ÏB TWEÏ uitersten. 50^ ur eao ITS. B tl Magazijn Aiewtrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. Builenlandsch Overzicht FEUILLETON. ïalages Laarzenmagazijn Aster” ballons, VAN LOON. Donderdag I Mei 1902, 41ste Jaargan JP ■\o. 8788. ZONEN, si It win telegrammen, volgons bericht van do be- in. Verspreide Berichten. voor (Wordt vtrvolgd) NKMAN Zn H.H. Winkeliers J 30 j Kleiwegsteeg. JVRT prachtige collectie »ing GASOB.VJ. ATEN en GAS- rreerende prgzen. SN WE d« Echtg in, tesamen- Dgen in den naam des vervaardigd >t wereldbe- >br* Stoll- at 103. Gasfitter. neten werk. rotsachtigei heuvelachti hebben, f lilllllSIIIE CIHIUXT. profhu.je, o. 0.35 mt Nedw- mede over stag gegaanveroordeeling van de politiek der regeering, als oorzaak van het ontstaan en het voortduren van den oorlog, maar bosloten tot inlijving van de republieken. In dezen geest zal do liberale partij te Bristol voor de hoeveelste maa£ by «IfsransmAierrl tl'/lrdtln ann tnafla nnn t/l Telefoon B* ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. i Inzending van Advertentiën tot 1 uur des miild. blijven zooals zy was en dat dus do regooring do meerderheid, dia z(j in de oude Kamer bezat, in de nieuwe weer om zich geschaard zal vinden. IERK te latten VAN i. worden afgele- 3 pakjes van vijf >n een Ned. ons an Nommer en mi nevenstaand Wet gedepo voering van ge- evelende 1UL, BAART Lx De Parysche bladen wijden natuurlijk hun artikelen en kolommen tot boordenvol aan de verkiezingen, den uitslag ervan, de poli tieke gevolgen, enz. Men ontwaart daaruit dat de bladen dor verschillende partijen zich alle een deel der verkiezingszege toerekenen. De regeering zelf doet aan het verspreiden van de overtuiging, dat zij toch zéker ge wonnen beeft, ui even hard mee. „Volgens de mededeeling van het ministerie schijnen 125 herstemmingen zeker gunstig te zyn voor de ministerieelen”. Daartegenover wordt slechts liet zeer karig getal van 12 zetels aan de anti-ministerieelen toegedacht; 38 uitslagen voor de herstemmingen blijven twy- felachtig. De statistiek die het ministerie het laatst heeft uitgegeven, geeft als gekozen 242 ministerieelen en 163 anti-ininisterieelen. Waarop deze cijfers berusten is ons niet duidelijk; uit de Havas-opgaven volgen zy niet. De regeering verbeeldt zich nu reeds een meerderheid van 79 stemmen in de nieuwe Kamer te hebben en er nog 125 minstens door de herstemmingen by te zullen krygen, een fotale meerderheid dus van meer dan 200 stemmen. Maar de anti-regeeringsbladen maken ook hun optelsommetjes der gekozenen en hun kansberekening over de h'rstemmingen. Waar al deze becijferingen en profetiën zoo uiteen loopen, wachten wy ons wel op de persmeeningen in Frankrijk af te gaan. Duitscbe en Engelscbe bladen spreken als hun raeening uit d. w. z. aan de band van de cijfers uit de eerste stembus dat de parle mentaire opstelling der groepen ongeveer zal DüITSPHLAND. De Ryksdag beeft eergisteren in den breede beraadslaagd over het voorstel tot verlee- ning van schadeloosstelling aan de leden der commissie uit den Ryksdag voor de in voerrechten. De staatssecretaris van binnenlandsche zaken, Von Posadowski, leidde de discus- siën in, met een vertoog ten gunste van het plan Inger, de sociaal democraat, zei- de, dat zyn partygenoolen geen cent zon den willen hebben en alles in de partijkas zouden storttende nationaal-liberalen be pleitten aanneming de vrijzinnige afgevaar digde Richter verklaarde, dat alle leden' van den Rijksdag recht hadden op presen tiegeld, doëh dat hy tegen uitzonderingen was; Rebel sloot zich aan by Singer en oordeelde het voorstel in strijd met de grond wet, waarna het verzonden werd aan een bijzondere commissie. Oost-Azië heeft aan het departement van buitenlandsche zaken gekost, alleen aan overtroffen bers welbekend &CHT-IUXIB et Fabriekmerk). ide, radicale en g van alle, zelfs 'nekkige zenuw- ral ontstaan door jeugdigen leef tyd Ike zwakte, Bleet lloofdpgn Maagpijn- Onvermogen -- enz, (Jit- De strijd tusschen de Britsche ambtenaren en de lersche nationalisten heeft zich flink ingezet. Een tweetal lersche journalisten zyn onder de bepalingen van de Crimes Act veroordeeld, en twee bekende* lersche agita toren, William O’Brien en pater Mc. Fadden, hebben redevoeringen gehouden, waarin zy zich in de heftigst denkbare taal uitdrukken. Ondertusschen blykt, dat de uittocht der Ieren van het Westen van Ierland naar Amerika groote verhoudingen aanneemt. Ge durende de laatste 14 dagen moeten dagelijks honderden emigranten door Limerick zijn gegaan, op weg naar Amerika. De emigranten zyn allen jongelieden van beiderlei kunne en hun passagegelden worden grootendeels betaald door familiebetrekkingen in Amerika. uitgenoodigd worden een motie aan te nemen. Verdér worden er moties voorgesteld om vertrouwen uit te spreken in Lord Spencer als leider der liberale party in het Hooger- huis in de plaats van wylen Lord Kimberley, en in Sir H. Campbell-Bannerman als leider der party in het Lagerhuisten $M)ste van Homo Rule in Ierland en tegen het onder- wijswetsontwerp en tegen het inkomende recht op graan en meel, dat nu reeds allerwegen in Engeland het brood duurder heeft ge maakt. Lord Rosebery wordt in het ver slag geprezen om den grondslag, dien hy te Chesterfield voor een vereenigde party ge legd heeft. Wat hy sedert gedaan heeft, zoo heet, kan dat niet uitwisschen. elk gekookt nk voor da- eelepel» m olate) Ah gtrü van gebruiken. Het is nog altyd heel moeilijk een oordeel te vellen over den toestand in Rusland, om dat de bladen onder strenge censuur staan en ongeveer niets meededen, on de berichten van de correspondenten in niet-Russische bladen gewoonlyk overdreven zyn. Dat do zaken echter in elk geval ernstig zyn, moet men Wel opmaken uit het feit dat de nieuwe Minister van Binnenlandsche Zaken Von Plehwe zich naar de opgestane gewesten I heeft begeven. Te Moskou spreekt hy eerst met den gouverneur-generaal Grootvorst Sergius Alexandrowitch, daarna vertrekt hy naar de gouvernementen Poltawa en Charkof. De Czaar zou zijn reis naar Moskou, om den opstand hebben uitgesteld. Reuter meldt uit Petersburg, dat het ont slag van generaal Sjipof, adjunct van den gouverneuY-g-eneraal van Finland, beschouwd wordt als een maatregel om het Finsche volk gerust te stellen men hoopt overigens dat de gouverneur-generaal zelf ontslag zal nemen. Do benoeming van Oerström, die van Zweedsche afkomst is, tot adjunct- Minister voor Finland, heeft volgens den- zelfden berichtgever een gunstigen indruk gemaakt. 3*/t> dubbele flesch V ogte, Zaltbom me I Rotterdam. ihage. J. Cxn. Rotterdam trokken commissie, 568.682 mark. Denemarken. Alle pogingen tot vervuOjng van oen bo- middelaarsiol do ir prins Waldeinar, inzake de staking van havenarbeiders en zeelie den, zyn mislukt: de werklieden aanvaard den in beginsel de bemiddeling onder dank, doch do reederyen wilder, er niet aan en stelden een bijzondere controle in voor nog aan den arbeid zy’ndo leden der vakvere nigingen. In verband hiermede is van de zyde van de bestuurders van» dén bond van vakver- oenigingen, de staking afgekor^digd voor alle havens van Denemarken en de sleepers slui ten zich er by aan. Zweden en Noorwegen. Te Stockholm hebben Zondag weer be- toogingen plaats gevonden ten gunste van algemeen stemrecht, onder deelneming van een dertig A vèertig duizend personen en in verschillende andere steden van Zweden werd er betoogd in gelijken geest, doch nergens kwam het tot rustverstoring telefoon No. ftf. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De^rijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. genot van een et van aft80.— Niet minder zijn van diep nadenken getuigende teal; vol kennis en gedachten en ernstig ge voel. Hoeveel van hetgeen hij had1 gesprokén, weer klonk nog in het hart zoowel als in het oor van Egremont En ook zijn vriend, die bleeke man met die schitterende oogen, die ongekunsteld, zonder pe danterie, integendeel met de grootste natuurlijk heid en ernstigen eenvoud, als een meester in de filosofie de gewichtigste beginselen der politieke wetenschap had beschouwd. was deze ook een werkman r En vormen dezen dan het volk r Als dat zoo is, dacht *Egremont, dan wenschte ik meer onder hen te leven I Met hunne konservatieve vergeleken, hebben onze salonpraatjes iets verne derends. Niet alleen dat ze in Warmte, >n diepfc, in breedte van opvatting ver achterstaan; dat zij altijd over personen in plaats van over beginse len loopen, en hun gebrek aan gedachten ver bergen achter nageprate dogma’s en hun gebrek aan gevoel achter oppervlakkige, onbeduidende schertsniet alleen dat er geen verbeelding geen gevoel, geen kennis in ligt, die ze nog tot iets nuttigs zou kunnen doen zijnmaar ze schij nen mij, zelfs wat manier en uitdrukking betreft, ook van minder gehalte met het oog op beschaafd heid en spreektrantkortom in mijn oog zijn ze plat, onbeduidend, dom in alle opzichten alle- daagsch. Het scheen Egremont toe dat, van den dag af dat hij deze menschen op de abdij-rulne had ont. 8TATEN-GENERAAL TUEKnit Hlfll.R Zitting van Dinsdag 29 April. De Kamer beeft besloten tot toelating van het nieuwbenoemd lid den heer Janssen. Goedgekeurd werden de internationale overeenkomsten tot bescherming der indu- strieele eigendommen en*de wijziging van art. 226 der faillissementswet, surseance van betaling. Inzake het adres va» lujjenant ,Vnn Nes werd verworpen met 55 tegen 15 stemmen de conclusie der minderheid om dien luite nant de gevraagde betering der geleende schade toe te staan, daarna werd goedge keurd de conclusie der meerderheid to4'dank zegging voor Ministers inlichtingen. Vervolgens hield do heer Van Wyck een interpellatie naar aanleiding van de afkeu ring van uit Nederland in Engeland inge voerd bedorven vleesch. Hulde bracht interpellant aan de Kamer van Koophandel te Londen die deze zaak niet in den doofpot heeft gestopt, daar eer lijke veehandelaars en vleeschexporteurs drei gen de dupe te worden van knoeierswij zende op onze belangrijke vleeschexporthan- del betoogde interpellant dat hier een groot moet, zijn gezichtskring zich ongemerkt had uit gebreid ja zelfs, dal er in de verte reeds licht stralen doorbraken, die een ander voorkomen gaven aan veel dat bekend was, en die misschien nog veel dat nu nog duister was, ten slotte in het helderste licht zouden plaatsen Hij kon zich niet ontveinzen dat van oen tijd in kwestie zijn sympathieën levendiger en uitgebreider waren ge worden, dat aan zijn geestesleven een krachtige stoot was gegeven, dat hij de kwestién van alge meen belang op eene geheel andere wijze was gaan beschouwen, dan waarop hij ze eenige weken geleden had bekeken bij gelegenheid van den ver kiezingsstrijd in zijn oude borough. Terwijl hij deze dingen overdacht, trad hij, too- a’s we reeds hebben opgemerkt, de vlakte van de Mowe binnen, en den weg langs de rivier volgend, kwam hij aan de brug, die hij in den zin kreeg over te loopen. In het midden keek een man naar het water beneden, terwijl hij over de leuning hing. De voetstappen van Egremont trokken de aan dacht van den man en hij keek om zich heen; en Egremont zag dat het Walter Gerard was. Gerard beantwoorddezijn groet en zei Het vroegjtaedaan hebben op Zaterdagmid dag maakt slenteraars, en daar hun weg dezelfde was liepen jrij te zamen op. te zijn, dan als een middel om zich te verma ken. Er zijn tijden in het leven, waarop de eenzaam heid een behoefte is; en zulk een tijd was thans aangebroken voor den broeder van Lord Mar- ney. De gestalte van Sybil Gerard was voortdurend bij en om hem. Zij vermengde zich met alle gedachtenhij zag haar in ieder onderwerp Wie was dit meisje, dat zoo verschilde van alle vrouwen, die hij tot nog toe had ontmoet, dat met zulk een liefelijken ernst sprak over zaken van zoo groot belang, maar waarover hij nooit had nagedacht eh dat met een soort van sombere droeve majesteit de ontaarding en vernedering van haar ras betreurde? De dochter van een eenvoudig man uit het volk en toch trotsch op haar geboorte. Geen aanzienlijke dame in het land, die zich op een meer volmaakt voorkomen kon beroemen, en geen van haar die hiermede begiftigd was, die den bekoorlijken eenvoud bezat, welke iedere be weging en ieder woord van de aochtei van Gerard beheerschte. Jade dochter van Gerardde dochter van een fabrieksarbeider. Het had niet veel moeite gekost om na bet vertrek van Sybil deze inlichtingen te verkrij gen van de praatzieke vrouw van den wever. En die vader was rJgremont ook niet onbekend. Zijn fiere houding en edelmoedige trekken stonden ónzen vriend nog levendig voor den geest. Onder Lord Reay’s voorzitterschap ver gaderden gistermiddag te Londen de leden van het Oost-Indische Genootschap om een verhandeling aan te hooren van Sir Lepel Griffin. Deze betoogde, dat het Zuid-Afri- kaansche vraagstuk slechts op te lossen is door een van staatswege geleide en gesub sidieerde landverhuizing van Hindoes naar Zuid-Afrika. Spreker beschouwde een kolo nisatie van Engelschen daar even hopeloos als de toekomst der Kaffers. Hy betreurde het, dat er geen Indische troepen in Zuid- Afrika gebruikt waren. Dit betoog vond teel bestrijding by ette lijke sprekers. Aan de discussie nam ook Lord Reay deel. Deze toonde aan, dat Griffin’s immigratieplan op bedenkelijke wyze de moeilijkheden, die er in Zuid-Afrika waren, vergrooton zou. Lord Reay was ook van oordeel, dat de Engelsche regeering zeer terecht geen Indische troepen naar Zuid- Afrika gezonden heeft; anders zonden de Kaffers aan den oorlog deelnemen en dan tegen de Engelschen. In de volgende maand komt te Bristol het Nationale Liberale Verbond bijeen. Het jaarverslag is verschenen. Daaruit blijkt vooreerst, dat dr. Spence Watson, die vele jaren voorzitter is geweest, wegens ziekte aftreedt. Watson is een der weinige libe rale voormannen, die den oorlog in Zuid- Afrika tot het laatst toe onverzwakt ver oordeeld hebben. Als zyn opvolger wojdt aanbevolen Augustine Birrell, tot kort ge leden lid van het parlementeen wakker liberaal, maar op het stuk van den oorlog IUIL '11 1 0MMMI 63) De weinige huisjes die het oog hier en daar ontwaart, dragen doordat ze van steen en vrij ruim zijn opgetrokken, Bij tot de gedachte van gemak en overvloed, die op een zachten zomerdag met een helderen hemel, de reiziger er zoo gaarne aan ver bindt. Zulk e$n dag was het, waarop Egremont kort na de gebeurtenissen in ons laatste hoofdstuk me degedeeld, dit tooneel betrad. Hij had in het park van Mowbray gevischt en had het rivier^e langs een aantal kronkelingen gevolgd, totdat het, den domeingrond verlatende, zich met geweld een weg had gebaand door een *’7*n boschgrona aan den voet van de •itige heidevelden, die we reeds vermeld en eindelijk, bij het betreden der vlakte noi stortte in het water van den grooteren stroom. Egremont had geen goede vangst gehad. Onf de waarheid te zeggen, was zijn hengel in zeer onop lettende handen geweest. Ofschoon al geen grooter visscher wanneer hij er zin in had, had hij thans zijn hengel eerder opgenomen als eene verontschuldiging om alleen

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1