jï ITO UITERSTEN. agazijn ner” Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» V rijdag 3 Mei 1003. 41ste Jaargang. !Mo. 8780. I Bullenlaudscb Overzicht. S FEUILLETON. Senr. M LOOM. lages 10 Mark I 6 Inzending van Advertentiën tot 1 uur ilfes midi). (Werd! v.rvolfd) S'KMAN A Zn HAMBURG, Gasfitter. Ielet.« M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. I. Winkelier» IT shtige collectie illous, g GASORNA- EN en GAS- irendo prijzen. fifllDSCHE COIRANT Be prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. neming in not van een urn af f80.— natiopaal en democratisch. Do werkzaam* beden der consalaats-commissie worden onaf gebroken voortgeiet, zonder wijziging in de samenstelling der commissie; zoodra de com missie met haar arbeid gereedgekomen is, zal de regeering onderhandelingen aanknoo- pen met de Zweedsche regeering. Mot maat schappelijke hervormingen zal zoo snol voort gang gemaakt worden, als de oeconomiscbe toestand des lands bet toelaat. De regeering zal zich bezighouden met het vraagstuk dor verzekering tegen invaliditeit en de gevolgen van den ouden dag. Ten s otto belooft het kabinet zjjn .bijzondere aandacht te wijden aan de maatschappelijke productieter be vordering van die belangen zal overwogen worden de omzetting van het ministerie van binnenlandsche zaken in een ministerie voor handel, scheepvaart en nijverheid. De uiteenzetting der hoofdpunten van Blehr'tf program schijnt zonder veel geest drift ontvangen te zijn tenminste een poging van eenige radicalen, om er een betooging ten gunste van de regeering aan vast te knoopen, mislukte. t de aanvraag •ten voor de trekking zoo lijk tot i Guld. 3 50. Guld. 1.75. Guld. 0 90. gende klassen rijzen worden trekkingsplan en Staat, welk rzend ter ij ontvangt plaats gehad trekkingslijst van prijzen rompt aan de iheimhouding. jeu eenvoudig i, ook tegen gewaarborgde in zeker jrden >rdeel biedende plan slechts 'olgende ventueel liezen geleden door den val van Drumont, van Paul de Cassagnac en van Piou. V Het bericht, dat de tractaten betreffende het Drievoudig Verbond zullen worden her nieuwd, zonder wijzigingen in de voornaamste bepalingen, wordt bevestigd, Uit Weenen wordt- gemeld, dat de tractaten den 6 Mei zullen worden onderteekend; zy zijn geheel gelijk aan die van 1888, en ademen vóór alles een vredelievende» zin. De bandelstractaten tusschen de drie mogendheden zullen tevens worden verlengd voor een tijdvak van 6 jaren De Ind. Beige meent, ondanks den stelligeu toon dezer Weener medodeeling, dat de her nieuwing nog niet zoo vast staat, en dat vooral Italië besloten heeft zich eerst uit te spreken wanneer de in het tractaat vastgesteldc termijn geheel zal zyn verstreken, dus op 6 Mei 1903. Want Italië zal geen nieuw tractaat aangaan, zonder dat het weet welke houding Duitsch- land in de quaestie van het bandelstractaat zal aannemen, zegt de Ind. Beige. Bovendien is thans de toestand heel anders geworden dan hy in 1888 was. .Geen der redenen, die in 1888 kqnden worden aange voerd voor het sluiten van het Drievoudig Verbond, bestaat meer. Frankrijk en Duitscliland leven, zooal niet op voet van vriendschap, dan toch in vrede en goede buurschap naast elkaar. Italië heeft toenadering tot Frankrijk gevonden en een tractaat met Frankrijk aangegaan, waar door de Italiaansche rechten op Tripoli worden erkend en ieder verkeerd begrip tusschen Rome en Parijs is verbannen. Oostenrijk Hongarjjesloot met Rtfsland een overeenkomst betreffende den status quo op het Balkan- schiereiland, en zoekt ook op handelsgebied toenadering tot het Tsarenrijk. Elke mogelijkheid van botsing, die in 1888 bestond, is thans geweken. Het hernieuwen van bet tractaat op den grondslag van 1888, zou dus voor niets dienen. Indien het tractaat hernieuwd wofdt, zegt de Ind. Beige, dan zal het alle bepalingen moeten missen die zin spelen op de mogelijkheid van een conflict met Frankrijk of Rusland. Slechts onder die voorwaarde kan de Triple Alliantie een waar borg zyn en blijven voor den vrede; slechts onder die voorwaarde kan ook Italië,dat ree Is op handelsgebied de bondgenoot van Frankryk geworden is, het tractaat weder aangaan. van Volksvertegenwoordigers zeide Sibley, dat Smith niet alleen voor zichzelf, maar voor lederen Amerikaan, die oen uniform droeg, een schande was. Ik heb gehoord, zeide hy, van Timur den Tataar en van den Saracynschen geesel, maar, Goddank, heeft het na Golgotha achttien eeuwen geduurd oer er een generaal Smith verschonen is. Ik hoop, dat er genoeg moed, vaderlandsliefde en Christelijkheid zetelt aan het Witte Huis, om te zien, dat hty binnen tweemaal vier-en-twintig uren van zijn uniform be roofd wordt. Verspreide Berichten Frankrijk. Hot langste lid dor nieuwe Kamer zal wezen do heer De Saint Pol de nieuw ver- kozene voor het tweede district van Char tres h(j moet op zijn bloote voetjes van den voetzool tot don schedel twee meter precies. - Hel .van jaren her dagteekenondo ge schil tussebon Frankrijk en Venezuela, is dan eindeljjk op wog bygolegd te worden of eigenlijk kan 't reeds zoover gekomen geacht wordenbeide regeeringen zijn over eengekomen om, tegelyk met de wederzyd- sche vertegenwoordigers te Parijs en te Ca*, racaz, óók elk een scheidsrechter te benoe men tot het instellen van een onderzoek naar de door FranscbeA door ben by de ongeregeldheden van 1892 geleden verliezen en in verband „daarmee naar hun rechten op vergoeding. Als derde man is gekozen dour beide partijen de Hpaansche gezant te Parijs, graaf Leony Castillo, voor het geval de twee eerstgenoemden het onderling niet oens kun nen worden. De minister van buitenlandscho zaken Delcassé, heeft eergisteren aan het depar tement den Bulgaarscben minister president ontvangen, in gezelschap van den titularis van financiën van het vorstendom, die voor de leaning aan de Seineboorden toeven. Duitschland. Door de Kamer van Saksen is besloten tot aanlegging van... een gezuiverd adels- register, in verband1 met het wassend ge bruik van allerlei gefantaseerde titels, waar door do veritabelc blaiiwbloedigon enorm benadeeld worden in hun rechten on privi legiën, boven bet vulgaire menschdom, dat laaggeboren is! Te Posen zal de keizer in September vergezeld zyn door den kroonprins en du troonopvolgers van Oostenrijk, Rusland en Saksen. •rijz ilO 000 M. ryz. a 5000 M. rijz. it 30' O M. rijz. a 8000 M. rijz. ill600M. ryz. a 1000 M. rijzen ’'.00 M rijzen i 850 M. rijzen A 800 M. rijzen a 169 M. rijz. 150, 48, 115, 100 M. rijz.k78, 45,81. een. lasse bedraagt tot bf-.fiOO M., tot 65000 M., tot 75.000 M. iet de premie Mark. j, die officieel 64) Het scheen dat Gerards huisje dichtbij was. en toen hij naar Egremonts vangst gevraagd had, 'en als antwoord een paar forellen ten geschenke kreeg de eenige die Egremont in zijn mandje had, kon hij moeilijk anders doen dan dezen uit te noodi- gen wat bij hem te rusten. Dat is mijne woning, zei Gerard, naar een 'pas gebouwd huisje wijzend, dat in bevalligen stijl was opgetrokken Het was gebouwd van eene steensoort die veel gevonden wordt in de steengroeve van Mow bray. Een roode klimplant slingerde zich aan den eenen kant van den vrij ruimen ingang omhoog; de vensters waren groot, gekruist en van net tra liewerk voorzien het stond midden in een tuin van groote afmeting waarvan ieder bed en ieder hoekje weelderig begroeid was; bloemen zoowel als groenten zag men in massa, terwijl een boom gaard met goedbeladen boomen met'rijpe peren - en de beroemde pippelingen uit het noorden, en pruimen van iederen vorm en kleur, de woning beschutte tegen dien wind, waartegen bosschen op den achtergrond geen bescherming konden verlêenen. V Do Amorikaansche krijgsraad op da Filip pijnen hoeft nog geen uitspraak gedaan In de zaak van generaal Jacob Smith, beschul digd var. birbanrsche middelen te hebben aangewend tegen de Filippinos. Majoor Wal ler beVentigde voor den krygsraad. dat Smith bevel bad gegeven alle mannelijke Filippinos boven de 10 jaar af te maken. Maar, voegde hy er tot verdediging van zyn chef by, de inboorlingen van Samar zyn verraderlyker en onverzoenlijker dan Soendaneezen en zonder generaal Smith’s afdoende maatregelen zou de oorlog daar nog niet uit zyn. De generaal had nooit be doeld, dat men vrouwen en kinderen zou afmaken. Korporaal Pritchard, die deel had genomen aan* een gevecht te Jandora, op Samar, zeide dat hy jongens tan twaalf jaar bad zien vechten en steken met bolp’s. Ser geant Bonicastle, een Apache, verklaarde, dat hy in oen gevecht tegen Dios Dioa te Dapdap, op Samar, twee jongens beneden de vQftien had gezien, de een gewapend met een bolo, de ander met een dolk, die een soldaat te lyf gingen. Ook in het Amerikaansche Congres ia de handelwijze van generaal Smith besproken. In den Senaat zeide de democraat Gimmons van Smith’s bevelen, om het eiland Samar tot een wildernis te maken en alle manne lijke Filippino’s boven de tien jaren over de kling te jagen, dat de geschiedenis se dert de dagen van Herodus geen heugenis had van een dergelyk bevel. In het Huis houd dezer, werken zeer merk waardig, /•ij waren de duidelijke biijken van een breed opgevatte studie va» hooger orde Egremont las de titels van werkendie hij al leen bij name kende, maar die de belangrijkste en moeÜijkste wijsgeerige k wei tien behandelen van socialen en politieken aard. Terwijl hy er naar keek zei Gefard O, ik zie het algij houdt my voor een even groot geleerde als tuinman, maar met even weinig rechtdeze boeken zijn niet van mij. Aan wien zij ook mogen behooren, zei Egre mont, naar die verzameling te oordeelen, moet de eigenaar een fiinken, sterken kop hebben Ja, ja, zei Gerard, de wereld zal nog van hem hoorenhij zal van zich doen spreken, hoe wel hij slechts een werkman en de zoon van een werkman was. Hij heelt uwe scholen en kolleges niet bezocht, maar hij kan zijne moedertaal schrijven, zooals Shakespeare en Cobbet dat dedenen dat moet men kunnen, wil men invloed kunnen uitoefenen op het volk. En zou ik zijn naam mogen vragen i zei Egremont. Mijn vriend Steven Morley. Is dat fle persoon, die ik te Marney abdij bij u zag. Dezelfde. En woont hij bij u i Nu, wy hielden samen onze huishouding, als men dat zoo mocht noemen. Steven veroor zaakt wat dat betreft, niet veel last. Hij drinkt niet anders dan water en eet 'slechts groenten en Met betrekking tot het gerucht dat in New-York liep, volgens hetwelk De la Rey rich zou hebben overgegeven, verneemt Reuters Agentschap: De van Kitchener ontvangen dépêches maken geen melding van zulk een overgave of van iets dat er op wijst. Er zullen waar schijnlijk nox byna twee weken verloopen, alvorens definitieve berichten inkomen omtrent de vredesvooruitzichten, maar in wel-ingelichte kringen gelooft men dat de vooruitrichten gunstig zyn. Naar men verneemt vormt de quaestie van de Kaapsche rebellen op het oogenblik een struikelblok. De Boeren-gedelegeerden zyn druk bezig de burgers te velde op te zoeken om hun over de quaestie van overgave te spreken. Zy begeven zich achtereenvolgens naar elk district en houden er meetings. Louis Botha loorkruist de districten in het Zuid oosten, De la Rey en Schalk Burger de Westelijke, Lucas Meyer de Noord-Oostelyke, Reitz de Noordelijke districten; Steyn en De Wet doorkruisen den Oranje Vrijstaat. Als besluit van al deze meetings zal ee:i voltallige bijeenkomst op 25 Mei te Vereeni- ging gehouden worden, om definitief de voor waarden der overgave te bespreken. Do meening van notabele burgers die zich reeds overgegeven hebben en in staat zyn bet gevoelen der Boeren in het algemeen te be- oordeelen, is, dat als de gedelegeerden den toestand eerlijk uiteenzetten aan deourgera, deze waarschijnlijk vredelievende neigingen zullen hebben. Er wordt natuurlijk nog druk nagepraat over de Fransche verkiezingen, en vooral wordt er druk gecijferd. Sommige cijfers zyn ook interessant. Zoo blijkt bijvoorbeeld dat er druk gestemd is; er zyn 11.216.757 kiezers en er zyn 8.863.727 st. uitgebracht. De ministerieelen hebben daarvan op zich vereenigt 5.198.193 stemmen, en de anti- ministerieelen 3.352.896. Het land heeft zich dus reeds op zeer dui delijke wijze ten gunste van het tegenwoordige ministerie uitgesproken. Aan het feit dat Parijs nationalistisch is geworden, hechten velen weinig beteekenis. De ville lumière stemt altijd anti-ministerieel, zeggen ze; en als men het aantal der door do nationalisten behaalde stemmen van nu vergelijkt met dat uit de dagen van Boulanger, dan is er een groote achteruitgang te bemerken. Ze hebben bovendien eenige ernstige ver vluchten, Hy is de tuinman, voegde Gerard er bij Ik weet niet hoe we *t zullen maken, ah hij mij verlaat^ Gaat 'hij u dan verlaten f Eigenlijk is hij al heengegaan Hij heeft een huisje gehuurd omstreeks een kwartier verder op »n het dal, en hij heeft alleen zijn boeken hier gelaten, omdat hij over een paar dagen naar een graafschap in de buurt moet voor zaken die hem misschien een week zullen liezighouden De boe ken zijn voor het oogenblik veiliger hier, want Steven woont alleen en is een groot gedeelte van den dag van huis, want hij geelt te Mowbray een courant uil en daar moet hij natuurlijk het toe zicht op houden. Maar hij zal mijn tuinman blijven Dat heb ik hem beloofd. Goed zoo, zei Gerard toen de oude vrouw binnentradik hoop voor de eer van het h«h dat ge een lekker kopje gezet hebt. Nu vriend, ga nu eens zitten, het zal u goed doen na uw lange wandeling. Als ge wachten wilt, kunt gij uwe eigen florellcn opeten. Volstrekt niet, Jank u. Maar mij dunkt, ge zult uwen vriend wel missep, Ik twijfel er niet aan, of we zullen hem nog al eens zien, door den tuin in de .nabijheid en zoobovendien i» hy, in zekeren zin, meester van zijn eigen tijd. e Zijn werk is niet als het onze; en hoewel de inspanning der hersenen dikwijls zeer groot h, heb ik dik wijlt, gewenscljt ook eenig talent in die richting te bezitten. De nieuwe minister-president in Noorwegen heeft in het Storting het program van het nieuwe ministerie bekend gemaakt. De grond slagen der politiek van de regeering blyven, getrouw aan de traditie der linkerzijde, Ge woont hier hef! Uw tuin doet u eer aan. Ik zal zoo eerlijk zijn te bekennen, dat ik geen aanspraak mag maken op dien lol, zei Gerard Ik ben in dat soort werk wat lui. Zij traden de woning binnen, waar een krach tige, nog frissche oude vrouw hen begroette. Zij is te oud om mijne vrouw en te jong om mijne moeder te wezen, zei Gerard glimlachend maar het is een goede ziel en zij heeft mij al langen tijd goed opgepast Kom, zei hij, gij moest ons eens een kop thee bezorgendat is een goede avonddrank: voegde hij er bij, terwijl hij zich weer tot Egremont wend de, om deze tijd drink ik dat altijd. En als ge soms lust hebt een pijp te rooken, dan zal ik u gezelschap houden Ik bén er'met de tabak uitgescheden, zei Egremonttabak is het graf voor de liefdeen nu tradetf eenvoudig maar het net gemeubileerd kamertje binnen, dat die zekere mate van gezel ligheid had^ die het beste vertrek van eene land woning maar al te dikwijls mist. In plaats van de door anderen afgelegde» meubelen, die, te gelij ker tijd iets vuils en iets pronkerigs hebben, stoe len van nagemaakt rozenhout, en beslagen maho niehouten tafels, zag men daar een eikenhouten, tafel, enkele beukenhouten stoelen en een koekoeks klok Maar wat Egremont vooral verbaasde, was de aanwezigheid van verscheidene rijen op planken geschaarde boeken. Ook was bij nauwkeurige beschouwing de in- Telefoss Ms A D V ER TEN TIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1