BTO1NG. DE TWEE UITEBSTEN. iimeii terdam. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 20 Maart 1902, 40ste Jaargang. !No. 8753. Buitenlandse!) Overzicht. rERVERIJ FEUILLETON. aagd ■UIIG, D 7. i&dtrbilum oadtnalf neeskracli tal elke pijnlijks erbodig. Met ir ongeneeslijk gs een bijna 22 mgt genezing en ontstekingen enz Inzending van Advertentiën tot 1 uui' des midd. 5a. Verspreide Berichten, iel. de Annchf- it”, Haarlem. ierlj •iKMAN &Zn. Wordt vervolgd.} ie opengesteld, n te allen tijde i hoofdtekst lit balfmaande- she tijdschrift it nit de He ldring een er om de Aarde, o Heer E. T. itra Kuiper in ebt der Ven- :bap maakt, mmmer is rijk 'lliutreerd eigen photo- hieche op na- ran 9 nar v. m. Telefoon 5o. 82, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. len Koning de Heer en verven van >en alsook alle GIIUMIIE COURANT atoom n van rorden naar ds iverfd. post f 1.60. rland kin 8 Amsterdam lie Schutzenapotheke *ch, Oesterreich intrml-Depót Sander t per jaar on- die hem aan r hem op te izigers worden e maal komen len in Arabiö, Birma, Ma- twee onbedekt opgestelde vyltien-ponders den kraal te beschieten. Er was slechts één middel om verdere verliezen vau levens te voorkomen dat was overgave. Kitchener seint uit Pretoria van 17 dezer De colonnes rapporteeren 18 Boeren gedood en gewond, 284 gevangenen en overgaven. Voorts meldt Kitchener, dat in westelijk Transvaal voldoende troepen zyn om afdoende het hoofd te bieden aan den toestand. Na een tweedaagsch debat is do motie van Campbell-Bannerman (beoogende een commissie van onderzoek naar de knoeierig- en by de leveranties voor het leger) door het Lagerhuis verworpen met 346 togen 191 stemmen. handelaar een ndsche uitgave ireld bekend en fen middel tegen nf-, Lever enz. Inwendig wendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon 1.15. Telefoon No. 6* ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel metr 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. In de Fransche Kamer werden een reeks voorstellen betreffende verandering in het kiesrecht behandeld. De een wilde terug- keeren tot de departementsstemming, de zoo genaamde scrutin de liste de andere pro portioneel® vertegenwoordiging, enz. De De mynwerkerzvereeniging van Mont- ceau-les-Mines heeft aangenomen een mo tie, waarin betreurd wordt de scheuring op het congres te Alais, welke op rekening wordt gesteld van de erbarmelgke lafheid der vertegenwoordigers en waarin voorts wordt kennis gegeven van de uittreding uit den Nationalen Mjjnwerkersbond. Het in Zweden met zooveel belangstelling tegemoet geziene regeeringsontwerp, betref fende de uitbreiding van het kiesrecht, werd eenige dagen geleden door den minister van justitie by de beide Kamers ingediend. In hoofdzaak komen de voorgestelde wijzigingen hierop neer. Het kiesrecht zal worden ge waarborgd aan alle mannelyke personen boven de 25 jaar, voor zoover zy in het bezit zyn van het gemeentelijk kiesrecht en hun gemeente- en ryksbelasting hebben vol daan, evenals die over de twee voorafgaande jaren. De voorgestelde uitbreiding gaat veel minder ver, dan men met het oog op de beloften tydens de verkiezingsagitatie wel verwachtte. Als een soort van tegenwicht tegen de toeneming van het aantal betrek' kelyk jeugdige kiezers, wordt door de re- geering voorgesteld om den gehuwden, of gehuwd geweest zijnden mannen boven de 40 jaar, het recht te geven twee stemmen uit te brengen. Tot dusver heeft het gepubliceerde ont-" werp eigenlijk nergens bijval kunnen vinden. voorkomen van Engeland vóór en na de ophef fing. Welnu, mijnheer in Engeland en Wales alleen bestonden er van deze instellingen van ver schillende gróótte, ik bedoel kloosters en klooster kerken en kapellen en groote hospitalenveel meer dan drie duizendalle mooie gebouwen, waaronder vele die zeer schoon waren. Gemiddeld waren er in ieder graafschap ten minste twintig zooals dit was; in dit groote graatschap zelfs het dubbele van dat getalinrichtingen, die even uit gestrekt en even prachtig en even schoon waren als uwe Belvoirs en Chaisworths, uwe Wentworths en Stowes, (i' Beproef eens u dertig of veertig Chatsworths. voor te stellen in dit graafschap, waarvan de eigenaars nooit elders woonden, Er wordt thans genoeg geklaagd over absenteïsme (2) De monniken waren,nooit afwezig. Zij verteerden hun inkomen onder hen wier arbeid het had voort gebracht Deze heilige mannen bouwden en plant ten ook zooals zij al het overige deden voor de nakomelingschap: hun kerken waren kathedralen; hun scholen kollegiénhun zalen en boekerijen de archieven van koninkrijkenhun bosschen en wateren, hunne hoeven en tuinen werden aange- (1) Namen van adellijke landgoederen. (2) Het niet wonen in plaatsen waar men be zittingen heeft, zooals dit in Ierland in erge mate het geval is, daar de groote grondbezitters meest al Engelschen zijn, die zelden of nooit hunne be zittingen bezoeken en dus de opbrengst van den arbeid der Ieren niet te midden van dezen ver teren, maar jop verschillende plaatsen van Enge land of op het vasteland. De „Standardcorrespondent” te Pretoria geeft een beschrijving van lord. Methuen’s nederlaag en zegtToen de Boeren op een afstand van drie myl waren plaatsten zy zich op vyf gelederen in geopende orde en galopeerden recht af op de achterhoede, terwijl zy gilden en hun geweren zwaaiden, en door hun aanval als één man en bpn getalsterkte de achterhoede dreigden geheel onder den voet of er dwars door heen te rijden. Toen de vijand 1400 yards verwijderd was opende de achterhoede het vuur met achtereenvolgende salvo’s, terwijl de stuk ken veldgeschut met granaat schoten. De Boeren antwoordden met een hevig vuur en vervolgden hun galop recht op de achter- hoede aan, doch terwijl hun centrum recht doorrende, reden hun vleugels om de beide flanken. Zy drongen met den grootsten moed en beslistheid door, zoo zelfs, dat velen in het midden van de dekking terecht kwamen, die den marsch der colonne beschermde. Methuen zond tot steun der achterhoede een afdeeling bereden troepen terug en het verder dringen van den vyand werd tegeq^ gehouden, hoewel slechts tydelyk. De Boeren gedroegen zich met dapperheid, die klein geestig zou zyn om niet te loven, en kwa men opnieuw aan zonder dekking, terwijl een hevig vuur op hun gelederen werd afge geven. De infanterie werd aangewezen om te gaan helpen. Twee kanonnen op den rechterflank werden met bewonderenswaar- dige koelbloedigheid bediend, doch de be reden manschappen, die de achterhoede vormden, werden zenuwachtig door den wan- hopigen stormloop der Boerenveteranen en sloegen feitelijk op hol onder den invloed der blinde paniek. Methuen gaf bevelen, dat de convooien en troepen terug zouden trekken op een kraal, waar reeds gedeelten der bagage waren verzameld, en droeg ma- De crisis in Spanje schynt opgelost en men heeft ons de namen der ministers geseind, die waarschynlyk onder leiding vanhetnieuw'e kabinet zullen vormen. Evenals in Italiö, is ook in Spanje het nieuwe kabinet een herjongd been van het oude. De oude pre mier heeft enkele elementen, die niet in den smaak van het parlement of van hem zelf, vielen, weten los te laten en door nieuwe ministers vervangen. Zoo vinden wy behalve den naamdrager Sagasta als minister-presi dent, uit het vorige kabinet terug de minis ter-president, uit het vorige kabinet terug de ministers van oorlog, VVeyler, van open baar onderwys, Romanones, handel en open bare werken, Villanueva, terwijl Moret y Prendergast, binnenlandsche zaken, in plaats van het eigenlijke struikelblok van het ka- 29) Dan zou hij niet, zooals in onze dagen de lei ding der openbare zaken behoeven toe te vertrou wen aan personen, die daartoe geheel en al on bevoegd zijn, of het bevel over expeditiën opdra gen aan generaals, die nooit in het veld zijn geweest, of gouverneurs van koloniën kiezen uit mannen, die zich zelven nooit hebben kunnen beheerschen, of tot gezant aanstellen een uitge- putten dandy of aigeleefden gunsteling. Het is waar, dat vele monniken en nonnen van aanzien lijke afkomst waren En waarom ook niet De aristokratic droeg haar aandeel bijmeer niet. Zij genoten evenals alle andere klassen, de voordeelen der kloostersmaar de lijst der gemijterde abten bij de opheffing, toont aan dat de groote meerder heid der hooiden van de kloosters uit het volk voortkwamen. Welk verschil van meening er ook omtrent deze punten moge bestaan, zei Egremont. er is eene zaak, waarover geen geschil kan zijnde monniken waren bekwame bouwmeesters. Daar hebt ge het, zei de vreemdeling op klagenden toon indien men slechts wist, wat men verloren had I Ik ben er zeker van, dat men ge woonlijk niet het flauwste denkbeeld heeft van hot joor Paris het bevel over den kraal op. Methuen galoppeerde terug naar de kanon nen op den rechtervleugel en moedigde de soldaten door gebaar en stem aan plotse ling werd hij tot schyf gekozen door de Boeren scherpschutters, die het vuur op hem concentreerden. Zijn paard stortte dood neer op drie plaatsen getroffen, terwyl hij een kogel in de dij kreeg; het was toen 9.30. De Boeren hernamen, dank zy hun grooter getalsterkte en de aanmoedigingen van De la Roy zelf, het offensieve en begonnen de stelling te omsingelen. Colliers begon met binet, Urzaiz, is gekomen en verder Canali- gas, Capdebon, en Almondovar de overige portefeuilles hebben verdeeld. Sagasta heeft een uitgebreid program ge reed liggen, dat reeds door genoemde hecren onderschreven is. Het zal een democratich karakter dragen, zoo heet hetwat de gods dienstige orden betreft, zullen wijzigingen in het decreet van Gongales worden aange bracht, in verband staande met de onder- handelingen met het Vaticaan; in de flnan- ceele quaestie is gestreefd naar een over eenkomst met de Spaansche bank, en in de sociale aangelegenheden wordt de wensche- lykheid van arbeidswetten Voorop gesteld verder is er nog sprake van decentralisatie der administratie en van een nieuwe gemeen tewet, afbouwen van de in aanbouw zijnde schepen en een nieuw vlootplan. Om dit alles te kunnen tot stand brengen zullen de Cortez dadelijk na Paschen weer bijeenkomen en slechts een korte zomer- vacantie genieten. Frankrijk. Laurent Tailhade, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens een anarchis tisch artikel in één der bladen tijdens de aanwezigheid van den czaar, zal zich te Parys candidaat stellen voor de Kamer en ondertusschen is de directeur van het be trokken blad, die eveneens veroordeeld werd, weder in vrijheid gesteld. Door de rechtbank te Die, in het de partement Drom o, zyn de assomptionisten van Briand wegens overtreding van de wet op de vereenigingon, zonder onkosten van rechtsvervolging ontslagen, op grond, dat de aanklacht niet voldoende gerechtvaardigd was. -— De vergadering van dissidente mijn werkers te Saint-Étienne ia niet kunnen doorgaan ter arbeidsbeurze, doordien er te wéinig belangstellenden opgekomen waren voor een nieuwen bond. ’t Moet nu Zondag a.s. opnieuw geprobeerd worden. Minister Leygues meeride dat men aan den vooravond van de verkiezingen zulke dingen niet kon afdoen; ’t was te laat. Met 314 tegen 231 stelde de Kamer hem in het gelijk en ging toen over tot de nieuwe indeeling der kiesdistricten, noodig ten gevolge van de vermeerdering of vermindering der be volking. De Kamer heeft aangenomen een voorstel van Pourquery de Boisserin, waarby het mandaat van afgevaardigde op een duur van van 6'jaar wordt gebracht en waarbij bepaald wordt dat de Kamer zich in haar geheel vernieuwt. De regeering had dit voorstel aanvaard. legd en bewerkt op een schaal en op eene wijze, die nu niet meer bestaan j zij maakten het land schoon, en het volk trotsch op hun land Maar indien de monniken zulkë weldoeners waren voor het algemeen, waarom stond dan het volk niet in hun belang op Dat heeft het gedaan, maar te laat. Het streed een eeuw lang, maar het streed tegen het bezit en moest het onderspit delven Zoo lang de monniken bestonden, had het volk, wanneer het onrecht werd aangedaan, het bezit aan zijne zijde. En nu is dit alles voorbij, zei de vreemdeling en reizigers komen deze puinhoopen bezoeken en meenen, dat zij heel verstandig zijn en houden zedekundige bespiegelingen over den tijd. Zij zijn de kinderen van het geweld, niet van den tijd, De oorlog heeft deze ruinen veroorzaakt, de bur geroorlog, en van ai onze burgeroorlogen de on- menschelijkstewant hij werd gevoerd tegen hen, die geen weerstand boden. De kloosters werden stormenderhand genomenzij werden geplunderd, leeggehaald, beschoten en gerameiddoor middel van buskruit li t men ze in de lucht vliegengij kunt de teekens van den brand hier tegen dezen nieuwen toren zien. Nooit had zulk eene ver woes ting plaats gehad Het geheele land zag er eene eeuw lang uit, alsof het pas door een meedoogen- loozen vijand was aangevallenhet was erger dan da Normandische verovering. Engeland draagt dan ook nog steeds de litteekenen er van. Ik weet niet of de werkhuizen ze wel zullen doen verdwij nen. Eindelijk bouwt men ten minste iets voor het volk. Na eene proefneming van drie eeuwen nu uwe gevangenissen vol zijn, en uwe tredmolens Uit Luik wordt aan de Petit Bleu ge meld dat de betooging daar op touw gezet door de anti-clerrcalo partyen, ten gunste van het algemeen stemrecht, in drukwekkend is geweest. De stoet vormde zich op de place Delcour en trok de geheele binnenstad door. Aan het hoofd liepen de afgevaardigden Furnéinont, Denis, Smeets, Demblon, Treclet, Wettinck, senator Clément, de oud-afgevaardigden Magnette enJourflez, en een aantal leden van provinciale staten en gemeenteraden zij werden gevolgd door wel tienduizend menschen. Onder de emble men, in den stoet meegevoerd, trok de aan dacht een doodkist met het opschrift Gereedschapskist van den heer de Smet de Naeyer”. Bijeenkomsten in de open lucht worden na afloop van don ommegang ge houden. Do regeering had de troepen in de kazer ne goroed laten houden, maar er hadden geen ongeregeldheden plaats. De meerderheid, waarmee het Italiaan- sche Ministerie Zanardelli overwon 92 was mooi, maar een schaduwzijde is, dat 45 leden zich onthielden, republikeinen en zoogenaamde onafhankelijke linkerzijde. Voegt men dezen bij de oppositie, dan wordt de verhouding 250 tegen 203, dus 47. Bui tendien zyn onder de meerderheid de socia listen, die er voor ’toogenblik geen heil in zagen het Ministerie te doen vallen. WETHOUDERS 4 AR T 1902, fee ure in het nschrjjving IDEN; ïrende hel- et de daar JV itrating van ig naar het Gouda. >p de Gemeente- i ven door den SR. iets van hun uitwerking verliezen, hebt ge ons iets gegeven in plaats van de kloosters. - Gij treurt om het oude geloot, zei Egremont op eerbiedigen toon. - Ik bezie de zaak niet als eens kwestie van geloof, zei de vreemdeling. Niet als eene zaak van godsdienst, maar als een zaak van recht beschouw ik ze; ik zou zeggen als eene zaak van privaat recht en algemeen geluk. Indien gij dit noodig hadt geoordeeld, hadt gij den godsdienst der abten kunnen veranderen, zooals gij dien der bisschoppen verandertmaar gij hadt niet het recht menschen van hun eigendom te berooven, en dan vooral eigendom, dat onder hun beheer in zoo hooge mate bijdroeg tot het welzijn der gemeenschap. Wat gemeenschap betreft, zei eene stem, die noch van Egremont noch van den vreemdeling atkwam, met de kloosters verdween het eenige voorbeeld, dat wij ooit in Engeland van zoo iets gehad hebben. Er bestaat geen gemeenschap in Engeland er is wel een bijeenbrengen, maar een bijeenbrengen onder omstandigheden, die eerder aan ontbinding dan aan vereeniging doen denken. Het was een zachte stem, diedeze woorden sprak en toch eene stem, van bijzonderen aard eene dier stemmen, welke onmiddellijk de aandacht trekken- zacht en toch plechtig, ernstig en toch niet harts tochtelijk Met een tred even zacht als zijne stem, had de man, die op het graf had geknield, zich onopgemerkt bij zijn metgezel en Egremont ge voegd.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1