I I BE TWEE UITERSTEN. ■GIN 31. GT, uitend BINNENLAND IELS. Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ING <i wsch >rood. Zaterdag 1 Maart 1902, No. S737. Bullenlandscli Overzicht FEVllLElOm. AM LOON. I IZENI, randers. n ruime keuze 40ste Jaargang iranders is ter” Laarzeninaijaziju i 30 lage. ri'na j u) che 45-55 cl iroD 65 75 heel 00 P. H. J. VAN Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Verspreide Berichten l'/t» dubbelt» flescli Methuen reeds eenmaal, HOOFDSTUK V. t •INKMAN &Zn (tf'ordl wvolgd). octe, Zaltbomraul otterdam uige. ICzn. Rotterdam Gasfitter. 7.50 en hooger fiOiiuscHE (onnvr. iterkte geven. leëmaillcerde S, gewaarborgd IIJN eene fraaie s Kleiwegsteeg. SMITS. meten werk. mij zulk eene aangename tijding mede te deelen I Ik twijfel er niet aan, dat ge gelijk hebtdat hebt ge altijd. Ik weet, dat hij verleden jaar die koorts had. Hoe gelukkig voor uwe quadrille en hoe verrukkelijk zal die zijn I Laat mij weten, indien ge soms nog iets meer mocht hooren van uw onnoembaren zegsman Steeds uwe toegenegene, C. M. telefoon No. £9. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Noinmers VIJF CENTEN. STATEN-GENERAAL. T W K K U K M J M B R Zitting van Donderdag 27 B'ebruari. Aan de orde het opmaken van een voor dracht voor het lidmaatschap der Algemeene Rekenkamer (vacature Six van Oterleek) gekozen by eerste stemming tot eersten can- didaat de heer De Ras, lid der Tweede Ka mer met 45 van de 35 stemmen. Jhr. De U’S i Telefoon No. D V E R T E N TI E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. rertroften ire welbekend CET-3LIXÏ5 Fabrieksmerk). e, radicale en van alle, zelfs ekkige zenuw 1 ontstaan door eugdigen leeftijd e zwakte, Bleel: - Hoofdpjjn Maagpijn Onvermogen enz. Uit- Het| was volgt China. Het moet er op de terugreis van hel kei zerlijk hof naar Peking allervreemdst zyn toegegaande geheele bende werd eenvou dig onderhouden met hetgeen geroofd werd in de gemeenten, welke gepasseerd werden en toen roovers er eens in geslaagd waren de hand te leggen op de voorraden van den keukenchef, wist deze niets verstandigere te doen dan zich ’t leven te benemen door een sprong van een rots, met gunstig resultaat. als gevolg van het Engelsch-Japansche Ver bond dringend noodig. het volle besef van hare zware verantwoor delijkheid hare minimale tarieven als de uiterste grens vastgesteld. Ten slotte is, zooals men reeds uit ons blad weet, het compromis-voorstel van Herold (waar de regeering niet van weten wil) met 14 tegen 10 stemmen aangenomen. Baron von Wangenheim (de felste agrariër in de commissie) en dr. Heim (van het Beiersche centrum) stemden niet mee. Dr. Spahn had van te voren, uit naam van het centrum, verklaard dat zijn party by het compromis bleef. Hy gaf te verstaan dat het tarief-ontwerp naar zyno meening schipbreuk geleden had, maar wilde de be raadslagingen oVer de •■verdere posten voort zetten en de rest afwachten. Beste^Lady St. Julians, Hoe goed van u'om mij te schrijven, en van Lady St. Julians, en luidde als Hoogst vertrouwelijk. Beste Lady Marney, Het is een valsch geruchthij is ziek, maar niet gevaarlijk, eene koortsdie heeft hij altijd anders niet; ik zal u zeggen, hoe ik het weet, zoodra wy elkander ontmoetenik dun het niet schrijven. Het zal u bevredigen. Ik ga voort met mijn quadrille. Uwe zeer toegenegene, A. St. J. Arme vrouw zij heeft het altijd mis, zei Lady Marney, terwijl zij het briefje aan Egre- mont toewierp. Haar quadrille zal niet plaats hebben hetgeen jammer is, daar alleen schoonhe den en oudste zoons tegenwoordig zullen zijn. Me dunkt, ik moest haar een lettertje schrijven, en zij schreef Per 5 ons. eenige maanden geleden, een konvooi of een deel daarvan in de streek ten oosten van Kimberley kwijtraakte. In de buurt van Wolmaransstad en Klerks- dorp leidt de la Rey de krijgsoperaties der Boeren. Vermoedelyk komt de eer der overt winning aan hem toe. Terwyl de vreugdetonen in de Unie luid opklinken vanwege het prinselyk bezoek en allerlei festiviteiten aan de orde van den dag zyn, hebben dan de Boerenafgevaardigden Wolmarans en Wessels den voet gezet op Amerikaanschen grond, om de zaak der vrij heid in het land der vrijheid te bepleiten. De New-Yorksche correspondent der Indép. beige voorziet voor deze onvermoeide verde digers eener edele en rechtvaardige zaak een échec, voornamelijk ten gevolge der Engelsch- gezinde sympathieën van der. minister van bnitenlandsche zaken, Hay, die blykbaar ook Mac-Kinley’s opvolger geheel naar zyn hand weet te zetten, en die ook, naar de cor respondent verzekert, aan den Hollandschen gezant, baron Gevers, verklaarde, dat de Vereenigde Staten de vredelievende poging der Regeering te ’s Gravenhage onmogqjyk op eenigerlei wyze konden steunen, zoolang niet van een der beide oorlogvoerende par tijen zelve het verzoek uitging om bemidde ling. „Het schynt overigens,” zegt hy, „dat men aan den heer Roosevelt geheel ten on rechte persoonlyk-vyandige gevoelens tegen over Engeland heeft toegedicht, daar het thans vaststaat, dat miss Roosevelt, met den buitengewonen gezant der Vereenigde Staten en diens echtgenoote, mevr. Whitelaw Reid, naar Londen zal vertrekken tot bijwoning van koning Eduard’s kroningsfeest. De belangstelling voor de graanrechten is nu zelfs in de tarief-commissie uit den Rijks dag uitgeput. De beraadslagingen over dit punt zyn afgeloopen. Graaf Posadowsky ligt ziek en was niet tegenwoordig. Graaf Schwerin (conservatief) legde de theatrale verklaring af dat, als de regee ring geen tegemoetkomende houding aanflftm, zyn politieke vrienden de zedelyke verplich ting om voor de handeltractaten te stemmen, niet konden aanvaarden en de volledige mislukking van het wetsontwerp als het minste van twee kwaden zouden beschouwen. De verantwoordelijkheid kwam dus neer op de schouders van de regeering. Möller, de Pruisische minister van koop handel, antwoordde dat in hachelijke oogen- blikken vóór alles duidelijkheid noodig was. Ook de verbonden regeeringen hadden in Hoe de stemming is, in Frankryk door-het Engelsch-Japansche verbond verwekt, moge uit het volgende blijken In Fransche koloniale kringen is men plot seling zeer bezorgd geworden over den in vloed in Siam. Voor enkele weken is een nieuwe Fransche ministerresident naar Siam vertrokken, om te pogen aan de landurige geschillen tusschen den koning van Siam en Frankrijk die den koning steeds meer tot hei zoeken van steun by Engeland hebben a^ngezet een einde te maken.” Het optreden van Frankryk in Siam heelt er wel reden voor gegeven om den koning van Siam van Frankryk te vervreemden. En het gevolg daarvan is, dat de Engelsche ge zant aan het hof te Bangkok grooten invloed heeft. Thans bljjkt de invloed van Engeland's verbond met Japan zoo groot te zyn, dat de koning van Siam aan de Japansche regeering gevraagd heeft een adviseur voor de finan- cieele aangelegenheden te zenden als opvolger van den bekenden Belgischen staatsman Rollin-Jacquemins, die onlangs overleden is. Tegen een gezamenlijk optreden van Enge land en Japan in Siam is Frankrijk niet opge wassen, en het vreest daarom het Engelsch- Japansch verbond zeer. Uit Parys wordt aan de Polit. Korr. ge schreven, dat men in Fransche koloniale kringen graag zien zou „dat de diplomatieke tractaten, die Frankryk en Rusland verbin den, zullen worden herzien, opdat de integri teit van Frankryk’s bezittingen in het verre Oosten eveneens worde gewaarborgd”. Dat is dus, volgens den regel van het de it des„Indian Rusland Frankryk helpt in Achter-Indiö en Indo-China, dan zal Frank ryk Rusland’s plannen in Mandsjoerye steunen. In koloniale kringen te Parys acht men werking van eene zachte geaardheid, die hem een edelmoedigen geest en een teeder hart had ge schonken, te gelijk echter met eene gevaarlijke gevoeligheid, die hem deed gehoor geven aan de indrukken van het oogenbhk en die zelfs den loop des tijds scheen te tarten hem wat voorzich tigheid te leeren. De toon was te Eton gedurende de dagen van Charles Egremont niet gelijk aan dien, welke die plaats heden onderscheidt. De vooravond van de groote veiandering, wat ook haar doel was, of. hare onmiddelijke resultaten mochten zijn, gaf ten' minste den eersten schok aan de pseudoaristokra tie van dit land. Toen was alles even mooi; zonneschijn en bloemengenrgeen windje, dat storing bracht in al die heerlijkheid. Toen was de wereld niet alleen voor enkelen gemaakt, maar voor zeer enkelen Men kon bijna op zijne vingers de gelukkige tamiliën optellen, die alles vermoch ten en alles konden verkrijgen De denkbeelden, die een schooljongen toen omtrent de kerk koes terde, kwamen neer op dit èénevette baantjes, en omtrent den Staat, op een zetel in het Parle ment. Niets te doen en toch iets te keygen, was het jongensideaal van eene mannelijke loopbaan. Er was niets in het lot, weinig in de gemoeds gesteldheid van Charles Egremont, dat hem eene uitzondering op den regel zou doen maken. Vroo- lijk en gerust, dreef hij voort op den schitterende stroom. Geliefd op school, verafgood te huis, ver oorzaakte het tegenwoordige hem geene zorgen terwijl de toekomst hem eenen familiezetel in het Parlement verzekerde, zoodra hij in het openbare Lord Marney liet verscheidene kinderen na; zijn erfgenaam was vijf jaren ouder dan de vol gende zoon van Charles, die toen zijn vader stierf te Christchurch was en juist het laatste jaar zijner minderjarigheid was ingetreden. Meerderjarig ge worden, ontving hij de som van vijftien dui zend pond, zyn deel, een derde van welk bedrag reeds vooruit betaald was voor gemaakte onkos ten. Egremont was grootgebracht in het genot van alle gemakken en alle weelde, die fijnbe schaafdheid maar kon verzinnen en die rijkdom kon verschaffen. Hij was een bedorven kindje. Zijne ouders wedijveren met elkander om hem te vertroetelen en zijn zin te geven. Iedere nuk werd hem vergeven, iedere gril ingewilligd. Hij mocht rijden op welke paarden hij wilde, en als hij ze bedierf, wat in een ander vreeselijk misdrijf zou zijn geweest, dan werd dit bij hem slechts gehou den voor een bewijs van zorgelooze vroolijkheid. Dat hij geen door en door zelfzuchtige, eigenzin nige man geworden was. maar veeleer het tegen deel, was niet de schuld zijner ouden, maar de K.G. De verliezen der Engelschen by het ver meesteren van het konvooi nabij Klerks dorp, door Kitchener geseind, zijn 18 man gewond. In het Lagerhuis heeft Chamberlain ge zegd, dat Lord Kitchener, op eigen gezag handelende, reeds de onderwerping van eenige ondergeschikte Boerenleiders had aangeno men, onder dezen verstande dat er geen gebruik zal worden gemaakt van het recht om hen te verbannen. De Engelsche regee ring had daartegen geen bezwaar gemaakt. Pirie vroeg of er in het belang van den vrede in de toekomst geen bevel zou worden gegeven, dat de Nationale Verkenners zoo min mogelijk gebruikt mochten worden voor een taak, waardoor zy met de Boeren in ge vecht konden komen. Brodrick antwoordde, dat de zaak geheel van Lord Kitchener afhangt en zjjn bevoegd heid niet verkort kan worden. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de Boeren in zuidoostelyk Transvaal een be langrijk succes behaald. Geheel duidelijk en volledig is het telegram van Kitchener, ge- lyk het door het „War-Office” werd bekend gemaakt, niet. Er staat in te lezen, dat bet konvooi van Von Donops colonne te Wolmaransstad (deze plaats ligt een 40-tal mijlen westwaarts van Klerksdorp, welk stadje aan het uiteinde ligt der spoorlijn, die over Potchefstroom naar Johannesburg loopt) door de Boeren werd aangevallen en vermeesterd, op eeh tiental mylen afstands van Klerksdorp. Er is sprake van een ledig konvooiwaarschijnlijk dus bestond het uit wagens die te Klerksdorp voorraden en munitie voor de troepen van Von Donop te Wolmaransstad gingen halen. Duidelijk is echter niet waarom de Boeren juist een ledig konvooi zouden aanvallenhadden zy een dag of wat gewacht, tot het volgeladen uit Klerksdorp terugkeerde, dan hadden zy er eerst voordeel van kunnen trekken. Wat er van het escorte geworden is vergeet Kitchener te melden, hetgeen het vermoeden doet ontstaan, dat het gevangengenomen of in de pan gebakt is. De tyding van het vermeesteren van zyn konvooi moet Von Donop zelf ook weinig aangenaam treffen en zyn soldaten zullen den buikriem wel gedurende eenige dagen wat dichter moeten toehalen. Hy heeft echter ondervinding van ’t verliezen van konvooien. Men zal zich herinneren, dat deze onder bevelhebber van Methuen reeds eenmaal, leven verscheen, en op zijn tijd de erfenis van een schitterenden post aan het hof, als het wet tig gevolg daarvan. Genot niet eerzucht, scheen het beginsel van zijn bestaan te zyn. De moge lijkheid van een bisschopsmijter de zekerheid van eene aanzienlijke waardigheid, konden hem niet verzoenen met de zelfopoffering die, in zekere mate, zelf in die^ dagen, van een priester geëischt werd. Hij liet cle koloniën als buit voor zijne jongere broeders over terwijl zijne eigene gedach ten over een beroep zich bepaalden tot eene woning in een Londensch park, afgewisseld door bezoeken aan Windsor. Maar er was nog tijd genoeg om aan zaken te denken Hij moest Oxford nog genieten, zooals hij Eton (i) genoten had. Het jaargeld, dat zijn vader hem toelegde, was buitensporig hoog, terwyl het nog zeer ver groot werd door hetgeen zijne moeder hem van haar speldengeld afstond Terwijl hij zijne studiën voortzette, jagend en varend, in rijtuigen en op paarden rijdend, zijn geestkracht verminderd in den roes van jongensachtige feestmalen, en op gevaar af weggejaagd te worden, het levend voor uit genietend in ellendige nabootsing van de losbandigheid der hoofdstad, stortte plotseling het voor eeuwigdurend gehouden hertogisme ineen. (1) Een aantal Engelsche jonge lieden bezoe ken eerst het collega te Eton en daarna de hooge- school te Oxford. Groot-Brittannie. Aan de munt te Birmingham is een begin gemaakt met het slaan van de kroningsme- dailles, die ontworpen zyn door den gra veur Frampton. De medaille draagt de borst beelden van den koning en de koningin met het randschrift „Edwardns VII, RexetLnp. et Alexandra, reg. 1902.” De keerzijde ver toont de keizerlyke kroon tusschen twee eiken, omgever. door de emblemen van En geland, Schotland en Ierland. In de Royal United Service Institu tion” heeft lord Charles Beresford een hef tig vertoog gehouden over de admiraliteit. Er moeten pantserschepen van hooge ton- nenmaat gebouwd worden; het aantal ka nonnen moet verminderd worden en bedie ning der stoomketels moet toevertrouwd worden aan bekwame lui. Turkije. Eergisteren is de Ainerikaansche zende linge miss Stone met de predikantsvrouw Zilka en het kind van deze laatste, te Sa lonika aangekomen, in voortreffelyken toe stand, om onverwijld door te reizen naar Konstantinopel.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1