Zijde. II. !E.X. MIJ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 28 Januari 1902. Mo. 8709. 40ste Jaargang. KtVAfSGKF/AG. IJZEN. Verkooplng EEV1LLE1OX. Iwizen, te GOUDA. Bulteiilaiidscli Overzicht. Eindelijk Gevonden. Grondbelasting. V Inzending van Advertentiën tot 1 uur des rnidd. gevangenneming zonder twijfel De .Daily News” meent bevestiging van :nkman A Zn rceel No. 1 is ind het Boven- ti eigen gebruik. 1 No. 3 is ver- Het Bovenhuis rk en net inge- •t, bestaande uit •II Plaat» en 1 tingel Ho. 113 :r Sectie E. No. Centiaren. OenEttlK, ictgebouie met afzonderlijk Magazijnen i larf tingel sr Sectie E No. Aren 39 Cen- en Kit Ui, lil met Open aan den 'f ar/- Honda, kadaster teljjk No. 1949, naast elkan- usschen Am- n. zijn eerst .eren in den boud en zyn r Industrieels schikt. iwezig smidsen, en stuurstoelen, telefoon S». S3, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOIIDSCHE COURANT achtigen op 31 van 10 tot 3 ling van 9 tot taris JOH. 0, ideerende te Rot- voornemens om den 3 Februari voormiddigs ten )E ZALM" aan !//e aittinu te >2. f 34.— ding der koop- J oi vroeger. iderlyk worden afgeslagen. noemde Notaris Vynhaven N.Z. In de prachtige salons van het -sche Gezant schap bewoog zich een uitgelezen gezelschap, waarvan Reinhold en Hugo Almbach deel uit maakten, Evenals in den schouwburg, was de groote kunstenaar ook hier het voórwerp van de meest vleiende waardeering, die zich ook uit strekte tot de talentvolle vertolkster zijner werken, de schoone Beatrice Biancona, eveneens op dit feest verschenen. Goede opmerkers beweerden echter, dat tusschen die beiden eenige verkoeling scheen te bestaan, want ieder was op zijn eigen gelegenheid gekomen en opzettelijk weken zij elkander den geheelen avond. Ook Erlau verscheen, met Ella aan den arm en vergezeld door den Marchese Tortonide jonge vrouw droeg een wil, schijnbaar zeer eenvoudig kleed, dat echter de kostbare gewaden der andere dames ver in de schaduw liet en, geheel uit witte kant bestaande, haar slanke gestalte heerlijk deed uitkomen. Zij had geen behoefte aan de kundige hand een«r modiste, om schoon te zijn en, indien de dames uit het gezelschap al zeer spoedig had den uitgerekend, welke groote waarde haar kfee ding wel vertegenwoordigde, de heeren hadden s’echts oogen voor de bekoorlijke verschijning der jonge Duitsche. Door een toeval bevonden deze drie zich eens klaps tegenover Reinhold, die zich Juist naar de In den nacht van 26 Januari begaven eenige agenten van het Intelligence-depar tement zich naar een hoeve by Lydenburg, in de hoop Jack Hinton, den bekenden treinverwoester, te kunnen gevangen nemen. Jack Hinton was afwezig, maar Ben Viljoen met twee aides de camp werd gevangen genomen. In denzelfden nacht nam kolonel Wilson Strydom met 20 man gevangen. Hy werd echter in den ochtend aangevallen door een groote Boerenmacht onder Alberts en Roos. Tijdens het gevecht ontsnapten de gevangenen (op drie na) of werden gefusilleerd. De Boe ren werden afgesiagen met achterlating van tien gesneuvelden en vraagden later om een ambulance. De Britsche verliezen waren drie gesneuvelden én vyf gewonden. Generaal Bruce Hamilton nam den 24sten Januari^twaalf Boeren gevangen bij Bosch- jnansfontein. Vrijdag gaven zich twaalf ge wapende Boeren te Irene over. De correspondent te Madrid van de Frank furter Zeit. seint dat de pers over ’t algemeen den maatregel gunstig bespreekt. Er zal een spoedige beperking van den omloop-van bank- nooten door tot stand gebracht kunnen wor den. De bank daarentegen ziet haar woe- kerdividenden in gevaar komen en zal alles doen om het ontwerp schipbreuk te doen lijden. Er is dus een stormachtig debat in ‘t vooruitzicht. De republikeinen en de party van Romero Robledo zullen voor de hervor ming stemmen, terwijl de conservatieven en Tetuanisten voor de bank op de bres komen. Op Nieuwjaarsdag heeft de nieuwe burge meester \an New-York, Seth Low, zijn ambt aanvaard en onmiddellyk heeft hy duidelijk en krachtig zyn voornemen getoond, den Augiasstal, die het bewind van Tammany had gekenmerkt, te reinigen- Hy begon met aan het hoofd der verschil lende departementen van gemeentelijk bestuur, mannen te plaatsen die uitmunten door eigen schappen van karakter en bekwaamheid, en de parasieten uit alle posten te verwijderen. Als een merkwaardig staaltje van „baantjes- makery” wordt gemeld, dat in een departe ment twee opzichters waren, op flinke wed den, die de taak haddenéén werkman te controleeren. Het was te begrijpen, dat deze opruiming van burgemeester Low, by de Tammany- menschen al in zeer slochto aarde viel. En weldra was Tammany gereed, met een grootsch plan tot omkooping van het ge meentebestuur. Een fonds van 100.000 dol- ars werd bestemd, om zooveel „aidermen” of wethouders om te koopen, dat Tammany de meerderheid kreeg in het dagelyksch bestuur. Die poging werd echter verijdeld. Een der „aidermen” veinsde zich te laten omkoopen, en bracht het geheele complot aan den dag. Burgemeester Low was daar door in staat de plannen van Tammany te dwarsboomen, en tegen de omgokochten een onderzoek te stellen. Verder heeft burgemeester Low een rond schrijven gericht aan alle stodelyke ambte naren, waarin elke soort van afzetterij van hot publiek en van omkooping van ambte naren met strenge straf wordt bedreigd. Dit optreden hoeft op de geheele burgery een goeden indruk gemaakt, en men hoopt dat daardoor de kracht van Tammany’hall eindelijk zal worden gebroken. de berichten, volgens welke de opstand de Kaapkolonie zich dagelijks uitbreidt nu ook anderen naar de wapens grijpen, te vin den in het verslag van Sir W. J. Hely- Hutchinson, den gouverneur van de Kaap kolonie, aan Chamberlain. In dit verslag, gedagteekend van 3 December, erkende de gouverneur dat een gedeelte van de kolonie dat grooter in uitgestrektheid was dan de 'twee Hollandsche republieken, feitelyk in de ^acht van de Boeren was. „Ten nood den en noordwesten van den spoorweg, zegt de gouverneur is bijna de geheele streek van Grey’s Pas (Piekenierskloof) in het zuiden tot Koeroeman in het uiterste noorden min of meer door den vyand bezet. De uitdrukking bezet moet natuurlijk niet opgevat worden als geregelde militaire be zetting of iets dat er op lykt. De geheele uitgestrektheid van de districten in kwestie is ongeveer 156,000 vierkante mijlen. De bevolking (met uitzondering van steden en dorpen die wjj byna alle bezet houden) is ongeveer 222,000, van wie ongeveer 56,000 blanken zyn en de rest gekleurden. Het gebet le aantal Boeren in deze districten (meest rebellen) zal waarschijnlijk niet meer dan 2500 zyn, of ongeveer één op elke 62 vierkante mijlen. Het is echter een feit dat op eenigen afstand van de steden en dorpen de meeste streken niet als veilig beschouwd kunnen worden voor reizigers, en sommige gedeelten zijn, tijdens de afwezigheid van onze troepen, fydelyk overgeleverd aan de genade of ongenade van den vyand.” In langen tyd is het oorlogsnieuws niet zoo schaars geweest als thans. Daaruit mag niet worden afgeleid, dat de activiteit varf den Britschen opperbevelhebber, die inderdaad bewonderenswaardig is, begint te verslappen. Wel schijnen zyn vliegende colonnes op het oogenblik niet veel uit te voeren wy hooren tenminste zelden meer van het ver rassen van lagers of het vermeesteren van Boeren-„konvooien” maar die omstandig heid wyst nog niet op volkomen rust of werk loosheid. Het komt ons voor, dat lord Kitchener zyn toebereidselen maakt om een grooten slag te slaan, waarmede wellicht een aan vang zal gemaakt worden, zoodra de be loofde hulptroepen uit Engeland en de kolo niën aangekomen en een weinig geacclima tiseerd zijn. Hij neemt thans ongetwijfeld zyn schikkingen, verplaatst zyn troepen naar de punten van waaruit zy hun actie moeten aanvangen, en doet zoo hard mogelijk aan de voltooiing van zyn blokhuizenlinies werken. Van welken aard de beweging zal zyn, weer achter het gordijn verdween, wist Reinhold thans, wie in die loge getuige zijner overwinning was geweest. 50) Een overwinning zooals dezen avond had Ri naldo nog nooit behaald, zoowel de muziek als het geheele verloop dezer ppera, moesten op een zuidelijk volk een overweldigenden indruk maken en er kwam dan ook geen einde aan de algemeene geestdrift, die ten slotte in een waren opstand ontaardde, toen htt publiek, onder stormachtige bijvalsbetuigingen, verlangde dat de componist voor het voetlicht zou treden. Lang liet Rinaldo op zich wachten, steeds trad Signora Biancona alleen naar vorentoen hij eindelijk verscheen, werd hij door de toehoorders ontvangen op een wijze, die geschikt was om den meest eerzuchtige te bevredigen. Fier en kalm trad Rinaldo op het tooneelreeds lang had hij geleerd, dergelijke ovaties te beschouwen als iets, dat hem van rechtswege toekwam, zoodat hij dan ook geen oogenblik zijn gewone kalmte verloor Met zijn donkere oogen overzag hij al de loges, doch eensklaps bleef hij onafgewend op één punt staren. Als geë’ectriseerd stond hij daar, en thans eerst begonnen zijn oogen te schitteren, met dien glans van bovennatuurlijke verrukking, waarop Beatrice, ondanks al haar talent, den geheelen avond te vergeefs gewacht hadhoewel dat blonde hoofd, dat slechts even zichtbaar was, dadelijk De BURGEMEESTER der Gemeente Gouda brengt ter algemeene kennis, dat het Kohier No. i voor de Grondbelasting op de Gebouwde- en Ongebouwde Eigendommen dier Gemeente, over het jaar 1902, op den 230 Januari 1902, door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam executoir verklaard, is gesteld in handen van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen alhierdat ieder belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat binnen drie maanden na afkondiging van het Kohier, onder overlegging van een dubbel van het Aanslag- Biljet, bezwaarschriften kunnen worden ingediend bij Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie. Gouda, den 2jn Januari 1902. De Burgemeester, R. L. MARTENS. niet een oogenblik met mij alleen durft zyn Dit gaf dendoersiag en Ella gaf haar toestem ming, Beatrice in de veranda te woord te staan niemand had hun gesprek opgemerkt en zonder door iemand der aanwezigen gezien te worden, konden beide vrouwen dan ook even na elkaar de zaal verlaten. Toen Ella de veranda betrad, vond zij daar Signora Biancona reeds; even fier als destijds in de herberg, stond zij thans tegen over deze en wachtte kalm af, wat men haar te zeggen had Beatrice begon met haar mede te deelen, dat zij ontdekt had, yie Ella eigenlijk was en bracht het gesprek op Rinaldo «Ik ken geen Rinaldo,” zei Ella zóó koel en beslist, dat de andere een oogenblik begon te twijfelen, of zij wel goed was ingelicht. Inderdaad, daarop was ik niet voorbereid indien Rinaldo »U hebt verzocht, mij te mogen spreken en kunt begrijpen, hoeveel het mij kostte, aan uw verzoek te voldoen den naam, daareven door U genoemd, wensch ik echter niet uit Uw mond te hooren. Ik verzoek U, ons onderhoud zoo kort mogelijk te maken »In de eerste plaats verzoek ik U, een anderen toon tegm mij aan te slaan,” was het antwoord, haat en vijandschap kan ik van een mededingster verdragen, verachting evenwel niet.” »4k heb dit onderhoud niet gezocht. Signora en U zult dus genoegen moeten nemen met den toon, waarop ik tegen U spreek. Het lust tnij trouwens niet, dien tegenover U te wijzigen.” (ÏFfird/ vervolgd.j Telefoon No. 9* ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. welke hy uit wenscht te voeren, kan, gelyk vanzelf spreekt, niemand weten. Alleen is het niet al te onvoorzichtig te onderstellen, dat het er hem om te doen zal zyn De Wet en: Steyn in den oostelyken Vrystaat en Botha in het oosten van Transvaal zoodanig in' het nauw te dry ven, tusschen de blok- hufcen-linies en zyn colonnes, dat ontkomen hun onmogelyk wordt. De maand Februari gebruiken de Engelsche generaals gaarne vopr groote krijgsoperaties. In die maand voerde Roberts zyn groote beweging togen Cronjé uit en verleden jaar tegen den zelfden tijd deed Kitchener een uitgebreide poging oni Ifct verzet der Boeren allerwegen te breken. In welk een toestand de strijdkrachten dot Boeren zich op het oogenblik bevinden, kunnen wy zelfs niet raden. Evenmin welke hofding zy tegenover een groot oorlogsplan gelijk wü aan Kitchener meenen te mogen tojchryven, zullen aannemen. In do val zuBen zy zich wel niet laten lokken, en in®en zy bemerken, dat insluiten niet te vermijden is, zullen zy wel zorgen, dat, wan neer Kitchener het zorgvuldig gespreide net wil binnenhalen, hy er, gelijk by andere gelegenheden, niets in vindt De Temps deelt mee, dat de Fransche nieuwe Kamerverkiezingen 13 of 20 April zetten plaats hebben. Daaruit zou volgen, dat de Kamer aiterlyk half Afaart uitéén gaat. De sluizen dor politieke welbespraakt heid gaan dan geheel open. In de Belgische Kamer werd de nieuwe legerwet in tweede lezing aangenomen met 74 tegen 42 stemihen en 3 onthoudingen. Het ontwerp is naar den Senaat verzonden. Uit Spanje komen nog voortdurend crisis geruchten. ’t Tegenwoordige ministerie-Sa- gasta kan ’t niet bolwerken, maar wat er voor in de plaats zal komen, is niet duide lijk. Een viertal leden van de conservatief- republikeinsche party, de vier bekwaamste onder hen, hebben een verklaring gepubliceerd waarin ze protesteeren tegen de veronder stelling, dat zy hun beginselen zouden ver loochenen door in een kabinet-Sagasta zitting te nemen. Toch wordt er ook gesproken over een reorganisatie van het ministerie weer onder presidentschap van Sagasta. Inmiddels heeft de Spaansche pers een dikke kluif te bewerken gekregen in ’t voor stel tot instelling van een emissiebank ter controle van de bankbiljetten. overzijde der zaal begaf; daar beiden thans veel in de wereld kwamen, moesten zij steeds op een dergelijke ontmoeting voorbereid zijn, hetgeen bij Ella dan ook volkomen het geval waseven beefde haar arm in dien haars geleiders en kwam een blos op haar gelaat, om echter dadelijk weer te verdwijnen. Reinhold daarentegen geraakte geheel van zijn stuknog nooit had hij Ella zóó schoon gezien, en toen hij Cesario naast haar zag, kwamen hem de woorden zijn broeders voor den geest. Misschien wel voor een ander,” Met een haastige beweging ontweek hij den groet van den Marchese en verdween te midden der andere gas ten. Cesario keek hem verwonderd na, wèl be greep hij, dat er tusschen die twee róenschen iets niet alledaagsch bestond, doch hij was te trotsch, om door spioneeren dit te trachten uit te vinden van Ella of Erlau kon hij nog geen verklaring dienaangaande vragen en Rinaldo scheen hem dit niet te willen geven. E la had eenigen tijd in een kring van dames en heeren staan praten en maakte zich gereed, Erlau op te zoeken, tot groot leedwezen van den Mprchese, dio zijn gesprek zoo eensklaps niet kon af breken en haar dus alleen moest laten gaan Plotseling kwam een dame, in donkere zijde ge kleed. zoo dicht langs haar heen, dat zij aan op- zet Jacht en de oogen opsloeggroot was haar verwondering, toen zij Beatrice Biancona herken de, doch deze st$?eg ten top, toen de zangeres haar op fluisterenden toon om een onderhoud vroeg. Aanvankelijk .dacht zij er niet aan, dit verzoek in te willigende kunstenares begreep dit en zei gevat: Vreest U my zoozeer, dat U Een telegram van lord Kitchener uit Jo hannesburg van gister bevestigt de gevan genneming van generaal Ben Viljoen en voegt daaraan toe dat deze belangrijke oa1 van zeer grobten invloed zal zyn op de Boeren ten noorden van den spoorweg. Verder meldt lord Kitchener dat ouder de gevangenen, gemaakt door de Nationale wkenners ten ruiden van Mfddelburg, zich commandant Hans Botha- bevindt.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1