DS tu UITERSTEN. 4 Dieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 41ste Jaargang. BuHeiihindsch Overzicht. lVERVERIJ FEUILLETON. Elil EU otterdam. den Koning t Senr. BUBti, eg D 7. ^ondarbalsem Wonderzalf geneeskrach neestal elke pijnlijke 1 overbodig. Met 1 voor ongeneeslijk nlangs een bijna 22 Brengt genezing en len, ontstekingen enz )0 Mark 1 Mo. 8778. 4b Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. cherij stoom n van haar schitterende Zn. Gouda dan Graaf I I! Gill IN.IIE101 HIM De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. neming in n HAMBURG, DA de Heer ieu en verven van iroben alsook alle hr z. t. worden naar de geverfd. Fbankrijk. De staking van de koetsiers der maat schappij „Urbaine” te Parijs, is algemeen, zoodat er een tweeduizendtal man aan ’t kuieren zijn, op een tiental na, die zijn uit gereden Het gaat om een verschil in dag huur ten bedrage van één francde maat schappij wil plotseling 15.50 fr. hebben te gen 13.50 fr., zooals tot dusver en de koet siers willen 14.50 fr. geven, terwijl om de twee weken de gemiddelde daghuur wordt vastgesteld. 13 Mei verlaat president Loubet Parys om zich den 14den te Brest voor Rusland in te schepen, waartoe een deputatie uit die stad op het Elysée was verschenen en 21 ren voor de regeering totaal onaannemelijk. Handelsverdragen waren op dien grondslag niet af te sluiten. Na nog eenig heen-en-weer gepraat be sloot do commissie haar wanhopig werk voort te zetten. tiet de aanvraag loten voor de ie trekking zoo torlijk tot k. er post f 1.60. Nederland Rok in 8 Amsterdam aandie Schutzenapotheke Rohitsch, Oeaterreich iet Centraal-Depót Sauder •rijz ilO 000 M. •rijz. i5000M. •rijz. a 3000 M. •rijz. a 2000 M. •rijz. 1500M. •rijz. a 1000 M. •rijzen 200 M. •rijzen a 250 M. •rijzen b. 200 M. •rijzen a 169 M. jtijz. 150, 48, I 115, 100 M. •rijz.^78, 45, 21. jzen. classe bedraagt .tot '5.000 M., e tot 65000 M,, ie tot 75.000 M. met de premie 10 Mark. ig, die officieel wereld bekend on •troffen middel tegen Long', Lever e n, enz. Inwendig uitwendig in bijna en met goed gevolg Pry» per flacon it f 1.15. ccleloon Ao. 82., De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met .uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. gewaarborgd in zeker >rden •rdoel^iedende plan slechts 'olgende ventueel ts Guld. 3.50. ts Guld. 1.75. ts Guld. 0-90- jlgende klassen prijzen worden trekkingsplan den Staat, welk erzend loterij ontvangt le plaats gehad le trekkingslijst iff van prijzen prompt aan de geheimhouding, men eenvoudig en, ook tegen is genoodzaakt te erkennen, dat de kracht dadige maatregelen door de overheid ge nomen, te Brussel spoedig een eind gemaakt hebben aan de slapwillige oorlogzuchtigheid der socialisten. Immers, na vier dagen van luidruchtig en tragisch betoogen zyn al die menschen tot niets-doen gebracht. Met ge zichten waarop men verveling leest, wande len de werkstakers door de straten en schij nen uiterst weinig meer gezind om te vechten. Gy weet zeker, welk een levendigen indruk in de Kamer de houding van het hoofd van het ministerie heeft gemaakt en zijn ver zekering dat de zitting morgen zal worden gesloten. De socialisten waren verbaasd, ten slotte zullen zij gedwongen wezen zich te onderwerpen. Na afloop van de vergade ring hebben de partygenooten der socialis tische afgevaardigden dezen toegejuicht en vergezeld tot aan het Volkshuis, waar een meeting heeft plaats gehad. Van der Velde heeft er een rede gehou den, en o. m. gezegd „Wat iku verzekeren kan, het is, dat in geval de werkstaking mislukken moest, wy de toevlucht zullen nemen tot middelen, die r.og niet bepaald zyn, om de overwinning te verkrijgen van de zaak die we ondernomen hebben en do instelling van het S. U. te verzekeren.” Een tweede meeting heeft om half negen in het Volkshuis plaats gehad. Voor een propvolle zaal hebben alle sprekers verze kerd, dat zij hun vertrouwen stelden op den Koning. De senator La Fontaine heeft ge zegd dat van morgen af de regeeringsvorm in gevaar was. Volgens Van der Velde zal hot voldoende zyn te blijven werkstaken om te overwinnen. Hy heeft de ontvangst aan- gekondigd van 1000 mark van de Duitsche socialistische werklieden. Tot nu is er 17,000 francs aan giften ontvangen. De spreker eindigde met te zeggen, dit de houding des Konings zal afhangen van de houding der werkliedenpartij. Het algemeen bestuur van werklieden partij vergadert Vrijdagochtend om te beslis sen welke taktiek er zal worden gevolgd. In de Duitsche tariefcommissie is ernstig overwogen of het maar niet beter zou zyn met de beraadslagingen op te houden. Het was de afgevaardigde Bebel die de zaak ter sprake bracht. Als geen overeenstemming met de regeering te verkrijgen was, diende alle geredekavel tot niets. G Posadowsky verklaarde dat hy gister geen bindende verklaring kon afleggen, men moest de resultaten der tweede lezing afwachten. Wat de besluiten der commission aangaande de vee- en vleeschrechten betreft, deze wa- genomen Ik w, die door en algemeen is, ge- eeu- vry om in Ierland te gaan huishouden. De „United Irish League" is een vereeni- ging met tallooze vertakkingen, die de be kende opgeheven „Land League” heeft ver vangen en die zich ten doel stelt nationa listische propaganda te voeren. Zij werd eenige jaren geleden gesticht door het par lementslid William O’Brien, een der invloed- rykste Ieren. Gelyk uit de ontvangen tele grammen bljjkt is de inwerkstelling van de „Crimes-act” voornamelijk gericht op het bestrijden van den invloed der „League”. Ongetwijfeld zal de quaestie in de eerst volgende vergaderingen van het parlement ter sprake worden gebracht en men kan rumoerige tooneelen door de Ieren uitgelokt werwachten. De „Crimes-act” werd in 1882 onder Glad stone voor het eerst ingevoerd, ter bestrij ding van de agrarische misdaden, welke 'in dien tyd zoo veelvuldig voorkwamen. De regeering heeft thans niet zulk een excuus, want er komen in Ierland op het oogenblik schier geen misdrijven voor. Op dat eiland zyn de crimincele toestanden gunstiger dan in eenig ander doel van het Verecnigd Koninkrijk. Het is dus alleen om de poli tieke agitatie te bestrijden, dat de regeering zulke krasse maatregelen neemt. De Belgische Senaat beraadslaagde over de voorloopigo credieten. De oppositie stelt voor, slechts vier voorloopigo twaalfden toe te staan, maar hot amendement wordt ver worpen. Hanrez (progressist) verklaart dat hü, daar hy geen vertrouwen stelt in de regee ring, tegen het wetsontwerp zal stemmep. De minister van buitenlandsche zaken ant woordt De orde is ernstig verstoord. De regeering heeft het recht haar te herstellen. Leden van de welgenende macht zyn aan gerand in de straten, overal worden dynat mietaanslagen gepleegd. De bevolking wordn schrik aangejaagd, honderden revolverschote- zyn gelost, er zyn gendarmes en politie agenten gedood. Wy hebben andere plichten te vervullen dan het beantwoorden van in terpellaties. De regeering brengt een saluut aan de heldhaftige slachtoffers van hun plicht. Alle overheidspersonen hebben hun plicht vervuld, door te helpen een toestand tegen te gaan die in strijd is met de beschaving. De oppositie teekent verzet aan tegen de woorden var. den minister. Daarna worden de voorloopige credieten goedgekeurd met 57 ten 6 stemmen en met 33 onthoudingen,. De corr. der „N. R. Ct.” seint nog uit Brussel Op welk standpunt men zich plaatse, men De Daily Graphic verneemt, dat de voor mannen der Boeren nog geen bepaald voor stel aan de Engelsche regeering hebben ge daan. Zy hebben er zich toe bepaald, zeer in het algemeen aan te geven wat zy wen- schen. Men kan zeggen, dat dit eerste voor stel voor de onderhandelingen niet naby komt wat de Engelsche regeering bereid is als een redelijken grondslag voor een rege ling te aanvaarden. In dezen geest is er een mededeeling aan de Boerenafgevaardig den te Pretoria gedaan. Wy kunnen hier byvoegen, zegt de Daily Graphic, dat de voormannen der Boeren niet gevraagd hebben om den telegaaafkabel te gebruiken ten einde zich met den heer Kruger en zyn raads lieden te Utrecht in verbinding te stellen. De jongste bijeenkomsten van het Kabinet hebben blijkbaar niet uitsluitend plaats ge had met het doel de Zuidafrikaansche quaestie en de onderhandelingen met de Boeren-aan- voerders te bespreken. Er stond een andere, hoogst belangrijke beslissing genomen te worden en deze is gisteravond gevallen. De beruchte „Crimes-act” is voor een deel van Ierland in werking gesteld. Vroeger reeds was van het nemen van dezen maatregel sprake geweest. Een week of w.at geleden kondigde de „Times” (die het anders nog al eens weet) als stellig vast staand aan, dat in den, den volgenden dag te houden kabinetsraad, tot de wederinwer- kingstelling der „Crimes-act,” zou worden besloten. Maar tot ieders verbazing kwam de voorspelling van dc „Times” niet uit. Het heette toen, dat de ministers te dezen opzichte onderling verdeeld waren, dat do onderkoning of lord-luitenant van Ierland, earl Cadogan, een andere, gestrengere poli tiek voorstond dan de „chief secretary,” de minister voor Ierland, Wyndham, en dat laatstgenoemde zich ten sterkste tegen de inwerkingstelling der „Crimes-act” had ver zet. Ook werd toen verteld, dat de regee ring den maatregel niet goed aandrufde, omdat deze wel eens aanleiding kon geven tot ernstige onlusten in Ierland en op het oogenblik slechts over weinig troepen kan worden beschikt. Het zou wel kunnen zyn, ‘dat het vooruit zicht op het intreden van een vredestoestand in Z.-Afrika, door de tegenwoordige onder handelingen geopend, invloed heeft geoefend op het bes'uit van het Kabinet. Komen de vijandelijkheden in Z.-Afrika tot een eind, dan krygt de regeering de handen Italië gaf een Groenboek, Zwitserland een Blauwboek uit over het incident-Silvestrelli. En de indruk, dien de beide verzamelingen maken op de kalm en nuchter daarbuiten staanden, zegt de „Voss. Ztg.” is, dat de Ita- liaansche gezant te Bern een houding heeft aangenomen die in geen enkel opzicht te ver dedigen is. Silvestrelli heeft Zwiterland eischen gesteld, die geen land kan inwilli gen en de heer Prinetti had de wyze waarop Silvestrelli een juridieke quaestie behandelde, niet mogen goedkeuren. De „Voss. Ztg. wyst er op dat in het ver keer tnsschen de staten het recht en niet het geweld moet heerschen, en dat heeft de heer Silvestrelli we’ wat veel uit het oog verloren. Het Berlynsche blad pryst de Zwitserscbo Regeering, die den moed had met zooveel ^aardigheid en beslistheid voor haar recht op te treden en voor de haar aangedane be- leediging genoegdoening te eischen. En wan neer minister Prinetti den heer Silvestrelli ter rechter tyd gewezen had op den interna tionalen plicht der hoffelijkheid, dan zon de zaak niet zulk een keer hebben genomen Thans zal er niet veel anders overschieten dan dat de Italiaansche Regeering excuus vraagt en een anderen gezant naar Zwitser land stuurt, of dat de betrekkingen tusschen de beide landen afgebroken blijven. Want de Regeering van Zwitserland had en heeft het recht aan haar zyde. band dat er bestaat tusschen deze vormen en ceremoniën mei een andere kerk De bevolking van dit land brengt ze dan ook in verband met een tot slaven makend bijgeloof en een vreemdè overheersching. Met Rome, zei St. Lys; maar vormen eri ceremoniën bestonden er al vóór Rome. Maar heeft werkelijk, zei Egremont, de her leving ervan in onzen dienst tn den laatsten tijd niet eene zekere neiging tengevo'ge om het Roomsche stelsel in dit land te herstellen Het is moeilijk uit te maken welke uitwer king zekere omstandigheden onder den minde? ontwikkelden zullen hebben zei St. Lys De kerk van Rome moet als de eenige Hebreeuwsch-chns-1 telijke kerk beschouwd worden die bestaatalle andere kerken door de Hebreenwsche apostelen gevestigd zijn verdwenen, maar Rome blijft; en haar gedaante en toestand in de middeleeuwen! mag er ons nooit toe brengen, dat wij haar eerst en apostolisch karakter vergeten, toen zij nogl verseb uit Palestina kwam en als het ware riekte' naar het Paradijs. De kerk van Rome wordt gesteund door de, apostolische opvolging maar de apostolische op-| volging is g^ene instelling volledig in zichzelve ze is een deel van een geheelals ze geen deel van een geheel is, dan bestaat er geen goede grondslag. De apostelen volgden de profeten op. Onze Meester kondigde zichzelven aan als den laatste der profeten. i Zij waren op hunne beurt de erfgenamen der aartsvaders; mannen, dien in direkte gemeen- Rome draagt er roem op, dat de echtheid van het tweede Testament in verband staat met de erkenning harer onfeilbaarheid. De echtheid van het tweede testament is het gevolg van zijne overeenstemming met het eerste. Heeft Rome dat in haar hoede erken in de kerk eene inrichting, door oprecht katholiek, d. w. z. schikt voor alle luchtstreken en voor allen wen. Ik zie niet de noodzakelijkheid in van een zichtbaar hoofd op een bepaalde plaats, maar als ik er zoo een moest zoeken, zou het niet te Rome «ijn Ik kan in haar geschiedenis, hoe merkwaardig ook, geen overtuigenden grond vinden voor zulk eene verhevene zending. Toen de Almacht zich verwaardigde vleesch te worden, koos het onuit sprekelijke Woord geen Romeinsch lichaam De profeten waren geen Romeinende apostelen waren geen Romeinenzij. die boven alle vrou wen gezegend word, was, voor zooverre ik weet, geen Romeinsche maagd. Neen, ik zou het oog vestigen op een land, dat verder verwijderd ligt dan Italië, op een stad heiliger nog dan Rome. HOOFDSTUK XIII Het was vroeg in den morgende lucht was bewolkt en het schemerde nog. Een koude oos- tewind blies door de straten van Mowbray. Wordt vtrvolgd schap stonden tot don Allerhoogste. Aan mannen niet minder begunstigd dan de apostelen werd het priesterlijk karakter geopen baard en die vormen en ceremoniën bevolen, die de kerk van Rome nooit heeft laten varen. Maar Rome heeft ze niet uitgevondenwat de praktijk betreft, de plicht van alle gemeenten, wij kunnen haar niet toestaan, dat zij zich daarop laat voorstaan. Want zoudt ge dan willen beweren, dat de kerk niet bestond in den tijd der profeten? Was Mozes dan geen man der kerk En wu s Aaron geen hoogepriester Grooter, zou ik denken, dan eenige paus of prelaat, hetzij hij te Rome of té Lambeth zetele. Bij alle kwesties over de kerk zijn we geneigd te vergeten, dat het tweede Testament niet anders is dan eene aanvulling. Jehova-Jezus kwam om de wet en de profeten» to vervullen. Het Christendom is een tot volmaking gebracht Jodendom, Het is onbegrijpelijk zonder het Jodendom even goed als het Jodendom onvo'ledig is zonder het Christendom. Wat heeft Rome nu te maken met die volma king, en wat met het begin De wet werd niet van den Capitolijnschen berg afgekondigdde goddelijke zoendood had niet plaats op den Heiligen Berg te Rome. Neen, het priesterschap komt onmiddellijk van Jehova 5 in de vormen en ceremoniën Zijner kerk zijn de beschikkingen zijner verheven wijsheid. 53) De kerk riep tot hare plechtigheden onder haar schitterende en bijna hemelsche daken, te midden der schoonste gedenkstukken der kunst, die menschenhanden hebben opgericht, de geheele christelijke bevolking samenwant daar in tegen woordigheid van God waren allen allen broeders Zij verdeelde gelijkelijk onder allen hare gebe den, haar wierook en hare muziek, hare heilige lessen, en de hoogste genietingen, die de kunst kon verschaffen. Gelooft u dan aan de krachtige werking van vormen en ceremoniën. Wat u vormen ert ceremoniën noemt is niets anders dan de vertegenwoordiging van het goddelijke in onze natuur. Wanneer ge uw afkeer van vormen en ceremo niën konsekwent doorzet, dan zoudt ge liever in een schuur dan in een kathedraal moeten knie len. Uwe beginselen zouden den grondslag van alle kunst treffen, die uit den aard der zaak geestelijk is, van den menschelijken geest uitgaat, Ik spreek niet in abstracto, zei Egremont, maar meer met betrekking tot het indirekte ver- Tclcfoon No. 8ï A D V E R TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1