IE TWEE UITERSTEN. JRS nksen. 1 l£VERVEBIJ DINERS, Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 8 Maart 1902. No. 8743. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. aaglijders i-Gouda- KENNISGEVING. •KUIER tottenlam. L <l«*n koning KEVXISIAIXG. 40ste Jaargang. O iIHBG, eg D 7. Wondirbaliim Wondtrtalf stoom n van zich beleefd aan der irkrcgen aaiislai 3RINKMAN *Zn. .oud gratis. isn het Rijks Inteftfl art 25 1 tegelialte. ergeleken ten. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» midd. jsthaven 128. (10UD8CHE COURANT en werkelijke hulp hr t x. worden naar d« a geverfd. In het Lagerhuis zeide Brodrick gisteren dat de groote verspreiding van de Boeren het zeer lastig maakte, hun aantal nauw keurig te schatten. De cijfers van de ge vangennemingen sedert November bewijzen dat do toen gemaakte raming overmatig rooskleurig was. Daarom zou hij bang zyn om weer een schatting te beproeven, zonder vollediger inlichtingen te bezitten. In de tarief-commissie uit den Rijksdag wordt de toon van de beraadslagingen voort durend meer geprikkeld vooral' de vaststel ling van het reglement van orde heeft veel voeten in de aarde. Gisteren is in den breede gesproken over de vraag of de meer derheid de minderheid of de minderheid de meerderheid geweld aandeed. Ten slotte werd men het er over eens dat voortaan geen voorstel tot verdaging gedaan kan wor den, voor een spreker die het woord ver langt over de toepassing van het reglement van orde aangehoord is, of voor de voor steller van een amendement gelegenheid heeft gehad, dit toe te lichten. Van de tariefposten zyn er nog twee af gedaan het invoerrecht op al of niet ge pelde rijst werd vastgesteld op 4 mk. (het regeeringsontwepp verlangde 4 mk. voor ongepelde en 6 mk. voor gepelde ryst) en li lofton, enz. ;els en alles wat desvorlangd met lil ver. tafellinnen De maandelyksche officieele tafel van verliezen gedurende Februari stelt de ge- heele vermindering van het Engelsche leger in Zuid-Afrika op 144 officieren en 2978 manschappen, vai| /vie zyngesneuveld in gevecht 16 off. en 115 m.bezweken aan wonden 7 off. en 33 m.gestorven aan ziekte 18 off. en 39 m. - vermist en gevan gen 18 m.naar Engeland als invaliden teruggezonden 101 off. en 2266 m. (De ge sneuvelden van het gevecht by Klerksdorp zyn in de lyst niet opgenomen.) »er briefkaart wordt toegezonden door Saltbommel. ir jaar voor per- i van K. M. 1, ssrlierij De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis aan de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz te Rotterdam op den 5n Maart 1902 executoir is verklaardHet kohier No 5 van de Belasting op bedrijls- en andere inkomsten der gemeente Gquda, over het belastingjaar 1901/1902dat vermeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvangen dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingodiend. Gouda, den 7n Maart 1902. De Burgemeester voornoemd, R. L MARIENS. Het geheele aantal sterfgevallen in Zuid- Afrika tot 1 Maart wordt opgegeven als 994 off. en 11,429 m en de geheele ver mindering van het leger in Z.-A. (met inbe grip van de invalide teruggezondenen en vermisten) als 3827 off. en 85,369 m. President Loubet heeft thans officieel van den Tsaar een uitnoodiging ontvangen, om hem in Rusland te komen bezoeken. Blijkens een mededeeling in den Figaro, ontving do president der Republiek een eigen handig schrijven van Tsaar Nicolaas, waarin hem werd verzocht, ingevolge de gemaakte afspraak, naar Petersburg te komen, en om den datum van dit bezoek vast te stellen. Een schrijven langs diplomatieken weg af gezonden aan den Russischen gezant te Parys, bevestigd deze uitnoodiging. President Loubet zal in de eerstvolgende zitting van den ministerraad van een en ander mededeeling doen en zyn plannen bekend maken. Naar do Figaro verneemt, zal de President den 27en Mei te Kroonstad aankomen. Gedu rende 4 dagen zal de President do gast van den Tsaar zyn te Peterhof, Petersburg en Krasnoje-Szelo, en den 31 en Mei weder van Kroonstad naar Frankrijk vertrekken. De President zal vergezeld zyn van de vice-presi denten der Kamer en van den Senaat, en van enkele ministers. Het is nog niet zeker of de heer Waldeck-Rousseau de reis zal mede- maken. Het bezoek van President Loubet aan Petersburg zal zoo officieel mogelyk zyn, en aanleiding geven tot heel wat verzekeringen van vriendschap en bondgenootschap. Amsterdam ■den verkrijgbaar BR DE VISCH- Verspreide Berichten. Fbaskhuk. Estorhazy leeft zoowaar nog, doch ’t is er naar, te New-York, Te Carpentras is ’t óók al tot kabaal gekomen naar aanleiding van een verkie zingsmeeting van de Patrie Framjaiso” en er waren zelfs enkele gewonden. De lui die de werkloozen-vergadcring Zondagmorgen in do Arbeidsbenrs te Pa rijs belegd hadden, protesteeren sohrifteljjk tegen de betrafflng der aangehoudenenzjj zouden in een waren valstrik gelokt zijn door de politie. -- Minister Millerand zal in het twaalde kiesdistrict der Seine, waarvoor bij zitting neemt in de Kamer, een sociaal-democraat BURG MEESTER en WETHOUDERS Gemeente GOUDA. Gezien Art. 228 der Gemeentewet Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de termijnen voor de vorderingen ten laste van het Rijk, bij de Wet bepaald o! te bepalen, op die ten laste der Gemeente vin toepassing zijn, en dat mitsdien alle zoodanige vorderingen over den dienst van 1901, vóór of uiterlijk op den jon Juni aanslaande behooren te worden ingediend. Gouda, den 7n Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER leiefoon U. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTJiN. wachte gebeurtenis een groote ontroering in Belgrado. In den laatsten tijd bleek her haaldelijk dat de troonpretendent niet stilzat. WÖ maakten ruim oen maand geleden nog melding van de oproeping, door den verbannen vorst Karageorgowitoh uit Genève tot het Servisch volk gedaan, om in te schrijven voor de stichting van een monument ter herinne ring van het eeuwfeest van Servili’s onafhan kelijkheid, en tevens ter eere van zijn, groot vader, die den opstand tegen Turkjje leidde. Daarbij kwam dan nog de lasterveldtocht tegen kuning Alexander en vooral tegen koningin Draga, die geleid werd door do in Oostenrijk-Hongarije wonende verbannen Serven. Nog onlangs werd door hen in Bood» Pest,een nieuw blad uitgegeven, dat speciaal de' belangen van den troonpreten dent Karageorgewitch voorstond. Kort daar na hoorde men echter dat de Oostonrjfksch- Hongaarsche regeering besloten had da Ser viërs uit 't land te wijzen, die openlijk stook ten tegen de regeering van Servië, daar dit ren bevriende staat was. En nu deze plotselinge aanslag. Door al de praatjes die er in de laatste jaren rondgestrooid zjjn, is hot moeilijk een goed denkbeeld te krijgen van den toestand in Servio, maar hoewel het met de finan ciën nog treurig is gesteld, schijnt koning Alexander er toch in geslaagd te zijn ver- betering te brengen in den wanhopigen war boel dien koning Milan hem had achterge laten. En behalve met den bevrijder van Servie, heeft het land van hot huis Karage- orgewitch slechte ervaringen. In het tijd perk van 1842—1858, toen zjj het huis Obrenowitch (waartoe Alexander behoort) verving, ging het met do zaken maar slecht. 19) Stilde deuren worden geopend zij komt 1 Er heerscht eene even diepe stilte als in een woud op den middag. Een oogenblik vergezeld door have koninklijke moeder en de dames van haar hof, die buigen en daarna heengaan, bestijgt Victoria haren troon, een meisje, alleen, en voor den eersten keer, te midden van eene vergadering van mannen. Met zachte en trillende stem en met een kalm gelaat, waarop eerder een verheven plichtsgevoel dan eene afwezigheid van aandoening te lezen staat, kondigt de koningin haar opvolging aan op den troon hater voorouders en spreekt haar nede rige hoop uit dat de goddelijke voorzienigheid zal waken over de vervulling van haar zwaren pl’cht. De prelaten en gezaghebbers en voornaamste mannen van haar rijk naderen nu tot den troon, en voor haar nederknielend, verpanden zij hun woord en zweren de plechtige eeden van trouw en gehoorzaamheid. Trouw aan iemand, die regeert over het land dat de groote Macedoniër niet kon veroverenen over ten vastland, waarvan sells Columbus ndoit gedroomd heeft, aan de koningin van iedere zee IDA de h», aen en verven van eroben alsook alle HOOFDSTUK. I Het gebouw dat nog steeds Marney Abdy werd genoemd, ofschoon het niet óp de plaats stond van het oude klooster, was zeer groot en opge richt in de laatste jaren van de regeering van Jakobus I, in den statigen en schilderachtigen stijl van dien tijd. Staande op een verhevenheid in het midden van een uitgestrekt en goed van boo- men voorzien park,’vertoonde het een voorgevel met twee uitspringde vleugels van gelijke afme tingen als het middengedeelte, zoodat de vorm van het gebouw die van een vierkant was, waar-> aan ééne der zijden ontbrak. De vroegere traliën waren verdwenen, en de tegenwoordige vensters, hoe geschikt ook, pasten weinig bij de omgeving de oude hoofddeur in het jpidden van het ge bouw nog overgebleven, een verwondelijk voor beeld van fantastisch snijwerk: Jonische zuilen Een zonderlinge aanslag op do Servische dynastie, of liever een poging tot oproor, is Woensdag rflorgon geprobeerd door oen bloedverwant van don troonpretendent Kara- georgewiteb. 't Was een dol avontuur, blijkbaar heol slecht voorbereid, en het is dan ook jammerlijk mislukt. De waaghals, Alsvautitch gebeeten, ^kwam in de uniform van een Servischen generaal per boot te Sjabats, een stadje aan do Sava ten Oosten van Belgrado gelegen, dicht bij de Bosnische grens. Hy werd door verscheidene part(jgenooten gevolgd, en nauwelijks aan wal gekomen, richtte hy een oproeping tot de Servischen grenswachters om hem als generaal te volgen. Vervolgens ging hy naar het stadhuis, dat tegelijkertijd dienst doet als kazerpe van de bereden politie, en trachtte daar de gendar mes tot opstand te bewegen. Op dit oogenblik kwam echter de Servische kommandant der gendarmes, Nikolitch, op de plaats, en vroeg aan Alavantitch om zyn identiteit als generaal te toonen. Alavantitch antwoordde met een schot. Nikolitch, hoewel hy gewond was, vuurde terug, en Alavantitch viel, in de borst getroffen, dood neer. Daarmee was ’t avontuur uit! Al zijn met gezellen werden gearresteerd. Natpuriyk verwekte de tijding van deze on- van zwart eikenhout met een overvloed Van vruch ten en bloemen en koppen van herten en saters. Het geheele gebouw was voorzien van een kroon lijst, die op het eerste gezicht open gewerkt scheen te zijn, maar die bij naderen beschouwing in reusachtige letters de zinspreuk van het huis Marney te lezen gaf. Het portaal gaf toegang tot eene zaal, zooals er thans zelden meer gezien worden met den troonhemel hel tochtscherm, de ga'erij en de deur der provisiekamer, alles zooals het behoorde, on van met snijwerk versierd zwart eikenhout. Het voldoen aan de nieuwere eischen der weelde, en de fijne smaak van de laatste Lady Marney hadden Marney Abdy een merkwaardig gemaakt door de gemakken en geriefelijkheden, die ze aanbood, als door haar oude pracht en praal. De vertrekken waren over het algemeen ge meubileerd overeenkomstig de eischen, die men in latere u tijd aan de huizinge van aanzienlijken is gaan stellen, maar de groote galerij uit de zeven- tiehde eeuw was nog behouden, en werd bij be langrijke gelegenheden gebruikt als voornaamste receptiekamer. Men moest de hoofdtrap op en een langen gang door om er te komen. £e nam de geheele lengte der vleugels in, was honderd voet lang en vijf-en veertig voet breed de wanden war_*n behangen met eene verzame ling uitgezóchte schilderijen rijk .aan historische herinneringenterwijl de Axminster tapijten, de kasten, de tafels met snywerk, en eene verschei denheid van leuningstoelen, smaakvol geplaatst, aan dit vertrek een vroolijk en levendig aanzien gaven. Lord Marney wat verscheidene jaren ouder dan van hennep- en lijnzaad, in overeenstemming met het door de regeering voorgesteldc tarief eveneens op 4 mk. Er moeten nu nog maar 933 posten behandeld worden! Een wetsontwerp, krachtens hetwelk do Pruisische staat voor 58 millioen mk. aan kolenmijnen in Westfalen in bezit krygt, is door het Huis van Afgevaardigden zonder noemenswaard verzet aangenomen. Uit een pas gehouden redevoering van nri- nist ?r Möller valt op te maken dat de Prui sische regeering in dezelfde richting wil voortgaan. Toen een spreker den minister van koophandel namelijk vroeg, óf de rogee- ring ook in Opper-Sileziö nieuwe mijnen wilde koopen, antwoordde hy dat daar reeds van staatswege bergingen op groote schaal waren gedaan, om te zorgen dat de staat ook in een verre toekomst onverminderd zou blyven deelnemen aan de steenkool- ontginning. In het geheel zyn al bijna 100 lagen aangeboord, wat gelyk staat met een bezitting als thans in Westfalen gekocht is. De minister verzekerde dat de staat alleen in Westfalen steenkool voor honderd jaren had. Maar desniettegenstaande zou te ge legener lyd de vraag worden overwogen of de staat nog meer mynen in bezit zou trach ten te krygon. w en van volkeren in iedere luchtstreek. - Niet van deze echter wilde ik spreken: maar van een volk, dat dichter bij haar voetbank is en dat met angste bezorgdheid, met aandoening, misschien ook wel mot hoop tot haar opziet. Schoon en ernstig, heeft zij het bloed en de schoonheid van den Saks. Zal het schoone lot voor haar zijn weggelegd om eindelijk verlichting te brengen aan lijdende millioenen, en zal zij met die zachte hand, die minnezangers en ridders zou kunnen bezielen, de laatste schalmen verbre ken van den keten der Saksische slavernij TWEEDE BOEK. wereld bekend en rtroffen middel tegen Long-, Lever e ii, enz. Inwendig uitwendig in bijna en mot goed gevolg Prijs per flacon st t 115. gene eskrach neestal elke pijnlijke I overbodig. Met I voor ongeneeslijk nlangs eon bijna 22 Brengt genezing en len, ontstekingen enz ar post f 1.60. Nederland Rokin 8 Amsterdam aandieSchutzen&potheke HohiUch, Oeaterreich iet Centiaal-Depót Sander Charles Egremont, en toch nog een jonge man. Hij was goed gevormder bestond eene on miskenbare gelijkenis tusschen de broeder», hoe wel hunne gelaatsuitdrukking geheel verschillend waszij waren van dezelfde grootte en hadden hetzelfde voorkomen maar hield de gelykenis óp. Het gelaat van Lord Marney kwam geheel overeen met zijn aardonbeschaamd, gevoelloos, aanma tigend onvermurwbaar. Hij had geenc verbeeldings kracht, was zijn weinigje aangeboren gevoel kwijt, maar hij was scherpzinnig, een liefhebber van twistgesprekken en standvastig tot .koppigheid toe. Ofschoon zjjne eerste opvoeding onvolledig was geweest, had hij later heel wat gelezen, vooral» uit de Fransche letterkonde. Hij had zijn geest gevormd naar Helvetius, wiens stelsel hij onwe- derlegbaar-noemde en in wien alleen hij vertrou wen stelde. Gewapend met de beginselen van zijn grooten meester geloofde hij in onbuigbare wapenrusting door het leven te kunnen gaan, en gaf u steeds het denkbeeld van een man, die zich bewust was, dat gij trachttet hem te bedrie gen en die u in zekeren zin daarvoor respekteei de, maar wiens koel, onvriendelijk oog u trotseerde Er had nooit eene bijzondere hartelijkheid be staan tusschen de broeders, zelf in hunne jongensjaren, en kort nadat Egremont zijne intrede in de maatschappij had gedaan, waten zij van elkander vervreemd. Zij zouden elkander nu voor de eerste maal ontmoeten nadat Egremont van het vasteland was teruggekeerd Wordt vervolgd.) Telefoon No. SU A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1