■IB I kW. ff DE TWEE UITERSTEN. uitend BINNENLAND- rif cao ELS. ciS I Aieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Maandag 17 Februari 1902. 40ste Jaargang. Mo. S726. e/i Bultenlandscli Overzicht. FEV1LLE1OX. later” LM LOOM. IZE.V, anders. 45-55 iroD 65 75 hee 100 P. H. J. randcrs che a j ^■1 ‘ondsrbaltm wereld bekend en offen middel tegen o n ir-Leve r II, enz. Inwendig litwendig in bijna met goed gevolg Prüs per flacon t 1 15. 7ond»nalf 1 w ft VAN I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De Verspreide Berichten. bijna 88 Gemengde Berichten. NEMAN Zn Wordt vervolgd.) UN eene fraaie i, ai 103. Gasfitter. 7.50 en hooger ruime keuze I. erkte geven. eë maillet rite gewaarborgd proefkusje. a 0.35 □er Neder- geeii enkel opzicht on- •>-r’*>- "'J weten, dat de vertegenwoordiger van Japan d. Echte •n, tcsamen- agen in den num des vervaardigd »t wereldbe- >br* Stoll- Per 5 ons.i fiOl BSCHE CO I RA NT post f 1.60. Ierland >okin 8 Amsterdam die Schutzenapotheke litach, Oeaterreich Centrul-Depdt Sander In het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden zeide >de minister-president Koloman Von Szell, in antwoord op een interpellatie over de reis van den troonsopvolgcr naar Petersburg, dat tot die reis besloten was na de aankomst te Weenen eener Russische delegatie, belast met het overbrengen aan den Aartshertog van een hoogen rang in het Russische leger. Het bezoek van den Aartshertog aan Petersburg was een daad van beleefdheid, ten doel hebbende het ver sterken der vriendschappelijk betrekkingen tusschen beide landen, maar zonder eenig’ politiek karakter te hebben. De keuze van de personen, die den Aartshertog zouden vergezellen was een zuiver persoonlijke zaak- De keuze van den Aartshertog viel op graaf Zichy, wiens uitnemende eigenschappen ik erken, maar die leider is eener oppositie groep, zoodat zijn keuze moest beschouwd worden als strijdig met de parlementaire en constitutioneele beginselen. Die beschouwing werd van hooger hand volkomen gegrond geoordeeld. De groote meerderheid der Kamer besloot acte te nemen van het antwoord van den Minister-president, dat door- levendige toe juichingen van de rechterzijde werd begroet. De stroom van verzoekschriften tegen het Duitsche tariefontwerp houdt steeds aan Nu zyn bij den Rijksdag weer adressen inge komen van de boterverkoopers en de eierhan delaars te Berlijn. De eerste voeren aan, dat de goedkoope Duitsche boter al schaarscher wordt, daar de boeren steeds meer in coö peratie fijnere soorten maken. Voor koken en bakken wordt daarom steeds jneer mar garine gebruikt, maar er zijn nog vele ver bruikers, bakkers, restaurateurs, gasthuizen, kostscholen en ook kleine burgers die aan natuurboter de voorkeur geven, Als een hoo ger invoerrecht die boter nog duurder maakt, zal de margarie haar nog meer verdringen en daardoor zal ook de fijne inlandsche bo ter, die vooral des zomers gemaakt wordt, in prijs worden gedrukt. Hooger invoerrecht geeft dus enkel den margarinefabrikanten voordeel. En de eierenhandelaars verzeke ren dat hun winst onder het bestaande invoerrecht reeds zoo gering is, dat een verhooging noodzakelijkerwijze op de ver bruikers zal moeten verhaald worden en daar door een zoo belangrijk voedingsmiddel, dat vooral voor kinderen en zieken onontbeerlijk is en door geen ander kan worden vervangen, aanmerkelijk in prijs zal stijgen. Cockie is een heele goede vent, zei.Lord Milford, en Karavaan is een heel goed paarden als de een of* andere liefhebber hier zeven tegen twee wil wedden, dan ben ik zijn man tot elk bedrag Mijn boek is opgemaakt, zei Egremonten ik sta of val met Karavaan. En ik ook. En ik ook. En ik ook. Let nu eens op mijne woorden, zei een vierde, eenigszins plechtig. Ratteval wint. Er is geen paard, behalve Karavaan, zei lord Miltord, waard om er op in te zetten. Gij placht vroeger voor Phosphorus te zijn, Egremont, zei Lord Eugène de Vore. Ja, maar gelukkig ben ik daar van af. Dat heb ik aan Phip Dormer te danken. Ik was de derde man, die wist, dat hij kreupel was geworden. En hoe staat het nu met de kansen t’gen hem 01 veertig tegen een wat beliet? Hij zal niet draven, zei mijnheer Berners, John Day zei me, dat hij geweigerd had hem te berijden Ik geloof, dat Cockie Gravers wel iets zou kunnen winnen, als Phosphorus het eerst op kwam, zei Lord Milford lachend. Wat is het vanavond benauwd 1 zei Egre mont. Jan, geef me wat Seltzerwater en doe nog een raam opendoe ze maar allemaal open. Op dit oogenblik toonde een stroom van gasten, dat het gezelschap van Lady St. Julian uiteenging. Velen aan tafel stonden op en stonden hunne Telefoon No. Sï A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. plaatsen af, terwijl zij zich om den haard schaar den of verschillende groepjes vormden, en de groote kwestie bespraken. Een groot aantal van hen, dié pas waren bin nengekomen, waren aanhangers van Ratteval, de gunsteling, en er geheel op voorbereid naar de inlichtingen, die hun verstrekt waren, om hunne jneening dapper te verdedigen. Het onderhoud was nu algemeen geworden en vrij levendig, of liever er was een verwarring van stemmen, waar uit weinig meer kon wurden opgevangen dan de namen van paarden en het bedrag der wedden schappen Te midden van dit alles bewogen zich de bedienden in alle richtingen, die onbegrijpe lijke mengsels met aristocratische namen rond deelden geheimzinnige mengsels van Fransche wijnen en Duitsche wateren, gekruid met stukjes Portugeesche vruchten, en koel gehouden door klompjes Amerikaansch ijs, mengsels die het scheppend genie van den een of anderen patrici- schen naam onsterfelijk maakten. Gerechte hemel I Wat bliksemt hel I riep Lord Milford uit, toen een gloed van Kent zich als t ware over de kamer verspreidde, en de sta lende lichtkronen wit en spookachtig schenen.^ De donder rolde boven het gebouw Er heertch- te eene doodelijke stilte. Zou het gaan regenen Zou het gaan stortregenen Was de storm tot de hoofdstad beperkt Zou hij Epsom bereiken Eén stortbui en de baan zou een modderpoel zijn, en kracht zou snelheid kunnen bedriegen. Nog een bliksemstraal, nog een slag, het eigen aardig sissend geluid van regen. Lord Milford ging wat ter zijde, en bevreesd ‘hut I’s j eneeskrach estal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeueesli j k mg s een Irengt genezing en ontstekingen enz De Gemeenteraad van Delft besloot gis teren met 20 tegen 2 stemmen den heer Ter Laan te ontslaan. Frankrijk. Koning Victor Emmanuel van Italië mbet vast van plan wezen in het komende voor- jaat óók al naar de kust der Middellandsche Zee te komen en dan zou hij een liprtjo samenwezen met zijn collega van Engeland Edward VII, waartoe de zeilwedstrijden, die 17 Maart beginnen, een gereede aanleiding zouden geven, tot heil van de politiek en den handel van Italië, ’t Moet er dan een heel vertoon worden met heuschelyke oor logsschepen vac Frankrijk, Italië en Enge land en de Italiaansche koning zou door Edward voornoemd aan boord van diens jacht ontvangen worden—-een nieuwe attractie voor de leegloqpende menschheid, die tegen dien tijd in T zuiden zal wezen Te Saint-Julien bij Limoges in Haute Vienne hebben een vierhonderdtal zeemtou- wers, die den arbeid neprgelegd hadden, een fabriek formeel onderworpen aan een steenen- bombardement, waarop de dóórwerkenden antwoordden met dezelfde projectielen en met heetwaterbesproeiingen, zoodat er heel wat geblesseerden kwamen, ook onder de gen darmes. leDt gekookt nk voor <U- eelepoli vu »late) Alt geval van gebruiken, «to H. .’I. Telefoon A o. 82- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. voor het oog van een ander, las hij een brief van Chifney, en weinige minuten later bood hij aan, de kansen tegen Pocket Hercules aan te nemen. De heer Latour liep naar het raam, keek naarde lucht, en zuchtte, dat er geen tijd was om zijn knechtje naar Epsom te zenden om inlichtingen in te winnen of de storm de Surrey-heuvelen had bereikt. Het was te laat. Daarom nam hij een beschuit en een glas limonade, en ging naar bed met een koel hoofd en nog koeler hhrt. De storm woedde, de onafgebroken bliksemstra len speelden als ’t ware om de gepolijste kroon lijst dier kamer en wierpen een akelige tint over de voorstellingen van Watteau en Boucher, die in medaillons boven de hooge deureri flikkerden De donderslagen schenen knetterend og het dak neer te komen. Soms was een oogenblik van doode lijke stilte, slechts afgebroken door het kletteren van den regen buiten op de straat, of het rollen van de dobbelsteenen in eene kamer vlak naast. Dan weer werden paarden verdedigd, weddenschap pen aangegaan en een luid en menigvuldig geroep werd gehoord om volle bekers van heen en weer dravende bedienden, die afgeleid werden door de 'bliksemstralen en verdoofd door het rollen van den donder Het scheen een tooneel en een sou per, waar de marmeren gast van Don Juan ver wacht had .kunnen worden worden, en, ware hij gekomen, dan zou hij waarschijnlijk wel even ver metele harten en zorgelooze geesten hebben ge vonden als hij in Andalusië aantrof. Om twee uur gistermiddag wisten de sta kers tot de fabriek door te dringen door forceering van de hoofddeur, waarby een gendarme kalmweg opgepakt en weggebracht werdTot in de machinekamer van de fabriek wisten de geweldplegers door te dringen, ter sterkte van een bende van vijftig man en de procureur-generaal meende, dat ’t nu wel tjjd was iets te doenhy liet een compagnie infanterie komen en deed do gendarmerie versterken, terwyl ettelijke belhamels inge rekend werden. Te Marseille staken een duizendtal werklieden in oliefabrieken van het totaal ‘»van zes duizend, ter verkrijging van ver mindering van het aantal werkuren met twee (tot tien per dag dus) en van vermeerdering van het loon met vijftig centimes per dag’ ’t Loopt naar een algemeene staking en aan do dokken is ’t ook weer dreigend, doordien de arbeiders strikte nakoming eischen van de contracten. Duitsohland. Inzake de „Trebertrocknung” te Kassei is na zes dagen beraadslaging, door liet open baar ministerie geëischt wegens verheling van den waren staat van zaken, twee jaar ge vangenisstraf en vijf duizend mark boete tegen Hermann Sumpf, anderhalf jaar en vijf duizend mark boete tegen Schlegel en Otto, één jaar en drie duizend mark boete tegen Arnold Sumpf en zes maanden en 3000 mark boete tegen Schulze-Dellwig. ning alleen sprake zyn van de invoering van het algemeen stemrecht by verkiezing voor de gemeente- en de provinciale raden, en zelfs zou, wanneer tot grondwetsherziening besloten kan worlen, er bij de groepen der linkerzijde meeningsversebil heerschen aan gaande de hoofdpunten van dp stemrecht- hervorming. Er zyn kamerleden, die dat recht b. v. eerst op 30 jarigen leeftijd willen gegeven zien, terwyl anderen reeds 21- of 25-jarigen ryp genoeg achten om van hun stembillet zelfstandig gebruik te kunnen maken. De socialistische afgevaardigde Vander- velde verdedigde het kiesrecht aan vrouwen te verleenen, waarop de liberale afgevaar digde Hymans hem verklaarde, een tegen stander te zullen blyven van het algemeen stemrecht, zoolang de socialisten ook de vrouwen naar de stembus wilden doen op gaan. Wegens het late uur kon Vandervelde zyn rede niet ten einde brengen. Hy zal haar heden voortzetten. Zoolang de debatten duren, zullen er door de politie maatregelen genomen worden om ongeregeldheden te voorkomen. De Brusselsche socialisten zullen op den 20 dezer een antimilitaristische manifestatie hou den, die gevolgd zal worden door een bijeen komst in het Maison du peuple. De „Deutsche St. Petersburger Zeitung” zegt in de bespreking van het Engelsch- Japansch verdrag Ons interesseert vóór alles dat de overeenkomst ten doel heeft om de integriteit van China en Korea te hand haven en uitsluitend dienen moet tot instand houding van don algemeenen vrede in het verre Oosten. Wanneer dét de oprechte wensch is van beide contractanten dan beeft deze verrassing niets schokkends over zich. Het kan noA in Engeland, noch in Japan onbekend zyn dat ook de Russische Staats- regeering harerzyds geheel en al voor de instandhouding van het „status quo” is, d. w. z. dat zy de territoriale integriteit van China en Korea erkent, en dat de in gemeenschap pelijk overleg tot uiting gekomen pogingen dientengevolge volstrekt niet met de bedoe lingen van Rusland in botsing komen. Tot bezorgdheid geeft de overeenkomst voorloopig geen aanleiding. De Herold” schryft: Het afsluiten van het verbond komt in geen enkel opzicht on verwacht voor de Russische diplomatie. Wy weten, dat de vertegenwoordiger van Japan te dezer stede onze regeering op de loyaalste wijze over de plannen van zyn land op de hoogte bracht en dat de Russische regeering reeds gedurende de Chineeschê troebelen met volle beslistheid als program de integriteit van China had opgesteld. Ons kan het slechts welgevallig zyn, dat Engeland en Japan nu op plechtige wyze hun standpunt bekennen. Wy hebben dus in het verre Oosten openlyk vyf ongestoorde jaren van vrede voor ons, die wy niet zullen verzui men geheel tot uitbreiding van onze betrek kingen met onze Oostaziatische naburen aan te wenden. Dat ook de integriteit en onaf hankelijkheid van Korea door Engeland en Japan erkend is, kan ons slechts hoogst sympathiek treffen. De voorzetting van het debat in de Bel gische kamer van afgevaardigden over de door de socialisten begeerde stemrechther- vorming heeft weinig belangrijks opgeleverd. De minister var. binnenlandsche zaken. De Trooz hield een lange redevoering om de be- toogen, dat een herziening der Grondwet, be- noodigd tot invoering daarvan, thans niet aan genomen kon worden. Evenals Woeste legde hy er den nadruk op, dat zoolang de socia listen met gewelddadigheden dreigden, de regeering niet genegen zou zyn aan hun ver langen een gunstig oor te leenen. Voor het oogenblik kan er zonder grondwetsherzie- a) Groot, goed gebouwd en met eene bevallige houding, terwijl op zijn gelaat eene gevoeligheid te lezen stond, die onmiddellijk ieders genegen - heid won, werd Charles Egremont niet alleen be wonderd door die sekse, welker goedkeuring de mannen gewoonlijk vijanden maakt onder hunne makkers, maar was hij tevens de gunsteling van ziju eigen sekse Ha, Egremont! kom hier zitten, riep meer dan één smullen Ik zag je met kleine Bertie walsen, jonge heer, zei Lord Fizheron, en daarom heb ik maar niet tegen je gesproken, daar ik wel dacht, dat we elkander hier zouden ontmoeten Ik kom je halen, denk er aan. Hoe zullen wij allen ons morgen gevoelen zei Egremont, glimlachend. De gelukkigste kerel moet op ’t oogenblik Cockie Graves zijn, zei Lord Milford. Hij kan niet in onzekerheid zijn. Ik heb in zijn boek ge keken en het is onmogelijk, wat er ook gebeure, dat hij verliest. t Arme Cockie, zei Berners; hij heelt mij tegen Zaterdag te dineeren gevraagd in de Cla- endon. Men seint uit Enschedé Er is een commissie van vijftien burgers gevormd, die aan 200 of 300 ingezetenen oproepingen zal sturen, om te bespreken middelen die aan strike en uitsluiting een Hnde< zouden kunnen maken. De commissie wenscht geheel onpartijdig te staan tusschen werkgevers en werknemers. Door de toepassing van do lock-out op de fabriek Ricbtersbloek komen ongeveer 600 personen met 1 Maart zonder werk. Men meldt uit Enschedé Toen do 2000 brooden van de Haagsche vereeniging De Volharding hier aankwamen, werden deze op een wagen geladen, die door

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1