r EE TWEE UITERSTEN. GT, lü vsch wood. iXieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 10 Mei 1903. No. S795. 41ste Jaargang. idatie. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. r Senr. 10 Mark (‘boden taande I. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. .tj :nkman &Zn. Werdt vtvolgd.) a,5000M. a 30' 0 M. a 2000 M. 1500 M. a 1000 M. Telefoon So. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. I hamburg, gewaarborgde n zeker >rden rdoel biedende plan slechts olgende zentueel et de aanvraag oten voor de e trekking zoo jrlijk tot C. ■1 IN en?, van de wntging estaan oplevert, rs A. V. bjj de K.G. De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. neming in s Guld. 3.5O- s Guld. 1.75. s Guld. 0 90. Igende klassen arijzen worden trekkingsplan den Staat, welk ïrzend. oterij ontvangt e plaats gehad e trekkingslijst K van prezen prompt aan de geheimhouding, enen eenvoudig :n, ook tegen rijz è.10 000 M. rjjz. 21 KAAA M rijz. rijz. rijz. rijz. rijzen A. £00 M. rijzen a 250 M. rijzen 200 M. rijzen a 169 M. rijz. 150, 148, •115, 100 M. rijz.è.78, 4*, 21. zen. lasse bedraagt tot ’•5.100 M., e tot 65000 M., e tot 75.000 M. net de premie 0 Mark. g, die officieel houden van langgerekte redevoeringen de be raadslagingen te vertragen, waarin zy tot dusver dan ook uitnemend slagen. Men zal zich herinneren, dat een ver- schleppnngs-tactiek indertijd in den Prnisi- schen landdag het groote kanalen-ontwerp der regeering langzaam maar zeker heelt ten val gebracht. Maar de Duitsche regeering het is nog dezer dagen by de opening van de Dussel- dorfsebe tentoonstelling door Von Bülow ge zegd zal niet wyken voor de overdreven eischen der agrariërs, en ook dezen kunnen niet terug, daar zy indertijd aan hun kiezers zulke gouden bergen hebben voorgespiegeld, dat zij niet met fatsoen terug kunnen. Bij het openen van de delegatiën zei de Keizer van Oostenrijk dat de algemeene politieke toestand in het afgeloopen jaar geen enkele wezenlijke verandering onder ging. De Regeering betrachtte steeds nauwe verhoudingen te bewaren met onze bondge- nooten en vriendschappelijke verhoudingen met de andere mogendheden, op deze wyze bijdragende tot de duurzame handhaving van den Europeeschen vrede. De vriendschap pelijke overeenstemming met Rusland ten opzichte der gebeurtenissen in de Balkan- staten, is van bijzonder nut voor de hand having van de vreedzame orde in deze streken. De onderdrukking van den opstand in China is geslaagd, wat het terugroepen van het grootste gedeeltedermilitaireenmaritieme strijdmacht mogelyk maakte. De Keizer drukte zyn groote erkentelijkheid uit tegenover de troepen van land- en zee macht, die naar China gezonden waren. In zijn rede maakte de Keizer verder melding van een verhooging van de oorlogsbegroo- ting, ten behoeve van een reorganisatie van de artillerie, die de positie der soldaten zal verbeteren. De uitgaven zullen binnen de nauwst moge- lyke grenzen beperkt blijven, en de toename van administratieve uitgaven zal worden ge dekt door de eigen inkomsten van den Staat. De rede, die eindigde met de beste wen schee voor het werk der afgevaardigden werd zeer toegejuicht. In zyn toespraak tot der. Keizer zoide de voorzitter van deHongaarsche delegatie, graaf Andrassy „Wij blyven met warme verknochtheid deel uitmaken van het Drievoudig Verbond, dat de beste waarborg is voor den Europee schen vrede en voor onze eigen belangen. „Wy zien met voldoening de goede betrek kingen met andere mogendheden en met fiOUDSCHE COURANT Uit Pretoria wordt gemeld, dat de vre- desvooruitzichten als meer hoopvol worden beschouwd. De Boerengedelegeerden die de commando’s bezoeken hebben groot succes in hun poging, om toestemming te verwerven voor de Staatkunde van overgave. De on- verzoenlyken worden voornamelijk gevonden onder de mannen van De la Rey. De „Daily Telegraph” verneemt uit Johan nesburg in de Refugee-kampen geen twijfel schijnen te koesteren over de vraag of de vrede thans tot stand komen te Klerksdorp en in andere kampen wo^dt het als zeker aangenomen. De militaire autoriteiten daarentegen heb ben een meer pessimistisch inzicht in den toestand, en laten niet na maatregelen te nemen voor een toenemend krachtige voort zetting van den oorlog. De „Times” verneemt uit Kaapstad, dat de kern der vijanden in du Kaapkolonie ge vormd wordt door enkele Transvalers, die Smuts vergezelden in zyn snellen tocht door de Midlands, toen den spoorweg overstaken naar het westen der kolonie, waar zy thans zyn. Een afdeeling van den vyand, vyf of zes commando’s sterk, heeft een’gen tijd haar aandacht gewyd aan den spoorweg van Port Nolloth naar Ookiep. Een andere groep commandos beeft op tweehonderd mylen af stand haar hoofdkwartier in de vallei van de groote Vischrivier, en wacht daar op een gelegenheid om de blokhuizenlinie te be stoken. Een derde afdeeling van eenig belang is byeen by Britstown in de Midlands lusschen den hoofdspoorweg en de lyn naar Port Elizabeth. Kleinere Boerengroepen trekken rond in Camdeboo en de nabijgelegen bergreeksen, en onbeteekenende troepjes bleven in het Noordoostelyk gedeelte van dte Kolonie. Ook in de Westeljjke districten ten noorden der blokhuizen-linie zyn een aantal kleine troepjes. Lord Salisbury sprak Woensdagmiddag op de jaarvergadering van de Primrose League in Albert Hall. Ten opzichte van den Zuidafrikaanschen oorlog deed hy op merken dat de Boeren zonder eenigen grond en zonder beklag, rustende op eenige schen ding van het volkerenrecht, Britsch gebied waren binnengevallen en land van den Brit- schen souverein hebben bezet: „De Engel- schen hadden hetjvolkomenste recht om zich Maar wat ook de oorzaak moge zijn, men rijdt maar al te dikwijls in onaangename stemming weg van een buitenverblijf. Het beste middel zou zijn om onmiddellijk naar een ander te rijden, en dit is een zeer dikwijls aangewend geneesmiddel. Maar soms hebben wij het niet in onze macht soms, bij voorbeeld, moeten wij naar onze huis goden terugkeeren, die de gedaante van eene kin derkamer hebben aangenomenen ofschoon dit nu niet het geval was bij lord Marney, toch werd zijne tegenwoordigheid dringend geêschtde tegen woordigheid van iemand, die zoo belangrijk en onvermoeid werkzaam is. Zijn lordschap had zijn tijd voor zijn genoegen te Mowbiay doorgebracht, Hy had in alles zijn zin gehad. Zijn baatzucht had geen enkelen schok ontvan gen. Hij had geredeneerd en anderen bestreden en zijne verzekeringen en beweringen waren aange nomen, en zijne leerstellingen voor onbetwistbaar en waar gehouden. Lord Mowbray stond hem aande achting van zulk een groot personage beviel hem. Lord Marney hield Ook heel veel van pracht en praal, van een uitgezóchte tafel en een weelderig levenmaar hield er van onder ieder ander dak dan het zijne. Niet dat hij was, wat men gewoonlijk een vrek noemt, dat wil zeggen hij was niet maar eenvou dig een vrek, maar hij was scherpzinnig en arg listig zag met een enkelen bilk ieders waarde en 70) Nu ben ik er, zei Nixon maar ’t is voor ’teerst, dat ik Hell-House Yard Wodgate hooren noemen. Het wordt zoo in de aardrijkskunde genoemd zei Ju »girs. Maar u gaat toch om dezen-tijd van den avond niet naar Heil house Yord I zei Nixon. Ik zou even graag de mijn ingaan als dronken Bob 1) aan het windas stond. Dat is geen reis voor fatsoenlijke Christen- menschen, zei Juggins H t is esn raar soortje, zelfs op klaarlichten dag, zei een ander. En hoe ver is het vroeg de vreemde ling. Ik heb het eens in drie uur geloopen, zei een kolengraver, maar dat was na den nachtwake. Als gij vleeschelijke duivels wilt zien, dan moet ge er nu heen gaan. Ik houd het er stellig voor dat ze niet b-ter zijn dan heidenen. Het zou me zelfs spijten als ik onze butty onder 1) Familiare naam voor Robert, even als Dick voor Richard, Jack voor John, enz. tegen zulk een inval tot het uiterste te ver zetten.” Ten opzichte van de vredesonderhandelin gen zeide de premier „Ik kan niet terwyl deze onderhandelingen hangende zyn spreken over de verschillende kansen, maar ik wensch het misverstand weg te nemen dat de Regeering bereid is te luis teren naar alles dat om zoo te zeggen een terugtocht beteekent uit haar vroegere stel ling of de erkenning dat de rechten, waarop zy aanspraak maakt, niet langer gelden. Zij kan niet toelaten dat na de verschrikkelijke opofferingen, die het land zich getroost heeft, de dingen terugglyden tot een positie, waaruit de vijand den strijd zou kunnen hernieuwen, zoodra het oogenblik daartoe geschikt leek. De macht van de Regeering over het land moet zoo groot zyn, dat dit onmogelyk is.” Lord Salisbury verklaarde geenszins be zield te zyn met een gevoel van bitterheid jegens Engelands tegenstanders, hy wenschte integendeel dezen toe het volle genot van de orde en de kracht aan de zusternaties verleend door hot koloniale stelsel. De Duitsche regeering heeft in den Rijks dag een ernstige nederlaag geleden. Het regeerings-voorstel ter ratificatie van de be sluiten der Brusselschc suikerconferentie werd verworpen en het ontwerp zelf tor voorloopig onderzoek naar do commissie verwezen. Nqemt men nu in aanmerking, dat Von Bülow in persoon de debatten ovor het suikerontwerp heeft ingeleid en, namens de regeering, zeer krachtig op een spoedig afdoen der zaak heeft aangedrongen, dan wint daardoor de afwijzende houding van hot Parlement aan gewicht. En opnieuw blijkt er uk, dat de Rijksdag allerminst van plan is, de regeering in belang rijke zaken ter wille te zyn, alleen omdat deze daar dringend om vraagt. Trouwens ook by de beraadslagingen der Ryksdag-commissie voor het ontwerp-toltarief treedt dit telkens weer aan het licht. Her- haaldelyk toch wordt door den staatssecretaris van binnenlandsche zaken in de commissie verklaard, dat een amendement of voorgestelde wijziging der afzonderlijke paragrafen door de regeering onder geen beding kan worden aan vaard. De commissie luistert dan met heel veel aandacht naar de woorden van graaf Posa- dowsky, maar gaat overigens kalm haar gang eq neemt wijziging of amendement toch aan. Dit voor de regeering pynlyk en vernederend spelletje duurt nu al maanden. De vertegenwoordigers der linkerzijde in de tol- tariefcommissie, die het geheele ontwerp liefst van de baan zouden zien, trachten door het hen zag, want dat is te minste nog een soort van verbeelding doet werken. Christen als hij een glas ale op heeft. HOOFDSTUK II. vreugde vooral onze overeenstemming met Rusland in het Oosten, welke overeenstem ming beantwoordt aan ons belang, dat is de bescherming van de vrye ontwikkeling van de Balkanvolkeren tegen afzonderlijken druk.” Ten slotte zwoer graaf Andrassy den eed van trouw aan den vorst. De gemeenschappelijke minister van buiten- landsche zaken graaf Goluchowski hield een lefrede op het Drievoudig Verbond en zyn vredelievende bedoelingen, die nog worden versterkt door het verbond van twee andere mogendheden, dat om zoo te zeggen een ge lijke vredelievende richting is toegedaan. Sprekende over het Britsch-Japansche Ver bond, dat gevolgd werd door de Russisch- Fransche conventie, constateerde de minister dat de bepalingen daarvan denzelfden geest ademen die heeft voorgezeten by de organi satie van ons eigen Verbond. Ook daar wordt uiting gegeven aan het verlangen om de ge varen voor den algemeenen vrede te voor komen, welke zouden kunnen voortspruiten uit geschillen in het Verre Oosten en daar den status quo en de territoriale integriteit te handhaven. Men vindt daarin aangegeven het meest afdoende middel om verwikkelingen te voorkomenmen ziet daaruit tevens de behoefte om het behoudend optreden van zekere groepen te voltooien. De voordeelen van dezen internationalen toestand zyn klaar en duidelijk, zy springen des te meer in het oog. wyl de toestand geen byzondere over eenkomsten uitsluit.' „De tegenwoordige toestand geeft dan ook volop reden tot vertrouwen in de toekomst. „De overeenkomst van Petersburg van 1897, die gij wel kent, heeft onze betrek kingen met Rusland zeer gunstig ontwikkeld en deze ontwikkeling kan te recht worden beschouwd als een zeer gunstig verschijnsel, omdat men aldus de verschillende gevaren op het Europeesch vasteland zal kunnen weg nemen en zal kunnen constateeren dat noch wy noch Rusland egoïstische bedoelingen hebben en evenmin naar gebiedsuitbreiding streven Het moest hogisch zoover komen dat het wantrouwen dat sedert vele jaren de goede betrekkingen tusschen beide ryken in gevaar bracht, verdween en plaats maakte voor deze gezindheid.” Daarop weidde graaf Goluchowsky breed uit over de voordeelen voor den vrede van de toenadering tusschen Oostenrijk en Rus land ten opzichte van de Balkanstaten. Hy ging den toestand in deze Staten na en prees dien zeer. In het bijzonder was hy vol lof voor het Grieksche bestuur on voor het beheer van prins George van Kreta. Hy wenschte zichzelf geluk met de handhaving positiehield er niet van zijn fijnste wijnen en neerlijkste spijzen door klaploopers en tafelschui mers te laten opmaken, hoewel niemand erger dan hij dergelijke lieden aanmoedigde en noodig had. Lord Marney bezat al die kleine maatschap pelijke ondeugden, en geen enkele van die kleine maatschappelijke zwakheden, die de ruwheid ot leelijkheid der eerste wat verzachten of tempe ren. Hij zou geen kosten ontzien om een prins van den bloede of den een of anderen grooten pair te ontvangen. Moest hij den een of anderen plicht vervullen in verband met zijne standplaats, dan had de kritiek niets in te brengen. Maar hij schepte er behagen in den predikant van Marney of kapitein Grouse Bordeaux-wijn te laten drinken, die wat zuur werd, of een flesch Bourgonje te prijzen, die hij wist, dat niet niet geheel zuiver meer was. Kleinzielige menschen worden door kleinigheden uit hun humeur gebracht. Lord Marney stond in niet te beste stemming ophij werd aan het station opgehouden, waar door zijne slechtgeluimheid niet verbeterde. Gedu rende zijn reis in den trein sprak hij heel weinig en hoewel hij meer dan eens probeerde een ge sprek aan te knoopen, was hij hier toe in staat, want lady Marney die wel eenigszins opzag tegen haar somber huis Telefoon No. SU ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 pegels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Twee dagen na het be. oek van Egremontbij Walter Gerard, liep het verblijf van de familie Marney op Mowbray ten einde, en zij keerden naar de Abdij terug. Er ligt iets droevigs in het uiteengaan van een aangenaam gezelschap, en gering is het aantal huizen waarin men eenigen tijd vertoefd heeft die men verlaat zonder een govoel van neerslachtig heid. De p’otselinge stremming van al die bronnen van vroolijkheid en opgewondenheid, dio een, lief gelegen en goed ingerichte buitenplaats bezit heeft en zekere onaangename uitwerking op ons zenuwgestel. Gedurende een week of langer hebben wij niets gedaan, dat niet pleizierig, en niets gehoord dat niet aangenaam was. Onze eigenliefde werd gerespekteerd, de gewone dagelijksche zorgen waren verdwenenwe hadden alle genot van het leven zonder een enkele zijner lasten. We hebben de beschaving alleen van hare gunstige zijde gezien, en alleen de zonzijde van de vrucht geproefd, dat wil zeggen de zaken van den besten kant bekeken. Soms staat ons bezoek in verband met verbin tenissen van nog lieflijker en heerlijker aard maar hierbij behoeven wij niet stil te staans blikken, die men niet kan vergeten en tonen die in het oor blijven weerklinkeneene gewaarwording, die de ziel ontroert en eene koketterie, die de

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1