r JE TWEE uiterste». Borst- t c°., ofleveranciers). ienza Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. J Dinsdag 6 Mei 1903. 41ste Jaargang. No. 8793. fa KENNISGEVING. Buitenlandse!! Overzicht. FEUILLETON. luenza, ening, doen genezen, van ends dberoemde I E”, NINGBLOEM” et. bij iar groeit 11 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. staal ik 500 dera busson te gen:ssen volgen I ge- de itza Balsem be- il, alsmede haar 1 komen garantie het niet helpt, telefoon A o. S3» 1 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomraers VIJF CENTEN. 7 olen is, verzoek nu 27 jaren oud loogachtend, L. II 4 Gulden 50 i) 7 Gulden 50 jonden met ge- e in alle talen itvoorschot, van it voor Duiiach- Gansemarkt 9. De BURGEMEESTER der gemeente GOUDA doet te weten, dat de Heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid.-Holland voorne mens is op Woensdag den 7n Mei e, k deze ge meente te bezoeken en alsdan des middags tegen 12 uur, ten Raadhuize hen zal ontvangen, die wenschen mochten tot Zijn Hoog-Edel Gestrenge te worden toegelaten. Gouda, den 50 Mei 1902. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. diegene van p elk pakje rs is het ver- itie 2) We meenden, dat dit woord de zaak duide lijker uitdrukte dan gedwongen winkelnering, waarom we de vrijheid namen het hier te gebrui ken. (Wordt vtrvolgd.) Kleiweg E, 100 drecht. PINK8E Bosk op B ■er K. van OKR tdïnwveen. Wed P, Oudewater. R, te Benschop erd aan de jalsem dceld. nyne kennissen omen, welke ik Te New-York is thans door een 70 tal mannen van naam en stand ook de geld- koning Carnegie behoort tot hen allen tegenstanders van de Philippjjnen politiek der Regeering, besloten tot de vorming eener commissie van 7 leden, wier taak het zal zyn te zorgen, dat alle bijzonderheden omtrent de wijze van strijd voeren op de Philippynen en alle berichten, inkomende bij de commissie van onderzoek uit dqn Senaat, bekend worden gemaakt. Veel succes kan men aan deze voorstanders van „licht en waarheid” niet voorspellen, daar reeds meer pogingen in deze richting schipbreuk hebben geleden. (ïOUDSCHE CODBANT 67) Zij komen te voorschijn, de mijn geeft haar ploeg arbeiders en de groeve haar slaven de vrij heid; de ovens zwijgen en de machines staan stil. De vlakte is bedekt met een krioelende menigte troepen kloeke mannen, met breede borst en krach tig gespierd, bezweet door den zwaren arbeid en zwart als de kinderen der tropische gewesten troe pen van jongere arbeiders helaas van beide seksen hoewel noch hun kleeding, noch hun taal het verschil aanduidt: allen zijn in mansge waad en vloeken die mannen zouden kunnen doen sidderen, komen over lippen, die geboren zijn om woorden van liefde en zachtheid te spre ken. En toch zijn dezen bestemd sommigen zijn het reeds om de moeders te worden van het Engeland der toekomstMaar kunnen wij ons verbazen over de afschuwelijke ruwheid harer taal, als wij denken aan de ruwheid van haar leven Naakt tot aan het middel, een ijzeren ket ting vast gemaakt aan een lederen gordel tusschen de beenen hangend, welke laatste met een taffen broek zijn bedekt, vervoert een Engelsch meisje In het gruwelproces te Manilla raken steeds hoogergeplaatste persoonlijkheden betrokken. Thans acht Reuters agentschap te Washing ton het noodig om te seinen, dat, volgens do ambtenaren aldaar, geen orders van uit die plaats aan generaal Smith zyn gezonden, waarnaar deze zich by het onderdrukken van den opstand op Samar had te voegen. Generaal Smith, verklaart men, handelde volkomen volgens de instructies hem door generaal Chaffee (den opperbevelhebber) ge geven, en deze kreeg er zijnerzijds geen uit Washington betreffende de te volgen wijze van oorlogvoeren. President Roosevelt wenscht, zoo men zegt, de geheele waarheid te kennen omtrent het gebeurde op de Philippynen, bepaaldelijk wat betreft het schandelijk optreden van den Yankee-generaal Smith op het eiland Samar. Aldus verklaarde hy tenminste Woensdag aan een zjjner bezoekers, die hem sprak over de aan het licht gekomen feiten, waarvan het afschuwelyk karakter aan het publiek en aan de pers in de Vereenigde Staten voortdurend aanleiding blijft geven tot verontwaardigde en heftige kritiek. ring Van A. S. zou niemand aan don toestand veranderen, om de goede reden dat de bur gerij, uit angst, als één man naar de con servatieven zou ovorloopen. De Indépendance Beige verneemt van zijn correspondent te Rojne, dat thans het resul taat bekend is van het jongste entrevue tusschen den Duitschen rjjkskanselier on den Italiaanscben minister van buitenlandsche zaken, Prinetti. Dat resultaat moet dan zyn: de zekerheid, dat de triple alliantie verlengd zal worden, zonder dat er eenige wijziging in de termen van het verdrag, in zooverre dat de verhou ding tusschen Duitschland en Italië betreft, zal gebracht worden, en dus ook alle para- grMen> betrekking hebbende op het onderhoud door Italië van een kry'gs- en vlootmacht op bepaalde sterkte, gehandhaafd blijven, «jdien liet bericht juist is, boteekent het voor Italië de terugkeer tot de Crispi- politiek, dat niets dan schulden voor het land heeft opgeleverd. Een verkoeling der thans hartelijke verhouding tot Frankrijk zal een onvermijdelijk gevolg z(jn, daar Duitsch land by Italië steun zocht tegen Frankryk. Intusschen zal, wanneer de correspondent van ’t Belgische blad waarlijk goed is ingelicht, spoedig een offlcieele kennisgeving, van beide regelingen, zijn mededeeling komen beves tigen. gaan der kolenwagentjes, waarvoor zij de luiken of deuren der luchtgaten in de gangen moeten openen en verder voortdurend moeten zorgen, dat ze dichtblijveo, omdat hiervan de veiligheid der mijn en van het leven der personen, die er in werken, geheel afhangt. (1). Sir Joshua, een man van genie en een hoffelijk kunstenaar, getroffen door het engelachtige gelaat van lady Alice Gordon, toen deze nog een klein kind was, schilderde het hemelsche gezichtje in verschillende standen op hetzelfde doek en noem de die groep van lieftallige kopjesbescherm engelen Wij zouden tot een of anderen grooten meester van den penseel, 1 .andsheei of Etty, willen zeggen ga gij naar de kleine Trappers ea doe even- zoo I Een troepje mijnwerkers mderde een huis, dat er wat beter uitzag dan de meeste woningon, en dat zijn aard kenbaar maakte door een zeer duidelijk sprekend uithangbord van nDe opkomen de Zon.» Zij traded er binnen op een wijze, die aantoon de dat zij er meermalen kwamen en werden door de juffrouw in hel buffet glimlachend en met veel beleefde woordjes ontvangenzij vroeg op vroo- lijken toon, wat de heeren verlangden te gebrui ken. Spoedig zaten zij in de tapperij en ofschoon deze t) Men ^edenke dat deze roman reeds jaren geleden geschreven is en de fabriekswetgeving daarna wel eenige verbeteringen heeft aangebracht Echter de toestanden zijn nog ellendig. Minister en oud-voorzitter der Kamer, een man, die men daar onmogelyk missen kan, komt te Parjjs in herstemming, maar hij staat zwak, daar Parijs, zooals het meest altijd was, in de oppositie leeft, voor het oogenblik nationalistisch. Men heeft Brisson nu verzocht om een der plaatsen aan te ne men, die verschillende geestverwanten hem aangeboden hebben in vry zekere districten, en wel in het belang der democratie. De keus is nu gevallen op Dié, departement Drome, waar twee radicale candidaten te genover elkander stonden! De Fransche minister van binnenlandsche zaken, Waldeck Rousseau, heeft den pre fecten een circulaire toegezonden, waarin hij hun aandacht vestigfcop de inmenging der geestelijkheid io verkiezingsaangelegenheden waarby „haar manifestatiën niet meer zijn de uitoefening vanriiet persoonlijk recht zooals alle burgers dat bezitten; doch een kennelijk misbruik van haar ambtsbevoegdheid en het door deze verleende zeielijk gezag”. De minister noodigt de prefecten uit om ieder in zyn arrondissement alle handelingen van geestelijken en congregatiën, waardoor invloed op de verkiezings-aangelegenheden uitgeoefend werd of nog zal worden, aan het ministerie te rapporteeren. De verkiezingsstrijd, die deze maand in België zal plaats hebben, wordt wel ijverig maar toch zonder bijzondere drukte voorbe reid. De clericalen en de socialisten houden veel vergaderingen. De liberalen zyn daaren tegen tamelijk kalm, en beginnen eerst in den laatsten tyd te vergaderen. Niemand verwacht trouwens van deze ver kiezingen een omkeer. Ten eerste treedt slechts de helft van de Kamer af, bovendien blijft de clericale party met het tegenwoor dig meervoudige kiesrecht toch het over wicht behouden, en eindelijk schiet dan nog altyd de Senaat overen de hoop op een ontbinding van de beide kamers is nu vrij wel door iedereen opgegeven. De heer Buis, de liberale oud-burgemeester t an Brussel, terugkeerend van een verblijf van zes maanden in Italië, verklaarde aan een interviewer van de Chronique, dat het uur van het algemeen stemrecht nog niet is ge slagen. Wy zijn op weg naar die hervorming, zy zal zich zekeren dag onbetwistbaar op dringen, maar voor het oogenblik is iedereen tevreden met wat er bestaat, en zelfs de werkman ziet in, dat A. S. niet het wereld- redmiddel isby heeft waarlyk niets aan den Franschen arbeider te benijden. Overigens, besloot de heer Bols, de invoe- Frankrijk. De* staking der koetsiers van de „Urbai- ne” kan als geëindigd beschouwd worden, met de voorstellen van de maatschappij als grondslag. Marinoni, de directeur van het Petit Journal, is heel ernstig ziek. Er hebben geruchten geloopen, dat’d© Raad van State den gemeenteraad van Marseille ontbonden zou hebben met nietig verklaring van de plaats gehad hebbende verkiezingen. Dit is volstrekt niet waar: de Raad' heeft alleen een achttal verkiezingen (waarvan drie nationalistische) vernietigd. Het komt tot een duel tusschen den nationalist Dansset en den radicaal-socia- list Puech, naar aanleiding van een brochu re van dezen laatste,* waarin hjj Daussct van leugens beschuldigt. Het heet nu, dat Labussièrc zou te rugtreden als Kamercandidaat ten gunste van Millerand, den handelsminister. Labus- sière zou dan een ambtenaarspost krygen. Duitschland. De rjjkskanselier Von Bülow is veilig en wel teruggekeerd te Berlyn uit Düsseldorf en natuurlyk zyn de leidende bladen in den breede aan ’t praten geslagen over zyn woorden, dat de regeering niets verder zal gaan met de invoerrechten op landbouw producten, in het belang van de handels- verdragen van langen duur. De ontdekkingreiziger Eugen Wolf, die zoo iets best ontberen kan, heeft óók al een Uhinamedaille gekregen -• De vrijzinnige volkspartij te Lübeck heeft besloten prins Heinrich van Pruisen de candidatuur aan te bieden voor den opengekomen Ryksdagzetel, ter verkrijging niet geheel onbezet was, hadden zij hun gewone plaatsen, want het scheen een stilzwijgende over eenkomst te zijn, dat zij eenig meerder recht ge noten dan de overige bezoekers. Met groote stukken wit brood in hun zwarte handen, zagen zij er werkelijk uit als een troep negers, vooral als zij lachten en hun witte tanden dan bij hun zwarte gezich'en afstaken. De kroezen met ale gingen rond, de pijpen werden aangestoken, de eerste trekjes gedaan. Er heerschte eindelijk eene zekere stilte, toen degene, die hun aanvoeder scheen en die in een soort van voorzittersstoei gezeten was, zijn pijp uit den mond nam, en den eersten volledigen volzin uitsprak, die tot nog toe luidde geuit was. Het is toch maar een bewezen waarheid, dat we door die gedwongen klan-lieze (2) geheel en al worden uitgezogen. Ge hebt nog nooit een waarder woord sproken, Nizon, zei een zijner gezellen. - Ieder woord is een evangelie, zei een ander. De kwestie is nu maar, ging Nizon voort, wat moeten wij er aan doen Ja zei een kolengraverdat is het hem juist. Ja, Ja, stemden verscheidenen toe; |at is het hem. De kwestie is maar, zei Nizon, terwijl hij met eenigszins gebiedenne houding om zich heen keekwat is loon gedurende twaalf, soms wel zestien uur per dag de kolen langs onderaardsche, donkere steile en vochtige wegenomstandigheden, die geheel en al aan de aandacht der „Maatschappij tol Af schaffing der Negerslavernij schijnen ontsnapt te zijn Die edele, waardige heeren schijnen eveneens geheel onbewust te zijn geweest van het lijden der kleine Trappers, (1) hetgeen des te merkwaardiger was, daar velen er van in hun eigen dienst wa ren. Zie ook dezen uit de ingewanden der aarde te voorschijn komen Kinderen van vier en vijf jaar, waaronder een groot, aantal meisjes, die nog lief en zacht_en schuchter zijn, belast met het vervullen van eene zeer gewichtige taak, welker aard hen noodzaakt de mijn het eerst binnen te gaan en het laatst te verlaten. Hun arbeid is wel niet zwaar, dat zou dan|ook niet mogelijk zijn, maar in de duisternis en in de eenzaamheid moet die verricht worden. Zij onder gaan die straf, die de filosofische filantropie voor de grootste misdadigers heeft uitgedacht, en die door deze misdadigers nog verschrikkelijker wordt geacht dan de doodstraf, waarvoor ze in plaats is opgelegd Uur naar uur gaat voorbij, en al wat de kleinen herinnert aan de wereld, die zij verlaten hebben en die in welke zij gekomen zijn, is het voorbij- (1) Spreek uittreppersdit zijn kinde ren, die de traps (valluiken, deuren) in de mijn gangen openen en sluiten, Hoe weinig vertrouwen de verschillende berichten over de vredesonderhandelingen verdienen, blykt wel het best uit de onder linge tegenspraak die tusschen deze berichten heerscht. Terwyl bet reeds medegedeelde telegram Uit Pretoria aan de „Daily Telegraph” het voorstelde alsof De Wet, de onversaagde en steeds strijdlustige, plotseling overtuigd zou Zjn geworden van de hopeloosheid van den toestand, en zyn commando de aanneming van de Engelsche vredesvoorwaarden als edelmoedig en redelyk” had aanbevolen, is» het de «Daily Mail,” die de vrees uitspreekt, dat de vredesonderhandelingen zullen afstui ten op den hardnekkigen tegenstand van Steyn en De Wet en hun vasthouden aan den eisch, on) onafhankelijkheid voor den Vrystaat. „Beide mannen”, zegt het blad, „zyn onverzoenlyk, hunne commando’s zijn vastbesloten qm den strijd voort te zetten terwijl daarentegen Botha en De la Rey besloten zyn de wapens neer te leggen, wanneer Engeland op het punt der amnestie- vereeniging eenigszins bereid is concessies te doen.” Zoo zal het de volgende weken nog wel voortgaan en wanneer de algemeene bijeen komst der Boerenleiders op 25 Mei te Ver- eeniging plaats heeft, zullen wy wellicht nog even wys zyn. Vooral daar de Engelsche Regeering blyft volharden by haar stilzwijgen en de berichten die zy voortdurend van Kitchener ontvangt, weigert mede te deelen aan het Huis en aan het Engelsche volk. De Fransche republikeinen geven een niet algemeen voorbeeld van flinke politieke sa menwerking. In alle districten, waar by de herstemming do republikeinsche candidaat gevaar zou ioopen, trekken by gemeen over leg de candidaten, die de minste kans heb ben, zich terug. Nog sterker. Brisson, oud- acht te zenden, tjjdig beschouw 1 balsem, welke n, zy heeft mij jerlijk toestaan, vertrouwen in 1 had, maar ik j men het eens zal ik de wel- J kunt geloven msgade 24 B, 4 j van het 19. aezigd heb, en en ieder, welke jchte balsem te Telefoon No. Ut A D V E R T E N T I E N worden geplaatst, van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1