DE TWEE UITERSTEN. en Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IVERVEHTJ vex Buitenlandse!! Overzicht. fEVlLLETOX. AM LOON. :ijn later” BURG, -gD 7. fELS. 1ZEN, anders. i\o, S73S. Maandag 3 Maart 1903. 40ste Jaargang. iaglijders randers lEIMEIt V scberij hr Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» midd. r briefkaart w ordt dtbommel. Verspreide Berichten. t eene fraaie INKMAN 4 Zn Gasfitter. telefoon 5o. S3- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Dit No. bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD DA de Heer ten en verven van roben alsook alle 7.50 en honger t ruime keuze GOIBSC11E COURANT. atoom n van worden naar da geverfd. a werkelyke hulp Bbben ontvangen, waarvan het de vol- ite juistheid waarborgt. i beide zittingen der Suikerconterentie Donderdag deden een beslissenden stap opzichte der suikerquaestiede ge- - wer4en hot eene over-deeWer- terkte geven. feümailleerdt i, gewaarborgd r briefkaart w ordt toegezonden door 'otterdam. den Komng Uit de aanvullingslijst van de gewonden, by de bestorming van het leege convooi in Von Donops colonne, blijkt dat de Engelschen in het geheel 119 gewonden hadden. Lord Kitchener seint Volgens het rapport dat ik zooeven heb ontvangen betreffende den aanval op het con vooi, zijn 16 officieren en 451 soldaten gevan gen genomen daarvan zyn 1 officier en 105 man later losgelaten. De kolonel die het be vel voerde, is nog krijgsgevangen. De officier die het bevel voerde over de infanterie is ge wond dit is de reden waarom het nauwkeu rig rapport vertraagd is. In het Lagerhuis las de minister van oor log een telegram van lord Kitchener voor, gedateerd Harrismith 28 Februari. Kitchener beschrijft daarin een tweedaagsche operatie, die op 27 Februari daarmede eindigde, dat de Boeren tegen de blokhuizenlinie tusschen Harrismith en den Van Reenenspas werden gedreven. De troepen hielden het geheele land tusschen de Wilgerivier en de Natalsche sche grens bezet. Kitchener beschrijft de poging om door te breken op een punt waar de Nieuw-Zeelan- ders de linie verdedigden, zooals in vorige telegrammen vermeld, en vervolgt danDe Boerenaanvoerder Manie Botha sneuvelde, 35 doode Boeren werden op den grond gevonden. Twee kleine pogingen om door te breken slaagden. Op den laatsten dag werden 450 Boeren met geweren en paarden gevangen genomen. Van alle colonnes zijn nog geen rapporten ingekomen, maar er zijn meer dan 600 Boeren gedood of gevangen: bovendien werden buitgemaakt 2000 paarden, 28,000 stuks ‘vee, 200 wagens, 60,000 schapen, 600 geweren en 50,000 patronen. Onder de gevangenen zijn De Wet’s zoon, zijn secretaris, commandant Meijer en verder een aantal veldkornetten. Kitchener voegt- er bijDeze bevredigende resultaten komen zeer van pas op den ver jaardag van Majuba (luide toejuichingen). De Engelsche liberale imperialisten hebben na r|jp en ernstig beraad besloten toch maar een nieuwe party te inaken. Daarvan is het groote Engelsche volk kennis gegeven aldus: „Zy die zich vereenigen met de Ché'sterfield- sche staatkunde hebben besloten zich niet af te scheiden van de liberale party, maar zyn daarentegen voornemens met de rest Telefoon No. M3 ADVER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. rpn werd de vermindering besproken der surtaxes. De gedelegeerden der geïnteres seerde landen legden verklaringen af, die tot een oplossing kunnen leiden en verklaar den zich bereid, de definitieve voorstellen aan hun regeeringen over te leggen, wat betreft de surtaxes en eveneens het tijd stip, waarop de eventueele Conventie in kracht zal treden. In den tusschentyd, dat gewacht wordt op verdere instructies, volbrachten de gedele geerden andere werkzaamheden, in verband met de Conventie, waarbij een inleidend over zicht der Conventie het onderwerp van be spreking uitmaakte. Frankrijk. Kolonel Marchand heeft te Port Ar thur by een feestmaal van het regiment Russische jagers verteld, dat hy eigenlijk gekomen was om de vriendschapsbanden te bevestigen tusschen het Fransche en het Russische leger. Heden wellicht reeds zal de minister van handel Millerand geïnterpelleerd wor den door een afgevaardigde voor Bordeaux met de beschuldiging, wat hem persoonlijk aangaat, van verkiezingscorrnptie, op zyn reis naar Bordeaux gepleegd door allerlei beloften en door de verdeeling van medail les en ordeteokenen Op die manier zouden de regeeringen de grootste verkiezingsknoeieryen plegen BELGIE. In tegenspraak met hetgeen werd me degedeeld door enkele Engelsche bladen, kan beslist worden verzekerd, dat het vol komen onjuist is dat de heer Phipps, de Engelsche gedelegeerde ter suikerconfe- rentie te Brussel, verklaard heeft, dat een korte verdaging der conferentie, gevraagd door de gedelegeerden van Oosteryk-Hon garije, voor do Engelsche rogeering on aangenaam was. Eveneens is het onjuist, dat de heer Phipps de mogelijkheid van latere concessies heeft buitengesloten. Ver der is het onjuist, dat op eenig oogenblik de discussies tusschen de gedelegeerden van Oostenryk-Hongarye en Engeland niet langer in hoffelijke termen werden gevoerd of dat er quaestie van geweest is een voor stol in te dienen, dat het karakter had van een ultimatum. schoéwd met het uitsluitend verlangen om vriemschappel yker betrekkingen tusschen Duityjhland en de Vbh Staten te bevorderen. Zoo gy willens zyt een uitgestoken hand aan te nemen, zoo vindt gij er een aan de over zijde van den Atlantischen Oceaan”. Dit beteekent dus versterken van vriend schappelijke betrekkingen. Doch voor het oogenblik niet, dat er ook van een politieke toenadering sprake zon zyn. Op hetzelfde tyds^ip kondigt te Berlyn een nieuwe ver- eeniging haar oprichting aan. Door invloed rijke* mannen zal getracht worden de weder- zydsche verstandhoudingen zooveel mogelyk te bevorderen, valsche voorstellingen te be strijden en de handelsbetrékkingen uit te breiden. Goede verstandhouding en vervolgens goede handelsbetrekking zyn ongetwijfeld wensche- lyke zaken I Het is echter de vraag of de Keizpr niet meer bedoelde toen hy zyn broer naai? de Ver. Staten zond. Hit blad Métropole beweert uit volstrekt geaiioriseerden bron omtrent de Brusselsche Suikferconferentie, de volgende mededeelingen te If strel D| van ten l óuzichte deléfwdon- eenkomst, waarvan de grondslagen de vol gende zyn lo. Afschaffing van alle directe of indi recte premies in alle landen, die op de con ferentie zyn vertegenwoordigd 2o. Verlaging der douane-surtaxe van alle landen tot een gelykvormig tarief van zes frs., hetgeen onmogelyk zal maken, kartels of binnenlandsche syndicaten in Duitschland en Oostenrijk in stand te houden 3o. Toepassing der nieuwe voorschriften, voortspruitende uit de conventie, onder inter nationale contröle, te beginnen met Septem ber 1903. Enkele gedelegeerden vroegen toestemming om deze bepalingen nog aan de definitieve bekrachtiging hunner regeeringen'te onder werpen. Het antwoord hiervan zal moeten worden ingeleverd by de laatste zitting op Zaterdagochtend, die in officieele kringen beschouwd wordt als een gewone slotzitting. De Standard-correspondent te Brussel, die in deze bewezen heeft zyn inlichtingen uit goe den bron te putten, weerspreekt, dat de besprekingen tusschen de gedelegeerden min der hoffelyke waren, noch dat eenig voorstel een ultimatum bedoelde te stellen. In de zitting der Conferentie van eergiste- vraatzuchtigen strijd door het gejammer van eene ondraaglijke slavernij. Moeten wij dan tot het besluit konrn, dat de eenige uitwerking der Retormwet is geweest om in dit land een ander van die klassenbelangen in ’t leven te roepen, die wij nu zoo luide beschul digen als de hinderpalen tot algemeene verbetering Dat niet precies. De indirekte invloed der Retormwet is niet gering geweest, en kan mogelijk tot groote gevolgen leiden. Zij bracht de menschen aan het denkenze vergrootte den horizont der politieke ervaringzij bracht er den publieken geest toe wat te gaan nadenken over onze nationale geschiede nis om iets te gaan inzien van den oorsprong van enkele maatschappelijke onregelmatigheden, die zooals zij bemerkten, niet zoo oud waren als men hen had willen doen gelooven, en die haar ont staan te danken hadden aan oorzaken, geheel verschillend van die welke men hun had voorge houden en onmerkbaar bracht ze eene volksont wikkeling teweeg, waarop men zich, nu niet langer hopeloos, kan beroepen bij eene poging om het geheimzinnige weg te nemen, waarin geduren de bijna drie eeuwen partijschrijvers de natio nale geschiedenis hebben gehuld, en zonder welks verwijdering geen staatkundige toestand kan be grepen en geen maatschappelijke ziekte kan ge nezen worden De gebeurtenissen van 1830 brachten geene ver andering teweeg in de denk- en levenswijze van Charles Egremont. Zijne moeder, met wie hij voortdurend korrespondeerdo, was zijne politieke leidsvrovw. Lady Marney was een bekende «staats vrouw,» zooals Lady Carlisle genoemd werd in Duitschland. De kroonprins, die zyn pa al aardig be den tijd van Karei den Eersten, zeer bevriend met Lady St. Julians, en eene der uitstekende en hartstochtelijkste aanhangsters van het her- togisme. Haar eerste indruk bij den val van haren held wasverbazing over de onbeschaamdheid zijner tegenstanders, vermengd met een mede lijden uit de hoogste voor hunne onnoozele eer zucht en korte loopbaan. Zij bleef eene week lang in de heerlijke verwachting, dat zijne genade weer geroepen zou worden en deelde iedereen in vertrouwen mede, dat «die menschen geen kabinet konden samensteilen,» Toen de alarmklok van vrede, hervorming, en bezuiniging werd geluid, glimlachte zij bitter; het speet haar voor den armen Lord Grey, van wien zij betere ge dachten had gehad en gaf hun een jaar, terwijl zij er met eene vertroostende boosaardigheid bij voegde, «dat het eene nieuwe Canningzaak (ij zou zijn.* Ten slotte kwam de Retormwet zelf, en niemand lachtte hartelijker dan Lady Marney; zelfs niet het Lagerhuis, waar het wetsontwerp werd aangeboden. Het voorstel werd verworpen, on Lady Marney gaf een groot bal om de ge beurtenis te vieren en de Londensche winkeliers schadeloos te stellen voor het verlies van hun voor- gesteld kiesrecht Lady Marney maakte zich ge reed om hare plichten aan het hot weer te gaan vervullen, toen, tot hare groote verbazing, kanon schoten de ontbinding van het parlement aan- kondigden. (1) Canning was eenigen tijd eerste minister in Engeland. {Wordt vervolgd.} M) Dé Reform wet (t) heeft onze zjiken niet in bekwamer handen gegeven, dan waardoor zij vóór dien tijd geleid werden, want de voornaamste leden van het tegenwoordig kabinet, met enkele, zeer weinige uitzonderingen, en dit nog tengevolge van bijzondere omstandigheden, waren reeds minis ters, voordat er aan de Reformwet gedacht werd. Evenmin heeft dit merkwaardig stuk een Parle ment in 't leven geroepen, dat betere hoedanigheden had, zooals politieke bekwaamheid, welsprekend heid, de achting der natie, dan het oude stelsel opleverde. Integendeel het eene Huis is onherstelbaar verlaagd tot een registratiekantoor, dat groote privilegiën bezit, maar onder voor waarde, dat het, ze nooit uitoefentterwijl de andere kamer, die, wanneer men oppervlakkig den eerste blos gadeslaat, kenteekenen schijnt te heb ben van een bijna onnatuurlijke levenskracht bij een meer nauwgezet onderzoek, iets aanneemt van het karakter van een uitgelezen kerkeraad, die eerder stedelijke dan landsdiensten verricht en (1) Wet van 1832, waarbij het kiesrecht uitge breid werd en de middenstand meer politieken invloed kreeg. van de liberale oppositie samen te gaan op de grondslagen van genoemde staatkunde. Om de grondslagen van deze staatkunde te organiseeren en te verbreiden is een vereeni- ging gevormd onder den naam van den Libe ralen Bond (Liberal League). Eerste voor zitter is lord Rosebery en ondervoorzitters zyn de heeren Asquith, sir Henry Fowler en sir Edward Grey.” Rosebery zal 10 Maart te Glasgow spreken. De aanneming van het compromis-voorstel van Herold betreffende de graanrechten wordt natuurlyk door niemand voor een definitieve beslissing aangezien. De agrariërs blyven de hoop koesteren dat er later nog met de regeering te praten zal vallen, terwijl de tegenstanders van de graanrechten in het algemeen zich niet van de wys laten brengen door de verklaringen van de meerderheid, dat het tarief-ontwerp nu schil breuk geleden heeft. Zoo schryftde „Vorwarts” „Als het niet gebeurt tusschen de eerste en tweede lezing in de commissie, zal jna afloop van de commissoriale beraad slagingen en voor de tweede lezing in den RykSdag do ruilhandel mot nieuwen ijver worden beproefd. Mogelyk is, dat het cen trum bly is, voor de verkiezingen van de noodzakelijkheid ontslagey te zyn, om tegen het duidelyke belang van de arbeiders voor verhooging van graanrechten op te komen”. Hoewel zij de Amerikaansche reis van prins Heinrich van Pruisen op veel gematigder wyze bespreekt dkn de meeste Engelsche bladen, £iet de Ind. Beige tot nu toe geen grootsche gevolgen, die er het uitvloeisel van zou den zyn. President Roosevelt en prins Heinrich hebben, na de doopplechtigheid der Meteor, aan boord van de Hohenzollern woorden ge wisseld, die ongetwijfeld van groote hartelijk heid getuigden. Maar meer ook niet. Hoogstens zou men uit president Roosevelts antwoord kunnen opmaken, dat hy van plan was prins Heinrichs bezoek officieel terug te komen brengendoch over de verhouding der beide naties onthield hij zich een enkel woord te zeggen. Aan het groote persdiner heeft de Pruisische prins, met een soort zee- mansrondborstigheid het eigenlijke doel ge noemd van zyn reis „Z. M. de Keizer heeft de snelle ontwikkeling der Ver. Staten in den laatsten tyd zoo nauwkeurig mogelyk gevolgd, en voor Z. M. is het zeer duidelyk, dat uw natie een snelgaande is. Mijn zen ding in dit land mag derhalve als een daad van vriendschap en beleefdheid worden9 be- aangevallen door kritiseerde en luidruchtige milli- oenen, die niet kunnen begrijpen, waarom een bevoorrechte senaat noodig is tot het verrichten van function, die onmiddellijk allen aangaan die de meesten ieder voor zich begrijpen, en waarvan velen in hunne burgerlijke sfeer gelooven, dat zij ze op niet minder voldoende, zij het dan ook op minder pralende wijze, zouden volbrengen. Maar al heett ze ons geen bekwamer admini strateurs of doorluchtiger senaat gegeven, dan kan de Reformwet toch een weldadigen invloed heb ben uitgeoefend op het land in het algemeen. Is dit zoo Heeft ze den toon van don publieken geest verhoogd i Heeft ze de gevoeligheid des volks opgewekt tot het bereiken van edele en veredelende doeleinde Heeft ze het volk van Engeland een hoogeren toets voorgehouden van nationaal ontzag en nationaal vertrouwen, dan de vernederende kwalificatie, die algemeen in zwang was in dat land, sedert de invoering van het Hollandsche finantiestelsel Wie zal dat beweren Zoo al een geest van roofzuchtige begeerigheid, die alle menschelijk gevoel ontheiligde, gedurende de laatste anderhalve eeuw de hoofdzonde van Engeland is geweest, dan heeft men na het aan nemen der Reformwet het altaar van Mammon een driedubbele eer bewezen. Verkrijgen, opsta pelen, elkander 'krachtens wijsgeerige frasen uit plunderen, zich een Utopia voorstellen, waarin alleen rijkdom en zwaren arbeid gevonden wor den, dit is in de laatste twaalf jaren de onver moeide bezigheid geweest van dat deel van En geland, dat in het bezit zjjner burgerschapsrechten is gesteld, totdat wij opgeschrikt worden uit onzen

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1