JE TTO UITERSTEN. •GT, ITS. IEVEB nwsch l\ieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 22 Maart 1903. No. 8755. ^VERVERIJ ischerij Buitenlandse!) Overzicht FEUILLETON. Lamenmagazijn ^brood. I KIM ER totterdam. *BUBG, eg D 7. HTCAP ETERS Jz. .CHT-nim KIMMISGHVIMi. SCHIETOEFENINGEN. 40ste Jaargang/ i' van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. 4 h- stoom u van S'/j, dubbelt) flesch HOOFDSTUK VI. NKMAN &Zn. Wordt vervolgd.} tegen 48 stemmen. Dillon verlaat de zaal, door de Ieren toe gejuicht. worden uaar <!e geverfd. r KWiOMn *CT.~ ÏN WERK voor in den regel woneSoda”. egto, Zaltbomm o otterdam. age. I. Czn. Rotterdam 30 Kleiwegsteeg Ie K.G. b® I. den Koning DA de Heer ien en verven van roben alsook alle hlll IN IIi: COURANT ueten werk. B O D h EDAMMEH Merk s rijgbaar bij owijs van echtheid ii =5 en kurk steeds voor- n den naam der Firma OPPE 12—2 en 57 122 en 6—8 'elefoon A o. 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs ppr drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Aizonderlijke Nommers VIJF CENTEN. By de beraadslaging in het Lagerhuis over de begrooting heeft Chamberlain, ant woordende op een rede van Campbell-Ban nerman, die klaagde over gebrek aan inlich tingen betreffende de Zuid-Afrikaansche toe standen, ontkend dat hy tijdingen aangaan de den voortgang der krijgsverrichtingen achterhield. Hy zag de toekomst optimistisch in en was niet bevreesd voor eenige schrik kelijke gevolgen van den haat die thans tusschen de beide volkeren bestaat, wanneer Telefoon No. 82 A D V E R T E N T I E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. «uitgeloofd tot een totaal bedrag van f i,per deelnemer aan den wedstrijd.” Zij, die aan bedoelde oefeningen wenschen deel te nemen, worden uitgenoodigd zich daartoe aan te melden vóór 5 April a.s. ter Secretarie dezer Gemeente (bovenlokaliteit, atdeeling Militie). Gouda, den 1911 Maart 1902. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS Ik begrijp er dus uit, zei Lord Marney tot zijn broeder, toen zij op den avond van denzelf- beantwoorden aan vertroften ers welbekend Fabrieksmérk). Ie, radicale en van alle, zelfs iekkige zenuw* J ontstaan door jeugdigen leeftyd te zwakte, Bleet - Hoofdpjjn - Maagpijn Onvermogen -- enz. (Jit- I11 liet Engelscho Lagerhuis heeft Cham berlain verder verklaard, dat men het aan* tal Boeren te velde waarschijnlijk kon schat ten op 9000. Terwijl hij bevestigde, dat er twee jaar of langer geleden onder do meer derheid der Hollandsche bevolking van do Kaapkolonie een sterke toeneming is geweest van gevoelens, die sympathie deden koesteren met den wensch naar een Hollandsche repu bliek voor geheel Zuid-Afrika, verheugde hij zich er in dat een zoo groot gedeelte van de Hollandsche bevolking de regeering trouw gebleven is. Hij verklaarde reden te hebben om te gelooven, dat het aantal volgelingen, door de Boeren by den tweeden inval in de Kaapkolonie verkregen, gering geweest is. Het verdere verloop van de beraadslaging is zeer warm geweest. Brodrick zei, dat do krijgsverrichtingen een grooten vooruitgang hebben gemaakt, de grootste tegenstand in de Oranje Rivier Kolonie is gebroken. De Wet’s strijdmacht is naar alle richtingen verstrooid. In de Kaapkolonie hebben de verrichtingen meer een politiek dan een militair karakter gehad, ’t Was waar: een groote bedrijvigheid is er pas aan den dag gelegd door De la Rey, maar de algemeene loop der gebeurtenissen bleek uit de onmogelijkheid, waarin de Boe ren verkeerden, om versterkingen te organi- seeren, daar deze bleven buiten alle verhou ding tot wat verwacht had mogen worden by de vermindering van hun strijdmacht, zoodat de Engelschen ze in kleiner aantal ontmoetten. W De minister van financiën, Caillaux, heeft in den Fransche Senaat een moeilijke taak gehad vanwege de bezuinigingswoede, die dien Senaat bezielt Dubosc de rapporteur der budget-commissie, toonde aan hoe de aanmerkelijke schuldenkast der republiek, nog een doel was van den desolaten boedel van het keizerrijk, dien zy had moeten aan vaarden. Maar de ten huidigen dage gevolgde politieke gedragslijn veroorzaakte, zeer ten nadeele van de schatkist, de voortdurend ver hoogde uitgaven voor ’s lands weerbaarheid, waarby niet altijd do zuinigheid in 't oog gehouden word. Zoo zou het departement van oorlog de grondstoffen voor de voeding dor soldaten, en do fourage voor de paarden duurder dan oenig particulier betalen. Met eenig oordeelkundiger beheer en de invoering oener minder gecompliceerde administratie zou er 1 milliard, 300 milHoen francs be zuinigd kunnen worden. Caillaux’s verdediging muntte niet door bijzonder krachtig betoog uit. De verminder de opbrengst der suikerbclasting en de uitga ven van ’t budget van 1901 waren de fac toren, waardoor het voor dat jaar bestaande tekort vermeerderd was. Voor de toekomst beloofde de minister het mogelyke in het werk te zullen stellen, om hot evenwicht van ’s lands debet en credit te herstellen. haar, wier die in het Het algemeen bestuur van de Belgische Sociaal-democratische arbeiderspartij heeft besIMon op het Paaschcongres der party een motie in behandeling te brengen, die in het kort als volgt luidt Het congres, beraadslagend over de mid delen, die kunnen leiden tot het verkrijgen van algemeen stemrecht binnen korten tyd, overwegend dat daartoe de overeenstemming en samenwerking noodzakelyk is van alle elementen die grondwetsherziening daartoe noodig achten, overwegend dat do liberale party en de christelijke democraten hun me dewerking afhankelijk stellen van de aan neming van evenredige vertegenwoordiging en van eene voorafgaande beslissing over het vrouwenkiesrecht, dat zy voorshands verwerpen besluithet beginsel van evenre dige vertegenwoordiging zal in de grondwet worden opgenomen, indien die opneming nood- zakelyk is ter verkrijging van algemeen stemrechtde aanstaande grondwetsherzie ning zal worden beperkt tot het algemeen stemrecht voor manner.en, ingeval de cle- ricale party in discussiön de quaestio over het vrouwenkiesrecht zou willen mengen, dan rekent het congres op de waakzaamheid der mandatarissen der arbeiderspartij om die manoeuvre te verhinderen en de eensgezind? den dag te zamen in de gezelschapskamer druk zaten te praten ik begrijp er dus uit, dat gij eigenlijk niets hebt betaald, en dat je moeder je duizend pond wil geven. Daarmee zult ge niet ver komen.’ Het zal nauwelijks voldoende zijn voor de feestelijke ontvangst na de overwinninghet her stel van den invloed onzer familie werd op zulk een groote schaal gevierd. De familieinvloed moet gesteund worden, zei lord Marney, en moeder zal je duizend pond gevenzooals ik zeide, dit beteekend niet veel voor je, maar haar ijver bevalt me. Strijd voeren is heel kostbaar, maar toch keur ik goed, wat ge gedaan hebt, vooral daar ge overwinnaar zijt gebleven, Het is heel mooi in onzen duren tijd uw eersten strijd reeds te winnen, en het is een be wijs van nanwkeurige berekening, waarvoor ik respekt heb. Alles in de wereld is bereking; er bestaat geen gelukkig toeval, reken daar maar open als ge zoo voortgaat met dezelfde uitkomst uwe bere keningen te maken, dan moet ge wel slagen in het leven Maar nu is de kwestiewat moet er ge daan worden met uwe verkiezingsrekeningen Juist. Ge verlangt te weten wat ik voor je wil doen, of liever wat ik voor je kan doendat is de zaak. Ik ben natuurlijk genegen alles voor je te doen j maar wanneer ik mijne middelen nareken dan kan ik wel eens tot de ontdekking komen. 3D Zij was klaarblijkelijk in het gewaad eener non en toch kon zij dit moeilijk zijn, want haar sluier, als het ten minste een sluier was, was over haar schouders gevallen en liet zoo haar dikke lokken lang blond haar zien. De blos van diepe aandoening lag nog op een gelaat, dat ofschoon nog zeer jong, den stempel droeg van bijna goddelijke majesteit, terwijl haar donkere oogen en lange donkere wimpers in tegenstelling met haar lelieblanke gelaatskleur en de weeldrigheid van haar schitterende lokken, zich vereenigden om eene schoonheid te vormen, even zeldzaam als uitgelezen, en zoo buitenge woon, dat men het Egremont voor een toogen- blik zou kunnen vergeven, dat hij geloofde dat zij een seraf was, die tot onze sfeer was neerge daald, of de schoone schim van een heilige die door de gewijde puinhopen van haar ontheiligden tempel rondwaarde. stemrecht te behouden. De socialisten willen dus, gelyk reeds was aangekondigd, voorloopig van het vrouwen kiesrecht afzien, om daardoor de verkrijging van het algemeen mannenstemrecht niet te verhinderen. eens het Engelsche oppergezag gevestigd zal zjjn. Hy beriep zich op het werk der Boeren-verkenners en op den brief van Vi- lonel aan De Wet. Dillon, Chamberlain in de rede vallende, riepVilonel is een verrader, hy heeft zyn land verraden ChamberlainHet geachte lid is een goed beoordeelaar van verraders. Protesten van den lerschen kant, bijvals betuigingen van de ministerieelcn. Dillon vroeg, of dit een parlementaire uit drukking was. De voorzitter misprees zulke interruptiën en zulke scherpe antwoorden. DillonIk wensch te zeggen dat de rigbi honorable gentleman een verdoemde leugenaar is. Bijvalsbetuigingen van do Ieren. D» voorzitter spoort Dillon aan do uit drukking terug te nemen. Dillon weigert. De voorzitter noemt zyn naam. Balfour stelt voor, Dillon voor oen week te schorsen. Dit voorstel wordt aangenomen mot 248 De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz te Rotterdam op den 18n Maart 1902 executoir zijn verklaard De kohieren Nos. 1 en 2 der Personecle Be lasting voor de gemeente Gouda, dienst 1902. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te vol doen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 20 Maart 1902. De Burgemeester voornoemd, R. L MARTENS. iHIW»liwu'MM HM» - CT-.m-t-- 'TI-KII «TMM—■.M.vraiTOnw.*. De BURGEMEESTER van Gouda maakt be kend, dat door Z E den Minister van Oorlog is bepaald i0. In elke garnizoensplaats waar kan worden geschoten met scherpe patronen wordt gelegenheid gegeven tot het schieten, hetzij met iflfanterie- geweer, hetzij met karabijn door de onder 3". bedoelde personen. 20. In de garnizoenen waar Infanterie, Vesting- Artillerie, Pontonniers of Cavalerie is gelegerd, 1 wordt in onderwijzend personeel en in materieel door die korpsen voorzien. 30. Aan de schietoefeningen kunnen deelnemen de kaderreservisten, de miliciens met groot ver lof ejt winterverlof en voorts alle mannelijke in gezetenen van 1624 jarigen leeftijd, die niet in het leger onder de wapanen zijn, onder beding evenwel, dat zij die niot als militair hebben ge diend, om tot de oefeningen te kunnen worden toegelaten, moeten deelnemen, oi met gunstigen uitslag deelgenomen hebben, aan het voorberei dend militair onderricht. De oefeningen zullen worden gehouden op het terrein aan den Rotterdamschen dijk des Zater dags in Mei en Augustus van uur n.m. en in Juni en Juli van uur n.m, Tevens is door den Minister nog bepaald «aan hen, die. zonder kennisgeving of zonder be- a paalde redenen, meer dan drie maal achtereen «zijn weggebleven of die zich misdragen, kan het «verdere deelnemen aan de oefeningen worden «ontzegd.” «Wanneer 1 uur na het tijdstip voor den aan- „vang vande oefening vastgesteld, nog geen deelnemer aanwezig is geweest, kan het militair „personeel inrukken.” „Aan het einde van het oefeningsjaar kan de „commandeerende Officier van het korps of korpsgedeelte een schietwedstrijd doen houden „door hen, die aan 8/4 van het aantal gehouden a oefeningen hebben deelgenomen.” „Bij dien wedstrijd kunnen prijzen worden heid onder de voorstanders van algemeen dat die niet beantwoorden aan mijn goeden wil. Ik ben er zeker van, George, dat gij alles zult doen en meer dan Wat gij behoort te doen. Ik ben zeer in mijn schik over die duizend pond van moeder. Charles. ’t Is allerheerlijkst van haarMaar zij is altijd zoo mild I Haar lijfrente is zeer geregeld betaald, [ging lord Marney voort. Gij moet altijd stipt zijn in het betalen, Charles. Ge weet niet hoeveel goeds dit teweeg brengt. Als ik moeder niet zoo stipt haar jaargeld had uitbetaald, dan zou zij naar alle waarschijn lijkheid niet in staat zijn geweest u deze duizend pond te gevenen daarom hebt gij, in zekeren zin die duidend pond aan mij te danken. Egremont richtte zi^h een weinig op, maar zei niets. Ik ben verplicht moeder haar jaargeld uit te keeren, of er hooimijten verbrand worden of niet, zei lord Marney. Dat is zeer hard, vindt geniet Maar deze hooimijten waren toch van Bingley Maar hij was niet verzekerd, en hij zal eene vermindering van zijn pacht willen hebben, en als ik het niet noodig vind hem dit toe te staan wat ik ook waarschijnlijk wel niet zal doenwant hij had op deze dingen moeten rekenen, dan heb ik zelf ook nog hooimijten, en die kunnen ook iederen nacht in brand gestoken worden. De Russische Staatscourant en het Journal de St. Pétersbourg bevatten de tekst van de Russisch-Fransche verklaring van 16 Maart over de Oostaziatische quaestio. In de mededeeling der Regeering, die aan dit document voorafgaat, staat o. a. over het Engelsch-Japanscho verdrag: De Keizerlijke Regeering begroet het sluiten van dit verdrag met de grootste kalmte. De grondslagen der Russische politiek, sedert het begin der Chineescbe troebelen, zyn en bljjven onveranderlyk. Rusland blyft vast houden aan de onafhankelijkheid en de integri teit van China, het vriendschappelijk gezinde en aan Rusland grenzende land, evenals van Korea. Rusland wenscht slechts het behoud van den status quo en hot herstellen van de al gemeene rust in het verre Oosten. Door het aanleggen van den grooten spoorweg dwars door Siberië, met vertakkingen door Maar gij zijt natuurlijk wel verzekerd Neen volgens mijne berekening is het beter de kans te wagen. Ik vind het vreemd, dat er nu hooimijten worden verbrand en dit in vroegere dagen niet plaats had, zej Egremont. Omdat er overbevolking is in het konink rijk, zei lord Marney, en geen voldoende landelijke politie in het graafschap. Gij spraakt zooeven over de verkiezing, George, zei Egremont niet zonder tegenzin en toch zeer verlangend, nu het ijs eenmaal gebroken was, de zaak tot een einde te brengen. Lord Marney had voor de verkiezing een brief geschreven als antwoord aan zijne moeder, die hem geraadpleegd had over den te nemen stap waarmede zij was ingenomen maar die Egremont in dien tijd voorkwam wel wat duidelijker te hebben kunnen zijn Maar in de opgewondenheid van den eersten stryd, en onder den invloed van oordeel steeds alles beheerschte en onderhavige geval vooral het recht had hem te beheerschen, onderdiukte hij zijne bedenkingen en trachtte zich diets te maken, dat hij kandidaat was niet alleen met goedkeuring maar op ster ken aandrang van zijnen broeder. Gij spraakt zooeven over de verkiezing George zei Egremont. Over de verkiezing Charles.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1