BE TWEE uitersten. ac a o /lïenws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ;-Magaz5jn ulster” Vrijdag 14 Maart 1902. No. 8748. 40sle Jaargang. tg FEUILLETON. HM VAN LOON. tCÏU’ IVoadwbalswn wereld bekend on •troffen middel tegen Long-, Lever en, enz. Inwendig uitwendig in bijna an met goed gevolg Prijs per flacon t t 1.15. Wonderzalf geneeskrach aeestal elke pijnlyko overbodig. Met voor ongeneesUjk ilangs een bijna 22 Brengt genezing en en, ontstekingen enz '-.'Mg Bullenlnndsch Óvrrziclil. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. mogen voortaan alleen op Pruisische huis, 0, 3 dubbelt) flesch ten. R.INKMAN &Zn Wordt vervolgd). Vegte, Zalthom me Rotterdam. mhage. g J. Czn. Rotterdam odt, itraat 103. Gasfitter. proefbusje» c. 0.35 voor Nader en s verg gekt best fte 5 voorstel tot grondwetsherziening, door de linkerzij voorgesteld, in aanmerking te nemen. Dinsdag is te Antwerpen een manifestatie ühadelykate en ge. middel voor Heereo Kinderschoenwerlc i 0. M Müller Ca 4.—Men lette goed sksmerk. ehoeewerk, galantarlM, W. Arnhea ir post f 1.60. 'ederland Rokin 8 Amsterdam in die Schutzenapotheke tohitach, Oeaterreich >t Centraal-Depót Sander telefoon 5 o. 89 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. wil, A Eclitg ngen, tesamen- iningen in den leu num des s, vervaardigd het wereldbe- j Gebra Stoll- t melk gekookt drank voor da- theelepels van hocolate) Als ij geval van te gebruiken, aamste H. .’I. IiOÜDSCIIE COURANT BUURT 11 prachtige collectie sballous, leering GASORNA- ’LATEN en GAS_ curreerende prijzen, or etalages ij H.H. Winkeliers vengenoemde geval zijn ontslag non nemen. Zfjn plaatsvervanger, Conrardy, zou dan zijn plaats innemen voor de laatste zittingen. Bovcrtroften .obers welbekend lACHT-BLIXIB met Fabrieksmerk). inde, radicale en ng van alle, zelfs dnekkige zenuw- iral ontstaan door »p jeugdigen leeftyd elke zwakte, Bleek Hoofd pijn ig - Maagpijn Onvermogen ie enz. Uit- Düitschland. Vóór Paschen zal de Rijksdag nog moe ten afdoen het voorstel om aan de leden der commissie voor het tariefontwerp per hoofd 2800 mark toe te staan voor hun moeite. - Wegens beleediging van den groother tog van Baden, is een verver te Worms ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Poolsche kinderen van ouders, die zoo .gelukkig” zijn Pruisische onderdanen te zyn, mogen voortaan alleen op Pruisische scholen onderricht genieten. BELGIE. Prins Albert en zijn vrouw hebben aan alle kinderen in den lande, geboren op den- zelfden dag als hun kleintje en eersteling, prins Leopold, een zilveren horloge ge schonken, dragende het portret van het echtpaar. De clericale rechterzijde heeft besloten zich schrap te zetten tegen de beweging aangaande uitbreiding van kiesrecht (eerst na de begrootingsdebatten zal het grond- wetsherzieningsvoorstel behandeld worden), de gematigd-liberalen en de radicalen heb ben een bondgenootschap gesloten voor de verkiezingen, op grond van grondwetsher ziening en afschaffing van het meerstemmi ge kiesrecht en de sociaaldemocraten van Prussel hebben eergisteravond uitgemaakt, dat niet alleen voor het oogenblik de bewe ging voor vrouwenkiesrecht moet gestaakt worden, doch dat zelfs, zoo de regeering voor den dag mocht komen met een voorstel «4) Terwijl het regenwater langs de muren stroomt het daglicht door het dak kan worden gezien, er gebrek bestaat aan verwarming, zelfs in den winter, schenkt de goede moeder onder de heilige barensweeën, een nieuw slachtoffer van onze gedachtelooze beschaving het leven omringd door drie geslachten, wier onvermijdelijke tegen woordigheid pijnlijker is dan haar lijden in die moeielijke ure; terwijl de vader van het kind, dat straks het levènslicht zal aanschouwen, in een an deren hoek van het benauwde vertrek ziek ligt aan den typhus, waarmede zijn bloed door de uitwasemingen van zijn huis besmet is, en tot welks volgende prooi misschien zijn pasgeboren kind bestemd is. Deze van ongedierte krioelende muren hadden deuren noch vensters, die geschikt waren om tegen den invloed van het weer te beschermen, of om het zonlicht binnen te laten en middelen tot ven tilatie te verschaftenhet vochtige en rotte rieten dak wasemde ongezonde dampen uit gelijk alle andere tot bederf overgaande plantaardige stoften. De woonvertrekken waren noch met planken afgeschoten, noch bevloerd; en hetzij het kwam M te genot van een fleet van affSO Frankrijk. De vice-admiraal Roastan aanvaardt de leiding over de vlootdivisie, welke den pre sident der Republiek naar Petersburg be geleidt en hy heeft de vrije keus over de schepen, die er deel van zullen uitmaken. Tot de divisie zullen onder meer behooren de nieuwe gepantserde kruiser „Montcalm”, metende 9500 ton en voerende 610 man, de kruiser „Guichen” (8280 man en 625 man) en een torpedojager. De brandweer te Parys is by den groo- ten brand eergisteravond heel slecht geor ganiseerd geblekende manschappen deden hun best, doch het materieel is beslist on voldoende. mijnd, nooit werd verstrekt door dierlijk voedsel. Ja, wanneer de arbeid^ doornat was van den regen, kon hij niet eens zijne druipende lompen door andere vervangen, en zijne eenvoudige brandstof had hij nog te dankon aan den atval der bosschen. De oogen dezer ongelukkigen konden naar de eenzame torenspits gericht zijn, die zich in hun midden verhief ais eene troosteres in het tegenwoordige en als de voorbode van gelijkheid in de toekomst; maar de kerk te Marney had hare heilige roepen uit het oog verloren. Wij hebben den lezer bekend gemaakt met den vicar, een bescheiden man, die meende zijn plicht te doen als hij 1 .dore week tweemalen preekte, en bij zyne gemeente aandrong op ootmoed en nederigheid, en dankbaarheid voor de zegeningen van het leven De bewoners van de Hoogstraat en enkele aanzienlijken uit den omtrek waren zijne voornaamste hoorders. lederen Zondagmorgen kwamen l ord en Lady Marney, vergezeld door kapitein Grouse, met pr ij zens waardige regelmatigheid, en werden in het onzichtbare binnenste van eene groote kerkbank binnengeleid, die de halve galery innam, met karmozijnrood damast was bekleed en van leu ningstoelen voorzien, terwijl voor hen, die ze verkozen, ook goedgevulde bidstoeltjes voorhan den waren. Het volk van Marney kwam bijeen in eenigs- zins geheimzinnige gebouwtjes, die in overvloedi ge getale aanwezig waren. den oorlog nog niet zoo naby is als optimis tische Engelschen zeiden, - of er is ergens een schroef los aan de machinerie van het En- gelsche leger. De nederlaag, Methuen door de la Rey toegebracht, maakt het belachelijk nog te spreken van „een guerrilla, waarbij slechts hier en daar nog een schot gelost wordt.” De „New York Press’ zegt, dat Methuens nederlaag voor de la Rey de aanwinst van nieuwe recruten beteekentmaar nÜe be kwaamheid en dapperheid der Boeren zal hun niet het recht op interventie doen ver werven. Het genoegen der Duitschers over het nieuws zal wel wat verzuurd worden door de herinnering, dat Methuen de eenige leerling van veldmaarschalk von Moltke in het Engelsche leger was. De Daily Mail geeft onder de titel„De overwinnende Boer”, de volgende beschouwing over De la Rey. Hy is de meest beteekende van alle Boeren generaals. Zelfs de beroemde De Wet bracht onzen legers niet zooveel slagen toe. Hy is de man van onze nederlagen by Uitva’ls Nek, Nooit gedacht, Vlakfontein,'jfoedwil, onge rekend de beide jongste gevechten. De oorlog heeft over hem gebracht een groote droefheid. Zijn vijftienjarige zoon sneuvelde naast hem by den slag aan de Modderrivier. Eens op een nacht zat hij met eenigen van zyn mannen jn zijn tent te praten over lord Roberts. Een hunner benijdde Roberts, die met den oorlog roem en goed verdiend had' De la Rey luisterde en zei op het laatst: „Jjj spreekt van lord Roberts, alsof je hem benijdt. Je denkt alleen van wat hy gewonnen heeft, niet aan wat hy verloor. Roberts en ik verloren beiden een zoon. Al zyn eer, al zyn geld, zou hy er voor willen geven als hy zyn jongen kon terug krijgen. Van legerhoofd zou hy, daarvoor alleen, graag Tommy willen worden. Hy is veldmaarschalk, maar vader tevens. „Ik weet hoe diep hy getroffen werd door den dood van zyn zoon, en ik heb gedronken uit denfcelfden beker, maar ik hield nog zoons over. Hy verloor zyn eenige”. Toen de oudste zoon dood was, streed naast De la Rey de tweede zoon, die nauwelijks veertien jaren was. Deze jongen werd kort daarna getroffen door den kogel van een Lee- Metford. By het treffen te Magersfontein bezette De la Rey de uiterste linkerzijde van de Boeren-positie. Hy móest een zeer verwoeden aanval van lord Methuens macht weerstaan. Zyn Verdediging was prachtig en had succes doordat enkele op lage en vochtige plaatsen ston den, nu en dan door de rivier overstroomd en gewoonlijk een heel eind beneden den beganen grond, of dat hot water, zooals dikwijls het ge val was, opwelde door den leemen vloer, de grond was nooit veel anders dan een massa klei, terwijl men nu en dan kleine kanaaltjes kon zien van het midden naar de deur om het water af te voeren en de deur zelf uit haar hengsels was genomen om den kinderen tot rustplaats te dienen in hun over stroomd huis Deze krotten voldeden in vele gevallen niet eens aan de allereenvoudigste eischen van de ge zondheid vlak naast iedere deur kon men een mesthoop zien, waarop allerlei vuile en onreine stoffen werden opeengeworpen met het doel om later tot besmetting van den grond te worden ge bruikt, zoodat, als de arme man zjjn benauwde woning eens opende in de hoop de heerlijke frissche zomerlucht binnen te laten hij in plaats daarvan een mengsel van gassen gewaar werd door die mestho pen uitgewasemd. Dit stadje Marney was de hoofdplaats van een landbouwende streek, want daar de zitters van de omstreken, gedurende de laatste vijftig jaren het stelsel gevolgd hadden om de hutten op hunne bezittingen uit te roeien ten einde daardoor ont slagen te worden van de verplichting om de bevol king te onderhouden, waren de verdrevenen naar. Marney gestroomd, waar tijdens den oorlog eene fabriek hun eenigermate een bestaan had verschaft ofschoon thans de wielen lang hadden opgehou den de wateren van de Mar in beweging te bren gen. Het bericht van Methuens nederlaag en gevangenneming heeft te Londen diepe ont roering verwekt. In politieke kringen houdt men vol, dat lord Methuen een soldaat van den eersten rang was en dat hij de hulde, hem in het Hoogerhuis gebracht, volkomen verdient. In andere daarentegen is men hoegenaamd niet verrast door het gebeurde; veeleer toont men zich daar verbaasd, dat het zoolang geduurd heeft, alvorens hy werd gevangen genomen. Ziehier hoe Fransche bladen o ver het laatste echec der Engelschen schrijven De Temps”: Uit een moreel oogpunt kan men de uitwerking van dezen bliksemslag, na zooveel andere gevoelige lessen, niet overschattén. Zal men haar begrijpen Zal de oorlogsroes te Londen overgaan Zal men tot de werkelijkheid terugkeeren, en zal men in plaats van dwazelyk te triomfeeren op een overmacht van strijdkrachten, die de glans van het heldhaftig verzet der Boeren slechts des te meer in ’t oog doet vallen, eindelijk gaan inzien, dat het ijdel is onder de bestaande natuurlijke en zedelyke, geogra fische, historische en ethnologische toestan den de Boeren te willen overwinnen, ver pletteren, tot verslagenheid brengen en ver delgen, en zal men inzien, dat er slechts één oplossing mogelyk is door onderhandelen en door een vredesverdrag, dat voor beide k zyden aannemelijk is Het „Journal des Débats” zegtHoe ernstig deze nedeilaag ook zy, men zoude toch verkeerd doen do;r te gelooven, dat zy in staat zoude zyn in het minst den algemeenen toestand der oorlogvoerenden te wijzigen. Haar uitwerking zal veeleer van zedelyken aard zyn, in zooverre als zy de Boeren zal aanmoedigen met bun stijfhoofdig verzet voort te gaanmaar door een na tuurlijken terugslag zal zy dezelfde uitwer king aan de zyde der Engelschen hebben, van wie men na een dergelyken tegenslag geen verzoeningsgezinde neigingen kan ver wachten. De Amerikaanscbe pers is natnnrjyk ook vervuld van de la Rey’s schitterende zege praal. De „New York Herald” zegt„Het lykt weer erg op de oude, oude geschiedenis: Geen verkenners en een half ingedommelde al te goedmoedige leiding, die volkomen verrast werd.” De Tribune merkt op, dat het einde van Honderden Engelschen lagen dood dicht by het terrein, waar hy streed. Den gebeden oorlog- door is Do la Rey aan» het front geweest. Een tyd lang lag hy zw«r ziek te Kroonstad. Nog niet hersteld, stond hy toch op om het 'bevel te voeren over de verspreide com mando’s, die lord Robert’s tocht naar Bloem fontein moesten verhinderen. Lfcrd Methuen behoeft niets te vreezen, nu hij in handen gevallen is van een man als de la Rey. De ambulance heeft hy allyd bevffl gegeven te doen alles wat mogeljjk is, in het belang der gewonde Engelschen. De generaal is gewoon de gevangenen zelf te bezoeken, om te inspecteeren of alles wel in c^de is. De la Rey stamt at van de Hugenoten, wat nog te zien is aan zijn uiterlyk, aan zyn hoog voorhoofd, zyn fijn besneden neus, zyn hanjen en voeten. Hij is van een flinke ges^lte en zyn borst wordt bedekt door een laiiwn baard. HJ staat bekend als een zeer stil mensch. In den Volksraad, waar hy elf jaren zitting had, noemde men hem „de Zwyger”. De rechterzijde van de Belgische Kamer ^enaat hebben in een Dinsdag gehouden Mering da beslissing der regeering goed- ferd, om een einde te maken aan de taling der kiesrechthervorming en tot wgrootingen over te gaan, zonder het -UI tot grondwetsherziening, door de linkerzy voorgesteld, in aanmerking te nemen. Dinsdag is te Antwerpen een manifestatie gehouden voor het algemeen kiesrecht door de liberalen, socialisten en christelijk demo craten. In optocht ging het naar het stad huis, waar by monde van Max Rooses aan den burgemeester Jan van Ryswyk een adres werd aangeboden. De burgemeester antwoordde met een aan maning tot kalmte. De regeering zou wel voor de stembus moeten wijken, zei hy. Te Menin is het by een manifestatie tot schieten van de zyde der politie gekomen, zonder dat echter iemand gekwetst werd. Het gebeurde by het passeeren van den op tocht langs ’t bureau van politie, toen de agenten eensklaps den stoet wilden ontbinden. De stemming is er natunrljjk door verbitterd. Ook de Brusselsche socialisten hebben be sloten de agitatie voor ’t vrouwenkiesrecht te laten varen. Mocht de clericale regee ring er een voorstel toe doen, dan zouden de socialisten tegen stemmen. Van der Velde heeft daarop verklaard dat het hem onmogelyk was tegen zyn eigen voorstel te stemmen, en dat hy in het bo. Van dit hulpmiddel beroofd, hadden zij zich weer langzamerhand over hel land verspreid, dat hen, als ware, had verstootenen konden er niet dan met de grootste moeite een zuur stuk brood verdienen. Hunne terugkomst in de omlig gende kerspelen werd met de grootste achterdocht gadegeslagen hunne vestiging door allerlei slimme streken tegengewerktzij, dij hunne arbeid ge bruikten, zorgden er wei voor dat zij niet op hun grond kwamen wonenen hoewel er door de groote konkurrentie maar weinige distrikten in het land waren waar het gemiddelde loon zoo laag was, moesten zij, die nog zoo gelukkig waren deze schrale verdiensten te hebben, boven hun moeilijken arbeid, iedere morgen en iederen avond een vermoeiden tocht doen, voordat zij de plaats van hun werk konden bereiken, of weer naar de morsige hut terugkeeren, die eene heilig schennis wps voor den naam van tehuis Naar dal tehuis, waarover Malaria (1) zweefde en om welks konden haard zich nog andere gasten geschaard hadden bfthalve het uitgeputte gezin van dén arbeid de koorts, in iederen vorm, de bleeke tering, de uitputtende gloeikoorts en de bevende koude koorts, naar dat tehuis keer de de trotsche Britsche landman terug na de uitgestrekte velden van vroolijk Engeland bebouwd te hebbenkeerde hij terug om de gevaarlijkste ziekten op te doen met een gestel, dat het minst in staat was om er weerstand aan te bieden een gestel dat, door overmatigen arbeid onder- (1) Allerlei koortsen door ongezonde lucht ver oorzaakt. Telefoon No. 8’4 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1