DE TWEE ÜITEHSTEN. I THEE. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I Woensdag 23 April 1902. No. 8781. 41ste Jaargang. KENNISGEVING. Bullenlandscli Overzicht. FEUILLETON. 3'1 lages agazijii' (er” Seiir. iN loon. SCHOUW ZONEN, 10 Mark - van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. HOOFDSTUK XIV NEMAN &Zn not van oen van af f 80. telefoon 'o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominees VIJF CENTEN. I. Winkeliers T ihtige collectie illons, J GASORNA- EN en GAS- jrende prijzen. HAMBURG, oeriuK van ge- velendo IJL, 8AART Lz. Gasfitter. OVER Slooten, Wateren en Riolen. Eltli te letten AN De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. neming in lijkheid lag uitgedrukt' Mijn naam is Warner. Ik kom van Walter Gerard, ging de stem voort. Uw brief heett hij eerst gisterenavond ont- vangen. Het meisje aan wie uwe dochter hem had bezorgd, heeft de vorige wrek de fabriek van mijnheer Trafford verlaten. Kom binnen, als ’t u blieft. En daar trad Sybil binnen. Guld. 3,50. Guld. 1.75. Guld. 0.90. gende klassen rijzen worden trekkingsplan en Staat, welk rzend. terij ontvangt plaats gehad trekkingslij«t van prezen rompt aan de heim houding, en eenvoudig i, ook tegen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 148156 der Algemeene Politie-Verordening voor deze Gemeente, Brengen ter kennis van de eigenaren en ge bruikers van de niet aan de Gemeente toebehoo- rende, binnen de bebouwde kom gelegen slooten, wateren en riolen, dat op Woensdag den 3osten April 1902 eene SCHOUW over die wateren enz. zal worden gedreven. Belanghebbenden worden herinnerd aan hunne verplichting om te zorgen dat hunne slooten of wateren voldoen aan de afmetingen genoemd in art. 152 der bovengezegde Verordening en be hoorlijk zijn opgesloot, zoodat geene boomstammen over ot takken in het water hangen en dat die slooten, wateren en riolen gezuiverd zijn van vast of drijvend vuil, welke de doorstrooming van het water kunnen belemmeren of stank- of stankver- wekkende uitdampingen kunnen veroorzaken. Onverminderd de straf op de overtreding gesteld, zijn de eigenaren of gebruikers verplicht de ge constateerde gebreken binnen 8 dagen te her stellen. i.miniii: 101111 vr worden nfgele- pakjes van vijf 1 etn Ned. ons tn N om nier er. n nevenstaand Wei gedepo Telefoon No. Sb A DV ER TENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. rijz ilO 000 M. rijz. a 5000 M. rijz. a 30f‘0 M. rijz. a 2000 M. rijz. &I500M. ryz. a 1000 M. rijzen i 800 M. rijzen a 250 M. ijzen 200 M. ijzen a 169 M. ijz. 4 150,’ 48, UB, 100 M. •ijz.^78, 45,21. sen. lasse bedraagt tot 5 5.COO M., tot 65000 M., tot 75.000 M. iet de premie Mark. j, die officieel gewaarborgde in zeker irden rdeel biedende plan slechts olgende ventueel gehouden. Er was een groote menigte op de been, die zich rustig hield. Van gisteren wordt nog nit Brussel be richt Te Brussel en in de overige deelen des lands heerscht volkomen rust. De besluiten tot verbod van samenscholingen zjjn overal ingetrokken. De laatste berichten betreffende do werkstakingen vermelden gedeeltelijke hervatting van den arbeid in het kolenbekken van Bergen, men verwacht zeer spoedig het einde der staking; in den omtrek van Luik is de arbeid ook door zeer velen hervat. i In het Lagerhuis vroeg O’Kelly welke vredesvoorwaarden gesteld waren aan de leiders der Boeren op de conferentie te Pretoria. Balfour antwoordde dat by aan zyn vorige verklaring niets toe te voegen bad. O’Kelly vroeg nog, of de Boeren-com- mandu’s in kennis gesteld waren mot de vredesvoorwaarden, en zoo ja, waarom dan ook geen inlichtingen werden gegeven aan het parlement. Balfour antwoordde: Ik zeg niet dat het zoo is. Kitchener seinde gisteren uit Pretoria In de afgeloopen week zijn 18 Boeren ge sneuveld en 19 gewond325 werden gevan gen genomen en 10 gaven zich over. De kolonnes van French matten de ver strooide benden af die zich in Ladygrey en Rhodes ophouden. In liet westen (van de Kaapkolonie) bevindt zich do hoofdmacht van den vQand in den omtrek van Ookiep, dat aangevallen is maar zonder succes. Daar zijn nu versterkingen aangekomen. De Boeren in de streek ten oosten van Pretoria ontweken de pas afgeloopen dryfjacht van het zuiden uit. Colenbrander’s krygs-x verrichtingen in het district Pietersburg duren voort. Een losse afdeeling van zjjn strijdmacht is den 15en in gevecht geweest met een overmacht van Boeren op zeer moeilyk terrein, maar zy wist zich in haar stelling te handhaven. De verliooging der inkomsten-belasting is in het Lagerhuis met 290 tegen 61 stemmen aangenomen. Bij de beraadslaging zeide Hicks-Beach dat niets voorbariger zijn kon dan de geruchten over de vredesonderhan delingen. terpeilatie ingediend van luidt „Is het waar, dat het thans bestaande tractaat, dat den 6 Mei 1903 afloopt, zal worden hernieuwd en tevens gewijzigd, wat de bepalingen voor Italië betreft .Zullen die wijzigingen geen verandering brengen in het beslist defensieve karakter, dat het Drievoudig Verbond tot nog toe heeft gehad .Indien de nieuwe bepalingen betreffende Italië ook den toestand op het Balkanschier- eiland raken, zal dan de staatkunde, tot dus ver gevolgd door Oostenrijk-Hongarije in de Balkanlanden, niet ernstig1 worden gewijzigd? .Welke noodzakelijkheid was er, om reeds nu het tractaat op tc zeggen? .Van welke zyde is die opzegging ge komen .Met welke nieuwe voorwaarden is de meer betalenhet verwondert me alleen dat men nog niet geweest is, En waarheen moeten we dan zei de vrouw Naar eene plaats waar de zon nooit door dringt, zei haar man, met iets boosaardigs in zijn toon, naar een kelder Ach' waarom ben ik toch ooit geboren I riep zijne vrouw uit En toch was ik eenmaal zoo gelukkig En het is toch onze schuld niet. Ik kan het niet goed begrijpen, Warner, waarom gij niet even goed twee pond per week zoudt kunnen verdienen als Walter Gerard. Och I zei Warner. Gij zeidet, dat hij geen gezin hadt, ging zijn vrouw voort. Ik meende dat hij eene doch ter had Maar die is hem niet tot last. De zuster van mijnheer Trafford is de over ste van het klooster hier en zij nam Sybil tot zich, toen haar moeder stierf en bracht haar groot. O, dus het is eene non. Nog nietmaar ik denk, dat dat er wel van zal komen Nu, ik geloof dat ik nog liever van honger zou omkomen, zei zijne vrouw, dan dat ik mijne kinderen nonnen zou laten worden. Op dit oogenblik werd er aan de deur getikt. Warner stond van zijn getouw op en deed de deur open. Woont Philip Warner hier? vroeg een heldere stem, waarin eene eigenaardige zachtheid en liefe- t de aanvraag ten voor de trekking zoo lijk tot Een bericht uit Berlijn meldt, dat de reis van den Rijkskanselier graaf Ven Blilow groote resultaten gehad beeft voor de ver nieuwing van het Drievoudig Verbond. Do ,Neue freie Presse" zegtDe vernieuwing van het Drievoudig Verbond is zekerhet voortbestaan van deze midden-Europeesche Vredesalliantie is verzekerd. Die vernieuwing zal plaats hebben onder dezelfde voorwaardon en dezelfde bepalingen als tot nog toe. Men kan verder aannemen dat de tyd van duur van do verdragen ver lengd worden zal voor eenzelfdon termijn als voor' de thans gesloten overeenkomst bepaald was. In hoeverre deze mededeeling van het Weener blad juist is, kan vooralsnog moeilijk worden nagegaan. Maar wellicht zal het antwoord op die vraag niet lang uitbljjven. Want bjj de Hongaarsche Kamer is door den heer Visontal, een der leiders vap de Hongaarsche onafhankeljjkheidspartjj, een in- 1 over de hernieuwing het Drievoudig Verbond, die aldus eenige dagen te doen duren is reusachtig kapitaal noodig en wat er uit het buitenland gezonden werd, was zooveel als een druppel aan een emmer* Naast den dreigenden hon ger heeft ook het sneuvelen van manifes tanten, vooral te Leuven de geestdrift voor den stryd merkbaar doen afkoelen en de overtuiging meer doen verspreiden, dat de stryd |usschen arbeiders, die met slechte revolvers schieten en de geoefende soldaten toch eigenlyk al te onmogelyk is. Men had dat wat vroeger moeten bedenken. Op de partjjvergadering, waarop besloten werd de werkstaking te doen eindigen, werd dan ook den leiders tegemoet gevoerd, dat zy de werklieden hadden meegesleept in een slop zonder uitgang. Dat de nood dringend was, blykt ook wel daaruit, dat het besluit tot hervatting van den arbeid in den raad ge nomen werd met 1 of 2 stemmen tegen, ’t Is jammer, want de socialistische werklieden partij is werkelyk in België goed georgani seerd. De halve bondgenooten van de socialisten, de liberalen, zyn nog het middel geweest de socialisten uit het gedrang te redden.door een soort van bemiddelingsvoorstel, of wat men alltmns dien naam gaf. De burgemeester van Brussel heeft het beftïafc tot verbod van samenscholingen reeds ingetrokken. De toestand der gekwetsten is gunstig. Binnen eenige dagen zullen de meesten het hospitaal kunnen verlaten. Ook het eerste slachtoffer van de onlusten, de agent Roffelt, wordt beter. Dr. Lamotte verklaarde, dat hy als gered beschouwd mag worden. Te Brugge zyn Vrijdagavond de opstootjes erger geweest dan men eerst dacht. De politie heeft met de blanke sabel er op ingeslagen, en er zyn een vijftiental gekwetsten, eenigen vry ernstig. Slechts één persoon is in hech tenis genomen. Wat de bloedige botsing te Leuven betreft,, zegt de offlcieele lezing, dat de betoogers* die tot voor de katholieke club doorgedron gen waren, na op verschillende punten de ruiten te hebben ingeworpen, herhaaldelyk gewaarschuwd zyn vóórdat de burgerwacht vuur gafde procureur des konings zou hen zelfs, met zyn sjerp om, persoonlijk aange maand hebben, niet verder te gaanen dan beweert niert ook dat de commandant van den post door betoogers aangerand is. De vijf slachtoffers zyn Zaterdagochtend begraven. Vandervelde en Hector Denis waren overgekomen, en eerstgenoemde hield, voor het vertrek van den stoet, een korte toe spraak. Ook op het kerkhof zyn toespraken De stryd in België voor het algemeen stemrecht is geëindigd met een roemlooze nederlaag van de socialisten. Men tracht dat wel onder allerlei mooie woorden en nieuwe voornemens te bedekken, maar het is toch zoo. De algemeene werkstaking is opnieuw gebleken een droombeeld te zyn. 0ra een algemeene werkstaking ook maar En waarom heeft hij dat dan niet ge daan - Hij had geen vrouw en kinderen, zei War ner; zoo gezegend was hij niet. Het kleintje werd wakker en begon te schreien. Ach, mijn kind 1 riep de moeder uit. Die nare Harriet. Hier Amelina, ik heb hier een stuk je korst. Ik heb het gisteren voor de kleine bewaard week het in wat water en doe het in dit lapje katoen dan kan hij er aan zuigen dat zal hem bedaard houdenik kan er niet tegen dat hij schreit. Om twaalf uur zal ik mijn werk at hebben zei Warneren dan zullen we, zoo God wil, wat te eten krijgen. Het is pas tien uren, zei zijn vrouw. Er. Barber laat je altijd zoo lang wachten Ik kan dien Barber niet uitstaan, ik houd het er voor, dat hij je geen geld meer zal voor schieten, daar gij het werk Zaterdagavond niet hebt thuisgebracht. Als ik jou was, Philip, dan zou ik het stuk onafgewerkt in een van die goedkoope winkels gaan verkoopen. Ik ben mijn heele leven eerlijk geweest, zei Warner. En ge hebt het er dan ook ver mee ge bracht, zei zijn vrouw. Arme AmeliaWat huivert ze I Ik geloof dat de zon nooit op dit huis schijnt. Het is een ellendig gat. Ge zult er niet lang meer den last van heb ben, Marney, zei haar manik kan geen huur Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie zijn gelegd verzoeken met bijlagen van 1. het Bestuur dor gemeente Gouda om ver gunning tot uitbreiding der gasfabriek in het perceel gelegen aan de Vest, wijk O no. 557. kadastraal bekend sectie D no. 2118, 2290; 2. Gebroeders J. L. en M. A. Vermeij te Gouda om vergunning tot oprichting hunner door brand verwoeste koek- en banketbakkerij en sui kerballenkokerij met heeteluchtoveu en fornuis, in het perceel gelegen aan de Lange Noodgodsteeg, wijk B no 70'1. kadastraal bekend sectie C no. Dat op Dinsdag den 6 Mei 1902, des na middags ten 1% urepsop het Raadhuis gelegenheid is om beswaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 22 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Uwe vrouw is ziek zei Sybil Heel erg 1 antwoordde de vrouw van War ner. Onze dochter heeft zich schandelijk jegens ons gedragen. Zij heeft ons zonder toestem ming verlaten. En haar loon was bijna het eeni ge dat we hadden want Plrilip is niet zooals Walter Gerard, weet ge hij kan geen twee pond per week verdienen, ofschoon ik nooit goed heb kunnen begrijpen, waarom hij dat niet evengoed zou kunnen Stil, stil, vrouwzei Warner. Ik vermoed met de dochter van Gerard te spreken, Juist O, dat is goed en vriéndelijk van hem dat is al in vroeger tijd, want Walter Gerard was mijn vriend, toen ik nog niet in den toestand verkeerde, waarin ik mij thans bevind. Dat heeft hij mij ook medegedeeld hij zond mij gisterenavond een boodschap om u van mor gen te gaan sproken Uw brief kwam hem eerst gisteren in handen. Wordt vorvolgd. 50 Zoudt ge niet denken, Warner zei zijn vrouw dat ge dit stuk aan een ander zoudt kunnen ver koopen, en het geld aan Barber schuldig blijven dat hij je heeft voorgeschoten. Neen I zei haar man hoofdschuddend. Ik wil eerlijk blijven. En onze kinderen van honger laten om komen, ging de vrouw voort terwijl ge vijf of zes shillings zoudt kunnen ontvangen. Maar zoo is het altijd met je geweest. Waarom zijt ge jaren geleden niet evenals anderen naar de machines gegaan dan waart ge ei nu lang aan gewoon Dan zou ik op dit oogenblik, zei Warner, toch door een meisje of een vrouw zijn verdron gen I Dan zouden we er even slecht aan toe zijn ge weest. Daar had ge uw vriend Walter Gerard, hij was dezelfde als gij, en nu verdient hij twae pond per week; dat heb ik ten minste dikwijls/hooren zeggen. K Walter Gerard is een man van groote^be kwaamheden, zei Warner, en had al lang zelf baas kunnen zijn, als hij gewild had De NASCHOUW zal plaats hebben op Woensdag den 7en Mei 1902. Gouda, den 22 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1