan wil het woord van afgrijzen over zulk een optreden van Engeland’s militaire macht niet eens uit de pen. Het is eenvoudig afschuwelyk De Brusselsche Renter-correspondent seinde Zaterdag aan de „Times” een lang verhaal volgens hetwelk Dr. Kuyper aan de verte genwoordigers der Boeren zou hebben laten weten, dat, na de rede van Rosebery te Chesterfield en op grond van de raadgevin gen van een aantal welbekende staatslieden onder wie ook aanhangers van het tegen woordig kabinet, zy wél zouden doen thans onderhandelingen over den vrede te openen. Dr. Kuyper zou op de wenschelykheid van het doen van zulk een stap met verschillende argumenten hebben aangedrongen, waaronder ook dit, dat er van tusschenkomst van eenige groote mogendheid voor langen tyd geen sprake zou zyn. De Boeren-vertegenwoordigers zouden on der dankbetuiging, hierop geantwoord hebben dat naar hun overtuiging slechts een klein deel van het Engelsche volk een voor de Boeren eervollen vrede wenschte en dat zy daarom liever hun gereserveerde houding bewaarden. Toch zou Vrydag den lOden te Brussel soon” was, deed Jonas precies alsof ze er niet was. Niet zoo de Maëstro, die het aardige meisje naderde, met de bedoeling, haar een kus te rooven; dit viel echter in geen goede aarde, zij vluchtte in de kamer waarin Jonas stond te wachten en plaatste zich verontwaardigd, met over de borst gekruiste armen, tegenover Gianelli, die juist door dezen wederstand nog meer aangevuurd werd, en met geweld zocht te verkrijgen, wat hem goed schiks geweigerd werd. Eensklaps voelde hij zich stevig bij zijn kraag gevat en sprak een vreemde stem, op niet zeer zachten toon »Afblyven.” Toen zijn eerste schrik voorbij was, keerde de Italiaan, ziende dat hij slechts een gewoon matroos voor zich had? de rollen om en gaf lucht aan zijn verontwaardiging, dat men tegen iemand van zijn positie de hand durfde opheffenhij dreigde dan ook zich ernstig bij de Signora te zullen beklagen. Met de grootst mogelijke kalmte hoorde Jonas de scheldwoorden van den Italiaan, dien hij trou wens toch niet verstond, aan, doch toen deze een dreigende beweging met zijn wandelstok maakte, was hel met de gelatenheid van den zeerob ge daan. Hij ontrukte den Maëstro zijn stok en zette hem kalm buiten de deur, zonder een woord te zeggen, daarna wierp hij hem zijn stok toe, en ging, alsof er niets gebeurd was weer op zijn oude plaats staan wachten. De kamenier wilde hem op de meest uitbundige manier bedanken, doch hij gromde enkelDat hoeft niet, ik deed het met genoegen,” maar toen hij dit bekoorlijke schepseltje, met haar sierlijke gestalte, prachtige donkere vlechten en vurige oogen, eens goed be zag» gevoelde hij toch wel wat spijt, dat hij zich Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1