6- eder I JE TWEE UITERSTEN, voor Gouda en Omstreken, Nieuws- en Advertentieblad Dinsdag 13 Mei 1903. 41ste Jaargang. No. 8797. Bullenlandsch Overzicht F Co., 10 Mark ■r Senn FEULLETOA. KENNISGEVING. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Verspreide Berichten. niet HNKMAN Zn. goed zijn voor andere Telefoon No. M van Telefoon Ao. At, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. :kende. steken ■gewaarborgde n zeker irden rdoel biedende plan sle’chts olgende zentueel iet de aanvraag loten voor de le trekking zoo eerlijk tot k. De prijzen zijn loor den Staat gegarandeerd, neming in n HAMBURG, De Amerikaansche senator Hoar heeft een nieuw wetsontwerp op een interoceanisch kanaal ingediend. Het bepaalt, dat de Pre sident het kanaal zal laten gravep volgens het plan, dat hem het beste tocscijynt, na zich verzekerd te hebben, dat de Regeering der Unie het recht heeft, het gekozen plan ten uitvoer' te leggen en het kanaal te be schermen. De President wordt gemachtigd tot het bepalen van de voorwaardon, onder welke vreemdelingen van het kanaal gebraik mogen maken. Hoar schat de kosten der on derneming op 180 millioen d.daarvan zou den 10 millioen d. onverwijld beschikbaar gesteld moeten worden om oen aanvang te maken met het werk. Sir Edward Grey heeft te Cambridge over het vooruitzicht op vrede gesproken. De tegenwoordige toestand kon, naar zyn oor- (ilH liSCIIE COURANT schillend. Maar de stedendag zelf gaat natuurlijk door zy zou Zaterdag, 's morgens om 11 uur worden geopend. Door hwt voorbereidend comité was de vol gende motie opgesteld, waarover door de vermoedeljjk ca. 700 gedelegeerden zal wor den beraadslaagd „De Zaterdag te Berly’n saamgekomen leden van Duitsche gemeentebesturen verklaren zich afgescheiden van hun pr^cipieele opvattingen inzake inkomende rechten, tegen iedere ver- hooging van de invoerrechten op eerste levens behoeften; tevens spreken zjj de verwachting uit, dat de wetgevende organén zullen zorg dragen, voor do voortzetting en ontwikkeling der handelsverdragen-politiek, welke in do practyk doeltreffend gebleken is.” rijz. a 8000 M. rijz. i nnnn rijz. i rijz. 2 rijz. I rijzen rijzen a 250 M. rijzen A 200 M, rijzen a 169 M. rijz. A I 50, 148, 115, 100 M. rijz.A78,46,21. zen. ;lasse bedraagt tot M00M., e tot 65000 M,, e tot 75.000 M met de premie 0 Mark. ig, die officieel De Eransche verkiezingen hebben in vol komen kalmte plaats gehad. De Paryzenaars profiteerden van den vry raooien avond en vulden do boulevards, waarzp manifesteerden voor de dagbladbureaus. Daar de resultaten gunstig waren voor het ministerie, hcerschte er onder de nationalisten niet veel opge wektheid. Tegen middernacht keerde iedereen huiswaarts. Toen was van de 174 herstemmingen de uitslag van 130 bekend. Daarvan waren ge kozen 13 nationalisten, 2 conservatieven, 8 antiministerieele republikeinen, 27 republi keinen, 3G radicaal-socialisten, 24 socialisten, 20 radicalen, te zamen 107 ministerieelen tegen 23 oppositiemannen. Tot de gekozenen behooren de beide minis ters Leygues en Millerand, vervolgens de ministerieelen Brisson, Rouanet, Buisson;de oppositieleden Auffray, Bongon en Lepelletier. Niet gekozen zijn de ministerieelen Viviani, Flaissières, burgemeester van Marseille, de oppositieleden Humbert, Sabran, Dansset en Laguerre. De conservatief Lorthiois, die te Ryssel gekozen is, bleef dood toen Ly zyn succes vernam Het ministerie heeft een besliste overwin ning behaald. INRICHTINGBN WILKE GEVAAR, SCHADE ÖF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien art. 8 der Hinderwet; Doen te weten Dat zy vergunning hebben verleend aan ie. C. van Tongerloo en zyne rechtverkrijgen den, tot heft oprichten eener gaskoffiebranderij in het perceel, aan de Korte Groenendaal wijk 1 No. 2. kadastraal bekend sectie B No. 1888 2. Aan J F. Herman de Groot en zijne recht verkrijgenden, tot het oprichten eener koffiebran derij in het perceel aan den Langen Tiendeweg achter D No. 26, kadastraal bekend sectie C No. 2119. Gouda, den 12 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. deel, niet lang meer duren, maar hy hoopte dat er in de voorwaarden waarover beraad slaagd werd, zulke edelmoedige bepalingen voorkwamen, dat een r’- gelyk die welke nu haast drie jaren duurt, voorkomen wordt. In elk geval werd er nu niet meer gesproken van onvoorwaardelyke onderwerpingde spreker had dat ook altijd voor onvoorwaardelyken onzin gehouden. Reuter’s agentschap to London doet de mededeeling, dat de algemeene \ergaderihg van Boerenleiders, die don 15en dezer te Vereeniging zon gebonden worden, nitgesteld is. Men vermoedt echter, zoo wordt verder gezegd, dat de vergadering over een week of ztfo zal kunnen plaats hebben. De alge meene toestand, wat de vredesvooruitzichten betreft, moet onveranderd zyn. De groote redevoering van Ministei Goln- chowski in de bijeenkomst der delegaties heeft over het geheel een goeden indruk gemaakt, vooral door de mededeeling dht de hernieuwing van het Drievoudig Verbond zeker is, en wel zonder wijziging van de bestaande tractaften. Dat is, zegt bet Berliner Tageblatt, het gevolg van de bijeenkomsten te Venetië en te Weenen Maar tevens hoeft graaf Goluchowski den „parallelbonden” lof toegezwaaid, den Twee- bond in Europa en den Tweebond in Oost- Azië, die beide hetzelfde willen als do Triple Alliantiedoor behouden geest, door het beschermen der territoriale integriteit en het behoud van den status quo den vrede te handhaven. En daarnaast de vrijheid, de heerlijke vrij heid om met andere mogendheden voor „speciale belangen, speciale overeenkomsten” aan te gaan zooate Italië met Frankrijk, en de Monarchie met Rusland deed. De Hongaarsche bladen noemen deze uiting van graaf Goluchowski van groot gewicht. J)e Pester Lloyd zegt: „Het komt ons voor, dat de overeenstemming tusschen de Monar chie en Rusland niet alleen betrekking heeft op den Balkan, maar op den gebeden toe stand in Europa.” Het blad prijst de open hartigheid van den minister van buitenland- sche zaken, die de noodzaak van besliste loyauteit in de naleving der gesloten over eenkomsten betoogt. En de Voss. Ztg. zegt ervan„Iedere vriend des vredes hoopt dat deze overeen komst beiden partijen voordeel brengen zal. Zy heeft reeds veel goeds tot stand gebracht en veel dreigend onheil op het Balkanschier- eiland in de geboorte doen stikken.” St Lys op Marney zien, zei Egremont kalm, maar tamelijk norsch. En als hij hier was, dan zou ik gauw zien wie baas was, zei lord Marney, ik zou niet toe geven zooals Mowbray. Men kan evengoed dadelijk een jezuit in huis nemen. - Ik denk dat St. Lys er heel weinig om zou geven of hij bij u in huis kwam ot niet, zei Egre- mont. Ik weet dat hij niet dan met de grootsten tegen zin op het kasteel Mowbray kwam. Dat gëloof ikmet den grootsen tegenzin. En hij had er zeker ook heel veel op tegen naast lady Maud te zitten. Het verwondert mij? dat hij nog niet hooger wil vliegen, en fijne preek niet houdt voor lady Joan maar zij is een te verstandig meisje voor die fanatieke streken St. Lys meent dat het zijn plicht is in alle kringen der maatschappij te komen. Dat is de reden, waarom hij naar het kasteel Mowbray gaat zoowel als naar de morsige hofjes en kelders in de stad. Hij zorgt er voor dat diegenen, welke in pur per en fijn lianen gekleed zijn, bekend, worden met den toestand hunner naasten Dan kunnen zij ten minste géene onwetendheid voorwenden voor het niet vervullen van hun plicht Voorden tijd van St. Lys was het dezelfde geweest of de familie van ’t kasteel Mowbray bestaan bad of niet, wat betreft het weldoen aan hun ellende en gebrek lijdende omgeving. Het zou misschien goed zijn voor andere 72) Natuurlijk maar dan ben ik toch verplicht huune afwezigheid tj betreuren. Wie heeft dat dan gezegd Maar ik zal dat doen als ik fift verkies. En ik betreur de afwezigheid van Grouse, betreur die hard; en als hij zich toevallig onmogelijk aan dien on .elukkigen wedstrijd had kunnen ontrekken, dan zeg ik en gij kunt mij tegenspre ken zoo ge wilt dat hij er voor had moeten zor gen dat S'imsy hier din erde, om alles mede te deelen, wat er gebeurd is Ik ben zeer blij, dat hij dat maar gelaten heeft, zei Egremont, dan heb ik Grouse nog liever dan Slimsy. Dat wil ik graag gelooven, zei lord Marney, terwijl hij zijn glas vulde en heel boos keek gij zoudt zeker graag .>en soort heiligen willen zien, zooals uw vriend Sl Lys te Marney. die in de hutten gaat preeken, de menschen ontevreden maakt, mij de les leest over de lage loonen, last g valt om stukjes grond voor nieuwe kerken, en Arabella in het net lokt om haar naam te plaat sen op eene inschrijvingslijst tfcor geschilderde ramen. Zeker zou ik gaarne een man als Aubrey ADVEHTENT1EN worden geplaatst 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Frankrijk. 't Ib beslistde oud-premier Brisson zal te Marseille, morgen by de herstemming, alleen den nationalist tegenover zich heb ben de Bociaal-democraat Vaubert heeft, op verzoek van het kipscomite, besloten zyn candidatuur in te trekken. ’t Gaat, ondanks het Maaitsche Mei- weer, met de tentoonstelling te Dusseldorf niet Biecht! Doorloopende kaarten zyn ten getale vap 25.500 tot dusver genomen en reeds zyn de bezoeken van werklieden- groepen aangevangen, waarvoor dun vyftig pfenning entree por hoofd wordt geêischt, met verschillende concessiën. De firma Krupp begint binnenkort met de uitzen ding van haar 24.000 arbeiders, groepsge wijze natuurlijk. By wyze van proef is de ceintuurbaan om het tentoonstellingsterrein geopend. deze streek. Zoo, en er is brand geweest den dag nadat ik hier ben gekomen. Dat had diets te maken met hot loon het was een ongeluk Ik heb het zelf onderzochten Grouse ook en Slimsy ook; ik heb hen overal heen gezon den. Ik zei hen, dat ik er zekor van was, dat de brand geheel bij ongeluk was uitgebroken, en dat zij eens moest gaan kijken; en zij kwamen terug en stemden toe, dat het een bloot toeval was Dat wil ik wel gelooven, «lat rij dat zeide antwoordde Egremontmaar ni mand heeft toch ontdekt, hoe het dan wel aangekomen is. Ik voor mij geloof, dat we hier te doen hebben met zelfontbranding, z i Tx>rd Marney. Dat is een voldoende verklaring, zei Egre mont, maar, wat mij betreft, daar de brand een feit is, en het van genoegzame pijnlijke bekend heid is, dat het v- Ik van Marney Nu mijnheer, dat het volk van Marney zei zijn lordschap op hoogen toon. Zonder eenige kwestie er het ellendigst aan toe is van de bevolking van het geheek graafschap. Heeft mijnheer St. Lys u dat gezegd l viel Lord Marney bleek van woede in de rede. Neen niet mijnheer St. Lys maar iemand die beter met de streek bekend is. De Italiaanscbe bladen bespreken natunr- - lik als belanghebbenden Golucbowski’s ver- nieuwe worsteling klaringen over het Drievoudig Verbond ook >u dna wran dnnrt Vrjj uitvoerig, maar de slotsom waartoe zy eenparig komen is, dat de Oostenrykscbo minister van buitenlandsche zaken weinig nieuwg verteld heeft, omdat men reeds wist, dat de drie verbonden mogendheden elkaar reeds'lormeel de hernieuwing van de alliantie haddep toegezegd. fioiltiino’s orgaan, de Giornale del Italia, meent, dat enkel bljjkt uit Golucbowski’s verklaring, dat er nog geen bepaalde tekst is vastgfesteld. De Tribuna laat zich in ge lijken geest uit en voegt er aan toe, dat hel moeilijk gaat overeenstemming op eco nomisch gebied te scheiden van de her nieuwing van politieke verdragen. Het is bijna niet mogelyk, zegt het blad, zich een duurinme vriendschap te denken tussebeji mogendheden, die elkaar op financieel óf handelsgebied bestrijden. De omstandigheid, dat de Tribuna een regeeringsgezind blad is, geeft aan haar uit spraken een zekere beteekenis. By de discussie over de begrooting van Buitenlandsche Zaken in de Hongaarsche Delegatie drukte de afgevaardigde dr. Syl- vésWzljn spijt uit, dat noch het Drie- noch het Tweevoudig verbond getracht hadden een einde te maken aan den Zhid-A/rikaan- schen oorlog. Do Minister Goluchowski ant woordde, dat hy niet dacht, dat éen Staat niet eerst do rol van bemiddelaar op zich zou nemen, vóór zeker te weten, dat tus- schenkomst door beide partyen zal aange nomen wordenen de Engolöche Regeering had bij herhaling verklaard dit niet te wen- schen. De Minister had er bij kunnen voe gen de rol der groote Christelijke Mogend heden met haar vredesconferentie is zoo al gemeen bekend, dat ik daarover niet in bij zonderheden behoef te treden. De Kreuszeitung deelt mede, dat een aan tal Pruisische burgemeesters, die ook lid van het Hoerenhuis zyn, een vergadering hebben gehouden om te beslissen of zy zouden deel nemen aan de groote protest-byeenkomst tegen het ontwerp-toltarief van bestuurderen der grootere Duitsche steden. De groote meerderheid dier burgemeesters was van gevoelen, dat zy, die niet eenzelfde stand punt innamen als het stedelyk bestuur van Berlyn, ook niet op den „stedendag” be hoorden te verschijnen. De redenen, die hen daartoe geleid hebben, waren zeer ver- ciistrikten, waar het minder treurig gesteld is, en voor andere families even hooggeplaatst en be gunstigd als de Mowbrays, als er een St. Lys werkzaam was in plaats van een Slimsy. Ik veronderstel, dat dat een steek onder water is, zei Lord Marneymaar ik wou, dat de menschen in andere deelen van het land even goed af waren als op mijne bezittingen. Zij heb ben hier hun acht shillings per week, altijd min stens zeven, en iedereen is op dit oogenblik aan het werk, behalve een stuk ot wat schurken, die liever hout stelen en stroopen, en die dat toch liever zouden doen, al gaf men hot dubbele loon. Het bedrag van het loor. is nog niets, maar de zekerheid het te ontvangenmaar iedere man op Marney kan zeker lijn van zijn zeven shillings per week gedurende minstens negen maanden van het jaaren de andere drie kunnen zij naar het armhuis gaan, dat is een heel geschikte laats voor hen; het wordt verwarmd met he .'te lucht en heeft allerlei geriefelijkheden. Zelfs Marney Abdy wordt niet met heele lucht verwarmd. Ik heb or dikwijls over gedachtik word soms woedend, als ik deuk aan die luie, vertroetelde knechts en meiden, die hun leven doorbrengen men hun rug voor een groot knappend vuurmaar ik ben een beetje bang voor de buizen. Het verwondert mij, van vuur sprei dat gij niet banger zijt voor het in brand s van hooibergen, zei Egremont. Dat is een gemeene leugen, zei lord Marney heftig. Wat i zei Egremont. Dat er gevallen van brandstichting zijn in :s Guld. 3-50 .s Guld. 1.75. :s Guld. 0 90 ilgende klassen prijzen worden trekkingsplan den Staat, welk er zend. loterij ontvangt le plaats gehad le trekkingslijst ijf van prezen prompt aan de geheimhouding, men eenvoudig en, ook tegen rijz AIO 000 M. A 8000 M. a 2000 M. A 1500 M. a 1000 M. I A 200 M. Wordt vervolgd.)}

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1