.N THEE. MERK te letten) EREENG1NG til. .uitend EVER Dl ITO UITERSTEN. iwsch brood. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 19 Maart 1903, Mo. 8753. Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. Gouda- 40ste Jaargang. Zoudirb alsem wereld bekend on roffen middel togen Lever Vondstzalf jeneeakrach jeatal elke pijnlijke overbodig. Met (oor ongeiieesii jk anga een bijna 22 Brengt genezing en n, ontstekingen enz t ZONEN, iche Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. j i HOOFDSTUK V. INKMAN Zn. I WmU vtrvelri.) jaar voor per- an K. M. 1, gedeelte der bereden troepen op de vlucht deed slaan. ud gratis. i het Ryks Inter- n verkrijgbaar DE VISCH- Telefoon No. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. tvoering van ge- bevelende BIJL, EBAAKT Lz. e K.G. bil :gt, Iiül IMIII’ COURANT i II, enz. Inwendig uitwendig in bijna i met goed gevolg - I*r0s per flacon f 1.15. grondbezit- verdeeld in er was een gbaar bij /IERS Jz. vijs van echtheid i« n kurk steeds voor den naam der Firma •PPE post f 1.60. iderland lok in 8 Amsterdam idie Schutzenapotheke ihitsch, Oeaterreich Centrul-Depót Sander opgetreden kabinet is geweest, de onder de wapenen geroepen spoorwegbeambten met verlof te laten gaan. Hieruit volgt dus wel, dat een der struikelblokken van Zanardelli, de dreigende spoorwegstaking, uit den weg is geruimd. VAN H. 4 worden afgele- le pakjes van vijf en een Ned. ons van Nommer en ran nevenstaand e Wet gedepo Gij leunt tegen een ouden stam zei Egre- mont, naar den vreemdeling loopende. die zon der eene uitdrukking van verbazing naar hem opkeek en toen antwoorddeMen zegt dat het de boom is, onder welks takken de monniken zich legerden, toen zij naar deze vallei kwamen om hun gebouw te zetten. Dit was hun huis, totdat zij met het hout en de steenen rondom zich, met hun arbeid en hun fijne kunst, hun abdij oprichtten. En daarna werden zij er weer uit verdreven Die »ongewenschten” zyn meest ryke of althans welgedane Boeren, die van hun woon plaats verwijderd op eigen kosten in een aan gewezen plaats moeten leven. Te Port Alfred is er een kleine kolonie van hen. Voorts worden er te Beaufort West, Kaapstad Kim berley en Grahamtown vastgehouden. En wordt bun niets ten laste gelegd, maar zy zpn ongewensebt undesirable in hun woonplaats. Te Madrid is Sagasta nog bezig een nieuw liberaal Ministerie te maken. De Regentes had daar eerst bezwaar in en meende, dat de opposante liberale fractie ook vertegen woordigd moest zjjn, wat Sagasta, anders nogal plooibaar, weigerde. Sagasta heeft al lereerst geraadpleegd met den heerVegado Armyo, die wegens zyn hoogen leeftijd geen portefeuille wil aannemen, doch zich berèid heeft verklaard op te treden als voorzitter van de Kamer. De heer Moret y Prender gast zal dan in het Ministerie treden en waarschijnlijk het Departement van Buiten- laudsche Zaken nemen. Sagasta heeft ook geraadpleegd met den gematigden republi kein Melquiades Alvarez, en dezen een por tefeuille aangeboden. De heer Alvarez heeft zich beslissing voorbehouden. Frankrijk. Waldeck Rousseau moet zich nog eenige dagen buiten de regeeringsbeslommeringen houden en zal dus voor enkele dagen de be raadslagingen der Kamer niet bywonen. Te La Rochelle duurt de staking der bootwerkers voort, terwyl een poging tot schikking mislukt is. Vóór een schip waar van de bemanning zelve de handen uit de mouw stak ter lossing, kwam het tot een botsing tusschen stakers en gendarmes, waarbij de laatsten zóó dreigend optraden, dat den politiemannen revolvers verstrekt zyn. Later werd ’t weer wat kalmer. De bootwerkers te Rochefort lossen geen van La Pallice of La Rochelle komende sche pen. Loonsverhooging blijft de eisch en er liggen een zestal vaartuigen met lading stil, terwijl de stakers zingende rondkuieren. Den gepensionneerden marine-officie- ren van hoogen rang is door den betrokken minister nadrukkelijk verboden propaganda te maken tegen de regeering by gelegenheid der verkiezingen. Düitbchland. De Rjjksdagpresident graaf Ballestrem is tegen de betaling van schadeloosstellin gen aan de leden van de commissie voor de invoerrechten en daar hij de bedragen zou den van hem en van zijn vader en grootvader voor hem zij weten, dat zulk een pacht een voorrecht is. De abt was steeds dezelfde. Om kort te gaan in ieder distrikt waren de monniken de toevlucht voor allen die steun, raad en bescherming be hoefden eene vereeniging van personen, die voor zichzelven geen behoeften hadden, met verstand om de onervarenen te leiden, met rijkdom om de lijdenden bij te staan, en dikwijls met macht om de verdrukten te beschermen. Gij bepleit hunne zaak met gevoel, zei Egremont, niet zonder ontroering. Het is mijn eigen saak; zij waren zonen van het volk evenals ik. Ik had juist gedacht, dat die kloosters de toevluchtsoorden waren van de jongere takken der aristokratie zei Egremont. In plaats van de lijst der jaarlijksche toelagen hernam zijn metgezel glimlachend, maar zonder bitterheid. Nu, indien het noodig is dat we eene aristo kratie hebben, dan wilde ik liever dat de jonge re takken monniken en nonnen waren dan kolo nels zonder regimenten, of hofmeesters van koninklijke paleizen die alleen in naam bestaan. Zie bovendien eens aan welk voordeel dit thans voor een minister zou zijn, indien voor de van bezittingen ontbloote aristokratie op die wijze ge zorgd werd. Het eerste optreden na den Italiaanschen ministercrisis van het hernieuwde kabinet Zanardelli scheen geen politiek succes te beteekenen. Maar het tweede optreden heeft Zanardelli een zeer groot succes bezorgd met 250 stemmen tegen 158 nam de Kamer een motie aan, waarby aan de regeering het vertrouwen werd geschonken, waarom zy dadeljjk by haar optreden gevraagd had. Wel was te verwachten, dat de regeering by dit votum van vertrouwen met een meer derheid te voorschijn zou treden, maar dat deze meerderheid 92 stemmen zou zyn, de sterkste die de Italiaansche regeering ooit op Montecitorio heeft kunnen vinden, kon bepaald niet voorspeld worden. Daaruit blijkt allereerst, dat de socialisten in grooten getale voor het ministerie hebben gestemd, begrijpende dat het hun plicht en belang was, te voorkomen, dat het kabinet Zanar delli nu zou worden omvergeworpen. Ter wijl de positie van het kabinet nooit schit terend kon worden genoemd door de groote en telkens weerkeerende moeilijkheid, om alle groepen der linkerzijde te verzamelen om het in getalsterkte te winnen van de vrij wel aaneengesloten conservatieve groep, schynt nu door deze samenwerking van het meerendeel der linkerzijde, het regeerings- programma van Zanardelli te kunnen worden ter hand genomen. Er zyn evenwel 250 stemmen vóór en 150 tegen uitgebracht, zoodat er juist honderd onthoudingen moeten geweest zyn (de Ita liaansche Kamer telt 508 leden). Onder dit honderdtal heeft men vooral te rangschikken de republieken, die dus in de toekomst wel ban cent in het zakje zullen komen werpen. Belangrijk in Zanardelli’s verklaring is geweest, dat hy volstrekt wqnscht te hand haven het wetsontwerp op de echtscheiding, omdat zulks gewenscht wordt door de publieke meening en slechts verdedigd wordt door de groepen, die onder den invloed staan van het Vatikaan. En het schynt bijna zeker dat Zanardelli een meerderheid zal vinden voor deze wet, waarom zooveel te doen is geweest. Een van de eerste daden van het nieuw Per 5 ons. 45-55 ct. u,ron 65 75 thee 100 P. H. J. VAN 7. Telefaea No. 9» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Lord Kitchener seint uit Pretoria van gisteren Lord Methnen zendt my een stafofficier, met een door hem gedicteerd rapport, waar uit blijkt, dat de achterhoede-dekking, be staande uit bereden troepen, by bet aan breken van den dag (op 7 dezer), werd bestorm en overweldigd. De ossen- en mui- lenconvooien waren toen een myl verder. Lord Methuen versterkte dadelijk de ach terhoede dekking met alle beschikbare be reden manschappen, die met een sectie van de 38e batterij, een uur lang tegenstand boden, terwyl de convooien in geregelde orde opsloten. Lord Methuen droeg verder aan 200 man infanterie op, den aanval af te slaan, die door de Boeren krachtig werd doorgezet. De bereden troepen trachtten terug te trek ken op de infanterie, die daarbij in volslagen wanorde geraakte, en de meeste bereden manschappen medesleurde in haar vlucht. De beide kanonnen van de 35e battery bleven onbeschermd achter; zij zetten het gevecht voort, totdat elke man gewond was, met uitzondering van luitenant Nesham, die werd doodgeschoten, toen hij weigerde zich over te geven. Lord Methuen werd met 200 man van de Northumberland fuseliers en 2 kanonnen van de 4e battery afgesneden, doch hield drie uren lang stand, gedurende welken tyd de rest van de infanterie namelijk 100 man van het North-Lancashire regiment met 40 man bereden troepen, meest Kaapsche politie, die een kraal by de wagens bezet hadden, even eens weerstand boden aan herhaalde aan vallen der Boeren. Toen werd lord Methuen gewond. De verliezen werden bijzonder zwaar en de am munitie was byna geheel verschoten, zoodat te 9 J uur in den morgen de strijdmacht zich overgaf. De afdeeling in de kraal bleef echter tegenstand bieden, tot dat 2 kanonnen en een pompom op haar werden gericht. Omstreeks 10 uur gaf ook deze de on houdbaar geworden stelling over. De meeste Boeren waren in khaki ge-, kleed. Sommigen droegen zelfs onze onder scheidingen. Het is duidelijk, dat de infanterie goed vocht en de artillerie haar overleveringen gestand deed, terwyl naast de 40 reeds ge noemde manschappen der Kaapsche politie, enkele afdeelingen van het 5e Ragt. Imperial Yeomanry en de Kaapsche politie hun stel ling behielden na de paniek, die het grootste De «Daily Mail” verneemt van 26 Febr. uit Kaapstad, dat de beraamde operaties tegen de rebellen in het noordwestelijk deel der Kaapkolonie aanzienlijk vertraagd zyn door tegenslagen, die in den laatsten tyd plaats hadden. Twee convooien waren in gevecht gewikkeld, toen zy op weg waren om eenige garnizoensteden in die streek te provisioneeren. De vyand telt ongeveer van 1500 tot 2500 man onder algemeen bevel van Maritz, en behooren tot de beste Boe renstrijders, die nog in het veld zyn. In de afgeloopen weken heeft een herleving plaats gehad van bedrijvigheid onder de rebellen op verschillende plaatsen. In de Daily News beschrijft een Zuid-Afri- kaansch journalist de werking van de krijgs wet in de Kaapkolonie. Het volgende is er aan ontleend De krijgswet is oorzaak, dat honderden Kaapsche boeren opgestaan zyn, en tegen woordig, nu byna allen, die voor de Boeren waren, zich aan hunne zijde geschaard hebben, wint die krijgswet nieuwe recruten voor de commando’s door ook de Kapenaars, die tot nog toe standvastig trouw waren gebleven, verbitterd en oalrouw temaken. Een trouwe Afrikaander boer, in den zin als de militairen het woord gebruiken, is uiterst moeilyk in de Kaapkolonie te vinden. Zoo’n man is voor zyn stamgenooten een paria. Dat is iemand, die het khaki aangetrokken heeft, en tegen zyn eigen volk gevochten heefthetzij hij yeomandienst gedaan heeft in eenig plaatselyk korps of in een kleino-stadswacht. Er zyn zulke mannen, maar er waren er meer vóór de krijgswet afgekondigd werd.” Op het oogenblik zyn er ongeveer twintig leden van den Afrikaanderparty uit het par lement een party, die aldoor tegen den oorlog is geweest, en alles wat in haar ver mogen was heeft gedaan om hem af te wen den in de gevangenis, of op borgtocht vry, of als „ongewenschten” in een of andere zee plaats, b. v. Port Afred of Kaapstad. Een hunner, Schoeman, lid voor Oudshoorn, werkt in de straten van Oudshoorn, in gevangen dracht, met schapendieven en andere mis dadigers aan zyn zy'de. Zyn misdryf was, dat hy weigerde zyn paarden in te leveren en geen inlichtingen aan de militairen had ge geven betreffende de bewegingen der com mando’s op zijn plaats. Een ander lid, Schroe der, zit te Kaapstad, waar hy sedert Novem ber 1900 op zyn geding wacht. B OUDE DAMMER Ier Ier ITCA1’ Hun pachten waren laag en hun huurders mochten hun pacht weer vernieuwen voordat de tijd verstreken was: zij waren dus verstandige, fatsoenlijke menschen. In die dagen waren er ook kleine g zitters, mijnheer: het volk was niet v< twee klassen, meesters en slaven, rustpunt tusschen weelde en ellende. Comfort was toen een Engelsche gewoonte, en niet alleen een Engelsch woord. En gelooft gij werkelijk, dat zij gemakke- Jijker landheeren waren dan de tegenwoordige f zei Egremont onderzoekend. De menschelijke natuur zou ons dat reeds aantoonen, zelfs al leerde de geschiedenis het ons niet. De kloosterlingen konden geen privaat eigen dom bezitten zij konden geen geld sparen zij konden niets vermaken. Zij leefden, ontvingen en deden hun uitgaven gemeenschappelijk Het klooster was dan ook de eigenaar, die nooit stierf en nooit verkwistte. De pachter had toen een onsterfelijken land heer niet een hardvochtigen voogd, of een kwel lenden hypotheekhouder, of een talmenden kan- selarij-beambtealles was zeker; het landgoed had geene verandering van heeren te vreezen, of de eiken over de bijl van den verkwistenden erfgenaam te vreezen. Hoe trotsch zijn we nog in Engeland op eene oude familie, ofschoon, God weet *t, *t zoo zelden gebeurt. En toch zeggen de menschen graagwij huur- •S) Gat hij aan zijn metgezel zijn besluit te ken nen, om wat in de schaduw van den ceder in den aangrenzenden tuin te gaan rusten en zijn vriend uitnoodigde hem te volgende, nam hij zijn hoed op en stapte er heen, Er was iets in het voorkomen van den vreem deling, dat Egremont belang inboezemdeen na gewacht te hebben tot hij zich op zijn heerlijke rustplaats had nedergevlijd, ging Egremont in den kloostertuin en was vast besloten hem aan te spreken. en werd het wat het nu is. Arme menschen I arme menschen I Zij zouden toch zeker hunne rustplaats niet verbeurd hebben, indien zij verdiend hadden ze te behouden, zei Egremont. Zij waren rijk. Ik dacht, dat armoede een misdaad was, antwoordde de vreemdeling op een voudige toon. Maar zij hadden andere misdrijven be gaan. Het kan zijnwij zijn zeer zwakke schep selen. Maar hun geschiedenis is geschreven door (hun vijanden zij werden veroordeeld zonder verhoord te zijnhet volk stond dikwijls te hunne behoeve op, en hunne bezittingen werden verdeeld aan hen, op wier berichten en rapporten zij verbeurd verklaard waren. In elk geval was dit eene verbeurdverkla ring die leven gaf aan de maatschappij, zei Egre mont de landerijen zijn nu in handen van werk zame menschen en niet van luiaards. Een luiaard is iemand die niet werkt, zei de vreemdelingof hij nu een monnikskap of een addellijk kroontje draagt, is voor mij het zelfde. Iemand, dunkt me, moet het land bezitten hoewel ik wel eens heb hooren zeggen, dat het persoonlijk bezit volstrekt niet noodzakelijk is. Maar, wat daarvan ook weze mogen, ik be hoor niet tot hen, die tegen den lord in verzet zouden komen, ten minste indien hij goed was. Allen zijn het hierover eens, dat de kloosterlingen gemakkelijke landheeren waren. :regen aanslui-

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1