DB TW UITERSTEN. GOUDA, paar exem- ar bij n Zn. en Aiewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 24 April 1902. Mo. 8782. 41ste Jaargang. Buitenlandse!! Overzicht. VERVERIJ FEUILLETON. I sllf cao Gouda. Elil EB otterdam. BUBG, ;gD7. d. Echtf* en, twamen- ingen in den i num des vervaardigd et wereldbe- ebr* Stoll- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. rist", Haarlem q elierij RINKMAN &Zn ud gratis. i het Rijks Inter- telefoon M2, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. khandelaar een indsche uitgave, Het Lagerhuis heeft het voorstel oin graan rechten te heffen met 283 tegen 197 stem men goedgekeurd. jaar voor per- an K. M. 1, zeggen wil zoele zal u nooit ver in verkrijgbaar 1 DE VISCH- den Koning raat 103. )A de Heer en en verven van roben alsook alle TetwQl uit alle Belgische plaatsen en ar- beiderscentra, van waar nog eerst weinige dagen geleden de verontrustbarendste be richten kwamen wat de uitbreiding der alge- Verspreidt* Berichten. Frankrijk. Ter arbeidsbeurze te Parijs hebben de Je hoofdtekst dit halfmaande- sche tijdschrift aat uit de Be- rij vin ff een er a om de Aarde, de Heer E. T. vstra Kuiper in acht der Ven- schap maakt. nummer is rijk eïUustreerd r eigen photo phlache op na- igt per jaar on- n, die hem aan •or hem op te eizigers worden ste maal komen itsen in Arabiö, dië, Birma, Ma ine/ de Ansitht- 60IIBSCHE UIIIUM prqftu.fc. a 0.35 vso» Jfedw- vryhandelstelsel als eenigen grondslag by het sluiten der verdragen te laten geldenhij verklaart zich niet te kunnen vereenigen met het stelsel van wederkeerigheid, dat aan de nyverheid en den landbouw van België een ijde opengesteld, den te allen tijde neDt gekookt enk voor da- heelepelB van icolate) Al» goval van te gebruiken, imato H. 71 meene staking aangaat, zijn het nu van overal berichten van reeds geëindigde staking of snelverloopende stakingen. De laatste berichten in verband met de veel bewogen vorige week zijn, dat Van Langendonck (soc. dem.) in de Kamer de regeering zal interpelleeren over het schieten te Leuven, en Georges Lorand over den staat van beleg, die te Lessine is afgekon- digd geweest. De toestand der negen gewonden, die in het Brnsselsche hospitaal van Saint Pierre verpleegd worden, is vooruitgaande. De schilder Des Marez, die een vreeselijke wond kreeg, schijnt mede te zullen herstellen. De weigerachtige schutter, advocaat Des- warte, is door den schuttersraad veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, 50 frs. boete en vyf jaar verbanning uit de gelederen met 100 fr. boete per jaar. Zondag waren nog bijzondere maatregelen genomen om de woningen dór mii isters Woeste en Renkin te Ixelles te beschermen; terwijl de schutters het huis bewaakten werden beitje heeren kalm wandelen^! in het Bois de la Cambre gezien. In de Belgische Kamer antwoordde gis teren do minister van binnenlandsche zaken op een interpellatie van Van Langendonck over de bloedige onderdrukking van het opstootje te Leuven de interpellant had de officieren van de burgerwacht, die bet bevel tot vuren hebben gegeven, van moord beschuldigd - dat hy met een gevoel van smart de gebeurtenissen te Leuven had ver nomen. Hij protesteerde tegen het onjuiste verhaal van den interpellant en gaf de voor stelling van het geval zooals hy die uit de ambtelyke verslagen heeft. Er werd eerst last gegeven om te schieten, toen de offi cieren door de menschenzeeoverstelpt werden. De houding van de burgerwacht was onbe rispelijk. De verantwoordelijkheid rust niet op haar, want het was een wettige zelfver dediging. De avond van den 18en is een der slechtste van myn leven, zeide de mi nister, maar het is myn plicht, de fatsoen lijke menschen tegen oproerlingen te ver dedigen. De Kamer heeft de eenvoudige orde van den dag aangenomen met 75 tegen 30 stem men en 8 onthoudingen. Vercruysse in den Senaat sprekende over de onderhandelingen betreffende de handels- verdagen toont zich een warm voorstander van het stelsel van wederkeerigheid, toege past op ruime schaal en zonder te beknibbelen. Defavereau, minister van buitenlandsche zaken, beveelt de onderhandelaars aan het doodelyken slag zou toebrengen. Het woord aan den Koning, zeide Vau- dervelde verleden week, na de bekende zitting der Belgische Kamer. De Koning heeft thans gesproken. De Kamer van Koophandel te Brussel, die vreesde, dat de politieke beweging in België een toestand zou doen ontstaan, die voor den handel en de nyverheid van het ryk noodlottig zou kunnen worden, heeft de hulp en de tusschenkomst des Konings ingeroepen, en hem verzocht zijn invloed te doen gelden opdat de belangen van handel en nyverheid beschermd mochten worden. Het antwoord, namens den Koning gegeven, is in höoge mate merkwaardig, omdat het in zyn vaagheid geen enkele aanwijzing geeft hoe do Koning over den toestand denkt. Het luidt „De Regeering des Konings heeft ’iet oog gericht op het heden en de toekomst, en heeft, als trouw opvolgster van de constitutiorteele regelen, den plicht de staatkunde te volgen die zij het nuttigst acht voor bet welzyn en de rust van het land.” Het is zeker de vraag of dit het woord is, dat Vandervelde en zijne vrienden van den Koning verwachten P De Fransche radicalen hebben wat lang gewacht met hun verkiezingsmanifest, wel licht in de meaning dat de indruk in ditjge- val op den dag van de stemming niet verloren zou gaan. Het stuk is onderteekend door Leon Bourgeois en Henri Brisson. De heeren verklaren zich voor tweejarigen, voor allen gelyken krijgsdienst, hervorming van de directe belastingen, een algemeens pensioen kas voor werklieden, enz., als ook voor krachtige verdediging van den individueelen eigendom, welken laatsten zy beschouwen als de verlenging der menschelyke persoon lijkheid en den waarborg dervryheid. Daarom willen zy verhinderen dat de industrieele exploitatie op groote schaal tot een soort van nieuw leenstelsel wordt. De woorden worden in zulke stukken heel voorzichtig gekozenvandaar wellicht dat zy wat hoog zyn. dat buren dat moeilijk zullen weigeren maar hij wil nooit iets doen; hij zegt dat hij reeds te dik wijls gevraagd heeft. Ik zal het wel vragen, zei Sybil Maar eerst wat andersik heb een metgezel buitenstaan voeg de zij er bij, die een mandje voor u draagt Kom binnm, Herald Het jongste kind begon te schreien, toen een groote hond de kamer binnentrad een jonge bloed hond van het oude ras, zooals thans nog maar alleen in enkele oude heerenhuizen en landhoeven in het noorden van Engeland worden gezien. Sybil deed het mandje open en gal het huilende kind een stukje suiker. Haar blik was nog zoeter dan haar geneesmiddel het kind staarde haar een oogenbhk verwonderd met zijn groote, blauwe oogen aan en glimlachte toen. O, wat een mooi» lietkirla 1 riep Sybil uit en zij nam het khintje van zijn matras op en kuste het. Ge zijt een engel uit den hemel, riep de moeder uit en ge moogt wel spreken van mooi. Ik moet er aan denken, dat die brutale meid, die Harriet, ons allen op die manier verlaten heeft. Sybil haalde den inhoud van het mandje voor den dag en wees het Warner aan. Schik nu alles, zoo als ik u zeg, zei ze, dan zal ik naar beneden gaan en met de menschen spreken, zooals ge verlangt. Harold, blijft daar en de hond legde zich in het verst verwijderde hoekje neer. En is dat nu de dochter van Gerard zei 57) - Harriet zou hem aan Carolien geven, zei de vrouw. Dal is het meisje, dat de oorzaak is van al het kwaadzij heeft onze dochter overhaald van ons weg te gaan. En heeft zij nu de fabriek van Trafford, verlaten Dan houd ik het er vast voor dat zij en Harriet samenwonen en huishouden, Lijdt ge erg zei Sybil, terwijl zij naar het bed der zieke trad; geef mij uwe hand, voegde zij er op zachten, innemenden toon bij Uwe hand gloeit. En toch gevoel ik me erg koud, zei de vrouw. Warner heeft het raam opengelaten, totdat de regen naar binnenkwam 'En ge zult vrees ik, wel nat zijn, zei War ner, zich tot Sybil richtende en zijn vrouw in de rede vallende. Niet erg. En ge hebt geen vuur aan. Ik heb het een en ander voor u meegebracht muar geen brandstof. Als hij de menschen beneden maar eens wilde vragen om wat steenkolen; ik zeg hem al [regen aanslui- Van officieele zyde is men er in Londen voortdurend op uit, om de hooge verwach tingen te matigen, die in zekere kringen nog altyd ten aanzien van de vredesonderhande lingen worden gekoesterd. De regeering laat óf niets los, wat weer bleek by de vragen van O’Kelly in het Lagerhuis óf, als ze spreekt, dan is h t alleen om te waarschuwen tegen het ge loof hechten aan allerlei voorbarige of onjuiste geruchten. Volgens den correspondent van de Matin begint men ook in de regeeringskringen te twyfelen aan het slagen der vredesonderhan delingen. De hoop, die men eerst koesterde, schynt het gevolg te zyn geweest van een telegram van den gouverneur-generaal der Kaapkolonie, sir Walter Hely Hutchinson, dat de opstand in die kolonie geëindigd was een bewering, die zeker betwijfeld mag worden, en dan ook maar weinig geloof kan vinden als men zich den toestand goed indenkt. Volgens een telegram uit Brussel aan de Daily Express zon president Kruger, in ant woord op hem gestelde vragen, verklaard hebben dat men, wat de Engelsche bladen ook beweren mogen, niet moet rekenen op het sluiten van den vrede en dat het schorsen der onderhandelingen slechts als een afbreken daarvan is te beschouwen. De „Daily Chronicle” zegt op weifelenden toon, dat er nog altyd reden is het beste van de onderhandelingen te hopen. Het beste er van hopen is bet gewone stopwoord, wanneer men eigenlijk niet meer hoopt. De Fransche „Temps” gelooft evenmin aan het spoedig sluiten van den vrede als het „Journal des Débats”. Dit laatste blad klaagt daarby, dat Engeland niets gedaan heeft om de onderwerping van de Boeren gemakkelyk te maken. Over het geheel zien de buitenlandsche bladen de toekomst nog alles behalve goed in, slechts enkele gelooven aan den vrede. En argumenten kan men niet veel geven, omdat men er zoo weinig van weet. café-concert-artisten (specialitéiten en origi- naliteiten van professie) een beraadslaging gehouden en vastgesteld de statuten van hun Kamer van Arbeid. Ze eischen ophef fing der plaatsingbureaux, opheffing van de inrichtingen waar geld ingezameld moet worden en verbod van elke gemeenschap tusschen de artisten en het publiek tijdens do voorstellingen. De abt Gayraud laat zich tot dusver niets gelegen liggen aan het doen van zyn bisschophy heeft als candidaat voor de verkiezingen te Brost, kalmweg verklaard, dat een geestelijke niet eerst aan zyn bis schop verlof behoeft te vragen voor zoo’n candidatuur en het open schrijven van de zen, ter bestrijding van die stelling, met verzoek aan Gayraud om in het belang van den vrede terug te treden, heeft geenerlei effect gehad de abt blyft candidaat tegen zyn collega Stephan. De staking van de koetsiers der „Ur- baine” duurt voort, hoewel de patroons de koetsiers hebben aangemaand maar weer aan slag te gaan Tot dusver zyn geen ern stige incidenten voorgekomen, alleen heb ben enkele heethoofden, die anderer vrij heid niet eerbiedigden, hun doortastendheid moeten boeten met arrestatie. de vrouw van de wever. Hoe prettig is het twee pond per week te verdienen en zijn dochters op die manier groot te brengen, in plaats van er zulke schaamtelooze meiden van te maken als onze Harriet is I Maar met zulk een loon kan men alles doen. Wat hebt ge daar, Wanner Is dat thee O, ik zou graag een kopje thee hebben. Ik geloof dat thee me goed zou doen O, ik heb er zoo'n trek in. Ga naar bene den, Warner, en vraag om een ketel water. Dat is beter, dan al het vuur van de wereld. Beste Amelia, ziet ge wel, wat men ons ge bracht heeft. Er is genoeg te eten nu Zeg het maar aan Maria. Gij zijt beste meisjesgij zult nooit zoo worden als die slechte Harriet. Als gij een weekloon verdient, zult gij het aan uwe arme moeder en uw broertje geven niet waar Ja, moeder, zei Amelia. En vader ook. zei Maria, En vader ook. zei de vrouw. Hij is een goede vader voor jelui allemaal geweesten ik kan maar volstrekt niet begrijpen hoe iemand, die zoo hard werkt zoo weinig verdient; maar ik geloof, dat het de schuld is van die machi nes. De politie moest ze afschaffen, dah zou iedereen het weer goed hebben Sybil en Warner traden weer binnenhet vuur werd aangelegd, de thee werd gezet en er werd Telefoon Xo. M? ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. hz atoomen van worden naar dt geverfd. wat gegeten. Een geest van behaaglijkheid, z-lfs van genot heerschte in het vertrek, waar de bewoners zich enkele minuten geleden nog zoo verlaten, zoo diep ongelukkig gevoeld hadden. Hé zei de vrouw, terwijl zij zich oprichtte in bed, ik heb een gevoel, alsof dat kopje thee mij het leven heeft gered Amelia hebt gij wel thee gehad En Maria Nu ziet gij eens wat het meisjes te zijnde Heer zal u nooit laten. De dag zal wel aanbreken, waarop <lie Harriet zal weten wat het zeggen wil geen kopje the te kunnen krijgen, al heeft ze nu nog zulk een mooi loon. En ik verzeker u, voegde zij er bij. terwijl ze zich tot Sybil wendde, wat we u verschuldigd zijn, kunnen wij niet zeggen. Uw vader verdient zijn gelukkig lot wel met zulk eene dochter. Het lot van mijn vader is niet beter dan dat van anderen, zei Sybil, maar hij heeft weinig beboetten en wie zou er met de arme i beter mede gevoelen dan de armen zelven 1 Niemand anders kan dat, helaas Bovendien heeft de overste u dit alles toege zonden. Wat mijn vader voor u kan doen, heb ik al aan uw man verteld. Het is weinigmaar met Gods hulp kan het voldoende zyn. Als de men schen elkander helpen, zal de zegen des Hemels niet ontbreken. Wordt vervolgd riet Heette, dat de keizer niet gezind was het legaat van Cecil Rhodes, voor studie beurzen ten behoeve van Duitsche stu denten aan Engelsche universiteiten, mrlat hi, -IS- 1 moet maken, doch dit is onjuist gebleken aan- In een kiesvergadering te Avignon, is de afgevaardigde Pourquerie de Boisserin door do kiesbevoegden afgeranseld, zoodat hy inwendige pynen heeft en te Chalons is het tot een botsing gekomen tusschen repu blikeinen en nationalisten, waarby zelfs van beide zyden geschoten werd. Dihtsohland. Èet heette, dat de keizer niet gezind ten behoeve aan Engelsche universiteiten, te aanvaarden, omdat hy persoonlijk zyn keus jnnnt maVnn rlnnli rit* 4o nnlnin* het legaat wordt onvoorwaardelyk vaard Door het staatsminisierie is vorst Heinrich XXIV van Reusz tot wettig vorst geproclameerd en na de opening van het testament zal het noodige Regentschap be noemd worden in den persoon van Hein rich XXVII van |lensz, jonge linie, dio dat baantje reeds waarneemt in Reusz, jonge linie.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 2