n m. DB TWEE UITERSTEN. RS ksen, uitend Woensdag .19 Februari 1903. FEU1LLE ION. 2&O Z0\EA rondirbtlina wereld bekend en ■offen middel tegen o»r-, Lever n, enz. Inwendig jitwendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon f 1.15. Vonduialf che 45-55 cl 5F<»n 05 75 lieelOO INERS, \o. 873*. Woensdag .19 Februari 1903. 40ste Jaargang. KAMERS VAN ARBEID. KIEZERSLIJSTEN. Buitciilandscli Uverzlcbl Nommera'VWF CENTEN. Inzending van Adveftentiën tot 1 uur des midd. i 103. :nkman Zn JFordt vervolgd). [haven 128. proftutjw c 0.35 mt Nedw- d. Echte n, Muiea- igen in den num des verrutdigd t wereldbe- bi» Stoll- !EitK te letten) TA» i. worden afgele- pakjes ran vijf in een Wed. ons an Hommer en tn nevenstaand Wet gedepo Do telegrammen die over do ongeregeld heden te Triöst ons gezonden werden, kwa men slechts ten deele tydig in ons bezit. eneeakr ach estal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeiieeslijk uiigs een bijna üj! Irengt genezing en i, ontstekingen enz Het Engelsch-Japansche tractaat is voor vele lezers wellicht niet zoo bijzonder interes sant, maar men moet toch eenigszins op de hoogte bljjven. En onvermakelijk is het niet, wanneer men ook ’t komische element weet waar te nemen en daarby tot de conclusie komt, dat het in het groote leven ongeveer gaat als in het kleine het is om het hebben te doen en men tracht elkander voortdurend vliegen at te vangen. De Russische bladen beginnen nu ook los te komen. Verwacht echter geen uitvallen, al is de slag zeer bepaald tegen Rusland ge richt, wat in het Engelsche Lagerhuis vol strekt niet onder stoelen of banken gescho ven is. In Rusland gaat het heel anders met ich beleefd aan post f 1.60. derland lokin 8 Amsterdam idiebehutzenapotheka hitach, Oeaterreich Centraal-Depót Sander 31. Per 5 ons. P. H. J. VA» De Italiaansche rpgeering hoeft do versla gen van hare consuls te Hamburg, Frank fort en Stuttgart openbaar laten maken, waaijn de Italiaansche werklieden worden gewaarschuwd dat zy dat jaarin Duitschland geen werk kunnen vindon, omdat er veel vuldig gebrek aan werk bestaat on by voor keur thans Duitsche werklieden in dienst worden genomen. Vele Italianen zyn reeds door do consuls moeten geholpen worden om naar hun vaderland terug te koeren. Den 20ste van deze maand treedt de Heilige Vader het 25ste jaar van zyn paus dom in. De feestelijke herdenking van dit feit zal aanvangon op 3 Maart, den gedenk dag van de kroning van Leo XIII. Dien dag begeeft do Kerkvorst zich naar de St. Pie terskerk, waar een pauseljjke mis zal worden gevierd, waarna Z. H. den geloovigen in de basiliek zyn zegen zal geven. Men verwacht dat buitonlandsche regeerin- gen buitengewone gezanten zullen zenden om den paus geluk te wenschon. Ter gedachtenis van bet heuglyk feest zal in do basiliek een gedenksteen worden geplaatst. de kranten als in het Weston. Mon mag daar geen opinie hebben en schrijft alieon zooais de Russische Regeering dat goed vindt. En dezs Rogeoring vindt hot tractaat heel goed, waaruit men in de eerste plaats kan opma ken, dat Rusland ouder gewoonte voor zyn opinie niet uitkomt. Dat vindt men niet noodig. Mon hooft zyn opinie over de zaïk en houdt aan de feiten vastkan men heden niet' slagen naar wensch, welnu, tyd is een betrekkoljjk begrip, men kan wachten, om dat de ervaring leert, dat gewoonlyk do vrucht dan vanzelf in den schoot valt. Do „Petersburger Zeit.” zegt, dat men by dit tractaat in de eerste plaats moet letton op de algemceno strekking, welke volgens het tractaat is de handhaving'van de on scheidbaarheid van China en Corea en van den algemeenen vrede in het verre Oosten. Is dit workelyk do wensch van do contracteo- rendpn, dan ligt hierin niets wat iemand verrassen kan. De Russische Regeering is ’t hierjgeheel meo oens en verlangt ook niets anders dan do handhaving van hot status quo, d. i. de territoriale onschendbaarheid van China on Corea. Er is niet do minste reden om bezorgd te zyn over dit tractaat. often, enz. 3 en alles wat esvorlangd met rer, tafellinnen V Lord Kitchener seint uit Pretoria Gedurende do afgoloopen week rapporteer den de colonnes dat 17 Boeren gedood zyn, 5 gewond, 107 gevangen genomen en dat 138 zich kwamen overgeven 86 geweren werden' buitgemaakt. Het middelste gedeelte van de Kaapkolonie is van vyanden gezuiverd, nu Piet Wessels met zijn kleine commando naar hut westen is gedreven over de hoofdlyn nabij Victoria- West in het noodoosten ztyn de Boeren ver deeld in kleine troepjes, die zeer moeilyk te vangen zyu. Kolonel Rawlinson beeft de Boeren uit der Suikerboscbrand naar het oosten verdreven. Veldkornet Van do Westhuizen sneuvelde 12 dezer in eon gevocht met de bereden in fanterie van Malta. Spens nam 12 Boeren gevangen ten zuiden van Amsterdam en 19 anderen gaven zich over. roering van ga- evelende MJL, BAART Lz. elk gekookt ak voor da- eelepela vaa olate) Al» geval van gebruiken. Of de berichten omtrent do gevechten by Kliprivier en in den Suikerboscbrand, gelijk die door Kitchener en door Reuter werden gemeld, op hetzelfde feit betrekking hebben, lykt zeer waarscbynlyk, wanneer men het bericht leest door de Standard gegeven om trent het treffen in den Suikerboschrand, tusschen Elandsfontein §n Vereeniging (het is een bergrug ten Z. en Z O. van Johan nesburg, van het O. naar het W. loopende): Een bereden troep, sterk 320 man, verliet de halte Kliprivier om een Boerencommando, in' de nabijheid opgedaagd, te verdryven. Het waren meerendeels versche troepen,kortelings uit Engeland aangekomen. Dit verklaart wftarom de Boeren hen gemakkelyk in een hinderlaag konden lokken. Dowell, de be velhebber der Engelschcn, liet zyn manschap pen afstygen. toen zy een open vlakte be reikten. De paarden bleven onder bewaking achter. De manschappen gingen to voet bet gebergte in. Spoedig bespeurden de Engel- schen daar de Boeren, veel talryker dan zy verwacht hadden, en liggende op den loer. Een heftig geweervuur begroette de Engel- schen. Hun paarden gingen er ten slotte van op hol. Tegelykertyd trokken de Boeren om de Engelschen heen en omsingelden hen nagenoeg. Dowell had reeds bevel gegeven tot den terugtocht, maar, naar het schynt, te laat. Hy en zyn zes officieren vochten manmoedig door totdat alle gewond neer vielen. De Boeren ‘hadden hun toegeroepen dat zy zich moesten overgeven, maar zy weigerden. Dowell sneuvelde. De terugtocht der Engelschen schjjnt toen een algemeene vlucht geworden te zyn, hetgeen verklaarbaar is, daar zy zonder leiding waren. Het grootste deel rende terug naar de halte Kliprivier, waar zij ’s middags aankwamen. De Engel sche verliezen zyn natuurlijk ernstig, maar die dor Boeren even groot. Merkwaardig is echter, dat Kitchener in zyn depêche omtrent het gevecht in Suiker boschrand, enkel het Malteesche bataljon be reden infanterie noemt, als zware verliezen te hebben geleden en „op de blokbuizen-Hnie te zyn teruggetrokken” In de officieele verliezenlijst komen echter geen Casualties voor door het Malteesche, wel door verschil lende andere bataljons geleden. Ook de 28en compagnie bereden infanterie in Reuters te legram aangehaald wo dt in die verliezcnly<t niet genoemd. Omtrent de geruchten by Cyterfontein en bij van Tondershoek is nog niets naders uitgelekt. Egrcmont was de jongere broeder van den En gelschen graaf, wiens drie eeuwen oude adel hem onder onze eerste pairs rangschikte, ofschoon d’ oorsprong van dien adel meer merkwaardig dan schitterend was De grondlegger van hpt geslacht was een vertrouwd dienaar geweest van een der gunstelingen van Hendrik den achtsten en was er in geslaagd te worden aangesteld als een der be ambten belast met het «bezoeken en overnemen van verschillende godsdienstige stichtingen.” Nu gebeurde het, dat verscheidene van deze inrich tingen zich overgaven ten nutte en ten voordeele van den eerlijken Baldwin Greymont. De koning was getroffen door de werkzaamheid en den yver van zijn beambte. Van geen ander waren de rapporten zoo uitvoerig en bevredigend, geen an der kon een sluwen prior met zooveel handigheid foppen of een trotschen abt krachtiger bedwingen. En het waren niet alleen weldoordachte rapporten, die den vorst werden toegezondenzij gingen begeleid van veie zeldzame en vreemde artikelen zeer naar den smaak van iemand, die niet alleen een hervormer was van godsdienstige zaken, maar bovendien een dilettant in een aantal andere gouden kandelaar* en kostbare miskelken; «om* een met juweelen ingelegd hostiekastjevreemde lepels en deksels, vinger- en oorringen: nu en dan ook een fraai geschreven en van gesenilderde wapens voorzien handschrift een passend ge schenk aan den koninklijke geleerde. Greymont trok de aandachthij werd ontbodenin den huishoudelijken dienst bevorderdtot ridder ver heven zou ongetwijfeld in den koninklijken Raad opgenomen en na eenigen tijd tot minister be noemd hebben kunnen wordenmaar zijne eer zucht was meer, ‘bescheiden, bestond verder in het streven naar meet dan in het streven naar hooger. Hij diende den koning getrouw in alle binnen- landsche aangelegenheden, waarvoor een kalme, onbeschroomde uitvoerder vereischt werd hij fat soeneerde zyne geloofsbelijdenis en zijn geweten geheel naar het koninklijk mode) in al zijn grillen wiit het juiste oogenblik te kiezen om verscheidene schenkingen van kloostergoederen te krijgen, en slaagde er in in dien gevaarlijken tijd zoowel zijn hoofd als zijne bezittingen te behouden. Toen de Greymounts zich gevestigd hadden, vermeden zij, getrouw aan de beginselen van den grondlegger van hun geslacht, de publieke aandacht m den onrustigen tijd, die op de hervorming volg de en zelfs nog gedurende de wat rustiger re geering van Elizabeth zochten zij eerder hun voor deel in verbintenissen dan in de gunst yan het hof. Maar toen in het begin der zeventiende eeuw hunne abdijgoederen zeer in waarde waren toege nomen, en hun staat van inkomsten vergroot was door de bereid volle ophooping gedurende meer dan zeventig jaren, werd een Greymount, die lid was vaa ’t bestuur van een graafschap, tot de waardig- Goiiistm: (mui vr. /Vïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i Telefoon No. Mï A I) V E R T ENTTEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Cgnten. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 4) Hoog op den heuvel vormen Karavaan, Hybis- cus, Benedict, Mahomedaan, Phosphorus, Michell Fell en Rattenval met den schimmel een eerste gelid en op den nieuwen grond heeft de snelheid al gedeeltelijk beslist, want een halt dozijn zijn reeds achter De top is bereikt; de taktiek ver anderthier komt Pavis op Karavaan aan het gewicht van het oogenblik beseffend, de vaart om Tottenhamhoek is schrikwekkendkaravaan voor aan. dan Phosphorus iets achter hem, dan Maho- medaan, de vierde is Hybiscus, Rattenval, die er slecht uitziet, Wijsheid, Benedict en nog een an der. Nu heeft Pocket Hercules genoeg, en op den ,Weg groeit de staart bij iedere schrede aan. Hier >s de gunsteling zelf buiten ^echt, evenals Dar danelles en een aantal mindWe beroemdheden. Er zijn er nu nog maar vier-voor, en hiervan zijn er twee, Hybiscus en Mahomedaan, enkele paardehlengten achter Nu is het nek’ aan nek tusschen Karavaan en Phosphorus. Tot op het einde heeft Karavaan de meeste kansen, maar juist bij de paal doet Edwards, op Phosphorus, het paardje met een uiterste krachtsinspanning vooruit komen en slaagt er in een halve lengte voor te zijn. Ge ziet er wat terneergeslagen uit, zei Lord Fitzheron, toen hij bij het gebruiken van hun lunch in hun rijtuig champagne schonk in het glas van Egremont. VerduiveldI zei Lord Milford. Denk eens aan dat Cockie Graves dit gedaan heeft. HOOFDSTUK III. Blijkbaar waren ze met opzot opgehouden. Wy laten daarom nu een kort verhaal van de treurige gebeurtenissen volgen. Intusschen zij reeds dadelyk vermeld dat, de werksta king, die 20.000 miyi omvatte, vermoodelyk reeds is geëindigd en dat de arbeid (met den 8 unrs-arboids-dag) denkelijk heden zal worden hervat, nn het scheidsgerecht, dat even als de meerderheid der bevolking, op de hand van de dokwerkers was, dezen in het gelyk heeft gesteld. De burgemeester, voor zitter van dat scheidsgerecht, deelde dat aan de werkstakers mede. Inmiddels is toch de Staat van beleg nog afgekondigd. Allo by- zonderheden, die wy hier laten volgen zyn aan telegrammen ontleend, wait do kranten komen niet uit, omdat de typografen zich by do stakers hebben aangesloten; er ver schenen in do laatste drie dagen dus slechts gehectografeerdo bulletins. Ziehier nu wat er in hoofdzaak is gebeurd. Sinds nenigo dagen stond in de dokken al ’t work stilde stad scheen uitgestorven de winkels waren gesloten. Vrijdagmorgen vielen een paar duizend stakers een pakhuis van den Oostenrykschen Lloyd aan, verbrijzelden deuren en vensters en wilden juist tot de plundering overgaan, toen de troepen kwamen opdagen. Na deze rustverstoring werden belangrijke punten door do troepen bezet En werd nadat dit aan vankelijk was verboden, wat groote ontevre denheid wekte, een vergadering gehou den, waarin besloten werd het aanbod van don Lloyd” - verlaging van den werktijd van 104 tot 10 uur per dag voor kennis geving aan te nomen en te volharden tot na de uitspraak van het scheidsgerecht. De leiders maanden de menigte aan zich vooral op straat rustig te houden. Men trok toen, nog vrij kalm, liederen zingend, stadwaarts. In de Via del Corso trachtten echter die politie en de troepen de betoogers tegen te houdeneen gedrang ontstond, maar de massa werd steeds voorwaarts gestuwd, zoa dat de troepen met geveld geweer tegen de menschen optrokken. Daarby werden 3 per sonen gedoqd en vele betoogers gewond. Een aantal betoogers vluchtte in zijstraten, maar verzamelde zich opnieuw en trok naar het Corso, waar do troep in don rug dor sol daten kwam te staan. De bevelvoerende kapitein liet de helft van zyn manschappen rechts-om-keert ma ken on stond nu met zyn kompagnie tus- schon do voorwaarts dringende menigte. Plotseling werd een steen geworpen, die een der officieren de kepi af wierp; op hetzelfde oogenblik vuurden de soldaten, met of zon der daartoe bevel te hebben ontvangen, dat staat nog niet vast. Vyf personen wor heid van pair verheven als Baron Marney. De herauten leverden zijn stamboom en verzekerden de wereld dat, niettegenstaande-den rang en de uitgestrekte bezittingen die de Greymounts op dit oogenblik bezaten, hun oniniddellijken oorsprong hadden in groote veranderingen en revolution van het grondbezit onder eene vorige regeering, het toch geen oogenblik kon aangenomen worden, dat de voorouders van den beambte voor de geeste lijke zaken van 1530 onbekend en van andere con ditie waren. Integendeel, het bleek, dat zij Nor- mandische baronnen waren, Egremont genaamd, welke naam door de familie thans weer werd aangenomen in hunne brieven van adeldom. Door hun Normandisch bloed aangespoord, waren de Egremonts in de burgeroorlogen cavaliers (koningsgezinden) en streden flink, Maar in 1688, verontrust door de algemeen verspreide meening, dat koning Jakobus het plan had de kerkelijke goederen weer aan hun oorspronkelijk doel to doen .beantwoorden, namelijk de opvoeding van het volk en het onderhöud der armen, werd de Lord van Marney Abdy een warm voorstander van «burgerlijke en godsdienstige” vrijheid, de zaak waarvoor Hampden op het slagveld was ge vallen en Russell op het schavot omgebracht en voegde zich bij de overige liberale lords en groote grondeigenaars om den Prins van Oranje en een, Hollandsch leger over ‘.^roepen ten inde deze volksbelangen te verdedigen, die het volk, zelf evenwel niet wilde steunen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda maken bekend, dat de op heden door hen vast gestelde kiezerslijsten voor de Kamers van Arbeid ter Secretarie der Gemeente voor oen ieder ter inzage zijn nedergelegd en dut tegen betaling der kosten afschriften daarvan verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen binnen veertien dagen na heden worden ingediend bij Gedeputeerde Staten der Provincie. Gouda, den 18 Februari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER lelefoon A«. D<> Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prys per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1