s a LOO, N THEE. IINERS, RS Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 'I Lksen. Vrijdag 31 Januari 1902. V». *7.(2. NG Buitenlandse!! Overzicht. 7ERVERIJ FELILLEIOX sziekten ;el 31, a. •»-». I0THERAP1E Laarzenmagazijn 30 lage. ItUltG, eimeii ZONEN, ’ond»rbzl»»m 7ondsriilf I 40ste Jaargang. PAARDEN FOKKEHIJ 190 L landelijk Gevonden. 1. ’1 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. af Imrij a. b. d. verdere diplomatieke rich beleefd aan igerek •En I (Wordt vervolgd.) iswi l'rlefovn No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Kleiwegsteeg. SMITS. neten werk. voering van ge- >evelende BIJL, ÖBAART Lz. A de Heer D 7. n en verven van jben, alsook alle t ter dam. den Koning et stoom n van >nz. worden naar de feverid. Dr. Leyds verklaarde aan een redActeur van de Patrio „Ik ben door myn beroepsgeheim gebonden. Maar ik kan n wel verklaren dat het onwaar is dat de gedelegeerden van do regeeringen der Zuidafrikaansche Republiek on van den Orarije-Vrystaat in zake den oorlog de tus- schenkomst van de Nederlandsche Regeering zonden hebben ingeroepen. Het is evenzeer onwaar dat zy aan dr. Kuyper zonden heb ben opgedragen vredesvoorstellen te doen. „Men heeft gesproken van voorstellen aan de Britsehe regeering tor overweging voor gelegd, ten einde den vrede te verkrygen. Dat kan niet zyn. Er zyn geen verschillende voorwaarden. Er is slechts één voorwaarde die den oorlog kan doen ophouden en deze kent de Britsehe regeering zeer goed.” missie, den heer J. H. van der Torren te Gouda, verstrekt worden. Gouda, 37 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. [EllK te létten) VAN 1. worden afgele- e pakjes van vijf en een Med. ons ran Nommer er. an nevenstaand Wet gedepo Telefoon No. 87 ADV ER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels j a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUMIE (WNT tooging werd onlangs verboden. Er was niets aan te veranderen. En nu gaat Chamberlain over stag. De vijandschap van het It&liaansche volk kan Engeland op het oogenblik moeilijk verdu ren. En hy belooft do proclamaties in te trekken. Dat is oen pijnlijke en vernede rende nederlaag, die Engeland aan de Boe ren te danken heeft. Hot machtig Britan- nië is door den oorlog met enkele tiendui zenden Boeren zoo verzwakt, dat het om oen bevriende natio niet te onstemmen, afziet van het recht om in eigen koloniën te doen zooals hot wil. loften, enz. Is en alles wat lesverlangd met ver, tafellinnen In zyn beschouwing over de verklaring van Balfour zegt de „Times,” dat niets aan duidt, dat de Nederlandsche mededeeling van meer intrinsiek belang is dan andere niet geanthoriseerde stappen over hetzelfde on derwerp. Zy komt natuurlijk van een be vriende regeering en van een regeering aan wie wy herhaaldeljjk op zeer duidelijke wjjze hebben getoond, haar een groote vrijheid te laten in verband met den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Wy zouden er niet aan denken deze vryheid uit te strekken tot andere.* Het antwoord van de ministers zal, naar wy vertrouwen, even helder en flink als hoffelijk en sympathiek zyn. De „Standard” merkt op, dat Balfour’s verklaring afgelegd werd in wel overwogen, gereserveerde termenhet zou voorbarig zyn van onderhandelingen te spreken eer wy den juisten aard weten van de documenten, welke uit Den Haag zyn overgemaakt. Om nu de Krügersche refugées te erkennen zou een onvergeeflyke dwaasheid en zwakheid zyn. De „Daily News” zegt, dat het onmogelijk is uit Balfours bestudeerde officieele spreek wijze af te leiden of het Kabinet geantwoord heeft op de Hollandsche nota doch de aard der verklaring toont, dat dit geschied is. Indien dat zoo is zyn de vooruitzichten voor den vrede ver, daar de transactie niet zoo kortaf zou zijn afgebroken, wanneer zy de stof bevatte voor verdere diplomatieke onderhandelingen. j, als zij dit ooit ge- bestaande kloot is te De jezuiëten-kwesjie in Duitscliland is in liet overigens weinig belangrijke debat, dat slechts oen herhaling was van hetgeen het centrum elk jaar opnieuw in den Rijksdag te berde brengt om de ballingschap van deze orde afgesohaft te krijgen en van de bezwa ren die de minderheid daartegen inbrengt, toch iets verder gekomen door de medodoe- ling die staatssecretaris Posadowsky, uit naam van don rijkskanselier, heeft voorge lezen. Men weet dat de Rijksdag reeds enkele malen, op aanstichting van bet centrum, be sloten heeft, de jezuiëten weer too te laten, maar dat de Bondsraad onwillig blijft om dit besluit goed te keuren of ook maar in be handeling te nemen. Gisteren heeft echter de regeering beloofd dat do Bondsraad ein delijk in deze zitting oen beslissing zou no men, al liet hij in het midden of die voor of tegen de jezniëten zou uitvallen. Misschien stuurt de regeering or wel op aan, om, ton koste van een concessie aan het centrum in de jezuibten-kwestie, den steun van deze partij voor'hare tariefwet te krijgen. Want het is te voorzien dat het centrum, als hot nu z(jn zin niet krijgt, niet genegen zal zijn langer de lasten zonder de lusten van „ro- gooringspartij” te dragen. post f 1.60. derlaud lokin 8 Amsterdam i.- d Schil tMMpotheke hitsch, Oesterreich Centraal-Oepót Sander wereld bekend eu offen middel tegen o it gr-, Lever II, enz. Inwendig litwendig in bijna met goed gevolg Prü« per flacon f 1.15. jeneeskrach esUl elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeneeslijk angs een bijna 22 brengt genezing en i, ontstekingen enz regeering stelt ingeval zich de gelegenheid mocht voordoen dat het als vriendschappelijk tusschenpersoon zou kunnen handelen. In een nota van het (officieuse) Reuter’s Agentschap wordt gezegd dat de Nederland sche Regeering geen vredesvoorstellen heeft gedaan, maar veeleer onder de aandacht der Britsehe regeering heeft gebracht enkele welke ten doel hebben de middelen om den oorlog te beëindigen te vergemakkelijken. Men acht het evenwel twyfelachtig dat in deze richting werkelyk iets .bereikt zou kun nen worden, zoolang de oorlogvoerende Boe ren zelf nie't een bepaalden stap hebben ge daan om te doen blijken hun wensch om vredesonderhandelingen aan te knoopen. Dat is trouwens een weg dien zy altyd kunnen inslaan. Het Amerikaanscbe imperialisme schynt zich eveneens vast te loopon als het Engcl- sche, althans wat do Filippijnen aangaat. De heer Schurman, oud-voorzitter van de Filippynsche commissie hield te Boston een redevoering waarin hy zeide. dat de onaf hankelijkheid van de Filippijnen de eenige oplossing van de quaestie is. De hoer Bonsai die drie maanden op de Filippijnen doorbracht schrijft in de „New-York Herald" zyn be vindingen. Hy trekt een voor de Ameri kanen zeer ongunstige slotsom. Van hun 50.000 man bezettingstroepen op de Filip- pynsche eilanden zyn er slechts 12.000 stryd- voorkwamen en steeds roet een verzoening ein digden Daarom wilde hij zich Reinhold niet tot vijand maken en verklaarde ten slotte, dat de Signora reeds ’s morgens zeer vroeg was uitge gaan, het bevel achterlatend om tegen iedereen te zeggen, dat zij ziek was. Zij was in haar eigen rijtuig uitgereden, doch meer wist hij niet te zeggen. «En waarheen Hebt ge niet gehoord, welk adres zij den koetsier opgaf «Ik geloot..naar Signor Gianelli,” Gianelli Zoo. is die ook in het complot «Nu, misschien kan ik hem nog vinden Marco als de Signora thuiskomt of als ge eenig bericht van haar ontvangt, meldt ge mij dit dadelijk. Ieder woord betaal ik met goud, vergeet dat niet.” Met die woorden stormde hij den trap af ter wijl Marco hem ontsteld nakeek. Het scheen wel, alsof de twist ditmaal meer te beduiden had, dan andere keeren. Gianelli zou de Signora toch niet ontvoerd hebben Hij zag er in allen gevalle wel naar uit Bij de Erlau's heerschte begrijpelijkerwijs de grootste verwarring en was iedereen hevig ont steld. Hoewl Hugo, die zich dadelijk bij hen had vèrvoegd, met de moeste energie en voorzich tigheid de leiding der nasporingen op xich geno men had, had men nog mets anders kunnén ont dekken, dan dat het kind spoorloos verdwenen was en steeds zoek bleet. In politieke kringen hier te Berlyn wordt het gerucht, als zou de Duitsche Regeering dr. Kuypers pogingen direct of indirect steu nen, mot klem tegengesproken. De Regee ring wenscht haaf neutraal standpunt niet te verlaten. Men acht het hier niet onmo- gelyk dat dr. Kuyper handelt in overleg met do Boerencommandanten te velde. Het telegram betreffende Malta, is van belang. Chamberlain heeft daar maatrege len afgekondigd betreffende belasting en taal gebruik, die de Malteezen en de Italianen, hun eigenlijke landgenooten, zeer verbitter den. Vooral de bepaling, dat binnenkort het Itaiiaansch op Malta als oföcieeie taal door het Engelsch zal worden vervangen, zette de bevolking in vuur. Tallooze vertoogen, by den goeverneur en de regeering te Lon den ingediend, bleven vruchteloos. Een be- waarmede zij dreigde. Ons beiden, Ella en mij, wilde zij een doodelijken slag toebrengen, doch ik zal ze wel weten te vinden. Laat mij, Hugo, ik moet naar Beatrice.” «Dat zal niets helpen," zei de kapitein, wien de uitdrukking in Reinhold’s oogen niet beviel. «Als uw achterdocht gegrond is, zal zij haar rol goed spelen en zoudt ge haar slechts meer ver toornen. Wij moeten andere maatregelen nemen Met gew'eld rukte Reinhold zich los. »Laat mij gaan Indien iemand daartoe in staat is, om myn kind aan haar te ontrukken, ben ik het en, als mij dit niet gelukt gebeurt er een on geluk." Hij vertrok. Aan de woning van Beatrice ge komen, vond hy daar geen spoor meer van haar hij begreep, dat hij te laat was en kwam tevens tot het besef, dat haar afwezigheid hem voor het plegen eener misdaad behoedde, want in zijn te genwoordige stemming ware hij tegenover haar tot alles in staat geweest. Zichzelt bedwingend, wendde hij zich tot den knecht, die, bang en onzeker wat te doen, in de voorkamer wachtte «De Signora is dus weg Sedert wanneer De knecht zwee£. want Reinhold’s blik boe zemde hem niet veel vertrouwen in. «Zult ge antwoorden, Marco? Gij weet, dat ik mij door niets laat tegenhouden Sedert wanneer is de Signora weg Hoewel niet op de hoogte van wat er voorge vallen was, was Marco evenwel den vorigen avond gedeeltelijk getuige geweest van den twist tusschen zijn meesteres en Reinhold; hij dacht dat het weder een dier oneenigheden was, die zoo vaak ithaven 128. UNKMAN *ZÏ I BEKENDMAKING v.an dag en plaats der voorjaarskeuring, volgens de Wet op de BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda maken bekend dat de gewone Rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten van ten minste 21/, jaar in het voorjaar van 1902 voor Zuid-Holland zal gehou den worden te Rotterdam op 15 FEBRUARI aanstaande. Voorts vestigen zij de aandacht van belang hebbenden op den inhoud van de artt. 4 en 5 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1901 (Stbl. 204), ter uitvoering van de artt. 8, 11, 13, 19 en si van de Wet op de Paardenfokkerij 1901, luidende Art. 4. >Tot de najaarskeuringen worden toe gelaten alle hengsten, die ten minste 3l/t jaar oud zijn. Tot de voorjaarskeuringen worden alleen toe gelaten Hengsten, die daartoe aangewezen zijn bij de najaarskeuringen van het voorafgaande jaar; Hengsten, die volgens eene schriftelijke ver klaring van een geëxamineerden veearts wegens ziekte niet op de najaarskeuringen van het voorafgaande jaar hebben kunnen komen Hengsten, 4*e bet buitenland ingevoerd zijn, na de najaarskeuringen van het voor afgaande jaar; Hengsten, die bij de najaarskeuringen van het voorafgaande jaar in een andere pro vincie zijn goedgekeurd Hengsten, die sedert de najaarskeuringen van het voorafgaande jaar 21 8 jaar oud zijn geworden.” Art. 5. «De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, is verplicht daarvan ten minste 3 weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aan gifte te zenden aan den Secretaris der betrokken provinciale regelingscommissie met opgave van a. Naam en woonplaats van den eigenaar en houder b. Naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, in dien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknummer e. Zoo mogelijk afstamming van den hengst zoowel van vaders- als van moederszijde en naam en woonplaats van den fokker. Een hengst, na bovenvermelden termijn aange geven, wordt van de keuring uitgesloten tenzij de Commissie g?en bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar ot houder vóór den dag der keuring eene som van'f 10 00 bij voornoemden Secretaris stort.” Inschrijvingsbiljetten voor de keuringen zullen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aan vragen aan eigenaren en houders van hengsten door den Secretaris der provinciale regelings-com- 53) •Zij heeft mij met haar wraak bedreigd, en daarvan zal zij geen afstand doen. Nu, laat ze haar gang gaan, met het geluk heb ik toch al atgerekend.” >En gelooft ge, na deze scheiding, niet aan de mogelijkheid eener verzoening met Ella?” «Neen, Hugo, daarvan is geen sprake. gevoelt niéts meer voor mij, als zij dit daan heeftde tusschen ons t„'-LL, diep. Alle hoop heb ik opgegeven.” Hier werd hun gesprek gestoord, door het drif tig binnentreden van JonasReinhold keek ont stemd op, dat de dienaar zijns broeders zoo maar eigenmachtig zijn studeervertrek binnentrad en Hugo had reeds een berisping gereed, toen een blik op het gelaat ragden matroos hem daarvan terughield. ■Wat is er Jonas?” vroeg hij gejaagd. »Is er iets bijzonders gebeurd?” •Kapitein,” en de stem van den zeerob trilde merkbaar, »ik kom zoo juist van de familie Erlau de oude mijnheer is buiten zichzelven, al de be dienden zijn op de been, Annunziata weent zich de oogen uit het hoofd, hoewel het toch haar schuld niet is, en de jonge mevrouw •Wat is er gebeurd vroeg Reinhold, met een De St. James’s Gazette verneemt dat de nota van de Nederlandsche Regeering in zeer vriendschappelijke en beleefde (respect fal) bewoordingen is gesteld en uiting geeft aan de diepe droefheid, waarmede het Neder landsche volk de vijandelijkheden in Znid- Afrika ziet voortduren en zyn oprechten wensch, dat de vrede spoedig tot stand mag komen. De Nederlandsche regeering laat verstaan dat zy bereid is eiken weg om tot een oplos sing te komen te vergemakkelijken en het stuk eindigt met de verklaring dat Nederland zyn diensten ter beschikking van de Britsehe angstig voorgevoel, »een ongeluk «Het kina is al sedert van middag verdwenen. Als het niet teruggevonden wordt, geloot ik zeker, dat dit der moeder het leven zal kosten.” •Wie t De kleine Reinhold vroeg Hugo, terwijl zijn broeder, zonder een woord te spreken, den Jobsbode aanstaarde Hoe is dat mogelijk Was hij dan zonder toezicht gebleven «Hij speelde als gewoonlijk in den tuin, en Annunziata was bij hemzij ging even naar bin- nfen, wat zij wel meer doet, en toen zij na een kwartier terugkwam, stond het tuinhek open en was er van het kind geen spoor meer te vinden. De geheele buurt is doorzocht; vijvers of grach ten zijn er niet en als hij uit zichzelf weggeloo- pen is, is hij ook bij de hand genoeg, om alleen den weg naar huis te vinden. Niemand begrijpt er iets vdn.” De broeders zagen elkander aanbeiden had den dezelfde ontzettende gedachte. Het volgend oogenblik greep Reinhold, zoo bleek als een doode en over zijn geheele lichaam bevend zijn hoed. »Ik zal dit weten op te helderenga gij dade lijk naar. Ella, Hugo. Ik kom latermisschien wel met het kind.” De kapitein, die niet zoo opgewonden was, greep hem haastig bij den arm«In Godsnaam, Reinhold, geen overhaastingwij weten eigenlijk nog niets van wat er gebeurd is; misschien was het kind werkelyk verdwaald en is het nu reeds lang bij zijn moeder terug. Wat is uw plan •Mijn zoon terug te eischen,” antwoordde Rein hold, in wilde dnft. >Dat wu dus de wraak,

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1