TTO UITEBSTBN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 12 April 1902. Mo. 8772. Buitealudscli Ovonlebt. f Hf cao l t, ut 103. g. 41ste elaargan :r Senn 00 Mark che 45-55 Cl trof) 65 75 hee 100 P. H. J. FEUILLETON. van Verspreide Berichten. Zn. Gouda. Wordt vtrvolgd.) n< Mur dat kan, volgens de precedenten, nog tegenvallen. voor- e gas- t eene d.Echtf n, tMamen- agen in den naam des vervaardigd irereldbé- sbr* Stoll- («OIINIIE courant: n HAMBURG, c. 0.35 w Nader- Het diner voor uwe meldde de kamerdienaar en de disch. its Quid. 3.50. its Guld. 1.75. its Guld. 0.90. olgende klassen prijzen worden e trekkingsplan i den Staat, welk rerzend. loterij ontvangt ie plaats gehad :1e trekkingslijst ig van prijzen prompt aan de geheimhouding, men eenvoudig en, ook tegen net de aanvraag loten voor de le trekking zoo :erlijk tot k. Telefoon No. ft* ADVERTENT1EN worden geplaatst 1—5 regels 5 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. telefoon M». 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per ]x>st 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 9e prijzen zijn B door den Staat I gegarandeerd. I 'Inenting in I -g gewaarborgde irin zeker K rorden lordeel biedende ït plan slechts volgende eventueel i rk. prijz ilQ.000 M. prijz. a 5000 M. prijz. a 8000 M. prijz. a 8000 M. prijz. 1500M. prjjz. a 1000 M. prijzen 4 800 M. prijzen a 250 M. prijzen 200 M. prijzen a 160 M. prijz. 150, 148, 115, 100 M. prijz A78, 45, 21. ijzen. klasse bedraagt tl. tot *5.000 M., 'e tot 65000 M., 6e tot 75.000 M. met de premie 00 Mark. ng, die officieel In geheel België ia het Woensdag zeer rumoerig geweest en te Luik is het by een betooging tot een botsing gekomen tusschen socialistische manifestanten en de politie, waarbij de uit Brussel teruggekeerde afge vaardigde Troclet gewond werd. De burge meester heeft voor de heden te houden ma. De troep socialisten wendde zich toen naar het gare du Nord, waar ze op een politie macht stootte. Vele revolverschoten werden gelost; een inspecteur van politie werd ge-* vat en neergesmeten, geheel bebloed aan do aansnellende collega’s slechts is het te danken dat hy gespaard bleef. Een charge van de gendarmes te paard deed de wilde bende uiteenstuiven. De burgerwachten van Schaerbeek en St. Jesse, by Brussel, zijn tegen gisteravond op geroepen. De burgemeesters der twee ge meenten hebben een besluit uitgevaardigd waarby samenscholing van meer dan vjjf per sonen verboden wordt. Ook gisterenavond zyn ernstige ongere geldheden voorgevallen vooral in de buurt van het Volkshuis, zoodat de orde met moeite is hersteld. Frankrijk. De man, die Zondag by de aankomst van president Loubet te Parijs, op diens rijtuig toeliep on die in het bezit was van een re volver, is gebleken volslagen krankzinnig te wezen, zoodat hy overgebracht is naar hot gesticht Sainte-Amo. Eergistormorgen heeft do president der Republiek in don breedo gesproken met Doumer, den gouvornour-generaal van Indo- China. l». uitend Per 5 ons. lelk gekookt nk mor d*- ie<lepeli na Delate) Al* fml van o gebruiken. Duitschland. 't Gaat met den tweodo-burgeinoester van Berlijn, het gemeenteraadslid Kauffmann, in do inrichting voor zenuwlijders, heel, goedhy ontvangt geregeld mede-Ryks- dagloden, wandelt dagelijks, gaat binnen kort nog oen poosje buiten frissche krach ten opdoen on kan dan weer als volkomen gezond beschouwd wordon. In het Lessingtheater te Berlyn, heeft de kroonprins hot tweede deel van „Boven- menschelyko kracht” het belangwekkende werk van Björson, gezien een gebeurte nis van geweldigheid, daar dit theater om zijn vooruitstrevende strekking by don kei zer en de hofkliek in den ban is gedaan I Do „Evangelische Arboiterbnnd”, tel lende vijftig veroenigingen met tien duizend leden, hoeft besloten zich te wenden tot het Pruisische Huis van Afgevaardigden, in het bolang van de doorzetting der kanaal- plannen. De keizer wordt Zaterdag a.s. over nifestatiën ernstige voorzorgsmaatregelen ge nomen. Te Gent moesten clericale afgevaardigden in bescherming genomen worden door eon honderdtal politie-agonton en vyftien bereden gendarmes. Te Antwerpen kreeg de afgevaardigde Ter- wagne een ovatie en word zyn clericalo collega van den Broeck uitgejouwd. Een ander afge vaardigde, Delbéke, die Dinsdagavond insge lijks uitgejouwd was, had de voorzichtigheid gehad een anderen trein te nomen. De socia listen hebben gevraagd om Vrijdag een mani festatie te mogen houden, belovende dat de orde niet zou worden verstoord. Van La Louvièrejn do nabijheid van welke plaats een dynamietpatroon in den tuin der pastoorswoning werd geworpen, wordt gemeld, dat er een werkstaking in de kolenmijnen is uitgebroken, en van andere kleine plaatsen worden eveneens óf ongeregeldheden óf plan nen voor aanstaande betoogingen gemeld. Te Brussel zelf hebben de manifestanten de woning van den afgevaardigde van Doornik, Hoyos, met steenen beworpen on aan haar beschadigd alles wat onder hun bereik viel. De Brusselscbe Bltoile deelt de volgende bijzonderheden meo over do plundering van het koffiehuis Woensdagavond Do betoogers gaande in de richting van het plein Liedts, gooiddRi.de ruiten der straatlantaarns in; 3 agenten van politie, dio voor hen uit gingen naar Schaerbeek werden bestookt mot stee- nende agenten trokken hun revolvers, welk voorbeeld de betoogers volgden, die toen verwoed op de agenten losschoten. De agent Hoffeld kreeg een kogel in do hart streek, een andere kogel kwam de mond binnen en het rechter oog weer uit. Zijn collega’s moesten vluchten, daar ze bun patronen verschoten hadden en terwijl de ongelukkige die was neergevallen, mot steen worpen en trappen werd afgemaakt, ver volgden de betoogers de twee andere, agenten, waarvan een ontkwam de andere, Berlandt, aan den schouder gewond, vluchtte in een koffiehuis in de Keizerstraat, waar hij zich op den zolder verschool. Do socialisten be stormden het huis, plunderden en vernielden alles, meubels, glazen, flesschendo lamp vloog in brand en de vlammen deelden het vuur aan de overblijfselen der meubels mee. Voor den brand treden de betoogers terug en hot terrein word verlaten. De agent Hoffield werd zieltogende ge vonden in een goot, het hoofd één bloed massa een kogel had do long doorboord, het hoofd vertoonde 4 diepe wonden, zijn ribben waren gebroken. een veelbeteekenden blik en op minder luiden toon, het eenige, mijne vrienden, dat ons redding' kan brengen is een flinke werkstaking. HOOFDSTUK XI lordschap is gereed, aan lord de Mowhray edele lord geleidde lady Marney ten De overige volgden. Egremont zag dat hij naast lady Maud Fitz Warene geplaats was, de jongste dochter van den graaf. Ongeveer tegenover hem zat lady Joan. De dames Fitz Warene waren rosachtig, tame lijk lang, vrij goed gevormd en hadden eene voorname houdingde oudste was zeer leelijk, de tweede nogal lief en toch geleken beiden heel veel op elkander Zij waren beiden zeer goed bsspraakt, maar deze gave uitte zich op verschillende wijzen. Lady Joan was onderwijzend, lady Maud onderzoekend de eerste maakte dikwijls bekend met zaken die men vroeger niet wistde andere gaf denkbeel den aan. die dikwijls reeds aanwezig waren, maar in een sluimerenden toestand, totdat zij door haar verbeelding «n hare levendige tong werden opge roepen. Beiden bezaten eene groote mate van zelfbe- heersching, maar Lady Joan was niet zacht, Lady Maud niet kalm, niet bedaard ge- >°eg. Dit was de uitslag van de vluchtige waarne- >7) Iedereen heeft van avond zijn sleutel ge kregen, een| daalder per week van het loon afge houden voor huur. Jim Piastow zei hun, dat hij bij zijn vader inwoonde en geen huis noodig had waarop men hem zeide, dat hij het dan maar moest ver haten. Zij zullen hun beurt ook wel eens krijgen zei Devilsdust nadenkend. De geloof zeker dat die Shuffle en Screws nog erger zijn dan Truck en Trett Met die lieden wist men waar men aan toe washet wn vijfentwintig percent van het loon en slechte waar voor je geld. Maar wat die Shuffle en Screw aangaat, door hunne boeten en hun sleutels weet een mensch nooit wat hij te verteren heeft Kom, voegde hy er bij terwijl hij zijn glas vol schonk, laten we een toast drinken Weg met het kapitaal. Dat is, geheel uwe manier, zei Mick, Kom Carolien, drink op hetgeen je lotge noot daar gezegd heeft, juflrouw Harriet Gfld is de oorzaak van alle kwaad, dat kan niemand ontkennen. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des inidd. Brodrick verklaarde gister in het Lager huis; „Kitchener heeft my medegedeeld, dat de Transvaalsche vertegenwoordigers, waaronder Schalk Burger, Reitx en Lucas Meyer, te Klerksdorp zyn aangekomen, waar Botha zich by hen heeft gevoegd. Stepn, de Wet, de la Rey en drie leden van de vroegere regeering van den Oranje Vrijstaat zijn ook naar Klerksdorp gegaan, waar zy gisteren zyn aangekomen. (Toejuichingen.) Er is geen mededeeling van dc Boerenlei ders ontvangen, behalve wat betreft het verleenen van vrijgeleiden aan hen die de bijeenkomst by wonen.” Chamberlain zeide gisteren in bet Lager huis: „Ik weet niet of het vrijgeleide voor een bepaalden tyd is gegeven, maar het zal ongetwyféld uitgestrekt worden tot den duur der ondethandelingen. Na afloop zullen de afgevaardigden recht hebben naar bun res pectieve districten terug te keeren en op dit oogenblik komt de kwestie van ver banning niet aan de orde.” Black vroeg of Schalk Burger en de an deren blj-ot stonden aan verbanning als zy na hun terugkeer binnen hun eigen linieën worden gevangen genomen. Chamberlain antwoordde, dat do procla matie van kracht blijft. V De indiening van de begrooting by het Britsche Lagerhuis is tengevolge van een ongesteldheid van den kanselier der schat kist, verdaagd. Sommigen zeggen, dat die ongesteldheid zoo erg niet is, maar dat men Op tijdingen wacht omtrent de te Kroonstad gevoerde önderhandelingen, welke tijdingen aan de mplioenenspeech van Hicks-Beach een geheel gewijzigd karakter zouden kunnen ge ven, gunstig of ongunstig. De Westminster Gazette maakt eenige be rekeningen betreffende de begrooting en meent dat) deze een deficit zal aanwyzen van pd. st. 28$50,000. Tot dekking daarvan zal kunnen dienen een overschot van pd. st. 3 millioen oyergebleven van het het vorig jaar geleend bèdrag, benevens pd. st. 4,600,000 te verkrijgen door op te houden met de amor tisatie. Er blyft dan nog over in een deficit van pd. st. 20,650.000 te voorzien. Tot nog toe kan men niet raden op Welke wyze dat zal ge schieden. Men hoemt o. a. het beffen van rechten op cacao, koren, petroleum, zijde, suiker, thee en timmerhout. Er wordt gerekend op buitengewone oorlogs- uitgaven tot een bedrag van pd. st 40,000,00. De Groothertog van Luxemburg acht den tyd gekomen om rust te nemen. In de Kamer deed de staatsminister Eyschen de volgende mededeeling „De gezondheidstoestand van den Groot hertog maakt het noodzakelyk dat hy zich zeer in acht neemten daar hy een geheele verstoring der staatszaken wil vermijden, be noemd hy, krachtens do bepalingen der grond wet, den Erfgroothertog tot zyn stadhouder. „De Erfgroothertog neemt deze benoeming aan, en laat de Kamer verzoeken een com missie te benoemen, in wier handen hy de voorgeschrevon eede.n kan afleggen De Kamer benoemde een commissie van zeven leden, om den Stadhouder dén eed at te nemen. Groothertog Adolf van Luxemburg is thans 85 jaar oud. Hy heeft een veelbewogen leven achter zich zyn hertogdom Nassau werd in 1866 hem ontnomen en bij het koninkrijk Pruisen gevoegd. Tot 1890 was Adolf amb teloos burger van het Duitsche ryk toen werd hy by bet overlijden van koning Willem III, die als groothertog van Luxemburg niet door zyne dochter kon worden opgevolgd, krachtens de Salischo wet, tot groothertog van Luxem burg uitgeroepen. Zyn zoon, deerfgroothertog Wilhelm Alexan der, is geboren in 1852 en sedert 1893 gehuwd met Maria Anna van Braganza, infante van Portugal. De erfgroothertog heeft vijf doch ters, waarvan de jongste 7 Maart 1901 ge boren is. De kans op een mannelijke erf genaam is dus niet uitgesloten. Doch wan neer die niet komt is er nog één mannelijke stamhouder van het huis Nassau, prins Niko laas, zoon van hertog Wilhelm (f 20 Ang. 1839) en van prinses Pauline van Wurtem- berg (f 7 Juli 1856). Deze prins Nikolaas is in 1867 te Londen morganatisch gehuwd met een gravin van Merenberg, geboren Pouschkine, weduwe van den heer Donbelt. Hunne kinderen, de graven en gravinnen Merenberg, kunnen volgens de Salische wet in Luxemburg niet opvolgen. Met hem gaat dus het huis van Nassau in de mannelijke lyn te gronde. ming van Egremont, die echter goed had rondge zien in de wereld en vlug was in zijn onderzoek naar aard en karakter. Het diner was deftig en prachtig, zooals dit den hoogen adel betaamt. Er waren vele gasten en toch scheen de tafel slechts een moot versierd plekje in het ruime vertrek. De dientafels waren beladen met zilveren en gouden voorwerpen, die op met karmozijnrood fluweel bedekte planken gerangschikt stonden. De muren waren bedekt met Fitz-Warenes, de Mowbrays en de Vercs. De bedienden liepen zonder cenig gedruisch cn in de grootste orde rond. Zij letten op hetgeen men noodig had, v kwamen iemands wenschon en voorzagen de ten van al ’t geen dezen verlangden met houding, die den diepsten ernst ademde. Gij zijt zeker met den trein gekomen vroeg lord de Mowbray op eenigszins somberen loon aan lady Marney. Van Marhamongeveer tien mijlen van ons af, was het antwoord van deze. Een groote revolutie, dfe spoorwegen! Ja vindt u niet Ik vrees, dat zij een zeer gevaarlijke stap zullen zijn op den weg naar de gelijkheid zei zijn Lordschap hoofdschuddend; lord Marney zal ze zeker wel, zooveel in zijn vermogen is, tegen werken. We willen de rechten van den arbeid, de tien-urenwet, geen boeten en geen personen tot eenigeflei werk toelaten, die hun zestiende jaar niet voltooid hebben Neen, vijftien, zei Carolien met vuur. Het volk wil zijn verdrukking niet langer dulden, zei Devilsdust. Ik geloof, dat een van de grootste redenen tot ontevredenheid van het volk is, dat Chaffing Jack genoodzaak wordt den Tempel des Zondags avonds te sluiten. Het is schandelijk, zei Mick; moeten wij dan geen uitspanning hebben t Men kon even goed in Suffolk wonen, waarde landverhuizers van daan komen, en waar men genoodzaakt is hooi bergen in brand te steken tot tijdverdrijf, Wat de rechten van den arbeid be treft, zei Harriet, de menschen tellen niet meer mee door die machines. Gij hebt daar uw mond geopend om iets heel verstandigs te «eggen, juffrouw Harriet, zei Mickmaar als ik eens voor achtenveertig uren Lord Paramount was, dan zou ik die kwestie spoe4|t uitmaken. Ik zou den boel kort en klein laten schie- U De slag van Navarino op de Mowbraysche kermis, waarbij veertien voetzoekers tegelijk op het admiraalschip worden afgestoken, zqu er niets bij zyn. De arbeid moge zwak z:jn, maar het kapi taal is nog zwakker, zei Divilsdust. Hun kapitaal is niets dan papier. Ik zal je eens wat zeggen, zei Mick met

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1