GT, nksen. FEVER BINNENLAND- M - cao DINERS, JRS tvsch jrood. K.G. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 27 Januari 1902. 40ste Jaargang. No. S70S. Bulteiiliindsch Overzicht. IEU1LLE1 OH. HTCAP I •1 .1 ronderbalitn Foadimlf Eindelijk Gevonden. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten zich beleefd aan (Wordt vervolgd.) De heer 0. Blokhuis, district Dordrecht het April eervol ontslag aangevraagd. esthaven 128. raat 103. JE OUDE EDAMMER Merkt Mchadelykrte en stsmlddel voor Heeret Dn Kinderschoenwerkf r.nC.M MUII.r Ca r. 14.—Men lette goed jrleksmerk.— In lohoenwerk, inlanterlM, ly. W.Seree«anB,*rrte» BRINKMAN prosfbusje» a 0.35 ▼ow Neder- r post f 1-60. sderland Rokin 8 Amsterdam ndie Schutzenapotheke ohitsch, Oesterreich t Centraal-Depót Sander da Echte sn, teeamen- ngen in den i naam des vervaardigd et wereldbo- ebra Stoll- Omtrent den in zpn geestvermogens ge- krenktcn persoon, die dezer dagen den be kenden zonderlingen brief schreef aan don s, schoolopziener in het jeft met ingang van 1 liloften, enz. ;els en alles wat desvorlangd met diver, tafellinnen wereld bekend en •offen middel tegen o ii g-, Lever 11, enz. Inwendig uitwendig in bijna i met goed gevolg - Prys per flacon f 1 lö. $eneeskrach jestal elke pijnlijke overbodig. Met /oor ongeneesli jk langs een bijna 22 Brengt genezing en n, ontstekingen enz De Fransche gemakkelyk een de oppositie kunnen behalen, door den post op de begroeting van buitenlandsche zaken, beslemd tot subsidiën voor de missiën in Oost-Azië, te doen goedkeuren. De afge vaardigde Dejeante had hem geheel willen doen schrappen, terwijl de begrotingscom missie hem met 100.000 francs had willen verminderen, vermoedelijk om getrouw te blijven aan het beginsel, dat haar geleid heeft bij het doen van het voorstel, om de geheele begrooting van eeredienst te laten vervallen. In de stemming van vijandschap waarin de linkerzij tegen de geestelijkheid verkeert, zag zij over het hoofd, dat zoo de katholieke missiën in Oost-Azië, ook al voor haar zelf alleen een godsdienstig doel na jagen, zy den machtigsten factor zyn, en voorloopig nog zullen biyven, om den Fran- schen invloed duurzaam te bevestigen. Een nadeel is het daarbij dat zooals Waldeck Rousseau in de Kamer zeide toen de wet op de vereenigingen in behandeling was het kanon dikwerf moet volgen, daar waar het kruis voorafging, doch zooals Delcassé nu onder de aandacht der Kamer bracht, zouden er millioenen vereischt worden om bet werk, vrijwillig door de zending verricht, tegen betaling door leeken te doen geschieden. Ieder leorling op de missiescholen kost nu den Franschen staat slechts 8 francs, en die scholen zijn het, die den Franschen in vloed bevestigen daar waar hij bestaat en doen doordringen daar waar hy zich nog niet deed gevoelen. Zoo de Fransche zen ding het werk eens mocht nederleggen, dan zou die eener andere natie zich haasten het op te nemen, wel wetende, dat de koopman den zendeling onmiddellijk kan volgen, en zoo beiden tact genoeg hebben het zengevoel van den „native” te ontzien er geen enkele reden bestaat om hen het kanon achterna te zenden. De Eerste Kamer zal hare werkzaamheden Maandagavond 27 dezer, ’s avonds om half negen, hervatten. voordeelen van de Panama-route boven de Nicaragua te veel in het oog. De eerste is slechts 40 Eirgelsche mijl lang met een vaartijd van 12 uur, de tweede 183 myl met 33 uur vaartydde eerste heeft twee uit nemende natuurlijke havens, de tweede geen de eerste heeft een zelfde nivhau als do zeespiegel, de tweede zou den bouw noodig maken van een aantal kostbare waterwer ken, sluizen enz.eindelijk is er in Panama reeds een spoorlijn, onontbeerlijk voor den aan voer van werkkrachten on machinerieën, terwijl in Nicaragua zulk een zou moeten worden aangelegd. Alles te zamen genomen schijnt het weinig twijfelachtig of de Senaat zal zijn keus wel op het Panama-kanaal laten vallen, terwijl de Senaatsbill, die dan aan het Huis van Afgevaardigden zal worden aangeboden, wellicht ook daar een goede ontvangst zal vinden. De „Times” beschouwt de zaak reeds als beklonken en vindt gelegenheid een aardige attentie te plaatsen aan het adres van Frankrijk, waar het zegt, dat het een troost voor Frankrijk mag zijn, dat de grootsche schepping van een Franschman, eens zoo populair in zyn land, verwezenlijkt wordt, al is. het dan door andere handen. „Het plan van Lesseps, dut door ongelukkige omstan digheden verduisterd werd, zal weer in stra lend licht schijnen.” melk gekookt ank voor da- heelepels van jcolate) Al» geval van te gebruiken, amste H. regiment zal moeten paradeeren op het ka zerneplein. Wegens beleediging van gendarmes en politieagenten is de redacteur Bredenbeck (een naam met oen voorbeschikking in dezen te Dortmund veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Te Gibraltar is de „Hohenzollern”, op reis naar New-York, eergisteren begroet door het geschut, en de commandant, graaf Baudissen, begaf zich aan wal. Een zeldzame fijne deputatie zal prins Heinrich te New-York begroetentweehon derd geestelijken, persmannen, leeraren, kunstenaars, kooplieden on industrieelen zyn daartoe uitverkoren een commissie van ongeëvenaarden glans voor de Unie De rechtbank te Breda heeft gistermorgen de onmiddelljjkc invrijheidsstelling gelast van L. Hupsel. te Owterhoat, verdacht van mis handeling met doodeljjken afloop op Vermeu len, aangezien hy hoeft gehandeld, in wettige verdediging van eigen lijf. Hupsel is weer in zooverre hersteld, dat hy weer kan gaan. Hij weigerde dan ook per rijtuig naar Oosterhout te worden terug gebracht. De man durft er trouwens niet komen, omdat hij nog altijd vreest voor do bevolking. Hupsel geeft deze lezing van ’t gebeurde. In de herberg wisten zijn aanvallers dat hij veel geld by zich had. Ze dwongen hom toen tot een gevecht, en wierpen hem daarop de deur uit. Thuis bemerkte hy het verlies van zyn geld, groep een riethaak, die hy juist zag liggen, en keerde terug om zyn portefeuille te halen. Hy vond deze, en liep weer terug naar huis. Men waarschuwde hem nog, zeggende„Pas op, want ze doen hier een moord voor een stuiveron wor- kelyk werd H. toen weer aangevallen door eenige met stokken gewapende kerels. Toen sloeg hy in den blinde er op los, en liep daarop weg zonder te weten of by iemand geraakt had achtervolgd door steen worpen. (D. v. Nbr.) 49) Hij wilde zichzelf echter niet bekennen, dat in zijn gedachte die vrouw, de moeder van zijn kind, ondanks alles nog steeds de zijne was en dat, wanneer hij zijn rechten op haar al had prijs gegeven een ander toch geen recht zou hebben, haar te naderen. En nu vernam hij, dat iemand al het mogelijke deed, om haar de zijne te noemenen vernam tevens, waarom Ella nog geen echtscheiding had aangevraagdter wille van het kind, niet om hem. En wanneer zij thans, ter wille van Cesario, daar toe overging, wie zou haar ongelijk durven geven Hij zelt wist, hoe Tortoni, met zijn edel en rein karakter, met zijn geestdrift voor het schoone en ideale, er de man naar was, Ella’s hart te ver overen, indien dit nog vrij was. en deze overtui ging deed hem zijn bezinning verliezen Er was een uur geweest, dat de jonge vrouw radeloos bij het wiegje van haar kind neergeknield lag, met het doodend besef, dat haar man alles verliet, ter wille eener anderethans moest hij voor dat uur boetenboeten in de woorden, die in vurige let ters in zijn ziel gegrift stonden »Gij hebt ook haar daardoor vrijgemaakt, misschien wel voor een ander.” De nieuwe opera was een bepaalde overwinning algemeene bewondering deden deelen - de in druk was overweldigend. Ademloos volgde de jonge vrouw iedere noot, en eerst dezen avond leerde zij het karakter van haar echtgenoot in zijn vollen omvang begrijpen, deze vurige kunstenaarsnatuur met al haar tegenstrijdigheden, nu begreep zij voor het eerst, wat de zoo diep beleedigde vrouw nog steeds met had willen begrijpen, dien innerlijken drang, die Reinhold er toe had gebracht, het be krompen, allendaagsche leven, met zijn knellende boeien te ontvluchten en de roepstem te volgen van zijn geniezij begreep, dat het hier een strijd op loven en dood was geweest. Zij ging zich thans afvragen, wat zij toen ter tijd zelve voor haar man geweest was, om het recht te hebben te verlangen, dat hij aan de ver leiding weerstand bood, die van Signora Biancona uitging destijds stond zij nog te veel onder den druk harer opvoeding en harer omgeving, om zich tot hem te kunnen opwerken - in haar plaats naderde hem een andere, in den vollen glans van schoonheid en talent, en die andere wees den jon gen kunstenaar den w g om vrij en beroemd te worden. Toen was hij bezwekenDoch in het diepst haara harten gevoelde Ella, hoe hij sterk geweest zou zijn, indien zij toen voor hem had kunnen zijn, wat zij thans was. In het Lagerhuis zeide de minister van oorlog, St. John Brodrick, dat de buitenland sche mogendheden van tyd tot tyd door be middeling van het departement van buiten landsche zaken vertoogen tot de regeering richtten omtrent hun onderdanen, die krijgs gevangen waren. Aan deze vertoogen werd gewoonlyk gevolg gegeven door vrijlating van de gevangenen op parool. Alle krijgs gevangenen worden zonder onderscheid van nationaliteit, voor zoover de detentie betreft naar hetzelfde beginsel behandeld. Kolonel Kekevich meldt, dat de 2n Januari 21 Jan.) een patrouille van twaalf man „Imperial Yeomen” onder luitenant Wood house door 150 Boeren werden omsingeld. De patrouille vocht totdat zes man gewond en vier Boeren gesneuveld waren, waarop ze genoodzaakt was zich over te geven. Donderdag besprak in den Amerikaan- schen Senaat het lid Teller de ingediende motie betreffende Scheepers. Sedert die indie ning heeft hy vernomen, dat het vonnis reeds was uitgevoerd Verschillende senatoren hadden hem gecritiseerd wegens het indie nen der motiemen beweerde dat de motie beleedigend zou kunnen zyn voor de Engel- schen. Doch als de conventie van Genène, waarby zpowel Engeland als de Vereenigde Staten zich hebben aangesloten, iets betee- Mende, moet de Unie in deze quaestie tus- pchenbeide treden. Indien Scheepers, zooals beweerd wordt, gevangen werd genomen terwijl hij in het hospitaal lag, is Engeiand schuldig aan een jagen moord. Senator Teller las de artikelen der conventie voor, die op dit geval van toepassing zyn, en zeide dat deze oorlogsge- bruiken door den Tsaar, de halfbeschaafde Turken en de halfbarbaaische Persen zonden worden geëerbiedigd. Het was zyns inziens de zaak der Regeering van de Vereenigde Staten, de feiten te onderzoeken en te protes- teeren tegen de terechtstelling. Teller vroeg daaropZyn wy zoo klein moedig, zoo bevreesd om Engelands gevoelig heid te kwetsen, dat wij ons moeten ont- houden onzen plicht te doen, waar de wetten der menschelykheid worden geschonden Dan wees hy op, wat hy noemde. Engelands poging om de twee strijdende Republieken te vernietigenen zeide dat, als de waarheid gezegd wordt in de officieele Britsóhe mede- deelingen, er in het afgeloopen jaar meer Boeren gedood zyn, dan Engeland ooit erkend heeft, dat onder de wapenen zyn geweest in geheel Zuid-Afrika. Met het oog op het feit, dat de terecht stelling reeds heeft plaats gehad, verzocht ■enator Teller de behandeling der motie voor onbepaalden tyd uit te stellen, wat werd aan genomen. Ze kan nu dienst doen voor Kritzinger, als deze ook niet op denzelfden dag wordt ge ëxecuteerd dat het vonnis is uitgesproken. minister Delcassé heeft kleine overwinning op i.m inhi: nuhim dikwerf haar belooning geweest was, doch heden wachtte zij tevergeefs. >Hoe dikwijls ik Signora Biancona bewonderd heb, zoo zag ik haar nooit,” zei Cesario tot den kapitein, die zich in zijn loge bevond. fIk ook niet,” antwoordde Hugo zonder meer. Verrast zag Tortoni hem aan»Dat klinkt zeer koel, kapiteinen dan nog wel over de vrouw, die Uw broeder zoo na aan ’t hart ligt.” „Ieder zijn smaakdie van Reinhold en de mijne zijn niet altijd dezelfde Maar op een af stand wil ik haar gaarne van harte bewonderen hoewel ik er van zou griezelen, in de nabijheid van een zóó hartstochtelijke vrouw te moeten leven, ik zou altijd bang zijn, dat het spel eens ernst werd. Ik tenminste zou niet in staat zijn, een dergelijke vrouw lief te hebben." Beide heeren hadden reeds lang in de avant scène” den heer Erlau bemerkt’ en ook reeds een groet met hem gewisseld, doch niemand zag, dat hij niet alleen was, want de dame, die zich in zijn gezelschap bevond, zat achter in de loge en ten overvloede had men het gordijntje nog half laten zakken. Ella had inderdaad van haar pleegvader weten gedaan te krijgen, dat deze aan haar wensch ge hoor gaftot nu toe had zij nog slecht» onbetee- kenende werken van haar man leeren kennen, doch nog nimmer een zijner opera’s gehoord Dit was de eerste keer, dat zij Reinhold kon beoor- deelen naar het geniaalste van al zijn werken thans leerde ook zij de macht kennen dier tonen, waardoor hij zoo dikwijls vriend en vijand be- heerscht had, en die zelfs zijn tegenstanders in de rygbaar by ETERS Jz. »owijs van echtheid is en kurk steeds voor- an den naam der Firma IOPPE Uit Delft wordt gemeld, dat de heer Ter Laan op nonactiviteit gesteld is tot het einde van zyn Kamermandaat in 1905. Frankrijk. Den Franschen neringdoenden wacht een effectief buitenkansjede shah van Perzië komt weer, zooals we reeds meldden, en hij brengt, nis zakgeld, een bedrag van vijf tien millioen mee Jammer, dat hij. als hij te Pnrys komt, reeds te Londen geweest'zal zyn'. De scheuring onder de sociaal-deiuo- craten te Rysel is volkomenallerwegen zyn biljetten aangeplakt tegen het doen van Jules Guesde en zyn aanhang. Belqie. De liberale fracties uit Kamer en Senaat hebben zich verklaard vóór algemeen stem recht, doch, onder voorwaarde, dat ook het beginsel der proportioneele vertegenwoor diging in de grondwet opgenomen zou wor den en met besliste afwijzing van de toe kenning van kiesrecht aan de vrouw voor de sociaal-deinocraten, die in dezen den steun der liberalen behoeven, een lastig geval! Duitschland. Het schijnt, dat de prins van Wales zich, tydens zyn verblijf te Berlyn, niet druk in het openbaar zal vertoonen of in elk ge val alleen déAr, waar hy zeker is van de aan zyn hoogen rang en zyn verwantschap met den keizer verschuldigde formeele be leefdheid. Tóch zal de keizer zyn neef niet voortdurend binnen de muren houden, doch hem Zondagmiddag o. a. meenemen op een visite aan de kazerne van de garde-dragon- ders op het Belle-Alliaqce-plein, waarby het De vraag Panama-of Nicaragua-Kanaal is weet in een nieuw stadium getreden. Toen den 9den Januari bet Kanaal-ontwerp in het Amerikaansche. Huis van Afgevaar digden in stemming kwam, werd de Nicaragua- route met algemeene stemmen, min 2, ge kozen, nadat eerst een aantal voorstellen afgestemd waren, die ten gunste van het Panamakanaal schenen. De beslissing lag echter niet by het Huis van Afgevaardigden, doch ligt by den Senaat. En deze beide lichamen, die geen politieke voeling met elkaar houden, kunnen zeer wel van geheel tegenovergestelde meening zyn. Men verwacht zelfs vry stellig, dat de Senaat zich vóór de Panama-route zal uitspreken. Nu is sedert den 9den Januari wel iets veranderd in de Kanaalaangelegenheid. Toen had men nog do te veel hooge som van 100 millioen dollar, die de Panamamaat- schappy voor haar rechten en bezittingen vroeg en nu heeft men de aanbieding der Fransche maatschappij van 40 millioen dollar. Geen wonder dan ook, dat de Isthmus- kanaalcommissie, onder voorzitterschap van admiraal Walker, haar advies heeft gewij zigd en zich verklaard heeft vóór het Pa namakanaal. Want nu men met een behoor lijke koopsom te maken heeft springen de voor den componist, de geestdrift van de geheele zaal, waarin men allen opmerkte, die maar iets beteekenden in de wereld van kunst, rijkdom en geboorte, kende geen grenzen, en men gevoelde zich ruimschoots schadeloos gesteld voor het lange wachten. Ook voor Biancona was deze avond een schitterend succeszij toonde der wereld dat zij nog even schoon was, als in den aanvang van haar loopbaan als zangeres en al had de kunst zich ook niet geheel onbetuigd gelaten men was geheel onder den indruk /an die heerlijke verschijning, en van die stem, door geheel Europa om beurten bewonderd. Zoo iemand, dan was zij juist de persoon, om deze eigenaardige muziek tot haar recht te doen komen, met haar karakter, waarvan de hartstocht de .grondtoon was; die hartstocht, waarin zij als kunstenares zelfs haar roem had gezocht en gevonden Toen zij haat en liefde, opoffering en vertwy- teling, woede' en wraak, met aangrijpende natuur lijkheid speelde, was het alsóf een stroom vuurs van haar uitging en zich mededeelde aan de toe hoorders, die, deel» betooverd, deels angstig, haar spel volgden. In één woord, zij overtrof z’chzelve. Niemand echter kon bevroeden, waarom zy zich zoo inspande, niemand wist, dat zij op dit oogen- blik een poging waagde, om den man terug te winnen, dien zij reeds half verloren had. Hij had de kunstenares bewonderd, voordat hij de vrouw lief kreeg, en nu riep de kunstenares al haar ta lent te hulp, om de macht der vrouw te doen standhouden. Voor het eerst liet de bijval van de menigte haar koud, zij wachtte slechts op dien eenen blik, vol hartstocht en waardeering, oie zoo

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1