I ■n 31. DE TWEE ÜITEBSTEN. uitend No. 8801. Nieuws' en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, che Zaterdag 17 Mei 1903. Bultenlandsüh Overzicht. FEUILLETON. 1 i rer 1F :ao •glijders 41ste Jaargang. 45-55 cl iroD 65 75 heelOO van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. incl. de Ansicht- •ist”, Haarlem Lazies kreog no» heer. ut 103. hangt 4 i werkeljjke hulp J’/,, dubbel» flescli egto, Zaltbom rao otterdam. lage. JOzn. Botterdam ijde opengesteld, len te allen tyde herstel van den vrede en oen weiiscbolyko schikking zonden leiden. d.Echtj i, teeamen- gen in den naam dee vervaardigd t wereldbe- br* Stoll- Gill DSC11E IOüRWL khandelaar een andsche uitgave briefkaart wordt legezonden door tbommel. De hoofdtekst dit halfmaande- sche tijdschrift aat uit de Be- rij ving eener la om de Aarde, de Heer E. T. nStra Kuiper in ■acht der Ven- schap maakt, t nummer is rijk eillustreerd ir eigen photo- phische opna- lelefoou No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. profbn^M a 0.35 wr Weder- gegild. Op een hoogen stoel door tra'ie werk tegen alle onmiddellijke aanraking beschermd, zat de oude heer Diggs met een glimlach op zijn vroom gezicht, en een pen achter het oor, ter wijl hij zijn gedwongen klanten op honingzoeten toon aanbeval geduld te hebben en ordelijk te zijn. Achter de groote toonbank, die een onneem bare verschansing geleek, stond zijn populaire zoon, jongeheer Jozef, een kleine misvormde rekel op wiens gelaat de lust tol verdrukking en tot boosaardige plagerij te lezen stond. Zijn zwart vet tig, sluik haar, zijn mopsneus, zijn grof rood gezicht en zijn vooruitspringende tanden, vormden een sterk kontrast met het zachte, uitgestreken gezicht van zijn vader, die veel weg had van een> wolf in schaapskleederen Gedurende de eerste vijf minuten d ed Jozef Diggs niets anders dan tegen zijne klanten schel den en vloekten, terwijl hij zich nu en dan over de toonbank heenboog en de vrouwen sloeg en stpmpte die vooraan stonden, of het een of andere meisje bij de haren trok. - Ik was het eerst, jongeheer Jozef, zei een vrouw begeerig. Neen, ik zei eene andere. Ik was hier al, zei de eerste, toen de klok vier uur sloeg, en ben maar op de stoep gaar, zitten, omdat ik weer vroeg thuis moest wezen mijn man heeft zijn knie bezeerd. Als gij het eerst hier waart, dan zult ge.hct laatst geholpen worden, zei Jozef, om je voor je moeite te beloonenen hij begon de andere vrouw te helpen. O, God, heb medelijden met mij I zei de Telefoon No. W5r ADVERTENTIE» worden geplaatst 1—5 regels ii 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. rertrolten irs welbekend CHT-1L1IS3 Fabrieksmerk). e, radicale en van alle, zelfs ekkige zenuw- 1 ontstaan door eugdigen leeftijd :e zwakte, Bleek - Hoofdpijn - Maagpijn Onvermogen enz. Uit- igt per jaar on- n, die hem aan >or hem op te eizigers worden >te maal komen tsen in Arabië, dië, Birma, Ma- De Hongaarsche minister-president Szell heeft in de Hongaarsche Kamer onder de debatten over de gemeenschappelijke bijdra gen van beide deelen der monarchie mede gedeeld, dat by in den herfst een ander re glement van orde zoude voorstellen, waar door de beraadslagingen over de begroóting bDe gekookt ik voor da- MkMb olate) Alt geval van gebruiken. Mia B..H. Per 5 ons. P. H. J. VAN 76) St stzei Liza Gray, maak de kleine niet wakker, ze is zoo erg lastig. Ik wil de vijf shillings hebben of de waarde er voor, zei vrouw Mullins. St. st. buurvrouw, ik zal je eens wat zeg gen ge zult het geld hebben, maar nog een poosje geduld. I Het is vandaag groote winkeldag en dan wordt onze rekening over vijf weken loopende in orde gebracht ;i maar mijn man zal overmor - gen vijf shilling opnemen en er u de helft van geven; En de andere helft i vrouw Mullins. Ja, de andere helft, zei Liza Gray met een zucht. O, we zullen1 wel spoedig een sterfgeval heb ben, deze arme kleine kan den strijd niet langer volhoudenze is in twee begrafenisfondsen dat is drie pond van ieder en na aftrek der onkosten voor begrafenis en drank zal er wel genoeg over* blijven om al onze schulden te betalen en ons weer geheel vrij te maken. De deuren van den winkel van Mijnheer Diggs gingen open. De aandrang was vreeselijker wjrd geduwd, gedrongen, gevochten, gestompt, zooveel zouden worden bekort, dat do overige wetgeving niet maandenlang vertraagd werd. Hy dacht daarbij aan het Engelsche parle- menj. Hot lag echter allerminst in zijn beddelihg de vrijheid van spreken der leden te gillen besnoeien. (Toejuichingen Daarna kwam Szell terug ophetdezerdagen in bet Huis uitgesproken vermoeden, dat de Kroon ip de kwesties tusschen Oostenrijk en Hongarije de eischen van eerstgenoemd land steunde. De minister sprak dat vermoeden nog eens met nadruk tegen en voegde er by, dat hoe meer hy nu overigens over de wedcrzydsche eiscLen van beide landen on over de beersebende verschillen zeide, des te meer nadeel Hongarije zoude kunnen lyden. Dit lokte een bijvalsbetuiging van do rechterzijde uit, evenals do linkerzijde mot oen zeer juist! voor den dag was ge komen toen Szell er op wees, dat beide dee len der monarchie den Keizor-koning oven na aan ’t hart lagen en een beslissing der Kroon nooit tegen de belangen van oen van beiden staten kon gericht zyn. De Hongaarsche Premier besloot mot een veeg aan de pers, wier oorlog over den Ausgleicb hem volkomen koud liot, naar hy ve rakelde. V De Berlynschc „Lokalanzeiger” deelt den tekst mee van een brief door Tolstoi aan deqjpzaar gezonden over den cllendigen toe- stanlt, waarin de boeren verkeeron. Tolstoï herinnert den Czaar aan Alexander II, die do afschaffing van de lijfeigenschap schitte rend ten einde bracht. Hy gaf don boeren vryheid van denken en werken, evenals ieder ander mensch. Die taak is echter niet ge ëindigd met de afschaffing van de lijfeigen schap alleen. De boer heeft billijke verlan gens en eischen, voor welke men zyn oor niet mag sluiten. De eenige mogelijkheid om den boerenstand op do been te helpen, is onverwijlde hjilp van den Troon. „Gij kunt bet alleen, waarde broederaldus spreekt Tolstoi Z. M. aan. „Of zou er toch een macht zyn, die u dit verhindert, die sterker is dan uw wil? Als dit zoo is, laat dan de boerenstand, evenals ook de overige standen, alleen zyn belangen verte genwoordigen, zyn eischen en aanspraken indienengy wordt zoodoende van een grooten last ontheven en van menige zorg bevryd.” Tolstoï doet den Czaar hot denk beeld aan de band, do Regeering land te laten koopen en dit den Boeren tegen bö- trekkelyk lagen prys af te staan. Do „Lo kalanzeiger” voegt er by, dat de Czaar graaf Tolstoi heeft laten weten, dat hy den brief ontvangen heeft en met belangstelling gelezen, daar hy veel waars bevat. Te Parys werd den President aan het spoorstation een schitterende ovatie gebracht De nationalisten schitterden door hun afwe zigheid zjj zyn nog te bedroefd over de verkiezingen. Op het zwaar geteisterde Martinique had Zondag (och nog een herstemming plaats voor de Fransche Kamer, waaruit de „Ma tin” afleidt, dat de eilandbewoners niet zoo erg verschrikt zyn; anders zouden zy toch geen lust gehad hebben in de kiezery. Er kwamen 11.000 kiezers op. De aftredende afgevaardigde Duguesnay, nationalist, werd met 5216 stemmen tegen 5815 geslagen door den radicalen candidaat Clément. Vóór hot vertrek van den president is nog een zitting van den ministerraad gehouden, waarin de toestand die door de verkiezingen is ontstaan, en de houding der Regeering hy het byeenkonen der’ Kamers werden be sproken. Het schynt vry zeker te zyn dat Waldeck-Rousseau wil aftredenhy heeft uitdrukkelijk verklaard dat hij zijn aanblijven onnoodig acht, wanneer do verkiezingen een krachtige Republikeinsche Kamer zouden geven. Maar tevens acht men hot niet ónmogelijk, dat Waldeck-Roussean de opdracht tot recon structie van het Kabinet of tot het vormen van een geheel nieuw Ministerie zal aan vaarden. Over de vraag welk soort van Kabinet na het bijeenkomen der kamer zal moeten worden gevormd, bestaat ernstig verschil van meening tusschen de conservatieve Republi keinsche „Temps” en het blad van Jaurès, de „Petite République”. De „Temps” meent, dat een Republikeinsch concentratie kabinet moet gevormd worden, waarin ook mannen als Ribot en Poincaré zitting zullen hebben. Jaurés daarentegen meent, dat de uitslag der verkiezingen duidt op een beslist radi caal of radicaal socialistisch kabinet, dat den stryd tegen het clericalisme onvermoeid voort zet, en zyn Voornaamste steun vinden zal by de groepen der linkerzijde. Reuter’s correspondent te Pretoria zegt in een telegram naar aanleiding van de bijeen komst te Vereeniging op gisteren Zoover men uit de beraadslagingen tus schen de aanvoerders der Boeren en de bur gers te velde kan opmaken is er niets ge beurd wat men als een gunstig teeken voor oen spoedig staken van de vyandelykBedeir kan opvatten. De beste waarborg voorden vrede ligt nog steeds in een krachtige voort zetting van den oorlog. Het Engelsche volk moet er niet te vqel op rekenen, dat de on- derhandelingen op een spoedigen vrede duiden. De kruiser Montcalm is Woensdagmiddag, kwart over vyf, met president Loubet en de hem begeleidende ministers aan boord, in zee gestoken en heeft koers gezet naar Rus land. De kruiser wordt vergezeld door het te Brest verzamelde Fransche eskader. In welke Russische haven de President aan wal zal gaan, is op het oogenblik nog onze ker. De haven van Kroonstad wordt door het saamgepakte ys ontoegankelijk gemaakt. De beroemde ijsbreker Yermak heeft tever geefs getracht, een ysvrye vaargeul open te houdenhét vaartuig kon zich ternauwer nood zelf een doortocht banen, terwijl het ijs zich achto» hem onmiddellyk weer vast zette. Dit is een ernstige tegenvaller voor hen, die het programma der ontvangst van den President hebben ppgesteld. Het is in jaren niet gebeurd, dat de haven van Kroonstad in Mei nog door ijs versperd werd. Intusschen hoopt men nog steeds, dat het weer zal omslaan en dat de President op den bepaalden dag (Djnsdag a.s.) te Peterhof zal kunnen aan land gaan. Het officieele bestuurslichaam der liberale party in Engeland, de National Liberal Fede ration, hield Maandag haar jaarvergade- ring te Bristol. De president, dr. Spence Watson, trad als zoodanig af en werd door het gewezen parlementslid Birrell vervan gen. Met algemeene stemmen werden moties aangenomen, waarbij instemming werd be tuigd met da tot dusver door de federatie voorgestane beginselen en vertrouwen uit gesproken in het beleid van lord Spencer en Sir H. CampbelbBannermar. als leiders der oppositie in de beide Huizen van het parlement. Ook werd de hoop te kennen gegeven, dat de thans in Z.-Afrika voort gezette onderhandelingen tot een spoedig Frankrijk. ’t Is to Brest Woensdag alles gegaan vol gens het vóóraf vastgestelde programma, zonder eenigerlei incident on aan het ban ket ten stadhnize zeide do president: „Ik acht mij gelukkig te worden vergezeld door een minister-president, die nu drie jaren lang met ongeëvenaarde kranigheid, met zelfverloochening on moed Frankrijk on de Republiek dient, door oen minister van bui- tenlandsche zaken, die vier jaren lang zjjn naam grooter heeft zien worden in Frank rijk en daarbuiten, door oen minister van marine, dio zich geheel heeft gegeven voor do ontwikkeling van onze zeemacht.” Do president wees er op, dat by do jong ste verkiezingen geen onkolo candidaat het koningschap of het keizerschap tot leuze heeft genomen on constateerde dat do Re publiek Frankrijk dertig jaron vredo heeft gegeven. Loubet eindigde zyn zeer toege- juichto rede met een beroep op qondrachti- go samenwerking. Om halfdrie maakte de president een rit door de stad en dan bezocht hij do werf, om zich, onder één-on-twintig saluutscho ten, naar de roede te begeven, waar hy de „Borda” en de „Bretagne” bezocht, om zich dan, na een hartelyk afscheid van Wal deck Rousseau en De Lanessan, aan boord van do „Montcalm” te begeven, die om zos uur zee koos met bestemming naar Rus land, vergezeld door de schepen van do di visie. Te Condom hebben do hoeren Lazies en De Peraldi geduelleerd om oon vorkio- zingsaangolegenhcid en Lazies kreog een flinken prik door zyn arm. By de herziening van de vorkiezings- cyfers van Zondag 1.1. to Montauban, is na der gebleken dat gekozen is de rogeerings- gezinde republikein Cateran tegen don na tionalist Prax, aftredend lid on wel met 12994 togen 12993 stommen. In de Aurore komt een nndrukkeljjk protest voor tegen het beweren, dat Drey fus immer een verzoek om gratie ondertee- kond heeft of bekend heeft zich aan eeni gerlei strafbare handeling schuldig te heb ben gemaakt, terwyl Zila by voortduring hom onschuldig oordeelt en groote bewon dering en sympathie voor hom heeft Düitsohland. Aken wacht den negeritienden der volgen de maand iets héél buitengewoons! mannen hadden het noodig voor de machinerieën daar zult ge een stukje van hebben, hoor I laten we zeggen tegen tien stuivers per pond, goed droog en heel mager is dat naar je zin Orde daar, ordevervloekte wyvenorde, of ik zal eens bij je komen. En als il? over de toon bank spring, dan zal ik je rechts en links uit elkaar slaan. Praat toch wat harder, idiootdenk je dat ik dat gemompel in dit Babel kau verstaan r Ver vloekt; ik zal ze wel bedaard houden, en hij nam zijn ellestok op, en over de toonbank I u- nende, ranselde hij er rechts en links op in. O, jou klein leelijk monster I riep een vrouw uit, ge hebt mijn kind een oog uitgesla- 8 Er ontstond een algemeen gemor, dat al luider en luider werd. Van wie is er een kind getroffen vroeg Jozef op wat zachter toon. a Van mij mijnheerriep een verontwaardige stem, die van Mary Curch. O, zoo van Mary Church I zei de boosaar dige dwerg, dan >al ik Mary Church opschrijven voor een half pond beste arrowrooter is op Me heele wereld niets Beter dan dat voor kleine kin deren en ’t zal jelui met een les zijn,om die ver- wenschte jonge apen niet meer mee te brengen, alsot hel hier een bewaarschool is. Waar is je boekje, Travers Thuisgolaten I Dan kunt ge het gaan halen. Geen boekje, geen winkelwaar. Wordt vervolgd.) teleurgestelde vrouwen daar ben ik wel midden in den nacht voor opgestaan I Des te grooter zottin zijt ge I En wat ge hier eigenlijk zijl komen doen, dat weet ik waar achtig niet, zei Jozef want er staat al heel wat van je, dat verzeker, ik je. Ik verklaar plechtig zei db vrouw. - Kom hier geen ruzie maken, ze4 Jozef, of ik zal over de toonbank springen :n je tegen den grond slaan. Wat hebt ge gezegd, vrouw? ben je doof? Wat hebt ge gezegd hoeveel beste thee moet je heb ben Daar moet ik niets van hebben, mijn- Gij hebt nooit beste thee noodig; ge moet drie ons boste thee nemen, anders krijgt ge niets. Als je nog een woord zegt sla ik je togen den grond. Jij groote moid daar, hoe h:et je, je moet daar achter blijven, anders zal ik je een klap geven, die je tot de volgende afrekening wel thuis zal houc|en. Zeg, jij vervloekte oude zottin, denk je, dat ik den heelen dag maar kan wachten terwijl jij daar staat te mqmpelen Wie dringt daar zoo Ik heb jo wel in de gaten, vrouw Page. Ge wilt zeker een zwart kruisje hebben O, is het vrouw Prance, zoo Vader, schrijf vrouw Prance op voor een kop meel. Ik wil hier ord; hebben. Zoo, was het laatste varkensvleesch een beetje te vetzoo, zoo, juffrouw Nu, ik zal wel zorgen, dat je daarover niet meer te klagen zult hebb.n, ik bedien mijn klanten graag naar hun zin. Er hangt een mooie tij in de machinekamer de

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1