JE TWEE uitbssten. hits. h7 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag 18 April 1902. Mo. S777. v Uullenlandscb Overzicht. I FEUILLETON. k. en Laarzenmagazijn 41ste Jaargang. ;r Senr. 'O Mark I 1 van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. het i:-.. het irist”, Haarlem werd H Zn. Gouda Wordt vervolgd.) khandelaar een andsche uitgave .iet de aanvraag loten voor de le trekking zoo ;®rlijk tot is zonder stoornis afgeloopen. Uit de provinciën komen berichten van uitbreiding der werkstaking, maar geen ernstig nieuws. i te een E 30 de Kleiwegsteeg 'i GrEN NWERK voor igemeten werk. )e prijzen zijn loor den Staat gegarandeerd. leming in iiiiHN.ii i: oiniAM. zeggen wat men wil, maar in een bevolkingskwestie. n HAMBURG, gewaarborgde n ^eker rden rdeel biedende plan slechts, olgende rentueel een ongeluksprofeet, zei Men mag is niet anders tiai s Guld. 3.50. ;s Guld. 1.75. ;s Guld. 0.90. ilgende klassen prijzen worden trekkingsplan den Staat, welk erzend loterij ontvangt le plaats gehad le trekkingslijst ig van prezen prompt aan de geheimhouding, men eenvoudig en, ook tegen lelefooii A 82» De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. De werkstaking in Belgie heeft zi*h ge stadig uitgebreid. In het kolenbekken van de Borinage be droeg het aantal stakers volgens (ie offlcieele opgaaf Dinsdagochtend 23,196, maar aange zien daarby nog gevoegd moesten worden de stakende metaalbewerkers, metselaars enz., kon het aantal reeds eergistcrenochtend vei lig op 30,000 begroot worden. Ook in het Centrum greep de beweging geleidelijk om zich heen. Eergisterenmiddag zijn te Couillet de fabrieken der maatschappij van Marcinelle-et-Coillet gesloten, nadat een deputatie van den metaalbewerkersbond met den directeur gesproken hadde hoogovens zijn echter nog aangehouden. Een dergelijke stap is door de werklieden gedaan bij den directeur der fabriek van Solvavy, maar zonder succes. In de kolenmijnen breidde de staking zich zoo uit, dat het aant^'sta- kers eergisterenavond op 50,000 werd ge schat in geen put werd meer gewerkt, met uitzondering van drie putten te Jumet, waar de helft van het personeel nog bezig was. Te Doornik en in den omtrek was reeds eergisteren de werkstaking nagenoeg alge meen. Te Verviers evenzoo algemeene werksta king 70 fabrieken en werkplaatsen staan stil. Achtduizend man liepen rond door de stad, maar zonder baldadigheden te begaan. Leeken en anderen deden overigens hun best om de gemoederen kalm te houden. In de streek van Hoei volkomen ledigheid en rust. Te Luik waren eergisteren 123 fabrieken stilgezet. De bevolking bleef vrij kalm, alleen is tegen den middag een troepje gre- visten de ruiten gaan inworpen by een hoe- denfabriek in de rue de la Vesdre, waar men niet aan de staking wilde meedoen. Telefoon Nb. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ,ngt per jaar on en, die hem aan oor hem op te reizigers worden rste maal komen latsen in Arabië, ndië, Birma, Ma- incl. de Ansicht- i tijde opengesteld, irden te.allen tyde De hoofdtekst dit halfmaande- Icsche tijdschrift taat uit de Be- irijving eener is om de Aarde, de Heer E. T. jnstra Kuiper in racht der Ven- tschap maakt, k nummer is rijk yelUustreerd ar eigen photo- iphische opna- 5*) En toch zei mijnheer St. Lys, is het mij een raadsel hoe zij het aanleggen daarvan te leven. O, wat dat betreft, zei lord Marney, ik heb meestal gezien dat hoe hooger het loon, des te slechter ook de werkman was. Zij verteeren hun geld toch maar in de bier huizen Die zijn de vloek van dit land. Maar wat moet een arme man doen, zei mijnheer St. Lys, na zijn dagwerk, als hij naar eigen haard terugkeert en geen tehuis vindtzijn vuur niet aan, zijn eten niet gereed; de gezellin zijns levens vermoeid door den arbeid op het veld of in de fabriek, nog aanwezig; of misschien te bed door uitputting, of omdat zij thuisgeko men is door en door nat en geen kleeren heeft om die voor hare natte te verwisselen. Wij hebben de vrouw uit haren eigenaardigen werkkring ge trokken het moge waar zijn, dat door haar op de arbeidsmarkt te brengen de loonen zijn vermin derd, maar onder deze omstandigheden is wat wij huiselijk leven noemen, iets onmogelijks geworden voor de bevolking van dit land; en daarom moet zjj bekleedt, onwaardig zyn. Spr. vraagt zich af, hoe men er aan heeft kunnen denken grondwetsherziening tot stand te brengen, waarvoor toch een meerderheid van twee derden noodig is, die men nooit zal viuden. De progressist Féron is van moening, dat het Parlement aan den Koning kan zeggen dat er reden is voor Kamerontbinding; daar toe is het voldoende, het voorstel tot grond wetsherziening aan te nemen. Om 5 uur werd de zitting opgeheven. Het ligt nog versch in het geheugen, hoe in den loop van bet vorig jaar door een daad van den Oostenrjjkschen troonopvolger, aartshertog Frans Ferdinand, in Oostenrijk maar vooral in Hongarije oen krachtige anti-monarchale strooming werd in het leven geroepen. De troonopvolger schaarde zich door het aanvaarden van het beschermheer schap over de Katholieke Schoolvereniging, aan het hoofd eener zeer roerige en onver draagzame corporatie, wat hem door alle Oostenrijkors die van oordeel zijn, dat een aanstaand keizer boven de partijen behoort te staan, hlogst kwalijk werd genomen. In het overwegend calvinistische Hongarije was men daarover natuurlijk nog veel minder goed te spreken. Keizer Frans Jozef heeft destijds den aarts hertog gedesavoueerd en, daarin gesteund door Von Körber, de onhandigheid van Franz Fer dinand weer goedgemaakt. Do leering, die de aartshertogen uit het gebeurde zouden hebben kunnen trekken, is echter blijkbaar verloren gegaan. Dezer dagen toch werd een vergadering van de vereeniging tot opleiding van katho lieke onderwijzers door den jongsten broeder van don troonopvolger, aartshertog Ferdinand Karl tot het eind toe bijgewoond. De feest rede werd uitgesproken door den katholieken geestelijke König en droeg een zoo opruiend karakter, dat een nieuwe agitatie tegen het vorstenhuis misschien zal volgen. In de Kamer is aan de orde de beraad slaging over de grondwetsherziening. De di plomatieke tribunes zyn gereserveerd en de publieke tribunes stampvol. De katholiek Beernaert, minister van staat, opent het debat. Hij herinnert dat de Kamers reeds negen jaar geleden de grondwet wij zigden, en men geloofde destijds dat de vrede voor langen tijd verzekerd was, maar nu bedreigt men de regeering mot allerlei geweld. Men wil de beraadslagingen verhinderen. Spr. is van meening dat het tegenwoordig kiesstelsel zeer bevredigend is. Sedert 15 jaren heeft de Kamer een aantal sociale wetten tot stand gebracht, en men antwoordt haar nu met een algemeene staking. Spr. erkent dat de liberale linkerzijde niet ver antwoordelijk is voor de wanordelijkheden. Vandervelde valt den spreker herhaaldelijk in de rede en roept: „Het algemeen stem recht is de eenige meester!” Beernaert vervolgt: Het gaat nu om het bestaan van Belgie. De regeering die zou wijken voor het oproer, zou de positie welke rijz ilO 000 M. rijz. a 5000 M. rijz. a 3000 M. rijz. a 2000 M. rijz. èl500M. rijz. a 1000 M. rijzen 800 M. rijzen a 250 M. rijzen 200 M. rijzen a 169 M. rijz. 150, '48, 115, 100 M. rijz.è78, 4S, 21. zen. :lasse bedraagt tot 5 5.000 M., e tot 66000 M., e tot 75.000 M. met de premie 0 Mark. ig, die officieel Ik zou eer denken dat het een middelen kwestie is, zei St. Lys; niet de hoegrootheid der bevolking, maar de hoegrootheid der middelen tot haar onderhoud. Dat komt op hetzelfde neer, zei lord Mar ney. Niets kan het land weer op dreef brengen dan alleen emigratie op groote schaal en daar de regeering zich hiermede niet verkiest te belasten, ben ik er tot eigen verdediging op kleine schaal mede begonnen. Ik zal zorgen, dat de bevolking in mijne ge meente niet vermeerdert. Ik bouw geen hutten en ik roei ze uit, waar ik maar kanen ik schaam mij niet én ben ook niet bevreesd om dat te zeggen. /-i\ U hebt dus den oorlog verklaafdlain de hutten, zei St. Lys glimlachend. Oppervlakkig klinkt die kreet nieCido ont zettend als die andereoorlog aan de kasteelen. Maar u denkt dat 'het daartoe kan komen zei lord de Mowbray. Ik ben niet gaarne het ons niet verwonderen, dat het volk troost of liever0 een schuilplaats zoekt in het bierhuis. Lord Marney keek den heer St. Lys aan met een blik van aristokratische onbeschaamdheid, en maakte toen de opmerking, zonder het woord di rekt tot hem te richten St. Lys. Lord Marney stond op en sprak lady Firebrace aan, wier echtgenoot in een ander gedeelte van het vertrek den heer Jermyn had aangeklampt en druk bezig was met zijn hart lucht te geven over het vraagstuk van den dag»; lady Miud, ge volgd door Egremont, naderde St. Lys en zeide Mijnheer Egremont heeft veel gevoel voor christelijke architektuur, mijnheer St. Lys, en is zeer verlangend onze kerk eens te bezoeken, waar op wij zoo trotsch zijn. En binnen eenige oogenblikken zaten zij naast elkander en waren druk ip gesprek. Lord d’ Mowbray nam plaats naast lady Marney, die naast zijn gemalin gezeten was. O, wat benijd ik u te Marney, riep hij uit. Geen fabrieken geen rookdaar te wonen midden in een heerlijk park, terwijl men i tevreden boerenbevolking om zich heen heeft Het is verrukkelijk zei lady Marney, maar het is op den duur erg saai; we hebben geen buren. Ik houd dat voor een groot voorrecht, zei lady de Mowbrayik moet zeggen, dat ik gaar ne omga met mijne kennissen uit Londen Maar ik wéét nooit wat ik tot de menschen hier moet zeggen. Uitstekende menschen, de beste menschen op de wereldde manier waarop zij handelden ten opzichte van den armen lieven Fitz-Warene toen zij Wilden, dat hij zich in het graafschap kandidaat zou stellen, zal ik nooit vergeten maar zij kannen de menschen niet, dat wij ken- Indien de „Daily Mail” goed' is ingelicht, dreigen inZuid-Afrika de nauwelijks begonnen onderhandelingen opnieuw schipbreuk te lijden en uitsluitend ten gevolge van de koppigheid en den onwil der Engelsche regeering. Volgens de „Daily Mail” dan hebben de Boerenleiders verzocht om wapenstilstand tijdens de onderhandelingen te Pretoria wor den gevoerd. Kitchener heeft dit verzoek aan Chamberlain overgeseind. Eenstemmig hebben de ministers in rade vergaderd dezen billijken eisch verworpen. Toch zou dit nog geen aanleiding zijn, vervolgt de „Daily Mail,” om de onderhan delingen te staken. Maar wel zal dit het gevolg zijn van de onverzettelijkheid van Engeland, om toe te geven op het punt van de amnestie en de verbannings-proclamatie. Zoo zullen dan de onderhandelingen dit maal afstuiten op dezelfde bezwaren als ver leden jaar die tusschen Kitchener en Botha; de Engelsche Regeering wil op geen enkel punt toegeven, en brengt daardoor de Boe renleiders tot het uiterste. Volgens de mededeelingen van de „Daily Mail” hebben de Boerenleiders Zich neerge legd bij de voorwaardenalgemeene over gave en verlies der onafhankelijkheids Maar zij stellen daartegenover de volgende eischen: 1. Het wederopbouwen van de verwoeste hoeven; 2. het aanvullen van den vernietigden veestapel en van de vernielde voorraden; 3. het intrekken van de verbannings- proclamatie 4. het verleenen van algeheele amnestie aan de Kaapsche rebellen, aan wie dezelfde voorwaarden als aan de burgers zullen wor den verleend; 5. het verkorten van den termijn door Engeland vastgesteld voor het wederinvoeren van een zelfgekozen bewind. Die voorwaarden zijn voor een deel reeds door Engeland als juist erkend. Bij het in dienen der begrooting voor het nieuwe dienst- o__ kot jaar zeide sir Michael Hick Beach in het naars het woord hebben gevoerd, maar alles „Ofschoon oorlogvoeren een kostbaar ding is, is het bijna even kostbaar om den oorlof te beëindigen. Want als de vrede binnen enkele weken tot stand kwam zonden wij. hebben te voorzien in het opnieuw in orde brengen onzer koloniën, en in het weder opbouwen en van vee voorzien van de boer derijen, niet alleen van hen die onze vrien den zyn geweest, maar ook van hen, die ons stoutmoedig en eerlijk hebben bestreden, en die wij hopen tot onze vrienden te maken.” Frankrijk. De gouverneur van Indo-China heeft nu definitief aan den premier zijn ontslag aan geboden om zich hals over kop in de poli tiek te kunnen werpen. In de Banque Lyonaise te Parijs, is eergisteren een onderzoek ingesteld van den kant der justitie en de directeur is er van door. In don ministerraad is eergisteren be nen, en zij doen weer niet, zooals wij doenen wanneer ik de gewone graafschapsvragen heb at- gehandeld en het weer in alle winden besproken heb, dan weet ik werkelijk niet meer, lieve lady Marney, waarover ik moet praten, en dan denken ze dat men trotsch is, als men eenvoudig niets weet te zeggen. Ik houd veel van handwerken,, zei lady Marney, en ik praat er altijd met hen over. O, dan zijt gij wel gelukkig, ik heb er nooit veel lust in gehaden Joan en Mand doen er ook geen van beiden aan. Maud heeft eens een vaandel voor haar broe der geborduurd het hangt in de zaal Ik geloof dat het heel mooi is maar zij heeft haar talent nooit ontwikkeld Van al wat er gebeurd is, of gebeuren kan, zei St. Lys tot Egremont, geef ik alleen aan de kerk de schuld. De kerk heeft het volk verlaten, en van dat oogenblik af aan verkeert de kerk in gevaar en is het volk ontaard. Vroeger nam de godsdienst op zich aan de edele behoeften der menschelijke natuur te voldoen, en gaf door zijne feesten eene verlichting voor den vennoeienden zwaren arbeid. De rustdag werd toegewijd, zooal niet altijd een verheven gedachten dat ten min ste aan lieflijke en edele gewaarwordin gen. Die woorden, door ^Jiet Parlement levendig toegejuicht, gaven dej'meening weer der En gelsche regeering; ew zy zyn tevens de toe stemming tot inwillwing van de beide eerste eischen der Boerenleiders. Het zyn echter de verbannings-proclamatie en de amnestie-weigering die elke onderhan- deling onvruchtbaar maken. De poging om het Belgische volk in be weging te brengen, aangewend door de werkliedenparty, onder leiding der voor naamste socialistische afgevaardigden, schijnt erbarmelyk te zullen mislikken. De dag van gister die, na al wat er bekend ge maakt, op meetings verzekerd, in de bladen en op manifesten verkondigd is, iets bijzon ders had moeten opleveren, is zoo kalm mogelyk voorbijgegaan. Het slechte weer heeft ongetwijfeld de plannen bemoeilijkt niettemin zyn de in ’t werk gestelde pogin gen onvruchtbaar gebleven, en de winke liers en zooveel anderen die by de welvaart van de hoofdstad belang hebben, beginnen bitter te klagen. Gisteravond zag de stad er zoo doodsch en akelig uit als men maar denken kon. Van zeven uur af waren alle winkels ge sloten de koffiehuizen waren verlaten, do schouwburgen maken belachelijke ontvang sten drie hebben hun deuren gesloten in afwachting van betere dagen. Deze toestand kan niet voortduren, zy zou te veel menschen ongelukkig maken en een te zware verant woordelijkheid leggen op de socialisten, en misschien ook op de liberalen, die met hen samengaan. J Men zoekt dan ook een middel om uit/lat' klem te geraken. Er wordt beweerd dat'd/ liberale afgevaardigden zich tot den Kotó| i zullen wenden, maar het nog niet eens Mn over den vorm dien zij aan dezen stap zul len geven. De avond is zonder gebeurtenissen van belang voorbijgegaan. In elk van de $rus- selsche voorsteden hebben volksvergaderin gen plaats gehad, waarin de gewone/'rede-

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1