EE TWEE UIWEN. IN THEE. iksen. lil Nieuw»- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 14 April 1903. No. 8773. 41ste Jaargang. Buitenlaadsch Overzicht. FELILLE'IOX. 1 er Senr. DINERS, :rs iloften, enz. ïls en alles wat desv?rlangd met ilver, tafellinnen Y ZüNEN, 100 Hark Verspreide Berichten. zich beleefd aan I WorJt v.rvolgd.) Zn. Goud». Hf. in HAMBURG, ritvoering Tan ge- nberelende BIJL, SEBAART Lz. isthaven 128 io Tmmm- lanurfane cbc. roor betmdar «1U cwart* HeerM,DuM* boentn. V«r- wi atelier» ia Gahaterün, n». Me» lette f*briek*merk. Arnhem. De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. ^neming in Er zullen wel geen weldenkenden gevonden worden, die niet betreuren de tooneelen van geweld, die in Brussel, Luik, Gent en tal van andere steden hebben plaats gehad. Doch hts Guld. 3.50. hts Guld. 1.75. hts Guld. 0.90. /olgende klassen prijzen worden le trekkingsplan i den Staat, welk verzend. loterij ontvangt de plaats gehad ele trekkingslijst. ng van prezen prompt aan de geheimhouding, men eenvoudig ven, ook tegen In de Belgische Kamer maakte gisteren de president van den ministerraad gewag van de betreurenswaardige voorvallen te Brussel. Het beroep op de bevolking, on- derteekend door de socialisten, toont, dat het liet niet verheelde voornemen is, den strijd voort te zetten, zelfs wanneer het par lement zich zal hebben uitgesproken over het herzieningsontwerp. Het gezag moet afstand doen en de revolutie zegevieren. Het beste middel zou zyn door obstructie het toestaan van voorloopige kredieten te verhinderen. Maar wjj kunnen ons niet leenen tot deze manoeuvre. En daarom zoo zeide de president noodig ik de Kamer uit, mor gen over die kredieten te beraadslagen. De regeering is er op gesteld, dat het debat over de herziening plaats hebbe, in tegen spraak met de verzekeringen van den socia- listischen Moniteur. Heftige woordenwisselingen volgen. De socialisten Hubin en Cavrot zyn op het punt Lord de Mowbray peinsde, Hoe gaat het, mijnheer Jermijn zei een levendige, kleine dame, met schitterende gitzwar te oogen, en een zeer gele gelaatskleur, ofschoon haar gelaat zelf goed gevormd was 5 wanneer zijl gij in het noorden aangekomen Ik heb uwe belangen voortdurend behar tigd, sedert ik u de laatste maal gezien heb, voegde zij er hoofdschuddend bij, op een toon, waarin meer terechtwijzing dan sympathie lag uitgedrukt. Gij verdedigt altijd iemands belangen, lady Firebracehet is zeer vriendelijk van 11. Als gij het niet waart, zouden we geen van allen ooit weten, hoe men ons miskent en hoe- ons spreekt, antwoordde lid van het Parle- terwöl meit ze veroordeelt, moeten ze toch als ernstiger dan gewone rustverstoringen beschouwd worden. Zoo redeneert ook de „Ind. Beige,” die allereerst het bloedvergieten betreurt; daarop in herinnering brengt hoe Emile van der Velde in de Kamer verkondigd heeft, dat de Belgische werkliedenbevolking het grootste belang had in een wettelyke en vredelievende oplossing van het he rationings vraagstuken dan de quaestie van het algemeen stemrecht, waar het om gaat, onder de oogen ziet. Het blad acht oen gevaar het drijven der clericale party, die al lang het ministerie ophist tot een onverstandig verzet, en van de ontstane troebelen een paniek verwacht in de algemeene opinie en ten gevolge daar van een gunstige stemming voor haar reac tionaire politiek. Indien de minister-president het bewys had gegeven van eenige vrede lievende gezindheid in plaats van een zenuw achtig ongeduld, dat een staatsman weinig past, zou de openbare mooning tot bedaren zjjn gekomen in plaats van nog meer opge wonden te worden. De „Ind. Beige” weet dan ook geen betere oplossing der moeilijkheden aan do hand te doen dan het tegenwoordige kabinet den raad te geven, af te treden. En het doet het in deze bewoordingen: „Men vraagt zich af, of het oogenblik niet gekomen is om in herinnering te brengen de welsprekende hulde, die in 1872 te Londen aan het banket van het Literary Fund, waar koning Leopold voorzat, dezen werd gebracht door Benjamin Disraeli, later lord Beaconsfield, die tot den tweeden koning der Belgen zeide „Na zyn doorluchtigen vader, den begaaf- sten staatsman van Europa, hoeft koning Leopold II bewezen, dat, wat hem betreft, een grondwettig vorst niet de monarch is van één party, maar de koning van al zijn onderdanen.” Men stond toen aan den vooravond van het aftreden’ van het kabinet d’Anethan. Wat zal koning Leopold, die op een blijk baar ongelukkig oogenblik te Brussel terug keerde, en daardoor tot oen onverwachte, betooging aanleiding gaf, ditmaal doen hoor Silvostrelli, hebben we ons in het belang •van de goede betrekkingen tusschen beide lan den genoodzaakt gezien, aan de Italiaansche regeering de terugroeping van den heer 811- vestrelli to vragen. Daar de regeering in Rome weigerde, hebben wy onze betrekking met den gezant afgebroken, waarop de Italiaan- sche regeering op haar beurt de betrekking met ónzen gezant te Rome heeft afgebroken.... Een diplomatieke breuk alzoo, die van daag of morgen wel weer zal geheeld worden! Voor een oorlog hoeft men zeker niet te vreezen! Intusschen is men benieuwd naar Italie’s verdediging zyner handelwijze. MERK te letten) S VAM IM. IN worden afgele ide pakjes van vijf f en een Ned. om f van Nommer er. van nevenstaand de Wet gedepo In het Lagerhuis heeft Brodrick meege deeld dat de regeering op het oogenblik niet in het bezit is van eenige mededeeling, de voorwaarden der Boerenleiders betreffende. O’Kelly vroeg, of Kitchener gevolmachtigd was eenige andere voorwaarden aan te bieden dan die van onvoorwaardeljjke overgave. Brodrick antwoorddeIk ben niet in staat, eenige verklaring te geven. Black vroeg, of er wapenstilstand zou zyn gedurende de afwezigheid der Boeren-bevelhebbers van hunne strijdmachten. Brodrick antwoordde, dat er zeker geenerlei wapenstilstand zou zjjn. In het Lagerhuis heeft Balfour aan het einde van de vergadering verklaard, dat do loopende geruchten betreffende onderbande- lingen zonder grond waren. Er was geen tijding uit Zuid-Afrika, en naar den aard der dingen kon er ook geen tjjding zyn. Aan de vredesgeruchten, door Londensche beursorganen verspreid, kan al zeer weinig gewicht gehecht worden. Inderdaad mag het de verwondering wekken, dat Reuters agentschap het de moeite waard achtte ze over te seinen. Wellicht echter geschiedde het volledigheidshalve, omdat men te Lon den in zekere kringen beproeft er munt ui* te slaan. Na de zeer duidelijke verklaringen door Brodrick en Chamberlein in het Lagerhuis en eergisteravond door Gerald Balfour te Leeds afgelegd,.behoeft er geen twijfel meer te bestaan aangaande den aard van de bespre kingen, welke te Klerksdorp zullen worden gehouden, noch betreffende' den stand van wat men nu eenmaal „vredesonderhande lingen” belieft te noemen. Naar Brodrick verklaarde, zjjn Stcyn, De Wet en De la Rey eerst eergisteren te Klerksdorp aangekomen. De onderhandelin- gen moeten wel vlot zijn gegaan, indien daags daarop alle bezwaren reeds uit den weg waren geruimd en de Boerenaanvoerders het met de „Britscho afgevaardigden” (van deze laatsten is nooit iets vernomen) eens waren geworden en de „vrede” kon geslo ten worden 1 Of de bijeenkomst te Klerksdorp tot eenig resultaat zal leidec, vermogen wy natuur lijk niet te zeggen en wjj willen er ook niet naar raden. In ieder geval echter is het waarschijnlijk, dat eenige tyd verloopen zal, alleer vertrouwbare tijding omtrent het verhandelde wordt vernomen. Zoo heef vlug zal het niet gaan. Men dient zich dus te wapenen met geduld en zich te pantseren tegen de beursgeruchten, die ongetwijfeld - het eene uit nog vertrouwbaarder bron dan het andere in den tusschentijd zullen ko men toestroomen. rg gewaarborgde irin zeker vorden Jordaei biedende et plan slechts volgende eventueel rk. prijz 410.000 M. pryz. a 5000M. prijz. a 3000 M. prijz. a 2000 M. prijz. 41500M. prijz. ilOOOM. prijzen 4 300 M. prijzen» 250 M. prijzen 4 200 M. prijzen a 169 M. prijz. 4 150,148, 115, 100 M. prijz.478, 45, SI. ■ijzen. klasse bedraagt d. tot b 5.000 M., <etot 65000 M., 6e tot 75.000 M. 1 met de premie )00 Mark. ing, die officieel Frankrijk. Inzuko het door de Matin medegedeelde document, aangaande don koop van candi- daten voor do Kamerverkiezingen, bericht de Matin nu, na do formeele tegenspraak van do „Ligue do la Patrie Franchise dat do secretaris der Ligue op hot bureau bet document kan komen bekijken, waardoor fei telijk het voorstol der Liguo tot het noemen van gecompromittoerden ontweken wordt. -Dr. Grenier, de Islamitische ex-afge- vaardigdo, dio zoo grappig en aanstollorig deed, tot onorm pleizier dor leegloopondo Paryzonaars, die by zyn kniebuigingen en afwasschingen in de Seine genoten, is op nieuw candidaat, nu voor Doubs. Bepaald is nu, dat hot eskader, dat mot den president naar Rusland gaat, zal bestaan uit de gepantserde kruisers „Mont calm” en „Guichen” en drie torpedojagers. De directeur van weg on werken, Dieu- lafoy, is voor drie maanden geschorst, om dat hy, in strijd met oen door hem aange gane verbintenis, een candidatuur voor de Kamer heeft aanvaard. handgemeen te worden mot den katholiek Hoyois. Collega’s scheiden hen. Een zuur zoete woordenwisseling ontspint zich tusschen liberalen en socialisten over het verbond, gesloten voor do verdediging van hot alge meen stemrecht. De socialist Demblon roept: wy zyn verraden. Do liberaal Dalfrano vraagt sluiting van het debat. De socialist Smeets verzet zich. De president doet stem men over do sluiting. Het voorstel tot slui ting is aangenomen. De socialist Hubin snelt naar de tafel, waar do president zit en roept: jezuïet, dief! Kamerdienaars komen tusschenbeido en beschermen het bureau der Kdmer, dat de socialisten te lijf willen. Na schrikkelijk rumoer on een handgemeen ra ken aan alle kanten, is de vergadering ge sloten. Gisteravond vergadering in het Volkshuis. Het plein voor het Volkshuis was afgezet door burgerwacht en politieelke samen scholing werd verboden. In de vergadering hebben verscheidene socialistische afgevaar digden het volk nitgenoodigd, niet te mani festoes vóór Maandag. Toch ontstond er nog oen onvoorzien ge vecht vóór het Volkshuis. Do politieagenten trókken de sabel om de aangrenzende stralen schoon te vegen, een escadron gendarmen kwam don toegang tot het Volkshuis vrij maken. Verscheidene gekwetsten en arres* tatiën. Tegen elf uur beeft er een ernstig incident plaats gebad in de Hue Haute. Eon agent van politie kreeg twee revolverschoten, ge lost door groepen betoogers, Om half twaalf heeft men het Volkshuis doen ontruimen een luitenant der artillerie is aan het hoofd gekwetst mot eon steen. In de rue Escalier worden olk oogenblik revolverschoten gelost. In do rue Alexiens beeft oen manifestant by een botsing een sabelhouw gekregen. ’t Parket heeft de arrestanten van van avond een verboor afgenomen. Er is tusschen Italië en Zwitserland eon diplomatiek verschil ontstaan, dat geleid beeft tot bet af breken van de offleieelo betrekkin gen tusschen beide landen. Het geschil is ontstaan, doordien do Ita liaansche gezant te Bern de Zwitsersche regeering verzocht, om den schrijver te ver volgen van voor do nagedachtenis van Ko ning Humbert beleedigende artikelen in de Reveil, -- iets waartoe in Zwitserland enkel kan overgegaan worden, wanneer de betrok ken regeering (niet de gezant) het vraagt. Zoo staat het in de wet, die een straf stelt op het beschimpen van vreemde staatshoofden. In plaats nu van een verzoek tg doen naar den eisch der Zwitsersche Bondswetten, zond de gezant oen nota aan den Bondsraad, waarin hy zich ongunstig uitliet over dc 1 Zwitsersche wetten en de wijze, waarop het land zyn internationale plichten vervulde. Zoo iets kon natuurlijk de Bondsregeering niet over haar kant laten gaan. En vandaar een tamelijk kras optreden harerzijds, gelyk blykt uit de aan de kantonnale Kamers ge zonden nota.- Aangezion zich betrourenswaar dige meeningsgeschillen hadden voorgedaan tusschen ons en den gezant van Italië, den veel kwaad men van mijnheer Jermyn, een jong ment Men zegt dat gij de meest radikale beloften hebt gedaan, zei lady Firebrace scherp en niet zonde/ boosaardigheid. Ik heb lord Muddlebrains hooren zeggen, dat zoo hij eenig denkbeeld had gehad van uwe be ginselen, hij u zijn invloedrijken steun niet gege ven zou hebben5 - Muddlebrains tag over geen enkele stem beschikken, zei mijnheer Jerqiyjn. Hij is een politieke windhUkr/, de groo&w van alle bluffers, een man die pocht ovtg Londensche clubs en in allen ernst over z'ijr* invloed praat en daar buiten niets te ‘bren|ew heeft Nu maar dat kan toch niet van lord Clari- nel gezegd worden, ging lady Firebrace weer *8) Er is niemand 200 hevig tegen het aanleggen van spoorwegen als George, zei lady Marney; ik kan u niet zeggen, wat hij al niet doet! Zoo heelt hij een heele organisatie op touw gezet tegen de Marhani-lijn Ik had nogal op hem gerekend, zei lord de Mowbray, om mij te helpen den zijtak hier tegen te werkenmaar tot mijne verbazing hoorde ik. dat hij zijne toestemming had gegeven. Niet voordat de schadeioosteiling was be paald, merkte Lady Marney in haar schuld op George werkt ze in dat geval nooit meer tegen. Hij eindigde ook alle tegenwerking tegen de Marhamlijn, toen men zijne voorwaarden had aangenomen. En toch zei lord de Mowbray, geloof ik, dat als Lord Marney de zaak eens van een an deren kant wilde beschouwen, en meer lette op de moreele gevolgen, hij wel zou aarzelen. Gelijkheid, lady Marney, gelijkheid is ons belang met. Indien wij adelijken ons niet verzetten tegen den gelijkmakenden geest onzer eeuw, dan weet ik met wie het dan zou moeten Duitschland. De rechtbank to Colmar in den Elzas, hoeft vernietigd het vonnis in eerste instan tie, waarbjj baron Von Stietencron veroor deeld word om per kwartaal aan den groot vader en do moeder van den door hem (den baron) doodgeschoten Italiaan Fazzi, egn pensioen uit to keoron van dertig mark, zoo- dat Stietencron nu niets te betalen heeft. In de vergadering yan de vorooniging van ijzer- en Staalindastrfeelen te Berlyn, heeft de algemeene secretaris Bneck be toogd, dat do werkloosheid in de ijzer- en staalindustrie niet zoodanig is geweest als gevreesd werd, dank zjj hot doen der ver schillende staten on in het byzonder Pruisen. - Uit Meppen zal de keizer Zaterdag avond laat 19 dezer te Hannover aanko men, waar hy ter kerk zal gaan, een mu seum bezoeken, een standbeeld onthullen en ontbijten zal met de officieren, waarna hy met don kroonprins om vier uur weder naar Berlyn zal vertrekken. Luitenant-kolonel Von Ziegler, do commandant der krijgsschool te Potsdam, met de aanvraag loten voor de de -trekking zoo iterlijk tot k. doen. Gij kunt er van op aan, dat die spoorwegen zeer gevaarlijke dingen zijn Ik twijfel or niet aan. U hebt zeker wel gehoord van het uitstapje van lady Vanilla van Birmingham Niet he I Zij reisde met lady Laura, en twee zeer nette heeren zaten tegenover haarzij had nooit twee zulke fatsoenlijke nette heeren gezien zegt ze. Zij verzocht een hunner te Wolverhampton met haar van zitplaats te verwisselen, en hij wilde zeer beleefd aan haar verzoek voldoen, maar het was noodig, dat zijn gezel tegelijkertijd van plaats verwisselde, want zij waren geboeid, een zeMde ketting verbond hunne polsen I Het waren twee zakkenrollers die op de wedrennen te Shrews bury gevat en naar Londen gezonden wer den. Een gravin en een gauwdief dus I Daar hebt ge al een gevolg van die publieke» voermiddelen zei lord de Mowbray. Maar lady Vanilla behoort tot die menschen, die met iedereen een gesprek aankoopen. Ze is toch zeer onderhoudend en aardig, zei lady Marney. Dat stem ik gaarne toe zei lord de Mow bray, maar geloof mij, waarde lady Marney, voor al in deze tijden heeft een gravin wel iets anders te doen dan aardig te zijn. U denk zeker: daar het bezit zijne ver plichtingen zoowel als zijn rechten heeft, zoo heeft ook aanzien, rang zijne verdrietelijkheden zoowel als zijne genoegens. fiftllDSCUE COURANT voort Hebt gij mij dan soms ook verdedigd tegen de aanvallen van lord Clarinel vroeg mijnheer Jennijn. Neen, maar eik ga naar Wensbury, en dan twijfel ik er niet aan, of ik zal er wel gelegen heid toe hebben. Ik ga zelf naar Wensbury, zei Jermijn. En wat denkt lord Clarinel wel van uwe belofte omtrent de lijst van pensioenen? zei lady Firebrace ontmoedigd maar boosaardig Hij heeft het mij nooit gezegd, zei mijn heer Jermyn. Ik geloof dat ge u nog niet hebt uitgelaten over de kwestie der geheime stemming vroeg lady Firebrace met een zeker gewicht. Dat is een onderwerp, dat wel eenig na denken vereischt, zei mijnheer Jermijn Ik moet daarover eens een doorkneed staat kundige, zooals lady Firebrace, raadplegen Apropos, gij hebt aan mijne moeder gezegd dat de konservatieven eene meerderheid van vijl tien stemmen zouden hebben. Gelooft gij dat hunne meerderheid zoo groot zal zijn zei Jermyn met een onnoozel ge zicht, terwijl het reeds bekend was dat de libera le regeering eene tweemaal zoo groote meerder - heid had Ik zei dat mijnheer Tadpole ons eene meer derheid van vijftien gaf zei lady Firebrace.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1