M-Tfffi UITERSTEN. EREEMGING AM. luitend DINERS, :rs iksen. IELS. Meuws- an Advertentieblad voor Gouda en Omstreken Zaterdag .15 Februari'-t1H)2. 40ste Jaargang. No. 8725. cl Bulleiilandscli Overzicht. eylon teming sterdam. iranders iterkte geven. iel:mnlUeertl« S, gewaarborgd ister” AM LOON. IZE.W, renders. sche 75 thee 100 P. H. J. Fondtrb&liim wereld Bekend on .roffea middel tegen t onf-, Lever 5II» enz. Inwendig uitwendig in bijna n met goed gevolg - Prijs per flacon t 1.15. WoodMxalf FELILLEIO.V t w VAN zich beleefd aan Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. P. A. LUUTiEN (M'ordl vervolgd) NKMAN AZn, te vestigen op en f.»g THEE in't bovengenoemde !5 pOt. om hare racht en geur et andere Thee lelefeon 'o. M» De-Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nonimers VIJF CENTEN. !IJN I eene fraaie sthaven 128. Gasfitter. 7.50 en booger n ruime keuze Per 5 ons. e 45-55 'groD 65 7. Idll IM II i: Illi HIM iloften, enz. als en alles wat desverlangd met ilver, tafellinnen geneeskrach Bestal elke pijnlijke overbodig. Met iriior ongeneeslijk langs een bijna 22 Brengt genezing en n, ontstekingen enz r post f 1.60. «Ierland Hokin 8 Amsterdam adie Sehutaenapotheke >hit«ch, Oe»terreich Centraal-Depót Sauder een schok te veroorzaken, waarvan het vooruitzicht ongetwijfeld wel geschikt is de Europeesche diplomatie bezig te houden. Het Journal zegt, dat het tractaat geheel en al de gegevens wyzigt van het Aziatische vraagstuk en zelfs van het Europeesche vraagstuk. De Figaro zegt, dat het onvoorzichtig zou zijn het Engelsch-Japansche tractaat niet ernstig op te nemen, maar het zou kin derachtig zijn, er iets tragisch in te zien. De Libre Parole noemt het tractaat een ernstige nederlaag voor Frankrijk en Rusland, Wier diplomaten niets hebben voorzien of belet. De Rappel meent, dat het Engelsch-Ja pansche tractaat het geschreven bewijs is, dat de Engelsche Regeering, met het oog op den langen duur van den Zaidafrikaanschen oorlog, zich in zijn prestige en in zijn macht getroffen voelt. Wanneer men een been gebroken heeft, moet men een kruk nemen. Hier is Japan de kruk. De Matin besluit zijn artikel met de woor den „WÜ hebben reeds aan den Europee- schen horizont de Republiek der Vereenigde Staten, die haar stem mengt in het wanklin kend concert onzer oneenigheden. Voortadn zullen wij daar ook het Japansche Rijk in hooren.” De Gaulois zegt dat het tractaat een soort kiem is van eene nieuwe groepeering der in ternationale machten, tegenover de andere mogendheden, en die wellicht bestemd is eens komen er door verrast. De „Tagezeitung” vermoedt, dat Engeland alleen voor het oogen blik voordeel van het bondgenootschap zal hebben. Japan heeft zich nn van de plaat sing van een grootere ieening op de Engel sche markt verzekerd. Overigens zullen bei den, ondanks het verbond, er steeds het oog op gericht houden, zich ieder op zich zelf met Rusland te verstaan, in plaats van het gezamenlijk te gaan beoorlogen. De „Thg- lische Rundschau” zegt, dat de gemeenschap pelijke baat tegen Rusland de beide mogend heden tot elkaar heeft gebracht. Rusland zal nu wellicht den onnoozele spelen. Ner gens verstaat men de kunst van af te wach ten zoo goed als te St. Petersburg, maar daarom schenkt Rusland zijn vijanden te ge legener tijd toch niets, De „Vossische Zei- tung” meent, dat Engeland nn gerost Wei- hai Wei aan Japan kan geven, in wiens hand het meer zal uitwerken, tegenover de Rus sische bezetting van Port Arthur. De Kreuz- zeitung” vindt het bijzonder opmerkelijk, dat het verdrag van bondgenootschap juist nü is openbaar gemaakt, nu het Russische vloot- eskader op zijn terugtocht uit de Chineesche wateren vlak in de nabijheid van de Staat van Ormoes is aangekomen, en de verwij dering tusschen Engeland en Rusland in de Perzische Golf juist in den luatsten tijd sterk aan den dag is gekomen. Het oordeel der Duitsche bladen over het Engelsch-Japansche verbond is zeker van belang, We laten daarom enkele uitspraken volgen. In ’t algemeen beschouwen de Duit sche couranten het Japansch-Engelsche ver drag als het eerste degelijk tractaat voor geval van oorlog, dat Engeland sedert den Krimoorlog heeft gesloten, en dat wederom blijkbaar tegen Rusland is gericht. De „National Zeitung” is overtuigd, dat in het Engelsche parlement dit verdrag met groot genoegen zal worden goedgekeurd, want Engeland krijgt daardoor in het Oosten den lang verlangden bondgenoot met een krachtig leger. „Tageblatt, Reichsbode” en „Neneste Nachrichten” zijn het er over eens dat dit bondgenootschap ook op de politiek van Frankrijk invloed zal hebben, Waar schijnlijk zal Rusland nu naar nog andere bondgenooten op het vasteland gaan omzien. De „Lokalanzeiger” gelooft, dat Duitschland door tot overeenstemming te zijn gekomen met elk der beide bij het verdrag betrokken partij, zijne belangen heeft verzekerd, maar daartegenover is de Russische diplomatie vol- de punt van een kunstig ingelegde tatel zat, welke eens aan een Mortemart had behoord, en met gemaakte onverschilligheid een prachtigen wandelstok heen en weer bewoog, ten einde zijn gevoel van angst voor allen te verbergen, behalve voor den man tot wien hij sprak. Men wedt vrij algemeen zeven tegen twee op hem was het antwoord. Ik geloot dat dit geheel juist is. Weet gij, dat ik van nacht iets over Mango gedroomd heb ging de heer met den mooien stok verder, met een blik waarin zekere bijgeloo- vige onrust lag opgesloten Zijn makker schudde het hoofd. Ach, vervolgde de heer met den stok, ik heb niet veel idee van hem. Van morgen ging Charles Egremont de weddenschap tegen Mango met mij aanhij gaat met ons mede, zooals gij weet. propos, wie is onze vierde? Ik dacht Milford, was het antwoord op zachten toon. Wat zegt gij er van Milford gaat met St. James en Punch Hughes Welnu, laten we maar gaan soupeeren, dan zullen we wel den een of ander zien, die ons lijkt Na deze woorden loopen de heeren meer dan eene kamer door en treden een vertrek binnen, minder ruim dan de voornaamste salon maar niet minder weelderig van voorkomen. De stralende lichtkronen deden een zacht en helder licht vallen op een blad, schitterende van goud en welriekend door kostbare planten in vazen van zeldzaam porselein. De zetels aan beide zij den waren ingenomen door personen, die on achtzaam, lekkernijen gebruikten, zonder er bepaald Cranborne zeide gisteren in het Lager huis: De Engelsch-Japansche overeenkomst heeft evengoed betrekking op Mandsjoerye als op elke andere provincie van China. (Toejuichingen.) De voornaamste inhoud van de overeenkomst is voor deze openbaar is gemaakt, aan de Duitsche en Amerikaansche regeeringen medegedeeld. De Engelsch Duit sche overeenkomst betreffende den Jang-tse blijft nog van kracht. By de beraadslaging over het Engelsch- Japansche tractaat in het Hoogerhuis zeide Lansdowne Wij wenschen Japan te bescher men tegen het ernstige gevaar dat haar zou kunnen bedreigen, namelijk een coalitie van mogendheden. Men kan vrijwel verwachten dat Japan zich staande zal kunnen houden tegenover een enkele mogendheid, welke ook. Indien Japan echter bedreigd werd door meer, dan eerst zou er een dreigend gevaar zijn en in dat gevaar wenschen w\j haar te hulp te komen. De overeenkomst noodzaakt ons dan ook hulp te verleenen aan een be vriende mogendheid, welker vernietiging wij in geen geval kunnen gedoogen. Indien de vrede ongelukkigerwijs verstoord mocht wor den, zal de overeenkomst er toe strekken, het gebied van do vijandelijkheden te beper ken. Rosebery wenschte Lansdowne geluk met de sluiting van het tractaat. Telefoon No. NU ADVE II TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. (i) Met pony wordt hier bedoeld eene som van 25 pond sterling m 300 gulden. De woelingen in België zyn reeds Dins dag begonnen met manifestaties in de straten v-m Brussel, in weerwil van het koude weer en d© sneeuw. Dit was misschien nog gelukkig, want kond weer lokt niet uit tot wandelingen. De dag is dan ook, buiten verwachting, zonder ongelukken afgeloopen. De overheid had groote voorzorgsmaatregelen genomen. Tegen éen uur in den namiddag werd de neutrale zóne om het gebouw van de Kamer bezet door de Chasseurs-éclaireurs van de burgerwacht. Ieder man had een pakje pa tronen gekregen, zg. werkstakingspatronen, voor oproer. De wachtposten by het palais de la Nation, het koninklijk paleis en het parktbeater wai'on versterkt. De wachten hadden geducht van de kou te lijden, en stonden bovendien nog bloot aan de plagerijen van de carnevalvierders, die niets geen respect toonden voor de gewapende macht en ze telkens met sneeuwballen bom bardeerden. Men spotte met de „omwenteling". En het bleef ook een operette-revolutie, niet sneeuwballen in plaats van met steenen, ook van de zijde der werkelijk manifestanten. Te twee uur begonnen de optochten van de manifestanten. Met roode vaandels trok ken zij zingend door de straten. Dóch slechts enkele botsingen met de politiemacht kwa men voor, 0. a. op den Treurenberg. Voor het paleis van prins Albert werd een eenzame politie-agent geducht afgeranseld, en onder luid gefluit regende het sneeuwballen tegen den gevel van ’t paleis. Een oogenblik later kwam echter een afdeeling bereden guides aandraven, en in een oogenblik waren de manifestanten uiteengejaagd. Intusschen bleef het in de Kamer kalm. Alleen ’t lid Smeets klaagde in ’t begin over de maatregelen van orde, maar verder word er geen woord over de zaak gesproken, en kwam ’t kiesrecht niet aan de orde. Dat is voor vandaag weggelegd. ’s Avonds had er een groote vergadering plaats in ’t Maison du Penple. Er werden daar door verschillende afgevaardigden wilde boorden gesproken. Een van’hen sprak zelfs over de vereeniging van de Vlaamsche goe dendags en de Waalsehe pieken om de hel dendaden van vroeger te herhalen. trek in te hebbenterwijl het onderhoud over het algemeen bestond uit losse zinnen, die betrek king hadden op de naderende gebeurtenissen van den grooten dag, die reeds was aangebroken. Komt ge van Lady St. Julian, Fitz zeide een nog zeer jonge man, wiens schoon gelaat even donzig en kleurig was als de perzik, waarvan hij langzaam zijn lippen aftrok, om deze inlichting te vragen aan den heer met den wandelstok, Ja, waarom waart ge daar niet Ik ga nooit ergens heen, antwoordde de droefgeestige Cupido, alles verveelt mij zoo. Wilt ge morgen met ons naar Epsom gaan, Alfred zeide Lord Fitzheron Ik neem Berners cn Charles Egremont mee, en met u zal ons ge zelschap kompleet zijn. Ik gevoel me zoo vervloekt gebaseerd I riep, de jongen uit op een beknelden toon vol elegantie. Het zal je opfrisschen, Alfred, zeide Berners, het zal heel goed voor je zijn. Niets kan mij goed doen, zeide Alfred, ter wijl hij zijn zoo goed als onaangeroerde perzik wegwierp, ik zou juist heel blij zijn, als iets mij kwaad kou doen Jan breng me een glas Bad minton. En breng er mij ook een." zuchtte Lord Eugène de Vere, die een jaar ouder was dan Alfred Mountchesney, zijn makker en broeder in lusteloosheid. Beiden waren voor hun twintigste jaar uitgeleeid, en al wat hun overschoot was te midden van hume laatste herinneringen, te treu ren over de vernietiging hunner opgewektheid. Zeg, Eugène, als gij eens met ons medegingt, zeide Lord F iz her oh. Van der Velde was weer de verstandige man, door te waarschuwen tegen te groote daden nog vóór de Kamer of de regeering een onherroepbuar woord heeft gesproken. Wat individueels leden van de rechterzijde zeggen, beteekent nog niets. En h(j herinnerde er tevens aan dat de strijd zwaar zou zyn. Er is geduid en energie noo- dig. Men moet het volk iederen avond op adem houden om te manifesteeren. Dat be looft wat l Merkwaardig was de hulde die h(j bracht aan de politie, omdat zjj met zooveel tact was opgetreden. Slechts enkele agenten hadden te veel ijver vertoond. Laten de manifestanten nu ook zich hoeden voor bui tensporigheden, zei hij. Als gevolg van het optreden der Duitsche autoriteiten in Posen hebben zich in verschil- lende deelen van Polen vereenigingen ge vormd, met het doel de Duitsche handel en industrie te boycotten. Uit Warschau wordt gemeld, dat do Tszechische afgevaardigden Horica en Mastalka, met dé presidenten der kamers van koophandel uit Praag en PUsen, daar zijn aangekomen om hpndelsbetrekkin- gen aan te knoopen met do firma’s, die aan de antl-Duitscho beweging hebben deelge nomen. Te Warschau zullen de Tsjechische heeren vier dagen blijven, en dan vervolgens naar Kief, Odessa, Lemberg en Krakau gaan met hetzelfde doel. De „Dnewnik Warsjawski" bevat een arti kel Tegen de Duitschers," waarin wordt gezegd dat het in Warschau mode geworden is zich tegen Duitsche artikelen te verklaren. In winkels hoort men den geheelen dag de vraag: „Komt dat goed uit Duitschland”, en wanneer het antwoord bevestigend is, dan weigert men die Duitsche waren tekoopen. Vooral dames zjjn zeer sterk ip die agitatio. Maar het blijft niet bij deze anti-Duitsche betoogingen. Ook tegen Russische goederen, en Russische gebruiken wordt in de Russisch- Poolsche gouvernementen sterk geageerd. De studenten en de gymnasiasten'te Schitomir (Volhyuie), Hrubiezof (Lublin) en Schawli (Kowno) hebben geweigerd, naar de „Wjek” mededeelt, godsdienstonderwijs te ontvangen in de Russische taal. In het Pruisische Huis van Afgevaardig den verklaarde staatssecretaris von Richt hofen gisteren.dat er ’s nachts 'een telegram was ontvangen van den Duitechen ambassa deur te Londen met het antwoord van het ministerie van buitenlandscho zaken op bet verzoek van den Bond tot hnlpverschaffing Ik geloof, dat ik naar Hampton Court ga om wat te kaatsen, zei Lord Eugènedaar hét Perbydag is, zal niemand er wezen. En ik ga mee, Eugène, «ei Alfred Mount chesney, en we zullen daarna samen in de Toy gaan dineeren. Alles is beter dan to dineeren in het akelige Londen. Nu, wat mij aangaat, zei mijnheer Berners, ik houd niet van uwe Imitendinétjes Men krijgt altijd iets, dat meh, niet kan eten, en vervloekt slechten wijn. Ik houd nog al van slechten wijn, zeide Mountchesneygoede wijn gaat Zoo vervelen Wilt gij niet tegen Hybiscus wedden, Ber ners t zei op eens iemand, terwijl hij van zijn boek opkoek waarin hij aandachtig had zitten studeeren. Al wat ik wil, is wat avondeten, en daar uwe 1 laats niet gebruikt Die kunt gij krijgen. Ha! hier is Milford, hij zal het wel doen En op dit oogenblik trad de jonge edelman, dien we reeds vroeger hebben genoemd, de kamer binnen, in gezelschap van iemand, die misschien het einde van zijn vijlde lustrum (1) nabij was, maar wiens algemeen voorkomen een minder ge vorderden leeftijd te kennen gaf, (1) Bij de Romeinen den tijdperk van vijf jaren. EERSTE BOEK. HOOFDSTUK I. Ik neem de weddenschap tegen Karavaan aan. In ponies (1) Goed. En Lord Milford, een jong edelman, schreef in zijn boek de weddenschap op, die hij juist had aangegaan met den heer Latour, een bejaard lid der Jockey-Club. Het was op den avond voor de Derby-wed- rennen van 1837. In een ruimen en rijken salon, die wat versieringen en pracht betreft, zonder het schande aan te doen best had kunnen behooren tot het Versailjes van de dagen van den Grooten Koning, waren velen bijeen, wier hart klopte bij de gedachte aan den dag van morgen en wier hersenen zich nog bezighielden met, wat hij bren gen zou, tot hun voordeel te doen leiden. Men zegt dat Karavaan er opgeblazen uit ziet, lispelde fluisterend een jonge man, die aan

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1