DE TWEE UITERSTEN. nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. VERVERIJ No. 8765. Vrijdag 4 April 1903. Buiteiiluiidscli Overzicht. FEUILLETON. i alages lagaziju Isler” El.II Eli tterdam. /AN LOON. 1 VondirbalHffl wereld bekend en troffen middel tegen Long-, Lever en, enz. Inwendig uitwendig in bijna n met goed gevolg - Prijs per flacon l f 115- Wondsnzlf geneeskrach leestal elke pijnlijke overbodig. Met voor ongeneeslijk daags een bijna 22 brengt genezing en on, ontstekingen enz IURG, 41ste Jaargang, herlj van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Verspreide Berichten. in cl. de Ansieht- rist Haarlem de Wordt vervolgd RJNKMAN &Zn. I.H. Winkeliers yde opengesteld, den te allen tijde genot van een t van af f 80. JRT rachtige collectie lallons, •ing GASOBNA- TEN en GAS- reerende prijzen. den Koning Gasfitter. '.handelaar een indsche uitgave De hoofdtekst dit halfmaande- sche tijdschrift aat uit de Be roving eener 8 om de Aarde, de Heer E. T. üstra Kuiper in acht der Ven- scbap maakt. l nummer is rijk elllu8treerd ir eigen, photo- phische opna- igt per jaar on- n, die hem aan tor hem op te eizigers worden stc maal komen itsen in Arabië, dië, Birma, Ma- 10 Tentoon- 'iHige, tS?6. hoenappretour, •nscrétne en*, oor het zonder an alle zwarte Heeren, Dame* boenen. Ver- winkeiier* in Galanterita, nz. Men lette fabriekzmerk. n, Arnhem. Telefoon Ito. Mï ADVERTENTIES worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. aan de voorzichtige wijsheid der Italiaansche regeering. Graaf Bülow sprak zijn ingenomenheid uit over het Engelsch-Japansch verdrag en de Russisch-Fransche verklaring, daar beide de integriteit van China en de handelsvrijheid wenschten. Over de handelsverdragen uitte de Duitsche rjjkskanselier zich optimistischweliswaar werd het tarief door de linkerzijde bestreden, doch het bood niettemin een uitstekende basis tot onderhandelen. Wat eindelijk de Albaneesche quaestie be trof meende graaf Von Bülow niet, dat deze een strydappcl tusschen Italië en Oostenrijk zou worden, daar beide mogendheden het in stand houden van den status quo wenschten. Het derde bataljon van het 18cyinfanterie regiment, uit 457 man bestaande, was niet tevreden over zyn officieren. Toen bovendien de soldy niet uitbetaald werd, besloot het bataljon uit Djakovitza, waar het ingek war- tierd lag, naar zyn standplaats Usküo terug te koeren. Zeer ordelijk marcheerde het daar op onder achterlating der officieren en aangevoerd door een der soldaten zelf over Prisrend naar bet spoorwegstation en requireerde daar een trein. Aan het station bevond zich echter de plaatselyko comman dant, die onderhandelingen met de soldaten voerde om ze tot bly’ven over te halen. Het duurde vier uur eer het bataljon de belofte had los gekregen dat aan zyn eischen zou worden tegemoet gekomen toen verliet het pas den trein en keerde naar de kazerne terug. Hbt mooiste is, dat zulke dingen wel meer in Turkye gebeuren en dat ze steeds zoo vriendschappelijk mogelyk eindigen, als de soldaten hun zin meenen gekregen te hebben. Een telegram van Kitchener van gister uit Pretoria meldt, dat kolonel Lawley be richt zond van een hevig gevecht oji 31 Maart by Boeschmanskop hy had het tweede garde-dragonders aangewezen om te operee- ren tien myl oostelijk dier plaats, terwyl hijzelf van plan was, den volgenden ochtend met hen samen te werken. De dragonders slaagden er eergisteren by het aanbreken van den dag in, een laager te verrassen, doch de vijand kreeg versterkingen en hield stand. Na een hevig gevecht moesten de dragonders zich vechtend terugtrekken, ten einde de hoofdmacht te bereiken, die op de fusillade afkwam en den vyand naar het Noordoosten terugdreef. Vier Engelsche officieren werden gewond. De verliezen van den vyand zyn zwaar zes werden gevangen genomen. Central News seint uit Pretoria, dat de verspreide overblijvers van De Wet’s macht weer samengedreven zyn en nu naar de blok huizenlinie worden gedrongen door de colon nes van kolonels Elliott en Rimingtonmen meent dat ongeveer 1300 Boeren bij deze beweging zijn inbegrepen. Bi het westen wurdt aan De la Rey geen rust gelaten, noch by dag of nacht; in het noorden is Colenbrander met Beyers com mando in de weer. Omtrent de hinderlaag by Heidelberg deelt hetzelfde agentschap nog mede, dat een af- deeling gewapende kaffers in een val gelokt werden en dat twee hunner sneuveldenzes man der Constabulary ondergingen kort daarop eep zelfde lot en vier hunner werden gedood. Toen Engelsche versterkingen ter plaatse kwamen, vond men wel de lyken der gesneu velden, maar geen spoor van den vyand. Graaf Von Bülow heeft aan een verslag gever van de Giornale d’Italia eenige alge meenheden verteld naar aanleiding van zyn onderhoud met minister Prinetti. Allereerst de verklaring, dat Duitschland vrede wenschte. Bülow persoonlijk was zeer goed te spreken over de toenadering van Italië tot Frankrijk. In de betrekkingen tusschen Italië en Duitschland kwam geen wijziging door het plaats gehad hebbend onderhoud te Venetië, daar deze reeds sedert vroeger op wederzydsch vertrouwen berustten. Over Tripolis zei Bülow: Duitschland heeft inde Middellandsche Zee geen andere belangen als den wettelyken invloed van zyn bond- genooten daar te zien toenemenhet zou zooveel mogelyk bijdragen om Italië’s pres tige te verhoogen. Daarbij twijfelde men niet bezoekt de Nederlandsche minister de tech nische hoogeschool te Charlottenburg. Voorts deelt de Lokalanzeiger mede, dat dr. Kuyper aan een berichtgever van het blad heeft verklaard enkel in Duitschland te vertoeven om de inrichting van technische hoogeschólen te bestudeeren. Zyn reis heeft geen ander doel. >r post f 1.60. fedorland Kokin 8 Amsterdam andie Schutzenapotheke lohitach, Oeaterreich st Centraal-Depót Sander De Lokalanzeiger meldt, dat dr. Kuyper Dinsdag een bezoek bracht aan den staats secretaris Von Richthofen en voorts in het ministerie van eeredienst vertoefde. Heden Frankrijk. De president der Republiek is een paar dagen naar Montèlimar om krachten te ver zamelen voor zyn Russische reis. De president heeft der dochter van den oud-gezant van Duitschland te Parys, vorst Münster, zyn deelneming doen betuigen en 2^u zich gister by de begrafenis laten ver tegenwoordigen door den Franschen gezant te Berlijn. De oud-minister van buitenlandsche zaken, Hanotaux, heeft te Oran, als presi dent van het geografisch congres, ter gele genheid van het duizendjarig bestaan der stad, een redevoering uitgesproken met be trekking tot Afrika en de groote gebeurte nissen in dat werelddeel, waarby hy o. a. betoogde, dat Afrika niet voor de bescha ving gewonnen kan worden geoordeeld, zoo lang de vrede in het zuidelijk deel niet her steld is. Labördesque, de geweldige tegenstan der van Max Régis, stelt zich candidaat voor Levallois. De kunstenaar Jean Baffler heeft gis teren in de zitting van het Hof van Assises te Parys gevraagd vervangen te worden als gezworene, daar hy Kamercandidaat is voor Cher en zich dus met zyn verkiezing moet bezighouden. Met uw loon moet gij leven bIs een prijs bokser, of ten minste als de burgemeester van Mowbray. Loon zei de man, ik gun het je. Die schurken, Shuffle en Screw hebben me weer een boetebriefje onder den neus geduwd, en ’twas een aardig sommetje ook. O, die monsters riep de vrouw uit. Hun dag zal ook wel eens komen, die bloed zuigers En nog wel door die bazen. Ik wou dat die bazen allemaal naar de drommel liepen Ben ik er wel naar om slecht werk naar boven te zenden, vrouw Carey Jij Ik ken jou, John Hill, twintig jaar als knaap en als man, en ik heb nog nooit een woord in je nadeel gehoord, totdat je in de fabriek van Schufile en Screw kwam O, het zijn zulke slechte lieden, John. Zij bedriegen ons allemaal buurvrouw. Zij beweren hetzelfde loon te geven als de anderen, en zij vinden dat weer met de boe ten. Men kan niet komen,.men kan niet heengaan, of men krijgt een boetemen krijgt nooit zijn loon uitbetaald, of er is een boetbrietje bij. Ik heb hooren zeggen, dat hun geheele zaak op de boete drijft. Lieve menschen, maar dan zijn die Schuffle en Screw slechte, lage afzetters, zei juffrouw Carey. Wel juffrouw als ’tu belieft vijf en een hal ve stuiverneen juffrouw, we hebben geen kalfs- A de Heer D 7. n en verven van aben alsook alle f stoom n vaiB* worden naar de geverfd. GOIIMHL COlIU\T. vleesch meer over. Kalfsvleesch, nou, ge ziet er wel naar uit als iemand, die kalfsvleesch eet, ging juffrouw Carey op minder luiden toon voort, toen haar niets koopende klant doorliep. Kom, het wordt laat, zei de koopvrouw, en als je dit stukje schapenvleesch wilt meenemen voor je vrouw, buurman Hill, dan kunnen we aan staanden Zaterdag wel over de rest spreken. En wat verlangt gij, mijnheer? zei ze eenigszins barsch tot een jongen die nu voor de kraam bleef stilstaan. Hij was omstreeks zestien jaar oud, was vlug en lenig en had een fraai, eenigszins afgemat onbe schaamd gelaat. Zijn lange, losse witte broek maakte hem lan ger dan hij was hij had geen vest aan, maar een rooskleurigen zijden zakdoek was zorgeloos om den hals geslagen en met een zeer groote speld vast gestoken, die, waarvan ze ook moge geweest zijn ongetwijfeld heel wat vertoon maakte. Een los kort jasje van een ruwe witte stof en om zijn middel vastgemaakt met een knoop, voltooide zyne Weeding wanneer wij er nog bijvoegen zijn hoofddeksel een donkerbruine hoed met hoogen bol, die zijn gelaatskleur voordeeliger deed uit komen en de uitwerking van zijne guitige blauwe oogen verhoogde. Nu ge behoeft zoo norsch niet te wezen, moeder Carey, zei de jongen op een meesterlijk nagebootsten smeekenden toon. Praat niet van moeder tegen me, zei de 40) Terwijl de onderaardsche bevolking haar keldeis verliet en langs nauwe trappen uit hare vochtige en sombere woningen in diezelfde straten opsteeg om de koelte van den zomeravond te ge nieten en inkoopen te gaan doen voor den rust dag. De heldere verlichte, levendige winkels waren propvol, en groepjes koopers stonden rondom de kramen, die door middel van heldere lampen en flakkerende lantaarns hare waren toonden. t Kom, kom, ’t is een puikstuk, zei een vrouw met een vroolijk, frisch voorkomen, aan een kraam staande, die, hoewel door vorige koopers reeds aanmerkelijk gedund toch nog genoeg verzoeking aanbood voor velen die niet konden koopen. Dat is het ook, buurvrouw, zei een kleine, bleeke man peinzend. Kom, kom, ’t wordt te laat en je vrouw is ziekje bent een goede ziel, we zullen zeggen een kwartje het pond en dan zal ik er dat mager stukje nog voor niet bij doen. Morgen voor ons geen vleesch, buurvrouw, zei de man. En waarom niet, buurman Dc uitbreiding, die de woelingen in Ma cedonië in den laatsten ty'd weer verkregen hebben, heeft tot verscheidene diplomatieke vertoogen tot de Porte aanleiding gegeven. Men hoopt echter, dat de benoeming van Hassan Tenmi tot bestuursambtenaar voor Saloniki een kalmeerenden invloed zal heb ben op de verschrikte en getergde christe lijke bevolking, want de benoemde staat in hoog aanzien. Verder heeft een Zaterdag 1.1. uitgevaar digd rondschrijven van den Grootvizier, waarin een vaste gedragslijn voor de Turk- sche regeeringspolitiek voor het vervolg werd aangegeven, veel voldoening gewekt. Maar niet met verzoeningsmaatregelen alleen zal de Porte trachten, rust en kalmte in Europeesch Turkye te herstellen. Er zyn 50.000 man Turksche troepen ter plaatse, die in staat zullen zijn, iedere poging tot rebellie op hardhandige en vry afdoende wijze te onderdrukken. Toch houden zich de groote mogendheden voorbereid opeven- tueele gebeurtenissen op het balkanschier- eiland. Zoowel Rusland en Oostenryk-Hon- garye als Italië, Duitschland en Engeland, zouden door opstanden en oorlogen in het Oosten zeer ernstig worden benadeeld, en ook de Balkanstaten hebben bij gewapende conflicten weinig te winnen en veel te ver liezen. De quasi-Bulgaarsche propaganda, van den beruchten Boris Sarafof is dan ook inderdaad niet zoo heel veel meer dan een georganiseerd rooversbedryf. De Macedoniërs, als wifer redder en verlos ser hfj zich aanmeldt, worden .door hem zoo afdoende gebrandschat en afgezet, dat zij bom bitter weinig genegen zyn. Toch is de macht, die hy kan ontwikkelen, niet te onderschatten en zou hy te zyner zelfverde diging een zeer sterken aanhang in het veld kunnen brengen. Sarafof’s naam wordt in den laatsten tyd weer herhaaldelyk genoemd in verband mete schaking van miss StQne. Hij zou in de voorbereiding de hand hebben gehad, terwyl de ontvoering zelf het werk zou zyn geweest van een zyner verkleefdste volgelingen San- dansky. De laatste heeft zich op het oogen- blik weer bij Sarafof gevoegd, en de beide heeren heeten zich bezig te houden met plan nen tot ontvoering van een hooggeplaatst consulair vertegenwoordiger van een dor mogendheden. Telefoon Ao. #2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, Iranco per post 1.70. Alzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Duitschland. De Duitsche marine-attaché te Rome, de kppitein ter zee Hoch, moet opzettelijk van Rome naar Weenen reizen om Zaterdag a.s. den keizer van Oostenrijk in het bezit te stellen van afdrukjes van door keizer Wil helm ontworpen scheepstypen. In het eerste kwartaal van dit jaar zyn in het leger op pensioen gesteld vyf gene raals, zeven luitenants-generaal, zeven ge neraal-majoors, zestien kolonels, vijf luite- nants-kolonel, acht-en-twintig majoors, drie- en-dertig kapiteins, twee-en-twintig eerste- luitenants en twee-en-twintig tweede-luite- nants, in het geheel 141 officieren, die per weduwe hem scherp aanziendega naar je eigen moeder, die ligt te sterven in een achterkelder zonder venster, terwijl gij zelf een achterkamer bewoont op een bovenhuis. Sterven ze is alleen maar dronken, zei de jon gen. En als is ze alleen maar dronken, gingjut- frouw Carey driftig voort, wat brengt haar dan aan den drank dan haar zwoegen, werken van vijf uur ’s morgens tot zeven uur ’s avonds, en dat nog wel voor zulk soort als gij zijt. Die is goed, zei de jongen, ik zou wel eens willen weten, wat mijne moeder ooit voor mij heeft gedaan dan mij stroop en laudanum ingeven toen ik nog heel klein was, om mij stil te hou den en mijn maag te vullen, waardoor zij, zooals mijn meisje zegt, den knapsten jongen uit geheel Mowbray in zijn groei belemmerde En bij deze woorden richtte de knaap zich op en stak de han den in de zijzakken van zijn jasje Wel, heb ik ooit, zei juffrouw Carey. Neen, zoo iets heb ik nooit van mijn leven gehoord Zoo, en toen gij dien ezel hebt geslacht en voor kalfscoteletten hebt verkocht moeder Houd je mond, mijnheer Onbeschaamd, zei zei de vrouw. «Het is algemeen bekend dat ge geen Christen zijt en wie zou je praatjes dan ge- looven Volgens den „Echo de Paris” is het be lang der documenten, door Grimm geleverd, sterk overdreven. De verrader heeft wel alles bekend, maar is nog steeds niet ver oordeeld ook is het onderzoek nog niet geëindigd. De officieren van het garnizoen mogen voorloopig Warschau niet verlaten. De keizer van Duitschland zou aan den Russischen militairen attaché te Berlyn heb ben verklaard, dat hy zelf aan den Tsaar over de zaak Grimm zou schryven en hy gelegenheid zou hebben er met dezen over te spreken bij de manoeuvres van het Rus sisch leger, voor welke hy is uitgenoodigd.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1