:gt, urn lElUi te letten) JE TO UITBESTEN. EVER en Magazijn Ister” iwsch (brood. Ateuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. No. 8747. Donderdag 13 Maart 1903. 40ste Jaargang. Bullculaudsch Overzicht IE11LLE1OX. d AN LOON, LTCAl al ages ZONEN, 6 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. raar- Verspreide Berichten. 3*/v dubbola flesc'i NEMAN &Zn genot van een it van af f 80. Mefoon A o. 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco pet post 1.70. Afzonderlijke Nominers VIJF CENTEN'. rogto, Zaltbommo otterdam. lage. J. Cznt Rotterdam URT irachtige collectie ballons, ring GASORNA- LTEN en GAS- ■reerende pryzen. bi roering van ge- avelendo BIJL, BAART Lz. 11 Gasfitter. E OUDE DAMMER .erk i H.H. Winkeliers e K.G. bï 'Frankrijk. Tot president van den Paryschen gemeen teraad is Maandag gekozen met 43 stemmen de progressist Escudier, terwyl de radicaal Despias 36 stemmen verwierf. De oud-minister van oorlog generaal Mercier, heeft te Caen Zondag enkele onaangename uurtjes gepasseerdna de vergadering werd hy opnieuw nitgejouwd en tusschen de nationalisten en republikej. logement en een kleine beurs, bestond Marney hoofdzakelijk uit eene verscheidenheid van nauwe en wemelende steegjes en straatjes die gevormd werden door huisjes en hutten opgetrokken van steengruis, ot ongehouwen steenen zonder cement en die, door ouderdom, of door slechte grondstof fen er uitzagen, alsof zij ternauwenood overeind konden blijven staan. De gapende opening en spleten lieten iedere windvlaag door: de overhel lende schoorsteenen hadden de helft van hun oorspronkelijke hoogte verloren de vergane dak sparren waren klaarblijkelijk mistplaatst; terwijl in vele gevallen het dak, op enkele punten zoo open, dat wind en regen vrijen toegang hadden, en over het algemeen geheel en al ongeschikt om aan het oorspronkelijke doel te beantwoorden, namelijk te beschutten tegen het weder, meer het voorkomen had van de bedekking van een mest hoop dan van eene menschelijke woning. Voor de deuren dezer woningen en dikwijls ze geheel om ringend, liepen open riolen vol dierlijken en plantaardigen afval zich oplossende en ontbindende en daardoor allerlei ziekten veroorzakende, ofwel ze vulden in hun ongeregelden loop morsige kui- len of breidden zich uit tot stilstaande poelen, terwijl eene oplossing van allerlei vuile stoffen kon doorsijpelen en dtfn grond en de muren in den omtrek geheel kon doorweeken. Deze ellendige woningen bestonden zelden uit meer dan twee vertrekken, in het eene waarvan net geheele gezin verplicht was, hoe talrijk /het toch wezen mocht, zonder onderscheid van leeftijd en geslacht, te slapen. IFarrfZ vtrvolgd.') liOUNHt COURANT verf rotten jrs wolbekend caT-ati«B Fabrieksmerk). Ie, radicale eii van alle, zelfs ekkige xenuw ,1 ontstaan door jeugdigen leeftjjd :e zwakte, Bleek - Hoofdpjjn -- - Maagpjjn Onvermogen enz. Uit- VAN t. worden afgele- 3 pakjes van vijf m ben Ned. om an Nommer er. m nevenstaand Wet gedepo nen kwam het tot handtastelijkheden, waar aan de politie te pas moest komen. De lijst van offlcieele bekroningen tor wereldtentoonstelling van 1900, is er dan toch eindelijk óók, ter grootte van1473 pagina’s, te koop voor de liefhebbers voor de onnoozele som van vijf francsEn de belanghebbenden kunnen er zoowat van al les in vinden: het algemeen reglement, be trekking hebbende op de bekroningen en herinneringsmedaillesde samenstelling der hoofdjury; de klassen-indeeling, elk met de speciale jury’s, de lijst, alphabetisch gerang schikt van bekroonden en bekroningen, be staande in hors concours, gouden, zilveren en bronzen medailles, eervolle vermeldingen enz. enz. STATEN-G ENE RA AL. T 1f K K f> JC M 4 1ft K K Zitting van Dinsdag 11 Maart. Voortgezet werd het debat over de mili taire pensioenwetten en wel over art. 2, be palende gevallen rechtgevend op voortdurend pensioen, zooals de laatstelijk door de re geering is gewijzigd. Verschillende amendementen werden op art. 2 voorgesteld 1. door den heer Staalman om aan vrijwilligers die 10 jaren en miliciens die 2 maanden dienden, die tijdens ontstaan van ongeschiktheid voor den militairen dienst DüITSCHLAND. Het beklagenswaardige dochtertje van het gescheiden echtpaar van Hessen, prinses Eli sabeth, die, kortelings terugkeerende van de Riviera, waar haar moeder vertoeft, te Darmstadt begroet werd met bloemen en.... een proloog (de stakker is zeven jaaroud!) reist morgen of overmorgen weer naar haar moeder terug, na zes weken bij haar vader te hebben vertoefd. -- De kanselier zal in den Bondsraad voorstellen wijziging van paragraaf 7 van de Strafwet, in dien zin, dat persdelicten voortaan alleen vervolgd kunnen worden ter plaatse waar het blad in quaestie ver schijnt en voor de rechtbank ter woonplaats van den aanklager. Prins Heinrich zal, zoodra hy terug is van zijn reis naar Amerika, doorreizen nawr Darmstadt, om er zyn vrouw op te '•Ofekèni die er met haar kinderen by haar den groothertog vertoeft. In drie colonnes rukte dit leger landwaarts: die colonnes stonden onder bevel van Clinton, Howe en Bourgoyne. Na het bezetten van Newyork door de Engelschen, moest Washington over de Dela ware terugtrekken; het Congres vluchtte naar Baltimore, doch do Engelsche generaals wisten van hunne overwinningen geen voordeel te trekken. Na een paar gevechten in December 1776 en Januari 1777 waarin Washington de zege behaalde, moest hy voor Ho we terug trekken en leed hij aan de Brandywine en bij Germantown ernstige nederlagen. Phila delphia werd door de Engelschen bezet. Het 'scheen, dat de Amerikanen der onderwerping nabij waren Maar toen keerde de kans. Generaal Bour goyne werd 6 Augustus by Oriskany verslagen en moest 17 October met 6000 man en 42 stukken geschut capituleeren by Saratoga. Dat was do „verpletterende nederlaag” waarby een Engelsche generaal met zyn leger en zyn geschut in handen der Amerikanen viel. Wel duurde de oorlog nog voort tot 1783 want hot trotsche Engeland weigerde de on afhankelijkheid der Amerikanen te erkennen. Maar ten slotte moest het toch toegeven In het Pruisische Huis van Afgevaardig den heeft Richthofen, de staatssecretaris van buitenlandsche zaken, gisteren bij de beraad slaging over de bogrooting van buitenland- sehe zaken het telegrafische antwoord van de Engelsche regeering op het verzoek van den Bond tot hulpverschaffing aan de Boeren voorgelezen. De Bond had gevraagd, de zendingen voor de concentratie-kampen vry van invoerrecht, en van de havens van ont scheping af, ook vrachtvrij te mogen expe- dieeren. De Engelsche regeering wenscht zooveel mogelyk aan dat verzoek te voldoen, onder voorbehoud dat de bezendingen onder zocht kunnen worden. Duitschland, zegt Richthofen, is de eerste staat die zich in het belang van raenschelykheid met zulk een verzoek tot de Engelsche regeering heeft gewend. Weliswaar zyn niet alle wenschen van den Bond vervuld. De verantwoorde lijkheid die het ministerie van buitenlandsche zaken in deze zaak aanvaard heeft, gaf hem (den Staatssecretaris nu echter het recht tot een algemeenere opmerking, buiten den kring van het Huis, aan bet adres van het publiek. De offers die Engeland aan goed en bloed moet brengen, maken het van een menschelyk standpunt verklaarbaar, dat En- geland’s gevoeligheid h toegenomen. Dien tengevolge treft elk hard woord dubbel en wordt een vriéndelijk woord dubbel dankbaar Dat de sympathie van allen heeftvan de kroon, welker bizondero kampioenen zij zijn van de adellijken, van wie zij de meer populaire tak zijnvan het volk, dat in hem zijn natuur lijke leiders erkent, Maar het beeld is nog niet volledig. Wij zouden vergezeld moeten worden door een even groot aantal dappere ridders, onze oudste zonen, die op het oogenblik dat zij meer derjarig worden, het recht hebben om hel ridder schap van hun soeverein te eischen, terwijl hun moeders en vrouwen, niet langer vernederd tot den naam van vrouw van een Sheriff, maar met den titel van «welgeboren baronesse,» met haar kroontje en staatsiemantal, of, «jonkvrouwe» met haar gouden kraag met S. S. en haar krans ot staatsiehoed, den optocht kunnen vergezellen, of op gepaste wijze op balkons geschaald haar in vloed van bovenaf kunnen uitoefenen. Ik ben er geheel voor, dat zij in den op tocht meegaan, zei Egremont. Dit punt is nog niet zoo gemakkelijk opge lost, zei Sir Vavasour met zekere ^plechtigheid en werkelijk, ofschoon wij zeei flink zijn geweest bij het opgeven van onze rechtmatige eischen in in onze verzoekschriften, zooals weere en bijtitels persoonlijke dekoratiën, en vermeerderde adellijke wapens,» dan geloof ik toch niet, als het gouver nement geneigd scheen om de zaak op billijke wijze te regelen, dat ik dan op het inwilligen van alle eischen zoo sterk zou aandringen. Ik ben bij voorbeeld zelf bereid, hoe groot ook de opoffering zou wezen, om zelfs af te zien van den eisch voor de titels voor onze oudste zonen, voor het geval dat men ons ons kroontje wilde gbaar bij TERS Jz. 'ijs van echtheid i» i kurk steeds voor len nanm der Firms PPE 23) En ’t is zulk een flink corpsriep Sir Va vasour met bezieling uit. Stel u ons een opgenhlik voor, dat we in optocht naar Westminster gaan om een kapittel te houden. Vijf- of zeshonderd jonkheeren in een donker groen kostuum, de kleeding der equi- tes auratiieder niet alleen met zijn uniform, maar ook met zijn kraag S. S. er op, met zijn gordel en sjerpmet zijn schitterende sterzijn vliegend vaantje; zijn hoed met een pluim van witte veerenen natuurlijk het zwaard en de ver guide sporen. In onze hand houden we, den ring met het zegel niet te vergeten, onze kroon met de twee appels Egremont staarde met onbedwingbare verba zing het opgewonden wezen aan, dat, zonder het te weten, den arm van zijn toehoorder drukte, toen hij op zoo vlugge wijze den luister schetste, die hem op zoo inkonstitutioneele wijze onthouden werd. Een heerlijk schouwspel I zei Egremont. Ontgetwijteld het korps dat bestemd is om het land te redden, vervolgde Sir Vavasour met warmte. HOOFDSTUK III De ligging van het landstadje Marney was zoo bekoorlijk als men zich maar voorstellen kan In een uitgestrekt dal, begrensd door een heldere stroomende rivier, omgeven door weiden en tui nen, op een afstand beschut door vrij hooge heuvels, goed van water en hout voorzien lag het daar, en het was dus geen wonder, dal dikwijls de reiziger op de tegenoverliggende hoogten stil stond om dat heerlijk schoone en opgewekte ta- freel te bewonderen, dat hem den goeden ouden naam van zijn land weer in herinnering bracht. Schoone illusie 1 Want achter dat bekoorlijke landschap verkortten gebrek en ziekte het leven van eene niets dan ellende kennende bevol king I •!’P lijk. Met l.._,o de gewone kenmerken had van een Sprekende over de nederlaag en de ge vangenneming van lord Methuen zegt de TimesZooals ‘de zaak thans staat wekt het gebeurde het pijnlyke vermoeden, dat de Boeren niet belangrijk sterker waren dan de Engelschenhet schynt bovendien vreemd, dat de nabijheid van zulk een leger macht niet bekend was. De la.Rey is geen gewone tegenstander, en het is onmogelyk hem met succes te bestrij den tenzij dit geschiedt door een comman- deerend officier mot groote strategische be kwaamheid en die in staat is zelfstandig handelend op te treden. De Daily News en de Daily Chronicle wij zen op de onbruikbaarheid van ongeoefende en onvertrouwbare recruten. De Standaard zegt, dat deze nederlaag komt, na een reeks van tegenslagen, die men on mogelyk uitsluitend op rekening kan schrij ven van do slechte krijgskans. Het is niet mogelyk deze merkwaardige overwinning der Boeren voorby te laten gaan, zonder weder een parallel te trekken tusschen dezen oorlog, om de vrijheid der Afrikaander Staten,en den Noordamerikaanschen vrijheids oorlog van 1774—1783. Wy hebben reeds vroeger op de groote overeenkomst tusschen de beide oorlogen gewezen, en hetgeen nu in West-Transvaal is gebeurd versterkt die weder: Na de eerste gevechten had Engeland een ontzettend leger op de been gebracht, dat in het voorjaar van 1776 op de vloot onder admiraal Howe in Noord-Amerika aan hnd werd gezet. Men verzekert, dat de Engelsche kabi netsraad heden beraadslaagd heeft over den toestand in Ierland. Wyndham, de minister van Ierland, ofschoon geen lid van het ka binet, was tegenwoordig. Naar het heet, spoorde hij tot matiging aan en is het nomen van uiterste maatregelen uitgesteld. Te Glasgow het woord voerende, heeft Ro sebery opnieuw gezegd, dat hy geloofde dat de oorlog zou eindigen met een wettelyke erkenning of regeling. Niets kon verachte lijker zyn dan om de Boeren als roovers te behandelen. Geen enkele regeling zou iets goeds voor de toekomst van Zuid-Afrika beloven, als de aanvoerders er niet in gekend werden en er hun goedkeuring aan ver leenden. aanvaard. De Bond wenscht niet alleen de Boeren-vrouwen en -kinderen te helpen, maar ook de gewonden en zieken. I)it is. vervolgt de minister, echter onmogelyk zonder steun van Engelschen kant. Omwons dezen te verzekeren, moeten wy onsi/onthouden van het opwekken van gevoeligheden. Het is geen oogendienary, want wij volgen deze politiek slechts ter wille van het Duitsche volk. Laten wy dus wat rechtvaardiger zyn in onze beoordeeling en zorg dragen voer een rechtvaardige verdeeling van licht en schaduw. Dan zal misschien ook nog de uitzending van ambulances naar Zuid-Afrika mogelyk worden. (BravoNaar mate wy ons meer de verwanten en neven van En geland voelen, zullen wy de gemeenschap pelijke neven in Zuid-Afrika te krachtdadi ger kunnen helpen. De conservatieve fractie in het Pruisische huis van afgevaardigden zal het voorstel doen om er bij de Pruisische regeering op aan te dringen, dat deze in den Bondsraad de invoerrechten op de graansoorten, zooals die door de ryksdag-commissio waren ver hoogd zou steunen. Het centrum zal dit voorstel ondersteunen het zal worden inge diend op een tijd, dat ook de Ryksdag en de toltarief-commissie zitting nemen. De „Köln. Ztg.” verzekert, zelfs van een aajy^ming van bedoeld voorstel in den Landdag niets goeds te verwachten. Tegen over de besliste en herhaalde verzekeringen van Von Billow en andere vertegenwoordi gers en leden der Ryksregeering en van den Bondsraad, mag men niet aannemen, dat ook een welslagen dezer poging van de agrariërs in het Pruisische huis van afge vaardigden den minsten invloed op de regee ring zou kunnen uitoefenen. Ook verontrust het Keulsche orgaan er zich over, dat de zelfde quaestie (het ontwerp-toltarief) te zelfder tyd èn in den Landdag èn in den Ryksdag in behandeling zou zyn. Telefoon No. 82 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. verzekeren. Foei, foei, Sir Vavasour, zei Egremont zeer ernstig, denk oaan uw beginsel geen schikking, geen transaktie. Gij hebt gelijk, zei Sir Vavasour eenigszins een kleur krijgenden wil ik u eens wat zeggen mijnheer Egremont. gij zijt de eenige persoon, dien ik buiten onzen stand ontmoet heb, die een verstandig inzicht heeft in deze groote kwestie, die toch ongetwijfeld de kwestie van den dag is. tegenstelling tusschen het inwendige der on de omgeving was even treffend als pijn-/ uitzondering van de saaie hoogstraat, die) o_.. one kenmerken had van een kleine markt plaats, enkele sombere heerenhuizen, een morsig

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1