W fólJTSffi DE TWEE UITERSTEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Magazijn dsler” OUST Jal OMVEBVEBU Woensdag 5 Maart 1903. 40ste Jaargang. No. 8740. - •1 Bultenlaodsch Overzicht FEUILLETON. Opkomst van Zeemiliciens der lichting 1900. \Ts Inkt de BESTE CHAOEll.lK VAN LOON. /arinb I KENNISGEVING HEUHER ^totterdfim. ISBtRG, weg D 7» )omen en verven van rderoben alsook alle 1 AY ZONEN, IBM. i'asscherij van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. g«- heden b genot van een t van af f 80.-— talages H.H. Winkelier! I LLANO. zal dus voldoende zyn om het kabinet om ver te werpen. fl, 8‘/w dubbel» flepch d. Vegte, Zaltbomiuel Rotterdam, 'enbage. ng J. Czn. Rotterdam sten. De Russische minister van onderwijs heeft een officieele bekendmaking in het regeerings- orgaan doen opnemen, waaruit blykt, dat in de afgeloopen maand zeer ernstige studenten ongeregeldheden hebben plaats gevonden aan >r hr >nt enz. worden naar da )de geverfd. GOIIISLIIE C0UR.4NT atoom n van In 1903 moet de Ryksdag vernieuwd wor den. Het mandaat, den leden geschonken, is dan verstreken. En het zal, zegt het „Berl. Tageblatt,” de taak van alle vrijzin nige partijen zyn, om te zorgen dat de nieuwe verkiezingen floats hebbed onder do leas: Handelsverdragen of protectie Onder die leuze, zegt het blad, mag men verwachten, dat een groote meerderheid tegen protectie zal worden gekozen. Voor den heer Von Billow zou dan de heftige oppositie der agrariës een voordeel kunnen zijn, De vreemde mogendheden heb ben gezien, met welke moeilijkheden de Ryks- kanselier te kampen heeft, om de door hem voorgestelde gemiddelde tarieven die toch nog een belangrijke verhooging der invoer rechten vormen te doen aannemen. En zy zullen daarom, als het hun werkelijk te doen is om handelsverdragen te sluiten, rekening houden met dezen toestand en niet al te veeleischend zyn. Zoo zal dan, wat de Bond der „Landwirtbe” wil tenslotte blijken een deel der kracht te zyn, die het kwade wenscht en daardoor het goede tot stand brengt, spot het „Tageblatt.” gutter., gevoel toegebracht wezen moge, de vurigen kracht van het jonge leven houdt ons staande Onze eerste verlegenheid is gewoonlijk aanleiding tot onze eerste reis. Teleurstelling vereischt verande ring van luchtwanhoop verandering van omge ving. Egremont verliet zijn land, met het plan nooit weer terug te keerenen keerde na eene afwezigheid van anderhalf jaar weder, als een veel wijzer man. Daar hii Engeland in eene ernstige stemming verlaten had, tn reeds vrij wat van de grootere en kleinere genoegens des levens ge smaakt had, was hij juist zeer geschikt om op te merken, te onderzoeken, en na te denken. De nieuwe zaken die hem omringden, vergrootten zijne kennishij ontmoette, wat eigenlijk het voor naamste voordeel van hel reizen is, merkwaardige mannen, wier gesprekken zijn blik verruimden en zijn gemoed openden. En die was waard geopend te worden. Hij begon eene kracht te gevoelen, die hem vroeger niet bekend was geweestzijne ontwaakte /lieuwsgierigh id bracht hem aan het onderzoeken en het lezenhij ontdekte dat, toen hij zich verbeeldde dat zijne opvoeding voltooid was. zij eigenlijk nog niet eens begonnen wasen dat hij, hoewel hij eene openbare school en eene uni- versiteit had bezocht, eigenlijk niets wist. Te ge voelen dat men onwetend is, is reeds eene groote schrede op den weg der kennis. Het stelsel van bijzondere manieren en bijzondere gevoelens, waar in hij was geboren en grootgebracht, begon te waggelen voor een zich ontwikkelend verstand en eene zich uitbreidende kennis; de aangeboren edelmoedigheid zijns harten deinsde terug voor een terugkeeren totdat leven van aanmatiging Telefoon No. At ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. prachtige collectie ballons, lering GASOKNA- .ATEN en GAS- orreerende prjjzen. 1 Het konvooi hervatte zyn tocht, maar een tweede aanval werd gedaan, waarby de vij and tot op 90 M. naderde. Hy slaagde er in, eenige wagens op hol te brengen, maar de infanterie verdreef hem. Deze gevechten hadden twee uur geduurd. Het konvooi ging weer langzaam op weg. Toen werd de achterhoede door een talrijke vyand aangevallen. Men vroeg om daar een kanon te mogen hebben. Op dat oogenblik stormde de vyand stoutmoedig en plaatste zich tusschen de macht op den linker-vleu- gel en het konvooi. De muilezels sloegen in alle richtingen op hol, de infanterie in ver warring brengende. Do vyand maakte daar van gebruik om de verstrooide deelen van het geleide eronder te ryden. Alle berichten gewagen van het dapper vechten van de troepen, ruim twee uur lang, en intusschen verschoten de kanonnen en de pompon het grootste deel van hun munitie. Tweehonderd man bereden troepen kwamen nit KJerksdorp, maar werden in toom ge houden door een troepenmacht van den vyand. De geheele macht der Boeren wordt ge schat tusschen de 1200 en 1700 man, snel uit byna alle commando’s van West-Trans- vaal samengetrokken. De commandanten de la Rey, Kemp, Celliers en Lemmer waren tegenwoordig. Men zegt, dat Lemmer ge sneuveld is. Verspreide Berichten. Frankrijk. De premier heeft zich Vrijdag wel danig doen gelden op het persbanket, na afloop waarvan h(j zoo leelyk te land kwam door een ongeluk met zyn rytuig. Hy plaatste zich in zyn speech lijnrecht tegenover alle elementen, die geen party kiezen, onvoor- waardelyk en volkomen, vóór de Republiek en die door allerlei toevoegingen trachten inoverttoüen liebers welbekend BACBT-UIXn met Fabriekimerk). ende, radicale en ing van alle, zelfs rdnekkige zenuw ■oral ontstaan door op jeugdigen leeftyd elke zwakte, Bleet l Hoofdpjjn ng - Maagpyn - Onvermogen ne enz. (Jit- In weerwil van het tractaat met Japan is men toch te Londen nog alles behalve gerust over China. Vandaar de niet-mooie telegram men van de „Times”. Uit Peking meldt dit groote bladVolgens een gerucht, hebben de Russische residenten te Krim en Moek- den overeenkomsten aangegaan met deTar- taarsche generaals, krachtens welke de Rus sische Regeering de uitsluitende mijnrechten in beide provinciën krygt. Li-Hung-Chang moet deze overeenkomsten tydens zyn leven hebben bekrachtigd. De onderhandelingen met de Russisch-Chineesche bank zonden on langs slechts voor de leus aangeknoopt zyn, om de andere Mogendheden om den tuin te leiden. De Chineesche Regeering heeft geen Japansche instructeurs benoemd, waartegen Duitschland trouwens opkomt, daar het be weert, dat het de voorkeur heeft by het be noemen van zoodanige ambtenaren. De „Fortnightly Review” is volstrekt niet ingenomen met het Engelscb-Japansche trac taat en zegt: het Engelsche Departement van Buitenlandsche Zaken heeft na een tyd van lijdelijkheid een stuip van handelen ge had, met het gevolg, dat Engeland van zyn „splendid isolation” plotseling is overgegaan tot een „splendid complication". Een diplo matie, welke Rusland geen andere hoop laat dan op een bondgenootschap mot Duitsch land, waarvan het anders door instinct en om zyn belangen afkeerig is, kan ten slotte wel het Japansche Ryk redden, maar brengt het Engelsche in gevaar. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van <le firma L. P. Hoogendijk te Gouda om vergunning tot oprichting eener ballenkokerij in het perceel gelegen aan den Kleiweg wijk E no 26, Kadastraal bekend Sectie C no. 2456. Dat op Dinsdag den 18 Maart 1902, des na middags ten 1' 1 ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengep en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 4 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 3RINKMAN 4 Zn M. den Koning jen. JUÖA de Heer telefoon N». A3 y De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. en koelheid, waaraan zoowel sympathie als wer kelijke grootheid ontbrak. In de vroege lente van 1837, trad Egremont weer op in de wereld, waarin hij eens had geschitterd, en waarvan hij eens gedacht had, dat zij alles in haren kring bevatte, dat den mensch be lang kon inboezemen of bezighouden Zijne moeder verheugd dat zij hem wederom onder haar dak had, had eene lang bestaande koelheid tusschen hem en zijn oudsten broeder verwijderd zijne vroegere kennissen groetten hem hartelijk en stelden hom voor aan de nieuwe helden, die ge durende zijn afwezigheid waren voor den dag ge komen. Oogenschijnlijk was Egremont niet onge negen, al was het dan ook zonder voorliefde, dezelfde loopbaan van vroeger te volgen. Hij bezocht bijeenkomsten en bracht zijn tijd door in sociêtietenreed in het park en ging naar de opera. Maar er bestond dit verschil tusschen zijn leven voor en na zijn reizenhij was zich nu bewust dat hij behoefte had aan een of ander doelen hij dacht steeds na over hetgeen hem te doen stond, zonder nog te weten wat te doen, Misschien was het deze behoefte aan opwekking en aansporing, die hem weder naer de renbaan voerde, al kan het ook zijn, dat hij slechts afleiding wilde zoeken. Het was eene bezigheid, die hem wezenlijker toescheen dan het salonleven vol ge maaktheid, verkeerde denkbeelden en gekunstelde hartstocht. Maar wat -ook de drijfveer «eweest moge zijn. Egremont was zeker niet weinig belangstellend in de Derby wedrennen en ofschoon hij volstrekt njet onbekend wa» met de geheimen der renbaan I ’t MERK te letten) su» VAN SEN worden afgek- igelde pakjes van vijf ■alf en een Ned. on» ng van Nommer er. m van nevenstaand is de Wet gedepo uitvoering van aanbevelende I BIJL, REEBAART Lx. De „Standard” bevat een telegram uit Brussel, waarin na een korte mededeeling van den tekst der overeenkomst door den correspondent wordt gezegd In een bijzonder artikel belooft de Engelsche Regeering geen bescherming te vorleenon aan suiker, inge voerd uit de Engelsche koloniëndienten gevolge zal de continentale suiker niet worden verdrongen door de koloniale. Dit is een Engelsche concessie van groote beteekenis. De conventie zal waarschijnlijk worden geteekend. De gedelegeerden van Frankrijk, Duitsch land en Oostenryk-Hongarye vreezen, dat hunne parlementen de conventie zullen ver werpen. De Belgische Regeering beschouwt die vrees als gerechtvaardigd. De correspondent der „Daily Mail” ver wacht, dat onder den druk der Regeering der ratificatie verzekerd zal zyn. 16) Nog glimlachend, wanneer zij elkander ont moetten, nog vriendelijk, wanneer zij met elkan der spraken, scheen het alsof door een tooverachtige behendigheid, die zelfs Egremont uit het veld sloegdat hunne ontmoetingen dagelijks zeld zamer werden, en de gelegenheden om met elkander te spreken voortdurend mindere Aan het eind van het seizoen, koos Lady Arabella uit eene talrijke schaar bewonderaars met gelijke aanspraken, een jongen pair met een groot vermogen, van den «ouden adel», eene omstandigheid die de bruid veel genoegen deed, daar haar grootvader slechts Oost-Indisch direkteur geweest was. Deze ongelukkige heide van Charles Egremont en de pijnlijke omstandigheden en gevolgen, was die eerste schok in het leven, die wij allen gevoelendie ons het eerst aan het denken brengt. Wij hebben allen die ontmoedigende ramp onder vonden, wanneer voor het eerst de illusien ver dwijnenen onze teleurgestelde verbeelding, of onze gekwetste ijdelheid, doet ons het eerst in zien, dat wij nog onfeilbaar, noch onweerstaan baar zijn. Gelukkig is de tijd der jeugd voor de eerste lessen der ervaring bestemden hoe bitter en onverdraaglijk ook die eerste wonde aan ons Lord Kitchener seint uit Pretoria Kolonel Anderson, die het bevel voerde over Von Donop’s konvooi, is met 9 officie ren en 245 man te Kraajsan aangekomen. Volgens de onofficieeleT(?) berichten, die ontvangen zyn, ging het konvooi den 25en Februari ’s ochtends om 4 uur opweg. Het werd aangevallen, terwijl het nog donker was, ongeveer 16 K. M. van Klerksdorp. De kanonnen en de pompom, die met de infan terie aan het hoofd der colonne trokken, dreven den vyand r.a een scherp gevecht terug. had hij zulk een vertrouwen gesteld in de inlich tingen, die men hem verstrekt had, dat hij, met zijn gewonen ijver eene aanzienlijke som gezet had op het paard, dat had moeten winnen, maar dat toch slechts een tweeden prijs behaalde. HOOFDSTUK VI Niettegenstaande het vertrouwen van Lady St. Julians en hare uitstekende inlichtingen, ver beterde de gezondheid des konipgs nietmaar toch was het de koorts, niets dan dé koorts. In enkele couranten was een bericht opgenomen, dal «zijne majesteit gedurende de laatste dagen licht ongesteld was geweestmaar dtt werd spoedig gevolgd door eene zeer stellige verzekering, dat het geliefde en lang gemaakte plan van zijne majes teit om aan de ridders der vier orden een groot feestmaal te geven weldra tot uitvoering zou komen. Lady St.Julians kreeg de eerste mededeeling dezer belangrijke omstandigheidhet bevestigde haar oorspronkelijke overtuigingzij besloot met hare quadrille voort te gaan. Egremont, voor wien persoonlijk iota belangrijks op het ’tspel stond, ontstelde bij bericht en over het ongeschokt vertrouwen van Lady St Julians. Hij raadpleegde zijn moederLady Mamey schudde het hoofd. Arme vrovw I zei Lady Mamey, zij heeft altijd ongelijk. Ik weet, ging zij voort, terwijl zij haar vinger op haar lid legde, dat prins ster- hazy heeft aangedrongen op zijne reeds lang uit gestelde inhulding als Grootkruis - ridder, opdat hij aan genoemd feest zou kunnen deelnemen- en men heeft hem medegedeeld dat het onmogelijk is daar de gezondheid van den koning het niet toelaat. Wordt vervolgd.) De BURGEMEESTER van Gouda, roept bij deze op den Zeemilicien-verlofganger der lich ting 1900 WILLEM van dhr WAL, om zich op Donderdag 3 April 1902, des voor- middags vóór 12 uur te melden aan boord van Hr. Ms. Dufa te Amsterdam, gekleed in uniform en voorzien van de kooigoederen, bij vertrek met groot verlof medegenomen, en van zijn zakboekje en verlofpas, teneinde gedurende vijf wekeji in werkelijken dienst te worden gesteld. Gouda, den 3 Maart 1902. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS set van af f80.— de universiteit te Moskou. De politie nam de meeste betoogers, ongeveer 400 in getal, in hechtenis zonder dat deze veel tegenstand boden. Dè in hechtenis genomen studenten zullen voorgoed van de universiteit worden uitgesloten, behalve nog de andere straffen, die hun waarschijnlijk zullen worden opgelegd. Het is zeer opmerkelijk, dat de minister wel melding maakt van de onlusten te Moskou maar daarentegen het stilzwijgen bewaart over de veel ernstiger ongeregeldheden, die in Peteisburg, Charkoff en Kieff plaats vonden. V Kitchener seinde gisteren nit Pretoria: De uitkomsten van de krijgsverrichtingen in de afgeloopen week zyn dat 69 boeren ge sneuveld, 15 gewond en 903 gevangen ge maakt zyn, 105 hebben zich overgegeven en er zyn 1034 geweren genomen. De kolonnes van Kekewich en Grenfell zetten de la Rey’s strijdmacht na, die zich verstrooid moet hebben. Methuen is met een kolonne uit Vrijburg opgebroken in de rich ting van Lichtenburg, om te trachten den v(jand den pas af te snijden De voorloopige verkiezingsstrijd in België begint zich meer en meer te laten voelen over eenige weken zullen de definitieve can- didaturen der verschillende partijen worden bekend gemaakt. Onder de clericalen heerscht groote verdeeldheid op dit oogen- blik, doch, gelyk steeds aan den vooravond van den veldslag, zal de eendracht wel weer hersteld worden. Men zal inzien dat de inzet voor dezen veldslag belangrijk is, en dat het voortbestaan der meerderheid er van afhangen kan. Inderdaad is de clericale meerderheid in de Kamer slechts twintig stemmen. Eene verplaatsing van 11 stemmen

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1