NG. om g IES, w. ÏLK No. S722. FEB V. feuille ton. st Meutes- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 50. Woensdag 12 Februari 1902. 71 tan. I. Bullenlandscli Overzicht. N. oek it. 40s(e Jaargang. van Inzending van Advertentiën tot 1 lur des midd. DAM. ‘II. [AN AZn. telefoon \o. #2. De (Jitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOIIIMIIE tOllRANT Gistermiddag tegen een uur werd de jaar vergadering van den „Bund der Landwirtbe” in het circus Busch te Berlyn geopend. Dui zendtallen leden uit alle oorden des rijks vulden den circus tot den nok. Dr. Hahn, directeur van den Bond, hield een fulminante rede tegen de handelspolitiek der regeering en verklaarde dat de Bond zich in geen ge val door de dreigementen van graaf Von Bülow zou laten van de wys brengen. Deze rede werd herhaaldelyk krachtig toegejuicht. Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Uit 't Duits van Th. KöRNER, DOOR FAUST—DÜ LOUVRE. Men herinnert zich, dat dadelijk na den moord van President Mc. Kinley in de Ver- eenigde Staten stemmen zijn opgegaan voor krachtige maatregelen tegen anarchisten gevaar. Er is toen het plan geopperd een anarchistenwet uit te vaardigen en thans is door de justitieele commissie uit het Huis van Afgevaardigden daaromtrent rapport uit gebracht. Daarin wordt gezegd, dat het maal daar was, die dag van afscheid, toen nog maar één nacht scheidde 't heden, ’t gewone leven op ’t vaderlik slot en de toekomst, ’t vreemde hem nog onbekende leven, toen werd ’t hem zo bang om ’t hart. Somber verzocht hij z’n zuster hem te volgen naar haar kamer. Ze ging mee met hem eq daar gekomen trad ze verbaasd terug, want op de tafel, waaraan ze zo dikwijls gezeten had met haar broer, stond ’n grote prachtige vogelkooi, waarin twee allerliefste woudduitjes zaten, rood bruin, met zwarte ringen om de halsjes, en ze kirden haar broer vrolik toe, toen hij de kooi opende. En toen hij «Alfred!” riep, toen vloog ’t mannetje er uit en zette zich neer óp z’n vin ger en hij gat hem zo aan z’n zusterdaarop riep hij de gevederde Liddy naar buiten, die op de schouder vloog van de grotere. Ze klapten vrolik met de vleugels, ze pikten korreltjes zaad van tusschen de vingers en lippen van Liddy weg. Alfred had ze gevangen niet zonder gevaar op 'n strooptocht in de bergen, 'n Hele poos geleden. En in z’n uren van eenzaamheid, was ’t 'n ge not voor hem ze te temmen en af te richten, en ze kleine kunstjes te leren met o, zo ontzaglik veel moeite. Nu schonk hij ze z’n zuster en de doffer nAlfred” zou bij haar blijven, met haar leven, zolang de werkelike Alfred weg was. Snikkend viel ze hem om de hals, maar ze kon geen blijd schap tonen, ze was droef die laatste dagen, zo in droef. Alfred nam de kooi weer op en hing ze aan *t venster in omlijsting van wingerdranken. De volgende dag vertrok hij. Allen in huis de zijde der Engelsche regeering, niet ge hoord had. Anders zoude hy zyn afkeuring hebben uitgesproken over zoo ernstige ver wijten tegen de regeering van een bevrienden staat zeide hy. Dit is weer een nieuwe prikkel voor den Duitsch-Engelschen pers-oorlog. In dezelfde zitting kwam de Boerenoorlog ook nog op een andere manier ter sprake, en speciaal de hulp van Duitsche zyde aan de concentratie kampen te geven. Naar een van de leden meedeelde, is er in enkele maanden in Duitschland 30.000 mark bijeen gebracht, voor welk geld men goederen naar Zuid- Afrika wil zenden, ’t Werd echter wensche- lyk geacht een waarborg voor de veilige-ver- zending van de Engelsche regeering te hebben. De tusschenkomst van den rykskanselier was daarvoor ingeroepen, maar er was van hem nog geen antwoord op gekomen. Vandaar dat de kwestie ter sprake werd gebracht, en wel naar aanleiding van den begrootingspost van den minister president. Het debat had een onaangename toon, want hoewel de regeering vooraf gewaarschuwd was zaten er aan de regeeringstafcl slechts eenige regeeringscommissarissen, die geen antwoord konden geven, ’t Is na afloop van ’t debat gebleken, dat de afwezigheid van de regeering aan een misverstand te wyten was, daar zij de kwestie eerst later verwacht had, by een anderen post der begrooting. De Opmerkingen aan ’t adres der regeering hebben dus hun beteekenis verloren de zaak zal opnieuw ter sprake komen. Maar ’t feit van een debat over de kampen is een nieuw verwyt aan Engeland. jaar. ^Altijd hadden geleerd, totdat z’a maakte. Toen waren ze gekomen, die zware dagen voor de zwakke zuster. Grote droefheid zwaar pijnigde haar hartje, toen men eindelik sprak van z’n gaan naar de universiteit, toen men langzamerhand begon met voorbereidselen te maken, toen ze zelf mee werken moest aan het kleine uitzet. En zij, ze werkte mee, immers ’t was nu eenmaal zo, 't móest. O, wat tranen vielen neer op de zakdoekjes fijn op het halsdoek zo mooi, waaraan ze zo vlijtig werkte voor haar Alfred en dat hij dragen zou, toen hij ver héél ver van haar weg wa». Hij kwam, die dag van alscheid. De wilde Alfred was kalm; de vreugde in te zullen gaan de heerlike toekomst van vrije studen tenleven werd getemperd door de gedachte, dat bij ben verlaten moest, die hij liefhad boven alles, z’n lieve ouders en z’n zuster. En toen hjj een. Terwpl. in Europa het gepraat over de Nederlandsche nota voortduurt, poogde Kit chener een daad te verrichten, die hem echter deerlijk mislukt is. Met bijna het geheele beschikbare Engelsche leger in Zuid-Afrika rukte hy uit, om De Wet te gaan vangen... En het regende telegrammen, waarin de om vangrijke maatregelen van den opperbevel hebber werden medegedeeld. Een terreipstrook van honderd mylen lang en zeventien mylen breed waarin zich, naar de Engelsche schatting ongeveer 2000 Boeren onder aanvoering van den „Zwarten Chris tiaan” bevonden, werd volgens de regels der kunst ingesloten. De blokhuizenlinie moest ook deel hebben in de omsingeling; er was naar Kitchener, meende geen mogelijkheid meer, dat De Wet zou ontsnappen. En toch is De Wet ontkomen I En met hem byna 1800 man van zyn commando, zooals de En- gelscben zelf erkennen. De Wet van 6 Februari, met zyn troepen, zyn wagens en zyn vee, ingesloten. Hy gaf toen bevel aan zyn Boeren om uiteen te gaan, en wees hun tevens een nieuwe verzamel plaats aan. Zelf trok hy, vergezeld door slechts enkele mannen en met een kudde vee, naar de blokhuizenlinie tusschen Kroonstad en Lindley. Onder de bescherming van de duister nis liet hy de kudde vee tusschen de ijzer draad versperring doorgaan, en ontkwam hy met zyn escorte, achter de kudde aan. Op verschillende plaatsen werden gelijk tijdig aanvallen gedaan op de Engelsche linies en op vele plaatsen slaagden de Boeren er in door die linies te breken zoodat thans een groot aantal Boeren benoorden de inslui- tingslinie zijn, en zich tusschen Heilbron en de Vaal bevinden. Van de 2000 Boeren, die ingesloten waren, zyn er 283 gedood, gewond of gevangen genomen. De rest is dus door de linie been gebreken, en verzamelt zich thans weer om De Wet. Toen dezer dagen in Berlyn aan de offleeuse ontkenning van de praatjes over het plotseling afbreken van zyn bezoek door den prins van Wales, de opmerking toegevoegd werd, dat integendeel na dit bezoek het incident Cham berlainBülow geëindigd beschouwd werd in de „toonaangevende” kringen, toen zal me nigeen gezegd hebben Ja, maar wie zyn nu die toonaangevende kringen Hoever strekt dat begrip En al moge ook dit incident zyn afgeloo- pen, dat de vyandige stemming er nog is, daarvan heeft Zaterdag de Pruisische Land dag blijk gegeven, door eenige hatelyke opmerkingen aan ’t adres van Engeland. By een debat over de muntkwestie, bracht het lid dr. Arendt den stryd om het bimeta- lisme by de Amerikaansche presidentsverkie zing ter sprake, en beweerde daarby o. m., dat de overwinning van het bimetalisme ver ijdeld werd door den woordbreuk van het Engelsche ministerie, ’t zelfde dat later ook den Boerenoorlog in ’t leven riep. En later voegde hy daaraan nog de opmer king toe, dat hy niet had gesproken van een schending van vertrouwen door een Engelsch minister, maar van een woordbreuk van het Engelsche ministerie, dat in het Lagerhuis plechtige verklaringen aflegde, doch zich daaraan later niet hield. Voor een opmerkingen een parlement van een bevriende mogendheid is dat zeker kras gezegd, en ’t hielp weinig, of de president al zei tot zyn schande te moeten bekennen, dat hy de gebruikte uitdrukking over een schen ding van vertrouwen of een woordbreuk aan boorte af verenigd door 'n wonderiike simpatie in verdriet en in vreugde, in uren van ziekte en gezondheid’n simpatie, die de ouders naast vreugde ook bange, zorgvolle uren bezorgde. Want die verheven simpatie, die broer en zuster als ’t ware maakte tot één wezen en elke indruk van de ene, op de andere bracht, als was Liddy slechts ’n brok van Alfred’s leven, wekte niet zonder grond de bange gedachte op, dat één slag beide wel eens treffen kon en dat ’t verlies van één kind wellicht dat van beide ten gevolge kon hebben. Ze hadden reeds bereikt hun achttiende levens- ze samen gespeeld, samen z’n toekomst ’n einde hieraan doel der .anarchistenwet is den president, den vice-president en ide by de Vereenigde Staten geaccrediteerde gezanten te bescher men, te beletten, dat naar de Vereenigde Staten menschen komen of zich daar laten naturaliseeren, die verdbrfelyke leerstellingen verkondigen; verder te beletten, dat in de Vereenigde Staten samenzweringen worden gesmeed tegen het leven van heerschers over andere Ryken en te zorgen, dat zulke misdaden, waar ze ook bedreven zyn, in geheel Amerika streng zullen worden ge straft. twelingen, Liddy en Alfred, eerste dva van trouwe liefde, die de ouders beide kinderen waren van hun ge- Kitchener seint den lOden uit Pretoria De verliezen der Boeren hebben in de afge- loopen week bedragen69 gedood, 17 ge wond, 574 gevangen genomen, terwyl er zich 57 hebben overgegeven. Een machinekanon, 480 geweren, 1100 paarden, 5000 stuks vee zyn genomen. Generaal French meldt, dat een convooi van 60 wagens, dat van Beaufort West naar Fraserburg trok, en door 160 man werd begeleid, op dertig mylen van de plaats van bestemming is genomen. De vyand nam 12 wagens mee en verbrandde de rest. Kolonel Ctabbe, die te hulp kwam, dreef den vyand terug, na een hevig gevecht. De verliezen der Engelschen bedragen 2 officieren en 11 man gedood, een officier en 47 man gewond. De verliezen der Boeren zyn 24 gedood en 47 gewond. Een afdeeling van de kolonne van Doran, die by Calvinia opereerde, is by nacht op baar terugtocht aangevallen en verloor 3 officieren en 7 man aan dooden, en 17 ge wonden. De kolonne van von Donop door Methuen den 7den naar Wolmaransstad gezonden, vertastte twee lagers van de Boeren by dag- breek van den 8sten. Twee Boeren zyn ge dood, drie gewond, en 33 gevangen geno men, 300 beesten en 25 wagens zyn buitge maakt. Kommandant Potgieter ontsnapte. Brodrick zeide in het Lagerhuis, dat de regeering had besloten, het garnizoen uit Wei-hai-wei terug te trekken en de fortifi- katiën niet verder af te maken. Verspreide Berichten. Frankrijk. ’t Is over Januari alweer mis geweest met de opbrengst der indirecte belastingen er kwam 368800 fr. minder in dan begroot was en byna 291/, millioeri minder dan het vo rige jaar Januari. Aan invoerrechten is meer dan drie-en-een-half millioen minder ontvangen en aan indirecte belastingen 281/» millioen minder, doch op de meeste overige posten is een vermeerdering te constateeren, zoodat er van een effectieve verbetering in de financiën gesproken kan worden, in vergelijking met de vorige maan den van het loopende dienstjaar. Onder den invloed wel van het zachte klimaat der Middellandsche Zee, waaraan het goed is te wezen, schynt ’t tusschen Leopold van België en zyn dochter Stepha nie (vóór dezen aartshertogin van Oosten rijk door haar huwelijk met den troonopvol ger Rudolf, nu gravin Lonyay) tot een soort verzoening te zyn gekomende ko- ning heeft te Cannes aan de gravin een be zoek gebracht. De veroordeellng van het nationalisti sche gemeenteraadslid Van Parys, Barillier, tot zes maanden gevangenisstraf, wegens beleediging van den president der Republiek, in een vergadering, is door het Hof van Appél te Rouaan bevestigd. De gemeenteraden van Albi en van Romilly-sur-Seine, hebbpn zich nadrukkelyk verklaard tegen de toelating van eenigerlei orde op hun gebied. Max Régis, die zoo geducht aan ’t af takelen is, heeft nu ook zyn ontslag geno men als lid van den Al^emeenen Raad van Algiers. DuiTSCHtAND. De keizer heeft hetl jubileum van zyn I gevoelden dat diep smartelike van ’t aföcheid en met Liddy was ’t, of men haar ontnomen had ’n deel van haar zielin deze rouwende droef heid ze knaagde al maai1 door, onbarmhartig verzwakkend ’t tere lichaafn. In huis waarde ze rond, bleek en moedeloos, en alle pogingen, om haar op te vroliken, ze leden schipbreuk, de hoop, dat de tijd weg zou wissen die droefheid, ze vervloog. De herfst kwam en met hem de dagen van vakantie, die Alfred tuis hoopte door te brengen. Iedereen was verheugd, alleen Liddy, ze gevoelde geen blijdschap, bange vrees kwelde haar. Neen ze kon 't niet geloven haar dierbare broeder nog eens terug te zien. ’t Jaargetij bracht dagen mee van regen, die zwellen deed de b rgstromen. Ze stonden zo hoog die stromen en Alfred was op z’n tuisreis. O, wat beefde Liddy! In z’n laatste brief nog schreef hij dat hij de volgende avond komen zou. Maar ’t bleef regenen. Liddy’s angst groeide aan van uur tot uurge ruststellende woorden hielpen niet. De volgende morgen brak aan de hemelsluizen waren weer gesloten ’t -Was de dag, waarop Alfred thuis zou komen. Iedereen in huis verheugde zich op z’n komst, alleen Liddy was somberder dan te voren. Bleek en moedeloos liep ze wankplend door de kamer in haar ziel daar huisde an^st, vreselike angst, die tegen de middag overging in hevige krampen. Ze moest naar bed. De dokter werd geroepen, die haar toestand bedenkelik vond. {Wordt vervolgd.') De. rqgen viel neer in stromen en de storm huilde door de dalennevelsluiers hingen over de bergen, en ’t scheen als liet de winter reeds al z’n rechten gelden op de streek in tooi van de herfst. In de stille kamer van ’t slot zaten de barones von Erlau en haar dochter Liddy, bezig met ’t uithalen der gespannen draden van 'n borduur werk voor ’n elegante armstoel, dat pas was klaar gekomen. De moeder trok de draden, vrolik en rustig en verheugde zich zowel over, ’t moje werk als over de vreugde van haar zoon Alfred, die bij z’n tuiskomst de volgende avond, de gemak- kelike en moje stoel, waar hij al zolang naar verlangd had, voor z’n schrijftafel zou vinden. Liddy deelde niet in die vreugde en elke blik die de moeder op 't bleke meisje sloeg, wierp ’n schaduw over de zonnige vrolikheid van ’t vrolik I doppend moederhart. Ze waren t en enige panden I verbond en 1

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1