TO zyn i JE TWEE UITERSTEN. I No. 8763. i yiauwü’ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, i Woensdag 2 April 1902, 40ste Jaargang. iliiltenlaiHlsch Overzicht. FEUILLETON. j 1 i Inzending van Advertentiën tot 1 uur lies midd. Verspreide Berichten. n PITordt vervolgd.) 1' I .EN kl. (iüIIDSCHE COTBOT handelingen „op den goeden weg” zyit We ho pen het, maar geloover. niet dat die bladen er iets meer van weten dan andere stervelingen, de Engelscho regeering misschien uitge zonderd. Het is vermakelyk na to gaan hoe som mige nieuwtjes-jagers van de Parysche pers heen en weer worden geslingerd. Eerst kwa men Campbell Bannerman, en enkele andere Engelsche staatslieden in Parys. De reporters aan’t werk Dat moest voor vredesonderhandelingen zyn. Het werd dadelyk tegengesproken. Toen kwam Rosebery, de man die had ge sproken van onderhandelingen, zoo gemoede- lyk weg, met de Boeren in Europa. Dadelyk op hom af. Dan zou die het wel zyn Ook al weer een ontkenning. Hy kwam er voor eigen zaken, zei lord Rosebery. En toen, tot overmaat van prikkeling der weeklust, kwam ook nog dr. Leyds in Parys. De Patrie wist nog wel te vertellen, dat hy een pak omvangrijke dossiers had meege- bracht, die zyn secretaris dadelyk wegsloot. Dr. Leyds zegt echter ook van niets te we ten. Hij verklaarde in tegenwoordige omstan digheden zich van mededeelingen te moeten onthouden, maar wilde wel zeggen, dat de aanwezigheid van lord Rosebery in Parjjs geheel toevallig samenviel met zyn jan komst daar. Telefoon A o 82, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ons proces geleefd had verwachtingen ver- Hoewel de kans op vredesonderhandelin gen, van hieruit gezien, niet heel groot scbjjnt, heeft in sommige Engelsche kringen reeds de mogeljjkheid, dat er onderhande lingen in de lucht zitten, groote blijdschap doen ontstaan. Dit is niet te verwonderen. Waar de Engelsche regeering van haar een maal aangenomen standpunt niet dan met veel moeite en na groote zelfoverwinning kan afstappen, daar heerscht onder de bree ds volksklassen, die in goed en bloed de ge volgen van den oorlog ondervinden, meer neiging om elke vredeskans met bljjdschap te begroeten. Terwyl dan ook in de groote Engelsche bladen de vredeskans met zeer veel pessi misme wordt beoordeeld, vertelt men elkaar naar de Londensche correspondent van het „Berliner Tageblatt” seint op straat en plein, dat de vredesproclamatie thans spoedig te verwachten is. Want lord Wolse ley zou van den koning volmacht hebben, om de vredesonderhandelingen met de Boe renpresidenten te feiden op voor de Boeren gunstige voorwaarden. Lord Milner zou ge heel buiten de onderhandelingen blijven en lord Kitchener zou alleen met het uitvoeren van de bepalingen omtrent den wapenstil stand worden belast. Het is duidelyk, dat dit bericht zjjn oor sprong vond in een opvatting, die door de feiten in geenen deele wordt gesteund. Men wenscht het welmaar men vergeet, dat voor het oogenblik by alle onderhande lingen de Engelsche eischvolledige onder werping recht staat tegenover de eenige Boerenvoorwaardefeitelijke onafhankelijk heid. Wie zal nu toegeven Het is waarscbynljjk dat de Boerenre- geeringen reeds tot een besluit zyn gekomen na hun besprekingen van bijna een week. De telegraaf bewaart er echter het diepste stil zwijgen over, en zelfs schijnen de telegrammen tegengehouden te worden, die betrekking hebben op hun bewegingen, want na ’t be richt over hun aankomst in Kroonstad Maan dag jl., over het wegzenden van een afgezant naar de kommando’s is er nog niets naders gemeld. Op wat voor gronden de Daily Mail durft aankomen met de bewering dat de vrede zoo goed als verzekerd is, met schitterende voor waarden voor Engeland, is ons niet bekend. Het is er ook een bewering naarAndere Engelsche bladen vertellen weer dat de onder- lieden weliswaar rekening hebben te houden met de wenschen hunner Fransche collega’s, maar reeds uit loyaliteit alleen niet plotse ling een gewijzigde houding tegen de oude bondgenooten zonden aannemen. De Perseveranza toont in een zeer lezens- waardig artikel do moeilijkheden aan, die het Ttaliaansche Kabinet daarbjj zal hebben te overwinnen. I Maar toen gij onlangs bij mij kwaamt, en in het boek liet zien, dat de laatste abt van Marney een Walter Gerard was geweest, werd het oude gevoel weder bij mij opgewekten zoo kwam het dat ik u vertelde, dat mijne voorouders te Azin- court streden, hoewel ik slechts opzichter was in den molen van mijnheer Trafford. Een goede oude naam van het goede oude ge loof, zei de nongezegend zij hij. Wij hebben ook wel redenen om hem te zegenen, zei Gerard. Ik zag in, dat ik in dienst was van een edeldenkend mensch, en wat mijne dochter betreft, door hunne goedheid werd zij bin nen heilige muren opgevoed, hetgeen haar gemaakt heeft tot wat zij is. De natuur heeft haar gemaakt zooals zij is, zei Stephen op zachten toon en met eenige ont roering in zijne stem. Toen g»ng hij luider en levendiger voort Maar die Hatton, weet gij volstrekt niet waar die uithangt Ik heb na dien tijd nooit meer iets van hem gehoord. Ongeveer een jaar na den dood van mijn vader had ik een reden om onderzoek naar hem te doenmaar hij had Mowbray verlaten, en niemand kon mij inlichtingen omtrent hem geven. Ik geloof, dat hij bij en was te gelijk met onze dwenen. altijd te Kroonstad. Er is geenerlei veran dering in den toestand. Steyn is nog niet met de gedelegeerden in aanraking gekomen. De Fransche Senaat bracht verschillende wijzigingen in de begrooting, zoodat deze naar de Kamer terug moet. Hier werden wel enkele punten toegegeven, maar lang niet alles, zoodat de begrooting opnieuw naar den Senaat moet. Wanneer de Senaat op zyn stuk blyft staan en de Kamer ook, dan blyft er niet veel anders over dan do Kamer met toestemming van don Senaat te ontbinden en met do nieuwe Kamer de be grooting definitief vast te stallen. De tyd van deze Kamer is toch om. De ontmoeting tusschen den Duitschen rijkskanselier Von Billow en den Italiaanschon minister van buitenlandsche zaken, Prinetti, hoeft Donderdag 1.1. plaats gehad. De Engelsche bladen toonen zich allen zeer nieuwsgierig naar hetgeen tusschen beide staatslieden is verhandeld en by gebreke aan volledige inlichtingen fantaseeren zy er lustig op los. De „Daily Mail” b.v. weet te zeggen, dat een vernieuwing van het triple-alliantie-verdrag het gevolg der be spreking zal wezen, met dien verstande, dat de voor Frankrijk min of meer onaangenaam klinkende zinsneden van het oude verdrag, niet meer in het nieuwe zullen voorkomen. Bovendien zal het laatste clausules omtrent de politieke gedragslijn der verbondenen jn Tripoli bevatten. De Daily Telegraph verzekert bovendien, dat Von Bülow Italiö’s toenadering tot Frank rijk goedkeurt, terwijl do Standard beweert, dat Italiö’s positie sedert 1891 ten opzichte der beide andere onderteekenaren van het ver drag thans aanmerkelijk is verbeterd. Hoewel van do drie rijken het zwakste, kan Italië, nu Frankryk zyn bondgenootschap begeert, aan Duitschland en de Oostenrjjksch-Hongaarsche monarchie zyn eischen voorschrijven met kans die aangenomen te zien. Do Popolo zegt dat er geen twyfel mogelyk is of de ontmoeting te Venetië heeft een staatkundige beteekenis wegens den ophan den zynden afloop van het triple-alliantie- verdrag en spreekt de hoop uit, dat de re geering gebruik zal weten te maken van de gunstige staatkundige conditie waarin Italië tegenwoordig verkeert. Aangaande de beweringen der Oosten- ryksche pers, dat Italië ter wille der Fran sche politieke gedragslijn, zyn geheele staat kunde zal moeten veranderen, houdt de Popolo staande, dat de Italiaansche bewinds- 38) Ge kunt dan zoovele morgen land krijgen als gij hebben wilt voor uw nieuw Jeruza- létn. Noem het zooals gij wilt Walter, hernam Stephen, maar als ik ooit in de gelegenheid kom het beginsel van associatie geheel en al in toe passing te brengen, zal ik zingen: Nunc me di- mittas (1). Nunc me dimittas, zong de non eensklaps met een schoone zuivere stem en zij zette het gezang van dit kerklied eenige minuten voort. Hare metgezellen beschouwden haar vol eer bied onder het zingen, terwijl ieder oogenblik de sterren helderder werden en het uitgestrekte hei develd een donkerder tint aannam. Zeg eens, Stephen, zei de non, terwijl zij het hoofd omwendde en glimlachend rondkeek, zoudt ge ook niet denken dat het prettiger zou zijn dezen avond in een of ander gastvrij klooster door te brengen, dan ons te haasten naar het minst schilderachtige van alle scheppingen, een spoorwegstation De spoorwegen zullen evenveel voor de (1) Nu kunt gij mij in vrede laten heengaan Duitschland. Een gratieverzoek van Falkenhagen, den domeinpachter, die Von Bennigsen gedood heeft in een duel, is verworpen door den keizer wat niet wil zeggen, dat Falken hagen zyn zin niet zal krygen als hy een beetje geduld heeft Een veertigtal gymnasiasten te Wre- schen moeten nog een semester blijven, om dat zeby het godsdienstonderwijs in het Poolsch geantwoord hebben! Onder zekere voorwaarden heeft de burgemeester van Berljjn een half millioen mark toegestaan voor den bouw van arbei derswoningen. Vereenigde Staten. Een man uit New-Yersey, die kort gele den naar Barbaslow in Wisconsin is over- m voor oas terug non ik beloof voor vrome dat ooit ge- geloof niet vergeten, zei ide dat ons niet verlaten Frankrijk. Heden zal Méline, de oud-premier en de verlanger naar het premierschap in de toe komst, te Remiremant vertellen wat hy en zyn aanhangers willen voor de regeering van nu de zekerheid, dat ze er warmpjes doorgenomen zal worden! Te Draguignan heeft een infanterie- luitenant bij een twist zjjn kapitein een oorvyg gegeven. Later kwam de luitenant met verontschuldigingen aan, doch op raad van den kolonel wees de kapitein die af en nu wacht de luitenant op een vesting te Toulon de samenkomst van den raad van onderzoek af. Groot-Brittannie. De koning is Donderdag vertrokken op zyn veertiendaagschen kruistocht langs de Britsche kust. Het leger zal worden voorzien van een nieuw geweer, vyf duim korter dan het tegenwoor^ge, zeventien ons lichter en met een magazijnruimte voor tien patronen, die in een enkelen houder worden ingé bracht. van mij. Ze waren van mijn veder, en deze hield niet van bemoeizucht. Het was een kleine heereboer, die tijdens den oorlog was vooruitgekomen en tot een zekere mate van welvaart was gekomen, maar die voort durend verlangde naar de verwezenlijking der oude traditie, dat de landerijen van ons waren. Die Hatton kreeg hem in zijne machtik heb hooren zeggen, dat deze zijn zaakjes goed heeft gedreven zooveel is zeker dat mijn vader geen kos ten spaarde. Met Sint Maarten wordt het vijf en twintig jaar, dat hij zijn eisch om recht indiendeen. ofschoon teleurgesteld was hij nog niet versla gen Maar toen stierf hijzijne zaken verkeerden in de grootste verwarring, om de onkosten voor zijn rechtsgeding te bestrijden, had hij hypotheek op zijn land genomen en de prijzen uit de dagen van den oorlog waren gedaald. Er waren schulden, die niet betaald konden worden. Ik had geen kapitaal voor een landhoeve. Ik wilde geen daglooner worden op den grond die eens ons eigendom was geweest. Ik was juist getrouwd en moest mij hard inspannen. Ik had veel gehoord van de hooge loonen bij de nieuwe industrie, ik verliet het land En de papieren Ik dacht er niet meer aan of als ik het deed, dan alleen met weerzin, als de oorzaak van mijn ondergang. van de De Londensche correspondent Matin seinde aan zyn blad: Hedenavond had de minister van oorlog nog geen bericht van Lord Kitchener ont vangen betreffende het resultaat der bijeen komst van de leiders der Boeren by Kroon stad. Ik heb u gisteren een telegram uit Kroonstad, van den 25en, overgeseind, vol gens hetwelk een van de vier gedelegeerden geblinddoekt door de Britsche liniëu heen gebracht was om met Steyn te gaan spreken; de afzender van het telegram verwachtte, dat de gedelegeerde en zyn escorte den vol genden avond, d. w. z. Maandagavond, terug zouden zyn. Vanavond wist de regeering nog niets van de terugkomst v 'D den gede legeerde af. Volgens myn inlichtingen heeft de Engel- sehe regeering nog niets beslist ten aanzien van de vredesvoorwaarden, die aan de Boeren toegestaan zullen worden. Men wacht de voorstellen der gedelegeerden af. Zoodra deze ontvangen zyn zal de ministerraad, of althans zullen de invloedrykste leden van dien raad bijeenkomen om erover te beraad slagen. Laffan seinde uit Pretoria: De Trans- vaalsche gedelegeerden bevinden zich nog menschheid doen als de kloosters gedaan hebben zei Stephen. Als er geen spoorweg geweest was dan zou den wij nooit een bezoek aan Marney Abdij gebracht hebben, zei de oudste der reizigers. En ook het graf van den laatsten abt niet ge zien hebben zei de non. Toen ik uw naam op de kerk zag staan vader, het is niet goed van mij maar toen voelde ik mij diep bedroefd, dat het voor ons geslacht was weggelegd dat het heilige pand aan onmee- doogende mannen over te geven. Hij heeft zich nooit overgegeven, zei de vader. Hij werd gepijnigd en opgehangen. Hij is in de gemeenschap der heiligen, zei de non. Ik zou gaarne eene gemeenschap van men- schen willen zien, zei Stephen, dan zou er geen geweld meer zijn, want er zou geen roof meer bestaan. Gij moet onze bezittingei zien te krijgen, Stephen, zei de vader dat ik een heilig verblijf vrouwen zal oprichten als gebeurt. Wij zullen ons oud haar vader, het eenige out heeft. Ik kan mij niet begrijpen, zei Stephen, hoe gij ooit die papieren uit het oog hebt kunnen verliezen, Walter. Ja, mijn vriend, zij zijn nooit in mijn be zit geweest; toen ik ze zag, waren ze niet Telefoon No. 8 'i ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1