DB TWEE UITERSTEN. ITS. GT, ar cao wsch BINNENLAND. brood. iVieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 1 April 1903. 5’o. 8762. 40ste Jaargang. Bulieulandscli Overzicht. FEUILLETON. i t EN La’érzenmagazijn 2 30 Maandag 31 Maart en ras Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. incl. de Ansicht- irist”, Haarlem 3>/i, dubbele fleseh m. I ’l INKMAN &Zd. Wordt vm.l^d.) Uit hoofde van het Paaschfeest verschijnt de Goudsehe Courant Maandag niet. telefoon Xo. S3 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommcrs VIJF CENTEN. Vegto, Zaltbomme Rotterdam, ih a ge. Czn. Rotterdam tijde opengesteld, rden te allen tyde hun voor Een i toen wisl Dit No. bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. at 103. d. Echte n, tesamen- igen in den tam des vervaardigd t wereldbe- br* Stoll- meten werk. vkhandelaar een 'landsche uitgave prfflfbusje. a 0.35 Mr Ned«r- K.G. en 1 hoofd, en nam 19 man en 6 hoofden gevangen. ••den hit bij den den anderen kant ÜOUDSCHE COURANT overtroften beis welbekend iCHT-BLIXlR ot Fabrieksmerk). ide, radicale en g van alle, zelfs nekkige zenuw* ■al ontstaan door i jeugdigen leeftyd Ike zwakte, Bleet Hoofdpyn f - Maagpijn Onvermogen enz. Uit- Telefoon No. 8U A D VER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De correspondent der „N. R. Ct.” te Ba tavia seint onder dagteekening van gisteren De le-luitenant der infanterie Geertsema Bekkerigh Overviel oude hoofden van Toekoe Qemar te Poeloe Raja. Hy doodde 7 man Hier hield het gezelschap stil, de schoone non zette zich op een stcenen bank neder onder de boomen, terwijl de oudste der vreemdelingen, den bewoner van hel huis toeroepende dat hij was teruggekeerd zelf naar een nabijzijnd? schuur toeliep, waaruit hij een zeer kleinen hit haalde met een eenvoudig ruw zadel, klaarblijkelijk bestemd voor eene vrouw. Het is goed, zei de langste der beide man nen, dat ik geen lid ben van een matigheidsge nootschap zooals gij Steven want dan zou het lastig wezen dezen goeden man te beloonen voor de zorg, die hij aan het paard heeft besteed. Ik zal een bekervol nemen van drank der Sak sische koningen Na toen den hit tot voor de non geleid te heb ben, plaatste hij haar met zachtheid en ongekun stelde bevalligheid op het dhr, terwijl hij te ge lijkerlijd op gedompten toon vroeg' En u wil ik u een glas van den wijn der natuur brengen Ik heb gedronken uit den bron der heilige Abdy, zei de non, en geen andere drank moet van avond mijne lippen bevochtigen. Kom, onze tocht moet met spoed geëindigd worden, zei de oudste der mannen, toen hij zijn glas aan den waard gat e teugel nam, terwijl Steven ai liep. V Hoewel de zon was onde de schemering nog eenig deze groote uitgestrektheid stil. Wij moeten thans eenigen tijd terugkeeren tot de vreemdelingen van de Abdyruïne. Toen de beide mannen zich hadden gevoegd gevoegd bij de schoone non, wier verschijning Egremout zoo had getroffen, verlieten zij alle drie de Abdy langs een weg, die hen achter langs den kloostertuin heen leidde, en zoo verder op langs den oever der rivier over een lengte van honderd EngelsChe ellen, toen zij een bochtig dal in sloe gen van een opgedroogd zijriviertje, Bovenaan het dal, waar zij spoedig aankwamen was een bierhuis door eenige hooge olmen be schermd tegen de winden, die over het uitge strekte heideveld bliezen, dat zich, behalve in de richting van Mardale nu zoover uitstrekte als het oog zien kon. Zooals verwacht werd met het oog op den langen tyd van voorbereiding, heeft het be richt van den dood van Rhodes geen dade- lyken invloed uitgeoefend op de beursnotee- ringen. Zelfs zyn sommige mynaandeelen naar boven gegaan. Rhodes moet ook allerlei maatregelen heb ben genomen om zijn onvoltooide werk te doen voortzetten. Voor zyn spoorwegplannen, zyn telegraaf Kaap —Cairo, en andere onder nemingen tot ontwikkeling van Zuid-Afrika heeft hy de grondslagen gelegd, en nu aan anderen de uitvoering opgedragen. Maar het is de vraag of zij zonder zijn doorzet tingsvermogen er in slagen zullen! ze ten uitvoer te brengen. Daar hy vrouw noch kinderen heeft, zullen zyn massa aandeelen waarschijnlijk door een syndicaat worden overgenomen. Zyn bekend landgoed bij Kaapstad „Groote Schuur” (gebouwd door den Hollandschen gouverneur Van der Stel) zal geheel ten behoeve van het publiek worden opengesteld. Groote sommen zyn voorts door hem gele gateerd voor liefdadige doeleinden. Woensdag 2 April, den dag na aankomst van zyn broers, die met de „Walmer Castle” komen, zal op staatskosten de begrafenis plechtigheid te Kaapstad plaats vinden. Zooals wy reeds meedeelden heeft Rhodes de Matoppobergen in het verre Rhodesia als zyn laatste rustplaats aangewezen. Er is aan die plek ook een merkwaardige herinnering verbonden. Toen in den tweeden Matabelen oorlog de troepen van de „Char tered” slechts met moeite het hoofd, konden bieden aan de Kaffers, heeft Rhodes den moed gehad, om geheel zonder gewapende bescherming, met twee of drie personen een De hoofdtekst n dit Jhalfmaande- jksche tijdschrift Raat nit de lie., hrtjvlng eencr iiêom de Aarde, de Heer E. T. enstra Kuiper in tracht Her Ven- 'tschap maakt. Ik nummer is rijk jelllustreerd ar eigen, photo- iphische opna- ngt per jaar on en, die hem aan oor hem op te reizigers worden rste maal komen atsen in Arabië, ndiö, Birma, Ma- elk gekookt uk voor da- eelepels vaa alate) Als geval van gebruiken, nite H. Voor de algemeene vergadering der ver- eeniging „Volksweerbaarheid” zyn door de afdeelingen verschillende voorstellen inge diend. Daartoe behooren de volgende I. Afdeeling Amsterdam. Ie De vereeniging „Volksweerbaarheid” besluite by de regeering aan te dringen op wijziging der Militiewet 1901 in dien zin, dat aan alle behoorlijk voorgeoefende lote- lingen wettelyke aanspraak op later opkomst onder de wapenen en aldus Verkorte eerste oefeningstyd worde verzekerd. 2e In art. 4 der Statuten worde byge- voegdAls adspirant-leden kunnen worden toegelaten personen, die den leeftyd van zestien jaren nog niet hebben bereikt. Zy hebben geen stemrecht. II. Afdeeling Bruinisse. Ie De Vereeniging geve aan het hoofd bestuur in overweging by Zyne Excellentie den Minister van Oorlog te verzoeken, dat op het Staatsbudget voor 1903, op het voor beeld der Zwitsersche regeering, een post worde gebracht, voor uitkeeringen aan schiet- vereenigingen ten behoeve van uit te loven pryzen, in geldelyke belooningen bestaande, bij te houden schietwedstrijden. 2e In het belang van de oprichting van vereenigingen van Volksweerbaarheid, en schietvereenigingen ,op de Zeeuwscho on Zuid- Hollandsche eilanden, die door hun isoleerihg gunstig gelogen zyn voor een verdediging tegen een vyandelyk leger of vloot, komt het gewenscht voor, dat het hoofdbestuur het verzoek doe aan Zyne Excellentie den Mi nister van Oorlog, dat deze zich in dien zin uitsproke dat do gevestigde Weerbaarheids- korpsen op bedoelde eilanden uitsluitend met de verdediging dier eilanden worden belast by een eventueel voldoend aantal aanwezig zynde en krachtige korpsen. III. Afdeeling Den Helder. Ie. De Algemeene Vergadering spreekt zich uit voor het beginsel van de verper soonlijking (individualiseering) van den dienst plicht, d. i. voor het beginsel, dat men later onder de wapenen mag komen, naarmate men blyk geeft door vóóroefening meerdere lichamelijke en militaire bekwaamheden te hebben verworven. 2e. De algemeene vergadering noodigt het hoofdbestuur en de afd. besturen uit dit beginsel met woord en daad krachtig te pro- pogandeeren. IV. Afdeeling Rotterdam. Ie Te behandelen punt op de a. s. alge meene vergadering: WERK voor b Kleiwegstoeg rgégaan, verspreidde licht en zelfs over was de lucht dood- In deze stille dagen is het nieuws schaarsch. Er zyn enkele berichten over de weer mislukte drijfjacht in Z. Afrika. Uit Pretoria wordt bericht Behalve dat vijf kanonnen terugvermees- terd en ongeveer 150 gevangenen genomen zyn, hebben de troepen die tegen de la Rey opgetrokken zyn een groot deel van zyn wagens buitgemaakt. De uitgestrektheid van de streek die de Engelsche troepen door moesten trekken, voor zy tenslotte hun drijfjacht konden beginnen in het gebied waar de la Rey met ongeveer 1500 man was ontdekt, was zeer groot. De troepen rukten in den nacht van den 23sten op en keerden, nadat zij door een zeer langen marsch westelijk van de Boeren waren ge komen, terug, den vyand in oostelyke rich ting voor zich uitdryvende. Wegens den afstand dien zy hadden moeten afleggen, waren er enkele leemten tusschen de ko- lonnes. Vele Boeren hebben daardoor kunnen ontkomen. Een Reuter-telegram uit Klerksdorp van den 25en bewijst, dat de laatste drijfjacht merkwaardig is geweest om de behendig heid en de volharding, door de troepen aan den dag gelegd. Een ontzaglijke vlakte strekte zich uit voor de stelling der troepen ten oosten van de Boeren en de afwezigheid van blokhuizen in het westen maakte dat de gewone toebe reidselen tot de drijfjacht niet konden toe gepast worden. De vyand hield zich het meest op onmiddellyk ten noordwesten van Klerksdorp, vanwaar de blokhuizen zich noordwaarts naar Ventersdorp en Lichten burg en zuidwaarts naar de Vaal uit strekken. In den avond van den 23en hebben zes kolonnes Klerksdorp en Venterdorp verlaten. De lyn liep, onafhankelijk ondereen, naar punten, veertig mylen westelijk gelegen mid den door de Boeren heen, op wier nu en dan vuren niet werd geantwoord. Drie andere kolonnes trokken noordelijk van de Vaal. De Boeren waren niet in staat deze beweging te begrijpen. Met den dageraad Aan de Petit Bleu werd eergisteravond uit Londen geseind Generaal Kitchener was vandaag, den 27sten, nog te Pretoria. Er schynt niets bijzonders gebeurd te zyn in verband met de onderliandelingcn, over welker beloop het Engelsche kabinet overigens het diepste stil zwijgen bewaart. rukten deze kolonnes op in een lange lyn, daarna keerden zy om en begonnen de Boe ren oostwaarts te drijven naar de blokhuizen. De vyand snelde wild heen en weer, deed dolle pogingen om door de lyn heen te bre ken, en tengevolge van de haast, gemaakt om zeker te zijn van de verrassing, waren er eenige gapingen tusschen de kolonnes, door welke het gros der Boeren ten slotte heenglipte- 38) Al wat scheen te ontbreken aan den roem Aan het huis was een groote onderscheiding waaraan een rijke pair, met zes zetels in het Lagerhuis, niet geheel en al kon wanhopen. Lord Fitz-Warene verlangde reikhalzend tot de graven van Engeland te behooren. Maar de opvolgers van den heer Pitt1 waren sterkzij dachten dat de Fitz-Wareners reeds te snel waren gestegen; men fluisterde zelfs, dat de koning niet ingenomen was met den nieuwen man dat zijne majesteit h$m opgeblazen en aanmatigend, kortom een gek vond. Maar hoewel de opvolgers van Pitt er in slaagden gedurende twintig jaren het land regee- ren en gewoonlijk zeer krachtig waren in zulk een tijdsverloop, hoe goed hunne leiding ot hoe goed groot hun geluk ook wezen mocht, waren er on vermijdelijk gelegenheden, dat zij zich in moeie- lijkheden bevonden, in welke gevallen het noo- dig was de onverschilligen tot zich over te halen of de ijverigen te beloonen. Lord Fitz-Warene wist heel goed van deze ge legenheden partij te trekken het was verwonder lijk hoe konscientieus en nauwgezet hy werd ge durende de expedities naar Walcheren, het bloed bad te Manchester, het verhoor der koningin. Iedere verlegenheid van de regeering was gen sport in de ladder van den grooten borough- kooper. De oude koning was ook van het tooneel ver dwenen, en de pronkerige grootheid van den grooten Normandischen pair kwam George den vierden tamelijk gelegen. Hij was een der gunstelingen in the Cottage men had zijne zes stemmen voor Canning noo- dig; hij stelde zijne voorwaarden en een van de voorwaarden waardoor wij een man van genie tot minister kregen, was de verheffing van Lord Fitz-Warene tot pair met den naam en den titel van Graaf de Mowbray van Mowbray Castle HOOFDSTUK VIII. De onafzienbare golvende oppervlakte van de bruine en purperen heide, hier en daar door en kele fantastische rotsen afgewisseld, schitterde nog in het schemerlicht. Hesperus was nog de eenige ster die men zag en scheen voor hen uit te gaan en hen te leiden op hun nen weg. Ik hoop, zei de non, terwijl ze zich tot den oudsten vreemdeling wendde, dat, indien wij ooit ons recht herkrijgen, vader, en dat dit ooit zal kunnen gebeuren zonder de tusschenkoiust van den goddellijken wil schijnt my ten eenemale on mogelijk toe, dat gij dan nooit zult vergeten, hoe bitter het is van den grond te worden verdreven en dat hij de menschen op het land zult laten terugkeeren. Met geen ander doel zou ik op ons recht aandringen, zei de vader. Na eeuwenlange smart en vernedering zou ik niet willen, dat men kon zeggen, dat wij geen sympathie hadden met de verlatenen en verdruk ten. Laat men na eeuwen van smart en vernede ring, zei Stephen, niet kunnen zeggen, dat gij uw recht verkrecgt men geen ander gevolg dan dat er een baron of jonkheer meer in het land was. Ja, ook gij zult uw zin hebben, Stephen, zei zijn metgezel glimlachend, als ooit dat ge lukkige uur slaat. tent te betrekken ver van de Engelsche linies, in dq Matoppobergen waar de Kaffers u ornaawste sterkte hadden. pajfr y®ken bleef hy daar alleen, en risw hy de kaffers te bewegen een onderhond met hem te hebben. Ongewapend met twee' personen is hy naar de „Indaba” of kaffervergadering gegaan, waar hy de grieven van de kafferhoofden aanhoorde, en ban herstel toezei. Op die wyze werd de Opstand bedwongen. Er wordt nog een anecdote van verteld. Toen hy de „Indaba” zou toespreken, wilde hy beginnen met een kaffergroet, die zooveel beteekent, alsVrede zij u lieden. Hy stond op, maar zyn metgezellen zagen dat hy aarzelde. Hy begon niet, cn plotse ling keerde hy zich glimlachend om met de vraag: „Wat is ook weer het woord?” De Fransche Kamer heeft een wetsont werp aangenomen van groot gewicht, inge diend door het Kamerlid Zévaès. De strek king van het voorstel, is zeer ruim. Een wekelyksche rustdag (niet juist een Zondag behoeft het te zyn) wordt verzekerd aan alle werklieden van het mannelyk en vrouwelyk geslacht in fabrieken, werk plaatsen, kantoren, winkels, mijnen, keukens van hötels en restaurants enz.onderne mingen van middelen van vervoer te water en te land vallen mede onder deze bepaling. Ook voor publieke lichamen zal het voor schrift gelden, doch de veldarbeid wordt hierdoor niet getroffen. De uitroep van Le Myre de Vilers, dat de wet den ondergang voor Fransche havens zou beduiden, als zy voor de daglooners moest gelden, von^i nubtemming bij eenige leden, die voorsteld«n JW ontwerp terug te zenden naar de comWssie van rapporteurs. Dat voorstel we/d verworpen met 81 tegen 274 stemmen. Over de rege ling der uitzonderingen en in ’t algemeen over de wyze waarop de wet zal moeten worden uitgevoerd, werd lang en breed ge debatteerd, maar blykens de eindstemming (422 tegen 10 stemmen) bestond over het beginsel weinig verschil van gevoelen.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1