s GT, DE TWEE E®'. nr cao HTS. EVER wsch brood. iksen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IINERS, BS loften, enz. VERVERIJ iX'o. 8770. Buitenlandse!) Overzicht. d. Echtg in, tesamen- ogen in den num des vervaardigd at wereldbe- abr* StoU- ElMElt otterdam. 1 Laarzenmagazijn BURG, gD 7. pi FEUILLETON. Donderdag 10 April 1903. r 41ste Jaargang. cberij van Verspreide Berichten. zich beleefd aan familie- lke, (i) ging hij ik heb haar in 1INKMAN &Zn, (2) Duivelitof, ielefonn St. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. EN (WERK voor den Koniii^ 1, rat 103. sthaven 128 E 30 ie Kleiwegsteeg jas te )A de Heer en en verven van oben alsook alle smeten werk. KtG. dj gbaar by TERS Jz. rijs van echtheid it n kurk steeds voor den naam der firms PPE stoomen van 2. worden naar da geverfd. proofbusjea c. 0.35 row Neder- taling stuurd, om hw. Mick eet en op I K OUD wj DAMME 11 erk ETC AP GUI INII1. (JOURAAT Telefoon No. Wï A DV ER TENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. klaard.” Is das de „Münchener Neuesten Nachrich- ten” goed ingelicht, dan zullen agrariërs en de regeering ook na het Paaschreces even oiiverzocnlyk tegenover elkaar staan als te voren. £2* Is en alles'wat lesvorlangd met Iver, tafellinnen van een '.elk gekookt ink voor da- loelepel. vu colate) Al. geval nu e gebruiken, mat» H. ,1 Graaf Posadowsky is van Karlsruhe naar Borlyn teruggekeerd. Des Zondagsmiddags heeft de staatssecre taris langdurig geconfereerd met den Baden- schen minister-president, Von Brauer, terwyl hy des avonds door den Groothertog werd ontvangen. Te Karlsruhe heeft graaf Posadowsky slechts een enkelen dag vertoefd. Den vijfden was hij nog te Stuttgart, waar des Zaterdags lang durig door hem beraadslaagd werd met den Wurtembergschen minister-president. Von B'refttingook de ministers van binnenland- sche zaken Von Pischek, en van financiën, Von Zeyer, hebben aan de besprekingen deelgenomen. Volgens de te Stuttgart verschijnende Mer- kur is voornamelijk van gedachten gewis seld over het ontwerp-toltaricf en de voor genomen reorganisatie van het Ryks finan ciewezen. De Miinchencr Neuesten Nachrichten weet nog mede te deelen, dat de besprekingen van graaf Posadowsky met de Wurtem- bergsche ministers met. even gunstigen uit slag bekroond werden als die te'München. Ook in Wurtembcrg is men het geheel eens met de Ryksregeering, dat een verlaten van het standpunt, door de regeering inzake de rechten op granen ingenoinen, totaal buitengesloten is. „De belangen van Wnrtemberg en zyn bevolking zijn onvereenigbaar met een op lossing der tarievenquaestie, geheel in den geest der agrariërs. Hot gerucht, als zou het doel der reis van graaf Posadowsky ge weest zynde regeering der Znidduitsche staten over te halen om met het bemidde. lingsvoorstel der toltariof-commissie genoo. gen te nemen, wordt vap zeer goed inge. lichte zjjde voor absoluut ongegrond ver. aan den anderen kant rekent men zich als voorstander van Waldeck-Rousseau, on danks Millerand, genoegzaam gedékt tegen de collectivisten. Natuurlijk, dat binnen deze wijde grenzen voor honderd meerlingen plaats is, maar dit ministerie heeft kracht getoond in mociljjke tjjden, onder zijn bewind is Frank rijk weer tot rust gekomen na de dagen van Dreyfus. Geen wonder dus dat niet zoozeer de. gedachte aan maatregelen tegenover de gemeenschap hot politieke standpunt der kie zers zal bepalen als wel de vraagzullen we republikeinen blijven onder burgerlijk gezag? Hoe natuurlijk, dat deze vraag, zich nauw gaat aansluiten aan de vraag, zullen we ons voorstanders of tegenstanders betoo- non van de regeering, die thans aan het bewind is. Verschillende Deensche bladen bevatten het bericht, dat in de geheime zitting van het Landsthing van gisteren, waarin beraad slaagd werd over den afstand van de Deen sche West-Indische eilanden, het voorstel tot de verwerping van de verkoopovereenkomst met 35 tegen 28 werd afgestemd, en dat thans de verschillende voorstellen om eerst de stemming van de bewoners der eilanden te vernemen, zouden worden afgewacht. De Londensche bladen drukken hun vol doening uit over Kritzinger’s vrijspraak zy verheugen zich er over dat de naam van een der dapperste vijanden, wiens moed en vin dingrijkheid zooveel bewondering opwekten, onbevlekt blykt te zyn. De Daily News zegt dat zy even krachtig ten gunste van den vrede zal werken, als Scheepers’ terechtstelling den oorlog in de hand heeft gewerkt. „De „Times” ziet er een nieuw bewys in van de onpartijdigheid der Britsche militaire rechtspraak, reeds gebleken toen Kitchener de Australische officieren loon naar werken gaf. De Daily Mail wcnscht Kritzinger geluk met zyn eer herstel. De N.-.R. Ut. zegt evenwel terecht De politiek heeft Kritzinger gered. De beweging, die in Engeland, vooral door de Daily News, tegen een terechtstelling van dezen achtenswaardigen tegenstander gaande is geweest, de verontwaardiging in de geheele beschaafde wereld over de gerechtelijke moorden in Zuid Afrika, de ervaring, in de Kaapkolonie opgedaan, dat het bloed dezer martelaren de zaak der Boeren deed gedyen dat alles heeft de Engelsche regeering weerhouden zich ook op Kritzinger te wre ken. De toorn over de misdrijven, die deze en Scheepers en anderen in de Kaapkolonie bedreven zouden hebben, was maar vertooning. Men dacht de Kapenaars door afschrikwek kende voorbeelden klein te houden. Dat was al. In den Vrijstaat en Transvaal zyn her- haaldelyk Boe renofficieren de Engelschen in banden gevallen, van wie dezo wisten dat zy met Kaffers juist zoo gedaan hadden als Scheepers, Kritzinger en anderen in de Kaap kolonie. Maar er is met genen .niet aan een vervolging gedacht. Stormachtige tooneelen zyn in België te wachten, nu de Kamer haar vergaderingen heeft hervat. Het voornemen bestaat by de oppositie groepen om een voorstel te doen tot herzie- zing der Grondwet; dit voorstel is door Janson opgesteld, en het verlangt behalve het algemeene stemrecht en proportioyeele vertegenwoordiging ook de reorganisatie van den Senaat. In een schitterend pleidooi toont Janson de onhoudbaarheid van het thans heerschende stelsel aan, en betoogt dat door de wyziging van het kiesrecht een verzoening zal ont staan van alle thans met elkander in botsing komende belangen |ler verschillende groepen. Frankrijk. De April-zitting der Algemeene Raden is eergisteren in geheel Frankrijk heropend en aan de regeering werden eenpariglyk telegrammen gezonden, bevattende een ge- lukwensching met de’ verdediging van de Republiek en met de republikeinsche poli tiek, terwyl de president der Republiek gelukgewenscht werd met zyn reisplan naar Petersburg. Clémenceau vreest, dat hy als senator geen tyd zal overhouden voor de redactie van zyn orgaan Le**Bloc Het Seino-departement wordt in de Kamer vertegenwoordigd door 46 afgevaar digden en er zyn nu reeds 225 candidature/! voor die zetels. De uit Indo-China, waarover hy gou- vernenr-generaal is, teruggekeerde Doumer die voor Aisne zitting wil gaan nemen in de Kamer, meent dat Frankrijk in het Uiter ste Oosten zich krachtiger moet gaan doen gelden door daden. Op het moment staat het prestige en het overwicht van Frankrijk in Siam op het spel. Pierre Loi (do kapitein ter zee Viaud) is óók weer uit China in Frankryk terug gekeerd aan boord van de „Sydney”. Heelenal uit met de werkliedenbe weging in verband met de weigering van vele werkgevers om bij den verminderden werktyd het oude loon uit te betalen, is het nog niet, doch heel ernstig staat het er toch niet bij. Een diplomatieke missie van den kei- arbeidsmarkt ge zo n'le n minderen. We zullen hen wel leeren, voor zij dat doen zei Mick. Waar zijt gij, juffrouw Harriet i Ik ben bij Wiggins en Webster, mijnheer. Waar de machines in den schaftijd worden schoongemaaktdat is niet zooals ‘t behoort, zei Mick. Kom, Carolien hier, juffrouw Harrietneem je bord nog niet wegmen dient de aardappelen hier heel netjes op Het was een zeer gelukkig en vroolijk ge zelschap. Het was voor Mick een genot om zijne g; ten te helpen en op beider gezondheid drinken. Nu, zei hij toen de bediende de borden had weggenomen en hen met minder substantieele bestelling had alleengelaten. Nu, zei Mick, terwijl hij een teug nam van een tweede glas jenever en achterover in zijn stoel leunde, men kan zeggen, wat men wil, er gaat toch maar niets boven het genot van het leven. Bij de Traffords, zei Corolien, hadden we eene zang klasse dat was dan ook zoowat ons eenige genot Ik beklaag die arm? drommels buiten, zet Mickwij hebben er enkelen bij Coilinson ge kregen, uit Suffolk zegt menwat men landarbei ders noemt, vreemd volkje. O dat zijn de immigranten, zei Carolien zij zijn uit hunne slavernij vrijgekocht en op de om onze loonen te ver- Men verwacht zeer levendige debatten over dit voorstel. De rechterzijde voorziet van de opheffing van het meervoudig kies recht en van de invoering der proportioneele vertegenwoordiging een aanzienlijke vermin dering der thans door haar bezet wordende zetels, en dus vermindering van haar macht. Het verwerpen van de voorstellen der op positie door de Kamer zal daarentegen aan leiding geven tot ernstige onlusten. Reeds bij het begin der behandeling van de voor stellen der oppositie heeft Brussel de eerste sporen van een oproerige beweging gezien. Men vreest, dat by voortgezette weigering van de rechterzijde om met dc wenschen des volks rekening te houden een opstand zal uitbarsten on de gevolgen daarvan kunnen ernstig zyn daar de geheele linkerzijde, van de gematigde liberalen tot den uitersten vleugel der socialistische groep, samengaat en vastbesloten is niet toe te geven. Onder do redevoeringen die de Franschen in de laatste dagen krijgen te hooren en te lezen trekken vooral die van Deschanel en Barthou de aandacht. In laatstgenoemde rede zette de spreker uiteen, welk een onzuiver standpunt men zou innemen, als bij deze verkiezingen de leuze zou zyn voor of tegen het huidig kabinet. Immers, wanneer de nieuwe Kamers bijeen zyn, zal dat kabinet niet meer bestaan. Een element van betee- kenis toch, MHlerand, zal ophouden deel uit te maken van de combinatie, die thans aan het bewind isnog onlangs heeft een der grootste vrienden van Millerand, n.l. Jaurès, zelf gezegd, dat met het einde der tegen woordige legislatieve periode ook die com binatie zou ontbonden worden. Deze woor den van Barthou verdienen wel de aandacht, daar ze ons opmerkzaam maken op een ver schijnsel, dat in de politieke wereld in den ruiinstcn zin, de groote ma-sa der kiezers, zich duidelijk vertoont. Het laat zich aan zien, dat het werkelijk grootendeels zal gaan om de vraagvoor of tegen dit Kabinet. Deze zienswijze van de kiezers moge voort spruiten uit een gebrek aan onderscheidings vermogen, het is toch begrijpelijk, dat do meening omtrent dit ministerie op de groe- peering dér partyen van grooten invloed zal zyn. Een vaste band houdt deze ministers byeen, ze zyn allen onverdachte republikei nen en voorstanders van de suprematie van het burgerlijk gezag boven de regeering van soldaten. De gehechtheid aan het ministerie Waldeck-Rousseau is in zekeren zin negatief; ze beduidt afkeer van het nationalisme, het klerikalisme en de overdreven vereering van het leger, afkeer van monarchale woelingen *5) Jai mijnheer, dadelijk, dadelijk. Zoo moet men tot die kerels spreken, zei Mick met een air van zelfvoldoening, terwijl hij zich volkomen schadeloos gesteld voelde door den blik van bewondering, waarmede zijne gezellinnen hem aanstaarden, Het is wel aardig, juffrouw Harriet, zéi Mick, terwijl hij onachtzaam naar het plafond keek. O, het is zoo mooi, zei Harriet. Ge zijt hier nog nooit geweest, hé Het is de eenige gelegenheid. Dat is the Lady of the Lake, (i) ging hij voort naar de schilderij wijzende, ik heb haar in het cirkus gezien, bij echt water. De nog sissende saucijsjes boven op een massa fijne aardappelen werden voor hen gezet daarnaast de kleine glaasjes met den Mowbrayschen drank voor de meisjes, er. de meer mannelijke tin nen kroes voor haar vriend. Zijn de borden goed warm zei Mick. Ja, mijnheer. (i) De jonkvrouw van het meer. De hoofdpersoon van een gedicht van dien naam door sir Walter Scot. zelfs in zijn teedersten vorm de listen en lagen, die de maatschappij uitdenkt tot zijne vernieti ging. Er zijn kinderen, die het zelfs uithouden tegen honger en vergif, onnatuurlijke moeders en dui velachtige bewaarders. Zoo’n kind was de naamlooze van wien wij spreken. Wij kunnen niet zeggen, dat hij flink opgroeide maar hij wilde niet sterven Toen hij nu twee jaar was en zijne moeder zich niet meer vertoonde, en de wekelijksche be- had opgehouden, werd hij op straat ge- ird, om te «spelen,» met geen ander doel dan hem te laten overrijden. Zelfs dit hulpmiddel faalde. Als de jongste en zwakste van de massa slachtoffers, spaarde Juggernaut hem voor Mo loch. Van al zijne medeslachtoffers ontdeed men zich op deze wijze Drie maanden «spelen» op straat was voldoen de om deze teer» kwijt te raken, zonder schoenen, half naakt en ongekamd als ze waren, en wier leeitijd afwisselde van twee tot vijf jaren. Enkelen werden verpletterd, sommigen raakten weg of verdwaalden, anderen vatte kou en kregen koortsén en kropen terug naar hun vliering of hun kelders, kregen Godfrey’s drank en stierven in vrede. 9 Het kind zonder naam wilde niet verdwij nen. Werdt vtrvolgd Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Ik zie er nog een van die fabriek binnen ko men, ging hij voort, terwijl hij iemand wenkte, die zich zeer spoedig bij hen voegde. Wel Devilsdust, (2) hoe gaat het Dit was do gemeenzame benianing jongen heer, die dan ook eigenlijk geen anderen naam had, noch doopnaam, noch familie naam-. Omstreeks veertien dagen nadat zijne moeder hem had ter wereld gebracht ging zij weer naar de fabriek en besteedde haar kind uit dat wil zeggen zij betaalde drie stuivers per week aan een oude vrouw, die overdag op deze pasgeboren kindertjes past, en hen des avonds weer aan hunne moeders teraggeeft, als d'ze haastig terugkeeren van de plaats van haren arbeid naar den kerker of het hol, waaraan men uit hoffelijkheid nog altijd den naam van «thuis» blijft geven. De onkosten zijn niet grootwat laudanum en stroop, in den vorm van een populairen drank toegediend, geeft dezen onschuldigen kleinen een proefje van de heerlijk heden van het bestaan, en door hen stil te hou den, bereidt het hen tegelijkertijd voor de stilte van hun reeds geopend graf voor Kindermoord wordt in Engeland op even ruime schaal gepleegd als aan de oevers van den Ganges, zonder dat de wet tusschenbeide komteene omstandigheid, die blijkbaar nog niet de aandacht heelt getrokken van de Maatschappij tot Uitbreiding van het Evan gelie in het Buitenland. Maar het levensbeginsel is een aandrang van een onsterfelijken kunstenaar, en verijdelt soms. AV

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1