DB TWEE DITEHSTEN. ksen. INERS, RS Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, IVEBVERIJ No. S767. Maandag 7 April 1902. 41ste Jaargang. on BullenMM Overzicht. FEUILLETON. EIWElt rtterdam. oadttbalita rerelfl bekend en >ffen middel tegen ong-, Lever 11, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Prys per flacon t 115. BURG, gD7.' m en verven van oben alsook alle ONGEVALLENWET. cherlj atoom' D van incl de Ansichf- •18t”, Haarlem ich beleefd aan plaatsen der NEMAN &Zri. (Wordt vervolgd) telefoon^ o. M2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. thandelaar een indsche uitgave worden naar da geverfd. jde opengesteld, .en te allen tijde Dit No. bestaat uit Twee llladen EERSTE BLAD. haven 128 den Koning (iOlIBSCHE COIBOT post f 1.60. orland skin 8 Amsterdam die Schutxenapotheke itsch, Oesterreich lentrul-Depót Sander )e hoofdtekst dit halfmaande- sche tijdschrift lat nit de Be- dj ving een er o om de Aarde, da/ Heer E. T. iSTRA Kuiper in acht der Ven- schap maakt. nummer is rijk rUluntreerd r eigen photo- ohiache opna- Tonwa- uwmw, :rttn« ru. het tonder tUe iwerM ren, Dame* ten. V«r- n kelim ia •lant.ritn. Men lette rieknmerk. Arnhem. gt per jaar on- 1, die hem aan or hem op te eizigers worden te maal komen tsen in Arabiëj liö, Birma, Ma- Lord Kitchener seinde 3 April uit Pre toria Walter Kitchener meldt uit Driekuil in West-TransvaalIk zond op 31 Maart een verkenningscolonne naar de Hartrivier. Zy ontdekte spoedig sporen van kanonnen der Boeren, volgde het acht mijlen ver door het struikgewas en kwam daarna in het open veld, Op dit oogenblik rukten do ver- sterkingeir der Boeren naar voren tegen de flanken der colonne, die genoodzaakt werd een verdedigende stelling in te nemen en zich in haast te verschansen. Een hevig gevecht ontstond. De Boeren wer den eindelyk naar alle zyden verdreven. De la Rey en Kemp trachtten te vergeefs hun Boeren, 1500 in getal, te bewegen, den aanval te hervatten, maar zy hadden te zwaar ge leden en trokken naar het noordwesten en zuiden af. De Engelsche verliezen zyn even eens zeer zwaar. Een detachement der Engelschen hield stand totdat alle manschappen gedood of gewond waren. Intusschen bleven Gerard en Stephen voor een hoog, lichtgebouwd, gepleisterd huis stilstaan, dat zoowel van binnen als van buiten zeer verlicht was, en dat, afgaande op de geluiden, die buiten klonken en de personen, die vertrokken en bin nentraden, klaarblijkelijk eene plaats was waar vele menschen samen kwamen en waar veel ver tier was. Een uithangbord met den naam «De kat en de Viool# duidde aan, dat het eene ontspannings - plaats was, gehouden door iemand, die den wet- often, enz. en alles wat isvorlangd met er, tafellinnen Fondifnlf eneeskrach istal elke pijnlijke iverbodig. Met ior ongeneeslijk ugs een bijna 22 rengt genezing en ontstekingen enz De Daily Cronicle verneemt, dat lord Mil ner een crediet heeft aangevraagd £3000,000, om nieuwe spoorwegen aan te leggen, die de bestaande Zuid-Afrikaansche lynen met elkaar in verbinding zal stellen. De Daily Telegraph verneemt uit Johannes burg in dato 1 April, dat de vredesconferen tie voortduurttwee Boeren gedelegeerden uit Klerksdorp, behoorende tot de comman do’s in westelyk Transvaal zyn eergisteren per spoor naar Kroonstad vertrokken. De meeste dagbladen te Londen «bevatten ,Het is mogelyk, zegt hy, dat de eisch om amnestie voor de rebellen niet zulk een belangrijke factor zal bljjken, als bijvoorbeeld de instelling van een verantwoordelijke re- geering na den oorlog; en eer. algemeene overgave der Boerentroepen die thans in het veld zyn, zou allicht kunnen vertraagd wor den door de vrees der Burgers, die van nature wantrouwig zyn dat Engeland niet voornemens is hun dezelfde rechten toe te kennen als den Engelschen bewoners. De burgers vreezen dat Engeland van de Boeren een soort van onderworpen volk wil maken”. Die vrees zal, naar de heer Wallace meent „van grooten invloed zyn op het optreden der commando’s te velde”, en hy verwacht, zoo er iets komen zal van de onderbande- lingen, dat Engeland een besliste verklaring zal afleggen betreffende do positie der Boeren na den oorlog, waardoor zy zullen worden gerustgesteld e;i een groote moeilijkheid wordt weggenomen. Het schijnt, volgens de Engelsche berichten, thans vry zeker dat president Steyn, verge zeld van Kemp en De la Rey, te Kroonstad is aangekomen en daar thans met Schalk Burger en de andere leden der Transvaalsche regeering het onderhoud heeftdat, naar do Engelschen hoopen en verlangen, tot den vrede leiden zal. De oorlogs-correspondent van de .Daily Mail”, de heer Edgar Wallace, bespreekt in dit blad de mogelyke vredesvoorwaarden. *igen naam John Trottman droeg, welke alledaag- sche benaming echter door zijn eerlijk verdienden en wijd vermaarden titel Chaffing Jack (i) was verdrongen. De gezellen traden binnen, en zich een weg barende naar de dichtbezette bar (2) trachtte Stephen met een ernstige blik, waarin echter eene zekere mate van vertrouwelijkheid te lezen was, opgemerkt te worden door eene bevallige jonge dame, die op deze plaats geheisterd was en zeide op zachte toon Is hij hier In den Tempel, mijnheer Morleyhij heeft meer dan eens naar u en uwe vriend gevraagd. Ik geloot dat het 't best is als gij naar boven gaat. Ik weet, dat hij u verlangt te zien. Stephen fluisterde Gerard wat toe en na eene korte pauze vroeg hij een tweetal kaartjes voor ieder waarvan hij drie stuivers betaaldeeen som echter die volgens de gedrukte verklaring op het biljet recht gaf op de eene of andere krachtige verversching» hetgeen dus niet veel waarde had voor een nauwgezet lid van het Matigheidsgenoot schap te Mowbray. Een mooie trap met helder blinkende koperen leuning leidde hen naar een ruim portaal waarop (1) Voor den gekhoudend Jantje. (2) In echt Engelsche bierhuizen enz. gebruikt men zijne ververschingen, hetzij in kleine van el kander afgescheiden ruimten, (boxes) hetzij aan de bar, de toonbank, die door een groot gedeelte van de zaal loopt. Inzending van Advertentiën tot ,1 uur des midd. besprekingen van de terechtstelling der Aus tralische officieren. De imperialistische Daily Chronicle zegt, dat er geen twijfel kan wor den gekoesterd, of er is een reeks schande lijke moorden gepleegd. Kitchener had zyn plicht vervuld, door een bewjjs te leveren van de strenge onpartijdig heid van het Britsch bestuur. Dergeljjke ont hullingen over de keerzijde van den oorlog maakte het algemeen verlangen naar den vrele natuurlijk nog krachtiger. De conservatieve Standard schrijft: Het is een treurige en beschamende historie, maar de Australiërs zullen goed doen niet tot haas tige oordeelvellingen over te gaan, terwijl de offlcieele rapporten nog niet bekend zyn gemaakt. De Imperialistische Daily Mail zegt, dat het beter ware geweest, zoo zjj, die de zoozeer op dwaling gevestigde opwin ding in de koloniën hebben op touw gezet, tot de erkenning waren gekomen, dat der gelyke vreeselyke straffen niet zouden zyn toegepast, zoo er excuses of verzachtende omstandigheden mogelyk waren geweest. De publieke opinie in Australië, die aan vankelijk onder den indruk verkeerde, dat de in Zuid-Afrika gefusilleerde Bushveldt- Carabineers te streng behandeld waren, is op het oogenblik omgeslagen. De Argus dringt er ernstig op aan, dat höt War Office den wenk der Times opvolgt, en een volledige openbaarmaking der feiten geeft. Het blad rekent, wat dat aangaat, op den steun en de sympathie der Australiërs. De Times zegt in een artikel, dat Kitche ner niet geaarzeld heeft om officieren van het eigen leger te straffen wegens moord, evenals Scheepers daarvoor gestraft werd. „De leiders der Boeren, die, daar zyn wy zeker van, dergelyke misdaden evenzeer ver foeien als wij zelf, zyn er tot dusver nog niet in geslaagd om het recht zyn loop te doen hebben tegenover de bedrijvers van dergelyke misdaden onder hun eigen mannen. Hun falen om zulks te doen bewyst hoe gering hun controle is over lieden, die zoo genaamd onder hun bevelen staan.” Rhodes’ testament stelt een groot aantal studiebeurzen aan de hoogeschool te Oxford in voor koloniale en Amerikaanschostudenten. Bij uiterste-wilsbepaling in Zuid-Afrika ge maakt, heeft Rhodes na vermeld te hebben dat de Duitsche Keizer het Engelsch tot verplicht leervak heeft gemaakt in Duitsche scholen, vijftien studiebeurzen te Oxford in gesteld, zynde vyf in elk van de eerste drie jaren na zyn dood, tot een waarde van 250 bergen van schepen en ladingen, het exploiteeren van droogdokken en het bedienen van sluizen en beweegbare bruggen 40. de bedrijven van straat- en gevelreiniging, van weghalen van asch of vuil, van mestbereiding, het lompensorteerdersbedrijf, het lantaarnopstekers-, het schoorsteenvegers- en het brandweerbedrijf 50. het vervenersbedrijf, het ontginnen van mijnen en groeven, het delven van ijzererts, grint ot keien^ het exploiteeren van abattoirs en het slachtersbedrijt, het vischdrogersvischrookers- en vischzoutersbedrijf en het gistpakkersbedrijt 60. het apothekersbedrijf, het bedrijf uitgeoefend in laboratoria, ook ten dienste van het onderwijs, on verder alle bedrijven, waarin ontplofbare ot vluchtige licht ontbrandbare stoffen, of wel stoffen, welker dampen met lucht vermengd ontplofbare mengsels opleveren, als opgesomd worden in het Koninklijk Besluit van 5 Februari 1902 fStbl No 22), vervaardigd, bewaard, vervoerd of ten be hoeve van het bedrijf, gewoonlijk in grooter dan daar aangegeven hoeveelheid, gebruikt of verwerkt worden, alsmede de handel in zoodanige stoffen als d; handelaar ze gewoonlijk in grooter dan daar aangegeven hoeveelheid in voorraad heeft. Bij de bovenvermelde aangifte-formulieren wordt verstrekt een bijlage, bevattende een meer uitge werkte lijst van de verzekeringsplichtige bedrijven, benevens den tekst der Koninklijke Besluiten on der I en II No. 6 bedoeld. Wie in onzekerheid verkeert of zijn bedrijf ver- zekeringsplichtig is, wordt in zijn belang aange maand toch de formulieren in te vullen en in te leveren, op welke hij de gronden voor zijn twijfel kan vermelden Het Bestuur deOjUjksverzekerings- bank zendt hem bericht, intlieij.Js gebleken, dat het bedrijf inderdaad niet verzekeringsplichtig is. Wie de aangifte van een verzekeringsplichtig be drijf verzuimt, is strafbaar volgens tie wet. Te beginnen met het tijdstip, waarop art. 1 der Ongevallenwet 1901 zal worden ingevoerd en dus de verzekering der werklieden tegen bedrijfs ongevallen een aanvang zal nemen, van welk tijdstip nader aankondiging zal geschieden, zijn de werkgevers verplicht loonlijsten aan te houden en aangifte te doen van ongevallen, een en ander volgens nader vast to stellen formulieren. HET BESTUUR DER RIJKS VERZEKERINGS BANK. Amsterdam, 5 April 1902. een deur uitkwam, die nu gesloten was en waar naast een jongen zat, die de kaartjes in ontvangst nam van hen die wilden binnentreden. De ingang was zeer ruim en was ook, uit een architectonisch oogpunt beschouwd niet geheel onverdienstelijkde kleur was lichtgroen, terwijl de paneelen verguld waren. In de kroonlijst stond in letters van gaslicht te lezen De Tempel der Muzen.» Gerard en Morley traden een vertrek binnen, dat zeer lang en vrij hoog was, maar toch tame melijk smal in verhouding tot de overige afme tingen. Het plafond was zelfs rijk versierd de muren waren beschilderd en nog wel door een niet on bekwame hand. Ieder paneel stelde een welbekend tooneel voor uit Shakespeare, Byron of Scott, Koning Richard en Mazeppa, the Lady ot the Lake waren ge- makkelijk te herkennen op een paneel bedreigde Hubert Arthur; hier redde Haidee Don Juan;en daar maakte Jeanie Deans eene buiging voor de koningin. Het vertrek wa» zeer vol; ongeveer drie-of vierhonderd personen zaten in verschillende groep jes aan verschillende tafeltjes te eten, te drinken, te praten, te lachen en zelfs te rooken, want niettegenstaande de schilderijen en het verguld werd het ónmogelijke er van ingezien, hoewel er pogingen waren aangewend om deze gewoonte in den «Tempel der Muzen» te verbieden Niets kon echter betamelijker zijn dan de hou ding en het gezelschap, hoewel het hoofdzakelijk •A de Heer uit fabrieksarbeiders bestond. De bedienden vlogen heen en weer met evenveel haast, alsof zij adellijke bezoekers be dienden. Over het algemeen heerschte er wel geraas, maar dit was niet hinderlijk soms werd een bel in beweging gebracht en dan was er eenigszins stilte terwijl aan het andere einde van de zaal, tegenover den ingang een gordijn werd opgetrok ken. Hierachter bevond zich een tooneel, dat vrij hoog was en van coulissen voorzien, waartus-ichen een dame te voorschijn trad in de gewone op zichtige kleeding aan het beroep, eigen, die een geliefkoosd lied zongof een heer geheel en al verkleed als een boer, zooals die vroeger in de komedie werd voorgesteld, met een pruikje, zilve ren knoopen en gespep en blauwe kousen, en die het gezelschap begunstigde met die melancholische ontboezeming, bekend onder den naam van ko misch lied. Op enkele avonden werd er muziek gegeven op het tooneel door een jonge dame in een witte japon met een gouden harp en vergezeld door een heer met zwarte knevels. Dit had plaats wanneer de voornaamste harpist van den koning van Saksen en diens eerste violist geheel toevallig Mowbray passeerden of op een reisje dat zij deden voor hun genoegen en tot hunne leering om de vermaarde plaatse Britsche industrie te bezoeken 4») Een kwajongen als Mick Radley, die op een bovenhuis woont met een vrouw en kinderen, ot zoo goed als, naar hij zegten dat meisje vraagt me oen kopje thee bij haar te komen drinken en heeft eene eigen huishouding! Vaders en moeders tellen niet meer mee, ging juffrouw Carey voort terwijl zij een snuifje nam en te gelijker tijd in een gepeins verzonken was. De kinderen verdienen het loon, voegde zij er na een lange pauze bijdaar zit het hem. HOOFDSTUK X (Formulier van aangifte, bedoeld in Art 34 der Wet). Het BESTUUR der RIJKSVERZEKEMNGS- BANK maakt bekend, dat allen die een ot meer personen inadienst hebben voor de uitoefening van een verzekeringsplichtig bedrijf, daarvan aan gifte behooren te doen, bij een formulier, dat van 10 April e. k. af kosteloos verkrijgbaar is aan alle postkantoren, bij- en hulppostkantoren, en dat, na in tweevoud ingevuld en onderteekend te zijn, aldaar weder moet ingeleverd worden na 15 April en vóór 1 Juni e. k. tegen bewijs van ontvangst. De kantoren zijn tot dit doel geopend op alle werkdagen op de gewone kantooruren, doch niet na 3 uur (Amst. tijd.) Verzekeringsplichtig zijn I. Alle bedreven, waarin .ten behoeve van het bedrijf eenig krachtwerktuig ’stoomwerktuig, gas-, petroleum-, benzine-, heete lucht-, water-, elec tromotor, wind-, water- of door dieren gedreven molen enzwordt gebruikt, of waarin toestellen gebezigd worden, die stoom of gassen onder druk bevatten, als nader omschreven in het Koninklijk Besluit van 12 December 1901 (Stbl. No. 266.) Uitgezonderd zijn de bedrijven van landbouw, veehouderij, tuinbouw en boschbouw, de schipperij en visscherij buiten de rivieren enbinnonwateren, die in geen geval verzekeringsplichtig zyn. II. De navolgende bedrijven, ook wanneer daarin geen krachtwerktuig wordt gebezigd io. de meeste bedrijven van fabrieks- en handwerksnijverheid. de bouwbedrijven en aan verwante vakken Maaronder begrepen. Uitgezonderd zyn in hoofdzaak: handweverijen, confectiebedrijven, hoedonmakerijen, vervaardiging van vrouwelijke handwerken, schoenmakerijen en inrichtingen voor stroobewerking, deze beide voor zoover die alleen met gereedschappen en niet met werktuigen worden uitgeoefend, sigarenmakerijen, kaasmakerijen, die geen stoomketel gebruiken en boterfabrieken, die zonder centrifuges werken, bak kerijen, wasch- en strijkinrichtingendeze alle slechts dan als zij ten behoeve van het bedrijf geen krachtwerktuig bezigen 2’. de bedryven van schippers, die uitsluitend de rivieren en binnenwateren bevaren, de Zui derzee en de Wadden daaronder begrepen, ook als zij geregeld van het buitenland komen of naar het buitenland gaan, het veerschippersbedrijf, en de visscherij op de rivieren en binnenwateren, de Zuiderzee en de Wadden daaronder begrepen. Uitgezonderd is het schippersbedrijf, als het uitgeoefend wordt met één schip van niet grooter inhoud dan 60 M8., geen stoom- of motorboot zijnde 30. de bedryven van vervoer van personen en goederen, rijpaarden- en ballastoudernemingen daaronder begrepen, het laden en lossen, stapelen, wegen, meten en wegbergen van goederen, het Telefoon No. ADV ER TENTIEN worden geplaatst, van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1