en •eden. 'ONINQBN JE TO UITERSTEN. Magana dster” JURT :e ‘I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ente f Dinsdag 18 Maart 1003. Buitenlandse!) Overzicht A -VAN DAM. - VAN LOON. itiwland, talages :veen, rootte van FEUILLETON. 40ste Jaargang, No. 8751. ’I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. A’ Verspreide Berichten. RINKMAN &Zn. i j biljetten en in- g genoemde Reta ins MAALSTEDE ct en huurcontract vien tusschen rei en worden aange- r premie van tien genot van een set van af I 80.— Telefoon Au. Sï. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. eering GEGARNEERDE prachtige collectie ballons, ering GASORNA- iATEN en GAS- irreerendo prijzen. Gasfitter. 1WILLIGE 'PING. ie Notarissen IRTEWEG te izerswoude en tfAHLSTEDE irnemens op DON- ’RIL 1902, telkens ure, in het Café rkt te >A, BERGEN, verdere alsmede verschei- GOIIDSCHE COURANT Zuid plas polder, I rest» wei 1 (•pltMl. I ir vroawe». I 6 65 7 24 7 99 9 10 1 10( 72 18 03 H.H. Winkeliers 73 AREN, .REN, nbinatiehet eene i Aren, 20 Cen tal 46 Hectaren, m, te zamen ver jaar het Bouw- het Weiland tot gen, Getimmerten Kitchener’s groote drijfjachten zyn Dins dag geëindigd. Het operatieterrein was op nieuw de ruimte, die omsloten wordt door de blokhuizenliniönv Heilbron—Frankfort LindleyBethlehem—Harrismith. De be weging was feitelijk dezelfde als bij de eerste drijfjacht. Er waren echter by de tegen woordige operaties verscheiden bezwaren, daar de Boeren verontrust waren door de twee laatste drijfjachten. Irt den nacht van 9 Maart was er een komplete linie gevormd van Lindley naar Frankfort, voor ’t grootste deel langs de Liebenbergvlei, en volgens de meest betrouwbare inlichtingen waren de Wet en Steijn ingesloten. De Boeren beproefden in den nacht van den 6den en den 8sten Maart vruchteloos door de Engelsche liniën te breken en trokken terug onder een zwaar vuur van de bereden infanterie. Op den 9den Maart rukte de helft van Rimington’s macht voor de Engelsche linie uit naar de bedding van de Rhenosterrivier, bij de sa menvloeiing van deze met do Elandsspruit, - met het doel de Boeren te beletten een ver- eenigden aanval te doen. De geheelo En gelsche linie rukte op den lOden voorwaarts. Vele Boeren slaagden er in door de wes telijke hoofdlinie te sluipen en zelfs nog vóór de kolones zich tot een lyu gevormd had den voor deze drijfjacht, brak de Wet, het gevaar beseffende, door do voornaamste linie heen, voordat deize was versterkt. V Bekend is do onbetrouwbaarheid der En gelsche officieele berichten. Herhaaldelijk kan men opmerken, dat gevechten zelfs waarin de Engelschen1 een betrekkelijk groot aantal verliezen leden; niet worden vermeld, en dat eerst langzamerhand uit de verliozen- lyst blykt hoe ernstig de strijd is. De heer Bennet Burleigh, de bekende oor logscorrespondent van de Daily Telegraph, vertelt thans eenige staaltjes, die deze onbe trouwbaarheid nog mepr doen uitkomen. Het eerste betreft de omsingeling van De Wet, waarvoor lord Kitchener een ontzagge lijke Engelsche legermacht had bijeengebracht. Dat die omsingeling mislukt was, wisten wy reeds; maar lord Kitchener had het voorge steld, alsof slechts enkele Boeren met De Wet ontsnapt waren. Wat blykt nu uit de mede- deelingen van Bennet Burleigh? Dat de „enkele Boeren” by de Wet, waarvan lord Kitchener sprak, 400 in aantal waren, en dat zy allen op 3 na door de blokhuizenlinie trokken; dat in dienzelfden nacht op een andere plaats 250 mandoor de linie braken, breken. Hy toont aan, dat deze regeerings- maatregel volkomen wettig was en slechts ten doel had de werkstaking te voorkomen. H|j wjjst de beschuldiging, als zou hy met het spoorwegpersoneel onderhandeld heb ben, af. De oproeping door Sonnino tot de liberalen gericht tot hereeniging hunner partij heeft den minister-president gelukkig gemaakt. Hy eindigt zyn rede met de verklaring dat bij de ernstige gebeurtenissen en verant woordelijkheden hy de opdracht niet heeft kunnen weigerenhet heeft hem nooit ont broken aan toewijding voor de vrijheid en de constituoneele monarchie en hij heeft zijn plicht vervuld, zyn land vrede en rust verzekerend. Hy wacht met een gerust ge weten het votum van de Kamer af. (Luide teekenen van bijval en langdurige toejuichin gen van de linkerzijde). Met 250 stommen tegen 158 neemt de Kamer een motie van den heer Gorio aan waarin vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken. en dat nog verschillende kleine commando’s ontkwamen. Het vuur uit de blokhuizen, zegt Bennet Burleigh, was nóch heftig, nóch doodelijk’ In den volgenden nacht braken er weer 900 man door de linie, en dit wordt door Lord Kitchener aangegeven als „eenige” en „zeer weinige”. Is het te veel gezegd, vraagt de Daily Telegraph, wanneer men die telegrammen misleidend noemt, en meent dat de geheele operatie mislukt is? De Echo de Paris bevat een telegram uit Chicago van gisteren, meldende dat do Boeren-godelegeorden Wessels en Wolmarans uit Philadelphia zyn aangekomen om te con- fereeren met de locale comitészy verklaren zich zeer voldaan over hun reis en over de sympathieke ontvangst door president Roo sevelt en de loden der Regeering te Was hington. Zy werden overal met groote geest drift ontvangen. De reis der gedelegeerden moet oen zeer gelukkig gevolg hebbon voor do overeenstemming en de samenwerking tusschen do verschillende Amerikaansche comités, met het oog op een mogelyke actie. De Italiaansche Kamer hervatte de bespre kingen omtrent do mededeeling van do re geering. De minister-president Zanardelli gaf een overzicht yan den parlementairen toestand, die zoo gunstig was voor het mi nisterie in December 1901. Nu heeft het ministerie verschillende beschuldigingen te verduren, die Zanardelli echter alle kan afwyzen. Hy zegt dat het ministerie den gewonen loop van zaken in het Parlement hersteld heeft en de financieele hervorming heeft doen goedkeuren, die het brood minder duur voor den armen man zal maken. Ook wyst hy de beschuldiging af, door verschil lende redenaars uitgesproken, als zou hy de sociale wetgeving vertraagd hebben. Hy herinnert er aan dat in zake de werk staking het Ministerie een buitengewoon beschavenden socialen arbeid heeft verricht door alle, conflicten te vermijden. Gavanni beantwoordend, zegt Zanardelli dat de agitatie van het Vaticaan zich niet tegen de echtscheiding richt maar tegen den Staat. Omtrent de quaestie van het onder de wapens roepen van het spoorwegpersoneel verklaart de minister-president dat dit wettig is geschied en die maatregel niet is toege past voordat de Regeering do zekerheid had, dat de werkstaking elk oogenblik kon uit- kerij en de keuken, en daarboven waren de cellen en de slaapzaal der monniken. Een niet meer gave trap leidde niet zonder gevaar naar deze van hun dak berooide vertrek ken Maar Egremont die goed bekend was met den weg, aarzelde niet ze te bestijgen, zoodat hij zich weldra op eene verhevenheid bevond, vanwaar hij den tuin kon overzien, terwijl zich verderop de kloostergangen uitstrekten en een aangrenzend kerkhof, dat eens door het geheel was ingesloten en gemeenschap had met den kloostertuin. Het was een dier zomerdagen, die zoo stil en kalm zijn, dat zij wel rustdagen der natuur sdhijnen. De vermoeide wind sliep in de eene of andere aangename spelonk, en de zonnestralen koester den zich op den top van een in rossen gloed ge- hulden heuvelde rivier zette haar loop slaperig en onbewust voorter was geen golvihg in het gras, geen beweging in de takken. Zulk eene diepe stilte te midden dezer tot plechtigen ernst stemmende puinhoopen diende om de eenzaamheid volkomen te makener ging in het gemoed van Egremont iets om dat hem die eenzaamheid op prijs deed stellen. De enkele woorden, die hij m'et den pachter en diens knecht had gewisseld hadden hem aan het peinzen gebracht. Waarom was Engeland niet meer hetzelfde land als in zijn luchthartige jeugd Waarom waren deze tijden zoo mor ilijk voor den armen Hij stond daar te midden der puinhoopen die,zooals de pachter zeer juist had opgemerkt, vele veran- In antwoord op een vraag van de afge vaardigden der linkerzijde betreffende een interventie in den Zuidafrikaanschen oorlog, verklaarde de Ital. minister Prinetti dat er niet de minste hoop bestaat dat de interventie door de Britsche regeering wordt aangenomen. De Minister verklaart zich eensgezind met de afgevaardigden die een vraag stelden over het eind van den oorlog, die aan beiden zijden zooveel edel en grootmoedig bloed doet vloeien, maar hy kan zich niet veroor loven een initiatief te nemen zonder kans van slagen. Deze verklaring is geen bewys van een verkoeling in de betrekkingen met Engelaijdhet herstel van de goede betrek kingen met Frankrijk hoeft ook niet detra- ditioneele Britsch-Italiaansche vriendschap verstoord. De jongste uitlatingen van den heer Chamberlain, toen hy een voorschrift wijzigde, dat ons gevoel kwetste, bewijzen, dat de betrekkingen tusschen Italië en En geland nooit hartelijker waren. De afgevaardigde Engel spreekt tegenover de jongste edelmoedige daad van de Boeren de hoop uit dat do Italiaansche regeering, op die wijze die haar het best dunkt, een woord van verzoening zal spreken. Hy voegde daarbij te hopen dat de rechten der humaniteit spontaan zullen worden erkend door het groote Britsche volk. Nadat de heer Rampolzi hulde had ge bracht aan de edelefmoedigheid en de dap perheid van het boerenvolk werd het inci dent gesloten verklaard. deringen hadden beleefdveranderingen in den godsdienst, veranderingen van dynastieën, wetten en gebruiken. Nieuwe klassen van menschen waren in het land ontstaan, nieuwe bronnen van rijkdom had den zich geopend, nieuwe beschikkingen van het gezag waartoe die rijkdom noodzakelijkerwijze had geleid. Zijn eigen huis, zijn eigen stand hadden zich gevestigd op de ruïnen van dat groote lichaam, waarvan de teekenen der vroegere pracht en kracht hem omringden. Eu nu werd zijn stand op zijn beurt bedreigd. En- het volk, do millioenen kinderen van den zwoegendeh arbeid, op wier onbewuste geest kracht alles berustte gedurende die aan verande ring-zoo rijke eeuwen, welke veranderingen had den deze eeuwen hun gebracht Was hun vooruitgang op de nationale ladder evenredig geweest aan den vooruitgang hunner beheerschers, die in de schatkamers van eene be perkte klasse de rijkdommen der wereld hadden opgestapeldwelke de bezitters er trotsch op de den zijn, dat zij de eerste der natiën waren, de machtigste, de meest vrije, de meest verlichte, de zedelijkste de godsdienstige Waren er ook hooimijtenverbranders geweest in de tijden der lords-achten En zoo niet waar om niet En waarom moesten dan de schelven der gra ven van Marney worden vernield, en die der abten van Marney gespaard Terwijl hij over deze bij hem opkomende vra gen nadacht, werd hij gestoord door eenige stem- 27) De romp der kerk was op vele plaatsen be groeid met braamstruiken en overal met een weligen plantengroei bedekt. Het was een zeer heele dag geweest en de gloed van de middaghitte vervulde nog altijd den lucht. De koeien waren, eerder om een schuilplaats dan om voedsel te zoeken, door enkele halfafbrok- kelende bogen van vroegere gewelven geloopen en lagen nu in de schacjuw van het schip der Deze ontheiliging van een plek die, vroeger heilig, nog altijd schoon was en tot ernst stemde, deed het gevoel van Egremont onaangenaam aan Hij zuchtte en zich omwendende, sloeg hij een pad in, dat hem na eenige schreden in den kloos tertuin bracht. Dat was een vrij uitgestrekt vierkant, dat eens den tuin der monniken otbgaf, maar het eenige dat schoons over was een' eenzame en verlaten ceder in het midden, die, wel de oudste boom scheen te zijn die bestond, en die. volgens de overlevering, ouder was dan de eerbiedwaardige muren der abdij. Rondom dit vierkant stond de eetzaal, de boe- Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Frankrijk. Ter arbeidsbeurze te Saint-Étienne zal heden een vergadering plaats vinden van dissidente mijnwerkers, ter samenstelling van de beginselen voor de vorming van een nieuwen mynwerkersbond voor het Loire- bekken. Eergisterenavond is president Loubet’s antwoord in gunstigen zin op des czaren uitnoodiging, in zee gezonden. De gezant der Republiek aan de Newa, zal er den czaar mee verrassen. Morgen zal er te Chaumont een groo te vergadering van volgelingen van Méline, den conservatief (verkapt nationalist) plaats vinden, waarby de oud-ministers Milliard en Krantz zich zullen doen gelden in de hoop nog weer eens aan ’t laatje te ko men. De „Echo” heeft gemeld, dat de ko- ning van Engeland op reis naar het zuiden, Parys niet zal aandoen, ter voorkoming van bedenkelyke incidenten, doch ondertusschen is te Parys bericht ontvangen, dat Edward VII zjjn geheele reisplan er aan gegeven heeft, naar het heet verhinderd door druk ke ambtsbezigheden en zware heerscherzor- gen. Te Wladiwostok is kolonel Marchand in den schouwburg gevierd als een vorst het orkest voerde te zijner eer enkele ma len de „Marseillaise” en het Russische volks lied uit en het publiek bracht hem hulde. Over Januari en Februari van 1902 is er in de Republiek voor zestien millioen minder ingevoerd dan in dezelfde maanden van het vorige jaar en voor meer dan 103 millioen meer uitgevoerd een aanwas met veel meer dan een vjjfde! Groot-Brittannie. Nu heet het weer, dat prinses Alice van Albany, die Zaterdag van ’s Gravenhage uit naar Berlijn is vertrokken, zich zou verloven met den Duitschen kroonprins. Vrijdagavond hebben de koning en de koningin hun eersten cour gehouden inBuc- kingham-paleis. Duitsohland. De keizer heeft, door bemiddeling van het departement van buitenlandsche zaken, aan den eersten burgemeester van Berlyn doen toekomen een lang artikel uit de „New- men en, omziende, bemerkte hij op het kerkhof twee mannen de een stond naast een graf dat zijn metgezel blijk baar onderzocht. De eerste was groot, en hoewel eenvoudig ge kleed, had hij niets gemeens in zijn voorko men. Zijne Weeding duidde niet aan welke positie hij in het leven innam zij kon door een landedel man en door diens koddebeier gedragen worden een donker katoen-fluweelen gewaad en lederen slob-kousen. Juist toen Egremont hem opnam, wierp hij zijn breedgeranden hoed op den grond en toonde een open en mannelijk gelaat. Zijne gelaatskleur kon in zijn jeugd misschien blozend zijn geweest, maar de tijd en de volgers van den tijd; het denken en de hartstocht, had den ze doen verbleeken zijn kastanjebruin haar verkleurd maar nog niet grijs, omgat nog een edel voorhoofdzijne gelaatstrekken waren regel matig eh fraai een goedgevormde neus, een wel besneden mond met witte tanden, en helder grijze oogen die bij zulk een geheel pasten. Zyn mannelijke leeftijd, want hij was dich ter bij de veertig dan bij de vijftig jaar kwam misschien beter met zijn forsche, krach tige gestalte overeen dan de meer zachte en bekoorlijke tijd der jeugd Terwijl hij zijn gespierde armen uitstrekte en een uitroep van vermoeidheid liet hooren, waar door de stilte werd afgebroken. Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1