PER DB TWEE UITERSTEN. No. 8727. rouda- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag (S Februari 1903. Bulleulandscli Overzicht* sn wand. FÈUHLE1OX. 40ste Jaarpan«j. I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. sgen aan si ai- t 4- 3) HOOFDSTUK II. fKMAN iZn d gratis. iet Rijks Inter uil, dit VET eten, maden, sr zonder de verkrijgbaar DE VISCH- iar voor per- i K. M. 1, - fiOIBSCHE (MEANT ihen, katten, rund van de eelt de open 1 van wonden irgiftiging in ser. jt. kam 30 ft een monster- ittesten door ;t. en de namen der bereid waren te i’elefoon .\o. 89, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.7(1. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. isultaten met m. Redenen s ten zeerste De Russische stad Schamacha is door een aardbeving verwoest. Tal van huizen zyn ingestort en vele monschen onder het puin begraven. Reeds zyn tweehonderd lyken gevonden en men gelooft dat het aantal slachtoffers veel grooter is. Het opruimings- werk wordt zeer bemoeilijkt doordat de aar- schokken nog steeds voortduren. Schamacha is de hoofdstad van het gelijk namig district van Russisch Tianskaukasië in het gouvernement Bakoe. In 1891 had ze byna 24,000 inwoners. Reeds in de grjjze oudheid was de stad bekend. Ptolomens ge waagd van haar onder don naam Samekkia. Later was ze de hoofdstad van den Khan van Tartaryo, doch werd in 1734 door Nadir-Khan verwoest, die op korten afstand een nieuwe hoofdstad stichtte, die den naam Jenghi-Scha- machi ontving. Do oude stad werd weldra her bouwd en sedert streden beide steden gedurig om den voorrang, tot dat onder Russisch be stuur Schamacha in de oude rechten werd hersteld en de tweede stad tot een onbeteeke- nend dorp verviel. Intusschen moest na een Op 12 dezer gingen ongeveer 150 man van de 28e compagnie 'bereden infanterie op patrouille uit naar Kliprivier ten zuiden van Johannesburg, om te zoeken naar Boeren die verondersteld werden doorgebroken te zyn na de jongste jacht op De Wet. De troepen omsingelden een hoeve waarin Boe ren vejrmoed werdeneen enkele Boer maakte'zich uit de voeten. De bereden in fanterie zette hem na, reed een nek op en steeg toen af om een kopje op te klimmen. Onmiddellijk daarna barstte van drie zijden een hevig geweervuur los op de patrouille die bemerkte in een hinderlaag gevallen te zijn en niet in staat was, iets ter verdediging te doen. De acht officieren die bij den troep waren deden een dappere poging om zich met kara bijnen en revolvers staande te houden op den heuvelrug en verdedigden dien totdat zy over mand werden. Twee hunner werden gedood en velen gewond. De bereden infanterie verloor in ’t geheel 12 dooden en 48 gewonden. om den oorlog onbepaalden tyd te doen voortduren. .Indien de Boeren niet tot wanhoop waren gedreven, zouden zij opnieuw in een stemming hebben kunnen komen, als waarin generaal Botha had verkeerd in de maand Maart van het afgeloopen jaar, en zy zouden misschien bereid zjjn geweest te onderhandelen, zelfs wanneer daarby de onafhankelijkheid zou ver loren gaan. Chamberlain’s van staatsmanswyshoid ge tuigende redevoering by de debatten over het adres van antwoord op de troonrede maakte een verrassenden indruk, na de vroegere afge legde verklaringen omtrent de politiek der regeering. ting der lerscho kwestie vraagt de aandacht en flinkheid van de beide groote Engelsche politieke partyen. van koning Edward zou by wonen. Wheeler werd herhaaldelyk door zjjn par- tygenooten warm toegejuicht. Na een vergadering der werkstakers te Triest trokken deze naar de binnenstad. De troepen dreven do stakers terug, zy kwamen echter in don rug van een compagnie gepo steerd op het plein en wierpen de soldaten.met steenen. Een luitenant viel door een steen aan het hoofd gewond. De troepen gaven vuur, waardoor vyf menschen werden gedood en vele gewond. De politie dreef de me nigte met de blanke sabel uiteen en ver wondde daarby een groot aantal menschen. Velen zjjn in hechtenis genomen. De nacht is kalm verloopen. Er zjjn nieuwe troepen aangekomen en militairen trekken rond. Behalve do reeds vermelde vyf dooden zjjn nog vier gekwetsten aan hun wonden bezweken. Er zjjn 67 aanhou dingen geschied. Om vier uur Zaterdagmiddag had op het Corso een nieuwe botsing plaats tusschen de troepen en de betoogers, welke laatslen met steenen wierpen naar de Vensters, die niet ten toeken van rouw gesloten waren. De soldaten gaven vuur: drie betoogers werden gedood, vier gewond. Er werd met dak pannen naar do soldaten geworpen. De burgemeester heeft in zjjn hoedanigheid van voorzitter van het scheidsgerecht mede gedeeld dat het scheidsgerecht zich ten gunste van de -eischen van de werklieden uitspreekt. De Standaid-correspondent te Pretoria is getroffen geworden door het gering aantal Boeren by de jacht op De Wet door de Britsche colonnes. Hy is er daarom op uit gegaan om de beteekenis van hef Britsche succes te vergrooten en in deze bedoeling heeft hjj verteld dat van de 2000 man van De Wet reeds 1400 buiten de Britsche linies waren voordat de insluiting begon. En na deze opmerking blykt dan dat de helft der Boerenmacht 300 van 600 in handen der Engelschen is gevallen. Voor waar dat klinkt beter dan een zesde deel. Maar als men wat verder denkt en zich herinnert dat aan de operatie werd deelge nomen door ruim 30,000 man Britsche troe pen, dan verschjjnt de zaak in een ander licht. Dan wordt het zóó, dat tegenover 600 Boeren een vyftigvoudige overmacht, zegge 30,000 Engelschen, wordt gemobiliseerd en desniettemin zjjn van die 600 man nog 300 man ontkomen. Voorwaar decorrespondent van de „Dail Tolegrap had wel reden om te spreken van een „schitterend” succes 'In een Zaterdag te Liverpool uitgesproken redevoering zeide lord Rosebery, dat de pro clamatie, die op naam van lord Kitchener was uitgegeven, den Boeren te velde alle hoop had ontnomen en er toe zou strekken Heeft iemand lust op Hybiscus te wedden riep op zangerigen toon een heer op de kamplaats te Epson. Deze was gevuld met nieuwsgierige groepenrondom den wedpaal verdrong zich eene krioelende menigte, terwijl de tooverkring zelf werd omgeven door een aantal ruiters, die vanaf hun zadel de weddingschappen uitschreeuw den, die zij wilden aangaan, paarden, die zij op die wijze steunen of te bestrijden, Heeft iemand lust op Hybiscus te wedden Ik zal u vijf tegen een geren, zei een groote, stijve, Saksische pair, in een groote witte jas gehuld. Neen, ik wil zes hebben De groote, stijve pair in de groote, witte jas dacht een oogenblik na met zijn potlood aan zijn lip en zei toen: Goed, ik zal u zes geven. Wat denkt u van Mango Elf tegen twee tegen Mango, riep een klein gebocheld mannetje met schelle stem, maar met de houding van iemand, die zjjn zaak meester was. Ik zou gaarne zaken met u doen, mijnheer Chippendale, zei Lord Milford op ietwat vleienden toon, maar ik moet zes tegen een hebben. Ik geloof veertig, zei lord Milford. Geen antwoord. Veertig tegen een I mompelde Egremont, die tegen Phosphorus toch wedde. Ietwat zenuwach tig zei hij tot den pair in de witte groote jas Gelooft gij niet, dat Phosphorus toch nog eenige kans kan hebben t Ik zou alles behalve op mijn gemak zijn, als ik sterk tegen hem gewed had, zei de pair Egremont liep met bevende lippen weg. Hij raadpleegde zijn boekhij dacht met zekere be zorgdheid eenigen tijd na Zou hij zich terugtrek ken Het was nauwelijks de moeite waard om daar voor zijn geheele boek te bedervenhij stond »zoo goed” met alle goede paarden en dit alles in gevaar te brengen om een paard met veertig tegen een. Neen, hij zou op zijn gelukster ver trouwen, hij zou zich niet terugtrekken. Mijnheer Chippendale, fluisterde de pair in de witte jas, ga mijnheer Egremont nog eens op warmen met Phosphorus. Het zou mij niet ver wonderen als hij goede zaken deedt. Op dit oogenblik reed een groote man met een breed gezicht en een rood mutsje op naar de kampplaats en nadat hij van zijn vrij gezette hit was afgestapt, kwam hij in den kring. Hij had een opgeruimd gelaat, waarop toch een zekere sluwheid te lezen stond, een gelaat, zooah men er meermalen ten noorden van de Trent kan zien Hij was een slachter, bekend op de Camabysche -o-o markt en de voornaamste raadsman van een aan- oogenblik en niet op een uurwerk en dan is ieder zienlijk edelman voor wien hij in kommissie wed denschappen aanging. Zijn voornaamste work voor heden was tegen het eigen paard van zijn adellij ken lastgever te wedden, en daarom liet hij dade lijk zijn geschreeuw hooren i Twintig <egen één op Menschenval. Een jongmensch dat nog niet lang zijn intrede in de wereld gedaan had en trotsch op zijne oude, uitgestrekte bezittingen nu zijn eerste »boek maakte”, zag, dat Menschenval op „de kaarten stond aangeteekend met achttien tegen één, greep gretig deze gelegenheid aan, terwijl Lord Fizheron en mijnheer Berners die in de nabijheid stonden en die in hunne dagen ook hunne namen in het boek van den slachter gehad hadden en er wijs door waren geworden, een veelbeteekenenden blik wisselden Mijnheer Egremont wil niet toehappen, zei Balt Chippendale tot den pair in de groote witte jas. Dan zijt ge zeker al te haastig geweest, zei zijn adellijke vriend. Alles is gereed de laatste weddenschappen aan gegaan allen draven weg naar de Warande. Eenige minuten, slechts eenige minuten nog, «n de gebeurtenis, die twaall maanden lang de spil is geweest van zooveel berekening, van zulke slimme plannen, van zulke geheime samenspan ningen, waarom heen de gedachten en de harts tochten der echte liefhebbers van wedrennen zich hebben bewogen, zal tot het «erledene behooren. Maar welke minuten Men moet ze tellen door de aandoeningen en gewaarwordingen van het De redevoering van prof. Rosebery. Eer gisteravond heeft by eene te Liverpool ge bonden groote liberale betooging lord Rose bery het woord gevoerd. Sprekende over het bezoek van dr. Kuyper aan Londen en daarby hulde brengende aan lord Lansdowne’s ant woord op het Nederlandsche voorstel, zeide hy niet in te stemmen met do weigering der Engelsche regeering om aan de gedele geerden vrijgeleide te verschaffen Lord Rosebery stelde in het licht dat het nu verschenen blauwboek aantoonde, dat Reitz reeds in 1901 er de leiders op wees dat het tyd werd om met de Engelschen te onder handelen, terwyl hy voorstelde dat iemand naar Europa zou gaan om president Kru- ger’s toestemming tot zulk een stap te ver krijgen. Spr. dacht daarom, dat het wel de moeite van het overwegen waard was, of de afgevaardigden geen toestemming zouden verkrijgen om naar Zuid-Afrika te gaan, onder beding, dat zy zouden gaan in het belang van den vrede. Men moet op een verzoening in de naaste toekomst van Boer en Engelschman zien; hij was gunstig ge stemd voor eene vredelievende, duurzame regeling. Na verschillende poliüeke kwesties be sproken te hebben vroeg*lord Rosebery een onderzoek naar den aankoop van remonters en beval een afwachtende houding aan be treffende de Japansche overeenkomst. Ver volgens verklaarde Rosebery dat de liberale party, die in geen zestien jaar aan het be wind was geweest, een nieuw program en geen afgezaagd moest hebben. De lerscho j wetgeving, zooals door Gladstone voorgesteld 1 was dood. Rosebery verklaarde zichzelf volstrekt tegen een onafhankelijk lersch parlement. De Ieren verklaarden zich zelf duidelijk tot vyanden van Engeland; een verbond tusschen de lersche en de liberale party was niet langer mogelyk. De beslech- oogenblik een dag en de geheele wedren een le ven. Hogarth heeft in eene ruwe en toch leven dige geschilderd: >Voor” en »Na”. Een schep pende geest niet hoogere gave zou den eenvoud van h-t denkbeeld met grootscher opluisteringen kunnen ontwikkelen Pompejus zóór Pharsalia, Harold vóór Hastings, Napoleon vóór Waterloo, konden treffende tegenstellingen leveren met den onmiddellijk daarop volgenden omkeer van hun geluk. Nog mooier is de geïnspireerde zeevaarder, die juist eene nieuwe wereld heelt ontdektde geleerde, die eene nieuwe planeet heeft gevonden en toch kunnen het »voor” en »na” van een voornamen Engelschen wedren zelfs met dezen wedijveren, wat den graad van opge vondenheid en soms zelis de tragische ontroering aan het einde betreft. De paarden worden gezadeldKaravaan ziet er gunstig uit; en een minachtende glimlach schijnt op het schoone gelaat van Pavis te spelen als hij in de kleuren van zijn patroon, zijn paard sierlijk iaat draven voor zijne bewonderaars Egremont, als een echte Engelsche patriciër dooi dit schooiw schouwspel afgeleid, ziet Mango ter nauwernood en dacht volstrekt niet aan Phosphorus Phos phorus, die, tusschen haakjes, het eerste paard was, dat zich vertoonde, aan zijne beide voor- pooten gezwachteld. Zij vangen aan Zoodra zij goed op weg zijn, komt Chifney op Pocket Hercules voor. Tot aan het Rubbing House toe blijft hij vooraandit is het eenige punt dat het oog kan kiezen. (ffW/ vtrvolgd.) De reis van prins Heinrich van Pruisen naar Amerika en de reusachtige toebereidse len, die men in de Vereenigde Staten maakt om den gast op waarlyk schitterende wjjze te ontvangen, kunnen eigenlijk niet anders wor den opgevut dan als wederzydsche hoffelijk heden zonder meer. Toch zjjn er in de Ver eenigde Staten nog volbloed democraten, die in al het te wachten vertoon een gevaar zien voor het echte, onvervalsche, democratische volkskarakter. Een hunner, do heer Wfieeler, is lid van het huis van afgevaardigden te Washington. Deze democraat heeft Vrydag in het Huis een geweldige redevoering ge houden, die dan ook werkelijk groote sensatie hoeft teweeggebracht. Het was Engeland, dat het voornamelijk ontgelden moest. „Tot aan 1896 waren alle Am rikanen trotsch op hun „splendid isolation”. Maar voor een jaar of 5 heeft de President de hand naar Engeland uitgostrekt; heeft hjj op kruipende wyze gevleid om Engelands gunst. Op het oogenblik drukt Amerika een natie aan het hart, die na den slag van Yorktown steeds stelselmatig hoeft gekomplotteerd om de Vereenigde Staten ten val te brengen. Daarna geeselde de heer Wheeler „de gc- gallunneerde lakeien”, die men voornemens is, over den Atlantischen Oceaan te zenden, om de knie te buigen voor den Engelschen koning en hem do hand te kussen, terwyl de gezant van dien koning ‘lord Pauncefote) getracht had, een coalitie der Europecsche mogenheden tegen de Vereenigde Staten in het loven, te roepen. „De eorlyke, oprechte diplomatie der Vereenigde Staten is ver drongen door do Europeescho soort.” Sprekende over den Zuidafrikaanschen oorlog, brandmerkte Wheeler Engelands dwingelandij, terwyl hij ook zeer scherp te velde trok tegen de medeplichtigheid van de Vereenigde Staten, die hadden geduld, dat uit hun havens oorlogsbehoeften werden ver scheept. Wat eindelijk lord Pauncefote betrof, „zoo slechts de helft waar was van alles, wat hem werd toegedicht, dan zou men hom maar zoo spoedig mogelyk naar Engeland moeten terug zenden.” Verder klaagde do democraat nog over de z. i. overdreven toebereidselen, die werden gemaakt voor de ontvangst van prins Heinrich van Pruisen. De Vereenigde Staten behoorden hun bezoekers beleefd, maar niet slaafs te ontvangen. Ook betreurde hy het, dat een familielid van president Roosevelt de kroning Telefoon \o. 8» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1