MENGING M. ksen. Xieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, litend .4 No. NTH. Donderdag 30 Januari 1903. Bulteulandscb Overzicht FEUILLETON. INERS, RS AM LOOM. IELS. 1ZEW, randen. later” H’ sao irandrrs terkte geven. leèmallleerde 8, gwaarborgd :he Eindelijk Gevonden. 40ste Jaargang. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. gi ging bon voltooiing, maar wegens de groote den Verspreide Berichten. ich beleefd aan NEMAN &Zn (IFordt Virvolgdj It 103. telefoon 5 o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ,Heb ik 5 van haven 128. Gasfitter. 7.50 en hooger. a ruime keuze d. Echte i, uumen- fen in den num dee eerrurdigd wereldbe- br» Stoll- IIJN eene fraaie 60ÜD8CHE l d HU VI prafbuejee o. aas mt Neder- Per 5 ons. 45-?5 cl rol") 65 75 leelOO P. H. J. VAN often, enz. i en alles wat asvorlangd met er, tafellinnen Telefoon No. 6% ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. afstanden komt men daar slechts zeer lang zaam vooruit. De blokbuislyn van Frankfort naar het oosten zal morgen by Vrede aangesloten worden by die welke in Botha’s pas begon nen ia. Veldkornet Bode’s cómlnando heeft be raadslaagd of het zich zou overgeven; er ontstond oneenigheid en de burgers gingen uiteen. Bode en drie anderen kwamen zich daarna overgeven,, zy meldden de verrassing van het lager by jel’s pan, reeds door Reuter geseind. Kitchener zegt dat de niet-gewonde gevangenen 94 man telden. Een sterke patrouille uit Lichtenberg raakte gesplitst; een deel ervan werd by Rietvlei ten Z.O. van Lichtenberg omsingeld, en kreeg 8 dooden en 5 gewonden41 werden gevangen geno men, maar weer losgelaten. Aangezien te Lydenburg bericht ontvangen was van een aanstaande bijeenkomst van Schalk Burger en Ben Viljoen, werden pa trouilles uitgezonden deze legden zich op de loer bij de blokhuislijn om de mannen van Viljoen te vangenadjudant Nel werd gedood, adjudant Venters gevangen genomen Ben Viljoen, die gevangen genomen heet te zyn, was vóór den oorlog redacteur van de Rand Post en hy bracht de bekende machtspreuk in omloop „Vertrouw op God en op uw Mauser”. By Doornkop heeft hy tegen Jameson gevochten. Na Elandslaagte heette het, dat hy gesneuveld was, maar hy dook later weer op en wist by Vaalkrans (toen Buller voor de derde maal trachtte de Tugela over te steken), onder een vreeselyken regen van lyddiet-bommen een maxim uit een donga te redden, hetgeen de correspon dent der Morning Post „een prachtig wapen feit” noemde. In November 1900 nam hy aan het gevecht by Rhenosterkop deel en men schrijft hem ook zelf het succes toe by Witmansrust be haald, toen 250 Australiërs zich overgaven en dat by Helvetia, toen het marine-kanon Lady Roberts in handen der Boeren viel. In Augustus a°. p°. had hy een onderhoud met Sir Bindon Blood, die toenmaals de opera- tiés in Oost-Transvaal leidde en deze kreeg een „hoogst gunstigen indruk” van hem. Het hoofdcomité van de Union de l’indé- pendance des Boers heeft een postzending ontvangen, welke door een gelukkig toeval aan de Engelsche censuur ontsnapt is. Tij dingen, in deze zending vervat, houden in dat de Boeren van 12 October tot 15 Novem- slk gekookt ik voor da- klepels vaa olate) Alt geval van gebruiken. ber 18 Britsche konvooien en 17 kaï veri er 1 ber, gedenkwaardig door de zegepraal by mwedontein, namen de Boeren 1000 ossen 'egfvoor den neus van de blokhuizen op de In het Engelsche Lagerhuis heeft Balfour gezegd, dat er geen voorstel tot vredeson derhandelingen ontvangen was van iemand, die gemachtigd was uit naam der Boeren te spreken. Maar Zaterdagavond laat was er een mededeeling ingekomen van de Neder landsche regeering. Die mededeeling werd nu overwogen. Zoo spoedig mogelyk stelde de regeering zich voor een afschrift van die mededeeling en het antwoord van de Engelsche regeering ter tafel te leggen. De „Petit Bleu” schrijft: De mededeeling van Balfcmr in het Lager huis wordt te Londen uitgelegd als de aan kondiging van vredesvoorstellen, door de Nederlandsche regeering uit naam der Boeren aan Engeland gedaan. Deze uitlegging, aldus zegt de „Petit Bleu” in staat te zyn te verklaren, is ver keerd. De afgevaardigden der Boeren in Europa hebben geen vredesvoorstel gedaan. Zy hebben niemand opgedragen bet voor hen te doen. Zy weten niet welke mede deeling de Nederlandsche regeering aan de Engelsche heeft kunnen doen. Het is niet onmogelyk, voegt het blad erby, dat de Nederlandsche regeering in vriendschappelijk gevoel edelmoedig op zich genomen heeft het Engelsche kabinet te polsen. Ook is bet mogelük dat haar mede deeling Nederlandsche belangen betreft. Maar in elk geval zyn de afgevaardigden der Boeren aan dezen stap volkomen vreemd. Bruce Hamilton verraste den 25en na een nacbtelyken tocht een lager te Nelspan tus schen Ermelo en Bethel. De Boeren vlucht ten, maar werden ettelijke mijlen vervolgd. Twee hunner sneuvelden, vier werden er ge wond en 82 gevangen genomen, o. w. veld kornet de Villiers, kapitein de Jager van de staatsartillerie, en L. de Jager, lid van den Eersten Volksraad. Alle voorraad in het lager werd buitgemaakt. Het verlies der Engelschen was: 1 officier zwaar en 2man licht gewond. Kitchener seinde 27 dezer uit Johannes burg: Over de afgeloopen week vermelden de kolonnes 31 Boeren gesneuveld, 20 gewond, 322 gevangen genomen53 hebben zich over gegeven, en 243 geweren zyn buitgemaakt. In het noordoosten der Kaapkolonie is de vyand zoo in aantal verminderd, dat French een deel zyner troepen uit dat gebied terug getrokken heeft. In het westen naderende toebereidselen tot een voorwaartsche bewe- Toen Reinhold den volgenden avond nog steeds in xijn studeerkamer was opgesloten, zonder eenig teeken van leven te geven, begon Hugo zich waarlijk ongerust te maken en dreigde de dgur met geweld te zullen openen, indien hij gapte toegang kreeg. Dit hielp j Reinhold liet hem binnen, en toen zag de jonge zeeman dadelijk, dat er iets aan haperde. Hij vroeg zijn broeder, wat er den vorigen avond toch voorgevallen was. want zonder te weten, wat er precies gebeurd was, 5a) Eindelijk trad Ella tusschenbeide en sprak tot CesarioSignor Rinaldo gaat te ver, door thans nog rechten te willen laten geiden, die hij vroeger bezat. Van een beleediging kan echter bezwaarlijk sprak* zijn, want hij staat tegenoverzijn echtgenoote.” Reinhold ademde wederom vrijna deze ver klaring bekende zij toch zelve den waren toestand, en dat nog wel in het bijzijn van Cesario; deze stond als door den bliksem getroffen, want, wat hij ook vermoedde, een dergelijke ontmoeting had hij nooit verwacht. „Zijn echtgenoote?” herhaalde hy, als in een droom. „Wij zijn reeds jaren gescheiden,” antwoordde Ella. Deze mededeeling gaf Tortoni zyn bezinning terug, want hij giste dadelijk de oorzaak dezer scheiding, doch, zooals Hugo verwacht had, ver meerderde dit zijn hartstocht. «Welnu, Signora, dan hangt het slechts van U af, of U de aan spraken van Rinaldo wilt erkennen, op een ver leden, waarmede hij zelf gebroken heeft. Aan U slechts de beoordeeling, of ik U in het vervolg zal mogen naderen met een gevoel, dat meer beteekent, dan de gewone bewondering van een vreemde.” over elk onderdeel moet worden gewikt en gewogen in de regeeringskabinetten. Indien daarentegen die wensch niet aanwezig is, duren zy kort, want spoedig blijkt dan dat geneigdheid tot toenadering ontbreekt. In het tegenwoordige geval is zelfs nu nog het einde der conferentie niet te bepalen. De best ingelichte kingen te Brussel verzekeren dat het werk vooruitgaat, langzaam doch gestadig. Er is geen enkele reden om, al kan men ook in die kringen niet met zeker heid de toekomst vóórspellen, aan de gind- sche opvattingen geloofwaardigheid te ont zeggen. Ja, Eleonora, gij moet beslissen,” sprak nu ook Reinhold, uiterlijk onnatuurlijk kalm, doch zijn vrouw aanziende, alsof hij van haar lippen zijn vonnis moest vernemen. Langzaam wendde zij zich tot Tortoni „Marchese 7'ortoni, ik verzoek U, geen hoop te koesteren, want ik beschouw mij nog steeds als gebonden.” Zy zag, hoe op het schoone gelaat van den jongen Italiaan hevige smart kampte met den trots van den man, die niet wilde toonen, hoe diep hij getroffen waszij zag hoe hij zich gereed maakte om, zonder een woord te spreken, met een diepe buiging heen te gaan. Cesario,” riep Reinhold, „wij zijn toch vrien den.” «Wij waren dat,” antwoordde de Marchese koel. «Gij begrijpt toch wel, Rinaldo, dat dit uur ons scheidtna de verklaring uwer vrouw, heb ik niet het recht, u een verwijt te maken. Vaarwel, SignoraI” Beiden bleven alleeneensklaps klonk haar naam, zoo zacht als een ademtocht, aan haar oor. «Eleonora.” Zij zag h_m aan, met diepe smart op haar ge laat, doch haar stem klonk weder gewoon, toen zij zei„Wat heb ik gezegd Dat ik van mijne vrijheid geen gebruik wensch te maken; dit was steeds mijn voornemen. Ik heb in mijn kind een levensdoel, andere liefde behoef ik niet Gij niet, en mijn lot laat u koud. Gij hebt van het begin af alleen uw kind liefgehad, alleen voor hem kondt ge met uw vooroordeelen breken en een ander mensch worden, voor mij kondt ge Het personeel der Italiaansche spoorwe gen zal op den 2en Februari a. s. op vyf verschillende plaatsen, te Rome, Napels, Genua, Turyn en Milaan, vergaderingen hou den, om te beraadslagen over de wyze, waarop zy tegemoetkoming aan hun vele grieven zou den kunnen verkrijgen, en over een algemeone werkstaking. Republikeinsche en socialistische afgevaardigden zullen daarop het woord voeren. De ministers zyn het over de te nemen maatregelen niet met elkander eefis, vooral niet wat aangaat het militariseeren van het spoorwegpersoneelmaar het staat vast, dat de regeering artikel 181 van het Italiaansche" wetboek van strafrecht op hen van toepassing zal maken en hen krachtens den inhoud van dat artikel niet als werklieden, maar als amb tenaren zal beschouwen, en hen in 't voorko mende geval zal straffen wegens het wille keurig nederleggen van bun ambt. De vraag blijft echter of zulk een maatregel in ’t groot kan toegepast worden op een korps dat byna 100 duizend leden telt. De afgevaardigde Bell vroeg in het La gerhuis hoeveel weduwen en vaderlooze kin deren de Engelsche officieren en soldaten, in Zuid-Afrika van hot begin van den oorlog tot 31 December 11. gesneuveld of aan won den of ziekte bezweken, hadden achterge- 1 WW rick, de minister van oorlog, ant- woorddeBy benadering lieten de officieren na rte weduwen en 245 kinderen, de solda ten 3519 weduwen en 4600 kinderen. Neemt men nu aan, dat de minister van ettelyke officieren en soldaten nog geen op gave jieeft, en dat zyn getallen vermeerderd moeten worden met de weduwen en kinderen van na hun terugkeer in Engeland gestorven officieren en soldaten, dan zyn die getallen, gegeven het hooge aantal dooden, nog bo- trekkelyk gering. En zy bewyzen weer eens hoe ongelyk ook in dit opzicht het gehalte van de strij ders aan weerszijden is aan den eenen kant voor een groot deel echtgenooten, vaders en grootvaders, vechtende voor huis en haard, aan den anderen kant voor een groot deel het jonge ongetrouwde volk, onder de sol daten veeltijds zonder huis of haard, die zich verhuren om te vechten als handwerk. Vat men de berichten der buitenlandsche bladen over de Brusselsche suikerconferentie samen, dan ontvangt men de overtuiging dat de ongunstige voorspelling in de laatste weken over den afioop, vooral afkomstig van Fransche zyde, louter hypothesen zyn geweest, ingegeven wellicht door de begeerte van belanghebbenden om de conferentie in discrediet te brengen.' Diplomatieke onder- handelingen over ingewikkelde zaken duren indien de wensch om tot een goeden uitslag te geraken ernstig is, „altyd” lang,' want dat niet.” ♦Heb ik van u dan ooit liefde ondervonden, zooals van mijn kind Doch genoeg, gij weet wie ons scheidt en eeuwig zal blijven scheiden.” «Beatrice? Ik wil haar niet beschuldigen, hoe wel tij meer schuld had aan mijn weggaan, dan gij meent, maar ik ben zelf voor mijn daden ver antwoordelijk. Maar indien ik nu myn verblinding eens inzag en mij van haar losmaakte?” „Wilt ge haar verlaten, zooals ge het mij deedt Denkt ge u daardoor met mij te verzoenen Ik heb mijn geloot in u verlpren, Reinhold, en zal dit niet lerugkrijgen indien gij thans een tweede slachtoffer maakt Wanneer gij thins de boeien, die ge zelf gesmeed hebt, verbreekt, ons zullen zij toch altijd scheiden. Het is nu te laat, ver trouwen kan ik u niet meer Uit de laatste woorden sprak grenzeloos leed, doch tegelijkertijd groote wilskrachthet volgend oogenbhk had Ella het vertrek verlaten en stond Reinhold alleen. Fkankkijk. De allemanisten, dio sinds de verwerping van de motie tot uitwerping van minister Millerand uit de alleenzaligmakende soci aaldemocratische party, als hebbende deel genomen aan een huldiging van aller Rus sen czaar, een afwachtende houding aange nomen hadden, hebben nu een oproeping gericht tot alle, vóór die motie gestemden, tot vorming van een nieuwe revolutionaire groep. „Verdeel en heersch” was vroeger het beginsel der sociaaldemocraten, nu denken ze klaarblijkelijk, dat ’t reeds tot hoerschen komt en.... ze raken zelven verdeeld! De mfinmaatschappy te C’hatillon- had hij toch het komen en gaan der verschillende personen opgemerkt. Hij eindigde met de woor den „Ik zou durven wedden, dat Beatrice weer van alles de schuld is. Wat hebt ge met haar gehad „Niets meer, het is uit tusschen ons.” Verwonderd deinsde de kapitein terug. „Hoe is dat mogelijk f Zij ging toch met u weg «Ja, dat heeft zij weten door te zetten, doch daarna kwam het tusschen ons tot een besluit „Hebt gij met haar gebroken „Ikneen. Men had mij duidelijk geroég gezegd, dat ik geen „tweede” slachtoffer moest maken, doch waarom stond zij ook op een on derhoud, onmiddellijk nadat het mij duidelijk ge worden was, wat ik door haar verloren had Zij moest harde waarheden hooren, doch indien ik zonder erbarmen was, heeft zij dit zelve uit gelokt «Dat begrijp ik, nu ik haar ken.” Ge vergist u, al» ge denkt je haar te kennen. Ik zelf heb ze eerst gisteravond goed leeren ken nen dat was een scène, die gij zelfs, met jou erkende geestkracht, niet zoudt kunnen uithouden om tegen zoo’n vrouw opgewassen te zijn, moet men iets van een duivel in zich hebben. Het is nu echter voor goed uit tusschen on». De kapitein schudde zijn hoofd. Ik vrees, dat alles hiermede nog niet uit is. Zij is geen vrouw, om alleen je tranen haar troost te zoeken. Wees op je hoede Reinhold «jannen ssterden, van welke laatste de Britten :hts één konden hernemen. In Decem- _3gepri Twedontein, namen de Boeren 1000 wegfvoor den neus van C Ll.LLJr linie Pretoria - Middelburg. Insgelijks hiel den zy een trein aan, die een bedrag van 700.000 pd. st. verborgen onder steenkolen en bestemd voor de Standard-bank te Johan nesburg, vervoerde. Diezelfde maand weiger den 200 Britscho soldaten, wars van den ein- delodfcen veldtocht, hun meerderen gehoor- zaanfteid en moesten zy naar huis worden gezonden. De Boerenrijen daarentegen wer den onophoudelijk door ontvluchte krijgsge vangenen versterkt.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1