DE TWEE UITERSTEN. PPIJ. Iff. o ten ‘Ik por Gouda en Omstreken. er, ter Nieuws- en Advertentieblad \o. 8708. Dinsdag 8 April 1903. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. LAAK. ZOON- 41ste Jaargang. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur ties midd. Het een over- :r abonne- ons iets omtrent hem te 4 tHef.on V». De Uitgave dezer Courantgesehiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTJLN. te te .EN kl. alle misbruiken van Vergelijken aard oog luikend zou willen toelaten. Wy verwachten ook niet, dat de President veel steun zal geven aan den gouverneur van Louisiana, tenzy do publieke opinie hem daartoe dwingt. De berichten over de onderhandelingen tusseben Schalk Burger en Stefn, over de vraag of vredesvoorwaarden zullen worden gestold en gevraagd geven omtrent den aard dier onderhandelingen nog niet veel bijzonderheden. President Steyn zou bij De la Rei) in West-Transvaal zijn, en De Wet te Boshof, een plaats tusschen Kaapstad en Kimberley gelegen, en bekend door den dood van De Villebois-Mareuil, die op een kopje in de nabijheid van Boshof sneuvelde den 15 April 1900. Van Steyn zyn berichten ontvangen door twee dépêche-rijders, die te Klerksdorp zyn gezien op hun weg naar Kroonstadhunne brieven waren gericht aap Schalk Burger en de TranSvaalsche gedelegeerden. Te Londen heeft men nog steeds hoop op het welslagen der onderhandelingenmaar de berichten uit Pretoria worden weder wat pessimistischer. Men ziet daar in president Steijn den grooten hinderpaal voor het ten einde brengen der onderhandelingen, daar hij nog steeds onverzoenlijk is. Dit is alles. Iets van meer beslisten aard kan klaarblijkelijk niet uit Zuid-Afrika worden gemeld. Telefoon No. flt ADVERTENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groóte letters worden berekend naar plaatsruimte. Rustig is Spanje nog niet. In het Noor den worden troepenafdeelingcn op de been gehouden om tegen aanslagen van Carlisten te waken. De party van Don Carlos zal niet stil zitten tegen de kroningsplechtigheid. In de Cortes zelf heeft het kabinet zich op de aanvallen der conservatieven voor te be reiden een der leden dezer party heeft reeds verklaard, dat zy het antwoord niet schul dig zou blijven op het regeerings-programma; zwijgen zou in dezen gelijk staan met toe geven. Aan den anderen kant moeten de heftige anti-klerikalen in bedwang worden gehouden. In een bijeenkomst in den El Dorado-schouwburg ten herdenking van de verdrijving der jezuïeten werd de regeering gehekeld, omdat zy het land wilde gewennen aan do overheersching dor geestelijkheid en hierin aan de zyde stond der koninklijke familie. De commissaris van politie moest de sprekers herhaaldelyk tot de orde roepen en ten slotte de bijeenkomst sluiten. Straat rumoer, waarby met steenen werd geworpen, maakte Madrid voor eenige uren onveilig. De politie slaagde er eindelijk in de menigte uiteen te dryven. Dergelyke tooneelen ma ken het ambt van minister in deze dagen niet benydenswaardig. Of do ongenoerdo Wyze, waarop de Engel - schen gebruik maken van Amerikaanse!) grondgebied ten behoeve hunnerlegerremonte, den Amerikanen eindelijk eens zou doen be grijpen, dat zij zich op een verkeerden weg bevonden, toen zjj aan do Britscbe regeering toestonden, om zich by hen van nieuwe krach ten te voorzien teneinde het kleine voor zyn vjyheid strijdend volkje te Verpletteren? Ongetwijfeld zal het incident omtrent het oprichten van eon Engelsch remontekamp te Chalmette bij Nieuw-Orleans een grooten indruk maken in Amerika. Reeds blykt, het geen uit de gisteren ontvangen Reuter-tele- grammen niet te lezen viel, dat de gouver neur van Louisiana zich niet heeft vergenoegd met aan de federale regeering mede te deelen, dat de Engelschen in de haven van Chalmette een waar entrepot van oorlogscontrabande hadden opgericht, Wharvan de aanwezigheid een schending beteekent van Amerika’s neu traliteit, maar hy heeft aan secretaris Hay medegedeeld, dat, indien de federale regee ring geen orde op de zaak stelde, hy zichzelf daarmede belasten zou. Hy wenscht enkel te weten of de constitutie hem het recht ver leent om ten dezen zelfstandig op te treden. Heel aangenaam is dit alles niet voor de regeering van president Roosevelt, die gaarne tende schuld bij de Bank en wat zij in por tefeuille heeft. De hiervoor noodige fondsen zal men vinden uit .- Ie het bedrag der openbare schuld, uit te gevên overeenkomstig de wet van 2 Augus ta* 1899^ 2e de opbrengst van den verkoop van binfijpn- en buitenlandscho aflosbare of onat- losbhre schuld. Tt dien einde zal de regeering gemach tigd worden tot geheele of gedeeltelijke uit- gifte of verkoop. De schatkist zal geen en kele leaning by do Bank kunnen sluiten, behalve in de gevallen voorzien in de wet van 31 December 1901. Het minimum der uit te geven biljetten van de Spaansche Bank is bepaald op 120U.000.000 pesetasalles wat er meer in otnldop wordt gebracht, moet gegarandeerd ztjn door een metaalvoorraad. De regeering zal met de Bank eeftjomst aangaan: K. voor de vermindering van den interest vaiflverschillcnde crodieten ae over de middelen waaruit de vereischte kasvoorraad bij de Bank zal moeten bestaan; 3c om middelen te zoeken tot begunsti ging* van industrie en landbouw. Eveneens zal de •regeering met de Spaan- sclïd Bank een overeenkomst aangaan voor den verkoop van titels,der openbare schuld en der aandeelen van de Tabaksmaatschappy. De spaan&c’Eê Bank zul zich kunnen be lasten met den verkoop voor rekening der schatkist van openbare fondsen en met de betaling van interest en aflossingen, maar zy mag geen belanghebbende zyn in deze operatiën. 43) In gewone gevallen waren de bezoekers van «De Kat en de Viool» we bedoelen den «Tem pel der Muzen» tevreden met vier Boheemsche broeders of een gelijk getal Zwitsersche zus ters. De meest gewilde vermakelijkheden waren echter de »Thespische voordrachten» door liefheb bers of nieuwelingen, die er hun beroep van wilden maken. Zij legden proeven af voor een gehoor, dat een oordeel kon vellen Een oplettend bediende, de binnentredende gasten scherp aanziende, groette Gerard en diens vriend onmiddelijk en bood zijne diensten aan, er op aandringend dat zij ververschingen be hoefden; dat zij beiden ergen honger en dorst haddendat zij. als zij geen honger hadden iets moesten bestellen om te drinken en honger krijgenof indien zij niet geneigd waren iets drinken, dat zij dan moesten eten om dorst te krijgen. Te midden van deze hinderlijke atten ties werd hijjjdoor zijn meester op zijde geduwd met een Kom, ga heen; aan het boveneinde is be- Dë berichten uit Rustend blijven ernstig. Uit Tver en Yaroslaff worden nu weer oproortjes van werklieden gemeld, en de studenten van de hoogeschool te Dorpat z(jn zoo roerig, dat de regeering er troepen hoeft heengezonden. In Batoem is het al niet veel beter gesteld de werklieden van de fabrieken van Rotschild staakten het werk er. liepen te hoop omdat een hunner leiders gevangen was gezet. Maar ze werden om singeld en gevangen genomen. Den volgenden dag trok de geheele bevolking op om de gevangen Werklieden te ontvetten, men wierp met steenen, de soldaten gaven vuur en deden dertien dooden vallen. Uit Peking wordt gemeld, dat het Russisch- Cbineescb verdrag betreffende Mandsjoerye vermoedelyk binnenkort door de beide be trokken regeeringen onderteekend zal worden, wanneer de overige mogendheden tegen de termen er van geen bezwaren opperen. Rusland stemt toe in de door China gevor derde terugtrekking zyiier troepen uithotzuid- westen der provincie Sjeng-King, ten zuiden van de Lao-rivier, binnen zes maanden na onderteekening der overeenkomst; verder uit het overig deel der genoemde provincie on uit Kirin, binnen een jaar en ten slotte uit Heiloen-Kiang binnen 18 maanden. Wanneer do mogendheden kunnen besluiten om het bewind over de stad Tientsin aan China terug te geven, zal Rusland binnen zes maanden de havenplaats Nioe-Tsjwang ont ruimen. De sterkte van de in Mandsjoerye te legeren troepenmacht van China, zal vastgesteld wor den in een bijeenkomst van den Russischon militairen gouverneur met de Chineesche gou verneurs der verschillende provinciën van het gewest, en China moet Rusland van iedere vermeerdering zyner strijdmacht aan de Russische grenzen in kennis stollen. Rusland verbindt zich tot teruggave van den spoorweg Nioe-Tsjwang—-Sjan-Hai-K wan, terwijl China zich verplicht hem bijzonder te begunstigen en zijn bewaking aan geen andere mogendheid op te dragen. Ten slotte verbindt China zich Ruslands advies in te winnen by iedere uitbreiding van zyn spoorwegnet, en Rusland de kosten van verdragen, maar fatsoenlijke maatschappijen, al drinkt men er ook niet, ze huren je zalen en doen. zal doen. Zeidet ge een kop thee, mijnheer Morley Water, anders niets dan water wel, dat is vreemd Jongen daar, hoor je me niet roepen .Water noodig. een glas water voor den sekre- taris van de afdeeling Mowbray van het Matig- heid$- en Afschaffingsgenootschap. Roep het maar hard. Ik houd van aanzienlijk bezoek. En dus kunt ge ons eenige inlichtingen verschaffen omtrent dien. Kom dadelijk terug, riep de waard uiten hij spoedde zich weg met eene vlugheid en toch eene voorzichtigheid die hem door den doolhof van tafeltjes heenvoerde zonder de gasten in het minst te hinderfen Neem me niet kwalijk, mijnheer Morley,- zei hij, terwijl hij zich weer in zijn stoel liet val len, maar ik zag een van de Amerikaansche hee ren zijn dolkmes zwaaien tegon een mijner be dienden ik noemde hem kolonelbracht hem dadelijk tot bedareneen man van zijn rang twist zoeken met een bediendeo neengeen denken aangeen ruzie hier. Gij zeidet, begon Morley weer. P ja, van dien man Hatton herinner me hem^ h?el goedzoowat twintig of misschien ne gentien jaar geleden, sedert hij zijn biezen pakte. Rare kerelgebruikte nietsdronk niets dan watertoen nog geen Matigheid en Afschaffing, dus geen verontschuldiging. - Neem me niet kwalijk, mijnheer Morley niet beleedigd, hoop ikkan geen dwaze grillen er wordt toch gesprokc geven je dus wat t En die Hatton, zei Gerard. O ja I een rare vent’k leende hem eens een biljet van oen pondheb ’t nooit teruggezien; ’k zal ’t nooit vergeten de laatste banknoot van een pond, die ik had. Hij wilde me een oud boek er voor in de plaats geven had er niets aannam een porse leinen pot voor mijn vrouw. Hij had oen winkeltje in antiquiteiten en zeld zaamheden doorkruiste altijd de streekverza melde oude boeken en snuffelde oude gedenk stukken na noemde zich oudheidkundige een rare kerel, die Hatton En hebt gij na dien tijd van hem gehoord vroeg Gerard eenigszins ongeduldige!. Geen woord, zei de waard heb nooit iemand gekend, die wel wat geboord had. Ik dacht dat ge r zeggen hadt, zei Stephen Dat heb ik ookik kan u den weg wijzen om hem te pakken te krijgen. Ik heb niet als knaap en man vijftig jaren in Mowbray gewoond, het als een dorp gekend en thans als een groote stad vol instellingen en etablissementen van den eersten rang zooals dit, voegde de waard er bij, terwijl hij den Tempel met een glans van voldoening overzag ik zeg, ik heb hier niet voor niets al dien tijd gewoond en met de menschen gepraat. (Wordt vervolgd) In den Spaanscben Senaat stelde Sagasta het nieuwe kabinet voor. Hij verklaarde de jongste crisis uit de onmogelijkheid om de meeningen ten opzichte van de Bank te ver zoenen vervolgens las 4iy het programma van het kabinet voor. Gelijkluidende verklaringen legde Sagasta in de Kamer af. Silvela vroeg de regeering te mogen inter- pelleeren over de jongste ministerieele crisis. Deze interpellatie zal heden behandeld worden. Ziehier een résumé van het wetsontwerp, door den minister van financiën by de Kamer ingediend. De schatkist zal aan de Bank binnen 10 jaar terugbetalen het bedrag van de vlot- dienen noodig; twee Amerikaansche heeren uit Lowell schreeuwen om Sherry Coblerik weet niet wat het isgeel ze ons mengsel maarals ze er over klagen, zeg dan maar dat het de Mow- braysche flap-klap is. Moet een naam hebben, mijnheer Morley f naam is alleswas de opkomst voor den Tem pel als ik hem Salon genoemd had, dan zou hij nooit bezet zijn geweest zou de overheid niet eens vergunning gegeven hebben. De spreker was een zeer zwaarlijvig man, die den krachtigen mannelijken leeftijd reeds achter den rug had, maar nog zoo bewegelijk was als een harlekijn. Hij had geen ongunstig voorkomen hij keek opgeruimd maar eenigszins sluw uit zijn ooogen. Hij was gekleed als de eerste bediende in de Londen Tavern, en was zeer keurig op zijn wit vest en zijne zwart-zijden kousen, netjes op zijn kniegespen, trotsch op zijn diamanten speld dat wil zeggen wanneer hij in d Tempel dienst deed. De juffrouw zeide ons dat we u hier zouden vinden, zei Stephen, en dat ge ons wensch- tet te zien. ’kHeb u een heele boel te zeggen zei hij, d' n vinger aan zijn neus brengend. Als men informaties wil inwinnen in dit deel der wereld, dan vlei ik mij - Kom, baas Gerard hier is een tafeltje, wat zal ik bestellen een glas Mowbraysche flap-klap Er is geen beterehet recept is al vijftig jaar in onze familie. Ik weet dat mijnheer Morley niet met ons mee OIIMH E «RANT Dc kranten deelen de bijzonderheden mede uit het testament van Rhodes. Daaruit blykt dat Rhodes nagenoeg twee millioen pond ten bate van onderwijs heeft bestemd. Het Oriel-college te Oxford waar Rhodes gestu deerd heeft, krygt een legaat van 100.000 p. st. Verder worden 60 studie-beurzen inge steld voor studenten uit de Engelsche kolo niën en 120 voor Amerikanen. Elke beurs geeft 300 p. st. per jaar. Een codicil dat onlangs aan het testament is toegevoegd, nadat keizer Wilhelm het onderwijs in de Engelsche taal verplicht had gesteld aan de Duitscbe staatsscholen, geeft den Keizer de beschikking over 15 studiebeurzen voor Duitscbe studenten te Oxford, elk Van 250 p. st. per jaar. De erfmaker wenscht de Engelsch-Duitsche betrekkingen in het belang van den wereld vrede te versterken, waartoe zegt hy, inter nationale onderwysbotrekkingen bet krach tigste middel zyn. Rhodes bepaald verder dat Groote Schuur de ambtelyke verblijfplaats zal worden van den eerste-minister van den toekomstigen Zuld-Afriküanschen Statenbond, terwijl zyn begraafplaats in Matabiclenland een staats- kerkhof moet blyven. Op zyn eigen zerk moet eenvoudig te lezen staan: „Hier ligt het stoffelijk overschot van J. C. Rhodes.” De voornaamste Londensche kranten ge wagen met lof van Rhodes’ testament. Vol gens de Daily Telegraph, heeft Rhodes een vermogen van zes.millioen pond nagelaten, maar de Westminister Gazette schat het op tusschen de vier en vyf millioen.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1