JE TWEE uitersten. c0., iofleveranciers). -Borst- t iïw I bM IN. ITIHEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag 31 Maart 1903. 40ste.w»laargang< No. 8754. leliza Bullenludscli Overzicht. HJU1LLEJO gbaar. men. bericht lientèle nngscl- Ing met (Irma i reke- -Bron, n*dam. UT. O1G. fluenza, lening, II E”, k( ■’a/*' Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. ”/o sluit H A t)o. fORTDIJN. mont Wordt vervolgd.) I0M.875.- 000 000 - 10.05» M‘ 1017150. i doen genezen, 3 van ouds Idberoemde NINGBLOEM" lening vod» .er». telefoon to. 01 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. fiülDSCHE roiRlVT De Belgische Kamer zette de beraadslaging over het ontwerp betreffende het algemeen kiesrecht voor provincie- en gemeentebestnren voort en verwierp met 92 stemmen tegen 45 het voorstel, waarbij de leeftijd voor de ge meentelijke kiesbevoegdheid wordt gesteld op 21 jaar. Dit voorstel behelsde ook kies recht voor vrouwen. De socialistische afgevaardigde Van de Velde diende daarop een voorstel in tot grond wetsherziening. Terwijl de Fransche Kamer van afgevaar digden debatteert over wijzigingen in de kies wet, houdt de budget-commissie van den Se naat jsicli ijverig bezig, met alles wat dooi de Kamer bewilligd is, wederom van de be groeting te doen schrappen, als namelijk de heeren senatoren dat willen. Progressief successierecht, petrolcumbelasting, verkoop van saccharine, reductie van het porto voor dagbladen, verbeterde voeding der soldaten en alles wat dies meer zy heeft zy afge- kenrd met het alleszins loffelijk streven om het verstoorde evenwicht der begrooting te herstellen. ct. bij Kleiweg E, 100 drecht PINK8E N, Bosk iop B ter K. VAN DER Idinvsveen, Wed. Oudewater. I) li te Benschop ibank van het wetsontwerp betreffende de Bank instelling van een derartement van arbeid hervorming van de accijnzenreorganisatie en uitbreiding der vloot ('.handhaving van het verplicht militair onderwijsdecentralisatie der administratievermindering van het aan tal bisschoppen en een onderzoek naar de congregatiën waarborg voor de vrijheid van gewetenbevestiging van de rechten van den Staat tegen de inbreuk daarop door de kerk gemaakt; uitbreiding van openbaro werken. van zei Egremont aar- lyk belang, door Viviani geopperd, stelde Bouvier de vraag, hoe dit kon opgaan waar niemand van zyn herziening zeker kon zyn. De regeering, bij monde van den minister Georges Leygues, betuigde haar ingenomen heid met het amendement-Pourquery, vooral op grond van de grootere vruchtbaarheid van den parlementairen arbeid, die ze er van verwachtte. Het voorstel ter bepaling van den duur van het mandaat op 6 jaar werd door de Kamer aangenomen met 298 tegen 237 stem men. Het 2de doel van het amendement Pour- query, waarmede de rogeerring zich eveneens vereenigde, verwierf een veel grootere meer derheid (374 tegen 172). Het geheele amen dement werd ten slotte zonder hoofdelyke stemming in het ontwerp gebracht. geld wordt. De liberale bladen zyn het natuurlijk met Bannerman eons. De „Daily News” merkt vinnig op dat de herinnering door Brodrick aan ’t gebeurde in Amerika met den Cu- baanschen oorlog niet gelukkig is, omdat toen ten slotte Alger, de minister van oorlog, tengevolge van de contractschandalen, ge dwongen was zyn ontslag te nemen Maar wat helpt hot dat er nu buiten het parlement een grooter groep critici is dan gewoonlyk? In het parlement is de regee ring oppermachtig; de regeeringsmeerderheid geeft den doorslag als een massief blok waarvan door critiseercnde opmerkingen niets af te halen is. De Flansche Kamer van afgevaardigden heeft Dinsdag een hoogst belangrijk besluit genomen door het aannemen van een amen dement op een wetsontwerp ter herziening 'van de grenzen der kiesdistricten. De commissie van rapporteurs had een artikel 3 voorgesteld, houdende de bepaling dat het mandaat voor de nieuwe Kamer zou gelden tot 31 October 1906, toen de afge vaardigde Pourquery de Boisserin als amen dement voorstelde om de kamerleden voor 6 jaren te benoemen en de periodieke af treding voor alle leden tegelijkertijd te doen plaats hebben. Het amendement vond bestrijding vooral van de zyde van Viviani, die meende, dat men in den lande een beslissing in dien geest aan persoonlijke verlangens zou toeschryven. Ook de heer Klotfe, sprekende namens de commissie van rapporteurs, verzette zich heftig tegen het voorstel, dat hy beschouw de als een aanslag op de vryhpid en op de ernstige beteekenis van het kiesrecht. Pelle- tan verklaarde niet te zullen stemmen voor een maatregel, die aan de republiek en de democratie vyandrg was. Tegenover het argument van hetpersoon- het leven in de troepen. Dat is eene eigenaardige onderscheiding zei Egremont, peinzend Het beoogen van een gemeenschappelijk doel stelt de maatschappij samen, ging de jongste der beide vreemdelingen voortzonder dat kunnen de menschen wel naast elkander getrokken wor den, maar zij blijven toch in werkelijkheid van elkander vervreemd, geisoleerd En is dat hun toestand in de steden Dat is hun toestand overalmaar in de steden is het nog veel erger. Eene dichte bevolking heeft een ernstiger strijd om ’t bestaan ten gevolge, en eene atstooting vaft elementen, die in al te nauwe aanraking gebracht waren. In groote steden worden de menschen bijeen gebracht door zucht naar voordeel. Zij bevinden zich niet in deh toestand van coöperatie, maar van isolatie wat het maken van fortuin betreften voor het overige bekreunen zij ijeh niet om anderen. Het kristendom leert ons onzen naaste lief te hebben als ons zei vende moderne maatschappij erkent geen naaste. Nu we beleven vreemde tijden, zei Egre mont, getroffen door de opmerking van zijn met gezel, en zijne verlegenheid verbergend door een heel gewoon gezegde, hetgeen dikwijls een bewijs iSj dat de geest meer in beweging is dan men wil erkennen, of op het oogenblik in staat is uit te drukken. Als het kind begint te loopen, gelooft het ook vreemde tijden te beleven, zei zijn met- Zondag te Brussel groote botooging voor het algemeen stemrecht. De burgemeester De Motzal een deputatie uit de betoogers ontvangen en een adres in ontvangst nemen. De aanleggers van de betooging hebben ver klaard, dat zy voor de orde instaan. De Re geering denkt er echter nog over de burger wacht op te roepen, waardoor er in elk ge val 6000 betoogers minder zouden zyn. Volgens de „Réforme” zou de Minister president De Smet de Nayer aan densocia- listischen afgevaardigde Smeets gezegd heb ben, dat de Regeering bereid was toe te stemmen in de herziening der grondwet, mits de verzekering werd gegeven, dat de nieuwe Kamer normaal zou werken en geen obstructie honden. De Minister-president was voor algemeen stemrecht, mits ook aan de vrouwen. Dit bericht ziet er vreemd uit. Indien het waar is, lykt het een strik om de liberalen en socialisten weer verdeeld te maken. Het program van het nieuwe Spaansche ministerie omvat de volgende punten: Her opening der Kamers op 1 Aprilbehandeling Duitschland. Met vior stemmen tegen is door den ge meenteraad van Frankfort besloten, dat ’t standbeeld van Bismarck by den schouwburg zal komen te staan. Omdat hy betoogd had, dat de recht bank te Dortmund willens en wetens on- schuldigen veroordeeld heeft, is do redac teur Hanich van do sociaal-democratische Arbeiterzeitung, door dezelfde rechtbank ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Den achttienden April zal de keizer met den koning van Wurtomburg, aan boord van de „Kronprinz Wilhelm" een tocht door do Noordzee maken tot Skagen en twee dagen later zal de keizer voor een dag of drie naar den Wartburg gaan. De slachtoffers van het Maartoproor op het kerkhof van Friedrichshain, zyn eer gisteren weer gehuldigd mot kransen en bloemen, honderden in aantal, afkomstig van werklieden-deputaties. Frankrijk. Door de Kamer is aangenomen een voorstel, waarby bedreigd wordt een ge vangenisstraf van zes dagen tot twee maan den on boete van vijftig tot vijfhonderd fr. met onttrekking van het kiesrecht voor twee jaar, tegen elkeen, die in een commissie of een bureau, vóór, tjjdens of nA de stemming door bedrieglijke handelingen het verkiezings resultaat wyzigt of tracht aldus te doen. Te HAvre hebben nu weder een twee honderdtal stokers der „Transatlantique” het werk gestaakt, doch de beweging breidt zich niot uit en de politie alsmede de gen darmerie, waarborgt do vryhejd van arbei den. gezel. Uw gevoltrekking vroeg Egremont. Dat de maatschappij die nog in hare kin derjaren is, haar weg begint te gevoelen. Er is nu een niet) we regeering, zei Egre mont, misschien is die het begin van eene nieuwe aera. Dat denk ik wel, zei de jongste vreem deling. Ik hoop het, zei de oudste Nu, de maatschappij moge in hare kindsch- heid zijn, zei Egremont een weinig glimlachend maar gij kunt zeggen, wat ge wilt, onze koningin regeert toch maar over de grootste natie die ooit bestaan heeft. Welke natie vroeg de jongste vreemdeling want zij regeert over twee. De vreemdeling wachtteEgremont zweeg, maar keek hem vragenden blik aan Ja, ging de jonge man na een oogenblik pauze weer voorf. Twee natiën, waar tusschen geen gemeen schap en geen sympathie bestaatdie even on wetend zijn omtrent elkanders gewoonten, ge dachten en gevoelens, alsof zy verschillende deelen der aarde bewoonden, of verschillende planeten bevolktendie gevormd worden door eene verschillende opvoeding, gespijsd door ver schillende gewoonten en niet bestuurd worden door dezelfden wetten. Gij spreekt zelend. De Rijken en de Armen. Op dit oogenblik toonde een plotseling verschij- De Engelsche regeering blyft van een lastig onderzoek verschoond. Het voorstel van Campbell-Bannerman om een onderzoek in te stellen naar de contracten van het departement van Oorlog is ten slotte ver worpen met 346 tegen 191 stemmen. De motieven die de regeering stelde tegen over de aanklacht van den liberalen leider waren dezelfde als die vroeger in het Hoo- gerhuis ontwikkeld zyn tegenover een der gelijk voorstel betreffende de remonte. Bro drick beweerde dat het aantal contracten veel te groot is dan dat daarnaar een onder zoek zou kunnen worden ingesteld. En zoo men het toch deed, dan zou men allerlei officieren moeten booren, die nn’Sjp het oor logsveld zyn. Voorts zou het een verschrik kelijk werk geven aan de reeds overwerkte ambtenaren van het Oorlogsdepartement, on schuldige officieren in verdenking te brengen enz. enz. De slotsom van zyn redenatie was dat men er mee moest wachten dat de oor log voorbij is. v Dat er niets zou zyn om te onderzoeken, heeft Brodrick ook niet beweerd. Hij kon dat ook moeilyk na alles wat er gebleken is en ’t b’yft een bedenkelijk zaakje voor hem. Gould toekent hem, in landerige houding in het Lagerhuis voor zich uitstarend en peinzend„Ik haat paarden, ik ben geen slager, ik weet niets van transport, en ik weet evenveel als Gerard Balfour van vrach ten. Och lieve hemel, ik had net zoo lief influenza.” Die laatste verzuchting heeft betrekking op Balfout* die nu al eenigen tijd door influenza tenminste geen last meer beeft van hinderlyke vragers. Opmerkelijk is in deze kwestie het koor van de Londensche bladen die een zeldzame harmonie laten hooren, tenminste het mee- rendeel. Alleen de „Standard” houdt vol dat de houding van den liberalen leider ge brek aan patriottisme verraadt en dat hy niets anders ten doel heeft dan de regeering lastig te vallen. Maar daarentegen zegt een blad als de „Times” het ongewoon genoegen te smaken het voor een groot deel eens te zyn met sir Henry, wat betreft de kritiek ep het beleid van het oorlogsdepartement in zake contracten. Jingo-bladon als do „Daily Mail” en de „Daily Express’ vinden het wel jammer dat de kritiek komt van de zyde van iemand die verdacht wordt van sympathie met den vijand, maar de belastingschuldigen hebben toch het recht te weten wat er van hun 30) Ternauwernood had hij een middelbare lengte; zijn lichaamsbouw was rank, maar goed geêven- redigdzijn bleek gelaat, dat nog eenigszins de sporen droeg van de pokken, zou bepaald leelijk geweest zijn zonder een zeer intelligent voor- hoofd, en groote donkere oogen, die een diep gevoel en een groote vlugheid van begrip aan duidden. Ofschoon nog jong, was hij reeds een weinig kaalhij was geheel in zwart gekleedzijn hel der linnen, zijn net onderhouden baard, zijn veel gedragen maar toch zorgvuldig verstelde hand schoenen toonden aan, dat zijn zeer versleten kleeding eerder het gevolg was van nood dan van nalatigheid Betreurt gij ook de opheffing vRn deze licha men zei Egremont. Er valt zooveel te betreuren in de wereld, waarin wij leven, zei de jongste der vreemdelin gen, dat ik geen tijd heb mij te kwellen om het verlederie. - Maar gij keurt toch het beginsel van hunne samenleving goedgij verkiest het zegt gij boven onze tegenwoordige leefwijze. - Jajk geef de voorkeur aan associatie boven nend rozenrood licht, dat op de grauwe puinho pen viel aan, dat de zon juist was ondergegaan, en door een open boog, die er boven uitstak, fonkelde de avondster alleen aan den schitterenden hemel. Het uur, het tooneel, de plechtige stilte en de weldoende schoonheid hield tegenspraak terug en drongs zelfs lot stilzwijgen. De laatste woorden vaa den vreemdeling weer klonken nog in het oor van Egremonteen aan tal gedachten welden hem op, de eene aandoening volgde op de andere, toen eensklaps uit de O. L. Vrouwe-kapel het avondloflied aan de Maagd opsteeg. Een enkele stem,, maar tonen van bijna boven natuurlijke liefelijkheid teeder en plechtig, en toch buigzaam en duidelijk. Egremont schrikte op uit zijne peinzerij. Hij zou hebben willen spreken, maar hij bemerkte dat de oudste der beide vreemdeingen van zijne rust plaats was opgestaan, en met terneergeslagen oog-’n en over elkander gekruiste armen knielde. De ander bleef in zijne vroegere houding staan. De hemelschc melodie was geëindigd, de oudste vreemdeling stond opde woorden lagen Egre mont op de tong, die eene verklaring zouden gevraagd hebben van dit heerlijke en heilige mysterie, toen hij in den open en door het ster renlicht beschenen boog, waarop zijn blik gevestigd was, eene vrouwelijke gestalte zag. Telefoon lïo. S2 A D V E 11 TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a .50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1