4 1 JRS fiksen. cao Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag (4 Februari 1909. 40ste Jaargang. !Mo. 8724. i Bulteulandscb üverzlcbi ING sity DINERS, Tondirbiliim Wondirialf n Laarzeumagazijn E 30 ilage. 1, /«Echte KENNISGEVING. FELILLE1O zich beleefd Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. be- Verspreide Berichten. m. RINKMAN Zn 31/,, dubbele flescli Vegte, Zaltlxjinmel Rotterdam ihage. J. Czn. Rotterdam Telefoon 87. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. raat 103. rsthaven 128. GOIIISCIIE COURANT wereld bekend on troffen middel tegen L o u g-, Lever- e n, enz. Inwendig uitwendig in bijna n met goed gevolg - Prijs per flacon t f 1.15. geneeskrach leestal elke pijnlijke overbodig. Met voor oiigeneesli jk langs een bijna 22 Brengt genezing en m, ontstekingen enz le Kleiwegsteeg. 1 SMITS. emeten werk. r post f 1.60. ederland Rokin 8 Amsterdam in die Schutzenapotheke ohitsch, Oeaterreich it Centraal. Depót Sander De Weener correspondent van het „Berl. Tageblatt” seint, dat het handelsverdrag van Duitschland met Oostenrjjk-Hongarye op ver zoek van de Duitsche regeering voorloopig met een jaar verlengd is. Oostenrijk verlengde ook het verdrag met Italië met een jaar. nisten het ontwerp ten val kunnen brengen, terwijl ook de nog steeds weifelende, onbe sliste houding van het centrum de regeering t veel ongerustheid moet inboezemen. Het is voor geen Duitsche of Pruisische regeering mogelijk om de dreigementen van den „Bund" met lichtvaardigheid in den wind te slaan. De aaneengesloten agrariërs tellen 250.000 man, waaronder de Pruisische groote-land- heeron, uit wier zonen officieren en ambte naren worden gerecruteerd. En regeeren tegen deze party van stugge, conservatieve, traditionneel-loyalo aanhangers van het Huis- Hohenzollern is iets, dat in Dnischland nog nooit gelukt is. Ook Bismarck beeft zich steeds gewacht, de conservatieve groote- landheeren tegen zich in te nemen; trouwens hy voelde zich steeds min of meer een der hunnen. Pruisisch landedelman te zyn, daarop droeg hy roem. En ook de belangen van zyn stand vonden steeds in hem een sympa thiek beoordeelaar en een overtuigd advocaat. Toch blyft, vooral na de onverbloemde waarschuwing van Von Bülow tot den Land*- bouwraad en de daarup gevolgde conciliante redevoering van graaf Limburg-Stirum, de mogelijkheid bestaan, dat de agrariërs, ge stold voor de keuze een half ei of een leege dop, het halve ei zullen kiezen. liloften, enz. beis en alles wat desvcrlangd met silver, tafellinnen Uit 't Duits van Th. KbENEE, DOOR FAUST—DU LOUVRE. voortvloeien langen 5o Worden de bovenbedoelde belangen in'gevaar’gebracht, dan zullen de beide re- geeringen vrij en ten allen deele overleg met elkaar plegen 6o. De overeenkomst treedt onmiddellyk in werking, en blyft vyf jaren van kracht, maar indien een der beide bondgenooten, op het tydstip dat de overeenkomst zou afloo- pen, in oorlog is, zal het verbond voortduren totdat de vrede gesloten is. In den brief waarbij het Engelsch-Japansch verdrag naar Tokio opgezonden wordt, ver klaart Lansdowne dat de Engelsche regee ring het tractaat gesloten heeft in de over tuiging dat het geenerlei bepaling bevat die zou kunnen wyzen op een agressief of zelf zuchtig streven, in de streken waarop het tractaat betrekking heeft. Het is een voor zorgsmaatregel, ter verdediging van belang rijke Epgelsche belangen, maar het bedreigt op geenerlei wyzede tegenwoordige stelling, noch de rechtmatige belangen van andere mogendheden. uit de slotvleugel, vlammen. zal zyn op den Afrikaanschen oorlog is niet te voorzien. Maar wel zal het een waar schuwing inhouden voor de mogendheid, die lust mocht gaan gevoelen om tusschenbeiden te treden. Nu Engeland zyn „splendid iso lation” heeft opgegeven, nu het een vriend, zy het dan ook een verre, heeft gevonden, zal de interventie niet gemakkeltjker worden. Dat zullen ook de Vereeoigde Staten inzien het land waar het meest en het hardst cnji interventie wordt geroepen. Wy hebben her haaldelijk mededeeling gedaan van moties en voorstellen, die aan het Congres te Washing ton werden voorgelegd of aan president Roo sevelt werden toegezonden. Gisteren nog besloot de, meerderheid van den Senaat van Colorado by president Roosevelt aan te drin gen op Amerikaansche interventie in de Afri- kaansche quaestie. Nu is het, met de be kende denkbeelden van den president Roose velt voor oogen, niet denkbaar dat deze moties en besluiten hem tof een actie zullen brengen, die hy niet wenscht. Maar de bepaling van art. 3 der Japansch- Engelsche overeenkomst maakt elke inter ventie thans wel niet onmogelyk maar toch moeilijken Want de mogendheid die tusschen- böiden wil treden, moet er rekening mede houden, dat Engeland thans niet meer alleen staat. |®n, Iwamen- ingen in den n num dee verrurdigd iet wereldbe- iebr* StoU- melk gekookt enk toot dn- iheelepele tu xwlato) Al» geul ran te gebruiken, unnte H. .T. proflnujee a 0.35 toot Neder- erert rotten >ers welbekend 4CET-ÏLIX1» rt Fabrieksmerk). ide, radicale en g van alle, zelfs nekkige xenuw al ontstaan door jeugdigen leeftyd ke zwakte, Bleek Hoofdpijn f Maagpijn j Onvermogen enz. Uit- 3) Alfred vernam ’t uur en minuut van Liddy’s dood. Vreemd, toen juist voelde hij de overmacht van de schuimende golven, toen juist voelde hij die omarming en liefkozing Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Gezien art. 8 der Hinderwet; Doen te weten: Dat zij vergunning hebben verleend aan P. W. Kamphuizen en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten eener koffiebranderij op de 2de verdieping van het perceel gelegen aan de Peper straat wijk K no n, kadastraal bekend sectie D no 2132. Gouda, den 13 Februari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER Frankrijk. Tot hulpbeambte op het consulaat-gene- raal van Frankrijk te New-York, is benoemd ter belooning van de gedurende negen jaar bewezen diensten, mejuffrouw De Villeneuve de eerste vrouwelyke beambte in de Fransche diplomatie. Door den burgemeester van Bourg-Ar- gental zyn alle processen en godsdienstige verrichtingen in ’t openbaar verboden, uit gezonderd by begrafenissen. De conservatieve afgevaardigd^ Baudry d’Asson heeft eergisteren in de Kamer, ter gelegenheid van den Carnavalsdag, toen hy de aanwezigheid, van slechts 291 leden con stateerde, gezegd, dat daarbinnen óók vas tenavond was, wat de president Descha nel een te gewaagde kwalificatie oordeel de voor zoo gewichtig een lichaam, waarom hy den brutalen volksvertegenwoordiger tot de orde riep misschien wel omdat hij zelf dan eigenlijk een vastenavond-president zou zyn een bedenkeljjke toespeling op dss heeren Pauls kwaliteiten De directeur van het staatslyceum, Janson de Sailly, is ontheven van zyn ambt, omdat hy geen afdoende maatregelen beeft genomen om een der leerlingen, zoon van een hooggeplaatst ambtenaar, te beschermen tegen de antisemietische actie van zyn me deleerlingen en de inspecteur van de inrich ting krygt dezelfde verrassing. Van de 20.848 abonnés der gasfabriek te Marseille, hebben er zich 17.475 verklaard vóór onmiddellijke verlaging van den gasprys. Duitschland. Alle geruchten aangaande een vermoede- lyk uitstel van prins Heinrichs bezoek aan Amerika, naar aanleiding van de ernstige ongesteldheid van des presidenten zoon (van gisteren wordt gemeld dat do veer tienjarige longlijder de crisis te boven is en dat temperatuur en ademhaling beter worden) zyn voorbarig men hoopt nog altyd op een deflnitieven ommekeer ten goede. In het arsenaal te Berlyn zyn nu op gehangen de in China vermeesterde vaan- delwimpels, ten getale van 113, die meest driekant van vorm zyn'en rood van kleur, met Chineesch opschrift. Het stuk geschut, Von Waldersee vereerd, staat er óók hy een zonderlinge collectie, waarvan men de expositie niet goed snapt’t lykt drommels veel op een parodie 1 Het Engelsch ministerie van buitenland- sche zaken maakt een overeenkomst tusschen Groot-Brittanniö en Japan openbaar, onder- teekend door Lansdowne en Hajasji, en ge- dagteekend 30 Januari 1902. De overeenkomst bevat een inleiding en zes artikelen, en heeft den volgenden inhoudt De bejde regeeringen, het verlangen koes terend om den bestaanden algemeenen toe stand en den vrede in het verre oosten te handhaven, en evenzoo de onafhankelijkheid en integriteit van China en Korea, zijn het volgende overeengekomen. lo. Maatregelen te nemen om bun belan gen te vrijwaren, indien deze bedreigd moch ten worden door een agressieve daad van eenige andere mogendheid, of door onlusten in China of Korea, de tusschenkomst noodig makende van een der beide contracteerende partyen ter bescherming van haar onder danen 2o. Mocht een der contracteerende par tijen in oorlog geraken met een anderen staat, dan zal de andere party volstrekte onzijdigheid betrachten, en pogingen aan wenden om te voorkomen dat andere mo gendheden mededoen aan de vijandelijkheden tegen haar bondgenoot; 3o. Indien eenige mogendheid mededoet aan vijandelijkheden tegen den bondgenoot, zal de andere party dezen te hulp komen, gezamenlijk den oorlog voeren, en by onder linge overeenkomst vredesluiten 4o. De contracteerende partyen zullen, zonder elkaar te raadplegen, geen afzonder lijke overeenkomsten aangaan met andere mogendheden, waaruit nadeel zou kunnen Het departement van buitenlandsehe zaken heeft gisterenavond den tekst van het ver bond met Japan eerst zoo laat aan de pers toegestuurd, dat weinig bladen den tyd heb ben gehad er beschouwingen over te schrij ven. Dit geldt vooral van de liberale pers. De regeeringsbladen juichen eenstemmig het verdrag toe en wijzen op het gewicht van dit of- en defensief verbond met betrekking tot China en Korea. De Standard, Morning Post er. Times verklaren, dat de geheele natie het bondgenootschap met groote instem ming zal begroeten, waarby de Times Japan in de hoogte steekt. Liberale bladen be handelen de aangelegenheid omzichtiger. De Daily News vraagt of dit verbond misschien beteekent, dat de overeenkomst met Duitsch land betreffende China er door opgeheven wordt, en dat een nieuwe anti-Engelsche coalitie in Oost-Aziö ophanden is, waarmede de reis van prins Heinrich naar Amerika in verband zou staan. De nieuwe tweebond tusschen Engeland en Japan heeft te Berlyn algemeene verrassing gewekt. Het zwaartepunt van het verbond ziet men daarin dat Engeland nu in ’t Oosten over een krachtige Japansche legermacht kan beschikken, terwyl Japan door zyn bondge noot vooral financieel gesteund zal worden. Telefoon No. 87 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De waarschuwing, die door den leider der conservatieven graaf Limburg Stirum, tot de vergaderde „Landwirthe” gericht werd, is nog eens duidelyk herhaald door het con servatieve partyorgaan, de „Cons. Corr.” Dit blad toch schrijft in een zyner laatste nummers „De conservatieve party denkt er in de verste verte niet aan om den Rykskanselier en minister-president moeilijkheden in den weg te leggen, al kan zy het ook begrijpe lijkerwijze met den leidenden staatsman niet op alle punten volkomen eens zyn.” Dit wyst op een scheuring tusschen de ultra-Rgrariërs en hun meer bezadigde con servatieve medestanders. Maar ook indien de conservatieven hun houding van lydelyk verzet, o.a. door hen aangenomen in de bij eenkomsten van de toltarief-commissie, laten varen, dan nog zouden de vooruitstrevende oppositiepartijen en de verstokte protection- Knecht vertelde hem wat er geb urd was. ’n Huivering van angst doortrilde z’n lichaam Hij snelde heen, gevolgd door enige mannen j z’n zoon moest hij /inden. ’n Donderend geraas van neerstortende balken, en ’t dak. Uit ’t bedreigde vertrek stegen op de zegevierende vlammen. Uit Alfred’s kamer vlogen twee duiven weg, ongedeerd en met hen Allred’s ziel, want n neer stortende balk had hem gedood. Van die tijd af werd hij stil, in zich zelve ge keerd. ’t Semester was weer begonnen, maar Alfred ging niet naar z’n universiteit terug. Z’n ouders stonden hem dit toe na z’n dringend smeken en vastberadenheid, want ze vreesden er voor ook hem te moeten verliezen De winter mocht Alfred tuis doorbrengen. Hij bewoonde de kamer van z’n gestorven zus ter, waar hij zich bezighield met z’n beide woud duiven. Wanneer hij bij z’n ouders zat, dan sprak hij veel met vader over z’n zaken en ge durende de winter-avónden, wanneer z’n vader kaartspeelde met de dorpsschout, dan las hij z’n moeder voor. Alles deed hij om hun plezier te doen, maar z’n doen was zo mechanicsz’n geest zweefde verder. Of het verbond met Japan ook van invloed De winter was voorbij. De natuur herleefde’t groen, dat kleurde al de lievelingsplekjes, waar hij zo dikwils samen was met Liddy, was mooi, maar wreed, omdat ’t schiep weer nieuwe dromen, die zwaar drukten op z’n ziele-woaden. De vader dacht aan ’n werkkring voor de jon geling, die hem verlossten zou uit dat gevaarlike gemijmer. Met z’n vrouw ging hij naar ’n broer, die enige uren verder woonde. Zwaar onweer over viel hen op hun terugweg en toen ze ’t dal ge naderd waren, zagen ze dat de hemel in de richting van hun slot rood gekleurd was. Ze begonnen te vrezen, ze werden angstig, ze vrees den, dat Ja, ’t was zo I De bliksem was in de schuur geslagen Ze stond in lichtelaje en de vlammen dreigden *t woonhuis aan te tasten. Vol angst sprongen ze uit de wagen. Baron Erlau en z’n zoon snelden toe om te helpen, en ze hielpen de knechten bij ’t blussen. De vader zag met vreugde naar z’n zoon, die op dit ogenblik toonde moed en beleid te be zitten. ’t Scheen gelukt te zijn de vlammen af te hou den van *t hooftlgebouw Plotseling steeg hoop op waar Alfred’s kamer was, de >M’n duiven I” riep Alfred uit en -was wegge sneld. Men had de handen vol. De vader hoorde niet die uitroep van angst, zag hem niet wegijlen. Hij was weg, toen de vader naar hem zocht. *n voor de bovenbedoelde

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1