IS iGT, UI THEE. JE TWEE UITERSTEN. I HELS. iwsch >brood. iïieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 40ste Jaargang. Woensdag 36 Februari 1903. Bullenlandsch Overzicht. IING [branders Jlll’ lC <A.O VAN LOON. *n, raat 103. dster” Y ZONEN. en Laarzenmagazijn i - Mo. 8734. At nekkig zwijgen over de oorzaak bewaren. voor Verspreide Berichten. {Wordt vervolgd.') nog er t Frankrijk. Het royalistische kiescomité heeft nu ook al een oproeping gelanceerd voor de aan staande algemeene verkiezingen, gebaseerd op de instructiën van den hertog van Or leans de kiezers moeten elke versnippering van stemmen vermijden en krachtigen steun verleenen aan het cartel tegen het huidige bewind. -- De meest vooruitstrevende leden van het kabinet-Waldeck Rousseau, de ministers o. 0.35 voer Neder- itsterkte geven. geëmailleerde LS, gewaarborgd f 7.00 en booger J1ZENI, branders. in ruime keuze Gasfitter. e K,G, bij ^ZIJN IN eene fraaie i, d. Echte -en, twunen- Ingen in den num de. vervaardigd iet wereldbe- iebr* Stoll- MEUK te letten) VAN IN worden afgele ide pakjes van vij- f en een Ned. one C van Nommer er. van nevenstaand de Wet gedepo litvoering van ge- nbevelende BIJL, EEBAART Lz. E 30 de Kleiwegsteeg. J alage. C. SMITS. I gemeten werk. BRINKMAN Zooals wij meldden, is het ministerieels kabinet in Italië afgetreden, tengevolge van den uitslag der stemming voor een president der kamer van afgevaardigden. De Koning, die hoogen prijs stelt op het oordeel van den premier Zanardeli, heeft hem in de eerste, en eenige andere staatslieden in de tweede plaats, gehoord, aangaande de samenstelling van een nieuw kabinet. De resultaten dier besprekin gen kunnen volgens de loopende geruchten sa mengevat worden als volgt Er zal een nieuw liberaal ministerie ge formeerd woeden, en zoo dat blijkt niet te kannen regeeren, bij gebreke eener homogene meerderheid in de volksvertegenwoordiging, zal Victor Emanuel, gebruik makende van zjjn grondwettelijke rechten de Kamer ont binden. Vermoedelijk zal Zanardelli met het premier-schap bekleed blijven, doch daaren tegen acht men het definitief aftreden van Giolitti, den minister van binnenlandsche zaken, voor zeker. Aan de geheele crisis is behalve de verkiezing hierboven bedoeld, in de eerste plaats het wetsontwerp op de echtscheiding schuld. In ’t zuiden des lands, alwaar de bevolking zeer geloovig katholiek is, is de echtscheiding zeer weinig populair en er wordt gemompeld dat Zanardelli den Koning met nadruk afge raden zou hebben het ontwerp in de troon rede te vermelden. Victor Emanuel heeft er echter op gestaan zulks wel te doen, en dat zeker niet zooals spotvogels beweren, omdat hy van ’t nut der echtscheiding diep overtuigd zou wezen daarvoor is zjjn eigen huwelijk te gehkkig maar naast beloften tot verbetering van het lot der arbeidersklasse, heeft de Koning een bljjk willen geven van niet terug te schrikken voor zeer radicale liberale hervormingen, die echter bij een groot aantal volksvertegenwoor digers niet zeer welkom zijn. flOUDSCHE UIIIBANT melk gekookt rank voor da- theelepol» van ocolate) Alt geval van te gebruiken, «mate B. .T. Inzending van Adyertentiën tot 1 uur des midd. 1O) Voor diegenen die gelooven dat de Engelsche natie steeds eene godsdienstige en katholieke natie, maar die zelfs in de dagen der Plantage nets anti-paüsgezind was, eenig gevaar liep onder de regeering van Jacobus II weer onder het juk van den Paus van Rome te komen, voor hen was misschien de godsdienstige vrijheid ge wild, ofschoon ze den vorm aannam van eene discipline, die eensklaps een groot deel der natie in den ban deed en door de invoering van Puri tanisme in Ierland, den grond legde tot die on heilen die thans het rijk bedriegen. Er bestaat thans grond om te betwijfelen, dat de laatste der Stuarts eenig ander doel had met zijne onpolitieke, handelingen, die een onpraktisch plan om de beide kerken te doen ineensmelten. Zonder twij fel was hij schuld’g aan het misdrijf van openlijk een gezant naar Rome te zenden die, intusschen door den Paus zeer onbeleefd ontvangen werd en Hare Majesteit Koningin Victoria, aan wier Protestan tisme niet getwijfeld kan worden, want daarop berust haar voornaamste aanspraak op onze hulde heeft thans een geheimen gezant aan hetzelfde hofi) en daarin bestaat het onderscheid tusschen (i) Dit werk werd uitgegeven in 1845. De Times-correspondent te Pretoria zegt in een brief van 24 Januari by het beschrij ven van de uitbreiding van het blokhuizen stelsel Met zulk een netwerk van blokhui- zen-posten, moest het schynen alsof groote uitgestrekte stukken van het land volkomen bevrjjd zouden kunnen worden van de Boeren. Maar ongelukkig is dat zoo niet. Onder bedekking van de duisternis schijnen do Boeren, zoo zy vast besloten zijn, door on geveer elke afsluiting te kunnen gaan hunne tegenwoordigheid wordt gewoonlijk te laat opgemerkt en het is bekend dat geweervuur in den nacht al heel weinig zekerheid geeft. Op het eerste gezicht moge dit ontmoedi gend schijnen, maar ik moet er aan herin neren, dat een jaar geleden Botha in staat was met eenige duizenden manschappen Jo hannesburg te bedreigen. Wanneer men op de laatste maanden terugziet, bemerkt men een voortdurenden vooruitgang. Maar zooals de zaken thans staan, heeft het Engelsche leger, ondanks de sterkte van 200,000 man nog niet voldoende troepen, om tegelijkertijd te kunnen optreden in het geheele land, dat open ligt voor den vluchtenden vijand. Wallace seint uit Pretoria aaa de „Daily Mail,” dat tot zjjn leedwezen de ijver der Boeren voor hun zaak nog volstrekt niet afgenomen is, en dat de commando’s nog even flink bij de pinken zijn als ooit. De Engelsche kranten hebben het nog druk over de nieuwe liberale scheuring. Aan de eigenlijke linkerzijde is men blij, dat het eindelijk zoover gekomen is, want het plooien en modderen verveelde allang en brak de partij dei} nek. Men weet echter nog niet zeker, of de liberale imperialisten er terstond toe zullen overgaan een nieuwe partij maken onder een lord als Rosebery. Hoe groot het aantal liberale imperialisten is, is ook nog niet bekendde liberalen spreken van 20, maar de „Times” zegt.dat het cijfer grooter is. De liberale party had by de beruchte verkiezingen in den herfst van 1900, toen de oorlog uit was, 186 stem men, de radicalen er by gerekend. De Ieren tellen ruim 80. De Unionisten, van conserva tieven haast niet meer te onderscheiden, heeten 68 te tellen. In de zitting der suikerconferentie van gisteren stelde graaf Khevenhüller uit naam van de Duitsche en de Oostenryksche gede legeerden voor een gelijkmatige verlaging FEV1 LLE'i O Ui. Telefoon No. 69 A D VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon No. 69» De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomroers VIJF CENTEN. Millioenen Duitschers zyn trouwe burgers 1 der Republiek geworden. En zy allen hebben het gevoel van stamverwantschap, zy weten dat er geen politieke stryd bestaat tusschen de béide landen, en dat vreedzame concur- 1 rentie op industrieel en economisch gebied de volken niet scheidt, maar vereenigt.” Men herinnert zich het standje te Berlyn over de weigering des Keizers tot tweemaal toe de benoeming van den heer Kauffmann tot tweeden burgemeester van Berlyn te be krachtigen. Eergisteren werd deze zaak ter sprake gebracht in het Pruisische Huis van Afgevaardigden. I De Minister van Binnenlandsche Zaken, Von Kammerstein, weigerde de gronden voor liet niet bekrachtigen mede te deelen en zeide, dat over de Koninklyke bevoegd heid en een Koninklijke beslissing het Huis niet had te redeneeren. Daarover werd door den bekenden vrijzinnigen afgevaardigde Richter vry wat gezegd. Hy noemde dit in stryd met de grondwet, in stryd met de oude tradities van het Koninkrijk Pruisen en zelfs van den mark Biandenburg en zeide, dat de Minister de verantwoordelijkheid van zich schoof voor een ingrijpen in het ge meentelijk zelfbestuur. Wanneer de Minis ter de redenen niet opgaf, betoogde Rich ter, dan kon dit slechts zyn, omdat hy de redenen niet kent, welke de Kroon tot haar besluit hebben geleid, of ze niet presentabel acht. Klaarblijkelijk hadden in de zaak- Kauffmann onverantwoordelijke invloeden medegewerkt en het Parlement, dat de ge schiedenis van Pruisen kent, heett tot taak er voor te zorgen, dat er geen Kabinetsregee- ring ontstaat. De Ministers, met uitzondering van graaf Bülow, ging Richter voort, beraad slagen zelden met den Koningdikwijls ver- loopen er maanden zonder dat de een of an dere Minister met den Vorst confereert. Dientengevolge verliezen de Ministers de voeling met de Kroon en het is niet te ver wonderen, dat dan overwachte dingen ge beuren. Als de Ministers slechts contrasig- neeren, waardoor onderscheiden zy zich dan van gewone kanselary-ambtenaren. Ten slotte wees Richter, zonder bepaalde aan duiding, den Koning aan als den man, die willekeurig zich met alles bemoeit, die Ber lyn den verlangden burgemeester niet wil geven, voor gêdenkteekenen en standbeelden bepaalde ontwerpen voorschrijft, ja zelfs den kunstenaar opdringt, die het ontwerp moet uitvoeren. Dit zette kwaad bloed by de burgery en kwam slechts de sociaal-demo- cratische party ten goede. Minister Von Kammerstein bleef zyn hard- lijk in beroering gebracht Zijn spoedig verdwijnen van het tooneol liet zoowel de whigs als de tories in een toestand van ontbinding achter. De begin selen, waardoor deze partijen zich van elkander onderscheiden, konden niet gemakkelijk bespeurd worden. De periode van algemeene loomheid^ die volgt op het zich oplossen van partijen en die de vorming van nieuwe partijschappen voorafgaat, brak nu in Engeland aan. Met een uitgeputten wellusteling op den troon, die alleen rust verlangde van zijne ministers, waren eene zinnelijke aristo- kratie en een onverschillig, zorgeloos volk blijde bij afwezigheid van alle publieke overtuiging en nationalen hartstocht, het bestuur van het land aan een groot man te kunnen toevertrouwen, wiens vastberadenheid het den vorst gemakkelijk maakte, wiens veroordeelen de adellijken streelden, en wiens heldendaden de menigte verblinden. De Hertog van Wellington bracht onsterielijken roem aan de betrekking van eersten ministereen soort succes dat bijna alle anderen scheen in te sluiten. Zijne kennis der algemeene zaak was zoo danig als verwacht kon worden van iemand wiens daden reeds een belangrijk deel innamen van de geschiedenis van zijn land. Hij was persoonlijk en intiem bekend met de vorsten en voornaamste staatslieden van Europa, iets waarin Engelsche ministers gewoonlijk ten achter stonden, maar zonder hetwelk de behandeling onzer buitenland- sche zaken aan allerlei toevalligheden bloot staat. Hij bezat zeer groote administratieve bekwaam heden. rDe geest van den tijd, de aard van het land de groote bekwaamheden en den naam van den minister duiden een lang en voorspoedig bestuur aan. De eenige persoon in zijn kabinet, die door een samenloop van omstandigheden meer dan door een intellektueel overzicht over zijne kollega’s zijn mededinger had kunnen zijn was er te vreden mede zijn opvolger te worden. In de oogenblik- ken, waarin hij zijne wenschen het mgpst voelde opkomen, h eft de heer Peel waarschijnlijk geen hooger (loei zich voorgestelden zijne jeugd en zijne leiding in het Lagerhuis in aanmerking ge nomen, behoeft men niet verwonderd te zijn over zijne gematigdheid. De overtuiging, dat het be stuur van den hertog alleen zou eindigen met het eindigen van zijne publieke loopbaan was zoo algemeen, dat van het oogenblik af, dat hij was geïnstalleerd, de whigs hem genegen werden po litieke verzoening werd het praatje van den dag, en de ineensmelting der 1 artijen het gebabbel op sociëteiten en het gesnap in boudoirs Hoe komt het, dat zulk een groot man, in zulk eene positie, zoo merkwaardig te kort geschoten is Dat hij zijn bestuur neerlei, zijne partij te gronde richtte, en zijne staatkundige partij zoo volkomen vernie tigde, dat hij sedert dien tijd, zelts met zijne ge schiedkundige bekendheid om hem te steunen, slechts in eene ondergeschikte, om niet te zeggen dubbelzinnige rol, in de raadszittingen van zijn vorst kan verschijnen i van de invoerrechten tot 15 frs. De Britsche en de Fransche vertegen woordigers verzetten zich heftig tegen dit voorstel. De Britsche gedelegeerden merkten op dat dit voorstel een Kartell-vormig niet onmogelyk maakte en verklaarden niet te zullen toestemmen in de heffing van een bedrag dat de mogelijkheid openliet om Kartells te vormen. De Franschen achtten het voorstel niet eenmaal voor bespreking vatbaar. Graaf Khevenhüller stelde daarop de beraadslagingen te verdagen om nieuwe instructies te vragen. In don aanvang werd ook dit voorstel bestreden. Daar echter de Fransche gezant wegens het Victor-Hugo- feest hier ter stede op Woensdag geen ver gadering zou kunnen bywonen, werd ten slotte genoegen genomen met verdaging tot Donderdag. Twee Fransche gedelegeerden vertrokken nog hedenavond naar Parjjs. Prins Heinrich van Pruisen is in Amerika aangekomen. Niet onder gunstige uiterlyke omstandig heden had die aankoms plaats. Een zware storm heersebte op den Atlantischen Oceaan; de windsterkte bedroeg 60 mylen in het uur. *In Newyork heerschte een sneeuwstorm, zooals er sedert 1888 geen is voorgekomen. Alles was bedekt met sneeuw en ysde straten waren in een onbeschryfelyken toe stand. De telegraafverbinding was verbro ken. Het eskader van admiraal Evans, dat in volle vlaggenparade ter hoogte van Tomp kinsville voor anker lag, en dat met den zwaren storm moest worstelen, is geheel in het ys vastgeraakthet kon den „Kronprinz Wilhelm” niet te gemoet stroomen en is van elke verbinding met den wal verstoken. Dat waren de laatste berichten vóór het aankomen van den Pruisischen prins. Maar toen de „Kronprinz Wilhelm” in het dok aankwam, scheen de zon en de begroeting door den Duitschen gezant, den vertegen woordiger van president Roosevelt en admi raal Evans had by prachtig weder plaats. De Duitsche bladen begroeten de aankomst van den broeder des Keizers in de groote Republiek aanzde overzyde van den Oceaan met blyde verwachtingen. Want in Amerika sluimeren veel Duitsche sympathieënde Duitsche volksgeest heeft dan ook veel ge daan voor de ontwikkeling der Vereenigde Staten, zegt de „Voss. Ztg.” „Niet weinig inrichtingen aan de overzyde van den Atlantischen Oceaan zyn door Duit schen arbeid tot stand gekomenweinig groots is ontstaan zonder hun medewerking hen daar beide ministers ongetwijfeld, al zij het dan ook vruchteloos, naar hetzelfde doel streefden, het uit den weg ruimen van die vreeselijke mis vattingen, zoowel politieke ajs godsdienstige, die de oorzaak zijn geweest van zooveel marteldooden, en van zoovele misdaden, zoowel aan de vorsten als aan onderdanen. Indien Jakobus II werkelijk beproefd had het Pausdom weer in dit land te herstellen, dan zou het Engelsche volk, dat geen aandeel had gehad in zijne vernietiging, ongetwijfeld spoedig zijn opgestaan en zijne //Katholieke en Apostolische kerk» hebben verzekerd, onafhankelijk van eenige vreemde voorschriftende kerk, aan welke het nog steeds zijne aanhankelijkheid betuigten daar het een praktisch volk is, is het mogelijk dat het zijn doel zoude hebben bereikt en toch zijne vorsten behouden, onder welke omstandigheden wij gespaard konden zijn voor de drievoudige zege ningen der Venetiaansche politiek, van het Hol- landsche finantiestelsel en der Fransche oorlogen waartegen, in hunne gelukkigste dagen, en in hunne beste krachten, de drie grootste Engelsche staats lieden stredenBolingbroke, Shelburne en ten slotte de zoon van Chatham. In een ander werk hebben we getracht, we hopen iets van de onpartijdigheid der toekomst, het karakter en de loopbaan zijner opvolgers te schetsen. Van zijnen dood tot 1825 is de staat kundige geschiedenis van Engeland eene geschie denis van gewichtige gebeurtenissen en onbedui- 1 dende mannen. De opkomst van Canning, die langen tijd door de plebeijsche aristokratie van Pitt werd ondergehouden, had de partijen vreese-

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1