DE TWEE UITERSTEN. r i Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 7EHVEBIJ Vrijdag 11 April 1903. 41sie Jaargang. No. 8771. Buitenlandse!! Overzicht. I FEUILLETON. Of cao I RIMER tterdam. BURG, D 7. berlj ■toornen van van Inzending van AdVertentiën tot 1 uur de» nüdd. Verspreide Berichten. De voor zou or mot de huishouding heb, ben ik (Werdt vnvolgd.) idt, raat 103. telefoon to M’i. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers VIJF CENTEN'. worden naar do geverfd. en en deelnam de Ne- vertegenwoordi- d. Echte >n, twamen- ngen in den naam des vervaardigd et wereldbé- ebr* Stoll- den Koning preefbusje» c 0.85 voer Neder- yekhandelaar een rlandsche uitgave Met het Oog -op ongeregeldheden die zich in België kannen voordoen, heeft de minister van oorlog bevel gegeven om de miliciens onder de wapenen te roepen der lichtingen van 1898 en 1899 van 14 linieregimenten, en van Let le en 2e jagers te voet, en de lichting 1898 van de regimenten karabiniers en grenadiers. De militairen met verlof moeten zich zoo spoedig mogelyk by hun regimenten voegen, de gendarmes van alle brigades moeten zich gereed houden op het eerste bevel uit te rukken. fiOlDSCHE COURANT ig weid sbel, en sren pangt per jaar on- •few, die hem aan door hem op te e reizigers worden ;erste maal komen ilaatsen in Arabië, -Indië, Birma, Ma- De hoofdtekst m dit halfinaande- ijksche tijdschrift istant uil do ihrfjrlng eeiur 'eis om de Aarde, e de Heer E. T. eenstra Kuiper in jdracht der Ven- lotscbap maakt. Sik nummer is r(/4* f/< illustreert! aar eigen phola- raphische op na- e, ontchadelykate en e poetsmiddel voor Heerei mes en Kinderschoenwerfc uur van C. M Miller Ca k-Strl*.-Men letter»* j a fabrieksmerk.— dX* >V I’am, *r**— KAN Zn. - Gouda, Telefoon No. MU ADVERTENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. de paarden, en raakie nooit sn eten, hij voorzag er zich» met <*- 20, incl. de Ansicht en tijde opengesteld. ft orden te allen tyde Met betrekking tot de geruchten over den voortgang van de vredesonderhandelingen wordt medegedeeld dat die geruchten allen grond missen en van praatjes uitgaan. Op dit oogenblik is te Londen officieel nog gee- nerlei bericht ontvangen over dien zoogo- naamden goeden gang der vredesonderhan delingen. Wy staan dan ook geheel buiten de tegen woordige pogingen van Schalk Burger en zijn niet ingewijd in zijn onderhandelingen. „Maar wij koesteren nog steeds den innigen wensch, op alle mogelijke wyzen bij te dragen tot het herstel van den vrede, en een her nieuwing van onze pogingen daartoe is niet ónmogelijk. De Boeren te velde kunnen hun verzet nog wel tien jaar volhouden. De over weldigende macht van het Engelsche leger moet zich er toe blijven bepalen defensief op te treden. „De offensieve troepen, waarover Kitchener beschikken kan, bestaan uit kleine afdeelingen van 1000 of 2000 man, waartegen de Boeren ten allen tyde kunnen optreden. Wapens, ammunitie en levensmiddelen zullen tor be schikking der Boeren blijven, zoolang de Engelsche convooien op de gewone zorgelooze wyze de verdedigende stollingen verlaten on zich op het open veld wagen.” De Voss. Ztg. toekent hierbij aan, dat deze uitingen van dr. Kuyper overal met groote belangstelling zullen worden gelezen, vooral wegens do optimistische meeningen over het weerstandsvermogen der Boeren en wegens de mogelijkheid die hy in bet vooruitzicht stelde, dat Nederland nog eens weer als be middelaar in de Zuidafrikadnsche qnaestie zou kunnen optreden. De gouverneur van Indo-China, Doumer, is dezor dagen in Frankrijk teruggekeerd, daar hy zich candidaat voor de kamer van afgevaardigden gesteld heeft. Aan een ver tegenwoordiger van den Matin” decide hjj mede, dat de toestand van het door hem bestuurde gewest zoo gunstig mogelyk was' en handel en verkeer er zich sterk ontwik kelden. Vermoedelyk zal Doumer, als hy verkozen wordt, niet naar zyn standplaats terugkeeren. Hy was vroeger minister van financiën in het kabinet Bourgeois en toen Méline een kabinet samenstelde, was hy zoo voorzichtig Doumer naar Indo-China te staren om een radicaal minder in de kamer te hebben, waarin Doumer zeker zou beland zyn als Méline hem do portefeuille had ontnomen. Het toeval wil nu dat Millerand in golyke verhoudingen als Doumer toenmaals verkeert. Zoo Doumer gekozen wordt en Millerand om zijn socialistische vrienden oen genoegen to doen, uit het ministerie Waldeck Rousseau treedt, of zoo dit hem wegens den uitslag dor verkiezingen moet loslaten, is Millerand misschien do aangewezene om Doumer in Indo-China op te volgen. In do Oostenryksche Kamer gaf het voor stel tot oprichting van een Duitsche vak school te Budweis aanleiding tot een hevig tuinelt. Toen de voorzitter de Kamer wilde raadplegen over een stemming, drongen de Duitschers het gestoelte van den voorzitter binnen, en namen zyn schel weg. zitter schorste de vergadering. nelk gekookt ank voor da- heelepel» vaa x»Ute) Als geval van te gebruiken, unite H. TL 2 tl, 8‘/„ dubbele fleeeb f v. d. Vogte, Zaltbommel I Go., Rotterdam. j rravenhage. Jong J. Cso. Rotterdam J uda, rogisten. Voordat dr. Kuyper Berlyn verliet, om naar ’sGravenhage terng te keeren, heeft hij eerst nog een onderhoud toegestaan aan een medewerker van de Chicago and Daily News. En in dat onderhoud heeft de Neder- landsche minister, indien de Amerikaansche journalist het ten minste goed heeft overge bracht, twee belangryke punten besproken. In de eerste plaats dan besprak dr. Kuyper de houding, door de Vereonigdo Staten aan genomen in don Boerenoorlog; en hy sprak als zyn overtuiging uit dat de Amerikaansche Republiek niet was tusschenbeiden getreden uit dankbaarheid voor de Engelsche onder steuning voor en tydens den oorlog met Spanje. H,et tweede belangrijke punt van dr. Kuy- per’s inededeelingen betreft de houding van Nederland in de Zuid-Afrikiansche quaestie: „Onze bemoeiingen in het belang van den vrede moesten eindigen met de verwerping der Nederlandsche voorstellen door Engeland. »6) Hij wist altijd uit den weg te gaan voor de rijtuigen en de paarden, en raakte nooit ver dwaald. Men gaf hem t -- zelven van en deelde met de honden den afval op de straten. Maar toch leefde hijin zijn groei belemmerd en bleek, trotseerde hij zelfs de noodlottige koorts die de eenige bewoner was van zijn kelder, die deze nooit verliet. En terwijl hij des nachts sliep op een bed van halfvergaan stroo, zyn eenige bescherming tegen den vochtige bodem van zijn hol met een mest hoop aan zijn hoofd en eon zinkput aan zijn voeteinde, kwam hij toch telkens terug naar het eenige dak, dat hem tegen den storm beschutte. Toen eindelijk het kind zonder naam zyn vijfde jaar had voleindigd, beerschte de pest, die het nest van kelder», waarvan het een der bewoners was, nooit voor goed verliet, zoo hevig in die wijk dat de krioelende bevolking met geheele uit roeiing werd bedreigd. Vooral werd de verblijfplaats van dit kind be zocht. geen had, werd hij terstond gedooptDevilsdust Duivelstof. Divilsdust had zoo vroeg zijne intrede in het leven gedaan, dat hij op zeventienjarigen leeftijd de ervaring van den man paarde aan de godde lijke geestkracht der jeugd. Hij was een uitstekend werkman en verdiende een hoog loonhij had goed geprofiteerd van de fabrieksschoolhij leerde vlug goed lezen en schrij ven en was op den tijd, waarin ons verhaal speelt de leidende geest van de Shoddy-Court letterkun dige en wetenschappelijke instelling. Zijn boezemvriend, de eenige waarmede hij in tiem was, was Dandy Mick. Misschien was wel de schijnbare tegenstrijdig heid van hun aard en hun lichaamsbouw de aan leiding daartoe. Dit is dan ook de hechste basis voor de vriend schap. e Devilsdust was donker en zwaarmoedig, eer zuchtig en ontevreden, vol gedachten en bezat eene mate van geduld en volharding, die hem bijna tot een genie stempelden. Mick was in alle opzichten even helder, even schitterend als zijne gelaatskleurhy was vroolijk, prikkelbaar, verstrooid en onstandvastig. Mick genoot van het levenzijn vriend duldde er den last slechts van en toch klaagde Mick altijd over zijn laag loon en zijn langen werktijd terwijl Devilsdust nooit pruttelde, maar na dacht over de rechten van den arbeid en er naar haakte zijne klasse rechtvaardigheid te doen ge schieden. Ik denk er aan lid te worden van de Af- Frankrijk. Tot lid van den Raad van Beheer der Suez-kanaal-maatschappij, is in opvolging van wylen Herbette, gekozen do oud-presi- dent der Republiek Casimir Perier. Do gemeenteraad van Petersburg heeft voor onkosten ter gelegenheid van het be zoek van president Loabet, een bedrag van 75.000 roebel toegestaan, terwijl er in 1897 voor Fanre slechts 50.000 roebel was toe gestaan. - Do Parysche politie-prefect heeft den commissaris van politie aangeschreven, dat ze er in 't bijzonder op hebben toe te zien dat door de aanplakkers geen verkiezings manifesten overplakt worden dadelijk moet proces-verbaal opgemaakt worden. Te Parys vond eergisteravond een feest maal plaats ter eere van prinses Mathilde Bonaparte, waaraan o. a. derlandsche diplomatieke ger te Parys, De Stuers. Volgons do Gaulols ontruiming van de tentoonstellingsterreinen zoolang gedraald zyn, omdat er een gewel dig déficit is. Zoodra do torreinen ontruimd waren, moest er overgave plaats vinden aan de stad en moest er rekening en verantwoor ding geschieden aan het Parlement, waarby, zou blyken, dat niet alleen de exposanten doch ook de staat deerlijk te bloeden beeft wat, aan den vooravond dor algomeene verkiozingon, bepaald eon ongunstiger! in druk zou hebben gemaakt, terwyl het er later niet moer op aankomt! Duitschland. Ook door do meubelmakorspatroons, ten getale van twee duizend, is besloten dat allo werklieden, die den eersten Mei staken, tot den vyfden Mei te kuieren zullen worden gezonden en niet vóór den twaalfden door een concurrent aangenomen zullen worden. Generaal-veldmaurschalk Von Walder- seo hooft van den keizer voor zyn zeven- tigsten verjaardag een zilveren tafelstel ge kregen, terwyl luitenant-kolonel Von Boehm den jubilaris mondeling namens den keizer gelukwonschto on er later nog een telegram word ontvangen ook. 't Regende verder ca- deaux on gelukwenschen van keizer Franz Joseph, van koningen, prinsen en hertogen. Later was or muziek vóór dos graven huis en ’s avonds vereonigde een dinertje de fa milieleden en de intimi. Het Russische telegrammenbnroan meldt, dat het bericht van de Times, als de inhoud van de Russisch-Chineesche overeenkomst betreffende Mantsjoerye medegedeeld zyn aan do gezanten van Engeland, Japan en Amerika te Peking, niet de minste aandacht vafdient, vooral ook omdat do door de Times golven tekst blijkbaar opzettelijke onnauw- Keunghedfn bevat. Uit goe^o bron kan medegedeeld worden dat de originoele tekst der overeenkomst binnenkort openbaar gemaakt zal worden Koning Christiaan van Denemarken heeft Dinsdag in den kring van zyn familie zyn 84sten verjaardag gevierd. Niet minder dan zestig vorstelijke personen waren daartoe in bet paleis te Kopenhagen byeen. Het geheole doorluchtige gezelschap vertoonde zich op het balkon van het paleis aan het samenge stroomde volk en word levendig toegejuicht. Van de geschenken welke de Koning ont ving, worden vermeld een zilveren sigaren koker met afbeeldingen van de aankomst van koning Edward te Elsenör en het ver trek van don Keizer en do Keizerin van Rusland uit Kopenhagen (1901), oen lederen vuurscherm met afbeeldingen van de Deensche lijfwacht, e*en porseleinen servies gemonteerd op zilver en goud, een antiek zilveren beker en eenige schilderstokjes van prinses Wal- deinar. A de Heer n en verven van oben alsook Alle Door het Engelsche departement van oor log is bekend gemaakt de maandolyksche vorliezenlyst over Maart, die loopt over een totaal van 138 officieren en 3243 man. Van deze zyn gesneuveld 9 officieren en 158 man aan wonden gestorven 3 officieren en 44 man aan ziekten 9 officieren en 373 man, ten gevolge van ongelukken 1 officier en 27 man, vermist of krijgsgevangen 7 officieren en 199 man, en naar Engeland teruggekeerd wegens invaliditeit 105 officieren en 2442 man. Onder deze lijst zijn niet begrepen de ge kwetsten, die 32 officieren en 336 man be droegen. De officieele ly’st van verliezen, sedert het begin van den oorlog tot op 1 April, geeft voor de vermindering der Britsche strijd krachten het totaal van 26,934, waarvan 1020 offi Joren en 20,031 manschappen in Zaid-Afrika gesneuveld, 2 officieren en 134 man vermist of gevangen, 7 officieren en 478 man naar Engeland teruggezonden overleden, 5262 minderen teruggezonden voor verderen dienst totaal ongeschikt. 'ourist’, Haarlem onovertroffen Liebers welbekend IHACHT-lLIXia lit met Fabriekmerk), arende, radicale en ezing van alle, zelfs hardnekkige zenuw- vooral ontstaan door a op jeugdigen leeftijd m elke zwakte, Bleek Bid Hoofdpjjn jping Maagpijn Onvermogen tione enz. Uit- Langzamerhand werden alle kinderen ziek, be halve hij zelf en toen hij op zekeren avond thuis kwam, vond hij de oude vrouw dood en door niets dan lijkjes omringd. Het kind had wel eens op hetzelfde stroo ge legen met een lijkje, maar toen had hij ten min ste nog gezelschap aan levende wezens. Een nacht door te brengen met niets dan lijken, scheen op zichzelf reeds een soort van dood Hij sloop uit don kelder, verliet deze verblijf plaats der pest, en legde zieh na veel zwervens nqer voor de deur van. een fabriek. Fortuna had hem geleid. Spoedig na het aanbreken van den dag hij gewekt door het luiden der fabrieksbei, vond eene menigte mannen, vrouwen en kindei bijeen. De deur ging open, zij traden binnen, het kind vergezelde hen. De namen werden afgeroepenzijne onwettige tegenwoordigheid opgemerkthij werd onder vraagd; zijne scherpzinnigheid en gevatheid trokken de aandacht. Er was een kind noodig in de vulkuil. een plaats waar slecht en beschadigd katoen, dat ner - gens anders voor gebruikt kan worden, wordt ver werkt voor dekens en spreien. De naamlooze kleine werd met «Be vakante be trekking begiftigd, kreeg zelfs een weekgeld, en meer dan dat, een naam want daar hij er nog (i) D. w. z werd hij door de rijtuigen gespaard om in dienst van het geld, tot kapitaal te komen schafling, zei Devilsdustvan het oogenblik af, dat ik het geschrift van Stephen Morley gelezen heb, is het mij niet uit de Bedachten. Wij zullen nooit onze rechten verkrijgen, zoo lang wij nog voortgaan artikelen te gebruiken, waarvoor accijns moet worden betaald en het beste om mee te beginnen ia alle sterke drank, Nu, ik zou zelf ook wel buiten sterken drank kunnen, zei Carolien Als ik een dame was, zou ik nooit iets anders willen drinken dan melk zoo versch van de koe. Mijn geld besteed ik aan thee zei Harriet ik moet eerlijk bekennen dat ik het andere laat staan voor goede thee. Nu ik mijne eigene altijd van plan de beste te gebruiken. Dusty, ge hebt me nog niet een» bescheid gedaan, zei Mick wat zoudt ge er van denken als we een glas jenever bestelden en die matig- heidskwestie eens nader te bespraken. Devilsdust was in kleinigheden nogal meegaan de vooral ten opzichte van Mick; hij stemde toe en ging aan een tafeltje zitten Ge hebt zeker al van die laatste streek van Shuffle Screw gehoord. Dusty, zei Mick. Wat is dat dan

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1