:gt, aksen. wsch i DINERS :rs I brood. Aïeitws- en Advertentieblad rpor Gouda en Omstreken, Donderdag 23 Januari 1902. 40ste Jaargang. No. 8705. 1 as Buitenlandse!! Overzicht. FEU1LLE1OX. Laarzenmagazijn de Klei wegsteeg >orten WINTER GROENEN merk branders tsterkte geven. fjeèmallleerde LS, gwaarborgd STER dster” ?AN LOON. IELS. JIZEA, branders. Vondirbahim wereld bekend en troffen middel tegen Long-, Lever B n, enz. Inwendig uitwendig in bijna n met goed gevolg - Pr(js per flacon t f 1.15. IVoad««alf Eindelijk Gevonden. i Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ij s stelt een zich beleefd aan 'J Wordt vervolgd.} .BINKMAN Zn isthaven 128. jadering r heeft Telefoon A o. 82, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. SCHOENWERK D. SMITS. gemeten werk. ZIJN N eene fraaie Gasfitter. f 7.HO en hooger. in ruime keuze i K.G. grafeeren in de Inrichting HO’ VAALS, SINGEL, 661. r post f 1.60. ederland Rokin 8 Amsterdam m <1ie Schutienapotheke ohitsch, Oeaterreich it Centraal-Bepöt Sander einde tegen De La Rey en Kemp te ope- reeren. liloften, enz. els en alles wat desverlangd met ilver, tafellinnen Do Engelscbe liberale afgevaardigde Cawley diende op het adres van antwoord een amende ment in, waarin verklaard wordt, dat het Huis, hoewel bereid alle geschikte maatregelen voor een krachtige voortzetting van den oor log te steunen, van meening is dat de weg door de Regeering ingeslagen, en haar hou ding ten opziejite van de beslechting van het conflict, niet geleid hebben tot een spoedige beëindiging van den oorlog en vestiging van een duurzamen vrede. Cawley vroeg of er eenige waarheid was in het gerucht, dat er vredesvoorstellen waren gedaan door afgezanten der Boeren, waarop Chamberlain hem in de rede viel met de woordenHet gerucht is ongegrond. Het amendement werd door Chamberlain bestreden. De minister van Koloniën zeide o. a. Als de Bieren meenden dat zy ten allen tijde de hun door Kitchener aangeboden voorwaarden konden krijgen, dan hadden zij het mis. Voor zoover als Kitcheners’s voor waarden den geest uitdrukten, waarin de re- geering over het sluiten van den vrede dacht, bleven zy van kracht, maar in bijzonderhe den konden zij niet opnieuw in aanmerking komen. Als de Boeren met vredesvoorstellen kwamen, had do regeering het recht den waarborg te vragen, dat de personen, die de regeering naderden, bevoegd waren te spre ken uit naam van alle Boeren te velde. Het was zeer onwaarschijnlijk, dat Kruger en zijn omgeving, die Transvaal verlieten met groote geldsommen in het begin van den oorlog, zulk een bevoegdheid hadden. Noch Steyn, noch Schalk Burger konden in gemeenschap ko men met de verschillende commando’s en evenmin konden de verschillende Boeren generaals uit elkanders naam spreken. Chamberlain besloot met te zeggen dat deze moeilijkheid wel niet onoverkomelijk, maar toch heel ernstig is. Het is zeer duide lijk dat het voor ons slechts mogelijk is de onderwerpingen aan te nemen, naar gelang ze geschieden. Onderstellen wjj dat de Re geering een groep mannen vond, die gerech tigd waren te spreken namens alle Boeren in het veld, dan zouden dezen voorwaarden kunnen noemen en dan zou men kunnen zien, of ze billijk waren en uitzicht gaven op een duurzamen vrede, maar de regeering wei gert zich te binden door eenige bijzondere voorwaarden. Zij heeft reeds te kennen gege ven dat zij voornemens is zoo spoedig moge- Ijjk aan het onderworpen volk volledige staat kundige rechten en onmiddellijk een geljjke rechtspraak te geven, maar het verslagen De heer Erlau deelde aan Ella zijn leedwezen mede, dat de doktoren hem juist deze stad hadden aangewezen, om genezing voor zijn kwaal te zoe ken, want, al waren er ook jaren sedert haar scheiding van Reinhold verloopen, toch oordeelde hij, dat zij haar smart nog niet was te boven gekomen. Hoezeer zij ook trachtte, hem van het tegendeel te overtuigen, hij bleet ongeloovig en beweerde maar steeds, dat zij geheel wranderd was, sedert dien ongelukkigen dag, dat zij haar echtgenoot had ontmoet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter algemeene kennis, r°. dat de Gemeenteraad in zijne vergad van den gen dezer maand tot Wethouder benoemd den Heer J. van Galen. a’. dat de Wethouders ieder, die hen over aangelegenheden tot hunnen werkkring behooren- de wenscht te spreken, daaitoe op het Raadhuis in de gelegenheid zullen stellen de Heer H. NEDERHORST, Wethouder belast met de zaken betreffende de Fabricage en de Gasfabriek, des Dinsdags, ’s morgens tusschen o en ïo uur de Heer J. M. NOOTHOVEN VAN GOOR, Wethouder belast met de zaken betreffende het Onderwijs, des Maandags tusschen ’s morgens n en ’s middags ia1/» uur de Heer J. VAN GALEN, Wethouder belast met de zaken betreffende het Armwezen, de Be volking en den Burgerlijken Stand, des Woens dags, tusschen ’s morgens n en ’s middags 12 Va uur. Gouda, 21 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. geneeskrach eestal elke pijnlijke overbodig. Met voor ongeneeslijk ilangs een bijna 22 Brenat genezing en m, ontstekingen enz gedachte aan hen niet van je atzetten en toch was er een tijd, dat zij voor u knellende boeien wa ren, zich plaatsende tusschen jou en je toekomst, boeien die ge ten slotte genoodzaakt werd te ver breken.” »0m ze tegen andere te verwisselen,” sprak Reinhold, thans eveneens in drift ontstoken, »en het is nog de vraag, welke meer drukken, Daar was de dwang slechts uiterlijkmijn denken en werken bleven vrij, terwijl gij over mij en over alles wat van mij is, meesteres wilt zijn. Een ander zou je slaaf geworden zijn, terwijl ik steeds tegen je heerschzucht gestreden heb. Maar ik dacht, Beatrice, dat ge in mij je meester hadt gevonden, die zijn zelfstandigheid wenscht te be waren en zich niet in ketenen laat klinken,” «Dat is zeker je dankbaarheid, omdat ik het was, die het besef van je talent in u deed ont waken, die er je toe bracht, het toppunt van je roem te bereiken. Zonder mij ware de gevierde Rinaldo verloren gegaan in de boeien, die hy zelf niet durfde verbreken.” Zij beging de fout, niet te begrijpen, dat dit verwijt hem moest treffen in zijn trots als man; met groote energie en zelfbewustzijn antwoordde hij haar dan ook >Daarin vergist ge je. Denkt ge u mijn talent zóó klein, dat het behoefte aan jou had, om zich een weg te banen Vraag aan mijn werken, of ik zonder u ook niet beroemd zou zijn geworden. Vroeger of later ware ik toch weggegaandat ik met jou ging, werd mij noodlottig, want het ver vreemde mij van alles en leidde mij op wegen, die ik als man en als kunstenaar liever niet had 46) «Ik tracht volstrekt niet, je iets onwaars te vertellenhoe de verhouding tusschen ons beiden is, hebt ge kunnen zien bij die ontmoeting, waarop wij geen van beiden voorbereid waren. Wees maar gerust, van die zijde hebt gij niets .te vree- zen. Wat verder tusschen mijn vrouw en mij is voorgevallen, ben ik niet van plan op te biechten.” Deze woorden werden uitgesproken op een min of meer minachtenden toon, dien zij volkomen opmerkte. >Het schfint, dat ge je vrouw, wier eenige ver dienste is, dat zij de moeder van je kind is, bo ven mij stelt.” „Gij weet, dat ik het niet kan verdrageh, dat ge dit punt aanroert; gij kunt een toornige bui hebben, mij goed, doch laat er mijn vrouw en kind buiten.” Thans kwam het, van den kant van Beatrice, tot een volledige uitbarsting: „Je vrouw en kind1 Steeds stonden die tus schen ons, en zij zijn de oorzaak van je verbitte ring, die ik zoo dikwijls moest verdragen. Als een schaduw omgaven zij je, bij het toenemen van je beroemdheid, te midden van je overwin ningen, alsof de gedachte aan hen je onweerstaan baar naar het hooge Noorden trokgij kondt de Een telegram van lord Kitchener uit Johannesburg van Maandag meldt, dat de voortdurende regens overal de operaties belemmerden. De colonnes melden dat 31 Boeren werden gedood, 13 gewond, 170 ge vangen genomen en dat 41 Boeren de wa pens neerlegden; 79 geweren, 3450 rounds ammunitie, twaalf wagens, 250 paarden en 1600 stuks vee welden buitgemaakt. French meldt, dat de Boeren in het Noord oosten van de Kaapkolonie teruggebracht zijn tot ongeveer 150 man, in verspreide afdeelingen, onder Fouché en Myburgh; on geveer 130 onder Wessels ontsnapten wes telijk van Sterkstroom in de Stormberg-ljjn. In het Zuidwesten trok de hoofdmacht der. Boeren naar den driehoek Frazersburg-Car-* narvon-Willeston. Ten noorden van de Oranje-rivier en ten noorden van de Thaba ’Nchu lijn worden kleine afdeelingen Boeren vervolgd door de Engelsche colonnes. In het noordoosten wordt de aanleg der blokhuizenlinie krachtig voortgezet; de mo biele colonnes die er op zullen steunen, zijn bijna in staat uit te rukken. In het oosten van Transvaal zijn de Boe ren meerendeels verspreid door de jongste operaties. In het westen rukte lord Methuen den 13 Januari van Vrijburg naar Ventersburg, ten dankbaar zal zyn voor onze hulp.” Merkwaardig was, wat nu de radicaal Leon Bourgeois in het midden bracht. Hij had niet te verklaren, waarom de regeering twee jaren lang de houding heeft aangeno men, welke men haar schjjnt te verwijten maar Éy voor zich betreurt dezen oorlog, die voortduurt ten gevolge van een opvat ting van eer, welke hij misplaatst acht. (Toejuichingen). Spreker erkent dat de Haagsche Conventie nog niet het resultaat heeft geleverd dat men ervan verwachten kon, maar men be hoeft daarom niet aan de toekomst te wan hopen. De mogendheden namen genoegen met de uitsluiting van de Zuidafrikaansche Repu bliek (en!) van de Haagsche conferentie, omdat Engeland zich tegen de toelating ver zette. Wat de arbitrage aangaat, legt art. 27 zelf den onzijdigen mogendheden der. plicht op, om ingeval van een botsing tus- schenbeide te komen, en Spr. stelt groot vertrouwen in de zedelyke kracht van dit artikel. Hy betreurt het, dat men niet meer hervormingen heeft kunnen opnemen in de conventie, maar voegt er bij, dat men het niet als een echéc voor haar kan beschou wen, dat tot dusver interventie, in dezen oorlog niet kon plaats hebben. Men Verwijt Frankrijk en Rusland, dat zij niet tusschen- beide zyn gekomen. Konden zij zich bloot stellen aan een weigering van hun aanbie dingen Het is de taak der openbare mee ning, ons verlangen levendig te houden, om de zaak van het recht en de menschelijkheid te zien zegevieren. Wij spreken voor de wereld ons gevoelen luide uit, maar wy zullen de regeering niet trachten te binden. (Toejuichingen En toen kwam minister Delcassé aan het woord, die begon met te verklaren, dat men altyd zeker is gehoor te zullen vinden, wan neer men een beroep doet op de gevoelens van menschlievendheid. Edoch, de sprekers die dit deden, zullen het natuurlijk vinden dat de minister van buitenlandsche zaken aan andere overwegingen denkt. Daarop zette hy uiteen, dat de mogendheden, die de Haagsche Conventie teekenden, er slechts op uitwaren de gruwelen van den oorlog te verminderen, maar er moet rekening worden gehouden met zekere voorwaarden. En wie moet over die voopwaarden ten rech ter zitten P Men heeft dit niet gezegd, en door zich tot beoordeelaar te willen ojJwerpen, zou men zich in conflicten wagen. De minister constateert, dat de raad van administratie van het Hof van Arbitrage niet anders kon doen dan zich onbevoegd ver en toch verlangde hij het van de vrouw, die zich bedreigd zag in wat haar het liefste was: zijn liefde, de vrouw die, ondanks alles, met haar geheele hart aan den geheelden man hing Wie Beatrice na zijn vertrek gezien had, zou begrepen hebben, dat zij er de vrouw niet naar was, om hem rustig van zich te laten gaan, en Reinhold had moeten bedenken, dat thans niet hij alleen aan haar wraak was blootgesteld, doch dat hij haar zooveel gezegd had, dat zij nu wist, hoe zij hem doodelijk zou kunnen treffen. (Je blik, dien zij op hem wierp, bedreigde niet hem, doch hen, dié hij niet kon beschermen, daar men hem het recht hiertoe ontzegde, namelijk zijn vrouw en kind. GOIIMIIE COIRAXT volk moet zijn nederlaag erkennen. Het kan dit «oen zonder vernedering. Do regeering is volstrekt niet bezield door zucht naar wraak en is niet doof voor billyke vredesaanbiedin- gen'als deze komen van een verantwoordelijke autoriteit. Zy is evenwel niet geneigd iets te doen wat een teeken van zwakheid en wan kelmoedigheid zou zyn. Zoodra de vrede her steld is, zal de Regeering in de ruimst mo- gelyjte mate amnestie verleenen, daarby in het oog houdend de rechtvaardigheid en de veiligheid in de toekomst. De meerderheid in het Jand is het met de Regeering eens. Zy heeft het Ryk achter zich en is voornemens zich zyn steun en zyn vertrouwen waardig te betoonen. De lersche afgevaardigde Dillon stelde een subamendement voor, dat het eerste deel van van Cawley’s amendement wil vervangen door de verklaring, dat ((e stelselmatige verwoes ting van de Zuid-Afrikaansche Republieken, het op groote schaal wegvoeren van vrouwen en kinderen en de opsluiting van dezen in ongezonde kampen in stryd zyn met de re gelen van beschaafde oorlogvoering, alsmede dat een dergelyke barbaarsche wyze om den oorlog te voeren de verontwaardiging heeft gewekt van de geheele beschaafde wereld buiten Groot-Britannië. Het sub-amendement-Dillon werd met 283 tegen 64 stemmen verworpen. In de Fransche Kamer waren drie inter pellaties aan de ordeVan Berry over de weigering van den raad van administratie van het Hof van Arbitrage om de memorie van de vertegenwoordigers der Boeren in behandeling te nemen; van Clovis Hughes over de interpretatie van de besluiten der Haagsche conferentie, en van Lemire over de gevolgen der conventie voor de beschaafde volkeren. De eerste interpellant pleitte voor bemid deling in den oorlog, waarvoor het oogen- blik hem gunstig scheen. Hoewel de be sluiten der Haagsche conferentie slechts van kracht zyn voor de onderteekenaars, laten enkele artikelen toch een bemiddeling zonder onvriendschappelijk karakter toe, en de taal der Britsche staatslieden is gematigder dan ■eenige maanden geleden. Laat dan de Fran sche regeering haar plicht doen, opdat men niet zal kunnen herhalenGod is te hoog en Frankrijk te ver. Van Hughes kunnen we zwygenuit de oratie van Lemire zy deze zinsnee aange haald „In de vorige eeuw hebt gy Frankrijk een volk geholpen de vryheid te veroveren, en in Znid Afrika strydt een volk voor zyn onafhankelijkheid, dat ons moeten betreden. Jaren lang hebt ge mij aan je vaetgeklonken, door een leven, dat mij noch geluk, noch bevrediging schonk; gij wist dat indien ik eenmaal uit myn droom ontwaakte, het met je macht gedaan zou zijn. Het ontwaken kwam laat, te laat wellicht doch ten slotte kwam het.” >En wie zou, volgens u, het slachtoffer van dit ontwaken” zijn Pas op, Rinaldo je vrouw hebt gij verlaten en zij heeft dit geduldig verdragen, ik verdraag het niet. B 'atrice Biancona laat zich niet opofferen.” >Neen, eerder offert zij een ander op. Gij zoudt een dolk trekken, niet waar, Beatrice Tegen je zelf of tegen mij, indien je wraak slechts gekoeld werd. En indien ik je het wapen ontrukte, en be rouwvol tot je terugkeerde, zoudt ge mij je armen weder openen. Gij hebt gelykEleonore verdroeg haar leed geduldiger, zonder een woord van ver wijt, doch toen ik haar verliet, was ik het, die 1 uitgestooten werdtoen sneed ik my voor goed den weg tot een mogelijke terugkeer af Al kwam ik nu tot haar, in den vollen glans mijner be roemdheid, al wilde ik mijn lauweren, goud, eer, kortom alles, aan haar voeten neerleggen, en mij zelf daarbij, het zou te vergeefs zijn, op vergiffe nis behoef ik nooit meer te rekenen. Gij ziet dus, dat ge van die zijde niets te vreezen hebt; gij, niet ik, hebt aanleiding tot deze scène gegeven. Het is niet verstandig, de geesten van het verleden op te roepen, vooral niet voor ons. Laat die met rust.” Daarna verliet hij het vertrek en trachtte zoo doende de voortzetting van het gesprek te ont hopen. „Laat die met rust zelf kon hij dit niet Telefoon No. 82 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1