D2 TWEE uitersten. lisggï ff I HIM. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 29 April 1902. 41ste Jaargang. No. 8786. te, prima LD. 1902. I Buitenlandse^ Overzicht 1 FEUILLETON. uwen van CTGEH en 'GEN langs BR op Bedrijfs- en andere Inkomsten. :el naai loll and. er (W</rdt wnolgd) (NEMAN Zn F 8.34 8.38 9.02 9.24 Telefoon X®. Uï van i5 >9 13 5 der Provincie i. er. GrifSer. ‘dOnteu MEI lt\ nren, zal, door den Voor- an het College der Provincie an den Hoofd, len Waterstaat okaal van het avenhage, wor- GOÜDSCHE KOJBMT 00.-. ieden by enkele 447 der Alge- teld by beschik- in Waterstaat, Februari 1901, a in diervoege Zaterdag om de bus moeten leer werd terloops besproken. Toen volgde Champollion (i) toen Parijs, met al zijn beroemdheden, letterkundige maar vooral wetenschappelijke; daarop volgde de briet dien morgen van Arago ontvangen, en de brief den volgenden dag van dr. Buckland verwacht. Het streelde haar, dat de een geschreven had en ver wonderde haar, dat de ander dit nog niet had gedaan Voordat ten slotte de dames zich verwijderd hid den, had zij Egremont uitgenoodigd met lady Mar- ney een bezoek te brengen aan haar observato rium, waar zij een komeet zouden zien, die zij het eerst had ontdekt. Lady Firebrace, die naast den hertog gezeten was, voerde een zeer geheimzinnig gesprek over den stand der partijen. Zij ook had hare personen, met wie zij corres pondeerde, en zij ook had hare brieven ontvan gen ot was die wachtende. Tadpole zei dit lord Masqué integendeel dat de waarheid lag misschien in ‘t middenafgaande op de haar verstrekte inlichtingen, ontwikkelde lady Firebrace met haar helderen blik haar persoonlijke denkbeelden. De hertog luisterde met eene soort van kalme opgewondenheid naar de buitengewone openba ringen van zijne Egeria. Niets scheen haar verliorgen te zijn; zij kende de geheimste gedachten van den koning. Brieven franco Bureau dezer Wanneer het waar is wat aan de „Timet»” uit Weor.en wordt gemeld, dan is de toestand in Rusland nog bedonkelyker dan men uit do berichten zou opmaken. Men publiceert hier uit Slavische bron, aldus deelt do genoemde correspondent mee, de vol gende berichten uit PetersburgErnstige kenteekenen van oeu revolutionnaire agitatie hebben zich geopenbaard in do gelederen van het leger, zoowel onderdo officieren als onder de soldaten, een agitftie die gemeene zaak wil maken met de studenten. Laatstgenoem den en vooral de vronwel(jke studenten hou den zich ijverig bezig met propaganda in dien geest. Men zegt dat er een geheime vereeni- ging is ontdekt van een aantal officieren, een organisatie welke een gelijksoortige samen stelling heeft als hot oude Decabristen-ge- nootschap. Men heeft ontdekt dat de officieren van een regiment, in garnizoen te Kioff, in bezit waren van verdachte documenten. Bovendien zjjn er onder de matrozen van de oorlogschepen te Sebastopol revolutionnaire proclamaties in beslag genomen. In het leger worden tal van verboden bro chure* verspreid van oproerigen aard, maar die door de soldaten gretig gelezen, worden. Do tekst van een brief, doorTolstoïgeschre- ven aan oen sergeant, en waarin do soldaten worden aangemaand niet in hun plichten tegenover God en de menschen niet te kort te schieten, wordt over»! verspreid. Deze voorstelling kan echter licht overdre ven zjjn. De geheimzinnigheid van de Russi sche overheid omtrent hetgeen er voorvalt leidt natuurlyk tot overdreven geruchten, waarvan de offlcieele tegenspraak niet geloofd wordt. De Petorsburgsche correspondent van de Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. i 6den Mei a.s. in het Provin- land te 'a-Gra- genoemd tyd- m betaling der oekhandelaars- Spui no. 28a, i tusschenkomst i des Rpks. trent de kosten komen by den incialen Water- der Vegt, te ring in loco zal [oofd-Opzichter Dinsdag, Don- >k de besteding zich daartoe s voormiddags A D V E 11T E N T l E N worden geplaatst 1—5 regels I 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen» Groote letters jfbrden berekend plaatsruimte. de Russische minuter van binnenlandscho zaken zich binnenkort naar het Gouverne ment Poltawa begeeft; waar 18000 boeren en arbeiders in opstand zyn. De beweging moet uitsluit» n 1 een gevolg x jn van den hecrj schenden nood, on niet van politieken aard zyn. Agitatoren maken echter gebruik van den toestand van ellende om de boeren tegen do overheid op te hitsen. De boeren, die aanvankelijk zich slechts met geweld het graan van den Staat verschaffen wildon, zyn door het onverbiddelijk optreden van de militairen in blinde woedo ontstokeden hebben de goederen van groote grondbezitters ver woest. Er zyn troepen versterkingen heengezon den. De Gouverneur-Generaal van Kiow, Dragomirow, is vertrokken om de militaire maatregelen in het oproerig gebied zelf te regelen. Een correspondent van de Frankfurter Zeitung, die in den Haag een onderhoud gehad heeft met den heer Wessels, seint aan zyn blad dat volgens diens gevoelen zeker drie, weken moeten verioopen \oordat het oordeel van de belangrijkste commando’s over de besprekingen ter zake van den vrede te Pretoria medegedeeld kan worden, want behalve in Transvaal en Vrijstaat zou den ook de commando's in het westen en in het oosten van de Kaapkolonie (by Dordrecht staan er ook nog) gepolst moeten worden. Als het eenmaal zoover is, verwachten de vertegenwoordigers der Boeren in Holland 6i) En zoo met betrekkingen aan vreemde ho ven en in de koloniën voor de jongere zonen, werd de erfelyke waardigheid van deze grooten pair zeer fatsoenlijk opgehouden. De tegenwoordige hertog van Fitz-Aquitaine had don Reform bill gesteund maar was toch ontstemd over enkele bepalingen Hij bewonderde lord Stanley zeer en indien deze edelman de leider der konservatieve partij was geweest, dan zou hij niet geweten hebben wat hij zelf misschien gedaan had. Maar de hertog was een oude whig, had zijn leven lang omgegaan met oude whigs, was be vreesd voor revolutie, maar nog meer om zijn naam te doen schrappen in Brookes, waar |hij sedert zijne meerderjarigheid ioderen dag ot avond in gekeken had. Daar hij nu niet goedkeurde wat er gebeurde en er toch ook niet toe over kon gaan om zijne vrienden te verlaten, trok hij zich zooals de geijk te term luidt, uit het openbare leven terug, dat wil zeggen nam zelden zijn zetel in; schonk lord Melbourne het vertrouwen niet, dat lord Grey genoten had, en benoemde konservatieve magi straatspersoon in zijn graafschap, niettegen- door de inlichtingen, die zij zoo handig wist te verkrijgen van den onnoozelen en onvoorzichtigen lord Masque. Egremont zat aan tafel naast lady Joan Zonder zijn medeweten was dit zoo door lady Marney beschikt De invloed der vrouw op ons lot is einde loos. Egremont verkeerde niet in een gelukkige stem ming om het gesprek levendig te houden. Hij was in gepeins verzonken en absent met zijn geesthij dacht dan ook over geheel ande re zaken en personen dan die rondom hem waren. Maar lady Joan had ook slechts een aandachtig hoorder noodig Zij deed geen vragen zooals lady Maud, of deelde hare eigen indrukken mede, ze voor de uwe uitgevende. Lady Joan verhaalde Egremont van de steden der Azteken, waarover zij dien morgen gelezen had, en van de vele historische theorieën, waartoe de ontdekking dezer overblijfselen had aanleiding gegevendaarna deelde zij hem haar eigen denkbeelden daaromtrent mede, die van alle ge noemde theorieen verschillenden maar die klaar en duidelijk de ware schenen te zijn. Mexico voerde naar Egypte. Lady Joan was even familiaar met de Farao’s als met de Caciquen der nieuwe wereld, De klank* (1) Een Fransch geleerde, die veel heeft bijge dragen tot de ontcijfering van het hieroglyphen- schrift op de oud-Egyptische gedenkstukken. staande hij een liberale gouverneur was. Toen de strijdkrachten werden gesteld en spekulaties voor de toekomst op touw werden ge zet door de Tadpoles en Tapers, werd de naam van den hertog van Fitz-Aquitainé met een veelbe- teekenden blik en op geheimzinnigen toon ge noemd. Meer was er tusschen Tadpole en Taper niet noodig maar, indien toevallig de een of andere oningewijde broodschrijver daar bij tegenwoordig was, en deze nieuwelingen, belust op een onderworp om over te kunnen babbelen volbewonderenden eerbied voor de beide groote priesters der kleine mysteriën zijn verlangen waagde te uiten naar eene nadere inlichting, dan werd hem het geheim toevertrouwd.dat in dien hoek alles in orde was, dat zijne Genade alleen r.og het geschikte oogenblik aiwachttedat hij misselijk was van de tegenwoordige bewindsliedendat hij dan ook in 1835 al met Lord Stanley zou zijn overgegaan, indien hij niet een aanval van de jicht had ge had, die hem belette van het noorden te komen en dat ofschoon zijn zoon en zijn broer tegen den voorzitter st mden, dit slechts eene vergis sing waswant .dat, iqdien een brief verzonden was (die niet geschreven werd), zij anders gestemd zouden hebben en sir Robert op dit oogenblik misschien al aan het roer zou zijn geweest De hertog van Fitz-Aquitaine was het hoofd onderwerp van de korrespondentie tusschen lady Firebrace en mijnheer Tadpole Zij achtte het haar roeping Zijne Genade tot de zijde der kon- servatieven over te halen. In deze pogingen werd zij krachtig bijgestaan Jelefoon Ao. 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Alzonderlijke Nommers VIJF CENTEN'. art. 15 1 eerste lid en art. 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25 Gelijke straf wordt opgelegd ingeval van overtreding van art. 45. Overtredingen van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400 Art. 34, ie lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, d>e hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behoo- ren tot de bedoelden bij art ia, h en k zijn ge houden onverminderd hunne verplichtingen om- schreven bij artt. 12 en 14 zich ter pbatse binnen het Rijk, waar zij zich ni het b.-gin van het be lastingjaar het eerst bevinden, bij het Gemeente bestuur schrittelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of van wege het hoofd van dat bestuur onderteekend bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastin gen te vertoonen, Art. 47 7 Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden ge straft met eene geldboete van ten hoogste f 25.-*. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedrijf of beroe op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 15.0.—. Wordende eindelijk gewezen op de in art. 1?, S 2, 2e lid, I»/, aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoeg'iheid, om zich bij de nanMaande beschrijving de uitreiking van een beschrijvings- biljet B te verzekeren door vóór of op 15 Mei a,s het verzoek daartoe schrifielijk te richten tot den Ontvanger «Ier Directe Belastingen van hunne woonplaats. Gouda, 25 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, BROUWER. R. L. MARTENS. bericht, en het zou niet onmogelyk zyn dat er reeds een bode onderweg was. In de Belgische hoofdstad is dezer dagen aan den Engelschen ingenieur Robert Wil liams concessie verleend voor den aanleg 'van een spoorweg tusschen de noordgrens van Rhodesia, dwars door den Uougostaat, naar hot punt waar de Localaba of Congo bevaarbaar wordt. Nog by Rhodes’ leven zon er voor gezorgd zyn, dat deze lyn aan den Masjonaspoorweg aangesloten werd. Daarmede zal de rcclitstreeksche verbin ding tusschen Kaapstad en de stations aan do Coiigo volt wid worden, en weer een stnp gedaan zyn tot verwezenlijking van het ideaal: een spoorwegverbinding tusschen Kaapstad er. Kaïro. Het schitterende votam van vertrouwen, dat do Italiaansche Kamer onlangs het kabinet Zunardelli Giolilti schonk, heeft op den Swmuit weinig invloed geoefend. Heftig is het Kabinet in dit hooge staatslichaam aangevallen, en vooral do beer Giolitti heeft daarvan zeer veel te verduren gehad. De Italiaansche pairs, zegt de „Voss. Ztg"? hebben het den jongen man, die zulk een snelle en schitterende carrière maakte, nooit snrgeven dat hy den moed had den weg der eerlyke hervormingen in te slaan om het Italiaansche parhmentairisine te redden uit het verval. De correspondent van het Duitsche blad meent, dat de gedachten die in het Italiaansche Hoogerhuis worden verkon digd, minstens een halve eeuw ten achter zyn, en dit beschouwt hy als een der oorzaken van de. snelle ontwikkeling der socialistische party op het schiereiland. Een der merkwaardigste redevoeringen, die in het driedaagsch debat gehouden werden is die van den heer Micelli, die herbaaldelyk minister was en steeds tot de uiterste linker zijde werd gerekend; zyn redevoering was van dien aard, dat de correspondent van de „Voss. Ztg." haar „een voortdurenden roep om uitzonderingswetten" en een staaltje van reactionnaire staatkunde noemt. Het is voor de leiders van het kabinet, Zanardelli en Giolitti, niet gemakk lyk om tegen dien stroom van reactie op te roeien maar zy schynen toch den Senaat van liet groote nut hunner politiek overtpigd te hebben. Ten minste, de eenvoudige orde van den dag, die de Regcering onaannemelijk achtte, werd met 88 tegen 76 stemmen verworpen. Een particuliere correspondent meldt, dat BELASTING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien het besluit van den Heer Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid Holland, van den 190 April 1902, A No. 351/r, 3e Afd (Prov. Blad No. 59), 10 Brengen ter algemeene kennis: dat met de beschrijving voor de Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten voor het dienst jaar 1902 1903, zal worden aangevangen op Donderdag 1 Mei 1902 en dat de beschnjvings- biljetten, ingevolge art 13, 1, der Wet van den 2n October 1893 (Staatsblad No 149), door of van wego <le Ontvangers der Directe Belas tingen twintig dagen na de uitreiking zullen worden opg haald 20 Herinneren de ingezetenen voorts aan den inhoud der volgende artikelen van bovenge noemde Wet: Art. 15 S 2 Ieder, die optreedt als bestuurder ot beheerend vennoot van eene hier te lande ge vestigde vennootschap, onderlinge verzekering- maatschappij, coöperatieve vereeniging, of van eene vereeniging of stichting die een bedrijf ol beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriite lijk binnen ééne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente, waar hij woont. Art. j6. Hier te lande wonende beheerende vennootep van Nederlandschc vennootschappen en maatschappijen, als bedoeld in art 6 S 2, en van de in art ib bedoelde commanditaire Vennoot schappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereenigingen en onder linge verzekeringmaatschappijpn, alsook boekhou ders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen, waarover volgens art. 5 ff 1 en 2 en art. 6 S 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daar van aangifte gedaan en de over vroegere uitdee lingen of uitkeeringen verschuldigde belasting be taald te hebben. Bij liquidatie mogen de hierbedoelde uitdeelin gen of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarvoor verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45 Bestuurders van de bij art. tb en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöperatieve vereenigingen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringmaatschappijen en sociëteiten, als ook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reede rijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeeringen ot uitdeelingen te doen toekomen aan den Voorzitter der Commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19 S tb of S 2, die den aanslag moet regelen. Art 47, SS 5 en 6. Hij, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen, bedoeld bij

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1