EVER GT, DE WEE UITERSTEN. u 3- wsch imververij brood. Aiewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8750. Bulteiilandscli Overzicht. FEUILLETON. ever <z> 40ste Jaargang. HE1MEH S BUIIG Maaglijders I o p» p« <D P Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De Weener Met isscherij BOUDE DAMMEH erk: ITCAP K.a. telefoon Ao. 82 e De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks Wiet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDSCHE COURANT? gbaar bij i TERS Jz. rijs van echtheid ia in kurk steeds voor den na&m der Firma >PPE Rotterdam- M. den Koning :en. )ÜDA de Heet >weg D 7. tomen en verven van .rderoben alsook alle as per briefkaart wordt »ost toegezonden door u Zaltbommel. De avondbladen vernemen van 12 Maart □it Heilbron, dat een nieuwe groote drijf jacht Zondag werd aangevangen van de Engelsche linie, die zich nitstrekt van Frank fort naar de rechterzijde en Lindley naar links. Vijf colonnes trokken westwaarts naar Wolvehoek op. Twee officieren met den muilentrein vertrokken vóór de opdrij vende troepenzij doorzochten de Rhenos- terrivier en namen negen Boeren gevangen, die onder rotsen verborgen waren Onge lukkigerwijze slaagde de hoofdmacht der Boeren onder Mentz erin te ontsnappen, door de gewone tactiek toe te passen om groote kudden dolgemaakt vee eerst op de linie los te drijven. Bijna allen kwamen in de verwarring weg, doorbrekend ongeveer halfweg dooi de. blokhuizen lijn tusschen Heilbron on Wolvehoek. Do drijfjacht had als gevolg de gevangenneming van vijftig man, een groot aantal stuks vee en levensmiddelen. De Daily Telegraph bespreekt de vrijla ting van lord Methuen en zegt, dat Do la Rey met groote gematigdheid en hoffelijk heid handeldezyn daad is er een, die wy op prys zullen stellenwy zullen do midde len trachten te iynden om die te recipro- ceeren. Het blad brengt hulde aan do schit terende ridderlijkheid en menschlievendheid door de Boeren in de laatste maanden aan den dag gelegd. De Standard schrijftDe la Rey toonde zich zyn reputatie van menschlievendheid en edelmoedigheid waardig; het geeft eenigen troost te denken, dat men by de eindbeslis sing te doen zal hebben met mannen als De la Rey en Botha. De imperialistische Daily Chronicle gelooft, dat de invrijheidstelling te danken is aan de edelmoedigheid van De la Rey, en niet aan het niet in staat zijn der Boeren om gevan genen te honden. De Daily Mail verwacht dat of Cronjé of Ben Viljoen in vrijheid zullen worden gesteld als antwoord op de edelmoedige daad van De la Rey. De Times zegtDe la Rey plaatste mensch lievendheid en ridderlijkheid vóór andere overwegingen. De andere bladen brengen ook hulde aan De la Rey’s grootmoedige ridderlijkheid slechts de Morning Post en Daily Chronicle schrijven zyn daad aan zwakheid toede Daily Express ziet er noch ridderlijkheid noch grootmoedigheid in. 5 een werkelijke hulp 26) Maar de gastvrije Bingley wilde geene afwijzing aannemen, en daar zijn bezoeker thans liever niet naar binnen wilde gaan, want de zon begon reeds langzamerhand ter kimme te neigen, liep de pachter haastig het huis in om den beker ten boorde te vullen, terwijl hij een zijner daglooners riep om Egremonts paard over te nemen. En wat denkt gij van den brand i zei Egremont tot den knecht. Ik denk, dat het een moeielijke tijd is voor de armen, mijnheer^ Maar het in-brand-steken van hooimijten zal de tijden niet beter maken, beste man. De man gaf geen antwoord maar leidde het paard met een stuurschen blik naar de stal. Op omstreeks een kwartiertje van Marney begon het dal nauwer te worden en maakte de rivier een bocht Ze liep midden door lachende, heerlijk groene weiden, aan beide zijden begrensd door bosch- rijke heuvelen, behalve waar hier en daar eene steengroeve de groene hoogten brak met haar ruwen vorm en bruingele kleur. Mooie steen en overvloedig timmerhout en zeitle dat de socialisten de grondwetsherzie ning willen afdwingen met middelen gelyk struikroovers die plegen te gebruiken. Uit gebrek aan koelbloedigheid heeft graaf De Smet de Naeyer een politieke fout begaan, die ernstige gevolgen na zich kan slepen, daar zyn woorden ook buiten de Kamer opschudding kunnen verwekken in de kringen der eveneens zeer rumoerige en tot buiten sporigheden geneigde arbeidersklasse. Haar socialistische leiders hebben reeds verklaard haar, vooral in de industrieele districten, niet meer volkomen in toom te kunnen hou den. De eerste minister zou misschien verstan dig gehandeld hebben, ieder uitdagend of seperp woord ongesproken te laten. Want al mag de regeering rekenen op den machtigen steun der invloedrijke rechterzijde, al heeft ook de minister van oorlog in overleg met dien van binnenlandsche zaken, reeds in ’t geheiip maatregelen genomen, tot een mobi lisatie der troepen en der gendarmerie, zoo was toch nu nog niet het geschikte moment aangebroken, waarop zy haar afwerende houding tegenover iedere kieswetherziening, moest bekend maken. Eerst by een poging der linkerzijde om algcheele grondwetherzie- ning te verkrijgen zou zulks van pas zijn geweest. De Belgische premier is anders in het staatkundig verkeer een doorgaans bedaard en bezadigd diplomaat van niet te miskennen DeKWaamheid. De Spaansche minister-crisis is nu geëin-* digd met de weigering van Sagasta om zich opnieuw te belasten met de vorming van een kabinet. Zooals men zich zal herinneren, is het eigen lijke struikelblok de nieuwe bankwet geweest die door den minister van financiën Urzaiz werd verdedigd. De onderhandelingen door dezen gevoerd met de voorstellers van de amendementen op het ontwerp, betreffende het papiergeld in omloop, liepen op niets uit en daar de minister op zyn stuk bleef staan en zag aankomen, dat hy geen meerderheid zou vinden, die hem steunde, deelde hy aan Sagasta zyn voornemen mede om zyn ont slag te nemen. Sagasta probeerde Urzaiz op zyn besluit terug te doen komen en verzamelde alle regeeringsvrienden om te trachten de overwinning te bevechtende hoofdelyke telling moet den minister president echter zoo zyn tegengevallen, dat zyn bekende politieke influenza weer ge- vaarlyker uitbrak, zelfs zóó gevaarlijk, dat hy zyn gezondheidstoestand als reden kon vooropstellen om zyn ontslag te mt tiveeren. Daarop dienden de overige leden van het kabinet eveneens hun ontslag in, In ons vorig blad werd een telegram op genomen, dat Sagasta geweigerd heeft, op uitnoodiging der Koningin-Regentes een coali tiekabinet te vormen, waarmee tot de kroning des konings nog wel te rogeeren zou zyn geweestmaar de Temps leert ons anders, en meldt, dat Montero Rios en Maura, chef der afgescheiden liberalen, beslist geweigerd hebben, zich onder leiding van Sagasta te verzamelen. Het waarschijnlijkst wordt zelfs geacht, dat aan Montero Rios de opdracht zal worden verleend, een coalitiekabinet te formeeren. Dit schijnt in alle gevallen zeker, dat Sagasta voorloopig van het bewind af is. Zyn val heeft hy niet te danken aan de mislukte bankwet alléén. Het is hetgeheele politieke programma van dit quasi-liberale ministerie, dat schuld heeft aan het gebeurde. De yiet nagekomen beloften tegenover de uiterste groepen dwr linkerzijde, de onge lukkige slappe houding by de jongste werk staking in Barcelona, hebben Sagasta bet vertrouwen doen verspelen van de demo craten, zonder wier steun geen hervormingen in Spanje zyn tot stand te brengen. De liberalen blijven wel in de meerderheid in de Cortes, maar of voor het land zelf veel te verwachten is van een ministerie, dat uit deze verschillende, zeer uiteenloopende libe rale groepen is bijeengezocht, blijft te be twijfelen. Verspreide Berichten, Frankrijk. Te La Pallice-Rochelle hebben een zeven- honderdtal havenarbeiders het werk ge staakt onder den eisch van een dagloon van vyf francs en een nacht-uurloon van 75 cen times. Een drietal schepen kunnen niet lossen. Heden of morgen wordt president Lou- bets formeel antwoord op des czaren invi tatie verzonden. Hy zal vergezeld worden door den minister van buitenlandsche za ken Delcassé, diens kabinetschef, Mollard, den adjunct-directeur van het protocol, als mede uit zyn omgeving door Combarieux, generaal Dubois enz. Het vertrek zal wel vallen tusschen 15 en 18 Mei. De premier Waldeck Rousseau is wel reeds weer kunnen uitgaan, doch zyn pijnen in den schouder houden toch nog aan en van geregelden arbeid komt nog niet veel. Düitschland. Het congres der Duitsche mijnwerkers Aan iéderen kant van de O. L. Vrouwe kapel verhief zich een toren. De eene, die zeer oud was, in den stijl die gewoonlijk de Normandische genoemd wordt, kort en zeer dik en vierkant, stak niet ver uit boven den westelijken gevelmaar de andere toren was van geheel anderen aard. Hij was hoog en licht en van zeer zuiveren en bevalligen gothischen stijlde steon, waarvan hij was opgetrokken, had een heldere, zelfs schitteren de kleur en zag er uit als ware hij pas gisteren gehouwen. Op het eerste gezicht scheen het, dat het van torentjes voorziene bovengedeelte bescha digd wasmaar eigelijk wat dit nog niet voltooid. De werklieden waren juist aan dien toren bezig op den dag dat de oude Baldwin Grey mon t als koninklijk gevolmachtigde onderzoek kwam instel len naar de gedragingen van het klooster. De abten kenmerkten graag den tijd van hun beheer door een of ander publiek werk, dat de schoon heid dezer gebouwen moest verhoogen oi ten nutte hunner onderdanen strekkenen de laatste der geestelijke lords van Marney, een man van fijnen smaak en bekwaam bouwkundige, richtte dezen nieuwen klokketoren op voor zijne broede ren. toen het strenge besluit kwam, dat de klok ken zich niet meer zouden doen hooren. En het loflied zou niet meer weerklinken in de kapel van O. L. Vrouwe en de kaarsen zouden niet meer worden aangestoken op het hoogaltaaren de Poort der armen zou voor altijd gesloten worden en de vermoeide zwerveling zou hier geen tehuis meer vinden. Wordt vtrvolgd.'} die toen niet het verblijf der zieken, aanduidde, maar eene plaats, waar alle rechten der gastvrij heid werden uitgeoefend waar de reiziger van den trotschen baron af tot den eenzamen en verlaten pelgrim toe, eene schuilplaats en hulp zocht, die nooit geweigerd werden, en aan welks ingang, de Poort der Armen genaamd, de boeren van de Abdijlanden, indien zij gebrek hadden, eiken morgen en eiken avond kleeding en voedsel mochten komen halen. Te midden van al deze puinhopen verhief zich over een ruimte van niet minder dan twee mor gen, met eene stevigheid die den tijd had ge trotseerd en met eene schoonheid, die eindelijk de gramschap der menschen had bedaard, zoo al niet in volmaakten dan toch in bewonderens- waardigen vorm en staat, een van de edelste voortbrengselen van christelijke kunst, de Ab dijkerk. Het dak was weg en al wat nog over was van de prachtige ramen was de symetrie (1' der lijs ten en bogen en enkelen overblijfselen van haar fantastisch dooreengeslrengeld lijstwerk, maar het overige was ongeschonden Van het raam aan de westzijde, dat de kruis- vleugelkapel van de H. Maagd verlichtte, nog ver sierd met marmeren en albasten pilaren, dwaalde het oog over het schip der kerk naar het groote raam aan de oostzijde, eene lengte van ongeveer driehonderd voet, door een prachtige dubbele rij ongeschonden muren en zuilen die van boven in een liepen. (t) Evenredigheid naar lijn en vorm. w atoomn van ont enz. worden naar de ode geverfd. Do Weener „Nette Freie Presse” acht door Tweebosch bewezen, dat do langdurige veldtocht de moraal en de tucht van het Britsche leger aan het wankelen heeft ge bracht. Ook wyst zy op de politieke ge volgen van De la Rey’s overwinning. Immers, heel het Westen van de Transvaal is nu onder het gezag der Republikeinscho Re- geering teruggebracht. De bekendo Engelsche afgevaardigde Charles Dilke is door de nederlaag by Tweebosch ook van opinie veranderd. In Dec. II. voorspelde hy, dat de oorlog binnen drie maanden uit zou zynnu erkent hy, dat hy zich vergist heeft en verklaart, dat gebleken is, dat hot blokhuizennet ijdel is, en de ontelbare gevangenen, door de Engel- schen gemaakt, meest weorlooze menschen zyn, dat het niet te zeggen is, wanneer de oorlog zal gedaan zyn, dat deze wellicht on bepaald zal duren, daar de Engelschen geen bruikbare ruitery noch paarden genoeg hebben. Do ook hier bekende William Stead, die wel eens te hard van stal loopt maar toch den spijker wel eens op den kop slaat, schryftlo. Indien, binnen 50 jaar, Enge land nog het kolenstation bezit te Simons- baai, bij Kaapstad, zal het van geluk mogen spreken. Waarschijnlijk is dit het eenige punt dat Engeland zal houden in Zuid-Afrika. Met verspilling van 5 milliard kon ’t het graf van zyn keizerrijk graven. De toekomst is aan do cosmopolitische uitlanders en aan de Hollanders, die de Vereenigde Staten van Zuid-Afrika zullen stichten, doch niet on der Engelsche vlag. 2o. Indien deze nood lottige oorlog nooit den Boeren was opge drongen door Milner en Chamberlain en indien het gerecht eerlijk do daders van den Jameson-raid had vervolgd, zouden de twee rassen ginder versmolten zyn en Zuid- Afrika ware een gemeenebest geworden, onder Engelsche vlag, zoo trouw en zoo machtig als Australië. Nu is het te laat. Nu is alles verloren, tot de eer toe. De Belgische kamer van afgevaardigden is weder eens het tooneel geweest van ru moerige scènes, weinig strookende met de waardigheid eener volksvertegenwoordiging van een geordenden Staat. Na Anseele werd het woord gegeven aan den afgevaardigde Huysmans, die op kalmer wyzo dan zijn voor ganger de herziening dor Kieswet voorstond. Misschien was de geheele zitting zonder buitengewoon tumult verloopen, had niet de eerste minister den noodlottigen volzin uit gesproken, die de zoo prikkelbare leden der linkerzijde letterlijk tot opstand bracht. Hy frisch stroomend water waren met de stilte en de afzondering van deze plaats, die tegen iederen scherpen, guren wind beschermd werd, de oor zaak dat ze een dier plekjes werd, waarin vroe ger dagen de Heilige Kerk zoo gaarne haar schoone en duurzame gebouwen stichtte. Daarom kon zelfs de vreemdeling, wanneer hij het stadje een goed halfuur achter den rug had en hij had de hoeve en den molen, die hij na dien tijd was voorbijgekomen, de Abdyhoeve en den Abdymolen hooren noemen, zich er op voorbereiden weldra de overblijfselen van een of ander klooster te mogen aanschouwen Wat Egremont betreft, hij was bijna te midden der ruïnen van Marney-abdij geborende statige overblijfselen waren ten nauwste verbonden met zijn allereerste denkbeelden iedere schrede was hem even eigen als ze geweest kon zijn aan een der oudste monniken en toch kon hij deze on geëvenaarde overblijfselen van een der grootste kloosters uit het noorden nooit /onder eenige aandoening aanschouwen. Over eene uitgestrektheid van niet minder dan tien morgen kon men de verschillende deelen der groote abdij nog waarnemendit waren voor ’t meerendeel met mos begroeide en afbrokkelen de gedenkstukken, die aan we zen waar eens de werkplaatsen en bijgebouwen stonden, 'en waar zich de van terrassen voorziene tuinen der vroe gere eigenaars uitstrekten hier kon nog de woning van den lord-abt worden aangetoonden daar, nog duidelijker, omdat het op grooter schaal was gebouwd en van grondstoffen, die nog duurzamer waren, het uitgestrekte hospitaal, een naam, Telefoon A’o. 8V ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. p- co *•4 o Q i c-o- co

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1